Liefde voor cultuurhistorie A Van scheerbekken tot Mobachvaas Gelovigen lopen biddend langs de Walcherse kust 16 april Openhui: VERSCHOORE Man rijdt tegen boom Baldadige jongens op de bon Geld opgehaald voor CliniClowns Inbraak in woning Vlissingen Vrachtwagen gestolen Communicatie Dver bouwput rerloopt te traag Opnieuw rechtszaak over uitzaaien Ierse mosselen Interesse voor behoud landschap groeit Dwars Tuurlijk... de beste kleurenfoto's van uw geheugenkaart! I Hedactie: 0113-315649 SiK'c,ieSp-nl postbus31.4460A/4 Goes ^rd-Tn Midden-Zeeland: 0113-315520; Luws-Vlaanderen: 0114-372770: Konaal: 020-4562500. maandag 11 april 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-19 dj Hl Op de originele wijze op Kodak Fotopapier! Alleen bij... editie Schouwen-Duiveland BURGH - HAAMSTEDE - Op de Leliendaleweg in Burgh-Haamstede vond zaterdagmorgen een eenzijdig on geval plaats. Een 47-jarige automobilist uit Burgh-Haam- stede reed over de Leliendaleweg komende uit de richting van de Burghseweg. Toen de man iets zocht in zijn handschoenenkastje raakte hij in de linkerberm waarna hij via een dijktalud gelan ceerd werd. De auto raakte een boom en kwam tot stil stand tegen een andere boom in de tuin bij een woning aan de Weeldeweg. De man bleef ongedeerd, zijn auto raakte zwaar beschadigd en de boom in de tuin werd ver nield. GOES - De Goese politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag vijf jongens van 17, 18 en 19 jaar uit de gemeen te Borsele op de bon geslingerd, omdat ze zich baldadig gedroegen. Ze schopten in de Piet Heinstraat tegen lan taarnpalen en een' hekwerk en hadden op het station eer der al de nodige fietsen omver geschopt. MIDDELBURG - Kinderen hebben zaterdag op de Markt in Middelburg 1197,50 euro bij 'elkaar gespeeld op het Kids Fantasy-evenement. Het geld gaat naar de Clini Clowns. Het bedrag is verzameld door de verkoop van sponsorkaarten, waarmee kinderen konden meedoen aan basketbal, bungee-run, een speedtest en het hooghouden van een voetbal. De opbrengst van de draaimolen en de popcornkraam heeft organisator Vita Event ook gedo neerd aan het goede doel. VLISSINGEN - In een woning aan de Bonenburg in Vlis singen is zaterdag tussen vier en half acht ingebroken. De toegang werd geforceerd. Er zijn een dvd-speler en een dvd gestolen. De buit bedraagt honderden euro's. MIDDELBURG - Van een bedrijventerrein aan de Klever- kerkseweg in Middelburg is een vrachtwagen gestolen. Dat moet tussen zaterdagmiddag vijf uur en zondagoch tend half elf zijn gebeurd. Het gaat om een blauwe vracht wagen van het merk MAN. De wagen was tienduizenden euro's waard. Ook is uit het bijhorende bedrijfspand een bedrag van enkele duizen den euro's weggenomen. Om binnen te komen, werd de toegang geforceerd. IC'. i ÜDDELBURG - De belangen- rereniging van omwonenden tan de bouwput in Middelburg voelt zich nog steeds niet se- neus genomen door de gemeen- j. Ie. De vereniging vindt dat ze te weinig wordt betrokken bij de v onderzoeken naar de bouwput. Bovendien wordt de vereniging steeds te laat geïnformeerd. Vnjdag verscheen het verslag van het onderzoek dat kennisin stituut GeoDelft deed naar de stabiliteit van de omgeving van K de bouwput. Het rapport werd s middags per e-mail naar de I pers gestuurd. Omwonenden j konden het 's avonds op inter- f, »et lezen. Ze kregen het rapport ji zaterdag in de brievenbus. ,,Ik ben 's middags gebeld door een eumalist om commentaar op Kt rapport te geven", zegt [oordvoerster L. Clarijs. „Ter- £jl wij het rapport niet eens dden." s belangenvereniging is be- loofd dat ze medeopdrachtgever voor het onderzoek zou zijn. Cla- e rijs heeft het gevoel dat de om- •l jonenden aan het lijntje zijn ge- |jouden, „Wij hebben veertien dagen aan de bel gehangen om 'v vragen of we ons aandeel nog Miten leveren. Uiteindelijk 5 kregen we op een vrijdag te ho- fee dat we op maandag onze vra- gen konden indienen. Dus had- l "O we precies het weekeinde ooi ons voor te bereiden. Onze E vragen hadden we natuurlijk al klaar, maar wij wilden weten met welke opdracht GeoDelft al i aan bet werk was. Tijdens de bij- ^"komst vrijdag hoorde ik dat I ke°Delft onze vragen pas de [tenderdag ervoor onder ogen c heeft gekregen." Een taxateur bekijkt een oude schaal tijdens de Kunst en Kitsch taxatie in Zierikzee. