Debat over theater duurt voort Grimaldi van Monaco bevrijdde Zierikzee Naaimachines gezocht voor Afrika Wissenkerke krijgt zorgcomplex op plek van Vredestein Raadsleden schuiven besluitvorming voor zich uit ALCIUM+ rnmmm Auto gestolen in Nieuwerkerk Zakkenroller op markt Zierikzee Katten dood in Zierikzee Vier ton schade bij waterschap Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl j postbus^ 4^0 AA Goes 1 Noord en wfdden-Zeeland: 0113-315520; ZeeuwsVlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. vrijdag 8 april 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland Hardnekkig vuil op ovenschalen en pannen vraagt om iets extra's. Daarom nu Sun Extra Power! Zijn je ovenschalen écht heel erg ingebrand of je pannen zwaar aangekoekt, gebruik dan Sun Extra Power. Met deze reinigingsversterker kunnen zelfs de meest vieze pannen en ovenschalen zonder voorbehandeling zo de vaatwasser in. Gebruik Sun Extra Power in combinatie met uw eigen vaatwasmiddel. Strooi simpelweg 2 dopjes poeder op uw vaatwas- deur en zelfs de ergste aangebrande ovenschalen worden weer spran kelend schoon. Nieuw Sun Extra Power, extra reinigingskracht voor hardnekkig vuil op ovenschalen en pannen. NIEUW VAN DAVITAMON Twee vliegen in één klap! V.Q@r sterke bgttifn én soepele gewrichten Een slimme combinatie van Calcium én Glucosamine van Davitamon helpt je om je totale bewegingsapparaat slerk en soepel te houden. Uniek; 3 werkstoffen in 1 tablet CAICIUM voor sterke botten GLUCOSAMINE voor soepele gewrichten VITAMINE D voor goede calciumopname HnnrMelita Lanting ZIERIKZEE - De raadsleden hebben gisteravond een nieuw hoofdstuk toegevoegd aan het 'feuilleton 'nieuw theater'. Op nieuw konden de raadsleden gis teravond in de commissie samen- leving en bestuur niet tot conclu sies komen en is de discussie 1 vooruitgeschoven. De flessen hals is de vraag of Europese aan- besteding noodzakelijk is. Verschillende fracties trokken gisteravond het advies van de J huisadvocaat van de gemeente in twijfel. De huisadvocaat con cludeert in een brief aan de raadsleden dat Europese aanbe steding onvermijdelijk is. „Maar hij trekt die conclusie op basis van verkeerde aannames", stelt P. de Gijt (GroenLinks). Een conclusie die gedeeld wordt door Alert!. De huisadvocaat gaat er volgens de partijen ten onrechte van uit dat het pand een openbaar gebouw is, omdat de gemeente het een aantal avon den per jaar humt voor activitei ten. „Maar dat zijn maar veertig dagen van de 365 in een jaar", zegt J. Schoneman. Op initiatief van GroenLinks komen verschil lende fracties (ChristenUnie, WD. Alert! en GroenLinks) met het voorstel om een onaf hankelijk advocatenbureau in te schakelen dat gespecialiseerd is in Europees recht. De fracties ibetwijfelen of de huisadvocaat jwel voldoende thuis is in de Eu- jropese regelgeving om een juist advies te geven. Dit ontlokt CDA'er N. de Dan- schutter de opmerking dat hij het idee krijgt dat de eerste voor stelling van het nieuwe theater inmiddels is gegeven in de bur gerzaal van het gemeentehuis. Hij is mordicus tegen een nieuw advies. „We zouden vandaag dit voorstel bespreken en conclu sies trekken. Wat mij stoort is dat we het zelf niet aankunnen. Op een gegeven moment moet je toch in staat zijn om een afgewo gen oordeel te vellen?" Zijn be toog vindt geen weerklank on der de commissieleden. Wethou der W. Renden reageert ook nar rig op de nieuwe ontwikkelin gen. In afgemeten bewoordin gen probeert hij de commissiele den te overtuigen van zijn ge lijk. „Het advies dat er nu ligt kost geld. Wanneer u straks aan geeft dat er een nieuw advies moet komen van een onafhanke lijke advocaat hangt daar een prijskaartje aan." Ook het lang durige betoog van de te hulp ge schoten ambtenaar Caspers brengt de raadsleden niet op an dere gedachten. Na een uur dis cussiëren zijn de partijen niet nader tot elkaar gekomen. Even lijkt het er op dat de com missieleden inderdaad zullen be sluiten een