Breder aanbod cultuur 175 jaar grens met België PZC Biddend langs de kustlijn PZC Win een fiets! Pb Q Hulst geeft stichting taak IN ZEEUWS VLAANDEREN ZOEKT DE PZC BEZORGERS MET AUTO! ©ICS® WORD HULPOUDER International Child Support Giro 70730 w- maandag 11 april 2005 door Jean-Lou de Gucht HULST - Stichting Hulst Cultu reel! Dat is de naam van de com missie die de culturele evene menten in de gemeente Hulst vanaf volgend seizoen promoot. De nieuwe stichting is voortge komen uit de stichting Uit in Hulst en de culturele commissie Hontenisse. „De taak die wij van de gemeen te hebben gekregen, is zo breed mogelijk programmeren voor al le inwoners van Hulst", zegt voorzitter W. van Baarle. De stichting gaat zich voornamelijk bezighouden met de programme ring van gemeenschapscentrum Den Dullaert in Hulst, de Baude- loo-concerten in Hulst en klas sieke uitvoeringen in een aantal kernen van de gemeente Hulst. Na de samenvoeging van de twee culturele commissies uit de voormalige gemeente Hontenis se en de oude gemeente Hulst is er minder subsidie te verdelen. Voorheen was er 30.000 euro per jaar te besteden, nu is 25.000 euro beschikbaar. „Dat scheelt een slok op een borrel, maar ik kan er wel begrip voor hebben. De gemeente Hulst heeft het financieel moeilijk", zegt Van Baarle. De stichting Hulst Cultureel! borduurt in Hontenisse voort op hetgeen de voormalige culturele commissie deed. „De gemeente stelt de subsidie beschikbaar voor de hele gemeente en niet al leen voor Hulst. Er moet bijvoor beeld aandacht zijn voor kernen in de voormalige gemeente Hon tenisse. In het verleden werd dat ingevuld met klassieke con certen met uitstapjes naar het lichtere genre. Die lijn gaan we voortzetten." Het hoofdpodium van de stichting wordt Den Dul laert in Hulst. Het aanbod in het nieuwe seizoen bestaat vooral uit theater en muziek. Van Baar le ziet wel concurrentie uit Ter- neuzen, Antwerpen en Gent, maar verwacht toch een aantal mooie voorstellingen te kunnen programmeren. Het beleid van de stichting laveert tussen optre dens die bij een groot publiek in de smaak vallen en de wat moei lijkere voorstellingen. „Je moet natuurlijk wel met je subsidie rondkomen. Je moet dus goed kijken naar het prijskaartje dat aan een voorstelling hangt. Ver volgens moet je inschatten hoe veel bezoekers een voorstelling zou kunnen trekken. Maar het blijft toch altijd een beetje natte- vingerwerk, je weet het nooit van tevoren." De stichting wil een aanvulling geven op het aan bod dat er in de gemeente Hulst is. „Ik zie ons daarom ook geen popconcerten, vertelavonden in dialect of amateurtoneel uit de streek organiseren. Dat is er al, daar hebben wij niets aan toe te voegen." Ondernemers Naast de podia in Den Dullaert, Baudeloo en kerkgebouwen in de kernen ziet de stichting nog mogelijkheden om samen met ondernemersvereniging Hulst Reynaertstad culturele activitei ten in de binnenstad van Hulst op poten te zetten. Van Baarle: „Je moet dan denken aan aller lei muziek- en theateruitvoerin gen in de historische binnen stad, maar je kunt daar ook Den Dullaert bij betrekken. En waar om zouden we in de toekomst geen lezingen van schrijvers or ganiseren? We hebben heel veel ideeën, We bestaan pas en zijn onszelf nog aan het uitvinden." Danny van Mierop, medewerker van het IJzendijkse streekmuseum, bezig met de inrichting van de interactieve opstelling over het 175-jarig bestaan van het koninkrijk België. foto Camile Schelstraete door Jan van Zuilen