Rover krijgt nog een week respijt PZC Kardinalen oneens over heiligverklaring paus Bush roept Sharon op deel bezet gebied te ontruimen Annan vraagt snel geld voor Soedan Luchtoorlog tegen graffitispuiters Oppositie Oekraïne waarschuwt voor nieuwe revolutie Britse regering coulant voor noodlijdende autofabrikant Medestander oppositieleider Kirgizië gedood Rebellen Atjeh wijzen speciale autonomie af Charles en Camilla naar VS Hof moet slachting Congo stoppen Tien jaar voor gouverneur Atjeh Doden door instorten gebouw Zware aardbeving in Japan dinsdag 12 april 2005 doo£VVjerd_Duis BERLIJN - Helikopters scheren •s nachts over Berlijn, op jacht naar graffitispuiters. Critici vtn- fen de opmerkelijke - en aan- ankeliik geheim gehouden - 111- ,et van de Bundesgrenzschutz IBGS) te dol voor woorden, lloar voorstanders van de actie argumenteren dat graffitispui- I|hs de staat per jaar honderden Bijoenen euro's kosten en zijn Vol lof- e weck, tijdens een proef, betrapten de infraroodcamera's in de helikopters van de BGS vier graffitivandalen op heter daad. Acht anderen werden op gepakt omdat zij op het punt stonden te gaan spuiten. Minister van Binnenlandse Za ken, Otto Schily (SPD) vindt dat zo'n succes dat hij de BSG-helikopters in de gehele Bondsrepubliek wil inzetten. „Graffitispuiters beschadigen onze huizen, ze verpesten het stadsbeeld en ze ontzien niet eens monumenten", zei hij. Bo vendien zijn de kosten voor het schoonmaken aanzienlijk. „Daarom zetten wij nu ook de helikopters in." Inwoners van Duitse steden, die zich groen en geel ergeren aan de alom aanwe zige graffiti, juichen de maatre gel van Schily toe. Ook de conservatieve en liberale oppositie is enthousiast. „Om de graffitiplaag in te dammen heb ben wij in het hele land helikop ters nodig", oordeelde Wolfgang Bosbach van de grootste opposi tiepartij CDU. De liberale FDP acht de inzet vanuit de lucht een 'werkbare methode'. Maar vol gens Beate Merk (CSU), minis ter van Justitie in Beieren, ont breekt het de staat aan juridi sche middelen om de spuiters écht aan te pakken. „Omdat de bondsregering jarenlang niet heeft gehandeld, zijn die spui ters zo weer op vrije voeten". Onherstelbaar Volgens de Duitse strafwet moet een voorwerp onherstelbaar zijn beschadigd voordat er strafrech telijk kan worden opgetreden. De meeste spuiters komen er daardoor met lichte straffen van af. De federale minister van Jus titie, Brigitte Zypries (SPD), wil die gaten in de wet nu dichten. Het vandalisme van de graffiti spuiters kost de Duitse burgers jaarlijks zo'n 200 miljoen euro. Vorige week kwam overigens in Berlijn een 22-jarige man om het leven bij een anti-graffiti ac tie van de politie. Een achtervol gende politiewagen knalde op de auto van de spuiter, die ter plekke overleed. De twee agen ten moesten in shocktoestand in het ziekenhuis worden opgeno men. GPD yan nn7R redactie economie LONDEN - Dc noodlijdende Britse autofabrikant MG Rover heeft van de regering in Londen adempauze van een week ge kregen, aldus de bewindvoer ders gisteren. In die tijd moet een oplossing worden gevonden voor de netelige situatie voor de .onderneming en zijn 6000 werk nemers. De regering liet weten een krediet van 6,5 miljoen pond (9,5 miljoen euro) te ver strekken. Het grootste probleem hadden de bewindvoerders snel boven prater. De Rover-groep verliest elke*maand 20 tot 25 miljoen iond (29 miljoen tot 36 miljoen uro), zo verklaarde bewindvoer der Ian Powel in Birmingham. Zonder de financiële steun uit xrnden zou de autofabikrant in fongbridge onherroepelijk ar beiders