>zc Scholen Borsele onder druk ymnastieklessen op z'n Braziliaans A TONEEL V oorwaardelij ke celstraf tabakdief lamenwerking iekenhuis Goes net Emergis )ienst over ionhoeffer Openbaar onderwijs kampt met daling aantal leerlingen Poetsbeurt voor verkeersborden Ij de EETKAMER Ook voor uw hypotheek kunt u op ons rekenen. Kom dus nu langs. Automobilist in gezicht geslagen Kapelle nodigt gedecoreerden uit Boete wegens trappen vrouw Huiselijk geweld MIDDELBURG daaie: 0113-315649 £S'ctie®pzc.nl filial, 4460 AA Goes E?0en Midden-Zeeland: 0113-315520; Cvilderen: 0114-372770; tonaal: 020-4562500. oensdag 13 april 2005 editie Bevelanden-Tholen ^Harmen van der Werf QES - Centrum voor geeste- |e gezondheidszorg Emergis en het ziekenhuis in Goes tasten op welke terreinen ze beter Lnen samenwerken. Eén van f plannen is samenvoeging van ékeukens. nergis is toe aan een nieuwe aken en die van het Ooster- ieldeziekenhuis moet, aldus acteur A. van Alphen van het ikenhuis, over twee tot drie ir worden gerenoveerd. Het wens hem voor de hand |t wordt gekeken naar een sa- envoeging, zeker omdat de ?ee instellingen naast elkaar san [t concept van de keukens is kaan vernieuwing toe. In het ekenhuis en bij Emergis wor- i, geeft Van Alphen aan, nog e dag verse maaltijden be ll Moderne keukens zijn zo gericht dat maaltijden van te ren kunnen worden gemaakt kunnen worden genut- jd.Het werk in de keuken kan ardoor meer worden ge reid. Ook kan volgens Alphen t aantal aantal menu's wor- n uitgebreid, omdat maaltij- b al klaar zijn. er de samenvoeging van de bkens is overigens nog geen sluit genomen. Van Alphen wacht begin volgende maand eer duidelijkheid. Hij kan er mogelijke gevolgen voor personeel nog niets vertel let ziekenhuis en Emergis spre- n op diverse terreinen over sa- enwerking. Woordvoerster M. ijnman van Emergis heeft het rei 'het facilitair bedrijf opti- iliseren', waarmee zij doelt op doelmatiger organiseren van lersteunende diensten. ERIKZEE - Het werk en de in- oed van verzetsman en theo- og Dietrich Bonhoeffer staat straal tijdens een kerkdienst (dagavond 17 april in de gere- rmeerde kerk in Zierikzee. muit de vraag 'Welke Heer is ze herder?' worden delen uit n brieven gelezen. „Bonhoef- sgehoorzaamheid", aldus do- nee M. de Zeeuw, „begint bij noodzaak van ongehoorzaam- id. Wanneer de samenleving at en geweld teveel ruimte eft, is verzet noodzakelijk, ifs wanneer dit tegen de over- door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - De nog zelf standige openbare basisschool in Baarland zelf verplaatsen, waardoor die als nevenvestiging van een grotere school kan blij ven bestaan. De school in Baar land samenvoegen met de open bare school in Oudelande. Of de openbare basisschool in Nieuvv- dorp sluiten. Voor die lastige keuze staat de gemeente Borsele, omdat het leerlingenaantal in het open baar basisonderwijs afneemt. Op de teldatum van 1 oktober dit jaar dreigt dat aantal onder de 630 basisscholieren te komen en dat aantal is cruciaal. Borse le telt zeven nog zelfstandige openbare basisscholen en die moeten elk gemiddeld negentig leerlingen hebben. Zij halen de 630 leerlingen dit jaar nog net, vooral dankzij de scholen in 's-Gravenpolder (121 leerlin gen) en Heinkenszand (135). Bij de school in 's-Gravenpolder ho ren ook nevenvestigingen in Nis- se, 's-Heer Abtskerke en Elle- woutsdijk. Het officiële aantal scholieren in het openbaar basisonderwijs in Borsele komt 1 oktober dit jaar niet