EU steekt geld in onderzoek PZC Paus overwoog in 2000 aftreden bin H9n uit Historische busrit tussen delen Kashmir van start Parlement wil einde aan privileges Akajev Poetin biedt Moldavië samenwerking aan Spaanse politie pakt Noorse topcrimineel op IRA denkt na over oproep van Adams Eurocommissaris wil budget verdubbelen tot zeven miljard euro China kiest voor meer kernenergie Een op drie Duitse Turken is arm Dodental helikopterongeluk stijgt Belgische clubs steunen terrorisme Fare doodt Colombiaanse soldaten Talabani legt eed af als president Irak MADRID - De Spaanse politie heeft in Malaga aan de Costa del Sol de meestgezochte Noor se crimineel gearresteerd. Dat meldden Noorse media gisteren. Dne Noorse kennissen van de verdachte waren woensdaga vond in Amsterdam gearres teerd. De in Spanje aangehou den 29-jarige Noor had verval ste Nederlandse reisdocumen ten bij zich. De man wordt er van verdacht de leider te zijn vaneen bende die een jaar gele den in de Noorse stad Stavanger bij een bankoverval 7 miljoen euro buitmaakte. ANP/DPA/AFP (Advertentie) Genieten komt van Binnenllit. JOgUi'C,! VOOR EEN LEUKE PRIJS ZIT U GOED BIJ JORI de Jonge Hoek van Dijke U vindt ons aan de Schouwersweg 7 (Ind. terr. Noordzak) Heinkenszand, Tel- 0113 561482. Openingstijden: maandag gesloten, dinsdag t/m vrijdag 9.30 -17.30 uur, vrijdag avond is onze vaste koopavond tot 20.30 uur, zaterdag 9.30-16.30 uur. www.binnenuit.nl Een passagier uit Srinagar zwaait naar de toeschouwers als de bus aankomt in het Pakistaanse deel van Kashmir. foto Danish Ismail/RTR van onze redactie buitenland SRINAGAR - Onder strenge veiligheidsmaatregelen is gisteren een busdienst begonnen tussen het Pakistaan se en Indiase gedeelte van het omstreden Kashmir. De nieuwe verbinding wordt beschouwd als een sym bool van de verbeterde relatie tussen de voormalige aartsvijanden. De buurlanden Pakistan en India voerden drie keer oorlog om de regio, waarvan de bevolking overwegend islamitisch is. Het is de eerste busverbinding sinds 1947 toen het gebied in de Himalaya na de onafhanke lijkheid van de Britten verdeeld werd in een Paki- staans en Indiaas deel. Op weg De eerste bus vertrok vanuit Srinagar in het Indiase deel van Kashmir naar het Pakistaanse gedeelte. „De vredeskaravaan is op weg. Niemand kan hem stop pen", bezwoer de Indiase premier Singh bij het ver trek. Een halfuur later ging vanuit de hoofdstad van het Pa kistaanse Kashmir, Muzaffarabad, een bus richting In diase deel. De passagiers moesten op de grens over stappen in een andere bus, berichtte de BBC gisteren. Volgens ooggetuigen en de lokale media is de bus uit Srinagar even buiten de stad beschoten, mogelijk door extremistische moslims. Niemand raakte gewond. Het Indiase leger verhinderde eerder op de dag een aan slag door een bom langs de route onschadelijk te ma ken. Militanten hadden woensdag in Srinagar het bus station aangevallen. ANP ynp nnzR redactie buitenland DUBLIN - De Noord-Ierse ge wapende organisatie IRA zal de oproep van Sinn Fein-leider (jerry Adams om de wapens neer te leggen in beraad nemen. Dat heeft de organisatie giste ren laten weten. De leider van Sinn Fein, de poli tieke tak van het IRA, riep de -groep woensdag op een politie ke oplossing na te streven om een einde te maken aan het Blit se bestuur in Noord-Ierland. Ret was voor het eerst dat Adams openlijk het IRA vroeg de wapens neer te leggen. „In het verleden heb ik het recht 'van het IRA verdedigd om een •gewapende strijd te voeren. Dat •deed ik omdat er geen alterna tief was, nu is er een alterna tief", aldus Adams. Hij voegde eraan toe te beseffen dat dergelijke 'historische beslis singen' alleen genomen kunnen worden na intensief intern over leg. Volgens de Britse omroep BBC zou het 'enige tijd' kunnen duren voordat het IRA reageert. Maar de BBC voegde eraan toe dat het ondenkbaar is dat de "Sinn Fein-leider een dergelijke oproep zou doen als hij een af wijzing zou verwachten. Moord 1 Sinn Fein, de politieke arm van het IRA, staat onder druk nadat „was bekendgeworden dat IRA-leden betrokken waren bij een bankoverval en bij een Bioord op een inwoner van Belfast. Sinn Fein heeft familie leden van het slachtoffer zijn steun betuigd, maar weigerde tot dusver openlijk afstand te ne men van