PSVscoren en controle houden Ziel van Chelsea heet Lampard Thomas Dekker rijdt Gold Race Kromkamp speelklaar bij AZ PZC Chauffeur van Priem geschorst Rijker bokst voor een miljoen Baljakin naast Thijssen aan kop Berger directeur De Graafschap Braamhaar fluit op jeugd-WK Maker eerste WK-goal overleden aughan krijgt pond opslag Vier biljarters in eindronde WK Vuurwerkgooiers leggen Milanese derby lam Vroeger probleemkind neemt Londense club bij de hand tegen Bayern door Frank van den Heuvel EINDHOVEN - Een wedstrijd zonder doelpunten is voor PSV voldoende om vanavond de kurk van de fles te halen. Maar het veld opstappen met een 0-0 als uitgangspunt is gevaarlijk. PSV wil voorkomen dat het te gen Olympique Lyonnais op twee gedachten gaat hinken. „Dat is een van de moelijkste facetten van dit duel," voorziet Guus Hiddink. Zeker met de uitslagen in uit wedstrijden van de Franse kop loper in het achterhoofd, beseft PSV dat puur gokken op de nul geen optie is. De ploeg van Paul Le Guen scoorde in het lo pende Champions League-sei zoen overal en altijd. Van Man chester United werd op Old Trafford met 2-1 verloren, maar zowel Spartak Praag (1-2) als Fenerbahge (1-3) moest voor eigen publiek bui gen. De achtste finales liggen verser in het geheugen. Werder Bremen kreeg in het eigen sta dion alle hoeken van het veld te zien: 0-3. Het sterke, compacte defensie ve blok van PSV moet op af stand van het eigen doel opere ren, zei Hiddink gistermiddag dan ook. „Tenzij we gedwon gen worden, gaan we niet ne gentig minuten op de lip van Gomes zitten. Dat moet ons spel niet zijn. We gaan ook in deze wedstrijd voor het doel punt, waarbij altijd voorop staat dat je controle houdt." In Lyon dreigde PSV de slag voor al op het middenveld te verlie zen. Ook nu zal in die linie de wedstrijd worden beslist, ver wacht Johann Vogel. „Daar ligt hun kracht. Daar hadden we het heel moeilijk met hun middenvelders, vooral voor de rust. We moeten het doen zoals in de tweede helft, dan hebben we een goede kans." Olympique zal in het Philips Stadion niet anders spelen dan normaal, verwacht Hiddink. Een onstuimig aanvallend Lyon hoeft derhalve niet ver wacht te worden. „Maar het is wel een ploeg die durft te voet ballen. Het zijn allemaal tech nisch vaardige, atletische spe lers, die brutaal durven te zijn, ook hier." Het is al vaker ge zegd: PSV en Olympique Lyon lijken qua speelstijl wel een beetje op elkaar. Hiddink: „Op dit niveau lopen bij veel teams één of twee vedettes rond. Maar dan zijn er vaak ook zwakke punten, waar je als un derdog vaak je voordeel pro beert te halen. Dat zie je bij Olympique niet. Die ploeg is op alle posities heel uitgebalan ceerd. Elke speler is zich be wust van taken en plichten." De winnaar van vanavond kan vier miljoen Zwitserse francs tegemoet zien, zo'n 2.7 miljoen euro, het startgeld voor elke halve-finalist. PSV verdiende dit Champions Leagueseizoen al 8,5 miljoen euro aan officiële premies. Dat bedrag is dus ex clusief recettes van thuisduels en inkomsten uit tv-rechten. Uitverkocht De belangstelling voor de kwartfinale-wedstrijd in Eind hoven is groot. Het duel, dat vanavond in vijftien landen wordt uitgezonden, is uitver kocht. Vijftienhonderd van de 35.000 kaarten zijn gereser veerd voor de Lyon-aanhang. Er komen 167 journalisten en 53 persfotografen uit alle delen van de wereld. De aandacht doet PSV goed, benadrukte Hiddink. „Dat is een compli ment voor de