Uranium is er tenminste genoeg Piet Meeuwse bewaarde zijn iverk jarenlang op zolder Logica van barokmuziek tutger Kopland over iet combineren van loëzie en wetenschap 15 Oosters beeld gestolen Laptop uit boot weggehaald Honderdjarige in Zierikzee De Kring Goes weer op SchoolTV Hond vergiftigd in Aardenburg Rijbewijs kwijt na drankrit kunst dinsdag 12 april 2005 De discussie over kerne nergie is weer opge laaid. In een serie belicht de PZC het onderwerp de ze week vanuit diverse in valshoeken. Vandaag in ■deel één: de deskundige. door Ernst Jan Rozendaal Door het ongeluk met de kern centrale in Tsjernobyl in 1986 leek het lot van kernenergie in Nederland bezegeld. Plannen voor de bouw van drie nieuwe kerncentrales verdwenen in de prullenbak en de centrale in Dodevvaard werd gesloten. Het is de bedoeling dat de enig over gebleven kerncentrale in Neder land, die in B'orssele, in 2013 zijn deuren sluit. Hoewel, juist daarover is in de Tweede Ka mer weer discussie ontstaan. Het denken over kernenergie is de laatste tijd veranderd. Om de vervuiling van het klimaat door de uitstoot van C02-gas- sen terug te dringen, is kerne nergie volgens velen het beste alternatief. Een bijkomend ar gument is dat kernenergie Ne derland minder afhankelijk maakt van de import van gas en olie uit politiek instabiele regio's als Rusland en het Mid den-Oosten. Volgens directeur André Ver- steegh van de Nuclear Re search and consultancy Group (NRG) in Petten is de veilig heid van kerncentrales enorm 'toegenomen en zijn oplossin gen bedacht voor het grootste knelpunt: het afvalprobleem. Hij erkent dat het gevaar van terrorisme niet mag worden uit gevlakt, maar dan eerder van wege de maatschappelijke im pact van een aanslag op een nu cleaire installatie dan vanwege In Borssele is de acceptatie van kernenergie groot, aldus directeur André Versteegh van de Nucleair Research Group. de mogelijke schade die daar van het gevolg is. „Als je de energievoorziening wil lamleg- gen, bereik je met een aanslag op Pernis meer dan met een aanslag op Borssele. En een vliegtuig op een volle Amster dam Arena kost veel meer men senlevens." Rationeel Het is duidelijk: Versteegh is een voorstander van kernener gie. Toch is hij blij dat hij daar over geen knopen hoeft door te hakken. „Het is goed als de kernenergiediscussie niet blijft hangen in de sfeer van voor- en tegenstanders. Als NRG willen we daaraan bijdragen. We dra gen technische gegevens aan en denken rationeel over de kwes tie na. Het is maar goed dat ik niet hoef te besluiten over het wel of niet openhouden van Borssele. Dat is aan de politiek. Die oordeelt niet alleen op ba sis van technische argumen ten." De pleitbezorgers van kernener gie hebben in het verleden te veel vamlit een ivoren toren ge praat, beseft Versteegh. „We hebben het belang van transpa rantie en communicatie onvol doende in de gaten gehad. Dat heeft argwaan in de hand ge werkt. Anderzijds merk je dat waar kernreactoren staan, in Borssele of hier in Petten, de ac ceptatie bij de bevolking groot is." De discussie over kernenergie is wereldwijd weer actueel. „Er is een groot energieprobleem", verklaart Versteegh. „Dat komt door de bevolkingsgroei gecombineerd met de wel vaartsgroei. Meer welvaart be tekent meer energieverbruik. De komende decennia worden we daar versneld mee gecon fronteerd." Broeikaseffect Fossiele brandstoffen als gas, olie en kolen verergeren het broeikaseffect. Duurzame ener giebronnen als wind, zon en biomassa kunnen de komende tien jaar in maximaal veertien procent van de energiebehoef ten voorzien, aldus Versteegh. „Dat is niet niks, maar dan heb je nog zesentachtig andere pro centen nodig." Dan ligt kernenergie voor de hand, vindt hij. Uranium is er nog