Plan Van der Hoeven onder vuur Grote wapenroof op Gilze-Rijen PZC Bevrijding Buchenwald herdacht Klokkenluider Bos beschuldigd van stelen boekhouding Kamer en onderwijssector vinden voorstellen minister voor vmbo veel te slap lister Bot: kandidatuur iolton niet wijs Oude glorie onder zeil 21 Helikopters in strijd tegen graffiti Strippenkaart op zondag zeldzaam 11 Sparta verspeelt koppositie Premier Balkenende hekelt zelfverrijking topmannen 14° -izr J6U NW 3 nnnze redactie binnenland EN HAAG - De Tweede amer wil meer daad- acht zien van minister ui der Hoeven inzake aar plannen voor het voor- ereidend beroepsonder- rijs (vmbo). Weinig nieuws nder de zon, oordeelde de amer. Het onderwijs had ever gezien dat de minis- r de portemonnee trekt oor het vmbo. Als het aan de bewindsvrouw jgt. zitten jonge vmbo'ers veel ïinder met hun neus in de boe- èn. Ze moeten veel meer tijd Börbrengen aan een draaibank donder een auto. „Bij de lessen Utotechniek leren vmbo'ers nu 8g te veel uit boekjes", zei de hér in een toelichting. Jaar je moet bij knutselen aan n auto beginnen en dan gaan ijken wat je aan theorie nodig Ébt." Vmbo-scholen krijgen (fl miljoen uit het paasakkoord om al die werkplaatsen op hooi te gaan inrichten, lalfwerk", oordeelt directeur eelkerken van VOS/ABB, de jrkgevers in het openbaar on- rwijs. „Die 100 miljoen is ld dat er al lang had moeten jn. Bovendien is dit bedrag ructureel te weinig om het aktijkonderwijs in het vmbo verbeteren." Uit andere hoe- n van het onderwijs klinken ndere geluiden. De christelij- Ischolen vrezen dat het vmbo iortkomt om alle problemen EN HAAG - Minister Bot van litenlandse Zaken vindt de indidatuur van John Bolton s Amerikaans ambassadeur de Verenigde Naties 'onver- andig'. Zijn woordvoerder «ft dat gisteren bevestigd, on Bolton staat bekend als nti-VN'. Zijn voordracht is ok binnen het Amerikaanse omstreden. Volgens Bot ast een eventuele benoeming in Bolton niet in het streven de fa te hervormen.Bot, momen teel in China, rekent er volgens fijn woordvoerder op dat de merikanen zich in de toekomst ïinder 'isolationistisch' zullen •stellen tegenover de interna- jnale gemeenschap. ANP het hoofd te bieden. De Onder wijsbond CNV wil een betere be loning van leraren. „Twee weken geleden was dit geld er nog niet", wierp de mi nister tegen, die zegt ook nog tientallen miljoenen te investe ren in veilige scholen en het weg werken van leerachterstanden. Veel vmbo'ers die doorstromen naar een Regionaal Opleidingen centrum (ROC) om daar een vak te gaan leren, komen op een te laag mbo-niveau terecht, Daar door haken zij eerder af. Van der Hoeven wil dit met nieu we wettelijke regels voorkomen. Dat mag wel wat strenger, vin den werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland. MKB-Nederland pleit voor 'doorstroomcontracten' tussen beide schoolsoorten. De onder wijsinspectie moet erop toezien dat scholen de afspraken uit de contracten ook waarmaken. De examens mogen op het vmbo ook verspreid over het school jaar afgenomen worden, vindt Van der Hoeven. Leerlingen die extra aandacht nodig hebben, moeten bij elkaar in de klas ko men. Voor een aparte opleiding voor vmbo-leraren voelt ze niet veel, omdat deze te smal zou worden. De Tweede Kamer wil dit juist wel, evenals een strengere aan pak van jongeren die niet meer leerplichtig zijn, maar te laag zijn opgeleid. De Kamer wil hen verplichten voor hun 23e alsnog een diploma te halen, maar ook hier ziet de minister niets in. Ver lenging van de leerplicht vindt Van der Hoeven een te zware maatregel voor een te kleine groep jongeren. Ze zet liever in op voorkomen van schooluitval. Op punten waar de Kamer en de minister elkaar wel vinden, klinkt de kritiek dat ze weinig nieuws te melden heeft en niet echt doorpakt. „Een gemiste kans van de minister om al in 2005 iets te doen voor de leerlin gen in het vmbo", aldus WD-Kamerlid Balemans. ANP pagina 4 commentaar NORDHAUSEN - Overlevende Petro Mitsjtsjoek (78) uit Oekraïne plaatst een kaars je in een van de ovens van het crematorium in het voormalige nazi-concentratiekamp Mittelbau-Dora. Mittelbau-Dora maakt deel uit van het kamp Buchenwald in het oosten van Duits land. Oude en frêle overlevenden herdachten gisteren dat het kamp zestig jaar gele den werd bevrijd. foto Fabrizio Bensch/RTR BOTTERDAM - Klokkenluider Ad Bos heeft de schaduwboek houding waarmee hij de bouw fraude in Nederland aan het rol len bracht, gestolen uit de wo- jdug van een boekhouder van Koop Tjuchem. Dat heeft een voormalig werknemer van dat Bouwbedrijf verklaard tegen de politie. Pat bleek gisteren bij de behan- do-ing van de bouwfraude voor Rechtbank in Rotterdam. t°s ze^ heeft altijd gezegd dat «schaduwboekhouding op een «S in een vuilniszak aan de rarknop van zijn huis hing. «in uitleg was de afgelopen ja- 1® omstreden. schaduwboekhouding van Koop Tjuchem vormde de op gaat voor een reeks onderzoe ra naar prijsafspraken tussen cderlandse bouwbedrijven. J oud-medewerker van Koop Pchem heeft tegen de politie dat hij in 1999 samen e, Bos en diens broer op Pa g'ng om de boekhouding te Cen. Daartoe reden ze naar w huis van de boekhouder in Ba' W3S °P ^at moment f het kantoor van Koop pchem en had de deur van Jn huis opengelaten voor een bestrater die in de tuin aan het werk was. De oud-werknemer en de broer van Bos zouden buiten op de uit kijk hebben gestaan, terwijl de klokkenluider het huis binnen ging. Vijf minuten later stond hij weer buiten, met drie dikke ordners. De boekhouder heeft Bos ook als verdachte van de diefstal aangewezen. Hij deed, in over leg met de directie van Koop Tjuchem. aangifte bij de politie. Het bouwbedrijf werkte ten tij de van de diefstal aan het ont slag van Bos. Onrechtmatig Als de schaduwboekhouding in derdaad is gestolen, kan dat be langrijk zijn voor de vier bouw bedrijven en hun (ex-)directeu- ren die momenteel terechtstaan in een strafzaak rond de bouw fraude. Gestolen bewijs geldt voor de rechtbank als onrecht matig verkregen bewijs. Tijdens de zitting in het straf proces bleek gisteren ook dat oud-premier Lubbers het vooro verleg in de bouwsector begin ja ren negentig heeft verdedigd. Uit een briefwisseling met de Europese Commissie blijkt dat Lubbers meende dat deze aan pak zorgde voor meer concurren tie en lagere prijzen. ANP door Rudi Buis en Marloes de Koning DEN HAAG - Op de zwaarbe waakte vliegbasis Gilze-Rijen heeft het afgelopen weekeinde een grote wapenroof plaatsge had. Dieven wisten volgens een bron binnen de vliegbasis hon derd tot honderdvijftig dienst- wapens buit te maken via een gat in de muur van de wapenka- De diefstal werd gisterochtend ontdekt. Een woordvoerder van de Koninklijke Marechaussee bevestigt dat er een onderzoek is ingesteld naar 'de diefstal van defensie-eigendommen'. In ver band met het onderzoek wil de marechaussee pas in de loop van vandaag verdere details ge ven. Op de vliegbasis houdt men er rekening mee dat de dieven op het luchtmachtterrein bekend waren. De daders wisten precies waar ze een gat in de muur van de wapenkamer moesten boren zonder op stellingen te stuiten, aldus een ingewijde. Alle auto's van medewerkers van de vlieg basis zijn gisteren zorgvuldig doorzocht. Het zou gaan om pistolen van het type Glock 17, het stan daardwapen van leger en mare chaussee. Het is een halfautoma- tisch handvuurwapen en vooral geschikt voor schieten op korte afstanden. „Je kunt het gemakkelijk onder je jas verbergen, dus dat is ook handig voor criminelen", zegt onderzoeker Henry Kuipers, die voor de Inspectie Openbare Or de en Veiligheid (IOOV) het be heer van dienstpistolen bij de politie onderzoekt. Met een buit van honderd tot honderdvijftig wapens is de roof van een in Nederland ongeken de omvang. Bij eerdere berich ten over gestolen of verdwenen dienstwapens van krijgsmacht en politie ging het steeds om en- Sleedoorn oer-Zeeuwse voorbode van de lente In Duitsland is ophef ontstaan over de manier