IJZENDIJKE - In België moe ten ze er nog even op wachten, maar in het streekmuseum van IJzendijke is vanaf vandaag al iets te zien van de grote ten toonstelling die komende zo mer in Gent wordt gehouden ter gelegenheid van het 175-ja- rig bestaan van het koninkrijk België. De tentoonstelling in de Gent se Sint Pietersabdij duurt van 9 juli tot 13 november en gaat over de grenzen van België met haar buren en dus ook met Zeeuws-Vlaanderen. Dat laat ste traject is tevens het onder werp van de jaarlijkse thema tentoonstelling in het streek museum van IJzendijke, dat daarbij nauw samenwerkt met de inrichters van de grote ten toonstelling in de Sint-Pieter sabdij. De tentoonstelling in IJzendij ke is die van Gent in het klein. De hoofdingrediënten zijn de zelfde: foto's van markante en herkenbare plekjes in de grens streek, gemaakt door de Bel gische fotograaf Michiel Hen- dryckx en een soort historisch stripboek over het ontstaan van de grens. Dat laatste blijft in het streek museum van IJzendijke be perkt tot de grens van België met West-Zeeuws-Vlaanderen. Op zich maar een kort stukje grens. Maar wel één met zo'n rijke historie dat er boeken over te schrijven zijn en een apart museum over in te rich ten valt. Dat laatste is ook wat het IJzendijkse streekmuseum volgend jaar wil gaan doen. Dan, zo is immers de bedoe ling, krijgt het streekmuseum een aparte afdeling over de 'Staats-Spaanse linies', toege spitst op de periode tussen 1604, het jaar dat Prins Mau- rits de Spanjaarden voorgoed uit het huidige West-Zeeuws-Vlaanderen ver joeg en de Franse tijd, toen Zeeuws-Vlaanderen en de rest van Nederland weer voor even (tot 1830, nu dus 175 jaar gele den) met België werd verenigd. Nieuw voor het streekmuseum is dat de bezoekers hun kennis over de geschiedenis van de grens ook interactief kunnen toetsen. Dat dan in een decor dat wel wat weg heeft van een televisiequiz met panelleden die antwoord moeten geven op meerkeuzevragen Mensen kunnen ook onderlin ge wedstrijdjes houden. Vra gen zijn er genoeg, maar voor de antwoorden is het wel ge wenst dat je eerst de tentoon stelling goed bekijkt en dat je vooraf een rondwandeling door IJzendijke maakt en daar bij de route van het Maurits- pad volgt. Het streekmuseum is vanaf vandaag tot en met 29 oktober weer iedere dinsdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur geopend. Zondag en maan dag is het museum gesloten. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Bidden, dat is communiceren met God. Devoot knielen, met gevouwen handen en het gezicht naar de hemel ge richt, dat is nergens voor nodig. Dus het kan ook best tijdens een wandeling over het strand. Regen, kou en een frisse wind: het was zaterdagochtend niet het ideale klimaat voor een strandwandeling. Dus terwijl pastor Coen van Dalen bij Michiel de Ruyter het Onze Va der door de semafoon schalde, vielen ook sporadisch schietge bedjes met daarin de woorden 'zon' en 'regen' te beluisteren. Van Dalen ging de stoet christe nen, van verschillende gemeen ten, ook letterlijk voor. Ze had den heel wat kerkbankjes kun nen vullen. Bolderkarren met kinderen meegerekend, maar ook tieners en pubers. Allemaal houden ze hun lijstje gebedspun- ten vast, klossend door het zand. „Wij nemen geen genoegen meer met de kerk", vertelt Van Da len. „Wij zijn te lang binnen de muren gebleven. We moeten de straat op, mensen vertellen over ons geloof. Vertellen over de vreugde die Jezus Christus ons geeft. Over de oplossingen, die