ust keert weer in ossche probleemwijk >ZC Hoogleraar bepleit openheid over schnabbels Kamerleden Bisschop weigert olie op het vuur te gooien Kamer is blij met uitslag referendum toekomst Curasao Ross praat met Udense jongeren Noodverordening blijft van kracht iyaan Hirsi Ali irijkt op lijst nvloedrijke nensen Time -anger Vally Tax 57) overleden Amerikanen sturen KLM-toestel terug Nederlands populair in Duitsland Principeakkoord CAO Shell Aantal impulsovervallen neemt toe Slimme camera's op stations Dode door brand in Rumpt ZO A-VLUCHTELINGENZORG maandag 11 april 2005 J BOSCH - Nadat zich don aas en vrijdag relletjes en in- lenten hadden voorgedaan in Graafsewijk in Den Bosch, is t in het weekeinde rustig ge- even. De wijk werd gisteren het einde van de middag eer afgesloten door vier pelo- svan de mobiele eenheid, die mor moeten zorgen dat de odverordcning wordt gehand- afd. bor de maatregel komt nie- ,„nre redactie binnenland )EN HAAG - WD-Tweede-Ka- serlid Ayaan Hirsi Ali staat op s lijst van de 'invloedrijkste ersonen ter wereld' van Time lagazine. Dat heeft het blad gis- eren in een persverklaring mee- edeeld. Het tijdschrift karakte- seerd Hirsi Ali als 'iemand die ikomt voor haar overtuiging'. bi Ali taat ingedeeld bij de ieiders en Revolutionairen', sa- ien met de Amerikaanse presi- ent Bush, diens minister van iiitenlandse Zaken Rice, de üd-Afrikaanse president Mbe- de Noord-Koreaanse lei- er Kim Jong D. Ook de Israëli- che premier Sharon en de Al jeda-terrorist Al Zarqawi aan op de lijst. Ére Magazine heeft de invloed- kste personen uitgenodigd lor een diner in New York. iisi Ali vindt het 'een hele gro- eer' dat zij hiervoor is ge- lagd, zo liet zij via een woord erder weten. Zij gaat op de in- itatie in en zal tijdens het diner nspeech houden. ANP MSTERDAM - Zanger en en- rtainer Wally Tax is gisteren zijn woning in Amsterdam «rieden. Het was nog onbe- nd waaraan de voorman van in de jaren zestig befaamde itband Outsiders aan is ge- orven. Dat heeft de muzikant korge Oostdijk, die veel met axsamenwerkte, laten weten. [ally Tax werd als Wladimir ax geboren op 14 februari in M8 in Amsterdam, In de jaren :stig werd hij bekend met de land The Outsiders waarmee ij een aantal grote hits scoor- 5. Ook schreef hij liedjes voor nderen, waaronder de bands agne en Husky en zanger ee Towers. b trad enkele weken geleden og met Oostdijk op in de Am- terdamse poptempel Paradiso. bjzou binnenkort voor een aan- optredens naar Londen ver tikken. Volgens Oostdijk werk- de twee ook aan een nieuw Ibum. ANP mand die niets in de wijk te zoe ken heeft erin. Bovendien mag de politie preventief fouilleren en geldt een samenscholingsver bod. Zaterdagmiddag sloot bur gemeester Rombouts de wijk ook al hermetisch af. 's Avonds werden toch nog zeker zestien mensen aangehouden. Het ging om personen die zich niet kon den identificeren of om relschop pers die de politie herkende van de ongeregeldheden op donder dag- en vrijdagavond. In totaal werden 73 mensen aangehou den. Daarvan zitten nog 29 men sen vast. De ongeregeldheden ontstonden donderdag na een uitzending van het SBS6-programma Pro bleemwijken. Na de uitzending over hun wijk gooiden de bewo ners de ruiten in van een huis. De huurder ervan had op tv ver teld ontucht met zijn stiefdoch ter te hebben gepleegd. Hij had voor de uitzending het huis op advies van de politie verlaten. Wiet De bewoners van de Graafse wijk uitten bovendien hun onge noegen over het beleid van de ge meente. Ze werden uit hun huis gezet na het telen van wiet waar na ze drie jaar lang geen recht meer hebben op een nieuwe huurwoning in Den Bosch. De buurt eist dat de gemeente de huisuitzettingen voorkomt. De ME voerde vrijdag enkele char ges uit toen buurtbewoners de busjes met stenen en vuurwerk bekogelden. In de nacht van za terdag op zondag bleef het voor het eerst rustig in de wijk. SBS6 zal de bewuste herhaling van de aflevering van Probleem wijken niet herhalen. De om roep blijft evenwel