onafhankelijk bu reau opdracht te geven een ad vies uit te bregen. Maar raads- griffier T. van Oostenbrugge weet dat te voorkomen door de voorzitter in te fluisteren dat dergelijke besluiten alleen in de raad genomen kunnen worden. De eindconclusie is dat het voor stel voor de aanbesteding Mon- dragon de komende raadsverga dering gewoon op de agenda staat. Of er dan een beslissing wordt genomen, valt nog maar te be zien. Als de raadsleden voet bij stuk houden zal besluitvorming wellicht weer uitgesteld worden om nieuw advies in te kunnen winnen. door Betty Blikman-Ruiterkamp ZIERIKZEE - Tussen Zeeland en de familie Grimaldi van de deze week overleden prins Rai nier van Monaco bestaan eeu wenoude banden. Er zijn ongetwijfeld mensen in de provincie die zich prins Rai nier nog goed herinneren. Hij heeft Zeeland in zijn leven diver se malen bezocht; hoofdzakelijk om lekker te eten. Zijn gelijkna mige voorvader was hier in de veertiende eeuw al met een ge heel andere missie: vrijheid! Vlaamse legers zetten in 1303 voet aan de grond bij Zierikzee. De stad verweerde zich onder leiding van graaf Willem I en na enige tijd werd een wapenstil stand gesloten. In het voorjaar van 1304 liep dit verdrag af. On middellijk ging Zierikzee tot de aanval over. Er volgde een hevi ge strijd, die werd gewonnen door de Vlamingen. Willem kon zich nog net op tijd binnen de stadswal terugtrekken. En de vijand werd buiten de stadsmu ren op enige afstand gehouden. De Vlamingen bleven de stad niet eindeloos belegeren maar to- (Advertentie) gen verder naar Holland en Utrecht, om daar belangrijke steden in te nemen. Op den duur vertrok ook de Zeeuwse graaf Willem naar Hol land. Toen zagen de Vlamingen hun kans in Zeeland schoon. Een groot leger werd bij Zierik zee aan wal gezet. De bevolking hield stand; daarom besloot Guy de stad te belegeren. Na drie maanden kwam er ech ter hulp opdagen voor de Zierik- zeese bevolking. De Franse ko ning zond een vloot onder lei ding van admiraal Rainier Gri maldi om steun te bieden. Deze vloot, versterkt met Hollandse schepen en met graaf Willem aan boord, voer van Schiedam naar Zierikzee. Zeeslag Op 10 augustus 1304 vond de zeeslag op de Gouwe plaats. De strijders schoten met hand- en voetbogen en bekogelden elkaar met stenen. Met eb was de Gou we te ondiep om goed te kunnen laveren, veel schepen kwamen vast te zitten. Grimaldi zetten toen ook de galeien in en hervat te de strijd. De laatste resten van de Vlaam se tegenstand werden gebroken, de graaf van Namen werd gevan gen genomen. Dit alles dankzij de strategische leiding van Rai nier Grimaldi, heer van Mona- -co. Zonder hem was de Zeeuwse geschiedenis heel anders verlo pen. Het openluchtspel De Ridder slag in het repertoire van de Stichting Historische Spelen Zierikzee wekte deze periode in de geschiedenis tot leven met op voeringen in 2000 en 2001 op de trappen en het plein voor de Nieuwe Kerk in Zierikzee. De slag op de Gouwe werd in 1986 nagespeeld in het water bij de Noord-en Zuidwaterpoort. Dat gebeurde ter gelegenheid van de reünie van het stamboek rond en platbodems. Rainier Grimaldi, heer van Monaco, die als admiraal Zierikzee ontzette. door Esme Soesman SCHARENDIJKE - De van oor sprong Zeeuwse meteoroloog Henk Verschuur is een ster in het optimaal benutten van baga geruimte in het vliegtuig. Tij dens de vele reizen die. hij voor zijn werk naar Afrika maakt, sleept hij steevast spullen mee voor het goede doel. Verschuur zoekt nu - goed werkende - naai machines. Zij zijn een middel voor Afrikaanse vrouwen om een eigen bedrijfje op te zetten en zo in hun eigen levensonder houd te voorzien. De machines verdwijnen in Ne derland maar al te makkelijk op zolders en in kelders, terwijl vrouwen in Kenia, Niger of Mali met de apparaten him lot in ei gen hand kunnen nemen. Ex-Zierikzeeënaar Verschuur heeft die ervaring uit de eerste hand. Toen de schoonzus van een collega werkloos op straat kwam te staan, bood een uit Ne derland