voldoende, betoogt Ver steegh, waardoor de energie prijs de komende decennia sta biel is, heel anders dan bijvoor beeld de olieprijs. Wie het broeikaseffect wil te gengaan en de beschikbaarheid van energie wil zekerstellen, kiest volgens hem voor kerne nergie. Met als logisch gevolg dat ook in Nederland centrales worden bijgebouwd. „We im porteren meer door kernener gie opgewekte elektriciteit dan we van Borssele krijgen. Daar zitten grenzen aan. We moeten de afhankelijkheid van het bui tenland niet te ver opvoeren. Als Frankrijk problemen krijgt met de energievoorziening kie zen ze eerst voor Parijs en daar na denken ze misschien eens aan Nederland." Afval De veiligheid van een centrale is niet het grootste probleem. Het radio-actieve afval wel, er kent Versteegh. „Maar we heb ben het over kleine hoeveelhe den, waar je vanaf moet blijven en waarvan je moet zorgen dat het niet in het leefmilieu te rechtkomt. Het is heel goed mo gelijk het diep onder de grond op te bergen, waar het veilig is tegen aardbevingen en ijstij den. De ethische overweging is: moet je komende generaties op schepen met ons afval? Natuur lijk zou het het beste zijn als we het gewoon konden oprui men. Maar nu al kunnen we de levensduur van de'gevaarlijke straling terugbrengen van 250.000 naar 250 jaar. Dat is te bevatten. Er zijn mensen die in huizen wonen die ouder zijn. In Nederland hebben we de ver standige keuze gemaakt het af val voor honderd jaar op te ber gen bij de COVRA in Vlissin- gen. In honderd jaar kan veel veranderen, op het gebied van techniek, politiek, in internatio nale verhoudingen. Wellicht dienen zich in de tussentijd nieuwe oplossingen aan." KOUDEKERKE - Bij restaurant Oriental Garden in de Schuttestraat in Koudekerke is een beeld gestolen. Dat moet tussen zaterdag 21.00 uur en middernacht zijn ge beurd. Het beeld stelde een Oosterse vrouw voor, is rond de 1.30 meter en weegt tussen de tien en vijftien kilo. VLISSINGEN - Uit een boot, gelegen aan de Prins Hen- drikweg in Vlissingen, is een laptop gestolen. De diefstal moet tussen donderdag 16.00 uur en maandag 7.45 uur hebben plaatsgevonden. ZIERIKZEE - In Zierikzee wordt mevrouw P. Eer- land-Helmstrijd vandaag honderd jaar. Eind vorige maand bereikte jonkheer A. van Citters uit Burgh-Haam- stede die hoge leeftijd, terwijl bij blijvende gezondheid in de loop van dit jaar drie eeuwelingen er een jaartje bij mo gen tellen: één 103- en twee 101-jarigen. De oudste inwoner van het eiland is P. Muller-Ploogerhei- de uit Bruinisse. Zij werd 1 maart 103 jaar. Mevrouw Eer- land en haar echtgenoot woonden tot de watersnoodramp in een boerderij bij Nieuwerkerk. Het paar verbleef tij dens de dijkdoorbraken in februari bij familie in Rotter dam en ontsprong daarmee persoonlijk de dans, maar ver loren wel huis en haard. In 1980 verhuisden ze naar het zorgcentrum in Bruinisse. Kort na het overlijden van haar man, drie jaar geleden, nam mevrouw Eerland haar intrek in het Zierikzeese ver pleeghuis Cornelia. GOES - De Goese school De Kring, een middelbare school voor dove, slechthorende, autistische en moeilijk pratende kinderen, doet deze week voor de tweede keef mee met het project Digitaal Vertellen van Teleac/NOT. De scholieren bedenken een aantal verhaaltjes en nemen deze op, waarna ze via internet en in de uitzendingen SchoolTV worden vertoond. AAJtDENBURG - Aan de Stierskreek in Aardenburg is zondag een hond vergiftigd. De cockerspaniel liep tussen negen uur en half tien met zijn baasje langs de Stiers kreek. Waarschijnlijk heeft hij daar iets gegeten, waardoor hij plotseling schuim op de bek, stuiptrekkingen, verlam mingsverschijnselen en braakneigingen kreeg. De eige naar van de hond schakelde een dierenarts in, die het dier liet overgeven. Het