erg ver onder de 630 uit, maar, stelt wethouder F. Tol lenaar (SGP, onderwijs), 'er is sprake van een dalende trend'. Dat is vooral het gevolg van het feit dat het gemiddeld aantal kinderen per huishouden af neemt. Kortom, er moet iets gebeuren. Eenvoudig is dat niet. Het colle ge van B en W van Borsele heeft diverse vergaderingen aan het vraagstuk gewijd. Het staat in elk geval vast dat het aantal zelf standige openbare basisscholen teruggaat naar zes, waarmee de ondergrens op 540 leerlingen komt. Om dat te bereiken, moet één zelfstandige basisschool ver dwijnen of veranderen in een ne venvestiging. Afstand Het dagelijks bestuur van Borse le heeft na veel vijven en zessen drie mogelijkheden op papier ge zet. De Berenburcht in Baar land wordt een nevenvestiging van waarschijnlijk De Reiger in Heinkenszand. Eén hobbel moet dan worden genomen: de school in Baarland ligt 1,9 kilometer van de school in Oudelande. Dat is honderd meter te weinig om als nevenvestiging te kunnen doorgaan. De afstand van de ene tot de andere school in een volgend dorp moet twee kilome ter zijn. Als de keuze op deze optie valt, moet er in Baarland een nieuw schoolgebouw komen. Tolle naar: „We hebben daar als ge meente grond, maar de vraag is hoe lang je dan het lek boven water houdt, gezien het dalend aantal leerlingen in de gemeente Borsele." Een tweede mogelijkheid is de sluiting van de openbare basis school in Nieuwdorp. Het na deel daarvan is, stelt Tollenaar, dat het openbaar onderwijs dan leerlingen verliest en van de re gen in de drup terecht dreigt te komen. De gemeente heeft al eens geprobeerd met het christe lijk schoolbestuur de openbare en christelijke school in Nieuw dorp samen te voegen, maar dat ketste onder meer af op het ver lies van leerlingen aan de ene of andere partij. De derde optie die de gemeente Borsele gaat voorleggen aan on derwijzers, staf en ouders, is de samenvoeging van de Baarland- se school met die in Oudelande. de dienst klinkt veel muziek n Johann Sebastian Bach, aarover Bonhoeffer in zijn ieven uit de gevangenis regel - itig schrijft. it kerkkoor staat onder lei- ng van Mar van der Veer. Ie dienst begint om 18.30 uur. KWADENDAMME - Dit verkeersbord langs de Krui- ningenpolderweg (N666) ter hoogte van de afslag Kwa- dendamme kreeg, net als alle borden langs dat stuk weg, gisteren een poetsbeurt. Met een machine voorzien van roterende borstels en speciale shampoo worden alle verkeersborden langs provinciale wegen minimaal twee keer per jaar gewas sen. Het werk valt onder de afdeling Beheer van de provin cie. Dat gebeurt overigens pas sinds vier jaar machi naal, voorheen werden de borden met de hand gesopt. foto Dirk-Jan Gjeltema AARLAND - Hoe sporten n tosen jongeren in Braziliaanse oppenwijken? De leerlingen «openbare basisschool De Be oburcht in Baarland weten jt sinds gisteren. De school jaat de komende weken in het fan van een jeugd-voor-jeugd- ctie voor Stichting Tio Loiro. Amsterdamse stichting zet in voor kinderen in sloppen - ijken van Brazilië, door ze op lucatieve wijze kennis te laten «ken met sport en spel. Met sportontwikkelingswerk' de stichting het zelf worden problemen gesig neerd en integratie en ontwik- fi§ van de lokale gemeen- «appen bevorderd. [«Nederland verzorgt Tio Loiro BF°rtugees voor 'blonde oom', de bijnaam van oprichter Onno Raadsen) op basis- en middelba re scholen zogeheten bewustwor dingsprojecten. Daarin ervaren de leerlingen hoe het is om