aangesleepte naaimachi ne nieuw toekomstperspectief. Met de inzameling van een stuk of tien machines (liefst nog in clusief handleiding en eventuele reserveonderdelen) hoopt de me teoroloog vrouwen een steuntje in de rug te kunnen geven. Zij kunnen met naai- en verstel werk in hun eigen levensonder houd voorzien. Als satelietmeteoroloog in dienst van het in het Duitse Darmstadt gevestigde Eumet- sat, vliegt Verschuur - om trai ningen te geven - met enige re gelmaat naar Afrika. Dat biedt hem de mogelijkheid de naaima chines mee te nemen en - via col lega's - op de juiste plekken te recht te laten komen, om zo kleinschalig en rechtstreeks hulp te bieden. Hij benut daar- Zoiets simpels als tennisballen is goud waard in Afrika, is de ervaring van Henk en Lola Vershuur. bij alle bagageruimte die hij krijgt. „Om mensen in materieel opzicht te helpen, naast mijn werk daar." Er wordt niet met de goederen gehandeld en er blijft op deze manier niets aan de strijkstok hangen, benadrukt Verschuur. „Het lijkt een druppel op een gloeiende plaat, maar ik kan je verzekeren dat er een wereld opengaat voor mensen die zo'n mogelijkheid krijgen." Tennisballen Verschuur en zijn echtgenote Lo la hebben wat dat betreft al ruimschoots ervaring opgedaan in de afgelopen jaren. Eerder sleepten zij onder meer rolstoe len, rollators en een kubieke me ter tennisballen richting het Afrikaanse continent. Dat lijkt zo simpel, geeft vrouw Lola grif toe. „Maar die tennisballen bij voorbeeld zijn daar goud waard. Kinderen kunnen met elkaar spelen. Dat geeft ze zelfvertrou wen. Ach, als je één mens geluk kig kunt maken, ben ik al blij", verzucht zij. Na jaren als horeca-ondernemer in Zierikzee te hebben gewerkt, begon Verschuur in de jaren ze ventig een tweede leven als weerdeskundige. Het echtpaar woont in Huis ter Heide, al ver toeft Verschuur voor zijn werk het grootste deel van de week in het buitenland. De banden met Zeeland zijn echter nog altijd nauw. Het tweetal komt regel matig op de Banjaard in Kam perland en de moeder van Ver schuur, C. Jutte uit Scharendij- ke, functioneert als Zeeuws con tactpersoon (0111-672185) voor de inzameling van naaimachi- nes.Verschuur heeft zijn zinnen gezet op een stuk of tien machi nes die hij in maximaal een jaar tijd denkt te kunnen overbren gen naar Afrika. Simpelweg om een daad te kunnen stellen te gen de armoede die hij daar keer op keer - hij vliegt zo'n zes keer per jaar naar Afrikaanse landen - treft. „Dat is ten hemel schreiend, zeker als je dat met onze weelde vergelijkt." Café - Restaurant iedere dag geopend vanaf 10.08 uur 'a morgana geniet van het grandioos uitzicht Kom en ontdek. Kijk en geniet Boulevard Banken 282 438? AC Vliseingen T; 0110 41? 900 M; 0620 4332 15 NIEUWERKERK - In Nieuwerkerk is woensdagavond rond elf uur een auto gestolen. De eigenaar had de auto voor zijn deur in de Stekelstraat gezet en wilde snel even iets pakken. Hij had de motor wel uitgedaan, maar de sleutels staken nog in het contact. De man was amper bin nen, toen hij de auto hoorde starten en wegrijden. Hij ren de naar buiten en zag nog net dat de auto wegreed. In eer ste instantie dacht de man dat het om een grap ging, maar al snel werd duidelijk dat dit niet het geval was. Het gaat om een donkergroene Mitsubishi Colt, kenteken FJ-DX-01. De man de auto een week in zijn bezit. ZIERIKZEE - Een 77-jarige vrouw uit Zierikzee is gister ochtend rond elf uur op de markt in Zierikzee beroofd van haar portemonnee. De beurs zat in haar tas. De vrouw is bankpassen kwijt en enkele tientallen euro's. ZIERIKZEE - In de afgelopen dagen zijn vier katten dood gevonden in de omgeving van de Caustraat in Zierik zee. De beesten zijn volgens L. Storm van de dierenambu lance vermoedelijk vergiftigd. „De dierenarts heeft een kat onderzocht die gevonden is in zijn braaksel en kon niets vinden. Om uit te zoeken of er sprake is van gif moet toxicologisch onderzoek gedaan worden en dat kost een paar