(Partijen zijn hoge bonussen beu I f Boeddhistische rustplaats in de polder Kunstenaar Anton Heyboer (81) overleden Felle protesten in China tegen Japan t "VA, PvdA en VVD pleiten voor terugdraaien stijgingen top energiesector ritten willen Villiam op troon evrijders letalen voor ligen medaille Illegalen gesnapt In Den Bosch is het weer rustig Provincie eist behoud intercity Boonen weer oppermachtig Opgeleefd Ajax troeft AZ af lezen we zeeuws 15° JF NW 3 Zachter nraog weer met zonnige perioden. Matige Lgst. tot noordwestenwind. Midriaqtemperatuur 15 graden. 47e jaargang n°-84 aandag 11 april 2005 s nummer 1,25 Muindi trotseert weer, wind en Limo nnze redactie binnenland MHAAG -Erwordt toe- menrte politieke druk op :top van de energiebedrij- uitgeoefend om de [tra inkomensstijgingen e zij zich hebben toebe- eeld terug te draaien. Het gelopen weekend riepen partijvoorzitters van )A, PvdA en VVD hun le lt in de gemeenteraden en ovincies op actie te gaan leren. INDEN - Een meerderheid procent) van de Britten indt dat niet kroonprins Char- s, maar diens 22-jarige zoon filliam de opvolger moet zijn iin koningin Elizabeth. Dat lijkt uit een enquête waarover he Sunday Times zal berich- j. Britse zondagkrant The Ob- rver komt overigens met een snjkende uitslag bij een soort- onderzoek. Volgens deze ant zijn de Britten meer ver- eld: 42 procent wil dat Willi- als eerstvolgende op de ion komt en 40 procent wil Charles zijn moeder op- olgt. De resterende ondervraag- en hadden hierover geen me- ANP/EFE •gina 5 tevreden op huwelijksreis >orWillem Dekker ONINGEN - De ruim 2000 igbejaarde Canadese bevrij- ts die in mei naar Nederland men voor de herdenking van itig jaar bevrijding, moeten plf meebetalen aan hun herin- éringsmedaille. ^organisatoren van de natio- ue herdenking blijken niet ge- 'd bij elkaar te kunnen fijgen om de veteranen, die foor de laatste keer naar Neder- imen, een medaille te Ihenken. Het gaat om een be- rag van vijftig euro per medail- ija Smit, secretaris van het meentelij k 5 mei-comité Gro- ngen is hier zeer verbolgen fer. „De veteranen zijn te gast land. En dan spelden de trgemeesters hen een medaille waaraan ze zelf hebben mee- taald." leze week is in Groesbeek een ndelijke vergadering van de wnjdingscomités. Smit: „Daar uilen we ons ongenoegen laten lijken. We willen kijken wat ffikunnen doen." lot nationaal comité Thank Canada Allied Forces laait eens in de vijf jaar de be rijders naar Nederland. De oeesten zijn Canadezen, de ove- jgen Britten, Amerikanen, fransen, Polen en Tsjechen. Van wege hun leeftijd (de jongste is en de oudste 95 jaar) worden ut jaar voor het laatst herden- ingsbijeenkomsten georgani- ecretaris A. Hartkamp van het toonaai comité Thank You Ca uda and Allied Forces zegt dat et steeds moeilijker is het geld 'j elkaar te krijgen om de be nders naar Nederland te ha- f «Sponsoring gaat niet ge- eakkelijk, zelfs niet nu het om 026bevrijders gaat, die voor de tötste keer naar Nederland ko len, Eén herdenking kost al auw 50.000 euro en we houden f zeven- Er rijden begin mei ,°nderd bussen met veteranen gPhun familieleden door Neder- m Er zijn lunches en maaltij- en' Dat moet wel allemaal be laid worden. Het liefst zouden 'e de bevrijders gratis naar ons m halen, maar dat gaat niet." et gevolg is dat de veteranen hun familie zelf fors bijdra gen aan hun verblijf. GPD Dat kan groot effect hebben om dat de gemeenten en provincies in veel gevallen aandeelhouder zijn van de verzelfstandigde energiebedrijven. Zij hebben dus de mogelijkheid om de aan zienlijke salarisstijgingen van de topbestuurders van Nuon en Essent met gezag aan de orde te stellen. Ook de Socialisitische Partij (SP) kondigde gisteren aan actie te zullen voeren tegen de 'exorbitante salarisverho ging' van 43 procent van Nuon-topman Van Halderen. De SP begint haar campagne vandaag bij de vestiging van Nuon in Asterdam, met een ac tie waarbij een duivel de klan ten het geld uit de zak klopt. „Eerdere acties tegen Ikea, ABN Amro en ING leidden ook tot re sultaat. Ik ben ervan overtuigd dat Nuon niet ongevoelig kan blijven voor maatschappelijke druk", zei SP-kamerlid Ada Ger- kens. CD A-partij voorzitter Van Bijsterveldt riep zaterdag verte genwoordigers van het CDA in gemeenteraden en provinciale staten in een brief op de salaris verhogingen terug te draaien. PvdA-voorzitter Ruud Koole