Een marathon op pannenkoeken PZC Dominicus hoopt op contract in profvoetbal Beljaars verslaat Van Sparrentak op de Coolsingel Winst in eigen huis Van Gelder maakt een stapje te veel Ockenburgh haalt play-offs na 8-0-winsi op Rüttchen Advies Routineklus voor John Guequièrre in Rotterdam Prioriteit RUGNUMMER Bonfire Elektriciteit maandag 11 april 2005 door Koen de Vries ROTTERDAM - De sfeer in het groepje atleten dat zo direct van start gaat in de marathon van Rotterdam ademt een menge ling van vrolijkheid en span ning. De atleten zijn opgewekt omdat hun voorbereiding van ve le maanden ten einde is. Maar er zijn ook zenuwen, want een ma rathon lopen is altijd een onge wis avontuur. Zeker voor de debutanten en die zijn er genoeg. Je pikt ze er zo uit. Ze ogen onzekerder dan de rest. Henk Leeftink uit Oost-Souburg houdt niet alleen zijn vrouw en twee kinderen in het oog, hij volgt ook elke bewe ging van de routiniers. Gaan we al naar de start, of moeten we nog even wachten? Leeftink is blij dat het eindelijk 10 april is. Tijdens de voorberei ding vroeg hij zich herhaalde lijk af of hij wel goed bij zijn hoofd was. „Er waren momen ten dat ik twijfelde of ik wel door moest gaan. Bijvoorbeeld tijdens duurlopen van twee uur door de sneeuw." Jos de Wilde uit Breskens spreekt openlijk over zijn onze kerheden. „Een paar dagen gele den droomde ik dat ik net ge start was, dat ik naar beneden keek en zag dat ik geen schoe nen aanhad. Ik was gelijk wak ker. Het eerste dat ik gisteren in mijn sporttas deed, waren mijn sportschoenen", zegt de voorma lige trainer van de w Groede. Oude rotten Een van de oude rotten van het stel is John Guequièrre. De 53-jarige Middelburger loopt de 1405e wedstrijd uit zijn carrière en het wordt zijn 38e marathon. Hij liep dne keer de klassieke af stand in New York en verder on der meer in Berlijn, Athene. Boston en Keulen. Hij gaat op pad met zijn maatje Wim Besuijen en hoopt op een tijd tussen de 3.10 en 3.15. Als voorbex-eiding op de 25e mara thon van Rotterdam nam de postbesteller vijf pannenkoeken als ontbijt. „Dat werkt heel Zeeuwse deelnemers poseren voor de start van de marathon van Rotterdam. Op de onderste rij tweede van rechts Middelburger John Gue quièrre. foto Rob Kamminga goed bij mij", meldt hij zijn club genoten van Dynamica. Bij die opmerking fronst een aantal lo- pers de wenkbrauwen. „Is dat zo? Dan ga ik zeker niet achter jou lopen." Guequièrre vindt het aan de koude kant en vlak voor het startschot valt, begint het ook nog eens te motregenen. Daar te genover staat de entourage. Die is hartvei-warmend. Het publiek staat rijendik langs het par koers en klapt de handen stuk, in de lucht hangen drie helikop ters en de cameraploegen rijden af en aan. Het slechte weer gaat niet ten koste van het aanvangstempo. Het vijftien-kilometerpunt over schrijdt Guequièrre niet eens zo ver achter Zeeuwse cracks als Franky Beljaars en Jan de Wil de. Veel te hard „Het ging in het begin veel te hard", blikte de Middelburg na afloop terug. „Wim Besuijen moest na 25 kilometer opgeven en ik kreeg een flinke terugslag. Ik heb wel drie keer kramp ge had." De Middelburger bevindt zich in het voorste deel van de troep van meer dan 10.000 lopers. Ze vormen een dun riviertje dat langzaam maar zeker overgaat in een enorme vloedgolf. Steeds breder wordt de stroom. steeds dichter op elkaar lopen de lopers. Zo hier en daar dra ven atleten met met helium ge vulde balonnen. Zo kunnen ze el kaar niet uit hel oog verliezen. Na een tsunami van meer dan driekwartier worden de sluizen weer langzaam dichtgedraaid Het stroompje druppelt nog wat na, om te eindigen met een een zame hardloper die een dame in een invalidewagen voortduwt. Het blijkt dat er heel wat Zeeuw en van start zijn gegaan. In de mêlee die voorbijkomt, ontdek ken we onder meer Mauricio Gonzales uit