honderd euro." Volgens Storm is het mede daardoor uiterst onzeker of de oorzaak bekend wordt. Bovendien is van deze kat niet bekend wie de eigenaar is. „Het kan gif zijn dat speciaal is neergelegd voor katten maar het kan natuurlijk ook zijn dat iemand onzorgvuldig is geweest met slakkengif. Ik heb de zaak in elk geval gemeld bij de politie." MIDDELBURG - De lekkage in het waterschapskantoor in Middelburg heeft voor minstens 400.000 euro schade veroorzaakt. Dat heeft waterschap Zeeuwse Eilanden gis teren bekendgemaakt. Het waterschap houdt er rekening mee dat het bedrag nog kan oplopen als verborgen schade zichtbaar wordt. De kosten kunnen worden verhaald op de verzekering. Een kapotte brandslang zette het kantoor van Zeeuwse Eilanden in Middelburg in de nacht van 9 op 10 maart grotendeels blank. Nog steeds is een groot deel van het kantoor ontruimd, zodat cle natte ruimtes kunnen drogen. Pas daarna kan nieuwe vloerbedekking worden gelegd. Medewerkers die niet op hun eigen plek kunnen zitten, hebben tijdelijk werkplekken gekregen in onder meer vergaderruimtes. Vanaf begin mei kan ieder een terug naar zijn eigen plek. door lnqrid Huibers WISSENKERKE - Op de plek van het voormalige bejaarden huis Vredestein in Wissenkerke worden 56 zorgwoningen ge bouwd. Dwars over het terrein tussen de Weststraat en de Julia- nastraat komt een nieuwe weg. De met boompjes omzoomde straat komt uit aan de Julia- nastraat, precies bij basisschool De Vliete. Leerlingen die vanaf de Weststraal komen, kunnen straks tussen de zorgwoningen door naar school lopen of fiet sen. Recht tegenover De Vliete wordt bovendien een pleintje ge maakt als logische markering van de ingang van de school en de entree tot de ouderenwonin gen. Het zorgcomplex bestaat uit ver schillende geschakelde kleinere gebouwen. Die komen voor een deel haaks op de Julianastraat en voor een deel haaks op de Wilhelminastraat te liggen. Het grootste deel van de gebouwen krijgt met drie bouwlagen een hoogte van 9,5 meter. Langs de Julianastraat komt een vleugel met twee bouwla gen. Aan de Wilhelminastraat komen nog twee aparte senioren woningen met een ruime achter tuin. Die woningen krijgen één bouwlaag en een kap. Om ruimte te maken voor het nieuwe wooncentrum, is peuter speelzaal De Peuterleut begin dit jaar van de Wilhelmina straat naar een nieuw onderko men bij de basisschool aan de Julianastraat verhuisd. Daar zit de speelzaal nu onder één dak met De Vliete en kinderdagver blijf en buitenschoolse opvang Ziezo. De zorgwoningen worden ge bouwd door Marsaki, de ontwik- kelingspoot van drie woningcor poraties in Goes, Tholen en Vlis- singen. Die nam de grond over van de Stichting Ouderenzorg Noord-Beveland, de eigenaar van het vroegere Vredestein. Dat complex werd gesloten om dat in Colijnsplaat zorgcentrum Cleijenborch is gebouwd. De be woners van Vredestein verhuis den eind 2002 naar Colijnsplaat. Woningcorporatie RWS gaat ruim de helft van de nieuwe ap partementen in Wissenkerke ver huren; de rest wordt verkocht. De bewoners kunnen straks in dien nodig aanspraak maken op 24-uurs zorg. Die wordt gele verd door de Stichting Oude renzorg Noord-Beveland. Om de bouw van het zorgcom plex mogelijk te maken, moet het geldende bestemmingsplan op een paar punten worden ge wijzigd. (Advertentie) zeeuwse almanak Z wemtochtje Het waren alarmerende be richten, over schepen waar van de metalen scheepshuid aangetast werd door een goed je dat zich in het water be vond. Het zou afkoinstig zijn uit de haven van Bergen op Zoom. De gaten sloegen spon taan in de scheepshuid. De be richtgeving leidde bij twee ste vige collega's uit dat Goese kantoor tot het voorstel dat een zwemtochtje in de haven van Bergen op Zoom wel eens goed voor de lijn zou kunnen zijn. "ubriek verschijnt in alle titels van NRp Dagbladen (oplage ruim 2 min êx.l. over adverteren in deze fubripK. e-mni! n.vr infoSnrp.nl o.vv. NSVUI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35