Maase alleen blij met titel PZC i Golfer Derksen wint de Madeira Open PZC Jonkies slaan de vleugels uit in Hel WK-estafetteploegen uitgebreid Zilveren plak Kosten en Temmerman 17 Atleet zeker van deelname WK ondanks matige tijd in Rotterdam UCI in beroep tegen straf Berden Eerst komt Kiplagat, dan lange tijd niets Rossi zegeviert bij GP in Jerez Igelström stopt Davenport wint Amelia Island Etxebarria winnaar GP Primavera Rugbyvrouwen verliezen finale EK Nereus de snelste in 122e Varsity Kipsang wint marathon van Parijs maandag 11 april 2005 Motor kegelt in Ronde Drenthe kopgroep omver flOOGEVEEN - Een motorrij der met een cameraman van Stu dio Sport achterop heeft zater- das het verloop van de Profron de van Drenthe beïnvloed. De 'motorrijder reed op de kasseien- ilrook tussen Buincn en Exloo jmast de kopgroep van acht man, die ruim een minuut voor- sprons had op het peloton. De motor ging op de gladde weg on deruit en raakte enkele renners. Alain van Katwijk liep een iderblessure op en moest „aeu het ziekenhuis. Slechts drie renners konden verder. Zij bleven even uit de greep van het leloton, maar werden rap inge- iaald. De cameraman raakte ichtgewond en kon niet verdel gen. Een collega van RTV Jrenthe nam het over. De 43e Ronde van Drenthe werd geken merkt door veel valpartijen. Zes coureurs moesten naar het zie lenhuis, maar konden vlot naar buis. Ploegleider Jan van Dam van Bert Story-Piels kreeg na af- oop liefst vijf vernielde fietsen enig van zijn renners. .De Duitser Marcel Sieberg won de koers. Hij was de snelste van een kopgroep van tien renners. De Amerikaan Kirk O'Bree werd tweede, de Nederlander Tom Veelers derde. Bi] de vrouwen, die een meer daagse reden, won Suzanne de :Goede. In de slotrit behield ze 'de leiding. De Deense Linda Se- .£Up werd tweede. ANP/GPD door Marc van Veen ROTTERDAM - Hij dronk tot aan misselijkheid toe. Kamiel Maase won gisteren in Rotter dam met een borrelende maag voor de tweede keer de nationa le marathontitel. Daar was hij blij mee, niet met zijn tijd. Maase was als nummer elf van de race de beste Nederlander in 2.12.51. Hij was duidelijk ge gaan voor een tijd onder de 2 uur en 12 minuten. „Maar als je een paar regenbuien op je dak krijgt en de kou alleen maar er ger wordt, moet je hier tevreden mee zijn." Maase kende een moeizame voorbereiding op Rotterdam, zijn vijfde marathon in zijn le ven. Een voetblessure en een voedselvergiftiging stuurde de aanloop redelijk in de war, ook al kon hij de laatste maand weer goed trainen. Gisteren trok hij lange tijd op met Jeroen van Damme, die zich verrassend vooraan meldde in de groep met Nederlanders. Greg van Hest zag vervolgens een goede race uit het zicht verdwijnen door een sanitaire stop, Luc Krot- waar stapte na 25 kilometer uit omdat hij geplaagd werd door tand- en oorpijn. Maase had 2.12 in zijn hoofd, de individuele eis voor de wereld kampioenschappen in Helsinki. De Nederlandse recordhouder hoefde in Rotterdam gezien zijn prestaties in het verleden alleen vormbehoud te tonen. Daarvoor volstond 2.13.30 als lid van een marathonploeg voor het landen- klassement. Hij ging weg op een schema van 2.12.00 en had de pech dat zijn 'haas' Sander Schutgens eerder dan gewenst de race verliet. „Hij heeft zijn werk goed ge daan. Ik wilde graag dat hij nog twee, drie kilometer verder zou gaan om me over de brug te hel pen. Dat trok hij niet. Iedereen heeft me in elk geval gefelici teerd met het halen van Helsin ki. Dus ik zal er wel naar toe gaan", zei hij over de schimmige selectieprocedure. „Ik hoop hier terug te komen voor een snelle race. Dat was nu onmogelijk." Ook Jeroen van Damme zal in Helsinki van de partij zijn. De Brabander