Pleidooi behoud kamp Sas PZC PZC Bezoekersaantallen niet het belangrijkst Musical tegen pesten en zinloos geweld Hebbes! Jeugd haalt bezem door Hoge Platen 1 1 Weinig animo voor fietsen langs tulpen Raadslid Terneuzen voert argumenten aan tegen verhuizing Verdwaald stekelvarken Lenteconcert levert 350 euro op Koning en koningin van schutters Bazaar Pro Rege winstgevend agenda maandag 11 april 2005 HULST - Voor het eerste week einde van de fietsroute langs de tulpenvelden in de polders rond om het natuurgebied Groot Ei land nabij Hulst hebben maar „cinig belangstellenden hun sta len ros beklommen. Zaterdag meldden zich bij het rustpunt ran de familie Verdunnen aan je Havikdijk slechts zes fietsers vooreen bakje koffie. r IWind en regen waren nou niet (bepaald gunstige omstandighe den om een lekker tochtje dooi de polders te maken", zegt ak- [erbouwer en veeteler E. Ver urmen. „Het waren echt de die jrds die in regenpak de weers- pstandigheden trotseerden." her belangstelling vooraf had- en de organisatoren van deze Êroute met te klagen. Bij het W in Hulst werden vorige Mc flink wat routekaarten ver licht, meldde een woordvoer en van het kantoor. Het weer iioide dit weekeinde duidelijk [et in het eten. De komende ree weekeinden, tot 30 april, Unnen liefhebbers alsnog de cht rijden. Op de 40 kilometer iige route kunnen de deelne- iers genieten van de kleuren- achf van de tulpenvelden. Er ook een verkort traject te rij- B. Onderweg zijn er drie stop plaatsen voor een kopje koffie if thee. Bij het loonbedrijf van 1 familie J.Verdurmen aan de andstraat in Hulst kan men, ihalve op zondag 24 april, wat Innken en decoraties voor in en im het huis bewonderen. Bi] het kerbouw- en aspergeteeltbe- ijf van M. Vael aan de Plaatst- at nabij Absdale, afgezien van ndag 17 april, de aspergesoep aar. De derde stopplaats is de milie Verdunnen aan de Ha- kdijk. Of de belangstellenden komende dagen nog kunnen nieten van de kleurrijke tul- npercelen is maar afwachten, irige week werden op een per- el nabij Hulst de eerste tulpen gekopt. De organisatie heeft nde fietsroute ook nog een fo- R-edstrijd verbonden. De leuk- idrie kiekjes van wat ook wel reizende bloembollen- aam'genoemd wordt, worden loond met een VW-bon ter lardevan tien euro. orpsraad Issenisse ergadert 1SENISSE - De dorpsraad Os- nisse houdt maandag 18 april jaarlijkse openbare vergade- ibijeenkomst wordt ook bijge- lond door burgemeester en ethouders van Hulst, belang- ilende raadsleden, vertegen- lordigers van het waterschap de politie. Agendapunten onder meer de nieuwbouw- Dgelijkheden in de kern, de ïkoop van de kerk en de conse- entie daarbij voor het kerk- het plan Perkpolder en de urtbus. De inwoners kunnen iet aanvullende agendapunten •men. De bijeenkomst in het meenschapscentrum Hof ter esse begint om 19.30 uur. Bezorgklachten: 1-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Rene Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel Renévan Stee Pots Bakker (sport) Baudeloo 16 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.n| E-mail: door René van Stee SAS VAN GENT - Het woonwa gencentrum aan de Tweekwart- weg in Sas van Gent moet niet worden verhuisd naar de Vrijst- raat, pal ten noorden van de wijk Sint Albert. Dat zegt het Terneuzense raadslid C. Freeke (LCF). Het argument van de gemeente Terneuzen dat het centrum een belemmering zou zijn voor be drijven als Cerestar en het toe komstige Nedalco klopt volgens Freeke niet. „Er wordt nu opeens gesteld dat de geluidsnormen voor de omge ving worden overschreden zo dra Nedalco in bedrijf komt. Uit een schriftelijk stuk van het col lege van 1 juli 2004 blijkt echter dat de te verwachten geluids emissie aanzienlijk lager zal zijn." Bewoners Freeke zegt dat de woonwagen bewoners helemaal