Veere samen met zijn vrouw Lia, voormalig voet baller Jean Paul Mulder, voet baltrainer Hans de Nooijer, Al- win Vermeulen, Karin Bastian en haar vi'iend Peter Ramstijn die zich tijdens een vakantie in de Algarve hebben voorbereid, voormalig tafeltennisser Ri chard van Belzen en John Ver- meule, die aan de estafette deel neemt. En kijk, daar loopt warempel ook de hoffelijke Japanner die vorig jaar aan de eerste editie van de Zeeuwse Kustmarathon deelnam! Guequièrre finisht in 3 uur en 17 minuten. Iets langzamer dan gehoopt. „Het weer beviel me niet. Het was te koud", is zijn ex cuus. „En ik ben dus te snel ge- stai*t. Ik heb even afgezien, maar toen heb ik me geconcen- teei'd op de mooie achterwerken van twee vrouwen die net voor me liepen. Dat hielp. Maar nu voel me weer kwikfit. Ik ga lek ker nagenieten met wat biertjes. Ik ga lekker drinken, tot een uur of tien'." Plezier Ooit liep hij 2.47.28, in 1982 in Essen. Tien keer liep hij onder de drie uur, vaak samen met Trijnie Smeenge, de vrouw uit Gxïjpskerke die in de jaren ze ventig en tachtig bijzonder rap was. Die goede tijden zijn voor bij, maar daar maalt Guequièr re niet om. „Ik blijf gewoon doorgaan. Ik wil plezier in het le ven hebben en de atletiek met al les er omheen geeft me dat. Tus sen 1991 en 2001 heb ik acht operaties gehad. Aan mijn achil lespezen, aan mijn lies en een knie. Maar ik ben ook geope reerd in Daniël den Hoed aan een kwaadaardig gezwel in mijn arm. Het besef dat ik van het le ven moet genieten is daardoor alleen maar sterker geworden. En zeker als ik in Rotterdam loop, waar ze mijn leven hebben gered." Genoten hebben ook Henk Leef tink, zijn vrouw en twee kinde ren. De ontbeiingen tijdens de winter waren niet voor niets. Hij heeft afgezien, zeker de laat ste zeven kilometer. De tijd van de debutant mag er desondanks zijn: iets meer dan drieënhalf uur. Een volgende marathon komt er zeker, maar niet mor gen of volgende week. Leeftink heeft namelijk even problemen om de trap af te gaan. De marathon is nauwelijks voor bij, maar Guequièrre maakt al weer plannen voor de rest van het seizoen. Aanvankelijk zou hij met wat vrienden op 22 mei de marathon over de Chinese muur lopen. Maar dat gaat niet door. „Het kost 350 euro per dag en dat vind ik te gek. Wim van Sparren- tak zag op internet dat in novem ber in Cambodja een marathon gelopen wórdt. Misschien gaan we daar wel naar toe. Van tem peraturen als vandaag zullen we daar geen last hebben." door Barry van der Hooft Het debuut duurde zaterdagavond, met de blessuretijd meegeteld, een klein kwartiertje. Niels Domini cus mocht na 81 minuten invallen bij RBC, dal op dat moment in Gronin gen net op een 3-0-achterstand was gekomen. Aan die stand kon de spits Voetbal, zo wordt gezegd, is de be langrijkste bijzaak in het leven. Hoe zeer de nadruk daarbij vaak op het woord 'bijzaak' ligt, bewees Erwin van der Woerdt zaterdag. De levensge zellin van de verdediger van de eerste klasser zou volgens de officiële bereke ningen medio afgelopen week moeten bevallen van de eerste nakomeling van het paar. Maar, zo kondigde Van der Woerdt twee weken terug na de 7-0-zege bij VVGZ al aan, als de klei ne zich onverhoopt op een zaterdag zou aandienen, moest Kloetinge het die dag toch echt zonder hem doen. Natuurlijk was de kans op zo'n scena rio klein. De week telt immers zeven dagen, keuze genoeg voor de kleine Van der Woerdt om ter wereld te ko men. Maar het gebeurde dus wél. Van der Woerdts pailner schonk zaterdag het leven aan een wolk van een doch ter, Loïs genaamd. Dus was de verde diger de hele dag in het ziekenhuis van Roosendaal en niet op het veld van Schelluinen. Omdat voetbal be- langrijk is, maar uiteindelijk niet meer dan een bijzaak. PSV heeft zaterdag tegen FC Den Bosch (3-0) voor de twintigste keer dit seizoen geen doelpunt hoeven incasse ren. Met