onderwijs op afstand PZC Plan voor slachthuisje ketst af Rotarians fietsen voor kinderdorp Hebbes! Abonnees opgelet! r 13 Inzet extern bureau voor milieucontroles Onderzoek verzelfstandiging luidt einde tijdperk in I afóe \a9eI Onbegrip over commissie Goes op barricade voor intercity In de paardentram voor goed doel Poging tot inbraak in bedrijf Te weinig geld voor stadsdichter vrijdag 8 april 2005 ■rinnrAli Pankow ZIERIKZKE - De gemeente gchouwen-Duiveland gaat een extern bureau inzetten voor hel Uitvoeren van circa 140 milieu- controles. Daarvoor wordt ge bruik gemaakt van een externe 'subsidie van 38.000 euro. In het kader van de uitvoering van het project Externe Veilig heid dient de gemeente een in ventarisatie en controle werk zaamheden uit te voeren bij risi covolle bedrijven. Voor het uit voeren daarvan heeft zij de sub sidie gekregen. Aanvankelijk was het de bedoeling de werk zaamheden door de eigen mi lieu-inspecteurs te laten uitvoe ren. In dat geval echter kan een gedeelte van het controlepro gramma niet worden uitge voerd. De gemeente wilde dit probleem ondervangen door de subsidie te gebruiken voor het uitbesteden van de reguliere con trolewerkzaamheden. Aan vier bedrijven is gevraagd een offer te uit te brengen voor het uitvoe ren van milieucontroles. Er is ge vraagd te offreren op stukbasis, zodat lopende het project het aantal te controleren gevallen kan worden toebedeeld. Het college van B en W stelt voor de opdracht te gunnen aan De Roever Milieuadvisering in Schijndel. Een kwart van de sub sidie wordt besteed aan commu nicatie, zodat 30.000 euro be schikbaar is voor uitbesteding. I ZIERIKZEE - Het onderzoek naar verzelfstandiging van het 'openbaar primair onderwijs op gchouwen-Duiveland lijkt een nieuw tijdperk in te luiden. Dit traject moet eind juni zijn be slag krijgen met een beslissing van de gemeenteraad over de toekomstige bestuurs- en mana- gementvormen bij de veertien openbare basisscholen en de school voor speciaal onderwijs. De verschillende mogelijkheden en reacties daarop vanuit de Schooldirecties worden nu nog bestudeerd om tot een afgerond voorstel te komen. Dat gebeurt ioor het adviesbureau Comeet dat in opdracht van de gemeen- Ïte het haalbaarheidsonderzoek verricht. iTijdens een vorige week gehou den conferentie leverden de .schooldirecteuren een belangrij ke bijdrage voor de wijze waar- ip het openbaar primair onder wijs op grotere afstand van de jemeente moet worden gezet. Ze spraken onder meer over vol ledige zelfstandigheid in de vorm van een stichting, een te vormen Raad van Toezicht en over zogeheten meerschoolse di recties. In dat laatste geval vindt een concentratie plaats van de huidige directeursfunc ties en gaan meerdere scholen één manager ressorteren. Bovenschools manager E. de Keijzer doet nog geen uitspra ken over hoe de verzelfstandi- er exact zal gaan uitzien. Hij hoopt eind deze maand meer duidelijkheid te hebben over hoe de organisatorische cluste ring binnen het Schouwen-Dui- velandse onderwijs er uit gaat den. „Als alles volgens plan- (Advertentie) ma' .aW has Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEIM-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 p3X' (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ning verloopt zou het college van B en W rond half. mei een voorstel aan de gemeenteraad kunnen doen", zegt de boven- schoolsmanager. Inmiddels kent Schouwen-Dui- veland al enige tijd praktijkvoor beelden van meerschoolse direc ties. Zo functioneert obs De Sto ve in Noordwelle al vele jaren als dependance van obs 't Stae- pel'of in Renesse onder één di rectie en vormen de openbare basisscholen in Nieuwerkerk en Sirjansland als obs Duiveland een eenheid met twee vestigin gen. Recente pogingen tot een koppeling tussen De Spring plank in Noordgouwe en De Klimop in Dreischor zijn echter spaak gelopen. Belangrijke doelstelling van het op afstand zetten van het open baar primair onderwijs is de dubbelrol van de gemeente te doorbreken. De gemeente vormt nu nog het bevoegd gezag, maar is ook verantwoordelijk voor het lokaal onderwijsbeleid op het gebied van