verraste met een per soonlijk record van 2.13.48. Wel iswaar achttien seconden boven de kwalificatie-eis, maar bonds coach Bram Wassenaar liet giste ren al weten dat Van Damme na zijn goede race zal worden voor gedragen voor Helsinki. Van Damme finishte als veertiende en haalde bijna vier minuten van zijn oude toptijd uit 1999 af. „Ik ben hier erg blij mee", ju belde hij. ANP door Wilko Voordouw ROTTERDAM - Het leek haar 'zoeenvoudig af te gaan. Lornah Kiplagat, sinds eind 2003 Neder landse, verscheen als topfavo riet in de marathon van Rotter dam. Ze wilde een dik persoon lijk record lopen, 's Morgens had ze nog tegen haar manager en echtgenoot Pieter Langer- horst gezegd dat ze onder de (2.19 uur wilde finishen. „Maar in de warming-up voelde ik al dat het met goed zat. In plaats van warm werd ik alleen maar kouder." De gevolgen van de verkoudheid, die haar afgelo pen week teisterde? „Ik weet het niet. Dat is juist het frustre rende. Ik moet alles nu eens goed op een rijtje zetten." Toch startte Kiplagat en ze won onbe dreigd in een voor tegenvallen de tijd: 2.27.36. Desondanks moest de nummer twee van Rot terdam, de Portugese Ana Dias, bijna vier minuten toegeven. Is dat niet frustrerend voor de onbedreigde kampioene? „Ik vind het wel erg jammer. Als je het gevecht kan aangaan met een andere vrouw, is dat een extra motivatie", zei Kiplagat, die haar haar had doorvlecht met oranje 'hair extensions'. „Ik vind dat leuk. En het publiek was enthousiast. Ik ben nog nooit zo veel aangemoedigd." Hoe het verder moet? „Ik ga eerst deze race analyseren. Ik wil weten waarom ik na vijf kilo meter geen goed gevoel meer had, waarom ik geparkeerd stond. Maar Kiplagat is geen ma chine waar je een kwartje in gooit en die het dan doet. Ik weet nog niet of ik naar het WK ga. Ik wil nu eerst vakantie. Nog een jaar trainen zoals verleden jaar, gaat niet. Alles staat in het teken van de Spelen van Peking. Daar wil ik vlammen.GPD Kamiel Maase verzekerde zich in Rotterdam van deelname aan het WK. foto Olaf Kraak/ANP IEREZ - De Italiaan Valentino i heeft gisteren de eerste Grote Prijs van het MotoGP-sei- zoen gewonnen. De Yam aha-coureur bleef op het circuit van Jerez de la Frontera de ijaard Sete Gibernau en de Italiaan Marco Melandri voor. De Spaanse coureur Dani Pedro- won voor eigen publiek de Grote Prijs in de 250 cc-klasse. De Honda-rijder, titelverdedi ger. leidde op het circuit van Je rez van start tot finish. De Ar gentijn Sebastian Porto werd tweede, voor Alex de Angelis uit San Marino. ANP/AFP STOCKHOLM - Emma Igelström stopt met zwemmen. De 25-jarige Zweedse kan niet langer de motivatie opbrengen om hard te trainen. De schoolslagspecialiste, die ge durende haar loopbaan zeven keer een wereldrecord zwom, stelde zich vorig jaar onder be handeling wegens boulimia. Die eetziekte voorkwam haar deel name aan de Olympische Spelen van Athene. ANP SPORTREDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: 0113-315640 Fax:0113-315669 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Frits Bakker (coördinator zuid) Koen de Vries (coördinator midden) Rudy Boogert (coördinator noord) Bauke Boersma Roeland van Vliet Barry van der Hooft CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Leo van de Ruit FUNCHAL - De Nederlandse professionele golfer Robert-Jan Derksen heeft gisteren op Santo da Serra in Funchal het Madei ra Open gewonnen. De 31-jarige Nijmegenaar schudde met een briljante birdie op de laatste ho le de Schotse co-leider Gary Orr af. „Ik ging voor de zege en het is fantastisch gelukt", juichte de winnaar na afloop. Derksen speelde de laatste ron de in 67 slagen en eindigde op 275 (-13). Orr, die op de laatste