niet zitten te wachten op een gedwongen ver huizing. Uit gesprekken met de bewoners is hem ook gebleken dat zij geen last hebben van ge luidshinder. Als het centrum dan toch moet verhuizen, gaan zij volgens het LCF-raadslid lie ver naar een plek noordelijk van de locatie die de gemeente op het oog heeft. „Dan is iedereen tevreden. Zeker als er dan ook nog een brede groenbuffer tus sen het centrum en de wijk zou komen." Volgens Freeke is het lastig om de aangewezen locatie aan de Vrijstraat te bebouwen, omdat er een gasleiding over het ter rein loopt. Hij haalt in dit verband de gang van zaken rond het ontwerptra- cébesluit van Rijksweg 61 aan. Door de aanwezigheid van een gas- en waterleiding aan de zuidzijde van deze weg is ter hoogte van de Braakman geko zen voor het verleggen van de weg in noordelijke richting. „Het zou dan vreemd zijn om in een vergelijkbare situatie in Sas van Gent woonwagens neer te zetten." De sanering past binnen het be leid om woonwagencentra te in tegreren in woonwijken. Het centrum in Sas van Gent is het enige in de gemeente Terneuzen dat nog niet is verplaatst. Tijdens een informatiebijeen komst heten omwonenden al we ten bezwaar te maken. Zij vre zen onder meer overlast van toe komstige bedrijfsmatige activi teiten en waardedaling van hun huizen. In het Aardenburgse gemeentemuseum was de tentoonstelling 'Boeken-EHBO' ingericht. door René van Stee TERNEUZEN - Wie wat bewaart, heeft wat. Veel mensen worden weieens moe van zichzelf als zij voor de zoveelste keer tot de conclusie komen dat hun angst om iets weg te gooien zorgwekken de vormen aanneemt. Musea koesteren daarentegen die eigenschap, want an ders zouden de meeste niet eens hebben bestaan. Het motto 'De kunst van het bewaren' van het Museumweekend sloeg dan ook de spijker op zijn kop. Net als in voorgaande jaren loopt het niet echt storm in de Zeeuws-Vlaamse musea. Toch glimmen de gezichten van diverse beheerders van tevredenheid. Traditiegetrouw trekt het archeolo gisch museum in Aardenburg tijdens het Museumweekend meer dan honderd belangstellenden „Zaterdag is het altijd rustig, maar van daag was het weer erg geslaagd", zegt beheerder Jan Goedbloed zondagmid dag. Twee gerestaureerde topstukken, een zestiende-eeuwse grafzerk uit Hanne- kenswerve (een verdwenen dorpje) en een hoogveld met draak van de Aarden burgse Mariakerk (eveneens verdwe nen) zijn stille getuigen van de kunst van het bewaren. Nog nadrukkelijker voldoet de tentoonstelling 'boeken-EH- BO' aan het thema van het Museum weekend. De tentoonstelling is samenge steld door boek- en papierrestaurateur Marijn de Valk. De expositie laat het in tensieve eri tijdrovende proces zien van de restauratie en conservering van oude boeken. Pol van de Vijver van het streekmu seum in IJzendijke vindt bezoekersaan tallen niet het allerbelangrijkste. „Hoe meer, hoe beter natuurlijk. Maar het is net zo leuk om te horen dat mensen van hun bezoek hebben genoten of er iets van hebben opgestoken. Want daar doe je het ook voor", zegt hij in de boven zaal van het museum. Stripboek Nog geen twee tellen later wordt Van de Vijver op zijn wenken bediend als Jo hn en Barbara van Vliet een kijkje ko men nemen bij de thematentoonstelling van het museum. Het gaat om een expo sitie met foto's van markante en herken bare plekjes van de grens tussen België en West Zeeuws-Vlaanderen. Het is een soort historisch stripboek over het ont staan van de grens en een kleinere ver sie van dezelfde tentoonstelling in de Gentse Sint Pietersabdij. Daar zijn van af 9 juli de grenzen van België met haar buren in fotovorm te zien. „Een leuke opzet", vindt John van der Vliet. „Een grens is vaak een abstract begrip. Op deze manier kijk je er heel anders tegenaan", voegt zijn echtgenote er aan toe. Aan