Toch ruimte voor extra uitgaven Fiscus pakt zwart huis aan PZC Nedexco PZC Auto AZ stunt in Spanje imaandrnenu 23,50 planner 23 Paus wilde in 2000 terugtreden GroenLinks ziet ans op sluiting erncentrale Ajax wint, maar overtuigt niet Jeugd vervalst identiteitspas Miljard voor ambtenaren-CAO, justitie, jeugdzorg en verpleeghuizen Jiarles en Camilla doen ichuldbelijdenis mummie weekend Islam kansloos volgens Muskens Een bom in je net went nooit Boer is nodig op het platteland 'Eerst keuze uit 3 Hierna een heerlijke En laat u als -Jkleine verschillende varkensfilet met afsluiting verrassen ^ivoorgerechtjes: vis, champignons en uitjes met het dessert van t vlees of vegetarisch gegratineerd met de chef ham en kaas tel. (01 18) 441 441 www.raymond o n (Advertentie) VACATURES Bent u de die zoekt? Kijk morgen in de het alfabet van Zeeland en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. Tekenaar Peter van Straaten /an Straaten weet al lang TC Ctie dat hij geen bink is wrëÉÜ VILLARREAL - AZ heeft zich gisteren in Spanje een prima uitgangspositie verschaft om de halve finales van de Uefa Cup te bereiken. De ploeg van trainer Co Adriaanse won het uitduel met Villarreal met 2-1. Denny Landzaat zorgde al vroeg in de wedstrijd voor een voorsprong, na een sterke actie van Barry van Ga len (foto). Riquelme maakte niet veel later gelijk en de Argentijn zag daarna hoe zijn strafschop werd gestopt door doelman Henk Timmer. Diep in de tweede helft schoot Robin Nelisse de Alk- maarders in twee instanties naar een wonderbaarlijke zege. Voor Villarreal was het de eerste nederlaag in acht tien opeenvolgende wedstrijden op het Europese po dium. De return is aanstaande donderdag in Alkmaar. ANP foto Robin Utrecht/ANP pagina 19 Europa is nog lang niet van AZ af loor Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - GroenLinks pro beert via haar vertegenwoordi- jers in Provinciale Staten van zes provincies - waaronder Zee land - en in raden van vijf Zeeuwse gemeenten gedaan te krijgen dat de kerncentrale in Borssele in 2013 wordt gesloten, zonder dat het Rijk wordt opge scheept met een enorme schade claim. Koud Koud weer met nu en dan buien, soms met hagel of onweer. Stevige noorden wind en maxima rond 8 graden. Staatssecretaris Van Geel (Mi- iHeu) heeft twee maanden gele iden laten weten dat bij sluiting !Xan de kerncentrale in 2013,zo- bls is afgesproken in het regeer akkoord, een schadeclaim te ver- Wachten is van 300 miljoen tot Ifén miljard euro. Een dezer da gen wil Van Geel in een brief jan de Kamer de precieze conse quenties van sluiting en mogelij- |e andere scenario's uiteenzet- Daarop vooruitlopend heeft GroenLinks haar lokale en pro vinciale fracties gevraagd mo ties in te dienen waarin wordt aangedrongen op snelle sluiting ton de kerncentrale en af te zien van het wagen van schadever goeding. Dat kan, redeneert GroenLinks, omdat de gemeen ten en provincies als aandeel houders van de energiebedrij ven Delta en Essent de eigena len zijn van de kerncentrale. De Tweede-Kamerfractie van de SP heeft Van Geel gisteren om opheldering gevraagd over een eventuele schadeclaim bij sluiting van de kerncentrale. Pagina 4 luchtballon of politiek staaltje JTRECHT - Bijna een op de le jongeren maakt gebruik van een vervalst of geleend legi timatiebewijs om een uitgaans gelegenheid binnen te komen, «n kleiner aantal. 14 procent, doet dat om alcohol te kopen. Dat blijkt uit een onderzoek van ?qT Richting Alcoholpreventie AP) in opdracht van de om- roep EO en het dagblad Trouw onder 820 middelbare scholie ren van 12 tot en met 17 jaar. fldarvan is 94 procent tussen de i en 15 jaar oud en mag dus Soen alcohol kopen. ANP Zonder echt te overtuigen heeft Ajax gisteravond de eer ste overwinning onder trainer Danny Blind geboekt. Wil lem II werd in de Arena met 2-0 verslagen. Mitea (links op de foto) zorgde in de twintigste minuut voor de ope- ningstreffer en Babel was in de laatste minuut succesvol. Ajax heeft nu vier punten minder dan num mer twee AZ, dat aanstaande zondag op be zoek komt in Amsterdam. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 19, 20 en 21; Redactie Reac tie: 22; Auto: 23 en 25 Advertentie O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 O Noteert u mij voor een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 19,95). O per kwartaal met automatische incasso 58,00). O pei jaar met automatische incasso 222.50) Kijk op wwwpx M/at 0800 0231231 of stuur dele bon naai. PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713.4460 WB Goes het alfabet van Zeeland 47e jaargang no. 82 riidag 8 april 2005 s nummer 1,25 yr Fons Kockelmans EN HAAG - Het kabinet al volgend jaar 1,2 miljard uro uittrekken voor extra itgaven. De meest betrok- en ministers zijn het daar isteren over eens gewor- en. Vandaag zal naar ver pachting het voltallige kabi- iel met de afspraken in- tenmien. Eerder deze week leek het er nog op dat er helemaal geen geld te verdelen zou zijn, maar het is minister Zalm van Finan ciën toch gelukt nog wat bijeen te sprokkelen. „Daar ben je mi nister van Financiën voor", zei de WD-bewindsman gisteren. Van het extra geld is zo'n 250 miljoen bestemd voor onder wijs, zoals al in het 'paasak- koord' was afgesproken. Verder gaat ongeveer 500 miljoen op aan de duurer uitgevallen CAO voor rijksambtenaren. De rest van het geld is bestemd voor on der meer Justitie (tbs-inrichtin gen, politie, gevangenissen), jeugdzorg en verpleeghuizen. Ook voor de Ritman-collectie (een bijzondere boekencollectie) is geld gevonden. De extraatjes zijn vooral moge lijk doordat er op diverse depar tementen minder geld is uitgege ven dan begroot en doordat het Rijk per saldo 600 miljoen euro minder aan rente hoeft te beta len dan voorzien. Zalm onderstreepte gisteren dat de uitgaven voor volgend jaar binnen de eerder gemaakte af spraken blijven. De minister wil vasthouden aan de afspraken die zijn gemaakt over het terug dringen van het overheidste kort. Lasten In de zomer zal het kabinet nog verder praten over lastenverlich ting en koopkracht. Volgens het regeerakkoord is er volgend jaar 1.1 miljard beschikbaar voor het verlagen van de lasten. Dat geld is deels bestemd om de koopkrachtgevolgen te compen seren van het nieuwe zorgstelsel dat dan wordt ingevoerd. Daar over hebben de ministers giste ren ook afspraken gemaakt. Vol gens Zalm 'gaan velen er vol gend jaar op vooruit', maar zijn er geen garanties te geven. Zalm wil in de zomer ook bekij ken of er extra geld gevonden kan worden voor kinderopvang en het afschaffen van lesgeld voor 16- en 17-jarigen. Om dat laatste heeft de Tweede Kamer vorig jaar in een motie ge vraagd. Meer geld voor kinder opvang is een wens van de coali tiefracties CDA en D66. De drie regeringsfracties zijn ook voor stander van meer lastenverlich ting, met name voor de midden inkomens. Tweede-Kamerlid De Nerée van het CDA zegt in een eerste reac tie blij te zijn dat het kabinet toch nog wat geld heeft weten te vinden voor nieuwe uitgaven. Hij is ook blij met de besteding ervan. ANP iONDEN - De Britse kroon- irins Charles en Camilla Parker lowles zullen morgen hun 'zon- len cn verdorvenheid' erkennen lij de kerkelijke zegening van mn huwelijk. Iharles en Camilla spreken de n 1662 opgestelde strengste ak- p van boetedoening uit die de Anglicaanse bijbel bevat. Daar mee doen ze boete voor hun bei ter echtscheidingen. [We erkennen en' bewenen onze feelvuldige zonden en verdor- renheid. die we van tijd tot tijd rustig hebben begaan, in ge- lachte. woord en daad, tegen W Goddelijke Majesteit, daar mee uw terechte toom en