van mening dat de ongeregeldheden de zen der niet kunnen worden aange rekend. Een compilatie van Probleem wijken zal geen beelden van de aflevering met de Graafsewijk bevatten. ANP van onze redactie binnenland SCHIPHOL - Een vliegtuig van de KLM is in de nacht van vrijdag op zaterdag toe gang tot het Amerikaanse luchtruim geweigerd. Aan boord waren twee passagiers die de Verenigde Staten niet in het land willen hebben. Het vliegtuig dat met 278 pas sagiers op weg was naar Mexi co, keerde toen noodgedwon gen terug, zei een woordvoer der van de KLM gisteren. Het vrijdagmiddag van Schip hol vertrokken toestel nader de Canada toen de piloot kreeg te horen dat hem toe gang tot het Amerikaanse luchtruim werd geweigerd. Bijtanken en omvliegen was niet mogelijk en daarom is. het vliegtuig teruggevlogen. De KLM controleert passa gierslijsten altijd op cle aan wezigheid van ongewenste gasten. „Maar kennelijk ver schilt onze informatie van die van de Amerikaanse autoritei ten", concludeerde een woord voerder. Het is volgens hem de eerste keer dat dat gebeurt en hij spreekt daarom van een incident. „Wij zijn be nieuwd hoe de Amerikanen aan de informatie zijn geko men. Met justitie gaan we de Amerikaanse autoriteiten om opheldering vragen." De twee verdachte passagiers zijn op Schiphol niet aange houden, omdat daar volgens de Nederlandse politie en jus titie geen aanleiding voor was. De overige inzittenden wer den opgevangen in een hotel en zaterdag met een ander toe stel alsnog naar Mexico ver trokken. Ze zijn daar gisteren met een dag vertraging gearri veerd. ANP Prinses Maxima en prins Willem Alexander verlaten met van een kerkganger gekregen bloemen, de herdenkingsdienst voor de paus. Rechts van Maxima burgemeester Pop van Haarlem. foto Poppe de Boer/GPD door John Oomkes HAARLEM - Bisschop Punt van Haarlem weigerde zaterdag olie op het vuur te gooien. Als verte genwoordiger van het Neder lands episcopaat en als legerbis schop sprak hij zijn grote waar dering uit voor kroonprins Wil lem Alexander en prinses Maxi ma. Beiden waren prominent aanwezig tijdens een bewust so ber gehouden mis in de kathe drale basiliek Sint Bavo ter na gedachtenis aan de paus. Geen woord over de opwinding onder Nederlandse katholieken over het ontbreken van konin gin Beatrix vrijdag bij de begra fenis van paus Johannes Paulus II in Vaticaanstad. Bisschop Punt zei: „Fijn dat u hebt verko zen bij ons te willen zijn om uw respect te uiten voor deze grote man en onze gevoelens van rouw te willen delen." Daarmee zette de bisschop de vermeende tijdelijke opleving van tegenstel lingen tussen Nedeiiandse ka tholieken en protestanten in het historisch archief van de ooit zo verzuilde Nederlandse maat schappij. In zijn preek hield Punt de circa 600 aanwezigen voor dat de paus tegenstellingen met andere gelovigen overbrugde: „Deze paus heeft historische stappen gezet, niet één, maar vele. Stap pen van toenadering tot het jo dendom, de islam, tot oosterse religies en andere christelijke kerken. Niet vanuit relativering van de eigen geloofsinhoud - zijn verkondiging liet aan duide lijkheid niets te wensen over - maar vanuit het diepe besef dat liefde geen grenzen kent." Dat overbruggen van scheidslijnen werd tijdens de mis nog op een andere manier geïllustreerd. De katholieke prinses Maxima, ge kleed volgens Latijnse rouwtra- dities (een zwartkanten voile over de haren) nam deel aan de communie. Haar gemaal ont hield zich daarvan. GPD pagina 5 mediastilte kardinalen HAPPEN Klé/N MOETEN BUJV^N,VAN IUENEN. door Jaco van Lambalqen DEN HAAG - „Je moet je als Kamerlid nergens voor hoeven schamen." Dat is volgens hoogle raar bestuurskunde Ben Hoetjes de hoofdregel waar parlementa riërs zich aan moeten houden. Ook als het gaat om bijverdien sten. Kamerleden zouden hun bijbanen gewoon moeten mel den, met naam en toenaam. „Je moet graag bereid zijn dat naar buiten te brengen." Tweed# Kamerleden klussen op grote schaal bij, zo bleek vorige week uit