>zc £isen aan verhuizen woonwagens TONEEL De Koeijer ziet nog toekomst voor boer A Vliegende Hollander houdt Terneuzen van alles op de hoogte Vos slaat steeds vaker toe in Biervliet toekomstige bewoners willen omwonenden niet in de weg zitten :DA Hulst 11 situatie iekenzorg landhaven Ook voor uw hypotheek kunt u op ons rekenen. Kom dus nu langs. MIDDELBURG School Sluiskil krijg verkeerslabei Stoken in open lucht mag tot mei LCF: Terneuzen verspilt gif Gezinsauto oensdag 13 april 2005 editie Zeeuws-Vlaanderen f»B>névan Stee ptVLIET - Wat Marian Uit- willigen uit Biervliet betreft e de vos onmiddellijk vogel- j worden verklaard. Bterocbteml trof zij haar kop- Hje roodhalsganzcn met afge- leo koppen aan in hun ren op erf aan de Konijncnbcrg- weg. „Het is nagenoeg uitgeslo ten dat het om een andere dader dan een vos gaat. Vorige week was het ook al prijs toen opeens een van onze witte eenden was verdwenen. Zijn ve ren vonden we later terug in het land", aldus Uitdewilligen. Zij is niet alleen bedroefd over het verlies van haar dieren. Het is ook een financiële strop, want vijf jaar geleden betaalde Uitde willigen bijna 700 euro voor de twee roodhalsganzen. Jager Wilfried van de Plasse van Wildbeheereenheid De Hon- te verklaart dat bij recente tel lingen zo'n twintig vossen in de buurt van Biervliet zijn waarge nomen. Volgens hem zijn dat er aanzien lijk meer dan in voorgaande ja ren. Van de Plasse: „Ook hoor je dat ze vaker toeslaan, maar veel mensen doen er geen melding van omdat daar niets mee ge beurt." De vos is volgens de Flora- en Faunawet een beschermde dier soort. Er mag niet op worden ge jaagd. Van de Plasse denkt ech- oor Frank van Cooten ié van Stee IS VAN GENT - De verplaat- ing van het woonwagenkamp an de Tweekwartweg in Sas an Gent naar de Vrijstraat uit niet op onoverkomelijke be- laren. Maar dan moeten wel belangen van alle betrokke- igoed worden behartigd. ,t zeggen zowel de woonwa- nbewoners als omwonenden n de toekomstige plek van het nirum. De woonwagenbewo- rs verhuizen liever niet, maar bbenzich bij een verplaatsing ergelegd. De gemeente moet in wel aan enkele wensen vol- oen. De belangrijkste is dat het ntrum niet te dicht bij de inwijk komt. nrdvoerder M. van Wanrooy an het woonwagencentrum: Ie omwonenden zitten niet op te wachten. En dat is hun ed recht. Maar omgekeerd is net zo. Wij zijn gesteld op on vrijheid, maar willen ook nie- tot last zijn. We houden zomers regelmatig een barbe- e en zitten tot 's avoncls laat |ten. Daar hoeft niemand an- fs van mee te genieten Icollege van B en W in Ter- uzen wil het woonwagencen- ULST - De ziekenhuisvoorzie- ingen zoals die er nu zijn voor inwoners van Zeeuws-Vlaan- tren moeten gehandhaafd blij- ed. Dat standpunt verkondigen van Eek en C. Nijskens na- eds de fractie van het CDA in igemeenteraad van Hulst. an Eek en Nijskens reageren op het standpunt van commissie van wijzen over [gezondheidszorg in Zeeland. 5commissie houdt in haar rap- art een pleidooi om alle high- eh-voorzieningen in de ge- ndheidszorg te concentreren léénplaats in Zeeland. Fat ons betreft lijkt het erop, hi het rapport geschreven is anuit het oogmerk een high- ch-locatie te realiseren in de ig van Goes voor alle in- oners van Zeeland. Wij kun- p hier in onze regio zelf wel pr beslissen. De voorzienin- in inclusief de topvoorzienin- zoals we die nu kennen in at ziekenhuis in Terneuzen (in- de polikliniek in Hulst ziekenhuis in Oostburg) in de omliggende ziekenhui- pn in België moeten er voor on- jeinwoners zijn en blijven", al- Js de twee CD A-raadsleden, 'ie wijzen erop, dat de inwo- .ers van Zeeuws-Vlaanderen te lden zijn met de zorgvoorzie- Sngen die er nu zijn, niet alleen streek, maar ook net trum verplaatsen naar een plek aan de Vrijstraat, pal ten noor den van de wijk Sint Albert Daar staat nu een boomgaard. Omwonenden zijn niet tegen die locatie, zeiden ze gisteren. Maar ze eisen wel een brede groenbuf- fer tussen de huizen en het cen trum. „Het liefst van twee perce len breed", aldus een omwonen de. Van Wanrooy is het daarmee eens. „Nu we toch weg