hole een bogey maakte, finishte met de Zuid-Afrikaan Andrew McLardy op 277. Rolf Muntz werd gedeeld dertiende met 284 slagen. Voor Derksen was dit de tweede zege op de Europese Tour. In 2003 was hij de beste in Dubai. Het Madeira Open is één van de kleinste toernooien in Eu ropa. Het heeft een dual ran king, omdat het ook meetelt voor de Challenge Tour. Derksen werd vorige week nog 140e in het Estoril Open van Por tugal. Het was zijn enige gemis te cut in zeven wedstrijden dit seizoen in een serie middelmati ge resultaten. Toch trok hij zeer optimistisch naar Madeira. Op het zonnige eiland speelde hij het vaakst in zijn profcarrière. „Een heerlijke baan met veel hoogteverschillen en moeilijke wind, die ik heel goed ken. Vo rig jaar werd ik er vijftiende, het jaar daarvoor zesde. Boven dien heb ik een heel goed gevoel in de veranderingen in het put ten die ik met mijn coaches Scott Cranfield en Alan Fine heb aangebracht." Twee triomfen Het optimisme van Derksen en de verbeterde techniek mond den uit in zijn tweede zege op de Europese Tour. Hij is nu de eni- BRUSSEL - De internationale wielrenunie UCI heeft bij het internationaal sporttribunaal TAS beroep aangete kend tegen de schorsing van vijftien maanden voor Ben Berden. De Belgische veldrijder kreeg die straf van de Bel gische bond wegens gebruik van epo. De UCI vindt de straf te laag. Berden testte positief op epo na de wedstrijd van 18 december in Essen. De renner gaf direct zijn fout toe en werd ontslagen door zijn sponsor Saey-Deschacht. Berden: „Ik snap niet waarom ze mij willen flikken. Ik heb direct toegegeven dat ik epo nam. Blijkbaar had ik be ter ontkend. Dan was ik nu misschien nog renner. De UCI wil me kapot krijgen." ANP/BELGA AMELIA ISLAND - Lindsay Davenport heeft het tennis toernooi van Amelia Island, de opening van het gravelsei- zoen, gewonnen. De 28-jarige Amerikaanse versloeg in de finale de Italiaanse Silvia Farina Elia met 7-5, 7-5. Voor Davenport was het de 46e titel in haar carrière. Plet evene ment in Florida won ze eerder in 1997 en 2004. ANP AMOREBIETA - Wielrenner David Etxebarria heeft giste ren de Spaanse wielerkoers GP Primavera gewonnen. De Spanjaard won in Noord-Spanje na 173,2 kilometer de sprint. De Italiaan Cunego werd tweede, de Spanjaard Ai- tor Osa derde. ANP/AFP HAMBURG - De Nederlandse vrouwenrugbyploeg, met de Middelburgse Linda Riel in de gelederen, heeft in Ham burg de finale van het Europees kampioenschap verloren. Italië was met 22-3 veel te sterk. Bij rust stond het 12-0. Het winnende team promoveert naar de A-groep, waar van Engeland, Frankrijk, Spanje, Schotland, Wales en Ier land al deel uitmaken. Deze landen waren speelgerech tigd voor het WK 2006 in Edmonton (Canada) en zagen daarom af van het EK. Het Europese titeltoernooi wordt in de toekomst in een A- en B-groep gespeeld. ANP/SID HOUTEN - De roeiploeg van Nereus heeft gisteren de 122e Varsity gewonnen. De winnende studentenploeg uit Amsterdam bestond uit Gerard van der Linden, Ivo Snij ders, Jan Rog en Gijs Vermeulen. De Oude Vier van Ne reus werd in de wedstrijd te Houten over 3 kilometer ge stuurd door Jacqueline Nijzink. Coach was Jan Klerks. Nereus, met drie olympische roeiers aan boord, volgde het Utrechtse Orca op als winnaar. Orca werd vierde. Tri ton werd tweede, Skoll derde. ANP PARIJS - De Keniaanse atleet Salim Kipsang heeft giste ren de marathon van Parijs gewonnen. Hij noteerde een tijd van 2.08.05 en bleef daarmee zijn landgenoot Paul Bi- wott dertien seconden voor. De Ethiopische atleet Gas- haw Melese werd derde, op 1.20. Bij de vrouwen ging de zege naar de Russin Lidija Grigorjeva. ANP/AFP Robert-Jan Derksen legt aan voor één van zijn