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het is een metalen bakje dat rond de keel geklemd kan worden en het dateert van rond 1850. Verzamelaar Jo Linssen uit Zonnemaire brengt het za terdag mee naar de Kunst en Kitsch taxa tie in de Vierschaar van het Zierikzeese stadhuis als extraatje tijdens het Natio naal Museumweekend. Linssen weet wel wat het is: een zogeheten scheerbekken dat de mannen vroeger gebruikten als lekbakje bij het scheren met water, schuim, de kwast en het mes. „Jammer dat het wat beschadigd is, daar door kan ik er moeilijk nog waarde aan toekennen", zegt taxateur Jeroen de Kuy- per van het Zeeuws Veilinghuis uit Mid delburg. Hij heeft ervaring met deze kunst en kitsch-bijeenkomsten. Kuyper heeft er inmiddels circa veertig achter de rug. Het blijft spannend vindt hij. Niet al leen voor de bezoekers, maar ook voor hemzelf als vertegenwoordiger van het Zeeuws Veilinghuis. „Ik neem met regel maat spullen in tijdens deze taxaties voor onze eigen veilingen. Ik treed dan dus op als bemiddelaar", zegt De Kuy per. Samen met een collega ziet hij deze dag in het Stadhuismuseum een kleine ze ventig bezoekers met hun 'schatten' voor taxatie langskomen. „Ik heb dit ooit van mijn opa gekregen. Het komt uit Afrika. Ik wil het niet kwijt, maar ik zou willen weten wat het nou eigenlijk precies is", zegt E. Verspoor-Happee uit Zierikzee. Zij toont een ferm mes met stevig hand vat verpakt in een huls van opmerkelijk materiaal. „Dat is perkament die huls en dat is best apart", zegt De Kuyper. Hij schat de ouderdom op ruim honderd jaar en de waarde op 150 a 200 euro. Was grootvader wellicht een zeeman en heeft hij dit mes van zijn verre reizen meegebracht? „Nee, mijn opa kwam niet verder dan het gemeentehuis in Rotter dam. Daar was hij ambtenaar. Hij schijnt het gekregen te hebben van een neef die wel ooit in Afrika is geweest", vertelt Verspoor-Happee. Evelien Perquin heeft eens op een rom melmarkt een exotisch aandoende kralen ketting gekocht en wil de herkomst we ten. „Geen idee", zegt de taxateur. Vol gens hem heeft het object gezien de felle kleuren ook geen lange bestaansgeschie- foto Dirk-Jan Gjeltema denis. Perquin grinnikt even en gaat ver volgens vrolijk in de voormalige burge meesterskamer het fraai gerestaureerde schilderijpaneel 'Darinkdelven' bekij ken. Een van de mooiste dingen die De Kuyper deze dag voorbij zag komen is een zogeheten Mobachvaas in art-decos- tijl uit circa 1920. „Die zal zo tussen de zes- en negenduizend euro waard zijn. Dat geldt ook voor een ander bijzonder object dat ik vandaag in handen heb ge had, een tinnen vogel ook uit die art-de- coperiode", zegt de taxateur. Op zaterdag en zondag hebben in totaal bijna een miljoen bezoekers een of meer van de vijfhonderd deelnemende musea aangedaan die gratis of met flinke kor ting toegankelijk waren tijdens het Natio naal Museumweekend. door Harmen van der Werf YERSEKE - Het uitzaaien van Ierse mosselen in de Oosterschel- de is vandaag opnieuw de inzet van een rechtszaak bij de Raad van State. Mosselbedrijven krij gen er langzamerhand een punt hoofd van. Jarenlang heeft directeur J. Din- gemanse van Delisea juridische procedures gevoerd om weer Ier se mosselen uit te mogen zaaien in de Oosterschelde. Hij kreeg twee jaar geleden eindelijk toe stemming, nadat de Raad van State hem in het gelijk had ge steld. Sindsdien hebben zich veel meer mosselbedrijven op de Ier se mosselen gestort. Zij halen maar wat graag mosselzaad en halfwasmosselen uit Ierland, omdat er de laatste jaren weinig mosselzaad is gevallen in de Waddenzee. Dit voorjaar wordt er zelfs hele maal niet