moeten, lijkt de Vrijstraat de beste plek te zijn, mits wij voldoende in spraak krijgen bij de invulling van het terrein. Ik woon al mijn hele leven in een woonwagen en weet dus als geen ander hoe een woonwagencentrum er uit moet zien." Ook moeten op het toekomstige terrein voldoende sanitaire voor zieningen worden aangelegd. Van Wanrooy: „Als wij op be zoek zijn, gaan wij in die woon wagen niet naar het toilet. Dat zijn we net zo gewoon als dat wij binnen onze schoenen uit trekken." Omwonenden zijn vorige week door de gemeente op de hoogte gesteld over de mogelijke verplaatsing. Op deze bij eenkomst hebben zij aangekon digd dat bezwaar wordt ge maakt. Zij vrezen met name een waardedaling van hun huizen. Ook hierin kan Van Wanrooy zich vinden. „Juist daarom is het zo belangrijk dat we niet te dicht op elkaar komen te zit ten." De woonwagenbewoners kon- Rinco de Koeijer: „Boeren in West-Zeeuws-Vlaanderen is nog altijd leuk." foto Camile Schelstraete door Jean-Lou de Gucht AARDENBURG - Als het aan Rinco de Koeijer ligt, de nieuwe voorzitter van Agrarisch West, mag er in West-Zeeuws-Vlaan- deren op elke vierkante kilome ter een windmolen komen. „Dan kunnen de landbouwers tenmin ste de komende moeilijke jaren overbruggen." moeten er daarbij jegens de CDA-ers voor waken f de hele ziekenhuisfunctie in toekomst door België wordt Ogenomen. „Maar dat is een nv«tie van goede afspraken ma- en met de zorgverzekeraars. e adviescommissie samenle- png uit de Hulster gemeente en houdt morgen een debat ?'erhet rapport van de commis- van wijzen. Maar De Koeijer is geen i nier, hij staat met beide benen op de grond. Gezien de protes ten tegen de komst van een windmolenpark in Hoofdplaat lijkt dat geen haalbare kaart. De Koeijer fel: „Helaas, dat is verspilde moeite. Mensen wordt op de mouw gespeld dat wind molens veel overlast opleveren. Daar kunnen wij echt niet tegen vechten." Is boeren in West-Zeeuws- Vlaanderen nog wel leuk gezien de problemen die op de boeren afkomen? Natuurlijk, de land bouw zit de laatste jaren in de hoek waar de klappen vallen. Dat ontkent De Koeijer niet. Maar hij voelt er niets voor aller lei doemscenario's op de land bouw los te laten. „Boeren in West-Zeeuws-Vlaanderen is nog altijd leuk. Jazeker." Het be sef moet volgens hem terugke ren dat de landbouwsector niet ten dode is opgeschreven. Maar er moet hem toch nog iets van het hart. Landbouw wordt nog wel eens vergeten als econo mische factor. „Terwijl we in West-Zeeuws-Vlaanderen toch aan heel veel mensen werkgele genheid bieden." De uit Aardenburg afkomstige De Koeijer neemt de fakkel over van Erik Dekker uit Hoofd plaat. Dekker treedt als voorzit ter na vier jaar terug uit Agra risch West, onderdeel van de ZLTO. Agrarisch West is negen jaar geleden ontstaan uit drie boerenorganisaties: ZLM, NCB en CBTB. Idealiseren De Koeijer wil ook een kantteke ning maken bij de huidige pro blemen van de boeren. „Vroeger was het voor de boeren ook niet altijd een pretje. „Ik hoef heus niet meer in weer en wind op het land te lopen. En vergeet niet dat de trekkers steeds meer snufjes krijgen. Tegenwoordig heb je zelfs airco in de trekker. Het ging de boeren vroeger ook niet altijd voor de wind. Denk maar eens aan de barre tijden voor de Tweede Wereldoorlog. Het heeft geen zin het verleden te idealiseren." Problemen Toch ziet De Koeijer de komen de jaren nog veel problemen op de landbouw afkomen. „Aan de ene kant stijgen de grondprijzen nog steeds. Aan de andere kant dalen de prijzen van onze pro ducten. Ik wil er alleen maar op wijzen dat de aardappelprijzen nog steeds op hetzelfde niveau staan als dertig jaar geleden. En wat krijg je nog voor een kilo uien? Weinig tot niets." De Koeijer weet wel hoe de grondprijzen lager moeten wor den. „De Dienst Landelijk Ge bied, die veel nieuwe natuur- plannen uitvoert, moet eens van de markt af gaan. Dan komt er veel meer ruimte en zullen de prijzen dalen. Nu vis je als land bouwer nogal eens achter het net." Hij denkt dat over een jaar of tien de grootste problemen in de landbouw achter de rug zijn. Dan nadert