Medisch dossier gaat digitaal Autismepraktijk in Goes PZC PZC De kunst van het ouder worden Wekker prima methode tegen bedplassen Patiëntengegevens op computer komt zorg in den brede ten goede HiW ^hd, Foliumzuur tegen botbreuken Astma niet minder bij griepprik Angst en pijn gaan samen Dikke buik is risico voor hart Eiwit voorkomt kattenallergie 11 april 1955 maandag 11 april 2005 door Claudia Sondervan GOES - Het elektronische pa tiëntendossier is dichtbij voor Zeeland. In huisartspraktijk, ambulance en ziekenhuis ver vangen notebook-computers pa tiëntenkaarten en -formulieren. De Zeeuwse spoedeisende hulp krijgt dit jaar de beschikking over een online registratie van patiënten die acute hulp nodig hebben. Deze maand al begint in Zeeland de vorming van het Elektronisch Medisch Dossier. De invoering van het Nationaal Trauma Informatie Systeem (NTIS) in Zeeland is de eerste grote stap naar de vorming van het Elektronisch Medisch Dos sier. In dat systeem moeten alle medische gegevens van patiën ten samenkomen en via de com puter opvraagbaar zijn in een strikt beveiligd internetdomein. Ieder die met een patiënt te ma ken krijgt, van huisarts tot am- bulanceverpleegkundige, specia list en apotheker tot verpleeg huis, geestelijk gezondheidscen trum en revalidatiecentrum, draagt aan dat systeem bij. Artsen en verplegers raadplegen het systeem met hun Unieke Zorgverleners Identificatie (uzi): een pas met elektronische handtekening die gekoppeld is aan hun opname in het register van erkend zorgverleners. Snel een overzicht hebben van de medische geschiedenis van een patiënt kan van levensbe lang zijn bij een spoedgeval. Complicaties kunnen deels voor komen worden en medicatiefou- ten kunnen beter worden uitge sloten. Artsen kunnen op af stand overleggen terwijl ze alle gegevens onder ogen hebben, zonder gesleep met patiënten en papieren. Internet Huisartsen wachten geen weken meer op de ontslagbrief uit het ziekenhuis, maar zien direct wat hun patiënt heeft meege maakt en voorgeschreven heeft gekregen. En als het moet, kijkt een specialist via internet mee bij de operatie van zijn collega In de nabije toekomst worden alle patiëntengegevens in Zeeland digitaal opgeslagen. Zo ook als mensen worden binnengebracht bij spoed- eisendehulppost in het ziekenhuis in Goes. foto Willem Mieras elders. Die mogelijkheden schetst coördinator van de Zorg ring Zeeland, B. Augustijn van het District Specialisten Beraad in Zeeland en West-Brabant. In de Proeftuin Zorgring Zeeland is het systeem afgelopen tijd uit getest. Proeftuin Zorgring Zee land is een project van de Orde van Medisch Specialisten, de provincie Zeeland en het cen traal informatiepunt beroepen gezondheidszorg (CIBG) van het ministerie van Volksgezond heid. In het Medisch Dossier wordt per patiënt bijgehouden welke medicatie wordt voorgeschre ven. Als alle voorschrijvers en medicijnverstrekkers de gege vens goed invoeren, kunnen veel ongevallen door strijdige genees middelen en verkeerde doses worden voorkomen. Waterdicht is het systeem niet, een patiënt kan in België medicijnen halen die hij niet vergoed of niet voor geschreven krijgt. In het NTIS komen alle patiënten die op de spoedeisende hulp van zieken huizen verschijnen. Het systeem legt vast hoe de patiënt in het ziekenhuis komt, met welke klachten en wat er met hem ge beurt. Komt de patiënt met de ambulance, dan worden al veel gegevens tijdens de rit ver stuurd. Zo is het ziekenhuis op de hoogte van de toestand van de patiënt als die voor de deur staat. Voordelen De voordelen van de online pa tiëntendossiers overwinnen rap de weerstand die veel zorgverle ners hebben, vertelt Augustijn. Niettemin lijkt het dat sommige Zeeuwse artsen, die minder be hendig