Samir A. weer voor rechter Nederlanders steunen bekeuren hardrijders NS en Rover woest op ProRail over spoorchaos door storing Bende smokkelde Chinese kinderen op bestelling ChristenUnie zegt nee tegen EU-grondwet Pathé begint bioscoopabonnement Politie pakt Lonsdaler op Arrestatie in zaak dood student Wegwerk A4 en A12 uitgesteld Duizenden voertuigen gevonden Groeiend begrip voor verkeerscontroles Ruim miljard bespaard door antidepressiva Koningin Beatrix onderwerp van kunstenaarsmarathon Vinkenslag: belastingaangifte is niet mogelijk Moskeebrand vrijdag 8 april 2005 GRONINGEN - Bioscoopexploitant Pathé introduceert een abonnement voor filmliefhebbers. Bezoekers kunnen vanaf deze week een kaart aanschaffen waarmee zij voor 17,50 euro per maand onbeperkt naar de bioscoop kun nen. Pathé is de eerste bioscoopketen in Nederland die met zo'n initiatief komt. De kaart is eerder met groot succes ingevoerd in onder meer Groot-Brittannië en Frankrijk. Abonnees bezochten daar gemiddeld 48 keer per jaar een film. Theatermana ger Hans Unger: „Met een abonnement loop je sneller een theater binnen dan wanneer je er elke keer weer geld voor moet neertellen." Een regulier kaartje voor een avond voorstelling kost 8,30 euro. Pathé houdt tot oktober een proef met de kaart in het theater in Groningen. ANP VENRAY - De politie heeft woensdagmiddag in Venray een 19-jarige 'Lonsdaler' opgepakt omdat hij een jack droeg met daarop een hakenkruis. Hij werd aangehouden wegens opruiing, zo maakte de politie gisteren bekend. De man heeft zich volgens de politie woensdag opruiend en discriminerend gedragen in het televisieprogramma Nova. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. De man maakt deel uit van de groep rechts-extreme jongeren die veelal Lonsdale-kleding dragen. De politie in Venray houdt sinds de massale vechtpartijen vorig weekeinde tussen Turken en rechts-extreme jonge ren extra toezicht. ANP DEN HAAG - De politie heeft een 36-jarige Hagenaar op gepakt in verband met de dood van een 25-jarige Haagse student in februari. Dat heeft een woordvoerder van het Openbaar Ministerie gisteren gezegd. Student chemische techniek Francois van Hugten kreeg in de nacht van 16 op 17 februari een klap op zijn hoofd, toen hij van een feest in het centrum van Den Haag op weg was naar huis. Hij werd in de Vleerstraat gevonden, bloedend aan zijn hoofd en in coma. ANP ROTTERDAM - Rijkswaterstaat heeft werkzaamheden aan de A4 en de A12 bij het Prins Clausplein, die komend weekeinde zouden plaatsvinden, uitgesteld. Het uitstel houdt verband met slechte weersverwachtingen (veel re gen en lage temperaturen). De weekeindafsluiting van de A4 en Al2 richting Den Haag vervalt hiermee, liet een woordvoerster gisteren weten. Rijkswaterstaat legt de twee spitsstroken nu in het week einde van 22 april aan. ANP VEENDAM - Het Landelijk Informatiecentrum Voertuig- criminaliteit (LIV) heeft 2200 in Nederland gestolen au to's, motoren en vrachtwagens teruggevonden in Roeme nië. Dat liet het centrum gisteren weten. Na vergelijking van de Nederlandse en Roemeense voer- tuigregisters door het LIV en de Roemeense politie bleek dat de voertuigen in dat land geregistreerd stonden, ter wijl ze in Nederland als gestolen vermeld zijn. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De marechaussee heeft een bende opgerold die op bestelling minderjarige Chinese asielzoekers leverde aan naaiate liers, bordelen en restaurants. De kinderen verdwenen uit asiel zoekerscentra of werden via de personeelsuitgang op Schiphol ons land binnengesmokkeld. Achttien mensen zijn gearres teerd, voornamelijk Chinezen. Ook zijn een Bulgaar en een Turk aangehouden. De arresta ties zijn verricht in Den Haag, Ruinen, Vleuten, Almere en Alp hen aan den Rijn. Twee verdach ten werkten op Schiphol en kon den met hun pas Chinezen naar buiten smokkelen. De verdachten hebben naar alle waarschijnlijkheid tientallen Chinezen afgeleverd in Neder land, Italië en Frankrijk. Hoe veel de bedrijven betaalden wil de marechaussee niet zeggen. Bij schattingen in het verleden werden bedragen van tien- tot vijftienduizend euro genoemd. Bij de verdachten is huiszoeking verricht en daarbij zijn admini straties in beslag genomen. De