volgens hem het mo ment dat er onder druk van de wereldmarkt een tekort aan voedsel zal ontstaan. Hoe komen de boeren eerst de komende jaren door? Als uien niets meer opbrengen, teel je toch andere producten? Zo werkt het volgens De Koeijer niet. „De boeren zaaien toch weer uien. Een alternatief is er niet. Tarwe en aardappelen Advertentie Advertentie april te de landelijke Meeüs Openhuizendag. Tussen 12 en 15u staan alle deuren voor u j ypen. Kijk op www.meeus.com. VERZEKERINGEN, HYPOTHEKEN, MAKELAARDIJ O.G. "APR J.. STADSSCHOUWBURG tel: 0900-3300033 www.theaterverkoopzeeland.nl brengen ook weinig op." Van de teelt van gewassen zoals kool zaad die kunnen dienen voor de fabricage van biobrandstoffen verwacht De Koeijer ook weinig heil. „Dat moet je zeker doen, maar verwacht er op korte ter mijn niet veel van." Iets waar De Koeijer wel brood in ziet is een verhoging van de prijzen voor de consumenten. Maar zijn de consumenten daar wel blij mee? De Koeijer: „Wat merkt de consument van een stij ging van de prijs van een kilo uien met een dubbeltje? Heel weinig, denk ik. En de boeren zouden er ontzettend mee gehol pen zijn." Hij wil niet overkomen als zwartkijker. „Meestal heb ik het gevoel dat we er wel doorheen sloffen. Maar dan moeten we niet te veel jaren hebben zoals we vorig jaar hebben meege maakt." Ganzen En de boeren kunnen heel goed voor zichzelf zorgen. Alhoewel De Koeijer toch nog iets kwijt wil. „Wat me stoort is het gan- zenbeleid van de overheid. De vergoeding die ik krijg als gan zen schade aanrichten op m'n land is een wassen neus. Dat kan een stuk beter. Nu moet ik die beesten verjagen. Dat heeft me al zo'n 160 uur gekost." De Koeijer verheugt zich op z'n periode als voorzitter van Agra risch West. „Het zal best veel tijd kosten. Dat heb ik er ook een aantal jaren voor over. Maar reken er maar niet op dat dat een periode van tien jaar zal zijn." ter dat dit wel een deel van de oplossing zou zijn. „Vossen hebben geen natuurlij ke vijanden. Daardoor wordt hun aantal groter en vormen ze een steeds grotere bedreiging voor de dieren in hun omgeving. Het is daarom verstandig om maatregelen te nemen die het vossenbestand op een verant woord peil houdt." den kiezen uit vier plaatsen: de oude gemeentewerf bij de Vlaanderenhal, de Canadalaan, de Vrijstraat en een plek in Phi lippine. De sanering past bin nen het beleid om woonwagen centra te integreren in woonwij ken. Het centrum in Sas van Gent is het enige in de gemeente Terneuzen dat nog niet is ver plaatst. SLUISKIL - De Oranje Nassauschool in Sluiskil krijgt vandaag het Zeeuws Verkeersveiligheidslabel uitgereikt. Het is de 23e school die deze onderscheiding van het Re gionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) krijgt. De school krijgt het label omdat er naast het stan daard halfuurtje verkeersles per week op school een groot aantal projecten wordt gedraaid. Het gaat dan onder meer om het oversteekdiploma voor de onderbouw, fiets- vaardigheid voor de middenbouw, het dodehoek-project voor de bovenbouw en het verkeersexamen voor kinderen uit groep 7 en 8. Volgens het ROVZ proberen steeds meer scholen het verkeersveiligheidslabel te bemachtigen. De instantie vindt het een goede zaak dat er veel aandacht is voor allerlei zaken die bijdragen aan een veiligere ver- keersdeelname van jonge kinderen. TERNEUZEN - In de gemeente Terneuzen mogen buiten de bebouwde kom tot eind deze maand toch nog takken en snoeihout worden verbrand. Burgemeester en wethou ders hebben dat besloten naar aanleiding van de commo tie die over de nieuwe stookregeling is ontstaan. Volgens deze nieuwe regeling, die is ingegeven door landelijke wet geving, zou er met ingang van dit jaar helemaal niet meer gestookt mogen worden in de buitenlucht. In de gemeente Sluis had men eerder al besloten het verbranden van tak ken en snoei-afval dit jaar nog door de vingers te zien. Nu heeft ook Terneuzen bepaald dat 2005 moet worden ge zien als een overgangsjaar. Dat betekent dat er nog tot 1 mei vuurtjes gestookt mogen worden in het buitengebied. Hierbij moet wel