Geen geld voor plan Van Eyck We zoeken collectanten! PZC Aspergevelden in de aprilzon Laat ze niet vallen staat, stemt voor de Europese grondwet Nationaal Epilepsie Fonds Rijk wil niet meebetalen aan project Bedrijventerrein Serooskerke uitgebreid Wie weet wat erin Kerkdienst over individu en gemeenschap Jong Asaf viert jubileum Fancy fair bij De Wissel De Macht van het Kleine dinsdag 12 april 2005 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het is hoogst onzeker of het Huis voor Eu ropa nog in Middelburg komt. Het Rijk betaalt niet mee aan het project. Staatssecretaris A. Nicolaï van Europese zaken heeft een brief met die medede ling aan het Middelburgse ge meentebestuur gestuurd. Hij is wel bereid om te onderzoeken of een goedkope lening, kan wor den verstrekt. De staatssecretaris noemde het Huis voor Europa gisteravond tijdens een bijeenkomst van de WD in Middelburg 'een goed en interessant initiatief'. Hij zei 'alle hoeken en gaten' van zijn ministerie (Buitenlandse Zaken) te hebben afgezocht om het geld bij elkaar te krijgen. „Het ant woord is helaas nee. Ik zou ho pen dat het ook zonder ons mo- SINT MAARTENSDIJK - In de Rehobothkerk in Sint-Maartens dijk wordt zondag 17 april een dienst gehouden over het indivi du en de gemeenschap. In de dienst wordt onder meer stilge staan bij de rol van de kerk voor dè gemeenschap en het indivi du. De dienst begint om 19 uur. GOES - Jeugdkoor Jong Asaf viert vrijdag 22 april haar veer tigjarig jubileum met een psalm zangavond in de Sionkerk in Goes. Het koor, bestaat uit zo'n 35 leden onder leiding van L. de Bruine-van de Ketterij. Het op treden begint om half acht. gelijk is om dit initiatief te reali seren." Volgens Nicolaï is Middelburg een geschikte plaats voor het Huis voor Europa, omdat Mid delburg niet in de randstad ligt en omdat Zeeland veel relaties met het buitenland heeft. Na af loop van de bijeenkomst zegde hij wethouder A. de Vries toe om alsnog te onderzoeken of Middelburg een lening tegen een lage rente kan krijgen. Eer der op de avond lichtte De Vries de commissie ruimte in over het besluit van de staatssecx-etaris. „Het is een forse tegenvaller", zei hij. „Temeer omdat er al zo veel steun was voor dit plan, van de provincie en de Europese commissie. Zowel in het Euro- parlement als in de Tweede Ka mer was er een meerderheid." De gemeenteraad heeft De Vries gesteund in het plan, op voor waarde dat er geen extra geld nodig was. Voor het Huis voor Europa staat nog 1,8 miljoen eu ro in kas. Dat geld is over van een oud plan om een museum in het oude stadhuis te beginnen, het Huis der Kunsten. Vice-voorzitter H. Eversdijk van de'stichting die is opgericht om de realisatie van het Huis voor Europa mogelijk te maken is niet optimistisch. „Ik zie het somber in. Dit betekent niet dat het nu definitief niet doorgaat. De stichting bestaat nog steeds. We moeten nu gaan nadenken hoe we het alsnog voor elkaar kunnen krijgen, maar de ge meente Middelburg kan niet eeu wig wachten. Daar heb ik ook al le begrip voor." Volgens Evers- dijk en De Vries is het plan uit eindelijk gestrand op ambtelij ke onwil. Het Huis voor Europa moest de redding worden van het ont werp dat architect Aldo van Eyck heeft gemaakt voor een ka vel in het Maisbaaigebied. Het was half jai*en negentig de be doeling om daar een museum voor moderne kunst te bouwen. Een jaar geleden lanceerde De Vries het plan voor het Huis voor Europa. Het was de bedoe ling dat vanuit het gebouw aller lei culturele, maatschappelijke en economische activiteiten ont plooid zouden worden. Elk jaar zou een ander Europees land te gast zijn in het huis. door Selma Osman SEROOSKERKE - Wethouder M. te Roller (economische za ken) heeft gisterochtend de eer ste paal geslagen voor de bouw van 22 bedrijfsunits op bedrij venterrein De Zompe in Seroos kerke. Het bedrijventerrein wordt met vier hectare uitge breid. De eerste bedrijfsgebou wen worden voor de bouwvakan- tie opgeleverd. De Zompe II aan de rand van Serooskerke is een ontwikke ling van de gemeente en project ontwikkelaar Wervenhove. De gemeente Veere hoopt hiermee vijf jaar vooruit te kunnen. Wer venhove bouwt 22 bedrijfsunits van honderd tot vierhonderd vierkante meter. Ze worden cas co opgeleverd zodat kopers zelf de inrichting kunnen bepalen. De gemeente geeft kavels uit voor bedxijven die zelf een pand willen bouwen. De grootte van deze kavels varieert van twee honderd tot vijftienhonderd vierkante meter. Hoveniersbedrijf De gemeente is met zeven gega digden in overleg, variërend van een hoveniersbedrijf tot een kléin transportbedrijf. Project ontwikkelaar Wervenhove heeft negentien gegadigden die naar De Zompe willen verhuizen. On der