onderzoek van deze krant. Eenderde heeft naast zijn gewone werk een bijbaan(tje.) Zeven van hen verdienden daar mee zo veel (meer dan 12.000 eu ro) dat ze, op basis van de eigen regels van het parlement, een deel daarvan weermoesten inle veren. Uitschieter vorig jaar was een Kamerlid dat meer dan 45.000 euro bijverdiende, boven op zijn standaard schadeloos stelling (zoals de vergoeding voor Kamerleden heet) van 86.000 euro. „Als de Kamerleden zich hou den aan hun eigen regels en het bijverdienen gebeurt openlijk, dan moet het kunnen", zegt pro fessor Hoetjes. Hij is onder meer hoogleraar in Maastricht en me dewerker van het instituut Clin- gendael en heeft onderzoek ge daan naar de integriteit van be stuurders. „Kamerleden bekle den een openbaar ambt. Zolang iedereen kan zien dat ze ook an dere dingen doen, die niet sto rend werken op het kamerlid maatschap en ze houden zich aan de regels, is de discussie al leen nog waar de grenzen lig gen." Bij ambtenaren ligt de zaak iets anders. „Die zijn in dienst van de overheid en worden geacht de publieke zaak 24 uur per dag toegewijd te zijn. Zij mogen niet bijverdienen", legt Hoetjes uit. „Een politicus is verantwoor ding schuldig aan de kiezer. Het is juist goed als hij voeling heeft met de samenleving, in het gewo ne leven staat. We wilden toch juist dat de politici niet bleven hangen onder Haagse kaas stolp?" Verstoren De bijbaantjes mogen het gewo ne parlementaire werk echter niet verstoren. „Maar ik vind het lastig aan te geven hoeveel tijd iemand eraan mag besteden en hoeveel hij mag verdienen. Dat dat moeten de fracties zelf regelen. Zij moeten ook zeggen welke nevenfunctie wel en niet kan. Een fractievoorzitter kan zeggen: nu wordt het te dol. Het lijkt er overigens op dat ieder- UDEN - Staatssecretaris Ross (Jeugdbeleid) heeft zaterdag in Uden met jongeren gesproken over de recente incidenten waarbij tot twee keer toe brand werd gesticht in de islamitische basis school Bedir. Ross eiste van de aanwezige vertegenwoordigers van de gemeente dat de zij de harde kern van de probleemjongeren in Uden aanpakken. Ze conclu deerde na de gesprekken met de jongeren in jonge rencentrum De Pul dat het goed gaat met een groot deel van de jeugd, „maar er is een kleine groep die het verpest en daar is een vergrootglas op gericht". MÜNSTER - Steeds meer studenten in de Duitse deel staat Noord-Rijnland-Westfalen hebben belangstelling voor Nederland en de Nederlandse taal. De afgelopen vijf jaar is het aantal studenten Nederlands in het hoger on derwijs verdubbeld. Op de scholen in de deelstaat krijgen 16.000 leerlingen les in de taal van hun buurland. „De belangstelling is groot", zei prof. Friso Wielenga in een gesprek met het Duitse persbureau DPA. Wielenga is directeur van het centrum voor Nederland-studies in Münster. ANP DE HAAG - De directies van Shell Nederland Raffinade rij en Shell Nederland Chemie (locaties Pernis en Moer dijk) en de vakbonden FNV en CNV hebben een princi pe-akkoord bereikt over een nieuwe CAO. Dat heeft Shell in een persverklaring laten weten. Het principe-akkoord geldt voor de periode van 1 april 2005 tot 31 december 2005. De CAO omvat onder meer een structurele pensionabele verhoging van 1 procent per 1 april 2005. ANP AMSTERDAM - De politie in Nederland ziet een toename van het aantal impulsovervallen, overvallen op winkels die zonder voorbereiding worden uitgevoerd. Dat gebeurt met name door veelplegers die opeens geld nodig hebben. Aan de andere kdnt daalt het aantal overvallen in Neder land nog steeds, zo lichtte C. den Bakker, woordvoerder van het Nederlands Politie Instituut (NPI) zaterdag toe. Het aantal overvallen is sinds het jaar 2000 met 15 pro cent gedaald. In het eerste kwartaal van dit jaar heeft die daling zich voortgezet met een kwart, maar precieze cij fers ontbreken nog, aldus Den Bakker. ANP UTRECHT' - De Nederlandse Spoorwegen en spoorbeheer- der ProRail beginnen deze zomer een proef met slimme ca mera's en microfoons