reageerde verheugd en wees er op dat de PvdA'ers in gemeen ten en provincies zich daar al voor inzetten. WD-voorzitter Jan van Zanen riep zijn leden bij de lagere overheden daarna op hetzelfde te doen. „Hier moe ten we paal en perk aan stel len." Eerder had minister Brink horst (Economische Zaken) er bij de aandeelhoudersvergade ringen van beide bedrijven al op aangedrongen in actie te komen. Topman L. van Halderen van Nuon verdiende vorig jaar, in clusief bonussen, 815.000 euro. Hij zag daarmee zijn inkomen 42 procent stijgen. Zijn collega bij Essent, M. Boers- ma, ontving in 2004 821.000 eu ro. Delta directeur Luteijn, zo bleek afgelopen week, verdiende vorig jaar 333.256 euro (salaris, pen sioenpremie en bonus). Op zijn bonus is vorig jaar vijf procent gekort wegens de aanhoudende administratieve narigheden bij het bedrijf. De raad van commis sarissen vindt dat de directeur bij deze problemen niet vrijuit gaat. GPD/ANP DEN ILP - Kunstenaar Anton Heyboer is overleden op 81-jari- ge leeftijd. Dat heeft zijn fami lie meegedeeld. Hij overleed in de nacht van vrijdag op zater dag in zijn slaap. „Anton is in het harnas gestor ven. Hij was niet ziek. maar uit geput. Ik ken geen kunstenaar die zoveel werken heeft ge maakt. Hij heeft al zijn krach ten gegeven", aldus Petra Hey boer, een van de vrouwen van de kunstenaar. Heyboer stond niet alleen be kend om zijn veelzijdige en ex centrieke kunstwerken, maar ook om zijn onconventionele kijk op het huwelijk. Hij laat vijf vrouwen (Maria, Lotti, Mari- ke, Joke en Petra) achter met wie hij samenwoonde. Uit twee van zijn drie eerdere huwelijken heeft hij nog een dochter en een zoon. Heyboer zal morgen in Purme- land (gemeente Waterland) wor den begraven, „Vanaf 10.30 uur zal het afscheid zijn bij het kerk je in Purmeland. Anton heeft daar enkele jaren geleden een plek geregeld", aldus Petra Hey boer zaterdagavond. Eind april zal voor het publiek veel werk van Heyboer te zien zijn in een overzichtstentoonstelling in Slot Zeist. Op deze expositie is vanaf 26 april ook nieuw werk van Heyboer te zien. Ter gele- door René van Stee CADZAND - Hedenesse in Cad- zand was vroeger een vormings centrum van de kerk. Daarna kreeg het achtereenvolgens de bestemming vakantieoord voor Engelse scouts en asielzoekers centrum. De cirkel is nu rond, want He denesse heet sinds gisteren offi cieel het Naropa Instituut, een boeddhistisch studie- en retrai tecentrum. Ofwel boeddhisme in de polder. Het instituut is ver noemd naar de vooraanstaande boeddhistisch leraar Naropa, zoon van een plaatselijke vorst in het Indiase Lahore, die leefde van 1016 tot 1100. ZEVENBERGEN - De politie heeft gistermorgen vroeg in Ze venbergen 23 illegale vreemde lingen uit Azië aangehouden. Volgens een politiewoordvoer der zaten de twee vrouwen en 21 mannen verstopt in de trailer van een 39-jarige Estlandse vrachtwagenchauffeur. Enkele chauffeurs die aan de Distribou- levard in Zevenbergen gerom mel hoorden in de vrachtwagen waarschuwden de politie. ANP Tijdens de drukbezochte ope ning hadden diverse sprekers vooral een blijde boodschap. Zo als de uit Tibet afkomstige voor ganger Lama Karta die de uit gangspunten welwillendheid en naastenliefde in de boeddisti- sche filosofie in zijn toespraak centraal stelde. „Iedereen is wel kom in deze oase van vrede en rust. Het Naropa Instituut is er niet alleen voor boeddhisten, maar ook voor andere positief geïnspireerde mensen, religies, culturen en organisaties", aldus Nadat zich donderdag en vrij dag relletjes en incidenten had den voorgedaan in de Graafse- wijk in Den Bosch, is het in het weekeinde rustig gebleven. De wijk werd gisteren aan het ein de van de middag weer afgeslo ten door vier pelotons van de mobiele eenheid, die moeten zor gen dat de noodver ordening wordt ge handhaafd. Gedeputeerde Staten van Zeeland willen dat er een direc te spoorverbinding per intercity blijft tussen Vlissingen en Amsterdam. Dat schrijven zij in een brief aan de Ne derlandse Spoorwegen. De NS is van plan, als de Hoge snelheidslijn klaar is, de intercity vanuit Zee land vanaf Rotterdam op te heffen, waardoor A verder reizen duurder wordt of meer tijd kost. Tom Boonen heeft gisteren, een week nadat hij de Ron de van Vlaanderen won, ook Parijs-Roubaix op zijn naam geschreven. De 24-ja- rige Belg klopte op de wie lerbaan in Roubaix zijn me devluchters Juan Anto nio Flecha en George Hincapie. Ajax heeft gistermiddag voor eigen publiek met grote cij fers (4-2) gewonnen van AZ. De Amsterdammers deden in de race om de tweede plaats goede zaken; met een wed strijd meer heeft het opgeleefde elftal van Danny Blind nog maar één punt achterstand op de Alkmaar- ders. Vorige week versloeg Feyenoord AZ ook AL al met 4-2. Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5; Radio 8e Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 12 en 13; Sport: 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 en 24 Een van de bruiden van Anton Heyboer, Petra, laat de hond uit en staat bezoekers van de galerie te woord. Ondanks de dood van Anton Heyboer was het gisteren business as usual. Veel mensen kwamen een kunstwerk kopen. foto Evert Elzinga/ANP genheid van deze expositie wordt een catalogus uitgebracht met commentaar van Heyboer zelf. Dit boek is opgedragen aan zijn vrouwen. De laatste grote tentoonstelling van het werk van de kunstenaar was ter gele genheid van zijn 80-ste levens jaar in Museum Kruysenhuis in het Brabantse Oirschot. ANP van onze redactie buitenland PEKING - Tienduizenden Chi nezen hebben het afgelopen weekeinde geprotesteerd tegen Japan. Zij beschuldigden Tokio van het bagatelliseren van mis drijven tijdens de Japanse bezet ting van delen van China (1931-1945). Het waren de grootste publieke uitingen van onvrede met het buitenland sinds de massale pro testen in 1998 tegen het Na- vo-bombardement van de Chine se ambassade in Belgrado. De Chinezen zijn boos over de pu blicatie van een Japans geschie denisboek, omdat er niets in zou staan over de wreedheden van de Japanners tegen de Chine zen. Volgens een Japanse diplomaat betoogden gisteren in de zuide lijke steden Guangzhou en Shen zhen ongeveer 20.000 mensen. Zij belaagden een Japans consu laat, dat met stenen werd beko geld. Ook gooiden zij verf en flessen naar zaken die Japanse producten verkopen. Zaterdag betoogden in Peking naar schatting 10.000 personen. De demonstranten eisten dat China de diplomatieke betrek kingen met Japan verbreekt en riepen op Japanse producten te boycotten.Ook de residentie van de Japanse ambassadeur en een Japans restaurant in Peking moesten het ontgelden, evenals Japanse reclame-uitingen. In verband met de anti-Japanse demonstraties zag de Japanse minister van Buitenlandse Za ken Machimura zich genood zaakt de Chinese ambassadeur in Japan te ontbieden. Ambassa deur Wang Ti zei na de ontmoe ting met Machimura dat zijn land de geweldadige acties niet goedkeurt. De regering in Peking maande de demonstranten gisteren tot kalmte. ANP/AFP/RTR De openingsceremonie van het boeddhistisch centrum in Cadzand ging gepaard met muziek op traditio nele instrumenten. foto Peter Nicolai Lama Karta. Ook sprak hij de hoop uit dat de wereldvredes- vlam in Cadzand nog harder en helderder zal branden dankzij de activiteiten op het Naropa In stituut. Migyur Dorjee, afgevaardigde namens de heilige Dalai Lama, ging in op de bezetting van Ti bet door communistisch China. Ondanks de onderdrukking die hierdoor in Tibet heerst, zag hij positieve elementen. Want door dat veel geestelijken hun toe vlucht zochten in de vrije we reld, konden zij ook hun boed dhistische boodschap breder uit dragen. „Ik ben er zeker van dat deze mensen een deel van het geeste lijke vacuüm kunnen opvullen dat in de materialistische wes terse wereld is ontstaan." Lama Karta zal, samen met zijn collega's Lama Zeupa en Lama Tashi Nyima, een deel van het boeddhistisch onderricht in Cad zand voor zijn rekening nemen. Samen met Lama's uit diverse Europese landen verzorgden zij ook de openingsceremonie. Die ging gepaard met muziek op de radong en djaïling (blaasinstru menten), cimbalen en de trom. Ook werden gebeden met wen sen voor voorspoed, geluk, har monie en een lang leven uitge sproken. Advertentie wolleners: i snaar. i plaats, i telefoon: O Noteert u mi| voor een proefabonnement van 5 weken voor 14.95 automatische ira rekeningnummei Ik heb de laatste 90 proefabonnement i fpostlbankrekeningnummer O Noteert u mij voor een abonnement. De eersle twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,95) per kwartaal mei automatische incasso 58,00). O per jaar met automatische incasso 222,50). i Antwoordnummer 713.4460 WB Goes 8"711688"555530 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1