het IRA. Sinds het IRA zijn onafhankelijkheidsstrijd in 1969 begon, zijn ongeveer 3500 mensen om het leven gekomen, i In 1997 kondigde het IRA een staakt-het-vuren af, maar ook nadien vonden nog geregeld aan slagen en gewelddadigheden plaats. In 2000 verklaarde de IRA zich bereid de wapens in depots op te slaan, maar in de praktijk kwam daar weinig van terecht. MP/RTR door Hetty van Rooij BRUSSEL - Met zeventig mil jard euro in zeven jaar wil de Europese Commissie het weten schappelijk onderzoek in de EU opstuwen tot wereldniveau. Het dagelijks bestuur van de Europe se Unie stelt de lidstaten voor om het tot nu toe beschikbare bedrag de komende jaren te ver dubbelen. „Meer geld is de enige manier om te zorgen dat Europa de con currentie aan kan met Japan en de Verenigde Staten", aldus de Sloweense eurocommissaris Po- tochnik (Onderzoek). De Commissie financiert al de cennia lang onderzoeksprojec ten waarbij laboratoria, weten schappelijke instellingen en uni versiteiten uit verschillende lan den samenwerken. Eén van de voorbeelden waar de EU trots naar verwijst is een project om auto's veiliger te maken. Daar aan nemen 57 partners uit vijf tien landen deel en het wordt 'getrokken' door TNO Delft. Volgens Potochnik is de stagna tie in de groei van de Europese economie voor een belangrijk deel te wijten aan het feit dat kennis en innovatie onvoldoen de aandacht krijgen. Plet gevolg is dat veel wetenschappers en onderzoekers uit Europa hun heil zoeken in de VS. Als dat niet stopt, ziet het er somber uit voor de Europese eco nomie, aldus de commissaris. „We lopen in de wereld achter op. De lidstaten geven gemid deld nog geen twee procent van hun budget uit aan wetenschap pelijk onderzoek. Ze worden door Japen en de VS aan alle kanten gepasseerd. Wij stellen de lidstaten voor om het bedrag uit Brussel de komende jaren te verdubbelen, maar de bood schap is dat de landen zelf óók over de brug moeten komen", al dus Potochnik. Eén van de voorstellen van de commissaris is de oprichting van een onafhankelijke Onder zoeksraad, die mede bepaalt wel ke projecten kunnen rekenen op geld uit Brussel. Potochnik wil meer samenwerking tussen we tenschap en industrie, meer com petitie op Europees niveau en betere vooruitzichten voor ambi tieuze onderzoekers. Zijn plan nen moeten nog de goedkeuring krijgen van de lidstaten en van het Europees parlement. GPD vrijdag 8 april 2005 5 PEKING - China neemt de komende vijftien jaar veertig nieuwe kernreactoren in gebruik om aan de steeds grote re vraag naar energie te kunnen voldoen. Nucleaire stroom zal vooral in de drukke oostelijke kustgebieden een van de belangrijkste energiebronnen worden, meldde het Chinese persbureau Xinhua. Grote delen van China kampen met energietekorten. De welvaart in de stedelijke regio's leidt tot een steeds grote re vraag. Omdat de meeste bedrijven kolen gebruiken is er sprake van een enorme luchtvervuiling. Van de Chinese energiebehoefte is slechts 2 procent af komstig van kernenergie. Dat zal met de jongste plannen meer dan verdubbelen. Eerder werd al bekend dat China ook meer waterkrachtcentrales wil bouwen. ANP ESSEN - Ongeveer een op de drie in Duitsland wonende Turken leeft in armoede en nog eens 35 procent dreigt daarin te vervallen. Dat blijkt uit een onderzoek van het centrum voor Turkije-studies van de universiteit van Es sen, waarover de krant Die Welt gisteren berichtte. Volgens de onderzoekers is de slechte financiële situatie van de bijna 2 miljoen Duitse Turken vooral het gevolg van saneringen in de zware industrie (kolen en staal). Bovendien bereikt een steeds grotere groep gastarbeiders van de eerste generatie het moment van pensionering waardoor ze nog grotere problemen krijgen. Doordat ze vaak minder lang en ook minder hoge premies hebben be taald dan autochtone Duitsers zijn hun pensioenuitkerin gen gemiddeld ruim 150 euro per maand lager. ANP KABOEL - Het aantal mensen dat woensdag in Afghanis tan bij een helikopterongeluk omkwam is waarschijnlijk achttien. Dat meldde het Amerikaanse leger gisteren. On der de slachtoffers zijn dertien militairen en drie burgers. De Chinook-transporthelikopter stortte neer in een zware zandstorm in de provincie Ghazni. 