aangehoudenen wordt men sensmokkel, het gebruik van val se documenten, witwassen van geld en het lidmaatschap van een misdadige organisatie ten laste gelegd. De marechaussee twijfelt of alle verdwenen asielzoekers wel min derjarig waren. Naar alle waar schijnlijkheid zijn veel mensen met valse documenten het land ingekomen waarbij zij zich uit gaven voor 15- of 16 jarige. De zaak is aan het rollen ge bracht door de stichting Nidos, een organisatie die minderjarige asielzoekers opvangt en onder dak verleent. Zij merkte dat mensen verdwenen uit woongroepen. De jonge asielzoe kers, ama's genoemd, hebben een bijzondere status. Omdat ze minderjarig zijn moeten ze wor den opgevangen en dient justitie een asielprocedure te starten. De jongeren komen dus altijd het land binnen als ze zich mel den als asielzoeker. Gedurende de procedure worden ze ge plaatst in gewone woonhuizen In zo'n huis zitten 12 ama's on der begeleiding. De kinderen gaan naar school en zijn vrij om naar buiten te gaan. Ze moeten wel melden waar ze naar toe gaan. GPD (Advertentie) gifte. Samen met het beeldmate riaal is dat volgens politiewoord voerder Aling voldoende aanlei ding de verdachte aan te hou den voor openlijke geweldple ging. Wanneer dat gebeurt, is nog niet duidelijk. De vrijspraak en vrijlating van Samir A. heeft het bedreigde WD-Kamerlid Ayaan Hirsi Ali doodsbang gemaakt. „Er loopt nu iemand rond die plannen heeft de Tweede Kamer op te blazen, of Schiphol", aldus Hirsi Ali in het Algemeen Dag blad van gisteren. Hirsi Ali kreeg het nieuws te ho ren van haar lijfwachten. De tra nen sprongen haar in de ogen. „Ik ben er niet gerust op", aldus het WD-Kamerlid, die volgens de inlichtingendienst AIVD hoog op de dodenlijst van de Hofstadgroep staat, het Haagse terreurnetwerk waarvan Samir A. deel zou uitmaken. Samir A. krijgt overigens geen schadevergoeding voor de bijna tien maanden die hij in voorar rest heeft gezeten. Ook moet hij zelf opdraaien voor zijn advoca ten kosten, ondanks dat de rech ter hem woensdag vrijsprak van het beramen van terroristische aanslagen. De rechter heeft de 18-jarige Sa mir A. woensdag wel veroor deeld tot drie maanden gevange nisstraf wegen verboden wapen bezit. Door die kleine straf is er geen sprake geweest van 'on rechtmatige opsluiting', hoewel de verdachte bijna zeven maan den langer heeft vastgezeten dan de uiteindelijke strafmaat. De rechter benadrukte boven dien dat er voldoende verden king was om Samir zo lang vast te houden. Samir A. zou wel een beroep kunnen doen op de 'billijkheid' van de rechter. Dat is in het ver leden succesvol gebleken bij ver dachten die voor een heel klein vergrijp werden veroordeeld, terwijl ze vanwege een veel zwaarder misdrijf in voorarrest zaten. GPD/ANP pagina 4 commentaar uan onze redactie binnenland DEN HAAG - Bijna driekwart van de Nederlanders (74 pro cent) vindt het een goede zaak dat de overheid jaagt op de hard rijders in het verkeer. Dat stelt hel Bureau Verkeershandha ving Openbaar Ministerie [BV0M). Voor de alcoholcontro les is die steun nog groter: 99 procent. De Nederlanders hebben steeds neer begrip voor de verkeersac- ies, meldde het BVOM gisteren m zijn jaaroverzicht over 2004. Het draagvlak voor de controles DEN HAAG - Het ziektever zuim onder de 850.000 Nederlan ders die antidepressiva slikken, daalt van 31 tot acht dagen per jaar. De pillen besparen de maatschappij hiermee ongeveer 1,25 miljard euro per jaar. op snelheid en de helmplicht is vorig jaar voor beide met 2 pro centpunt toegenomen ten op zichte van 2003. Het BVOM wil dit jaar extra aandacht beste den aan de verkeerscontroles binnen de bebouwde kom en rond scholen. „Het gaat vooral om 30-kilometerzones en rond scholen, waar mensen het ge voel hebben dat het er onveilig is." Dat extra toezicht moet via specifieke projecten gebeuren. Binnen de bebouwde kom valt de verkeersveiligheid in de ogen van het BVOM nog flink te ver beteren. Ruim de helft (53 procent) van het aantal hardrijders werd vo rig jaar bekeurd binnen de be bouwde kom, zo blijkt uit cij fers van het Centraal Justitieel Incasso Bureau (CJIB). In 2003 was dat 51 procent. Juist fiet sers en voetgangers zijn vaak het slachtoffer van dit verkeers- onveilig rijgedrag. Met