succesvolle slagen in Funchal. ge Nederlander in de historie met twee triomfen achter zijn naam. Zijn collega's Maarten La- feber (Dutch Open 2003) en Rolf Muntz (Qatar Masters) is hij op Madeira voorbij gestreefd. De Nijmegenaar besteedde het achterliggende jaar veel geld en tijd aan verbetering van zijn spel. Hij omringde zich met trai ners en coaches met verschillen de specialismen. „Ik kom in bijna elke wedstrijd door de schifting, maar mijn gemiddel de klasseringen liggen rond de dertig. De bedoeling is een spel te ontwikkelen waardoor ik va ker in de buurt van de toptien kom en soms kan meespelen om de overwinning." Op Madeira kwam zijn eerste kans. Derksen stond tijdens de eerste ronde even aan de leiding en handhaafde zich daarna steeds in de toptien. Bij het in gaan van de laatste ronde stond hij één slag achter op de beide leiders: Kyron Sullivan uit Wa les en Andrew McLardy uit Zuid-Afrika. Derksen greep zijn kans in het bescheiden deelne mersveld. De 37-jarige Schot Gary Orr, vroeger een winnaar op de Europese Tour maar de laatste vijf jaar matig op tik, ont wikkelde zich tot zijn voornaam ste rivaal. De beslissing viel op de laatste hole. Birdie voor Derksen, bogey voor Orr. De Schot haalde met zijn foto Duarte Sa/RTR tweede slag de green niet en zijn chip die raak moest zijn om een play-off af te dwingen, bleek te kort. Derksen: „Ik was vanaf het begin scherp en bleef de hele ronde rustig. Het putten ging goed, maar het was niet top. Het kan dus nog beter. We proberen dat komende week in het Spaan se Open in San Roque." ANP van onze sportredactie AMSTERDAM - Omdat de mees te zwemmers over twee weken willen pieken op het NK, bleef de uitbreiding van de WK-ploeg tijdens de Amsterdam Swim Cup beperkt tot twee estafette nummers. De vrouwen gaan op de 4x200 meter naar Montreal. Haike van Stralen zorgde gisteren voor de laatste uitbreiding door de fina le 200 meter vrij te winnen in 2.01,89. Eerder op de dag was Mark Veens blij met zijn kwalifi catie voor de 4xl00-estafette- ploeg. „Ik had voor het WK inge zet op een individuele limiet op de 50 vrij. In Eindhoven was ik er klaar voor, maar ik had me vergist in de tijd en kwam een uur te laat." Daarna had de Lim burger last van vermoeidheid. „Ik heb alles laten controleren, maar gelukkig gingen de laatste dagen weer beter. Ik ben blij dat ik nu weer naar het WK kan." Hij noemde ook de kwalificatie van Bas van Velthoven belang rijk. Nederland heeft na het af haken van Klaas Erik Zwering en Johan Kenhuis, die zich tijde lijk op zijn studie richt, een nieu we garde nodig. „De jonge jon gens moeten sprongen maken als we bij de wereldtop willen blijven." GPD AMSTERDAM - Annabel Kos ten, uitkomend voor het Amers- foortse AZ&PC, is gisteren bij de Swim Cup in Amsterdam als tweede geëindigd op de 50 me ter vrije slag. De uit Breskens afkomstige zwemster tikte aan in 26,26 se conden. Daarmee was ze iets minder snel dan Chantal de Groot, die finishte in 25,83. Ook Sandra Temmerman uit Hoofdplaat, zwemmend voor het Bredase SBC2000, ging uit Amsterdam weg met zilver. Zij werd met 1.03,37 tweede op de 100 meter vlinderslag, ruim ach ter Marleen Veldhuis (59,87). Op de 50 vrije slag speelde Temmer man geen rol van betekenis. Temeuzenaar Stefan de Die (De Dolfijn) belandde net naast het podium op de 50 meter vrije slag. Met 24,24 bleef hij 21 hon derdste verwijderd van de num mer drie. Op de 200 vrije slag werd hij zevende met 1.57,98, door Harm Vonk ROUBAIX - Geen plaats bij Ra- bo, wel goed genoeg voor de profs. Koen de Kort (Liberty Se- guros) en Bas Giling (T-Mobile) kozen voor het avontuur, verlie ten het vertrouwde nest en sloe gen gisteren hun vleugels uit in de