veront- teaardigdheid over ons afroep end', luidt de akte. ANP/DPA pagina 2 Charles naar het altaar (Advertentie) EUWS MUS gratis KÏ^derprögramm! godinnen goden van onze redactie buitenland DEN HAAG - De fiscus heeft duizenden Nederlanders achter haald die met zwart geld een tweede huis in het buitenland hebben gekocht. Ze krijgen een forse naheffing en een boete. Het gaat voornamelijk om men sen met een tweede woning in Frankrijk. Onderzoeken naai' on roerend goed in Spanje, Italië en Portugal dat met zwart geld is betaald is nog in volle gang. De fiscus begon ruim vier jaar geleden met de jacht op zwart geld dat Nederlanders in het bui tenland aanhouden. In het begin richtte de speurtocht zich voor al op buitenlandse bankrekenin gen, zoals in Luxemburg, waar velen hun zwart geld hebben 'ge stald'. Sinds vorig jaar is daar de financiering van onroerend goed in het buitenland bijgeko men. In eerste instantie gaat het (Advertentie) De nieuwe Audi A6 Avant om tweede huizen in Frankrijk. Naar schatting hebben tweehon derd- a driehonderdduizend Ne derlanders daar een woning. De fiscus heeft inmiddels ook al be lastinggegevens uit Portugal, Spanje en Italië binnen, maar TERNEUZEN - De islam heeft volgens bisschop Tiny Muskens van Breda op lange termijn wei nig overlevingskansen. Voor het christendom en het boeddhisme ziet hij wel toekomst. nog niet voldoende om een volle dig inzicht te krijgen. Nederlan ders hebben een tijd de mogelijk heid gehad hun verzwegen bezit tingen alsnog bij de fiscus op te geven. Wie dat deed, kreeg wel een naheffing, maar geen boete. Dat kan nu niet meer. Iedereen die wordt betrapt, krijgt een for se aanslag die kan oplopen tot meer dan het aankoopbedrag van de woning. Iedereen die een tweede huis in het buitenland heeft gefinancierd met wit geld, hoeft zich geen zorgen te ma ken. In dat geval betaalt de eige naar in het land waar de woning staat belasting over de waarde van het onroerend goed. GPD Paus Johannes Paulus II, die vandaag wordt begraven, overwoog in 2000 zijn ambt neer te leggen. Dat blijkt uit zijn geestelijk testament, dat het Vaticaan gisteren open baar maakte. In dat testament staat verder dat de kerk vorst graag in zijn geboorteland Polen wilde worden be graven. Uiteindelijk liet hij echter de kardina len hierover beslissen. Gisteren arriveerden op nieuw tienduizenden pelgrims in de Rome. Elke week krijgen Neder landse vissers wel een bom, granaat of torpedo uit de Tweede Wereldoorlog in hun netten. Wennen doet het nooit, zegt een van hen. Voormalig oorlogstuig eis te deze week drie slachtof fers, onder wie de 38-jarige Jos van Belzen uit Amemui- imJt den. Een vitaal platteland is niet mogelijk zonder een duurza me agrarische sector. Dat zei gedeputeerde A. Poppelaars gisteren in Den Haag aan het eind van een werkconferen tie over de toekomst van de landbouw. De agrariër moet als ondernemer worden gezien, benadrukte hij De over heid kan ze niet de wet voorschrijven, maar kan ze wel stimuleren. De boer moet de ruimte krij- rij C gen om te experimenteren. Muskens zei dit gisteren in ver zorgingshuis De Blide in Temeu- zen, waar hij discussieerde over zijn biografie Wees niet bang. De bisschop wees erop dat zo wel het christendom als het boeddhisme perspectief voor de mens biedt. „Hoe ontkom je aan ziekte en el lende? Daar hebben we in het christendom wel een aantal ant woorden op." Muskens ziet het bieden van per spectief niet terug in de islam. „De islam is altijd verbonden ge weest met bloedvergieten en oor log. Vanaf de eerste dag heeft Mohammed oorlog gevoerd." Ook voor het hindoeisme had Muskens geen goed woord over. „Het hindoeïsme kan niet be staan zonder kastenstelsel. So ciaal gezien heeft deze gods dienst dan ook geen toekomst."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1