het interactieve spel over de ge schiedenis van de grens waagt het echt paar uit Spijkenisse zich niet. „Ik ben bang dat we dan een flater slaan. Dan moeten we eerst de boel nog maar eens beter verkennen", zegt Barbara van Vliet lachend. Wie geen spijt heeft van zijn verzamel woede is Okke van der Maas. Schoolmu- foto Camile Schelstraete seum Schooltijd aan de Vissteeg in Ter neuzen is uitgegroeid tot zijn levens werk. De bonte verzameling oude schoolmaterialen van de oud-directeur van basisschool De Stelle is indrukwek kend. „De laatste verbouwing is net achter de rug. Woensdagmiddag wordt het nieu we gedeelte officieel geopend. Er is nu meer ruimte om spulletjes te laten zien. Maar eigenlijk is het nog te klein. Er ligt zo veel dat je sommige dingen over het hoofd ziet", aldus Van der Maas. Schooltijd brengt de bezoekers terug in de tijd van Ot en Sien. In het nieuwe ge deelte zijn niet alleen nostalgische schoolspullen te zien, maar wordt ook getoond hoe de mensen - en dan vooral kinderen - rond 1900 leefden. Er staan nieuwe aanwinsten zoals oude kinder spelletjes en een vélocipède in minia tuurvorm, 'de fiets van Sophietje', maar ook een opstelling van een oude woon kamer, inclusief bedstee en kribbe voor de baby. Schooltijd heeft hierdoor een bredere opzet gekregen. Of zoals oud-onderwij zer Van der Maas het zegt: „Een breed schoolmuseum. Net zoals de brede scho len die tegenwoordig overal verrijzen." door Frank van Cooten TERNEUZEN - De tweehon derd leerlingen van basisschool De Geule in Terneuzen staan donderdag 21 april op het to neel van het 'grote' Scheldethea- ter. Ze voeren twee musicals op. „Onze leerlingen staan in de schijnwerpers", zegt directeur Jo Luijcks. De musical is traditie op De Geule. Iedere vijf jaar treden de leerlingen op voor oudere en fa milie. Dat gebeurde op het Zel- denrustcollege, in het vroegere Zuidlandtheater en dit jaar voor het eerst in het Scheldetheater. Beide uitvoeringen hebben een extra feestelijk tintje vanwege het dertigjarig bestaan van De Geule. Ondanks het feest rond om het dertigjarig bestaan van de Terneuzense basisschool is de musical van de bovenbouw geen luchtig onderwerp. 'STOP, dé musical tegen zinloos NIEUWDORP - De familie Otte uit Nieuwdorp krijgt de laatste dagen regelmatig bezoek van een stekelvarken. „In ons huis vonden we stekels van wel vijftien centimeter", zegt Franka Otte. Dat was na dat ze de tuindeuren bi] het naar bed gaan niet goed had af gesloten. Maar al de hele week horen Franka en haar achtjarige dochter Rowenna vreemde gelui den, meestal rond half vier 's nachts. Hij snoept van de eikel tjes die in een bak op de buiten tafel staan en heeft ook de rode bietjes die in de caiport staan al ontdekt. Franka's echtgenoot heeft het diertje zien wegsnellen toen hi] thuiskwam. Stekelvar kens leven normaal in veel war mere landen. Franka gaat daar om de Dierenbescherming maar bellen. „Die kunnen het diertje vast goed opvangen." geweld', is de veelzeggende titel. „De kinderen van de boven bouw reageerden met belangstel ling en betrokkenheid. Als zo'n thema in de klas op tafel komt, kun je er wel drie kwartier over praten", zegt Luijcks. „Op school is met name het pesten een vorm van zinloos geweld. De kinderen worden echter via televisie en internet ook gecon fronteerd met andere vormen van zinloos geweld, zoals racis me. Het is aan ons en aan de oudere om in de gaten te houden wat in de hoofden van de kinde ren omgaat. Helaas blijft zo'n thema actueel." Repetities De leerlingen zijn druk bezig met de repetities. De onder bouw oefent voor 'Wie vaart er mee?', een musical voor kinde ren van 4 tot 8 jaar. De oudste leerlingen leren de liedjes en teksten uit hun hoofd van de musical 'STOP'. Deze voorstelling draait om het meis je Taira. Taira komt niet meer op school omdat ze wordt ge pest. 