onder meer huis vesting, achterstandenbeleid en leerlingenvervoer. In de ogen van het bijzonder onderwijs maakt dit de gemeente tot een minder objectieve partner en be staat er van oudsher argwaan over het mogelijke bevoorrech ten van het openbaar onderwijs. Wethouder W. Renden van on derwijs wil die 'dubbele-petten- problematiek' graag doorbre ken. Ouders Verzelfstandiging houdt ook in dat er, zoals in het bijzonder on derwijs, voor de ouders een pro minentere rol komt voor be stuurlijke invloed binnen het primair openbaar onderwijs. De Keijzer geeft aan dat voor de opzet van een nieuwe organisa tie een 'bruidsschat' nodig is. „Dat is een wettelijke regeling om ervoor te zorgen dat de orga nisatie zo wordt ingericht dat deze na vijf jaar zelfstandig, dus zonder bijdrage van de gemeen te, verder kan", aldus zijn uit- De gemeentelijke monumentencommissie gaat niet akkoord met de plannen voor het oude slachthuisje in Zierikzee. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Susanne van der Nagel wijst op een vervallen stuk muur en rot te balken in het plafond. „Dat vinden ze zó mooi! Helemaal lyrisch zijn ze er van. Maar moet je eens zien hoe het er aan toe is. Wat moet je daar nou mee?" 'Ze' is de gemeentelijke monumenten commissie. Een stelletje starre fossie len, in de ogen van Susanne en Jan Peter van der Nagel. Twee jaar geleden kochten ze het bouw vallige pand, naast hun woning aan het Korte Groenendal in Zierikzee. Enthou siast tekenden ze samen met een aanne mer een plan om de gevel van het bijna honderd jaar oude slachthuisje in origi nele staat te herstellen, gegarandeerd mooier dan het huidige aanzicht. Net zoals ze dat eerder met de voorkant van hun tot woning verbouwde oude specu laas- en ijsfabriek hebben gedaan. In het slachthuis wil Van der Nagel een bovenverdieping aanbrengen, wat kan toorruimte moet worden voor zijn soft warebedrijf je. De begane grond zou dan dienst kunnen doen als berging. De bouwaanvraag werd ingediend bij de gemeente, de monumentencommissie kwam kijken en oordeelde vernieti gend. De binnenkant moet zo authen tiek mogelijk blijven en het karakter van de tientallen jaren geleden in on bruik geraakte slachterij behouden. „Dat is economisch toch een volstrekt onhaalbare eis. Wat willen we nou als gemeente", vraagt Van der Nagel zich vertwijfeld af. Herhaaldelijk overleg met de commissie leverde niets op, met als gevolg dat Van der Nagel geen kant op kan met het pand en de situatie er per saldo alleen maar slechter op wordt. „Dit soort gein tjes kost de gemeenschap geld. Een groep uitgerangeerde architecten, die ook nog wat te zeggen willen hebben, frustreert de vooruitgang. Dat is nu ons persoonlijke probleem, maar veel meer nog dat van de gemeente. Want ik ben er zeker van dat wij de enigen niet zijn die hier tegen aanlopen." Om een vuist te maken is hij op zoek naar lotgenoten, zodat in dit soort kwesties gezamenlijk kan worden opgetrokken. Susanne van der Nagel: „De manier waarop je door zo'n monumentencommissie wordt be handeld! Alsof je niet tot drie kunt tel len. Achteraf heb ik zoiets van: hadden we maar nooit een vergunning aange vraagd en gewoon onze gang gegaan." Jan Peter van der Nagel: „Dan hadden we de binnenboel gedaan, de gevel opge knapt en nog een prijs gekregen van Stad en Lande ook!" Kosten Het echtpaar heeft wethouder Roel van der Wekken (monumentenzorg) erbij gehaald in de hoop dat hij de ontstane patstelling tussen de enthousiaste Zie- rikzeeënaren en de gemeentelijk deskun digen kan doorbreken. „De wethouder geeft toe dat hij er ook mee in z'n maag zit. Hij was positief over onze ideeën, maar kan niet zomaar voorbij gaan aan het oordeel van de monumentencommis sie. Zou het bestuur al afwijken van dat advies, dan moet er een archeologisch onderzoek komen, heeft hij uitgelegd Kosten: 5000 euro, op onze rekening. Ze vinden altijd wel iets, dus staan wij ook aan het eind van dat verhaal met lege handen. De gemeente Schouwen-Duive- land realiseert het zich misschien niet, maar ze zit met een groot probleem: een monumentencommissie die de boel no deloos vertraagt, op kosten