Drie 2- CV's, dat is rijkdom PZC PZC Unieke KPN-aanbieding: Ruim 15% korting op Jubileumboek Peter van Straaten PETER VAN STRAATEN 2 re Verdien 50% van uw PZC abonnement terug!" vrijdag 8 april 2005 Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbtis 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660. E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. Veel nieuws was er over de paus in de afgelopen week. En, naar een lezer uit Goes ons inwreef, veel foute formuleringen, waar uit zijns inziens bleek hoever de secularisatie van de samenle ving is voortgeschreden. „Men kent de taal van de katholieke kerk niet meer", zei hij treurig. En hij gaf wat voorbeelden van waar de Provinciale Zeeuwse Courant ernaast zat. Over de overleden paus Johannes Paulus II meldden we dat die in 1964 tot aartsbisschop gewijd werd. Mis. Iemand kan maar één keer in zijn leven tot bisschop gewijd worden. Van bisschop tot aarts bisschop is een benoeming. Het zelfde geldt voor de kardinaal. Die wordt benoemd door de paus. Dan schreven we dat Jo hannes Paulus in 1.978 'tot paus werd benoemd'. Dat had moeten zijn 'tot paus gekozen'. Zonder tot Overigens, de lezer die ons corri geerde, had het over 'wijden tot'. Volgens Van Dale is dat juist, maar veel traditioneel op gevoede rooms-katholieken la ten nog altijd dat 'tot' weg. Ie mand wordt dus volgens hun taalopvatting 'bisschop gewijd'. Nog eens schande over ons: gis teren berichtten we pleonas tisch dat het 'besloten conclaaf van kardinalen op 18 april bij eenkomt. De redactie van de krant past een meet culpa. Maxima culpa. door A.J. Snel Op de achterkant van zijn nieuwe boek staat een foto van de achter kant van Peter van Straaten. Licht gebo gen loopt hij in een bos; met een beetje goede wil is het een woud. Beeld van een tobberige heer. Zo laat hij zich nog al eens kennen in zijn tekeningen. Daar komt vaak een man in voor die, een tik keltje terneergeslagen door wat hem zo juist is wedervaren, uit een scenè ver dwijnt. Ook die man is Peter van Straaten. Waarom hij zichzelf zo neerzet? Hij zou het niet precies weten. „Ik houd er geen duidelijke bedoelingen op na in die zin dat ik een boodschap heb. Mijn oog merk is mensen te amuseren. Ik heb het in me om grappen te maken en liefst een beetje treurig. Daarbij stel ik me zelf een beetje op als slachtoffer. Je moet een goede punch line niet aan je zelf toeschrijven. Ik ben een de man die er al lang van doordrongen is dat hij geen bink is. Ik sukkel ook maar wat aan. Hoe ik mezelf teken, daar moet je geen al te diepe betekenis aan geven. Zo als je ook niet te veel moet zoeken ach ter die foto op omslag van mijn nieuwe boek. Het is gewoon een foto van mijn achterkant op de achterkant. Leek ons wel leuk. Mijn vrouw, Els Timmerman, heeft de foto gemaakt. Ze kent me en weet hoe ze me goed kan karakterise ren." Stoethaspels Dezer dagen verscheen, ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van Peter van Straaten het derde boek in een serie op hetzelfde formaat, een ver zamelbundel met een heel royale keuze uit zijn beste werk uit de afgelopen jaren. 'Alles en iedereen in duizend en-een tekeningen' is de titel en de kijker/lezer krijgt inderdaad alles en iedereen te zien door de ogen van Van Straaten. Die ogen bezien de mensheid als een verzameling stoethaspels. Waarbij mannen aanzienlijke vaker dan vrouwen figureren als schepselen die op aarde zijn om zoveel mogelijk miskleunen te begaan. Ze doen dat in de omgang met collega's op kantoor, op feestjes die veel beter niet georgani seerd hadden kunnen worden en in hui selijke sferen. Bij het onbeholpen, soms onbehouwen gedrag dat ze tonen, horen hun plompverloren opmerkingen. Van Straaten: „De mensen die ik laat Bij Westkapelle en Vlissingen verdwijnen, als de plannen doorgj. twintig paalhoofden. Ze worden vervangen door stenen golfbre kers. Dat maakt het onderhoud veiliger en goedkoper. Tijdens w? zaamheden aan de gekoppelde paalhoofden moeten medewerk^ van het waterschap over dwarsbalken lopen en dat levert risicon Zo verdwijnt opnieuw een fenomeen van de zee. Eerder al besloc Rijkswaterstaat de laatste zes misthoorns aan de Westerscheldek ten gebruik te stellen. Hetgeen tot gevolg had dat de kustbewonfi in de afgelopen winter de slaap moesten zien te vatten zonderht klaaglijk loeien, waarvan een zo aangenaam bedwelmende werft uitging. Op de digitale Zeepkist van de PZC (www.pzc.nl) werd veelal klaaglijk geloeid