hebben moeten 'ont slaan Die dreiging voor de tover-werknemers, die gisteren net hun loon naar huis zijn ge stuurd, en voor nog eens 15.000 lot 18.000 mensen bij toeleveran ciersin de regio, is uitgesteld tot volgende week. De eind vorige week stilgelegde productie in de fabrieken is niet hervat. Flexibel Hoe groot de overlevingskansen voor over zijn, was gisteren iiog niet duidelijk. De Europese Commissie zal de spoedprocedu re volgen rond de steun van Lon- len aan Rover. Officieel mogen BISJKEK - Een medestander van de Kirgizischc oppositielei der Feliks Koelov is vermoord in zijn woning gevonden. De man was betrokken bij de bevrij ding van Koelov uit de gevange nis op de dag dat president Aka- jev door een woedende menigte werd gedwongen zijn kantoor en het land te verlaten. Koelov zat vast op beschuldi ging van fraude met overheids- [elden, corruptie en machtsmis- iruik. Dat zou gebeurd zijn toen hij hoofd was van de gehei me dienst. Op 24 maart werd hij uit de gevangenis bevrijd. Na dat Akajev was verdreven trad hij korte tijd op als minister van Binnenlandse Zaken, elov is leider van de opposi- in het rijke noorden van het land De sinds het vertrek van Akajev als premier en president optredende Koermanbek Ba- tajev heeft zijn machtsbasis in het arme zuiden van Kirgizië. Het parlement heeft gisteren het .aftreden van Akajev aanvaard. Formeel had het vroegere staats hoofd daarvoor persoonlijk naar het parlement moeten ko men, maar hij achtte dat te ge vaarlijk. Akajev zit in Moskou. Daar tekende hij eerder een ver klaring waarmee hij zijn ambt opgaf. GPD EU-lidstaten geen staatssteun verlenen zonder dat de Commis sie hierover is ingelicht, maar Brussel zal zich flexibel opstel len, gezien de tijdsdruk waar mee Rover te kampen heeft. De bewindvoerders hebben van diverse kanten belangstelling ge merkt, maar geen van die par tijen was bereid geld beschik baar te stellen om het bedrijf draaiende te houden. Ook de Chinese autoproducent Shanghai Automotive Industry Corp (SAIC) liet via een woord voerder weten dat 'een akkoord hoogst onwaarschijnlijk is', nu Rover geleid wordt door bewind voerders. Volgens Tony Wood- ley, algemeen secretaris van de vakbond TGWU, zouden de Chi nezen weer aan de onderhande lingstafel willen terugkeren als ze ervan overtuigd kunnen wor den dat door het uitstel van beta ling bepaalde kosten, waaron der die van de pensioenen, niet meer betaald hoeven te worden. Vrijdag waren de financiële pro blemen bij Rover acuut gewor den toen bleek dat SAIC, waar mee Rover al maanden had on derhandeld, geen samenwer kingsverband met de Britse au tobouwer wilde zolang de rege ring in Londen geen overbrug gingskrediet van 100 miljoen pond (145 miljoen euro) four neerde. Londen vond juist dat eerst de overeenkomst met de Chine zen moest worden onderte kend voor de regering de lening zou verstrekken. ANP/RTR/ AFP/DPA De Italiaanse kardinaal Sergio Sebastiani arriveert voor de algemene congregatievergadering in het Vaticaan. De kardinalen zijn gisteren begonnen met het treffen van de laatste voorbereidingen voordat ze zich geheel van de buitenwereld zullen afsluiten in het conclaaf waarin ze de nieuwe paus kiezen. foto Jerry Lampen/RTR van onze redactie buitenland ROME - Onder de kardinalen van de Rooms-Katholieke Kerk is onenigheid ontstaan over de vraag of paus Johannes Paulus II snel heilig moet worden ver klaard. Dat schreef de Italiaan se krant Corriere della Sera gis teren. Volgens de krant heeft een 'aan zienlijk aantal' kardinalen al een petitie getekend waarin wordt opgeroepen