extra materiaal beoogt het BVOM de pakkans van de ver- keersovertreders te vergroten. De controleurs krijgen nog onop vallender videosurveillanceau- to's en meer laserguns. Het zogenoemde trajectcontro lesysteem, waarmee de snelheid van het verkeer over een langere afstand wordt gemeten, moet worden uitgebreid. Nu vindt deze controle plaats op zeven plekken: op zes vaste plaatsen zoals op de A13 bij Schiedam en de Zeelandbrug en met behulp van een mobiel sys teem in Flevoland. Op welke van onze redactie binnenland „Deze grondwet heeft een Janus kop. Het lijkt alsof de lidstaten nieuwe plekken trajectcontrole zal komen, kon een woordvoer derster van het OM nog niet zeg gen. Flitspalen Verder wil het BVOM de flitspa len langs gemeentelijke en pro vinciale wegen overnemen. De vaste flitskasten krijgen dan va ker een plek waar het bijvoor beeld op grond van ongevallen- cijfers nodig is. Volgens de woordvoerster gebeurt dat nu nog niet altijd. Ook moet dat voorkomen dat kostbare flitspalen die herhaal delijk worden vernield, wegens hoge reparatiekosten worden af gedankt. Over de overname wordt nog overlegd met gemeen ten en provincies. ANP DEN HAAG - De ChristenUnie (CU) heeft gisteren de aftrap ge geven in de campagne over de Europese grondwet. De partij is tegen. „Het kan geen kwaad als de politici in Nederland na veer tig, vijftig jaar een tik op de vin gers krijgen", aldus CU-senator Van Middelkoop gisteren. Op 1 juni kunnen de kiezers aan geven of zij voor of tegen de nieuwe Europese grondwet zijn. De uitslag is een advies aan de Tweede Kamer die het verdrag moet goedkeuren. Een meerder heid van de Kamer heeft al ge zegd de uitslag te zullen volgen als de opkomst hoog genoeg is. De ChristenUnie doet dat niet. De partij is tegen de grondwet en dat is ook het stemadvies aan haar kiezers. De ChristenUnie is nadrukkelijk niet tegen Europa, zoals de SP, de grote voortrek ker van de nee-campagne. „Maar Europa verdient beter", aldus Van Middelkoop. nog steeds het laatste woord hebben, maar op veel beleidster reinen is het Brussel dat uit maakt wie over een bepaalde zaak beslist." Dat maakt het mo gelijk dat via dit verdrag veel macht geconcentreerd wordt bij de EU. „De burger moet dat we ten", vindt Van Middelkoop. Het is verder een gemiste kans dat de EU in de grondwet geen poging heeft gedaan haar gren zen vast te leggen, betoogde de CU-senator. „Nu hebben we geen reden om landen te weige ren." Wie niet wil dat Turkije lid wordt, zou dus tegen de grondwet moeten stemmen. „Het kan geen kwaad als de bur gers een duidelijk signaal aan de politiek geven", stelde Van Middelkoop. „De euro is inge voerd zonder dat de burgers daar wat over konden zeggen. Omgekeerd: als de burgers nu 'ja' zeggen mogen ze de komen de jaren ook niet meer zeuren over Europa." GPD van onze redactie binnenland Het onderzoeksbureau TNS NIPO concludeert dat in een on derzoek dat gisteren is gepresen teerd tijdens een congres van de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie (NVvP). Het onderzoeksbureau gaat bij de berekeningen uit van een mo daal inkomen per patiënt. Uit het onderzoek blijkt ook dat ge bruikers van de antidepressiva zeer tevreden over het effect van de middelen zijn. Meer dan 90 procent noemt de medicijnen effectief, 85 procent van de ge bruikers oordeelt dat zijn of haar leven door de antidepressi va aan kwaliteit heeft gewon nen. Meer dan 90 procent van de patiënten met kinderen zegt na gebruik een betere ouder te zijn geworden. ANP MAASTRICHT - Het is voor be woners van het woonwagen kamp Vinkenslag in Maastricht vonmogelijk om een nieuwe belas- -tingaangifte over 2003 in te die- nen, omdat ze toen geen admini stratie hoefden te voeren. kDat was immers een van de af- Espraken die ze met de Belas tingsdienst hadden, betoogde ad vocaat J. Sligchers gisteren na- jfinens tien kampbewoners tij- jdens een kort geding tegen de j fiscus bij de rechtbank in Den pHaag. Op Vinkenslag betaalden ^ondernemers tien jaar lang een fcvast bedrag aan inkomstenbelas- ting plus 3 procent over de bru- rtowinst. Aan afspraken zoals de- fee maakte staatssecretaris Wijn (Financiën) met ingang van 2004 een einde. Voor 2003 wer- •den ze als 'uitvloeisel van het Ivertrouwensbeginsel' uiteinde