jaagt en ini tiatieven gewoon doodleuk blokkeert. Hier gaat iets heel erg fout. Laat het be stuur nu eens aangeven waar zijn be lang ligt met dit soort pandjes. Mag de burger er nog iets mee, zodat het histori sche aangezicht van Zierikzee behou den blijft, of houden ze boel op slot?" Susanne: „Wij zijn een leuk stadje, toch geen openluchtmuseum. Slachten ge beurt hier niet meer, dus waarom zou je dan zo krampachtig vasthouden aan een paar oude balken en wat wandtegel tjes?" Jan Peter is er bovendien van overtuigd dat de commissie zich op onjuiste gron den baseert. Zo zou er bij het slachthuis sprake zijn van een 'originele osse', een ruimte tussen twee panden, bedoeld voor de afvoer van regenwater. Omdat die wijze van waterhuishouding vol gens informatie van Van der Nagel van foto Marijke Folkertsma af de Middeleeuwen tot in de zeventien de eeuw gebruikelijk was, zit de com missie er naar zijn idee naast. „Zowel ons huis als het slachthuis zijn nog geen honderd jaar geleden gebouwd. Wethouder Van der Wekken begrijpt de frustratie, zei hij gisteren, en erkent dat het geval in monumentaal Zierikzee ze ker niet op zichzelf staat. Van der Wek ken erkent ook dat hij moeite heeft met de procedures en handelswijze van de commissie. Huis van Nassau „Wat dat aangaat zitten we met een he le berg moeilijkheden in de binnenstad. Ik weet niet goed of en hoe we het be leid kunnen veranderen. Dat laat ik mo menteel uitzoeken. Ik ben geneigd te zeggen dat het allerbelangrijkste is dat het er aan de buitenkant knap blijft uit zien." Vorige week nog ging de gemeen teraad voorbij aan het advies van de mo numenten- en welstandscommissie om de bouwplannen voor een appartemen tencomplex op de plek van het Huis van Nassau aan de Lange Nobelstraat na der te toetsen. Een raadsmeerderheid oordeelde dat de opgestelde randvoor waarden voldoende waren. Volgens Van der Wekken gaat een vergelijk met het slachthuisje niet op. „Bij het Huis van Nassau gaat het er vooral om of de nieuwbouw past in het beschermd stads gezicht en spelen inpandige zaken dus geen rol. Bij het slachthuisje zegt de commissie bepaalde details te hebben geconstateerd, die ze wil behouden. Zo als ik al aangaf, daar ben ik op aan het studeren." door Esme Soesman RENESSE - Al ongeveer een jaar wordt er, in weer en wind, geoefend. De acht leden van de fietsclub Oemomenoe van de Ro tary Club Zierikzee gaan er voor. Zondag 1 mei vertrekken de fietsers vanuit het Franse Dax richting Santiago de Com- postela. Mei het Palabana Kin derdorp in Zambia in het achter hoofd. Jaarlijks omarmt de Rotaryclub een goed doel. Dit jaar, met het honderdjarig bestaan van de Ro tary als drijfveer, is er bij de Zie- rikzeese serviceclub een spe ciaal project boven komen drij ven. Acht fietsers (rotarians of hun partners) zetten koers rich ting Santiago de Compostela. Dat doen zij om aidswezen in Zambia te steunen. Na contact met Anne Martens uit Burgh- Haamstede werd voor een spon- sortocht voor het Zambiaanse Palabana Kinderdorp gekozen. Martens zelf liep ooit voor dat zelfde goede doel in haar eentje de pelgrimsroute naar het Spaanse bedevaartsoord. De Ro tary Club Zierikzee hoopt op de ze manier 10.000 euro bij elkaar te fietsen. De sportievelingen vertrekken vanuit het onder Bordeaux gele gen Dax. In drieëneenhalve week tijd is het de bedoeling uit en thuis te zijn. De verrichtingen kunnen vanaf woensdag 27 april worden ge volgd via de website www.rota- ryzierikzeenaarsantiago.nl. Via die weg kunnen belangstellen den zich ook aanmelden voor sponsoring. Op 1 mei vindt het vertrek plaats. Die dag wordt toevalli gerwijs ook het kinderdorp. even buiten de Zambiaanse hoofdstad Lusaka, officieel ge opend. Het door de ruim tachtig jaar oude dame Pola van der Donck op poten gezette dorp is bedoeld om 250 weeskinderen een thuis te bieden. Weeskinderen In Zambia is een groot deel van de bevolking geïnfecteerd met HIV. Door het grote aantal aids-slachtoffers kunnen wees kinderen veelal niet door de ei gen familie worden opgevangen. Het Palabana kinderdorp moet broertjes en zusjes de kans ge- GOES - De intercity Vlissingen-Amsterdam