groep die dit heeft bereikt. Maar ik ben blij dat intern de lat steeds hoger is gelegd sinds de belangrijkste wedstrijd van het jaar, de ron de tegen Rode Ster Belgrado in augustus. We zijn nu zover en willen ook verder in deze mooie Europese lente." GPD woensdag 13 april 2005 NUNSPEET - Het Japanse fietsmerk Shimano, sponsor van de materiaalwagens van Cees Priem, heeft de chauf feur geschorst die in de finale van de wielerkoers Gent-Wevelgem een neutrale volgwagen met Shima- no-materiaal bestuurde. De Belg Nico Mattan won deze koers vorige week woensdag mede door te profiteren van de slipstream van de Shimano-auto. In de laatste kilometer achterhaalde Mattan de Span jaard Flecha, waarbij hij profijt had van diverse motoren en auto's (ook pers en jury). De directieleden van Shimano vinden dat de neutraliteit van hun volgwagen (bedoeld voor technische ondersteu ning) buiten kijf moet staan. Ze besloten de Belgische chauffeur Pol de Baerdemaecker, die toch al geen onberis pelijke reputatie heeft, tot nader order te schorsen. De UCI zelf heeft nog geen maatregelen genomen. ANP ROTTERDAM - 'Million Dollar Lady'. Dat is de werven de titel die aan het langverbeide boksgevecht tussen Lu cia Rijker en Christy Martin is meegegeven. Promotor Bob Arum maakte gisteren bekend dat Las Vegas op 30 juli plaats van handeling zal zijn. Beide vrouwelijke top- boksers is 250.000 dollar gegarandeerd. De winnares strijkt bovendien een premie van 750.000 dollar op. Chris ty Martin, die op 30 juli net als Lucia Rijker 37 jaar zal zijn, heeft 45 overwinningen in haar boekje staan. Haar laatste optreden in de ring, in augustus 2003, eindigde de sastreus. Tegen Laila Ali, de dochter van Muhammad Ali, ging Martin in de vierde ronde knock-out. Lucia Rijker, uit Amsterdam maar al jarenlang wonend en werkend in Los Angeles, is nog ongeslagen als profbokser. GPD GRONINGEN - Alexander Baljakin heeft zich op het NK dammen in Groningen naast Kees Thijssen aan kop genes teld. De al jaren in Arnhem wonende Wit-Rus won in de negende ronde met wit van Jos Stokkel. Titelverdediger Thijssen, sinds de openingsdag klasse mentsaanvoerder, kwam tegen meervoudig nationaal kampioen Rob Clerc niet verder dan remise. De enige an dere winstpartij kwam op naam van Marino Barkel. De Vriezevener versloeg Hans Jansen. ANP DOETINCHEM - Han Berger keert terug in het betaalde voetbal in Nederland. De Graafschap heeft de ervaren vakman aangesteld als algemeen directeur. Berger wordt vanmorgen op stadion de Vijverberg gepresenteerd. Hij te kende een contract voor drie jaar. „Hij gaat zich voor 80 procent bezighouden met technische zaken", legde een woordvoerder uit. „Daarnaast verricht hij ook nog wat an dere werkzaamheden." ANP ENTER - Erik Braamhaar is door de Fifa aangewezen voor het WK voetbal voor junioren, dat vanaf 10 juni in Nederland wordt gehouden. In eerste instantie zou er geen arbiter uit het organiserende land fluiten, maar op aandringen van de KNVB is de Fifa toch gezwicht. GPD Thomas Dekker, hier als winnaar van de tweede etappe in het Crite rium International, is een van de troeven voor Rabobank in de Am- stel Gold Race. foto Franck Fife/AFP van onze sportredactie KERKRADE - Thomas Dekker is alsnog opgenomen in de selec tie van Rabobank voor de Am- stel Gold Race. Dat heeft ploeg leider Frans Maassen bekendge maakt. De 20-jarige Dekker neemt de plaats in van Gerben Löwik, die nog niet voldoende hersteld