'STOP, dé musical tegen zinloos geweld' is een vrolijk maar indringend spel over pes ten in de groep. Spelers van de ze musical zijn de kinderen van 8 tot en met 12 jaar. „Het mes snijdt aan meerdere kanten", zegt Jo Luijcks. „Kin deren leren niet alleen om te gaan met pestgedrag maar leren ook met elkaar samen te wer- HEIKANT - Met een druk bezocht Lenteconcert in het ge meenschapscentrum 't Heike heeft de muziekvereniging Heikant zaterdagavond ruim 350 euro bij elkaar gespeeld voor de wederopbouw van de door de tsunami getroffen oostkust van Sri Lanka. In dit gebied werkt het Devasara- na Development Centre dat in verschillende regio's in dit gebied hard aan de weg timmert. Voor het eerst in haar ge schiedenis vroeg de muziekvereniging voor het goede doel aan de toehoorders dan ook een toegangsprijs van 2,50 eu ro. Het publiek kreeg waar voor haar geld. De fanfare, het op leidingsorkest onder leiding van E. Ferket en de slag werk groep van L. van Hoorick lieten zich van hun beste kant zien. De fanfare bracht een gevarieerd programma ten ge hore. Saskia Gijsel van de fanfare was zeer in haar nopjes met de opbrengst. ,,De entree was geen sta in de weg voor de mensen. Ieder jaar komt er een vast publiek op ons len-- teconcert af, nu zagen we zelfs nieuwe gezichten." WALSOORDEN - Leden van de schuttersverenigingen uit Walsoorden, Lamswaarde en Ossenisse spanden zater dag in café Rue du Nord in Walsoorden de boog voor de jaarlijkse koning der koningen-schieting. De deelnemen de heren streden hierbij om de koningstitel bij zowel het hoge als kleine spel. Bij de dames werd gestreden om de koninginnetitel. In totaal pakten voor deze wedstrijd 31 deelnemers pijl en boog ter hand. Bij het hoge spel werd op de liggende wip geschoten naar de hoge en de twee zijvogels. E. de Kort uit Hulst werd hier de koning. Hij haalde de hoge vo gel in vijf schoten twee keer naar beneden. A. Verhoeven uit Kloosterzande behaalde de titel prins. D. Vermont uit Koewacht mag zich het komende seizoen in deze discipli ne erfprins noemen. Bij het kleine spel, waarbij de deelnemers tien keer schie ten naar dertig kleine vogels op de wip, werd M. Egger- mont uit Hulst koning. Hij schoot drie pluimen af Bij de dames haalde A. de Kort uit Kloosterzande in tien beur ten drie vogels naar beneden. Zij werd als koningin gehul- digd. OOSTBURG - De boekenmarkt bleek zaterdag tijdens de bazaar in het gereformeerde kerkcentrum Pro Rege in Oostburg het grootste succes. Het centrum was onlangs opgeknapt met een nieuw plafond en hiervoor was geld nodig: „We houden deze bazaar vooral om de kas te spek ken", vertelde Bert Fieret. „Onderhoud en vernieuwing kost geld en dat trachten we vandaag bijeen te brengen De bazaar was een groot succes. Alle beslag voor wafels en oliebollen was na afloop op. De ingezamelde goederen van de gemeenteleden waren verkocht en vooral de boekenmarkt bleek het succes van de dag: „We hebben van iemand zijn hele bibliotheek ge had om vandaag te verkopen en vrijwel alle boeken zijn weg." Behalve boeken, zelfgemaakte handwerken en lek kere hapjes waren het vooral ook perkplanten zoals gera niums die gretig van de hand gingen Wie niets wilde ko- pen kon deelnemen aan de Oudhollandse spelletjes die de hele dag - de bazaar duurde van negen tot vier - deelne- mers trokken. De opbrengst van de bazaar was nog niet bekend op zaterdagavond, maar de organisatoren waren meer dan tevreden. door Wilma Valk BRESKENS - Vierenzestig handjes klapten zaterdag voor de opstappers van reddingboot Zeemanshoop uit Bresk'ens. Het waren de 32 kinderen van groep acht van de OBS Bres- kens, die hun begeleiders be dankten na afloop van de mi- lieu-doe-dag op de Hoge Platen. Al om half