zijn met computers, hun praktijk vroegtijdig overdoen aan jongere collega's. Helemaal papierloos wordt de patiëntenre gistratie niet: het digitale sys teem wordt geschaduwd door een papieren versie, mocht de techniek het laten afweten. De registratie wordt zwaar bevei ligd. Overleg tussen zorgverle ners loopt via de beveiligde ka nalen van de elektronische snel weg. E-mail kan versleuteld worden zodat het voor buiten staanders onleesbaar wordt. De elektronische handtekening ver zekert de identiteit van de ver zender van informatie. Dat is on der meer van belang als huisart sen herhalingsrecepten over de e-mail uitschrijven. „Daarvoor willen we de website van de Zeeuwse huisartsen Zeemedica nieuw leven inblazen", zegt Au gustijn. „Die website kan een be langrijk instrument worden voor het Zeeuwse pubhek." Niet iedere zorgverlener kan bij alle gegevens in de elektronische dos siers. Elke beroepsgroep krijgt toegang tot de portie gegevens die voor hun zorg ter zake doet. „Als iemand niet wil dat zijn psychiatrisch verleden onder ie ders ogen komt, hoe vertrouwe lijk ook, dan gebeurt dat niet", zegt Augustijn. Maar enkel als dat geen gevaar voor de patiënt oplevert. Iemand die zwanger wil worden,, mag sommige medi catie niet hebben. Heeft zo ie mand psychische problemen, dan is dat wel relevant", geeft zij als voorbeeld. Zeggenschap De patiënt heeft geen zeggen schap over de vorming van zijn dossier, maar wel over wie de ge gevens mag zien. Het systeem geeft ziekenhuizen inzicht in wat er zich op hun afdelingen beweegt. NTIS geeft overzich ten van de aantallen patiënten en soorten trauma die op de spoedeisende hulp binnenko men. Vitale informatie voor de ziekenhuizen, die steeds hun budget afhankelijker zien van hun zorgprestaties. Zorgverzeke raars, wetenschappelijk onder zoekers en de farmaceutische in dustrie krijgen geen toegang tot het systeem. Wel zijn er beroeps groepen die geen registratie als erkend zorgverlener hebben, maar die wel een uzi-pas nodig hebben: de huisartsassistenten, de medische secretaressen en de apothekersassistenten. Zij be oordelen immers de beroepen op de huisartsendiensten, verwer- ken behandelgegevens en ver strekken voorgeschreven medi cijnen. „Dat is nou zo'n belang rijk aspect dat opduikt in een proeftuin zoals Zeeland is", be sluit Augustijn. Het ministerie van Volksgezondheid zoekt naar een oplossing voor dat laat ste. TOKIO - Foliumzuur helpt bij oudere mensen bot'o- voorkomen. Dit schrijft Y. Sato van het Mitate huis in Tagawa in het medisch tijdschrift JAMAop van een onderzoek bij 628 ouderen. Foliumzuur (evenals vitamine B12) verlaagt de h(f heid van het eiwit homocysteine, een risicofactor vei tontkalking, in het bloed. Veel ouderen kampen met een verhoogd j homocysteine in het bloed. GPD ROTTERDAM - Anders dan de richtlijnen aa geven van een jaarlijkse griepprik aan kinderen ma niet zinvol. Vaccineren leidt niet tot minder,^ of minder ernstige astma-aanvallen tijdens hetgn^ zoen, concludeert H. Bueving van het Erasmus li; Centrum in Rotterdam in het proefschrift waarop lij ge week promoveerde. Bueving vergeleek twen; lang het aantal en de ernst van de astma-aanvall; 350 kinderen met astma die wel een griepprik hadi; had met de gegevens van 340 kinderen met astma® waren gevaccineerd. GPD UTRECHT - Langdurige pijn en langdurige p (hoofd-, buik-, gewrichts- of spierpijn) bij kinderen gen vaak samen met psychische problemen als ai stemmingsstoornissen. Slechts in eenderde van de gevallen heeft de lan pijn een lichamelijke oorzaak. Kinderartsen zouden daarom bij kinderen meta: dende pijnklachten direct moeten zoeken naar zi chamelijke als psychische oorzaken. Dit stelt Y. Konij berg uit Utrecht in haar proefschrift. GPD