worden voldaan aan de voorwaarden die vorig jaar ook al golden. Er mag niet gestookt worden bij een smogsituatie en als er gevaar bestaat dat het vuur overslaat. De vuur mag uitsluitend worden aangemaakt met stro of andere natuurlijke materialen. De stookplaats moet minstens dertig meter verwijderd liggen van een ge bouw of opstapeling van oogstproducten en minstens hon derd meter van een bos, duinterrein of natuurgebied. Ver der mogen het verkeer en omwonenden geen overlast on dervinden. Tenslotte mag alleen maar overdag gestookt worden. TERNEUZEN - Raadslid C. Freeke (LCF) vindt dat de ge meente Terneuzen onnodig onkruidbestrijdingsmiddel heeft verspild in de Noordstraat. In schriftelijke vragen aan burgemeester en wethouders wil Freeke weten waar om het deel van de Noordstraat tussen het ABC-complex en Dixons is bewerkt met onkruidverdelger. Immers, vol gens de planning wordt de bestrating daar over twee we ken vervangen. Onkruid bestrijden op die plaats heeft dus weinig zin. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Inwoners van de hele gemeente Terneuzen we ten vanaf volgende maand pre cies wat er in hun eigen dorp of wijk gebeurt. Het Nederlands Handels Instituut (NHI) geeft vanaf begin mei de krant De Vliegende Hollander uit, een blad dat alle Terneuzenaren tweewekelijks op de hoogte brengt van ontwikkelingen op allerlei gebied. Van ondememersnieuws tot cul turele evenementen, van histori sche wetenswaardigheden tot culinaire uitstapjes en van nieuws uit dorps-, wijk- en ge meenteraden tot aan woonpro jecten: het is allemaal te vinden in het nieuwe blad, zegt NHI-di- recteur R. van Laere. Het han delsinstituut is van oudsher be kend als opleidingsinstelling, maar de print- en reproductie- poot is de laatste jaren net zo be langrijk geworden. Het uitgeven van een glossy bewaarblad kan die werkzaamheden van NHI meer cachet geven, verwacht Van Laere. De Vliegende Hollander betrekt zijn kopij onder meer van de ge meente, dorps-, stads- en wijkra den, Coördinatie en Manage ment (ondernemers), VW en Scheldetheater. Het blad moet de binding van de inwoners met de eigen woonomgeving én de gemeente Terneuzen versterken. De ondernemers kunnen het blad gebruiken om zich te profi leren en hun imago te verbete ren. Het blad moet kortom, laat Van Laere weten, het 'wij-ge voel' van alle inwoners verster ken. Rubrieken en een column van huisarts Hans Zuiderbaan - 'een man met een kritische geest en prikkelende meningen, die het mooi en toch positief weet te brengen' - verlevendigen het blad. Wethouder C. Liefting (wijkbe heer) ziet wel toekomst voor De Vliegende Hollander. „Het is een mooi initiatief en het ver dient altijd waardering als acti viteiten van dorps- en wijkra den extra onder de aandacht worden gebracht. Als gemeente zullen we ook zeker bekijken hoe we het nieuwe medium kun nen gebruiken voor informa tie-overdracht." Van Laere kan de precieze da tum waarop het eerste nummer verschijnt nog niet vertellen. „We willen in de eerste week van mei het eerste nummer pre senteren. De vaste verspreidings data daarna zullen waarschijn lijk de dinsdag en de woensdag worden." Van Laere twijfelt er niet aan dat het blad bestaans recht heeft en zichzelf kan be druipen. „Oostburg kent al het blad De Eenhoorn. Initiatiefne mer Ronny Rammeloo van dat blad verzorgt ook bij ons de ac quisitie. Ook hij heeft er vertrou wen in dat er een markt is voor een blad met een oplage van 25.000 dat in heel de gemeente Terneuzen huis-aan-huis wordt verspreid1," (Advertentie) DE EETKAMER Waar culinair genieten onvergetelijk blijjt 0118-635676 Middelburg zeeuwse almanak Bij een parkeermeter naast het speeltuintje in de Middel burgse Sint Jorisstraat. Twee meisjes van een jaar of vier. Het ene vakkundig de par keermeter bedienend en een bonnetje uit het vakje trek kend. Het andere, dubbel van de lach: „Veerle, Veerle, wat heb je nou toch gedaan? Je hebt niet eens een auto!" Zegt het eerste meisje veron gelijkt: „Ja maar, we spelen toch vadertje en moedertje?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39