lijk ook nog toegepast. In de Irechtszaal bleek gisteren dat Idoor ziekte en een reorganisatie |bij de Belastingdienst pas in de doop van 2003 duidelijk werd ;dat de afspraak zou verdwijnen. ANP AMSTERDAM - In een drie dagen durende marathon maken 25 kunstenaars schilderijen van koningin Beatrix met als 'model' het wassen evenbeeld in Madame Tussaud in Amsterdam. Dit ter gelegenheid van het zilveren regeringsjubileum van de vorstin. Op koninginnenacht, van 29 op 30 april, zijn de doeken te zien in Galerie Donkersloot in Amsterdam. foto Evert Elzinga/ANP Op tv-beelden en foto's in diver se kranten was te zien hoe Sa mir A. de fotograaf in zijn ge zicht sloeg nadat er een foto van hem was genomen. Ook een ca meraman zou zijn mishandeld. De fotograaf deed gisteren aan- BREDA - De rechtbank in Bre da heeft gisteren een 18-jarige jongen uit die stad veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf waarvan negen maanden voor waardelijk en een werkstraf van 120 uur. De man stak vorig jaar novem ber een stapel bouwmaterialen in brand bij de Rahman-moskee aan de Archimedesstraat. Dat gebeurde enkele dagen na de moord op Theo van Gogh.De rechter vond dat er geen sprake was van een politiek motief, wel van godslastering. ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen en de reizigersorga nisatie Rover zijn woedend op spoorwegbeheerder ProRail. Een computerstoring legde gis termorgen het treinverkeer rond Utrecht lam. Meer dan honderd duizend reizigers werden getrof fen. Omdat Utrecht een spoorweg knooppunt is, liep ook het trein verkeer in de rest van het land grote vertragingen op. In de loop van de dag kwam de trei nenloop weer op gang. De avondspits verliep volgens Pro- Rail zonder problemen. Er werd een vrijwel complete dienstrege ling verreden. ProRail sprak gis teren de verwachting uit dat ook de ochtendspits van van daag probleemloos zal verlopen, zelfs als de oorzaak van de com puterstoring nog niet gevonden is. Het noodsysteem waarop gis terochtend werd overgescha keld, kan de treinenloop volgens woordvoerster Van Dam goed aan. De reizigersorganisatie Rover zegt het vertrouwen in de spoor- sector en minister Peijs van Ver keer en Waterstaat op. De sto ring toont volgens Rover aan dat de branche de zaken abso luut niet goed voor elkaar heeft. „Het valt de Nederlanse Spoor wegen en minister Peijs aan te rekenen dat ze zich niet veel har der teweerstellen tegen de wan prestaties van ProRail", aldus een woordvoerder. De NS heeft ProRail op 'het hoogste niveau' aangesproken en gevraagd hoe de spoorwegbeheerder herha ling denkt te voorkomen. De NS vindt de storing 'super- frustrerend', omdat het spoorbe drijf er zelf niets aan kan doen. NS-topman Veenman eist maat regelen van ProRail om groot schalige storingen te voorko men. Volgens NS-woordvoerder Den Dekker loopt de schade voor de NS in de tonnen. Of er een scha declaim wordt ingediend, kon hij niet zeggen. De spoorbeheerder betaalt in ie der geval de helft van de vergoe dingen waar treinreizigers recht op hebben bij grote vertragin gen. Minister Peijs noemt de storing een incident en geen structureel probleem. Zij wil ProRail niet te hard aanvallen. Het bedrijf kan naar haar zeggen niet worden beoordeeld op één incident, maar op de 'totale beschikbaar heid en betrouwbaarheid' van infrastructuur. Ongegrond ProRail zelf stelt zich ook op dit standpunt. „We hebben het mo dernste systeem van Europa, dat al tien jaar draait. Een sto ring zoals deze hebben we nog nooit meegemaakt", zegt woord voerster Van Dam. De kritiek van Rover noemt Pro- Rail 'ongegrond'. Wel kan Pro- Rail begrijpen dat de gedupeer de treinreizigers boos zijn. GPD UTRECHT - Samir A. wordt vrijwel zeker vervolgd voor de mishandeling van een fotograaf van de Telegraaf, direct na zijn vrijlating. Dat heeft de politie gisteren bekendgemaakt. De fo tograaf stond na de vrijspraak woensdag samen met andere journalisten bij de penitentiaire inrichting in Nieuwegein. www.tmcwoonwinkels.nl Bankjes, leuke meubeltjes, gordijnstoffen, behang, kussens, accessoires, ledikanten, boxsprings, tienerledikanten, dekbedovertrekken, quilts... ...je vindt het bij BIGGY BIST!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3