tot een snelle canonisatie. De handtekeningen moeten worden overhandigd aan de nieuwe paus. Andere kar dinalen dringen er juist op aan, de 'wijze regels' van de Kerk te respecteren, weet de krant. Die regels schrijven voor dat ie mand ten minste vijf jaar dood moet zijn, voordat het proces van heiligverklaring kan begin nen. Paus Johannes Paulus II heeft daarop zelf een uitzonde ring gemaakt, door in 1999 aan te dringen op het begin van de procedure voor Moeder Teresa, reeds anderhalf jaar na haar dood. De non werd in 2003 zalig verklaard. De zaligverklaring is de eerste stap naar de heiligver klaring. Daarvoor is vereist dat een wonder, meestal een gene zing die niet wetenschappelijk verklaarbaar is, aan de overlede ne wordt toegeschreven. Voor de heiligverklaring is een twee de wonder nodig. Alleen in uit zonderlijke gevallen kan een overledene meteen een heilige worden. Woordvoerder Joaqin Navarro-Valls van het Vaticaan zei dat het aan de nieuwe paus is om over de kwestie te beslis sen. Vrijdag riepen honderddui zenden gelovigen tijdens de uit vaart van de paus 'santo subito' (onmiddellijk heilig). A NP/D PA van onze redactie buitenland HELSINKI - De rebellenbe weging Vrij Atjeh (GAM) wijst een speciale autonomie voor deze Indonesische provincie af. De GAM verwerpt daarmee een voorstel van de Indonesische regering waarmee een al der tig jaar durende strijd tussen de rebellen en de regering beëindigd had kunnen wor den. Vandaag worden in Finland ech ter wel de vredesonderhandelin gen tussen de GAM en de Indo nesische regering hervat. De be sprekingen, die zes dagen zullen duren, staan onder leiding van de vroegere Finse president Martti Ahtisaari. In februari stelde Indonesië een speciale autonomie - een status aparte - voor Atjeh voor, waar bij Indonesië wel verantwoorde lijk blijft. Naar verluidt heeft Ahtisaari zich nu achter dat idee geschaard, tot grote woede van de GAM. „Wij willen verder praten, maar we zullen dat niet doen als wij een nep-autonomie en een voortgezette militaire be zetting moeten slikken." De agenda van de onderhandelin gen deze week in Finland is de zelfde als bij eerdere gelegenhe den: de inhoud van een mogelij ke autonomie van de provincie, veiligheid in de regio inclusief ontwapening en het terugtrek ken van troepen, amnestie voor rebellen en economische relaties met Indonesië. vjnonze redactie buitenland CRAWFORD - De Amerikaanse President Bush vindt dat Israël nederzettingen op de i "cstc'ijke Jordaanoever moet °ntruimen en bestaande neder- reilmgen daar niet zomaar mag '"'breiden. Tijdens een bezoek van de Israë- sc"e premier Sharon aan zijn .Jtochin Crawford (Texas), on- erslreepte Bush het belang van Routekaart, het stappenplan jaar vrede tussen Israël en Pa- 'fijnen. Siaron maakte volgens Ameri- R* Israëlische media dui- ]k dal zijn regering zich aan ?everplichtingen van de al twee jar oude routekaart wil hou- - Sharon onderstreepte dat grote nederzettingen op de West oever ook na een akkoord met de Palestijnen in Israëlische han den zullen blijven. Bush dèed daar weinig aan af. De Amerikaanse president zei het ook niet realistisch te vin den dat Israël moet terugkeren tot de grenzen van 1949, het jaar van de oprichting van de joodse staat. Hij accepteerde daarmee nog eens impliciet dat Israël het grootste deel van de in 1967 bezette gebieden perma nent inlijft. De Palestijnse premier Qurei had er eerder bij Bush op aange drongen om Sharon op de vin gers te tikken. Volgens de Pales tijnse Autoriteit blijft de joodse staat onverminderd land inpik ken