nog zes wedstrijden voor de boeg kan de Eindhoven- se ploeg het record van FC Twente uit het seizoen 1971/1972 bereiken. Die ploeg hield toen in 23 van de 34 wed strijden 'de nul'. niets meer veranderen, maar genieten deed-ie wel. ..Het is toch mooi om in zo'n entourage te voetballen", zei de 21-jarige inwoner van Westkapelle. Het Oosterpark in Groningen werd za terdag bevolkt door ruim elfduizend toeschouwers, die Niels Dominicus bijna de hele tweede helft konden zien warmlopen. Supporters van RBC wa ren er niet, omdat de fans op die ma nier hun onvrede duidelijk wilden ma ken over het verlies van een week eer der tegen hekkensluiter Den Bosch. Het kon de aanvaller niet deren, want zijn debuut in het keurkorps was ein delijk een feit. Je hebt even moeten wachten op je eer ste minuten in het eerste van RBC? „Dat klopt. In de uitwedstrijd tegen Feyenoord zat ik ook al op de bank en nu tegen Groningen was het dus de tweede keer. Ik speel mijn wedstxijden in het tweede elftal, Jong RBC. We Bonfire, het legendarische paard van dressuuramazone Anky van Grunsven, wordt geëerd met een heus standbeeld. Het levensgi'ote bronzen beeld wordt op dinsdag 3 mei ont huld. Het komt te staan in Erp, aan de weg van Veghel naar de stal van Van Grunsven. De voorbereidingen, fondsen werven, plannen maken en het creatieve werk van beeldhouwer Toon Grassens, na men vijf jaar in beslag. De financiële realisering kwam ondewr meer tot stand met behulp van de families Van Grunsven, Bartels, Strating en Zeg waard. Haar grootste succes met Bonfire boekte Van Grunsven in 2000, toen de combinatie in Sydney de olympische titel vei'overde. Vier jaar eerder won ze met het paard zilver in Atlanta. Verder haalde het duo de wereldtitel binnen in 1994 (Den Haag), won het vijf keer de wereldbeker en was er één (1999) Eui'opese titel. Met Bonfire werd Van Grunsven negen keer Neder lands kampioen. Bonfire, de twintig inmiddels gepas seerd, leeft nog steeds. Recentelijk kwam de viervoeter nog in het nieuws, omdat de grootste rampenoe fening van Nederland, in de ArenA, naar hem was vernoemd. Anky van Grunsven gaf het ministerie van Bin nenlandse Zaken toen officieel toe stemming voor het gebi'uik van de naam. staan in de middenmoot, maar zelf ben ik wel aan een lekker seizoen be zig. Ik heb er nu vijftien gemaakt." Je loopt inmiddels al weer een tijdje in Roosendaal rond? „Dit is mijn vierde seizoen en daar voor heb ik drie jaar bij RCS, één jaar bij Feyenoord en lang bij De Noorman nen gespeeld. Ik heb geen contract bij RBC en speel dus op amateurbasis. Daarom ga ik ook nog naar school. Ik volg een gecombineerde MBO/HBO-opleiding bedrijfsecono mie in Vlissingen en Middelburg. Ik wil toch een papiertje hebben, mocht het niet lukken met het voetbal." Weet jij al waar je komend seizoen voetbalt? „Nee, want van RBC heb ik nog niets gehoord. Het is best moeilijk om echt door te breken, zeker bij RBC waar weinig jeugd doorstroomt. Maar aan de andere kant is het ook zo, dat het heel snel kan gaan. Als ik nog een keer mag invallen en ik schiet er één bin nen, is de situatie natuurlijk in één keer heel anders." Engeland is wellicht toch ook een op tie? „Dat klopt. Ik ben in oktober een week op stage geweest bij Southend United, een club op-het vierde niveau in Engeland. Anderhalve maand gele den ben ik nog eens terug gegaan en heb ik een oefenwedstrijd gespeeld te gen Cambridge. Nu is het even afwach- De wielerwedstrijden van TMZ werden gehouden bij de kerncen trale van EPZ in Borssele en toch moest de organisatie zelf voor een ag gregaat zorgen om elektriciteit op te wekken voor de geluidsvoorziening en de monitor om de finishfoto te be kijken. Voorzitter Leo Bakker van de vrije liefhebbersbond TMZ verbaasde zich er over. „We zijn hier bij de centrales van EPZ, er staan hier, ik weet niet hoeveel, windmolens