WINSTON - Het buikvet van mensen met ove draagt zelf bij aan het toegenomen risico op hart-® ziekten bij mensen met overgewicht. Het buikvet van mensen met overgewicht maakt, int lijking' met het buikvet van dunne mensen, meer kingsbevorderende en minder ontstekingsremmer^ fen aan, constateert T. You van de Wake Forest Uni» teit in Winston-Salem in het vakblad American Ja of Physiology - Endocrinology and Metabolism van onderzoek bij 20 mensen met overgewicht. Het resultaat hiervan is een ontsteking van de bi® ten, hetgeen het risico op hart- en vaatziekten doetto: men. GPD LOS ANGELES - Kattenallergie kan mogelijk w voorkomen met behulp van een speciaal samengesteïl wit dat de allergische reactie van het lichaam tegen'! tenallergenen blokkeert. Proeven in muizen met dit a Fc gamma-Fel dl geheten, blijken succesvol, mei! Zhu van de Universiteit van California in het d schappelijk tijdschrift Nature Medicine. Ook tegen andere allergieën is het wellicht mog'elijki gelijke specifieke eiwitten te maken, verwacht Zhu,Ci door Marieke van Schie Aan het eind van de week plan ik altijd mijn visite rondje, als overgang van het drukke spreekuur naar het weekeinde. Meestal gaat het om oudere mensen, die niet meer goed ter been zijn. Als eerste ga ik vandaag bij de fa milie Van Haren op bezoek. Ze reageren blij verrast. Me neer Van Haren pakt een lijst je.. „Het lag al klaar voor als u langs kwam", zegt hij. „Mijn vrouw gaat zo achter uit, ik wil graag bespreken welke mogelijkheden er zijn als ik onverhoopt kom te overlijden." Mevrouw Van Haren blijft blijmoedig naar hem kijken. Ze heeft kleine kwalen maar het grootste pro bleem is haar afnemend kort geheugen. Samen met haar man lukt alles nog, maar hoe zal het zijn zonder hem? We praten over mogelijkheden in de buurt, zorg op maat en ik beloof binnenkort nog eens terug te komen. Dan ga ik naar het verzorgingshuis. Ik kreeg een spoedoproep: „Me vrouw Roos eet niet meer, ze is soms tegendraads". Als ik om halfvijf binnenloop is de avonddienst al in functie. Ik vraag de receptionist of de verzorging naar de kamer van mevrouw Roos kan ko men. Ze zit te schemeren. Me vrouw Roos is al 96. Ze is al tijd een einzelganger ge weest, had een goede functie in een groot bedrijf. Toen ze hier vijf jaar geleden kwam, klopte ze al snel bij de direc trice op de deur met de sug gestie om wekelijks even over de gang te lopen zodat de be woners gemakkelijker con tact met haar konden maken. Mevrouw Roos had groot ge lijk, maar de directrice nam deze suggestie niet over. Ze zit graag op haar kamer tus sen de schilderijen die ze zelf gemaakt en haar boeken die ze niet meer leest, maar die haarvrienden zijn. „We wil len mevrouw Roos graag la ten eten in de huiskamer, om dat ze haar bord niet meer leeg eet. We zijn bang dat ze te weinig eet en drinkt", zegt de verzorgende. „Wat zitten jullie te smoezen?", vraagt mevrouw Roos. „Gaat het over mij, dan wil ik er graag zelf wat over zeggen." „Ik ga niet met anderen zit ten, ik blijf in mijn eigen ka mer! Ik verbrand geen calo rieën meer, wat zou ik dan nog veel moeten eten?" Daar kan geen mens tegenop. „Het gaat om het drinken", pro beer ik weer. „Ik drink wat ik lekker vind", zegt ze. „Maakt u zich geen zorgen." De verzorgende vraagt of ik het in het communicatie- schrift wil schrijven, zodat zwart op wit staat dat ik de verantwoordelijkheid neem. Is mevrouw Roos erbij gebaat als ik haar forceer met men sen te gaan eten, voor wie ze niet kiest? Ze heeft dat nooit gedaan, dus respecteer ik haar wil. „U bent de baas", beloof ik haar. We praten nog even, ze heeft een schilde rij gemaakt, waarop ze het uitzicht van haar vakantie huis heeft geschilderd. Ze wijst erop, Dan neem ik af scheid en