waarop de Bundesgrenzschutz graffitispuiters het werken onmoge lijk wil maken: de BGS zet helikopters in. Voor- en tegen standers steggelen over de vraag of het middel niet buiten proporties is. De graffiti-terreur kost de Duitse staat jaarlijks miljoenen euro's. Wie op zondag een strippenkaax*t wil kopen moet goed zoeken. De buschauffeur verkoopt ze tegen een hoog ta rief, maar de 'gewone' kaart a acht euro is nauwelijks te verkrijgen sinds de NS gestopt is met de verkoop. Bij Vervoers Bewij- zen Nederland begrij- F,: pen ze dat het lastig is, maar vinden an derzijds dat de reizi ger dan maar op tijd zijn strippenkaar ten moet aanschaf fen. Sparta is niet langer koploper in de eerste divisie. De Rot terdamse club verspeelde gisteravond opnieuw punten. Nadat vrijdag van VW Venlo werd verloren (1-0) kwam de equipe van trainer Mike Snoei nu niet verder dan een 3-3-gelijkspel tegen Stormvogels Telstar. Hera cles is nu de nieuwe leider. De Almelose ploeg won met 2-1 van Zwolle. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 18 en 19; Buitengebied: 21, 22, 23 en 24 door Henk van de Poll FRANEKER - Premier Balken ende vindt topmanagers die zich zelf verrijken in een tijd dat Ne derland juist een pas op de plaats moeten maken 'schade lijk voor de economische ontwik keling'. „Als iedereen de nullijn moet aanhouden, is dat niet uit te leggen aan de bevolking". Deze mensen moeten publieke lijk te schande worden gemaakt. „Naming and shaming is hier op zijn plaats", aldus de premier gisteren op een CD A-partij bij eenkomst in Franeker. Balkenende wilde niet ingaan op de oproep van PvdA-partijlei- der Bos om topmannen van bij voorbeeld Nuon en Essent met inkomens van dik acht ton per soonlijk op hun verantwoorde lijkheid aan te spreken. „Als ik alle topmanagers met exorbitan te inkomens op het torentje zou moeten uitnodigen, kom ik niet meer aan besturen toe." Balken ende hield de bomvolle zaal voor dat hij ook wil kijken naar fiscale maatregelen om de over matige zelfverrijking te ontmoe digen. Maar het liefst ziet hij toch dat de aandeelhouders en de ondernemingsraad proberen het beloningssysteem in balans te houden. Het aanpakken van exorbitante zelfverrijking ziet de CDA-par- tijleider als een van de prioritei ten van een 'nieuwe solidari teit'. Naast de strenge maatrege len om te voorkomen dat 'we de dertigers van nu opbranden', is er aandacht nodig voor de echt zwakken en de gezinnen met kinderen met een enkel inko men. Welvaart Volgens Balkenende is een eco nomische groei van 3 procent - die nodig is om de welvaart te behouden - de komende jaren niet te verwachten. Daarom zijn andere maatregelen nodig om de sociaal-economische po sitie van Nederland te behou den. ANP (Advertentie) ROTTERDAM - Deelnemers aan de zeventiende editie van de zeilwedstrijd Heineken Race Of The Classics gaan van start in Rotterdam. Het eerste traject voerde gisteren richting België, naar Oostende. De volgende haven die de vloot zal aandoen, is Ramsgate in Engeland. Vanuit Ramsgate gaat het naar Amsterdam, waar de finish aanstaande zondag wordt verwacht. foto Robin Utrecht/ANP kele exemplaren. Eind jaren ne gentig werden van de Ameri kaanse Navo-basis in Coevor- den naar schatting driehonderd machinepistolen gestolen, maar deze roof is door de Amerikanen nooit bevestigd. De wapens do ken in de jaren daarna op in de Nederlandse onderwereld en bij de Ierse organisatie IRA. In de jaren zeventig gebruikten Molukse treinkapers uzi's die ge stolen waren van de Nederland se krijgsmacht. Vliegbasis Gilze-Rijen is de thuisbasis van de squadrons 301 en 302, die momenteel deelne men aan missies in Afghanistan en Irak. GPD [.a-mail; i T i (postlbankrekeningnummer abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,95). D per kwartaal met automatische incasso 58,00), O pet jaar met automatische incasso 222,50). i Antv.oordnumrer 713. 4460 VVS Goes 8"711688"555530 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1