Hij onze maatschappij biedt." Hoewel de pastor nog zo had ge zegd dat mensen twee aan twee moesten lopen en bidden, deden ze dat niet. Net een schoolreisje: iedereen lachte, stoeide en hup pelde. Twee jongens houden sa men de Nederlandse vlag vast. Niet uit nationalisme, oh nee. „God huilt over Nederland. Wij bidden voor ons land. Dat het ge weld tegen minderheden mag stoppen. Als christenen voelen wij ons verplicht daarvoor te bidden", vertelt Mattias van der Straaten. „Met deze wandeling kan ik God laten zien dat ik Hem vertrouw. Het komt goed. Daar zorgt Hij wel voor." Tot zijn negentiende hield de Vlissinger zich met heel andere zaken bezig dan de Heer. Mat tias blowde elke dag, deed soms 'foute dingen'. Tot Kerstmis elf jaar geleden. Om zijn ouj plezieren, ging hij meer^ nachtdienst. „Maar ik was het die zoi de indruk was. Ik werdej neel, moest huilen. God^ mijn hart." Mattias ruilde; huana in voor de Bijbel en^ te niet meer. Een stukje terug manoea Ricardo Verhagen tussen i ge paalhoofden door. Dat zonder wankelen, ook alzü zoontje in zijn nek. Zen net samen aan het bidden hun gezinnetje. „Dat web weg sterk mogen worden, kende ik de Heer alleen vas ren zeggen. Totdat mijn m zoon Jimmy stierf, andd jaar geleden. Zomaar, 2 We dachten dat hij gnepl Hij was pas twaalf. Voorn stierf zei hij: God bestaat] Die laatste woorden staan mi kerfd op zijn grafsteen." De dood van zijn zoontjel» niet alleen een bekering te» Ricardo en zijn vrouw 2e hun criminele leven vaarej tijden van stelen waren vu; „We hebben een tijd ga waarin we het goed dede we eens in de twee jaar moe zitten. Nu resocialiseren hebben een stichting opga God kan trots op ons zijn.' Fanatiek Mattias en Ricardo zijn oj enigen met een keerpunt d leven. Er wandelen ex-c: len en ex-verslaafden. I bekeerd. En allemaal g« even fanatiek hun anaal lucht in als Van Dalen zm gen uitspreekt over Nedd en bidt voor het kabinet-Bó ende. Ook Joshua van der Masi pas negen is. Hij is hierop zegt hij, God te loven enter zen. „Toevallig was ik juist] het bidden voor een doorte in Nederland. Ik hoop datj hier zijn werk kan komen Veel mensen weten niet dat! bestaat. Soms vertel ik kl] nootjes verhalen uit de ij Eén vriendje heb ik al beke Die heeft zijn speelkaarten: demonen weggegooid." Geld verdienen en de hele dag nog voor je hebben? Word dagbladbezorger van de PZC. Een goede bijbaan voor jong en oud! De PZC is op zoek naar enthousiaste, positief ingestelde mannen, vrouwen, jongeren (vanaf 18 jaar) in het bezit van eigen auto die ervoor willen zorgen dat de ochtendkranten voor 07 00 uur bij de abonnees in de bus liggen Momenteel zijn er nog enkele autowijken in uw buurt vrij. Goede verdiensten en aantrekkelijke voorwaarden! Naast een vaste vergoeding zijn er veel extra's. Interesse? Bel gratis de afdeling Binnendienst Distributie 0800 - 023 51 11 of kijk op www.deleukstebijbaan.nl het alfabet van Zeeland Via ICS kunt u arme schoolkinderen in Afrika en Azië helpen. (cbf: Tel.: (0341)27 10 90 www.icsfonds.nl "S/EO Vlietstraat 15, Terneuzen Bij ziekenhuis "De Honte" Tel. 0115-614082 Doe mee aan de campagne Fiets naar je werk Laat je sponsoren voor het goede doel en maak kans op een nieuwe fiets. Kijk voor meer informatie op www.fietsnaarjewerk.nl Bel 0113-250051 voor een informatiefolder. FIETS NAAR k' -JA V JE WERK NIERSTICHTING Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERDONOR JA/NEE weetuhetalvanelkaar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 44