loop nog even langs de post, waar het personeel koffie drinkt. „We hebben overdag ook zo weinig tijd", zegt een verzorgende. „Alles moet in een vloek en een zucht. Mevrouw Roos is een avondmens, maar de regels van het huis zijn dat ze uit bed geholpen moet worden." Alles komt neer op persoonlij ke aanpak en respect. Het is niet gemakkelijk, ik heb be wondering voor alle helpers in de gezondheidszorg, maar we komen echt handen te kort. Daarom moet mevrouw Roos naai' de huiskamer, kon er maar even iemand rond het avondeten een praatje ma ken, dan at ze haar bord wel Marielce van Schie is huisarts door Inqrid Huibers GOES - Zeeuwse kinderen en ouders die te maken krijgen met autisme kunnen sinds begin vori ge week terecht in een nieuwe groepspraktijk in Goes. De me dewerkers van JIPP, zoals de praktijk heet, maakten tot voor kort deel uit van het autisme- team van jeugdafdeling Ithaka van Emergis. Dat team werd vorige maand op geheven omdat Emergis zijn cliënten, ook die met autisme, voortaan zoveel mogelijk in of vlakbij hun eigen woonplaats wil behandelen. In die visie past geen centraal autismeteam. De nieuwe Goese maatschap be staat uit Jankees Schout (so ciaal psychiatrisch verpleegkun dige), Petra Langenhuijzen (maatschappelijk werker), Inez de Meester en Petra Flipse (bei den gezondheidszorgpsycho loog). In de praktijk kunnen kinderen terecht met bijvoorbeeld faal angst, druk en opstandig ge drag, ADPID, dyslexie, depres sies, sociaal-emotionele achter stand of leerproblemen. Verder is het team gespecialiseerd op het gebied van autismehulpver- lening aan zowel kinderen als volwassenen. Diagnose Ouders die zich zorgen maken over de ontwikkeling van hun kind kunnen bij JIPP aanklop pen voor een diagnose. „We doen individuele testjes met kin deren, maar observeren ze ook in groepsverband", vertelt psy chologe Inez de Meester. „We hebben een aparte ruimte met een zandtafel, een waterbak en allerlei spelmateriaal waar we met groepen kunnen werken. ITet is vaak heel nuttig om te kij- Petra Langenhuijzen, Petra Flipse, Jankees Schout en Inez de Meester, de medewerkers van JIPP, de nieuwe hulppost in Zeeland voor autisten en hun ouders. ken hoe kinderen zich in een groep gedragen." Therapie wordt - indien nodig - ook in groepsverband aangebo den. „Voor autistische kinderen is het bijvoorbeeld heel moeilijk om iets met anderen samen te doen", zegt de Meester. „Dus dat oefenen we dan." Kinderen en ouders kunnen bij JIPP zowel voor een behande ling als voor begeleiding te recht. Cliënten worden behandeld door psychologen Inez de Mees ter en Petra Flipse en begeleid door sociaal psychiatrisch ver pleegkundige Jankees Schout en maatschappelijk werker Pe tra Langenhuijzen. „Er is vaak een koppeling tus sen dë behandeling van een kind en de begeleiding van zijn ouders", zegt Schout. „Ik help ouders om uit te vogelen hoe ze het beste met hun kind kunnen omgaan. Ook leer ik kinderen en volwassenen met een chroni sche stoornis als autisme hoe ze hun leven kunnen inrichten." Medewerkers van JIPP geven op verzoek ook ondersteuning op scholen. „Dat doen we bijvoor beeld voor ouders die ons beta len uit het persoonsgebonden budget van hun kind, maar scho len kunnen ons ook rechtstreeks benaderen", zegt De Meester. „Wij leren docenten bijvoor beeld hoe ze een autistische leer ling het beste kunnen benade ren." JIPP biedt verder indivi duele spel- en gedragstherapie, allerlei vormen van groepsthera pie en sociale vaardigheidstrai ningen. Ook zijn er gespreks groepen voor ouders van kinde ren met bijvoorbeeld ADHD of autisme. Praktijk JIPP, Klein Frankrijk 7 in Goes. Aanmelden kan via te lefoonnummer 0113-232552 of www.praktijkjipp.nl door Harm Harkema DEN HAAG - Gebruik