Hel van het Noorden. Vorig jaar was alles nog zo an ders. Op 30 mei 2004 maakten Koen de Kort en Bas Giling in Parijs-Roubaix voor beloftes deel uit van het machtige Ra- bo-collectief. De Kort won, Gi ling werd tweede. De twee specialisten in de dop keerden gistermiddag terug in de profeditie van de Franse klas sieker. Op gepaste afstand van winnaar Tom Boonen, maar met perspectief. „Dit is het bewijs dat ik op de goede weg ben", vond De Kort (24e). „En nu door groeien", beaamde zijn voorma lige ploeggenoot Giling (79e). Op de imposante vélodrome van Roubaix droomde Koen de Kort (22) nog even van een sprintje, maar er zat nauwelijks la-acht meer in de ranke benen. „Ik hoop dat ik nog bij de bus kom", pufte hij. De Kort eindigde na 259 lood zware kilometers in een groepje met mannen als Stuart O'Gra dy, Pedro Horrillo, Servais Kna- ven en Andrea Tafi. Imposante namen, met daartussen die van hemzelf. „Er zullen niet veel eer stejaars profs voor me zijn geëin digd", vermoedde de Nederlan der in Spaanse dienst beschei den. Hij had gelijk. Sterker nog: er was geen enkele eerstejaars prof die hem voorbleef. Leren Ploegleider Manoio Saiz had het zijn beide pupillen vooraf nog op het hart gedrukt: jullie zijn hier vandaag om te leren, niet om te winnen. „Over een jaar of drie, dan moeten we meedoen om de overwinning. Nu zeker nog niet. Toen de echt grote mannen gingen, moest ik pas sen. Maar op lange termijn moet dat anders worden. Ik denk dat Saiz tevreden mag zijn", sprak De Kort, alweer bescheiden. „Ach, ik verras de mensen liever dan dat ik grote uitspraken doe." Op dezelfde plek werd hij vorig jaar nog als winnaar binnenge haald. „Maar dit is natuurlijk niet met de amateurkoers te ver gelijken. Nu staat alles vol met journalisten en fotografen. Toen waren er misschien een stuk of vijf journalisten. En al dat pu bliek op al die stroken, echt ge weldig. Ik heb niet veel tijd ge had om er van te genieten, maar ik zal de videoband langzaam te rugkijken en hopen dat ik me zelf zie." Terwijl Koen de Kort zijn de buut in de Pro Tour al in Pa- rijs-Nice had gemaakt, smaakte Bas Giling dat genoegen giste ren pas in Compiègne, de start plaats van Parijs-Roubaix. Woensdag had de Noord-Hollan der (22) te horen gekregen dat hij de geblesseerde Duitser Andreas Klier moest vervangen. „Maar in een heel andere rol dan die van Koen", zei de zoon van voormalig marathonschaats- crack Co. „Koen kan uitge speeld worden; ik moet Wese- mann voor de kasseien afzet ten." Bergen werk De verschillende insteek - en een lekke band voor Giling - maakten het grote verschil dat in Roubaix overbleef, ruim tien minuten. Waar De Kort in Spaanse dienst zijn eigen koers reed, verzette Giling bergen werk voor zijn Duitse kopman Steffen Wesemann. Op ruim een kwartier van win naar Tom Boonen draaide Gi ling de wielerbaan op, net vol doende om binnen de tijdslimiet te finishen. Net achter zijn ploegmaat Erik Zabel, net vóór de Franse kampioen Thomas Voeckler. „Ik heb mijn werk voor de ploeg gedaan en de finish gehaald Leuk, zeker als eerstejaars prof, maar het had nog beter gekund als ik in de finale niet lek was ge reden", baalde Giling. „Maar ik blijf erbij dat dit over vier, vijf jaar mijn koers moet zijn." De Hel had voor even haar naam geen eer aangedaan: zo wel De Kort als Giling trotseer de Parijs-Roubaix met glans. De eerste vloog meteen door naar Spanje, waar woensdag de Ron de van Aragon wacht. Zijn gene ratiegenoot ging terug naar zijn Belgische woonplaats Lanaken. Nog even en hij mag ook naar Spanje, de Ronde van Rioja. Maar terugkeren op de vélodro me van Roubaix doet het twee tal zeker. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17