om elektriciteit op te wekken. Veel mogelijkheden dus om stroom te leveren. Ik dacht: dat moet geen probleem opleveren voor de apparatuur. Maar toen ik bij de materiaalwagen kwam, hoorde ik een aggregaat. Het bleek van ons zelf te zijn", aldus Bakker. ten, omdat Southend United midden in de ontknoping van het seizoen zit. Ik weet wel dat ik in juli een maand stage kan lopen om een contract af te dwingen. Maar misschien is er dan al iets anders op mijn pad gekomen." Zou je niet gewoon het liefst bij RBC blijven? „Dat zou prachtig zijn, maar ik sta ook open voor andere clubs. Voetbal len in de eerste divisie zou ik ook wel zien zitten, om daarna misschien weel een stap omhoog te maken. Op dit mo ment hoop ik dat ik de komende tijd nog een kans krijg in het eerste van RBC. Ik ga in de laatste maanden van dit seizoen gewoon hard mijn best doen. Wie weet wat er dan gebeurt, want in de voetbalwereld is niets te voorspellen." door Koen de Vries ROTTERDAM - De Zeeuwse deelnemers aan de marathon van Rotterdam eindigden niet in de voorste linies, maar de strijd om de titel 'beste Zeeuw' was er gisteren niet minder om. Vlissinger Franky Beljaars en Middelburger Wim van Sparren- tak draaiden zij aan zij de Cool singel op. De sprint van Bel jaars was uiteindelijk net iets scherper: 2.41.55 om 2.41.58. Beljaars verbeterde daarmee zijn persoonlijk record, dat hij nog maar veertien dagen gele den in Utrecht gevestigd had. De Dynamica-atleet besefte dat de ki-achtsinspanning in de Domstad hem van een schei-pere tijd had afgehouden. „Ik denk dat ik dan onder de 2.40 was ge komen." Van Spairentak veiTaste on danks zijn nipte nederlaag te gen Beljaars enorm. De 35-jari- ge voormalige korfballer van On- do haalde ruim tien minuten van zijn persoonlijk record af, dat hij vorig jaar in Rotterdam vestigde. Hij is nog maar- jaar serieus met atletiek bs en liep gisteren zijn zesden thon. Van Sparrentak denk er nog wel rek in zijn pre$ zit: „Als ik zo lekker kan ob lopen als nu. kan ik nogwefj Ier. Bij de 35 kilometer ks nog versnellen. Daarom sx Franky Beljaars nog bijia Bij veertig kilometer giq hem voorbij. Ik dacht 'j| hem', maar hij had i over." Ook opvallend was de prest van Alwin Vermeulen. De3j.' rige inwoner van Kwadend* me lag drie jaar stil omdaïi zijn huis wilde verbous maar in Rotterdam maakte: serieus zijn rentree. Hij samen met streekgenoot Jat Wilde over de finish in 2.44 Dat was nog ver verwijderd! zijn pr dat op 2.29.40 a maar de Bevelander is vanjj zijn loopschoenen weer \i aan te trekken. De Dynamo leten Sjaak Brouwer, ErikB pe en M. Witte bleven ook® de drie uur. Karin Bastian Oost-Souburg liep 3.13.12. door Norbert Kleinherenbrink SAO PAULO - De Nederlandse turners Yuri van Gelder en Jef frey Wammes wonnen tijdens wereldbekerwedstrijden in Sao Paulo zilver. Van Gelder deed dat op ringen. Wammes op vloer. De laatste werd ook vijf de in de finale van de sprong. Door een extra stapje bij de lan ding verloor Van Gelder eentien- de punt en daaxmee vei'speelde hij zijn derde gouden plak op rij in 2005. De Waalwijker verloor sinds het zilver van Glasgow (30 oktober 2004) geen wedstrijd meer op ringen. Eind 2004 won hij nog in Gent, Stuttgart eaS mingham (wereldbeker^ Dit jaar was Van Gelder al: beste in New York en Cotibis Van Gelder plaatste zich nummer één voor de finale, 3 een score van 9,70. Het wak dertiende wereldbekermedi en zijn vijfde zilveren plak. Wammes scoorde in de któ catie met zijn vrije vloera ning 9,35, waarmee hij ais ste doorging naar de eindstc Daarin scoorde hij slechts 8,1: maar omdat alleen de Hongi Gal erboven kwam (9,200), n teerde zijn derde zilveren i i-eldbekermedaille, de zesde totaal. ANP VICTORIA - Canadese fans juichen bij de winst van hun team op Duitsland in de halve finale van het wereldkampioenschap curling in Victoria. Het gastland