gevist, omdat nauwe lijks sprake is geweest van mos- selzaadval in de Waddenzee. „Voor de continuïteit van de sec tor is de import van Ierse mosse len gewoon nodig", stelt Dinge- manse. Om dit jaar door te gaan met het uitzaaien van Ierse mosselen in de Oosterschelde zijn nieuwe vergunningen nodig. De huidige lopen eind juni af. In totaal 31 vergunningen zijn aangevraagd bij het ministerie van Land bouw. Bezwaar De Faunabescherming heeft daar bezwaar tegen aangete kend. Om te voorkomen dat zij straks niet mogen uitzaaien, heb ben de vergunningaanvragers aan de Raad van State gevraagd een voorlopig vonnis over het be zwaar van De Faunabescher ming te vellen. De Faunabescherming is tegen de komst van de Ierse mosselen, omdat daarmee vreemde orga nismen zouden kunnen meeko men. Volgens Dingemanse is dat onzin. „Jarenlang zijn er al Ier se mosselen in de Oosterschelde uitgezaaid. Dat heeft nooit pro blemen gegeven. Vandaar dat ik in 2003 ook in het gelijk ben ge steld." Frustrerend E. Foudraine, directeur van Prins en Dingemanse in Yerse- ke, vindt het 'frustrerend' dat er opnieuw een procedure moet worden gevolgd. Volgens hem denkt de Raad van State daar net zo over. „In Den Haag staan steeds dezelfde spelers tegen over elkaar. De Raad van State moet elke keer weer als scheids rechter optreden. Dat werkt na tuurlijk niet." Dingemanse heeft afgelopen sei zoen ongeveer duizend ton mos selzaad en halfwasmosselen per as uit Ierland naar Zeeland ge haald. Hij heeft de grondstoffen voor consumptiemosselen ver kocht aan drie mosselkwekers. Dingemanse schat in dat drie a vier partijen evenveel schelpdie ren uit Ierland hebben gehaald als hijzelf. Afgezet tegen de hoeveelheid mosselen die de sector nodig heeft om de streefproductie van maximaal 100.000 ton consump tiemosselen te halen, is de im port uit Ierland nog 'beperkt'. „We kunnen er ook niet meer kwijt", verklaart Dingemanse. „De beste kweekpercelen liggen vol." S Hnnr Ali Pankow i KERKWERVE - Een groeiend aantal mensen doet een beroep op de Stichting Landschapsbe- heer Zeeland (SLZ). Per jaar honderden adviezen, tientallen érfbeplantingen, veel erven i Waar de SLZ werkt en talrijke deelnemers aan cursussen. Ach terdat alles schuilt een breed ge- - dragen liefde voor behoud en - herstel van het oude landschap. De SLZ venvacht meerwaarde in het bundelen van die liefde en de aanzet daartoe is zaterdag op Schouwen-Duiveland gege ven met de eerste bijeenkomst van Buitenlui actief. ii' Daarmee wordt gehoor gegeven aan de wens van veel buitenlui l,': om met enige regelmaat met el- kaar in contact te komen. De SLZ denkt aan een studieclub Zeeuwse streekeigen erven, een Si wogstamfruit brigade en een e project dieren op en rond het erf. Maar voorop staat dat voor al de deelnemers zelf met ideeën kunnen komen voor de invulling i* van Buitenlui actief. Daartoe h zijn zaterdag enquête- formulie ren uitgereikt, waarop de buiten- - lui hun suggestie kunnen doen. elnemers van verschillend mage zijn present tijdens de te bijeenkomst van Buiten lui Actief die begint op het erf van Leen en Rita Hart aan de botsweg bij Kerkwerve mid- ïernn het natuurontwikkelings- gebied Turelaar. Zoals voor ve in len geldt, heeft het echtpaar Hart ten aanzien van cultuurhis torisch landschap een omwente ling gemaak't in zijn bestaan. Ze zijn al 38 jaar met hun boerderij gevestigd aan de Bootsweg en voerden tot voor enkele jaren een gemengd bedrijf met de na druk op veehouderij. De grond is verkocht ten behoeve van Tu reluur en het echtpaar Hart is druk in de weer het erf een cul tuurhistorisch aanzien te geven. Daartoe werd de windsingel met honderd populieren omge zaagd om er vervolgens zestien laagstam fruitbomen voor terug te planten. Er staat nog veel meer te gebeuren, zo laat Leen Hart de gasten tijdens een rond gang over het erf weten. Later op de middag trekken de buitenlui naar het erf van het echtpaar Lodewijk en Loen van Nispen aan de Hogezoom in Burgh-Haamstede. Het