negen vertrokken ze uit de haven en omstreeks half twaalf waren ze allemaal, min of meer nat, terug. Samen met wijkagent Jan de Jonge en Fred Schenk van het Zeeuwse Landschap mochten ze op de Zeemanshoop naar de Ho ge Platen voor Breskens varen. Hier konden ze zwerfvuil verza melen en tegelijk iets van de flo ra en fauna op de zandplaten le- Legsels „Er waren al legsels van zeevo gels en we hebben ook olieres ten gezien", vertelde Schenk. Jan de Jonge was vooral vol daan over de werkzaamheden van de kinderen: „Ze hebben heel veel zwerfvuil opgeruimd en zo zelf gezien wat er overal achterblijft." „We hebben stokken in de grond geslagen om het water te gen te houden", wisten de kinde ren te vertellen. „Golfbrekers noemen wij het", verduidelijkte Schenk. „Annetje heeft een fos siel bot gevonden", wisten ande ren en „We hoeven niet meer te douchen vandaag, we zijn alle maal heel erg nat, en ook koud!" Dit laatste was te danken aan de schipper van de reddingboot. Hij had een paar extra snelle bochten genomen en lekker ho ge golven veroorzaakt. „We heb ben natuurlijk gewerkt en van de natuur op de platen genoten, af en toe hebben we in het zon netje gezeten, maar de tocht met de boot, die was het leukst", was dan ook de mening van alle kinderen. De verzamelde zakken met vuil zijn op de platen verankerd en worden deze week tijdens onder- houdwerkzaamheden door me dewerkers van het Zeeuwse Landschap aan land gehaald en verwijderd. (Advertentie) www.autovermeulen.nl (Advertentie) KOZIJNEN ZONWERING WWW.AAZET.ft Kapelle -Tel. 0113-3 De onderbouw-leerlingen van De Geule tijdens de repetities voor Wie vaart er mee? foto Camile Schelstraete ken. Ook leren ze duidelijk te ar ticuleren, een rol uit hun hoofd te leren en zich te presenteren voor een groot pubhek." Luijcks verwacht een volle zaal met achthonderd bezoekers. De voorstelling van de leerlin gen van De Geule in het Schelde theater begint donderdag 21 april om 19.00 uur. STREEKACTIVITEITEN AARDENBURG Van Daalen mode. 19.30 uur. Modeshow (ex) borstkanker- patiènten en lezing over voeding en kan ker; AXEL Gregoriuscentrum 13.30 uur: Biljarten; 14.00 uur; Beweging 55+, De Halle, 14.00 uur: Prijskaarten en bil jarten; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljar ten, CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO koersbal en biljarten, HEIKANT t Heike, 13.15 uur Koers bal en biljarten; 19.30 uur: Line dance; 20.00 uur: Badminton; HOEK De Lovenhoek, 9.30 uur. SWO biljarten en kaarten; 13.30 uur Bridge; HULST - De Lieve, 9.30 uur: Kaartjes maken, vrij biljarten; 10.30 uur: Yoga; 13.00 uur Biljarten; 13.30 uur Jeu de boules, computeren,yoga, 15.00 uur: Muziek Oud Hulst, zangkoor, 19.00 uur; Schrijfcursus; De Blaauwe Hoeve, 13.30 uur: Kaarten; KOEWACHT De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Bingo: Kerklaan 87,19.00 uur: Creatieve bijeen komst; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.00 uur Country line dansen voor beginners, 20.00 uur: Country line dansen voor ge vorderden; SAS VAN GENT - Sint Albert, 14.00 uur. Kaarten; De Vlaanderen, 20,00 uur: Bingo; SINT JANSTEEN - Café De Kroon, 14.00 uur- Kaarten; De Warande, 9.30 uur: Biljartles, KVO volksdansen, 14.45 uur: Kookles senio ren; 15.30 uur: Kreatieve Vorming; 19.00 uur: Jeugdtoneel; TERNEUZEN De Veste. 13.30 uur Kaarten bieden en jokeren en biljarten. Sporthal t Zwaantje. 13.00 uur; Koers bal en bowls; t Schelpenhoekje. 15.00-18.00 uur; Jeugdcentrum Meetpoint; 19.00 uur Country line dansen voor beginners; 20 30 uur: Country line dansen voor ge vorderden; Ter Schorre, 14.00-15.30 uur; Ontmoe tingsbijeenkomst nabestaanden borst kanker patiënten; WESTDORPE - Concordia, 13.30 15.30 uur: Solo dansen voor ouderen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41