die zelf agressie op stations opspo ren. Dat heeft een woordvoerder van ProRail zaterdag ge zegd. Volgens ProRail worden veel incidenten nu te laat of hele maal niet opgemerkt. Er zijn te weinig toezichthouders die te veel videoschermen in de gaten moeten houden. De slimme camera's en microfoons, die dankzij een speciale techniek automatisch opvallende bewegingen of geluiden registreren, moeten dit probleem verhelpen. ANP RUMPT - Door een uitslaande brand in een woning an nex kantoorpand in het Gelderse Rumpt is gistermorgen een 22-jarige man om het leven gekomen. De brandweer vond zijn stoffelijk overschot uren nadat de brand was uitgebroken in de resten van de afgebrande woning, aldus een woordvoerster van de politie. Twee mannen van 19 en 60 jaar en een 55-jarige vrouw, die ook in de woning verbleven, zijn op tijd door de brand weer uit het brandende pand gehaald. Zij zijn overge bracht naar verschillende ziekenhuizen in de omgeving. De brand brak door nog onbekende oorzaak uit. ANP door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - De Nederlandse politiek is blij met de uitslag van het referendum op Curacao over de bestuurlijke toekomst van het eiland. „Dit is een duide lijke uitspraak en een goede ba sis voor verdere gesprekken", zei minister van Koninkrijksre laties Pechtold. De grote frac ties in de Tweede Kamer vinden dat er nu snel een besluit geno men moet worden over de toe komst van de Antillen. De bevolking van Curacao stem de vrijdag in een referendum met grote meerderheid voor een status aparte binnen het konink rijk, net zoals Arbua die heeft. „Het is prima dat Curasao meer zelf wil regelen", zei Pechtold. „We moeten nu alleen nog pra ten over de condities." De be windsman vertrekt volgend weekeinde voor een kennisma kingsbezoek naar de Antillen. Politici in Nederland en de An tillen denken al geruime tijd na over een nieuwe opzet van het bestuur op de Antillen. Naast Aruba, willen ook Sint Maarten en Bonaire zelf directe banden onderhouden met Nederland. Dat kan, vinden Nederlandse po litici, maar de Antillen moeten toch bepaalde zaken gemeen schappelijk houden. Zo zouden de eilanden één munt moeten houden en de rechtspraak en rechtshandhaving aan het ko ninkrijk moeten overlaten. „Ook moet er een soort bij standsverplichting komen, dat de grote eilanden de kleine drie (Sint Eustatius. Saba en Sint Maarten) helpen. Dat kan Neder land niet van een paar duizend kilometer verderop doen", zei WD-Tweede Kamerlid Luch- tenveld. GPD een zijn bijverdiensten keurig meldt en het teveel verdiende netjes afdraagt." „Als alles open lijk gebeurt, is de angel uit het probleem. Iedereen moet kun nen zien van wie een Kamerlid geld krijgt", vindt Hoetjes. Dat de informatie over de bijverdien sten pas werd verstrekt na een beroep op de Wet Openbaarheid van Bestuur en zonder de na men van de Tweede Kamerleden erbij, noemt hij dan ook 'niet prijzenswaardig'. „Ik heb grote bezwaren tegen geheimzinnig heid. Ik zou het juist vinden als er een openbaar register komt van de bijbanen van Kamerle den en hun verdiensten." GPD (Advertentie) tr OSS 3663333 I WWW.ZOA.NL van onze redactie binnenland De staatssecretaris heeft Uden geadopteerd in het kader van de Operatie Jong, het vrijdag gelanceer de jeugdbeleid van zes ministeries, dertien ge meenten en de provincies Overijssel en Noord-Brabant. Het project heeft tot doel een jaar lang in de praktijk te bekijken hoe door bete re samenwerking van instanties kan worden voor komen dat jongeren in de problemen raken. Met de persoonlijke adoptie van Uden kan de ge meente inhoudelijke steun uit Den Haag voor het jeugdbeleid krijgen. Staatssecretaris Ross heeft aangegeven dat zij met ministers Donner (Justi tie) en Verdonk (Vreemdelingenzaken en Integra tie) zal overleggen hoe hun departementen kun nen bijdragen aan de oplossing van de problemen in Uden. ANP VAN NOODHULP TOT EN MET WEDEROPBOUW WIJ BLIJVEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3