terug brengen van cultuurhistorisch landschap op het erf is vooral het werk van Loen. „Ik ga nu he lemaal voor wild, dus niet meer die strakke perkjes waar ik me voorheen mee bezighield, maai de natuur veel meer zelf zijn gang laten gaan." Houtrel Eerder die middag bij de dia-presentatie door Rudie de Geus van de SLZ is er even ach en wee geroepen over de houtrel langs het erf van het echtpaar Van Nispen. Die is twee weken geleden volledig gekapt ten be hoeve van de aanleg van het toe komstig fietspad langs de Vroon- weg. De kale aanblik is wat schrijnend, maar het vertrou wen dat de natuur er hier uitein delijk mee gediend is, over- Deelnemers aan Buitenlui actief krijgen uitleg over natuurontwikkeling op het erf van Leen Hart in Kerkwerve. foto Dirk-Jan Gjeltema heerst binnen dit gezelschap. Moeilijker heeft Loen van Nis pen het met de slepende kwestie rond een monumentale land- bouwschuur op haar erf. De wens bestaat die schuur in oude stijl te restaureren, maar zolang het nieuwe bestemmingsplan Buitengebied niet is vastgesteld, blijkt dat planologisch bijzon der moeilijk te zijn. Het weer werkt met eerst mieze rige regen en later steeds harde re druppels niet erg mee bij deze 'start van Buitenlui Actief. Ru- die de Geus en Ewoud de Voogd van de SLZ hebben er toch alle vertrouwen in dat hier een goe de aanzet is gegeven voor een re gelmatig contact tussen mensen die cultuurhistorie en natuur waarden een warm hart toe dra gen en daar ook invloed op wil len en kunnen uitoefenen. jgWendyvan den Hurk USSINGEN Bidden, dat is communiceren met God. Devoot knielen, met gevouwen handen en het gezicht naar de hemel ge richt, dat is nergens voor nodig. Dus het kan ook best tijdens een wandeling over het strand. (Advertentie) kost 'S ^po"1eel<rr'aand bij Meeüs. Daarom krijgt u bij ons deze maand 250,- korting op de afsluit- Van elke hypotheek www.meeus.com. VERZEKERINGEN, HYPOTHEKEN, MAKELAARDIJ O.G. OPENHUIZENDAQ Regen, kou en een frisse wind: het was zaterdagochtend niet het ideale klimaat voor een strandwandeling. Dus terwijl pastor Coen van Dalen bij Michiel de Ruyter het Onze va der door de semafoon schalde, vielen ook sporadische schietge bedjes met daarin de woorden 'zon' en 'regen' te beluisteren. Van Dalen ging de stoet christe nen, van verschillende gemeen ten, ook letterlijk voor. Ze had den heel wat kerkbankjes kun nen vullen. Bolderkarren met kinderen meegerekend, maar ook tieners en pubers. Allemaal houden ze hun lijstje gebedspun- ten vast, klossend door het zand. „Wij nemen geen genoegen meer met de kerk", vertelt Van Dalen. „Wij zijn te lang binnen de mu ren gebleven. We moeten de straat op, mensen vertellen over ons geloof. Vertellen over de vreugde, die Jezus Christus ons geeft. Over de oplossingen, die Hij onze maatschappij biedt." Hoewel de pastor nog zo had ge zegd dat mensen twee aan twee moesten lopen en bidden, deden ze dat niet. Net een schoolreisje: iedereen lachte, stoeide en hup pelde. Twee jongens houden sa men de Nederlandse vlag vast. Niet uit nationalisme, oh nee. „God huilt over Nederland. Wij bidden voor ons land. Dat het ge weld tegen minderheden mag stoppen. Als christenen voelen wij ons verplicht daarvoor te bidden", vertelt Mattias van der Straaten. „Met deze wandeling kan ik God laten zien dat ik Hem ver trouw. Het komt goed. Daar zorgt Hij wel voor." zeeuwse almanak Elke keer als kleindochter Ta- mar van zeven komt logeren bij haar Zeeuwse oma, ver baast die zich over de vorde ringen van de kleine meid. Het maakt haar nieuwsgierig naar de opvoedstijl die haar kinderen ter hand nemen. En of daar nog iets van haar ei gen hand in te herkennen valt, natuurlijk. Aan tafel tijdens de lunch smeerde het meisje keurig haar boterham, waarop het ge sprek over tafelmanieren ging. En Tamar liet oma kernach tig weten wat die weten wil de: „Tja, mama probeert me wel op te voeden, maar papa ligt zo dwars.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29