moet blijven. Het dagelijks gemeentebestuur van Goes heeft dat deze week in een brief laten weten aan staatssecretaris Schultz van Haegen van Verkeer en Waterstaat. Volgens reizigers organisatie Rover is de NS van plan de intercity Vlissin gen vanaf 2007 slechts tot Rotterdam te laten rijden. Rei zigers voor Den Haag, Leiden, Schiphol en Amsterdam moeten dan overstappen op gewone treinen of de vlugge re én duurdere hogesnelheidstrein nemen naar Schiphol en Amsterdam. NS heeft laten weten dat over 'deze moge lijkheid' pas in het najaar een beslissing wordt verwacht. Het Goese college van B en W wil dat niet afwachten. „We kunnen niet vroeg genoeg reageren, want straks rij den er alleen nog containertreinen door Goes", stelt wet houder M. 't Hart (PvdA) schertsend. ZIERIKZEE - Vier leerlingen van het ROC verzorgen za terdag 16 april ritjes met de paardentram door Zierikzee voor een goed doel. De opbrengst van de ritjes gaat naar Humanitas en het Leger des Heils. Het ROC steunt ver schillende projecten van beide organisaties. Van het Le ger des Heils is dat het soepbusproject in Vlissingen, de voedselbank Walcheren, het uitdelen van voedselpakket ten op de Bevelanden en de noodopvang Bevelanden. Ook het project Buurman Orsel van Humanitas wordt met de actie ondersteund. Belangstellenden voor een ritje door Zierikzee kunnen tussen 13.00 en 16.00 uur opstappen aan het Havenplein, voor Concordia. De vier leerlingen oi-ganiseren de tocht jes in het kader van hun studie Zorg. MIDDELBURG - In een bedrijfsgebouw aan het Meiveld pad in Middelburg is in de nacht van woensdag op donder dag een poging tot inbraak gepleegd. De poging vond er gens tussen half zes 's middags en half negen 's ochtends plaats. De daders probeerden zonder succes door een rol luik heen te komen. Hierbij is wel het rolluik vernield. De schade bedraagt enkele honderden euro's. HULST - De gemeente Hulst stelt voorlopig geen stads dichter aan. De financiën van de gemeente laten dat op dit moment niet toe, aldus wethouder F. van Driessche. Eind 2003 diende zich bij de wethouder spontaan Myriam Nagelkerke aan. De geboren Hulsterse publiceert al sinds haar dertiende en woont weliswaar al jarenlang in Bra bant, maar haar hart ligt naar eigen zeggen nog altijd in Hulst. Door micldel van gedichten geeft ze uiting aan die gevoelens. Hoewel de wethouder gecharmeerd was van de gedachte en Nagelkerke zich bereid toonde tegen reiskostenvergoe ding op te treden als stadsdichter, worden de plannen voorlopig niet uitgevoerd. „Mevrouw Nagelkerke had heel leuke ideeën, zoals een gedicht op een plaquette zet ten en tegen een gevel van een pand in de binnenstad han gen. Maar daar hangt natuurlijk toch een uitgebreider prijskaartje aan. Ook het uitgeven van de gedichten op briefkaarten kost geld. Vanwege de beperkte financiën van de gemeente hebben we daarom besloten haar aan bod in beraad te houden." Advertentie KOZIJNEN - ZONWERING WWW.AAZET.IM/ Kapelle - Tel. 0113-330333 (Advertentie) www.autovermeulen.nl (Advertentie) Kees den Herder Inferieurstyling Walcheren www.keesdenherder.nl Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030 Noord-Beveland. Haven "De Oesterput". Nauwelijks haven en lang geen oesterput meer. Herinnering en horizon. Daar hebben we deze stoel neergezet. De kosmische kracht van lijnen uit het universum bundelen zich in design en comfort. In eigen huis is hij een tijdoverstijgend rustpunt. Een haven en een horizon ven samen op te groeien, terwijl zij basisonderwijs krijgen en een praktisch vak leren. Ook zijn er onder meer een kliniek, sportveld en boerderij op het ter rein aanwezig, waar ook men sen uit omringende leefgemeen schappen hun voordeel mee kun nen doen. De betrokken fietsers zijn Ans Wandel, Jan-Bert Eggink, Pie- ter en Mattie de Groot, Jan Kort, Annie Lemsom en Janne- ke en Leo Braber. De laatste is captain: hij maakte de tocht al vaker. Onderweg wordt in ten ten overnacht. (Advertentie) Kijk vandaag elders in deze krant voor abonneevoordeel en profiteer van de unieke KPN-aanbieding! het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37