haal de de ontmoeting naar zich toe met de cijfers 8-6. In de finale werd gisteren Schotland met 11-4 verslagen. foto Andy Clark/RTR door Joop van den Oudenhoven OOSTERHOUT - Dankzij een 8-0-overwinning op Rüttchen Advies en met dank aan Gebr. Van Wanrooij, dal zich in Rot terdam aan zijn sportieve plicht hield (6-2 overwinning op Van Donge De Roo), behaalde Delta/Ockenburgh toch nog de play-offs. Hulstenaar Jean Paul de Bruin speelde formidabel, hij noteerde een gemiddelde van 2.941. De wonderen zijn de wereld nog niet uit. Dat bleek gisteren. Vol komen onverwacht werd het doel van de Goese driebanders voor dit seizoen gehaald. Zij de den, samen met hun aanhang, een rondedansje in biljartcen- ti-um Enti-ee nadat de uitslag de ontmoeting tussen Van Donge De Roo en Gebr Van Wanrooij bekend werd. Voorafgaand aan de twee wed strijden werd gespeculeerd over een zekere competitieverval sing: Gebr. Van Wanrooij speel de namelijk zonder de sterke Da niël Sanchez. Maar ook de tegen stander van Ockenburgh trad niet aan in de sterkste opstel ling, Murat Naci Coklu ontbrak op het appèl. Vandaar dat de Goese formatie niets meer te kla gen had. Zweten Zeeuwen waren tot op het bot gemotiveerd om er nog uit te ha len wat er in zat. Spoormans be gon sterk tegen Ad Broeders en liet zijn opponent wel in de buurt maar niet voorbij komen. Met 50-39 in 34 beurten waren de eerste winstpunten binnen. Onderwijl werd het in Rotter dam het in Rotterdam 2-0 voor de thuisploeg en bleef het zwe ten voor de ploeg uit Goes. Henk Habraken had het heel moeilijk in zijn partij tegen Mark Janssen en stond zelfs nog enige tijd op achterstand. Toen de Belg het niet kon afmaken, deed Habraken het maar: 50-43 na 51 beurten. Clemie van Wan- rooij trok onder de rook van de Kuip de stand gelijk. Na de pauze trad Jean Paul de Bruijn aan tegen Arte Weijen- burg. Als een wervelwind ging hij te keer. Voor de thuisspeler het wist, was de partij alweer voorbij. Zeventien beurten waren vol doende voor de man uit H3 om zijn beste seizoensresula te laten noteren. Volledig^ bluft bleef Weijenburg op 1 puntjes staan. Een serie vad en drie series van 8 beslists» partij. Voor de Bruijn kwanta moyenne van 2.941 in debts ken. Van Wanrooij stond ind dels met 4-2 voor. Roland Forthomme kwamf! moeizaam uit de startblokken^ gen de Deen Allan Jensen Ja ineens kwam de explosie. Mets ries van 12, 6 en 5 werd dep tij, na 31 beurten, uitgetikt,." sen kwam niet verder dan 13j Toen even later de uitsli Rotterdam (6-2 voor Van rooij) bekend werd. barstte feest in alle hevigheid los. Wisselvalligheid Eind goed, al goed, zo lijk nu. Maar de wisselvallij van de Goese driebanders; hen bijna fataal. Tegen toj als Crystal Kelly en Van rooij Bouwbedrijven werden verwachte punten behaald,! wijl in duels tegen Hoek, Dekker Keukens en E jartfirma Broeders onnodigp ten werden ingeleverd. Desondanks slaat de door in positieve richting, y jaar behaalde Ockenbur punten uit 22 wedstrijde zijn dat er 27. Het teamra was vorig seizoen 1.2' 1.302. Kopman Roland Fori me behaalde 29 punten en lfl gemiddeld (vorig jaar 22 1.386). Zijn meest opvaM prestatie dit jaar was de oi£ winning op Torbjörn Blomüs in 11 beurten, wat hem sj moyenne van 4.545 opleven Jean Paul de Bmijn haalde téj minder punten voor het W8 maar hij fungeerde dit seizes als tweede man, terwijl hij® ge derde man was. Zijn te# standers waren derhalve vS een ander kaliber. De rapporti; fers van de Zeeuws-Vlaming^ punten en 1.414 tegen vorig® zoen 30 en 1,333. Zijn meest# sprekende resultaten beha# hij tegen Daniël Sana» (1.724). In mei wacht de ploeg nu dubbele ontmoeting met Ci# Kelly in de halve finales va# play-offs. De Enschedeseto# tie eindigde de competitie »j eerste. r \V inrol*»»**"*"'"" Snin«B5r KSl*J*****Trr" rrrrrf,N7*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 24