op de Westelijke Jordaanoe ver door illegaal nederzettingen uit te breiden en door de aanleg van een veiligheidshek annex muur door Palestijns gebied. Sharon zei gisteren op zijn beurt in een vraaggesprek met de Amerikaanse zender NBC te wezen voor een toename van het geweld van extreemrechtse joodse activisten. Die zullen zich in toenemende mate verzet ten tegen de ontmanteling van alle joodse nederzettingen in de Gazastrook. Hij sprak van een 'atmosfeer van een burgeroor log'. De sjiitische Libanese beweging Hezbollah heeft gisteren gemeld een onbemand spionagevlieg tuigje boven Israël te hebben la ten vliegen. Israël heeft de vlucht bevestigd. Plet zou slechts enkele minuten boven Is raël hebben gevlogen. ANP LONDEN - De eerste officiële overzeese reis van de net hertrouwde Britse kroonprins en zijn vrouw gaat naar de Verenigde Staten. Het tripje staat in de herfst op de agen da. Het paar gaat naar Washington en New York. Dat heeft de Britse krant The Times gisteren gemeld. Wijlen prinses Diana is nog steeds erg geliefd in de Verenigde Staten. Volgens The Times is Clarence Plouse, het secretariaat van prins Charles, zich van dat feit bewust. ANP DEN HAAG - Het Internationaal Gerechtshof (ICJ) moet een einde maken aan de massaslachtingen in de Democra tische Republiek Congo (RDC), die gepleegd worden door 'stromannen' van buurland Oeganda. Dat betoogde de Congolese ambassadeur in Nederland, Jacques Masan- gu-a-Mwanza, gisteren voor cle VN-rechters in het Haag se Vredespaleis. Het Internationaal Gerechtshof begon met de mondelinge behandeling van de klacht die Congo in 1999 indiende tegen Oeganda. Het bum-land was Con go in 1998 binnengevallen. Oegandese troepen bezetten ongeveer een derde van het reusachtige buurland; tiendui zenden Congolese militairen kwamen bij gevechten om het leven. De oorlog in Congo kostte drie miljoen mensen levens. ANP JAKARTA - Het recent opgerichte Indonesische anticor- ruptiehof heeft gisteren cle gouverneur van de provincie Atjeh tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens corruptie. Abdullah Puteh zou zijn boekje te buiten zijn gegaan bij de aanschaf van een Russische helikopter, meldde de Jakarta Post. Hij zou niet alleen voor persoonlijk gewin de prijs van de helikopter hebben opgedreven, maar ook overheidsgelden hebben weggesluisd. De aanklagers hadden acht jaar cel geëist. ANP DHAKA- In de Bengalese stad Palashbari zijn zeker vijf tien mensen om het leven gekomen doordat een gebouw instortte. Reddingswerkers wisten zeker 58 mensen te red den. Ongeveer tweehonderd mensen liggen nog onder het puin, aldus de politie gisteren. In het negen verdiepingen tellende gebouw was onder meer een kledingfabriek gevestigd. Volgens een overleven de waren tussen de honderd en driehonderd mensen aan wezig. De autoriteiten zeggen dat het gebouw instortte, nadat een verwarmingsketel was ontploft. ANP/RTR/AFP TOKIO - De Japanse hoofdstad Tokio is gisterochtend ge troffen door een zware aardbeving met een kracht van 6,1 op de schaal van Richter. Een tsunamiwaarschuwing bleef uit. Dat heeft de omroep NHK bericht. Er zijn geen slachtoffers gevallen. Ook de schade viel mee. Twee startbanen van het vliegveld Narita bij Tokio zijn voor korte tijd dicht geweest voor inspectie. Het epicen trum van de beving ten oosten van Tokio, op zo'n 60 kilo meter diepte. ANP/RTR Volgens de staf van Ahtisaari zijn beide partijen van goede wil maar is er vooralsnog wei nig hoop op een doorbraak. Indonesië streeft volgens presi dent Yodhoyono naar een vreed zame oplossing waarbij de