is van een val in de Ronde van Vlaanderen om zondag in Lim burg een rol van betekenis te kunnen spelen. Löwik start vandaag wel in de Scheldeprijs, maar de ploeglei- BESANCON - De voormalige Franse voetballer Lucien Lau rent, ooit de maker van het eer ste WK-doelpunt, is op 97-jari- ge leeftijd overleden. De gewezen middenvelder speel de slechts tien interlands, maar vergaarde roem wegens dat ene speciale wapenféit: Laurent maakte op 13 juli 1930 het eer ste doelpunt ooit op een wereld kampioenschap voetbal. De eerste editie van het wereld kampioenschap vond plaats in Uruguay. Frankrijk won de ope ningswedstrijd met 4-1 van Mexico. Laurent scoorde na tien minuten met een volley. ANP ding wilde die koers niet af wachten. Dekker zal door de wij ziging in zijn programma vrij dag niet van start gaan in Vee- nendaal-Veenendaal. Maassen gaat er vanuit dat we reldkampioen Oscar Freire zon dag aan de start komt. De Span jaard kampt met peesklachten in de lies, die het langdurig zit ten op een fietszadel voor hem moeilijk maken. Freire is samen met Erik Dekker en Michael.; Boogerd kopman voor Rabo bank in de Gold Race. De complete Rabo-equipe voor de Gold Race: Maarten den Bak ker, Michael Boogerd, Erik Dek ker, Thomas Dekker, Oscar Frei re, Karsten Kroon, Joost Posthu- ma, Pieter Weening. De NOS zal ook de komende vier jaar de Gold Race uit zenden. De organisatie van de klassieker en de omroep hebben daarover overeenstemming bereikt. De NOS zendt dit jaar twintig van de 27 ProTourwed- strijden uit. De Toerversie van de Amstel Gold Race, die zaterdag wordt verreden, telt een record aantal deelnemers. Twaalfduizend re creanten, onder wie de oud-win naars Arie den Hartog, Joop Zoetemelk en Olaf Ludwig, rij den over grote stukken van de klassieker die zondag wordt ge houden. Met het deelnemersveld van twaalfduizend is volgens organi sator Frambach het maximum bereikt voor de tocht. „We gaan niet over dat aantal, want dan gaat het ten koste van de kwali teit." GPD PSV-keeper Gomez zet een sprintje op met Mark van Bommel tijdens de training van PSV. foto Vincent Jannink/ANP [VERPOOL - James Vaug- an, de jongste doelpuntenma- cr in de geschiedenis van de oogste Engelse voetbalcompeti- i, heeft opslag gekregen van ijn club Everton. )e zestienjarige spits wordt eloond met een salarisverho- ing van 12,5 procent. Dat komt eer op een bedrag van... 10 ond. aughan debuteerde zaterdag oor Everton in de competi- pedstrijd tegen Crystal ■dace (4-0) met een doelpunt, lij was 16 jaar en 271 dagen oen hij scoorde. 'ai is een kleine drie maanden tuger dan de vorige recordhou- James Milner (Newcastle ïmted). Die volgde op zijn curt Wayne Rooney (Everton) P ooney, inmiddels negentien, edient sinds zijn verhuizing aar Manchester United weke- jks zo'n 70.000 pond. Vaughan eeft een jeugdcontract van 80 ond per week. GPD MlTEN - Vier Nederlandse bil- jwters zijn geplaatst bij de Vijftien topspelers op het Euro pees kampioenschap bandsto len, dat gisteren in Aalten is be gonnen. feeldkampioen driebanden "ick Jaspers, drievoudig Euro- Pees kampioen bandstoten lean-Paul de Bruijn, Michael van Silfhout en Martien van de Spoel behoren tot de elite die Pos op vrijdag voor het eerst in actie komt. yanaf gisteren komen dagelijks 1 spelers in actie in het kwalifi catietoernooi. De speler die met het hoogste Poyenne binnenkomt is de owitser Xavier Gretülat. !1 staat achtste op de ranking jet een