120 kilometer ten zuid westen van de hoofdstad Kaboel. ANP BRUSSEL - België telt acht organisaties die op een ver kapte manier internationale terreurbewegingen steunen. Daarbij gaat het om stichtingen die voorwenden geld in te zamelen voor doelen in Afrika of Azië. Dat heeft de Bel gische minister van Justitie Onkelinx gisteren gezegd. Onkelinx noemde geen namen en kondigde ook geen maat regelen aan tegen de betrokken stichtingen. ANP/RTR BOGOTA - Strijders van de Colombiaanse guerrillabewe ging Fare hebben woensdag bij een aanslag op het rege ringsleger zeker zeventien militairen gedood. Dat heeft een woordvoerder van het leger laten weten. Generaal Rei- naldo Castellanos zei dat de militairen in het noordooste lijke departement Arauca in een hinderlaag liepen. Arauca ligt aan de grens met Venezuela en is rijk aan olie. Colombiaanse militairen werken in het gebied samen met Amerikaanse collega's om de infrastructuur voor de olie industrie te beschermen. ANP/AFP/EFE BAGDAD - De nieuwe Iraakse president Jalal Talabani heeft gisteren samen met twee vi- ce-presidenten de eed afgelegd. De ceremonie was in het herme tisch afgesloten district, de Groene Zone, waar Amerikaan se bewindvoerders en Iraakse kopstukken zich tegen aansla gen verschansen. De uit Iraaks Koerdistan afkom stige Talabani werd woensdag tot president gekozen door het nieuwe Iraakse parlement. De twee gekozen vice-presidenten zijn de sjiiet Adel Abclul Mahdi en de soenniet Ghazi Yawar. Talabani heeft als president be trekkelijk weinig macht. Hij heeft gisteren onmiddellijk de sjiet Ibrahaim Jaafari tot rege ringsleider benoemd. Van hem wordt verwacht dat hij binnen twee weken een regering vormt. Het overwegend Arabische Irak heeft met Talabani voor het eerst een niet-Arabier, een Koerd, als president.Talabani legde de eed af op de koran. Talabani was als Koerdische guerrillaleider in de oorlog van Irak tegen Iran (1980/88) een bondgenoot van Iran. Het sjiiti- sche buurland heeft zij inaugu ratie gisteren verwelkomd. Pre sident Khatami noemde het een eerste stap op weg naar volledi ge soevereiniteit. Koerden in Iran toonden zich op getogen over de keuze van een Koerd als president van Irak. Duizenden gingen met Koerdi sche vlaggen de straat op om het te vieren, zo meldden plaatselij ke media. ANP/DPA/AFP van onze redactie buitenland VATICAANSTAD - Paus Johan nes Paulus II overwoog in 2000 zijn ambt neer te leggen. Dat blijkt uit zijn geestelijk testa ment, dat het Vaticaan gisteren openbaar maakte. In dat testament staat verder dat de kerkvorst graag in zijn ge boorteland Polen begraven wil de worden. Uiteindelijk liet hij echter de kardinalen hierover beslissen. Vandaag wordt hij toch in Rome begraven in de crypte onder de Sint Pieters kerk. De paus schreef in 2000, het jaar waarin hij 80 werd, dat het wellicht tijd was om te overwe gen zich terug te trekken als lei der van de Rooms-Katholieke Kerk. „Ik hoop dat God mij helpt te begrijpen tot welk mo ment ik moet doorgaan met de taak waarvoor Hij mij op 16 ok tober 1978 riep." De paus leed in 2000 al jaren aan de ziekte van Parkinson en velen specu leerden over.de vraag of hij tot zijn dood zou aanblijven. Hij be sloot echter tot zijn laatste ademtocht door te zetten. In la ter jaren vergeleek hij de sugges tie dat hij zou kunnen aftreden met de beschimping van Chris tus aan het kruis. Uit het vijftien bladzijden tel lend geestelijk testament, dat de paus over een periode van meer dan twintig jaar heeft opge steld, valt af te leiden dat hij vooral aan het begin van zijn pontificaat een sterke voorkeur had voor een begrafenis in Po len. Hij wilde in ieder geval in de grond worden begraven en niet in een crypte worden bijge zet. Rome heeft de afgelopen dagen een ongekend grote toestroom van pelgrims en andere belang stellenden te verwerken gekre gen. Volgens de gemeente zijn al twee miljoen mensen in de 'eeu wige stad' aangekomen om de overleden paus de laatste eer te bewijzen. De Italiaanse Burgerbescher ming riep woensdagavond al op niet meer naar Rome te reizen. Niettemin amveerden gisteren opnieuw tienduizenden mensen in de stad. Zij kunnen de uit vaartplechtigheid vandaag op grote videoschermen volgen. Va ticaanstad zelf is veel te klein voor zoveel belangstellenden. Ook gisteren stonden voor de Sint Pieter, waar het lichaam