inte griteit van Indonesië niet mag worden aangetast. Dat sluit een totale onafhankelijkheid van Atjeh uit. De GAM stelde eerder voor Atjeh zelfbestuur te geven. GPD van onze redactie buitenland OSLO - De baas van de Verenig de Naties, Kofi Annan, heeft de internationale gemeenschap gis teren gewaarschuwd voor een steeds grotere crisis in Soedan. Tijdens een tweedaagse interna tionale donorconferentie in Oslo wees Annan onder meer op de twee miljoen mensen in zuide lijk Soedan die zonder interna tionale steun op korte termijn de hongerdood wacht. Volgens Annan is er voor acute noodhulp zeker 770 miljoen eu ro nodig. Soedan hoopt op 2,6 miljard dollar aan hulp om het land weer op te bouwen dat na 21 jaar burgeroorlog geheel ver woest is. In totaal denkt de regering tot eind 2007 daarvoor 7,8 miljard dollar nodig te hebben. Annan benadrukte dat veel landen eer der geld hadden toegezegd, maar dat uiteindelijk niet over maakten. Tijdens de burgeroorlog tussen het overwegend christelijke en animistische zuiden en het isla mitische noorden zijn zeker twee miljoen mensen omgeko men. Vier miljoen inwoners zijn ontheemd geraakt. Sinds begin januari geldt er een vredesak koord tussen de regering en het Soedanese Volksbevrijdingsle ger (SPLA). Annan vroeg ook aandacht voor het slepende conflict in de weste lij ke Soedanese regio Darfoer. Minister Van Ardenne (Ontwik kelingssamenwerking) zegde gis teren in Oslo 175 miljoen euro toe voor de wederopbouw van Soedan. Dit bedrag omvat 100 miljoen die Van Ardenne eerder in het vooruitzicht stelde. Milities terroriseren nog altijd de bevolking in Zuid-Sudan. Veel burgers zeggen dat hun si tuatie sinds van het vredesver- dag niet veranderd is, meldden gisteren medewerkers van de Duitse hulporganisatie Hof- fnungszeigen. ANP/DPA Premier Sharon (rechts) wordt begroet door president Bush op diens ranch in Crawford, hond Barney was daarbij aanwezig. foto Eric C van onze redactie buitenland DONETSK - In Oekraïne dreigt een nieuwe revolutie. Dit heeft de vroegere premier van het land, Viktor Janoekovitsj, ge zegd. Aanleiding vormt de arres tatie van Boris Kolesjnikov, gou verneur en voorzitter van het re gionale parlement in Donetsk. Volgens Janoekovitsj gaat het om een 'politieke' arrestatie. Janoekovitsj verloor in decem ber de presidentsverkiezingen van Viktor Joesjtsjenko. In no vember had de premier die stem busgang nog dankzij grootscha lige fraude gewonnen. Janoeko vitsj heeft zijn machtsbasis in het oosten van Oekraïne, waar van Donetsk de hoofdstad is. Kolesjnikov werd op 6 april op gepakt op verdenking van afper sing, waardoor hij in 2002 aan delen verwierf in een handels centrum. Vrijdag oordeelde een regionale rechtbank dat hij vast moet blijven zitten. Die zitting werd achter gesloten deuren ge houden. De advocaat van Kolesjnikov noemde de arrestatie van zijn cliënt illegaal. Naar verluidt zou het secretariaat van presi dent Joesjtsjenko aangedrongen hebben op de aanhouding. De eerste groepen aanhangers van de opgepakte politicus zijn inmiddels naar de hoofdstad Kiev afgereisd. Zij hebben daar tegenover de regeringszetel een tentenkamp ingericht. Janoekovitsj haalde fel uit naar de minister van Binnenlandse Zaken, die verklaarde dat de protesten tegen de arrestatie van Kolesjnikov de machtheb bers er alleen toe zullen bewe gen de onderzoeken naar diens handel en wandel met verhoog de inzet door te voeren. De oud-premier heeft een natio nale staking aangekondigd als Kolesjnikov niet wordt vrijgela ten. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5