over de nieuwe teloorgang. Cultuurhistorie Jean-Marie van Isacker vindt de beslissing getuigen van gevoelb heid en kortzichtigheid en hij voorspelt dat vakantievierdershei; mis van een aantal paalhoofden zullen afstraffen door wegtebli ven. Hij meent: „Dit betekent nog eens 1649 Duitse toeristen ai der volgend jaar. Misschien wel snel geformuleerd maar nadatd; fietswegen ontdaan werden van hun karakteristieke Walchersec planting zou je eindelijk willen hopen dat de 'waterschapshoofdi begrijpen wat het woord cultuurhistorie betekent. Ook B. Kevenaar meent dat het waterschap op de verkeerde weg met de jongste plannen. „Houten paalhoofden zijn mijns inziens"; liger dan stenen strekdammen, omdat bij stenen strekdammen stroming achter de strekdam vele malen sterker is dan bij houte paalhoofden, waar het water nog tussen door kan stromen. Alse inderdaad stenen strekdammen komen langs de Walcherse kust dan vind ik dat de strandwachten die elke zomer actief zijn, ook; hoord mogen worden, want zij zijn uiteindelijk toch de mensend er dagelijks mee te maken krijgen. Ik kan er lang of kort overzij: met alle voor- en nadelen van dien, maar daar zit waarschijnlijk; mand op te wachten. Hoe dan ook, ik ben voor de houten paalhec den en fel tegen de stenen strekdammen! Jammer Een regelmatige bezoeker van Forum, die zich van de naam 'Zee land' bedient, heeft een minder door nostalgie ingegeven oordeê „Zeeland is een rare mix van oerconservatief en vernieuwend.ik de ene kant komt men heel vaak met fantasieplannen. Een dwen wil zich groot voordoen: Touretappe, Zeeuws erkennen als taaie ja lach maar - Culturele Hoofdstad. Aan de andere kant magere gebouwd of veranderd worden. Strekdammen zullen heus beter zijn. Maar ik vind het wel jammer." „Ik ben bang dat mijn hoogsteigen paalhoofd eraan moet gelove: verzucht Mignon. „Vlissingen heeft voor mij nooit veel romanfel trekjes gehad, maar er waren wél die paalhoofden. Met mijneer vriendje liep ik, vele jaren geleden alweer, over het strand ent® twee van die palen hebben we elkaar onhandig maar heel innigs kust. Het was een liefde die kort duurde maar vreemd genoeg toe ook nooit helemaal is overgegaan. Nog altijd als ik daar overhel strand loop, denk ik eraan terug en soms leg ik mijn wang dan& tegen zo'n paal. Of het de goeie is weet ik natuurlijk niet, wants precies let je niet op als je voor het eerst gaat kussen. Spijtig. Noi ja, misschien kan ik wel zo'n stuk paal kopen. Voor in de tuin." Citaat: Je wordt volioassen op de dag dat je jezelf voor het eerst kunt uitlachen. Ethel Barrymore Peter van Straaten: Boosheid? Wonderlijk. zien zeggen vaak iets anders dan wat ze bedoelen. Wat achter een opmerking schuilgaat, dat mag de kijker zelf beden ken. De tekst en de tekening kunnen niet los van elkaar worden gezien. In de combinatie ervan ligt vaak iets geheim zinnigs besloten; dat gebeurt veel. Nee, ik teken de cartoons niet naar dingen die ik in werkelijkheid gezien heb. Het speelt zich af in mijn hoofd. Natuurlijk kom ik dingen tegen die ik ongemerkt opsla, maar mijn werk berust voorname lijk op fantasie. Ik ga nooit op zoek naar onderwerpen. Het moet op het wit te papier gebeuren. De cartoons ont staan binnenshuis; ik vind ze nooit kant en Maar ergens onderweg." De lezers van deze krant kunnen dage lijks kennisnemen van het werk van Van Straaten dat op pagina drie links onder wordt afgedrukt. Velen kijken op die plek, om de dag te beginnen, even in de spiegel. Ze glimlachen om hun eigen onvermogen, om de dingen ook waar ze een beetje bang voor zijn. Van Straaten neemt scherp waar, maar geeft zijn be vindingen weer met een zeker mededo gen. Hij weet dat de figuranten in zijn werk het ook niet kunnen helpen-dat ze de plank misslaan als gevolg van faal angst in de omgang met anderen; met name als ze op de toppen van hun eroti sche capaciteiten balanceren. Boosheid Er is een kleine groep lezers die zijn werk niet kan waarderen. Met enige re gelmaat wordt de redactie van de PZC benaderd door mensen die vinden dat Van Straaten een loopje neemt met hun normen en waarden en die daar boos om of teleurgesteld om zijn. Zijn reactie daarop: „Wonderlijk. Ik kan me niet voorstellen waar zulke ergernis van daan komt en ik weet dus ook niet wat ik erop zou moeten zeggen. Misschien foto Els Timmerman heeft het te maken met mijn stijl: veel details, realistisch. Niet te karikatu raal, maar levensecht. Ik ga er maar ge woon mee door." Uitgeproken rechtse en uitgesproken linkse mensen vertederen hem door hun ongecompliceerde wereldbeeld. „Nou ja, ik ben langzamerhand zelf ook een ouwe, rechtse man aan het worden, die denkt in termen van 'vroeger lagen er nooit bladeren op de spoorrails en wa ren de bovenleidingen nooit bevroren'. 