de geïnteresseerden zijn een klussenbedrijf, installateur, meubelmaker, loodgieter, vis handel, fietsenverhuurder en een imkerij. De meeste belang stellenden komen uit Veere. Er »zitten ook twee Middelburgse bedrijven bij. De gemeente Veere heeft besloten de bedrij vigheid te concentreren op twee plaatsen: De Zompe in Seroos kerke en Het Karreveld in Kou- dekerke. De ontwikkeling van De Zompe II heeft uiteindelijk tweeënhalf jaar geduurd. Amb tenaar P. Kluijfhout van de ge meente begrijpt de wrevel, maar zegt dat het project een lange voorbereidingstijd nodig had vanwege goede afspraken over de exploitatie en diverse onder zoeken. Ook kost het volgens hem tijd om de aanvi-agen van de bedrijven te toetsen aan de ei sen van de gemeente. „Dat lukt nou eenmaal niet in een week." HEIKANT - Na wat natte dagen wordt het nu weer beter weer. En Heikant, onder de aprilzon uiterst fraai. zo oogt ook een aspergeveld onder een laagje plastic, zoals hier bij -foto Wim Kooyman door Maurits Sep MIDDELBURG - Veel Neder landers hebben geen idee waar de Europese grondwet over gaat, beseft staatssecretaris A. Nicolaï van Buitenlandse Za ken. „Maar hoe meer u weet van die nieuwe grondwet, hoe groter de kans dat u voor zult stem- Nicolaï was gisteravond in Mid delburg op promotiecampagne voor de grondwet. Hij kon er meteen de vers-van-de-pers-ge- rolde Grondwetkrant uitdelen. Een belangrijk instrument om de kennis over de Europese grondwet te vergroten. En ken nis is wat hem betreft het be langrijkste wapen in de strijd te gen de tegenstanders, die hij be titelt als 'de groep Marijnis- sen-Wilders', omdat daarin de meest linkse én meest rechtse op ponenten zijn gevangen. Turkije De tegenstanders hebben het over Turkije, over de euro. Maar daar gaat de grondwet dus niet over, benadrukte Nicolaï. „En de Europese grondwet zal ook de Nederlandse grondwet niet vervangen. Dat is misschien het verwaiTende aan de term, maar in feite is het een nieuw verdrag voor Europa. Een helderder, kor ter, beter verdrag. Maar dat komt niet in de plaats van de on ze vlag, ons volkslied. We blij ven wat we zijn." Waar de grondwet dan wel over gaat? Nicolaï: „Over meer grip krijgen op Europa. Het Europarlement wordt een volwassen en volwaar dig parlement. Wat het nu niet is. Bovendien krijgt het nationa le parlement een sterkere posi tie tegenover Brussel." De grondwet regelt ook dat de besluitvorming in Europa snel ler en doorzichtiger wordt. En, niet onbelangrijk na de interne verdeeldheid omtrent de laatste oorlog in Irak, Europa spreekt straks ook met één mond. Er komt namelijk één Europese mi nister voor Buitenlandse Zaken. Wat Nicolaï betreft, moet een zich voor het referendum3 1 juni één vraag stellen: wa'J ik met Europa? Als ze dat komt het met de uitslag® goed. Dat is geen 'blind vertr;, wen', ontkende hij desgevra-j maar 'politiek gevoel'. landers zijn verstandige d» sen. Ze ergeren zich v een klein beetje aan Eui^ maar de meesten kijken n# hun eigenbelang. En ze hefe het meeste aan Europa, ene; ook aan de grondwet." Maar zelfs binnen zijn WD trof Nicolaï gisterava nog wat critici. Fractievoos ter I. Vogelaar van de WD-Sj tenfractie bijvoorbeeld, t# zich, niet voor het eerst, bekla de over de Europese Vogel- habitatrichtlijnen die allé ontwikkelingen tegenhoud De Westerschelde Container!* minal bijvooi'beeld. Maar a het wandelen en fietsen lang:;- dijken van de Westerschelde dat ergens een rosse grutto broeden. „Vóór stemmen helpt in uw te val meer dan tégen", reageer. Nicolaï. „De grondwet leidt melijk tot minder regels, mg openbaarheid en een krilisè Europees én Nederlands m ment." VLISSINGEN - Protest» Christelijke basisschool Del sel houdt zaterdag 23 april fancy fair. Deze zal plaatse den op haar vestiging aan Kleiweg in Vlissingen. De afgelopen weken hebbeai leerlingen van De Wissel ltö verkocht. De opbrengst hiera en van de fancy fair kona deels ten goede aan de verts ging VKS (Volwassenen, Kroi ren Stofwisselingsziekten).?! het andere deel worden mem computers gekocht voor Del sel. De fancy fair begint omS. uur en duwt tot 14.00 uur 'Helpt u mee met onze jaarlijkse collecte? Dit jaar van 6 toten met 11 juni. Dan gaan we weer alles op alles zetten om zoveel mogelijk geld op te haten voor 120.000 mensen met epilepsie. Wilt u helpen? Een paar uurtjes maar. Ik weet zeker dat al die mensen met epilepsie u heel dankbaar zullen zijn. Net als ik. Alvast bedankt!' Bel: 030 - 63 440 63 Postbus 270 - 3990 GB Houten - Giro 222111 - www.epilepsie.nl Astrid Joosten, ambassadeur NIERSTICHTING Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERDONOR JA/NEE weetuhetalvanelkaar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 30