in een arme wijk in een Braziliaan se stad te wonen, in dit geval Fortaleza, in het noordoosten van het land. Gisteren is op De Berenburcht zo'n project begonnen. Vrijwil ligster Ester Wisse van Tio Loi ro was naar Baarland gekomen om de leerlingen te vertellen over het werk van de stichting. Ook gaf ze een Braziliaanse gym- (Advertentié) Waar culinair genieten onvergetelijk blijft 0118-635676 Middelburg les, waarbij de kinderen onder meer kennismaakten met capoei- ra; een combinatie van vecht en danssport, die je met z'n twee ën doet maar waarbij je elkaar niet mag aanraken. Hoewel geen van de leerlingen er van had gehoord, hadden ze de smaak snel te pakken. Ook werd er nog een potje straatvoetbal gespeeld op z'n Braziliaans. De komende weken staan nog di verse activiteiten op het pro gramma die inzicht moeten ge ven in de leefomstandigheden van kansarme kinderen. Op don derdag 21 april is er van 19.00 tot 20.00 uur een kijkavond, waar verschillende producten en hapjes en drankjes worden verkocht. Woensdag 29 juni volgt nog een fancy-fair met sponsorloop. De opbrengst van beide dagen is voor Tio Loiro. Overigens kreeg de Stichting gis teren op een andere Borselse ba sisschool, De Reiger in Hein kenszand, een cheque ter waar de van 6300 euro overhandigd. De leerlingen hadden zelf 2100 euro opgehaald met de verkoop van zelfgemaakte kerstkaarten en een grote Brazilië-avond, af gelopen februari. Het bedrag is verdrievoudigd (Advertentie) _3pnMs de landelijke Meeiis Openhuizendag. Tussen 12 en 15u staan alle deuren voor u Lil" Kl'k °P www.meeus.com. VERZEKERINGEN, HYPOTHEKEN, MAKELAARDIJ O.G. OPGNHUIZCNDAC De nieuwe school komt dan in Oudelande. Tollenaar lijkt daar nog het meest voor te voelen. De grotere school in Oudelande met 67 leerlingen uit Oudelande en 39 uit Baarland kan een brede opzet krijgen, met eventueel een kinderopvang. De wethouder stelt daar tegenover dat het uit gangspunt van Borsele is: be houd van een school in elke dorpskern. Het voortbestaan van de school in Ellewoutsdijk blijft buiten de komende discussie, hoewel die met naar verwachting twintig leerlingen per 1 oktober 2005 dicht bij de gevarenzone komt. Drie jaar achter elkaar minder dan 23 leerlingen en de basis school moet ook als nevenvesti ging dicht. Voor 1 februari 2006 moet Borse le het ministerie van Onderwijs laten weten wat zij gaat doen met de scholen. 's-GRAVENPOLDER - Een 49-jarige automobilist uit 's-Gravenpolder is maandagavond tussen zeven uur en kwart over zeven op de Bernhardweg-Oost bij zijn woon plaats door een onbekende medeweggebruiker, die voor hem reed, enkele keren in het gezicht geslagen. Dit ge beurde naar aanleiding van onenigheid over een verkeers situatie. Bij de verkeerslichten van 's-Gravenpolder stap te de onbekende uit zijn auto, trok de deur van de auto van de 49-jarige man open en gaf hem enkele klappen in het gezicht. Daarna reed de man weg in de richting van Kapelle. KAPELLE - Alle inwoners van de gemeente Kapelle die ooit een koninklijke onderscheiding hebben ontvangen, zijn uitgenodigd voor de uitreiking van de nieuwe lintjes op vrijdag 29 april. De gedecoreerden moeten er vroeg bij zijn. De bijeenkomst waar de onderscheidingen van dit jaar worden uitgereikt, begint al om kwart over negen 's morgens en duurt tot uiterlijk één uur 's middags. De plaats van handeling is de Nederlands hervormde kerk aan het Kerkplein in Kapelle. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring veroordeelde gisteren een 50-jarige inwoner van Vlissingen voor een poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel tot 450 euro boete. De man had 7 februa ri dit jaar in Vlissingen een wouw geschopt. Volgens officier van justitie M. Overmeer had het letsel er ger kunnen zijn als zijn broer niet tussenbeide was geko men. De officier wees in dat verband op de veiligheids schoenen met stalen neuzen, waarmee verdachte had ge schopt. Ze eiste 500 euro boete. Het slachtoffer huurde een woning van verdachte. Nadat de huur was opgezegd wilde ze die dag de woning leeghalen. Dat leidde tot een confrontatie met haar huisbaas, die haar een schop gaf. Het slachtoffer liep bij het incident zwellingen en schaaf wonden op. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 49-jarige inwoner van Nieuw-Namen voor huiselijk geweld bij verstek veroordeeld tot 1.500 euro boete en twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De man had 3 oktober vorig jaar op brute wijze zijn vrouw en dochter mishandeld door ze vast te pakken en met haar hoofden tegen elkaar te slaan. Daarnaast had hij zijn echtgenote geschopt en geslagen. De verdachte had daarnaast een week eerder zijn wouw bedreigd. door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie M. Overmeer eiste gis teren bij de rechtbank in Mid delburg een maand gevange nisstraf tegen een 49-jarige inwoner van Kassei (Duitsland) wegens de diefstal van sigaret ten. De Duitser, die de diefstal ontkende, werd door de Mid delburgse politierechter ver oordeeld tot een maand voor waardelijke gevangenisstraf en 750 euro boete. De verdachte was in het verle den al eens eerder veroodeeld voor het stelen van sloffen siga retten. De verdachte werd er van verdacht samen met een me deplichtige op 4 januari en 9 februari bij vestigingen van Sligro in Vlissingen en Goes een aanzienlijke hoeveelheid sloffen sigaretten van het merk Marlboro te hebben weggeno men. De verdwenen sigaretten wer den weliswaar nooit in het bezit van de verdachte aangetroffen, maar op de beelden van bewa kingscamera's was wel te zien dat de verdachte zich opvallend had gedragen in de beide gedu peerde winkels. Op de videobeelden had er het alle schijn van dat hij de sigaret ten in zijn jas had verstopt: het kledingstuk stond duidelijk bol. De verdachte had daar wel een uitleg voor. „Ik heb het wel ge probeerd, maar de sigaretten heb ik teruggelegd", verklaarde hij. In zijn auto werd een jas met een gordel, die naar tabak rook, aangetroffen. Ook werd er door de politie 821 euro in beslag genomen bij zijn arrestatie. Dat bedrag werd gis teren aan de Duitser teruggege ven. (Advertentie) door de Stichting Wilde Ganzen en het ICCO. Dat gebeurt ook met het eindbedrag dat de leer lingen van De Berenburcht inza melen. ""APR i.. STADSSCHOUWBURG tel: 0900-3300033 www.theaterverkoopzeeland.nl Vol overgave voeren leerlingen van De Berenburcht capoeira-achtige bewegingen uit. foto Dirk-Jan Gjeltema zeeuwse almanak Gezinsauto Bij een parkeermeter naast het speeltuintje in de Middel burgse Sint Jorisstraat. Twee meisjes van een jaar of vier. Het ene vakkundig de par keermeter bedienend en een bonnetje uit het vakje trek kend. Het andere, dubbel van de lach: „Veerle, Veerle, wat heb je nou toch gedaan? Je hebt niet eens een auto!" Zegt het eerste meisje veron gelijkt: ,,Ja maar, we spelen toch vadertje en moedertje?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29