van een piaswekker is de beste methode om bedplassende kinderen en volwassenen van dat ongemak af te helpen. Dit concludeert jeugdarts Frank van Leerdam in een onderzoek waarop hij pro moveert aan het VU-medisch centrum in Amsterdam. De piaswekker bestaat uit een wekker die via electriciteits- draadjes is verbonden met een onderbroek. Als 's nachts in bed geplast wordt, .maken de draad jes contact en gaat de wekker af. Uit het onderzoek blijkt dat in de periode direct na gebruik van de piaswekker 70 to 90 van de bedplassende kinderen droog bleef. Twee jaar later was 70 van hen nog steeds van het bed plassen af. Kinderen die zowel bed- als broekplasten werden net zo vaak droog. 42 van deze groep werd ook overdag droog. Zonder behandeling wordt per jaar slechts 15 tot 18 van de bed- plassers droog. Bij gebruik van de piaswekker ontstaat binnen gemiddeld twee maanden een stramien, waarbij het kind voor het in bed dreigt te plassen, wak ker wordt en naar de wc gaat, of doorslaapt zonder te plassen. Bedplassen is het meest voorko mende psychosociale probleem waar wat aan te doen is. Vol gens Van Leerdam zou het voor de Jeugd Gezondheid Zorg (JGZ) een belangrijk onderwerp moeten zijn, maar er rust een groot taboe op. Ook onder vol wassenen komen bedplassers voor. Eén op de tweehonderd volwassenen lijdt een heel leven aan bedplassen. De helft daar van heeft nooit een hulpverlener geconsulteerd. Met de piaswek ker zijn ook zij geholpen. GPD ONDERSCHEIDING - De heer A.C, Wolf uit Vlissingen, die zijn gouden jubileum vier de in dienst van de Vitrite Works in Middelburg, heeft za terdagmorgen tijdens een hul digingsbijeenkomst in de con ferentiezaal van de Middel burgse fabriek een bronzen me daille gekregen, verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau. JUBILEUM - De voetbal- en atletiekvereniging Zeelandia heeft zaterdag een jubileum wedstrijd gespeeld tegen de Britse fabrieksploeg Ajax FC. Het duel op De Nadorst werd met 4-1 gewonnen doorM delburgse club, die 45 jaarl staat. Wisse en Van -Iren li namen de doelpunten vanZi landia voor hun rekening. BROMFIETSCURSUS 1 dens de bestuursvergadei van de Vereniging voor 1 Verkeer Middelburg is gesp ken over de mogelijke inti van een bromfietscursus. Es le jaren geleden bestond dec sus al even in Micldelbuig Goes, maar de aanwezii voelden de noodzaak meer cursussen op dit gebs De bromfiets cursus zou deze zomer moeten starten. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D, Bossoher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buïtenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax, (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel; (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes acceptgiro 226,50 Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving per maand: 19,95 per kwartaal: 58,00 per jaar: 222.50 Voor toezending per post geldt ee toeslag, E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand vooftë einde van de betaalperiode, PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag l/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgw® overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV erïvoljs de Regelen voor het Advertentiewez® Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend g« Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Auteursrechten vouiuui,v,uuo„ Uitgeverij Provinciale Zeeuwse'Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concernDeo- aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikl W (abonnementen)administratleen om u te (laten) informeren over voor u relevante dienstene» ducten van de titels eri de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij:- Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4