beest is aan de beterende hand. OVEZANDE - Van een 23-jarige man uit de gemeente Borsele is het rijbewijs in beslag genomen nadat hij gister nacht om kwart voor één op de Plataanweg in Ovezande. was betrapt op rijden onder invloed. De man had onge veer drie keer de toegestane hoeveelheid alcohol gedron ken. Hij kreeg tevens een dagvaarding. jor Rolf Bosboom I9DELBURG - Dichter Rut- r Kopland is vanavond in de seuwse Bibliotheek in Middel- lr!j k gast bij de Stichting Li- raire Activiteiten Zeeland KAZ). De bijeenkomst begint 120.00 uur. -avond is het tweede deel van n tweeluik over dichters die Poëziewerk combineren «een wetenschappelijke loop- Me vraag daarbij is hoe- e>' de disciplines elkaar bem oeien. Voor de eerste bijeen- ®st, twee maanden geleden, LAZ Ilja Leonard Pfeijffer 'genodigd. 'nder het vee JpT Kopland (Goor, 1934) is pseudoniem van Rutger Hen- "5 van den Hoofdakker. Hij Weerde geneeskunde in Gro- Mfin011 Werkte daar Van 1969 1995 op de afdeling biologi sche psychiatrie, eerst als weten schappelijk medewerker, later als hoogleraar. Ook was hij be handelend psychiater in het Aca demisch Ziekenhuis Groningen. Als dichter debuteerde Kopland in 1966, met de bundel Onder het vee. In totaal heeft hij veer tien bundels op zijn naam staan. In 2000 was hij een van de favo rieten bij de verkiezing van de eerste Dichter des Vaderlands. Hij trok zich echter terug, ten gunste van Gerrit Komrij. Psychiater In zijn literaire werk heeft Kop land geregeld verbanden gelegd met zijn werk als psychiater. In 2003, bijvoorbeeld, publiceerde hij Twee ambachten, met essays over zowel psychiatrie als poë zie. De dichter en wetenschapper wordt vanavond geinterviewd door neerlandicus Jan van Gilst, mede-oprichter en bestuurslid van SLAZ. De cd met barokmuziek van Erwin Ncve (links) en Ralph Henssen heeft simpelweg als titel Orgel en Trompet, foto Camile Schelstraete door Raymond de Frel OOSTBURG - Een optreden op het Zeeuws-Vlaams Orgelfesti val bleek vorig jaar voldoende aanleiding om samen een volle dige cd op te nemen. Erwin Ne ve en Ralph Henssen delen een liefde voor barokmuziek, die volgens het tweetal moest wor den vastgelegd op een schijf, simpelweg getiteld Orgel en Trompet. Organist Erwin Neve (47) uit Waterlandkerkje en baroktrom- pettist Ralph Henssen (38) uit Oostburg hebben aan één knik je genoeg om elkaar te begrij pen, zo bleek vorig jaar tijdens het festival. „Ik woon nu zes jaar in Zeeuws-Vlaanderen en wilde hier graag eens iets opne men. Ik ben daarom op Erwin afgestapt. Al snel bleek het te klikken, zowel op persoonlijk als muzikaal vlak. Tijdens de opnames van de cd bleek dat eens te meer. Hadden we bij voorbeeld twee keer hetzelfde stuk gespeeld, bleek tijdens het luisteren dat we beide keren precies hetzelfde tempo aan hielden. We voelen elkaar dus bijzonder goed aan", aldus Henssen, in het dagelijks leven wis- en natuurkundedocent aan het Zwincollege in Oost burg. Docent Voor zijn carrière in het onder wijs was hij freelance barok- trompettist en docent klein ko per aan muziekscholen in Stel lendam en Goeree-Overflak- kee. Erwin Neve is professioneel or ganist. Twintig jaar lang was hij de vaste organist van de rooms- katholieke kerk in Oost burg, sinds vorig jaar is hij ver bonden aan het Sint Antonius Abt in Heist-aan-Zee. Beatles In die kerk namen de twee aan het conservatiorium afgestu deerde musici hun werk op. In drie dagen tijd werden werken van Bach, Telemann, Martini, Böhm, Rathgeber, Janacek, Vi- viani, Alcock en Stubley vastge- legd, „In barokmuziek zit logica, een bepaölde regelmaat. Dat spreekt mij aan. Je hoort met een wanneer iets van Bach is, net zoals je een nummer van The Beatles direct herkent. Bo vendien, hoe ouder de muziek is, hoe