'En je had nog veel van die mooie deux-chevaux'. Toen ik jong was, leek mij het toppunt van rijkdom er daar drie van te hebben." Het boek van Van Straaten is uitgege ven door De Harmonie. Lezers van de PZC kunnen het, tegen inlevering van de bon die is afgedrukt op deze pagina, met 3 euro korting in de boekhandel ko pen. Ruim 15% korting op Jubileumboek Peter van Straaten CU Ik wil graag gebruik maken van de actie en sluit voor 2 jaar een KPNMobielPlus abonnement van €30,- per maand af. Vervolgens krijg ik gedurende twee jaar, de looptijd van het KPNMobielPlus abonnement, 10,- per maand teruggestort op onderstaand rekeningnummer. Naam. Voorletters: r Straat; Huisnummer: Postcode: Woonplaats: Telefoon (tijdens kantooruren): Mobiel nummer: E-mail adres: Abonneenummer (indien bekend): Bank-/gironummer: Handtekening: KPN is altijd dichtbij en PZC is overal dichtbij. Om die reden hebben PZC en KPN de handen ineengeslagen voor een zeer exclusieve aanbieding. Sluit nu een tweejarig KPNMobielPlus abonnement af voor €30,- per maand en ontvang: gratis de nieuwste Nokia 661 Oi geen entreekosten (normaal 52,50) •2 maanden extra bundeltegoed (Lw.v. 60,-) leentoestel service: gratis toestel te leen bij defect toestel Dit aanbod geldt bij een nieuw KPNMobielPlus abonnement van €30,- per maand of hoger met een looptijd van 2 jaar. Heeft u al een KPNMobielPlus abonnement?** Ook dan kunt u gebruik maken van dit aanbod door uw abonnement te verlengen. KPNMobielPlus is een abonnementsvorm met het alles in één princi pe; u kunt met de bundel van €30,- bellen, sms-en, internationaal bellen en MMS-en. Met KPN heeft u overal bereik. Het aanbod geldt voor alle vaste PZC abonnees eh is geldig tot 15 mei 2005. Om gebruik te maken van dit unieke aanbod kunt u surfen naarwww.pzc.nl/abonneevoordeel of stuur de bon met een kopie legitimatiebewijs en een kopie bankafschrift (niet ouder dan 3 maanden) naar: PZC Abonneevoordeel, Rollecate 65-05,7711 GG Nieuwleusen Voor informatie over de actievoorwaarden of vragen, bel: 0529 - 48 88 54 Op basis van de abonnementsprijs voor automatische afschrijving Dat binnen nu en 3 maanden afloopt Ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van Peter van Straaten op 25 maart 2005 is er een nieuwe verzamel bundel samengesteld. In deze derde reuzenpaperback Alles en iedereen in duizend-en-een tekeningen laat Van Straaten op volstrekt unieke wijze weer veel Hollands leed zien. Elke dag verschijnt er een cartoon van Peter van Straaten in de PZC. En speciaal voor PZC abonnees is het jubileum boek 'Alles en iedereen in duizend-en-een tekeningen' nu te verkrijgen voor slechts 14,50. Vul de bon in en lever deze in bij één van de erkende boekhandels en ontvang het jubileumboek van Peter van Straaten voor slechts 14,50 ipv 17,50. LI als PZC abonnee profiteert van ruim 15% korting. Algemene voorwaarden abonneevoordeel Niet in combinatie met andere aanbiedingen. Geen korting achteraf op reeds betaalde kaarten. Alleen bonnen van krantenpapier worden in behandeling genomen. PZC is met verantwoordelijk en kan niet aansprakelijk worden gesteld voor het gebodene en de financiële en administratieve afwikkeling bij de deelnemende organisaties. Wijzigingen in de spelregels, data, aanvangstijden en geldende prijzen zijn te allen tijde voorbehouden. Prijzen worden uitgegeven zolang de voorraad strekt. PZC BV gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Zie het colofon van PZC voor meer informatie het alfabet van Zeeland Daarnaast verdient u de komende 2 jaar 50% van uw PZC abonnement terug! Iedere maand ontvangt u van KPN namens PZC €10,- op uw rekening. Nog geen abonnement op PZC? Bel dan gratis 0800-0231 231. Nokia 6610i: Stijlvolle telefoon inclusief FM radio en camera Naam: Voorletters: Adres: Postcode: Woonplaats: Geboortedatum: Telefoon: E-mail adres: ISBN: 9061697557 Actienummer: 50139163 Geldig van 8 april t/m 8 juni 2005. Normale prijs 17,50. PZC abonneeprijs 14,50. Zie voorwaarden elders op deze pagina. Exclusieve aanbiedingen en kortingen voor abonnees van PZC «Ui] ill liliHU M BUIZiKI BK!» lïKEKINfifl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 34