van de kerkvorst ligt opge baard, nog kilometerslange rijen. Gisteravond werd de basi liek voor het publiek gesloten om de uitvaart voor te bereiden. Ruim tweehonderd staatshoof den, regeringsleiders en andere hoogwaardigheidsbekleders zijn voor de uitvaart naar Rome gereisd. Mede daarom is Rome veranderd in een vesting. De bin nenstad is volledig afgesloten voor autoverkeer. Het openbare leven komt vandaag geheel stil te liggen. Scholen, kantoren en winkels blijven dicht. Ruim 6500 militairen en veiligheidsbe ambten zijn ingezet om de uit vaart in goede banen te leiden. Raketten Het luchtruim boven Rome is af gesloten. AWACS-radarvliegtui- gen van de Navo patrouilleren boven de stad. In en rond Rome staan luchtdoelraketten opge steld. Voor de kust patrouilleren marineschepen. ANP/AFP/DPA Een pelgrim rust uit bij een van de pilaren op het Sint Pietersplein. foto Jim Hollander/EPA door Remco Reiding MOSKOU - De verdreven presi dent van Kirgizië, Askar Aka jev, moet vrezen voor zijn oude dagsvoorziening. Het parlement gaat niet akkoord met allerlei privileges en garanties die nu in de wet staan. De volksvertegenwoordigers wil len vandaag de wet aanpassen, voordat zij het aftreden van Akajev aanvaarden. Het offi ciële aftreden werd daarom voor de derde keer uitgesteld. Als eerste president van Kirgi zië heeft Akajev nu nog bijzon dere rechten. Hij kan wetten in dienen, voor het leven lid blij ven van de veiligheidsraad en het parlement toespreken. Ook heeft hij recht op een pensioen. Een deel van de volksvertegen woordigers is echter verontwaar digd dat Akajev een eervol af scheid wordt geboden en niet wordt afgezet. „Veertien jaar lang heeft hij uit de staatskas ge stolen en nu gaan we hem toe staan nog meer geld te stelen", aldus openbaar aanklager Azim- bek Beknazarov. Akajev vluchtte op 24 maart, na een volksopstand in de hoofd stad Bisjkek. Betogers eisten het aftreden van de president, eerlij ke verkiezingen en een einde aan de armoede en corruptie. Akajev tekende maandag in de Russische hoofdstad zijn ont slagbrief. Nieuwe datum Zolang er geen beslissing is over het aftreden van Akajev, kun nen er geen nieuwe verkiezin gen worden uitgeschreven. Het parlement annuleerde gisteren 26 juni als de dag van de stem busgang. Een nieuwe datum is nog niet vastgesteld. Uitstel is nodig om eerlijke ver kiezingen te kunnen garande ren, vindt parlementsvoorzitter Omoerbek Tekebajev. GPD van onze redactie buitenland CHISINAU - Rusland is uit op een bondgenootschap met Mol davië waarvan beide landen kunnen profiteren. Dit blijkt uit een telegram dat de Russische president Poetin aan zijn Molda- vische ambtgenoot Voronin heeft gezonden ter gelegenheid van diens inauguratie voor een tweede ambtstermijn van vier jaar. De relaties tussen Rusland en Moldavië zijn zeer gespannen sinds Voronin een pro-westerse koers is gaan varen. In 1992 scheidde het oostelijke deel van Moldavië (Transdnjestrie) zich met militai re steun van Moskou af. Poetin stelt Voronin nu een 'construc tieve samenwerking' voor. De Russische minister Lavrov van Buitenlandse Zaken zei te hopen dat de onderhandelingen over de toekomst van Trans dnjestrie snel hervat kunnen worden. Inzet moet daarbij vol gens hem de vorming zijn van een federatieve, gedemilitari seerde en neutrale staat. Vo- nonin wees eerder een omvor ming van Moldavië in een fede ratie van de hand. Zijn pro-wes terse houding strookt niet met Lavrovs opmerking inzake neu traliteit. Het parlement van Moldavië sprak eerder unaniem uit dat de oplossing voor Transdnjestrië gebaseerd moet zijn op de grond wet. In samenwerking met Ame rika, de EU, Oekraïne, Rusland en de OVSE (de Organisatie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa) moet Trans dnjestrië democratisch worden. Grenscontroles Militairen en criminelen moeten uit de regio verdwijnen. Strikte grenscontroles met internationa le waarnemers dienen daar me de borg voor te staan. Rusland moet eerdere overeenkomsten uitvoeren. Voronin zei in zijn inauguratie rede dat de 'Europese route' zijn land veel nieuwe vrienden heeft opgeleverd. Dat zal Moldavië ook helpen de mensen in Transdnjestrië 'snel te bevrijden van een primitief en schaamte loos regime'. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5