gemiddelde van 21,33. B«P ^Jjojtert Kleinherenbrink JLKMAAR - De enkelblessure n 'riemational Jan Krom- - P v.a'1 mee. Een onderzoek et ziekenhuis wees uit dat er is van een lichte kneu- ngln het gewricht. De AZ-verdediger, die zondag u'twedstrijd tegen Ajax (4-2) uitviel, kan morgen in prin cipe van de partij zijn in de Uefa-bekerretum tegen Villar- real in Alkmaar. „Het ziet er positief uit", zei een AZ-woordvoerder. „Er is niets kapot in zijn enkel. Alleen de binnenkant van zijn linkerenkel is gekneusd. Het valt allemaal reuze mee." Vandaag sluit Krompamp weer aan bij de groep om de voorbereiding op het duel met Villarreal af te ron den. De AZ-selectie genoot giste ren van een vrije dag. Toch meld den zich vijf spelers in de Alk- maarderhout voor medische ver zorging. Naast Kromkamp wa ren De Cler, Mathijsen, Obdam en Jaliens aanwezig. Allen lijken tijdig speelklaar voor de beslissende wedstrijd te gen de Spaanse club waarin AZ een voorsprong van 2-1 verde digt. De Uefa heeft de Italiaan Roberto Rosetti aangesteld als scheidsrechter voor de return. Het is de eerste keer dat hij in Europees verband een Neder landse ploeg leidt. Rosetti fungeerde eerder dit sei zoen als arbiter in de WK-kwali- ficatiewedstrijden Tsjechië-Roe- menië (1-0) en Georgië-Grieken- land (1-3). ANP «LAAN Ee™ bombarde~ -Ot van vuurwerk en water- Lev maakte het uitspelen van Ichampiens-Leuguewedstrijd Len Inter en AC Milan gister- ,vond onmogelijk. v Duitse scheidsrechter Merk loot voor de eerste keer af na ij minuten spelen, toen gefras eerde supporters van Inter oorvverpen op het veld gooiden en AC Milan-keeper Dida aan zijn schouder geblesseerd raak te. De stand was op dat moment 0-1 in het voordeel van Milan, dat vorige week de eerste wed strijd al met 2-0 had gewonnen. Scheidsrechter Merk wilde na een afkoelingsperiode van 20 mi nuten alsnog proberen de bela den wedstrijd, ontsierd door ve le keiharde overtredingen, te la ten uitspelen. Maar luttele se conden na de herstart, vloog op nieuw vuurwerk op het veld. Merk besloot daarop de wed strijd definitief te staken. Het betekende dat AC Milan door de tuchtcommissie van de Uefa vrijwel zeker tot winnaar wordt uitgeroepen en Inter een zware straf tegemoet kan zien. De tuchtcommissie kan de Italia nen een seizoen uitsluiten van internationaal voetbal en een forse boete uitdelen. De vlam sloeg definitief in de pan toen Merk om onduidelijke redenen een zuivere goal van Inter-spe- ler Esteban Cambiasso afkeur de. Inter Milan - AC Milan 0-1 (0-1). 30. Shevchenko 0-1. Scheids rechter: Merk (Dui). Gele kaart Gonzalez, Cordoba, Cambiasso (Pi ter Milan), Ambrosini, Nesta (AC Milan). Wedstrijd gestaakt. Doelman Dida wordt getroffen door vuurwerk. foto Daniel Dal Zennaro/EPA jjpnfiflon ten Voorde IfÜNCHEN - Ondanks een ople- kg in de tweede helft van Jjgyern (3-2) gaat Chelsea door „air de halve finale van de f Champions League. Dat is niet ipi de laatste plaats te danken aan Frank Lampard, voormalig irobleemkind. De volgende wed- slrijd op het Europese miljoe nenbal mag zijn coach, José ïlourinho, weer op de bank laalsnemen. Bet manager Mourinho, maar ampard is de ziel van Chelsea, o weten ze nu ook bij Bayern lunchen. Zijn inbreng bij de eiste confrontatie was al fabu- eus. Twee treffers spatten vori- eweek van zijn voet en vooral ie laatste was er eentje die aadde in schoonheid. Frank ampard was op Stamford ridge zonder enige twijfel de an van