meer alleen de goede composities overblijven. Slech te muziek verdwijnt op de lan ge termijn. Dat is met bands zo, en in de klassieke muziek gaat het precies hetzelfde." Grote pretenties heeft het duo niet met het schijfje. Henssen: „Wij denken een goe de cd te hebben gemaakt, die lekker in het gehoor ligt. Het is bovendien geen zware kost, wat bij een orgel vaak al snel het geval is." De cd Orgel en Trompet is uit gebracht bij LAR Music (LMCD 13174) en is ook te be stellen via wivw.ralphhens- sen.com. Henssen en Neve spe len op 14 mei samen in de SOW-kerk in Breskens. «rMarianne van de Polder LISSINGEN-OOST - Met een enkele reek een beeld neerzetten dat een ala aan emoties oproept: de Zeeuwse instcnaar Piet Meeuwse (1912-1994) is er een meester in. Of het nu gaat a ontroering of drama: het spat van it doek. i sfeer is geladen, de lijnen zijn achtig. Duidelijk is dat het leven n de authentieke kunstenaar geken- erkt werd door een hevige, innerlij- strijd. Zijn schilderijen zijn nu te kijken in het kantoorgebouw van de ivra in Vlissingen-Oost. 2t werk van Meeuwse, die zijn kost. rdiende als tandarts, roept ook vra- n op; waarom heeft hij ervoor geko- n z'jn kunst te verbergen en wat was nee gebeurd als hij dat niet had ge- an? 2nicht van Piet Meeuwse, Carla Jan- se uit Middelburg, wist altijd al dat haar neef bijzonder werk maakte. „Ik kende hem als een ware levenskunste naar. Hij was ook zeer gelovig én ho moseksueel, en dat komt tot uiting in zijn werk." De kunstenaar lijkt soms heel dicht bij internationale roem te zijn ge weest. Zo heeft hij aan het eind van de jaren jaren vijftig bijna geëxposeerd in de toen beroemde galerie Maeght in Parijs en heeft er in de jaren zestig een werk van hem gehangen in het mu seum voor moderne kunst in New York. Hoogmoed Jansen „Bekend is dat zijn vrienden hem hebben aangespoord om zijn werk te exposeren, maar op de een of andere manier haakte hij steeds weer af. Waarom weet ik niet. Misschien was hij bang voor hoogmoed. Mijn neef was namelijk heel bescheiden. Hij verkocht ook zelden iets, puur om dat hij dat niet wilde. Wel gaf hij wel eens iets cadeau." Diep geraakt Ondanks het feit dat ze zijn kunst ken de, was Janse zeer verrast toen ze twee jaar na zijn dood de bovenverdieping van zijn huis aan de Molstraat in Mid delburg betrad, een heiligdom waar bijna niemand had mogen komen. Ze werd diep geraakt door wat zij daar aantrof. „Het was net alsof je zijn wereld binnenstapte. Ik dacht: ja, hier kon hij zichzelf zijn." Maar de hoeveelheid tekeningen die ze vond en de manier waarop die waren bewaard, sloeg alles. Janse: „De teke ningen waren in grote stapels opge steld, lijnrecht op elkaar neergelegd, alsof het ging om nieuw papier. Daar uit maakte ik op, dat hij wilde dat zijn werk werd gevonden. Dat werd nog eens bevestigd toen ik een kladje van foto Willem Mieras hem vond, waarop hij had geschreven: Molstraat 1, het Huis der Tekenin gen." In de expositie is goed te zien dat Meeuwse als kunstenaar een hele ont wikkeling heeft doorgemaakt: van stil levens naar abstract, van abstract naar figuratief. Janse en haar gezin ontfermen zich nu met veel liefde over zijn artistieke na latenschap. Wat is voor haar de drijf veer om het werk van haar neef alsnog naar buiten te brengen? „Ik zie door al les heen zijn figuur, dat speelt voor mij een belangrijke rol. Het is een soort emotie. Ik wil laten zien wie hij was, temeer ook omdat hij vaak niet begrepen werd. Erkenning voor de man clie hij is geweest." Expositie: Schilderijen van Piet Meeuw se, t/m 27 mei in kantoorgebouw Covra, Spanjeweg 1 (havennummer 8601), Vlis- singen-Oost. Geopend: op werkdagen, 9-17 uur. Werk van Piet Meeuwse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15