de wedstrijd toen Chel- ea en Bayern München elkaar oor het eerst in de ogen keken ïisteravond in München was de turn in de kwartfinales van de lampions League, maar één ing was hetzelfde: Lampard ras opnieuw de architect van et Engelse succes. Na een half- or spelen zorgde hij er hoogst rsoonlijk voor dat de ambities an Bayern werden gedoofd, ijn schot in de 30e minuut rerd weliswaar door verdediger jicio van richting veranderd, aar Lampard was wel weer de- ine die de trekker overhaalde. Chelsea-aanvaller Didier Drogba (links) duelleert in het strafschopgebied van Bayern met Robert Kovac. foto Thomas Bohlen/RTR En dat is geen toeval meer. Lam pard is in vrij korte tijd uitge groeid van een etterbak tot een van de beste middenvelders van Europa. In Engeland zijn ze nog altijd verbaasd over de gedaan teverwisseling die hij heeft on dergaan. Toen Lampard in 2001 voor vijftien miljoen euro over kwam van West Ham United stond hij bekend als onhandel baar, als een ventje met een gro te mond die irriteerde en provo ceerde. Maar de storm die jarenlang in zijn hoofd woei, is eindelijk gaan liggen. Lampard is volwas sen geworden, hij is de motor- van Chelsea, die bijna alle facet ten van de moderne middenvel der in zich heeft. Zijn klasse staat symbool voor de kracht van Chelsea, dat doel matigheid aan wilskracht en ver nuft paart. Dankzij die wapens is de aanstaande kampioen van Engeland misschien wel de favo riet voor het winnen van de Champions League dit seizoen. Want wie krijgt dit taaie gezel schap klein? Zelfs Bayern München, dat in de vorige ronde toch de nodige indruk maakte tegen die andere Londense sterrenformatie van Arsenal, kreeg het niet voor el kaar. Het begin van Bayern was nog wel goed, net als een fase na rust toen de thuisploeg na de ge lijkmaker van Pizarro (in de 65e minuut) vanuit het niets plots de geest kreeg. Chelsea hapte zo waar even naar adem, maar werd uiteindelijk gered door Di dier Drogba, die twaalf minuten voor tijd aan alle onzekerheid een einde maakte: 1-2. Dat de in vallers Guerrero en Scholl Bayern'in de blessuretijd zo waar nog de zege schonken was leuk voor het thuispubliek, maar deed verder niet meer ter zake: 3-2. De wedstrijd was toen eigenlijk al voorbij. Pijnlijk Met de eliminatie van Bayern verdween ook meteen de laatste ploeg uit de Bundesliga van het Europese toneel en dat is toch een pijnlijke constatering voor de grote voetbalnatie Duitsland. Bayern had het gezicht moeten redden, maar dat bleek teveel ge vraagd van de club die smacht naar erkenning. De laatste keer dat de grootmacht in de halve fi nales van de Champions League stond dateert alweer van vier jaar geleden. Wat dat betreft doet Chelsea het een stuk beter, want de club haalde vorig seizoen ook al de laatste vier van het meest presti gieuze clubtoern'ooi van de we reld. Toen strandde het op Mo naco, maar aan de hand van José Mourinho (die vlak voor het duel in een taxi het stadion verliet) is de ploeg inmiddels een stuk uitgebalanceerder en zelfbewuster geworden. En dat is niet in de laatste plaats de ver dienste van Lampard, het klop pende hart van Chelsea. Bayern München - Chelsea 3-2 (0-1). 30. Lampard 0-1, 65. Pizarro 1-1, 80. Drogba 1-2, 90. Guerrero 2-2, 90. Scholl 3-2. Scheidsrechter: Mejuto Gonzalez (Spa. Gele kaart: R. Kovac (Bayern München), Gud- johnsen (Chelsea). Aantal toe- schouwers: 59.000. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 43