>zc Europa is nog lang niet van AZ af Ajax mijlenver van beoogd niveau Veel favorieten voor marathon van Rotterdam CSKA Moskou overklast Auxerre MüfetiiE 19 ïlkmaarders hebben riant uitzicht op halve finale Uefa Cup Van Heeswijk zit mentaal aan de grond MHÜÜ PMBBï® Quick Boys raakt winstpunt kwijt Mogelijk straf voor Vandenbussche Zwemmer Kenkhuis niet naar WK Bekking breekt snelheidsrecord Rugbysters Oranje in finale EK Vier maanden schorsing voor Thijs Waterink vrijdag 8 april 2005 Jn nnze sportredactie ISKOU - CSKA Moskou is al „med als zeker van een plaats Wie halve finale van het toer- Li om de Uefa Cup. De Russi- Ibe club won <le ecrste t ijd tegen AJ Auxerre met 4-0. jij rust stond het 1-0. loor CSKA scoorden Odiah L minuut), Ignasjevitsj (63e strafschop), Vagner (71e) en Goe- sev(78e). Newcastle United had gister avond de grootste moeite met Feyenoords overwinnaar Spor ting Lissabon. Alan Shearer scoorde in de 37e minuut. Het bleef bij die ene treffer van de oude vos in de spits. De geblesseerde Patrick Kluivert ontbrak bij de Engelse club. Newcastle of Sporting wordt in de halve finale de te genstander van de winnaar uit de beide duels tussen Villarreal en AZ. Austria Wien kwam thuis niet verder dan 1-1 tegen het Itali aanse Parma. In de 61e minuut werkte Mila de achterstand uit de eerste helft door Pisano weg (1-1). Parma werd daardoor favoriet voor het bereiken van de halve finale, te gen waarschijnlijk CSKA Mos kou. CSKA Moskou - Auxerre 4-0 (1-0). 21. Mathis 1-0 (eigen doel), 63. Ig- nashevich 2-0 (strafschop), 71. Lo ve 3-0, 78. Gusev 4-0. Scheidsrech ter: Cantalejo (Spa). Rode kaart (2x geel): 83. Mignot (Auxerre). Ge le kaart: Aldonin, A. Berezutski (CSKA Moskou), Mathis (Auxer re). Austria Wien - Parma 1-1 (0-1). 34. Pisanu 0-1, 61. Mila 1-1. Scheidsrechter: Poulat (Fra). Gele kaart: Vastic (Austria Wien), Bola- no, Fabio Vignaroli, Gibbs (Par ma). Newcastle United - Sporting Por tugal 1-0 (1-0). 37 Shearer 1-0. Scheidsrechter: Baskakov (Rus). Gele kaart: Hughes, Bowyer (New castle United), Liedson (Sporting Portugal). ANP ILLARREAL - Europa is nog ,ng niet van AZ af. De Alk- aarders bezorgden zichzelf gis mond een fantastische uit ingspositie voor het bereiken de halve finales van de Uefa up door het onaantastbaar ge- ihle Villarreal in eigen huis te srslaan: 1-2. IZ kreeg kort voor het begin m de wedstrijd een flinke dom- er te verwerken. Mathijsen leek de laatste training toch iet ongeschonden doorstaan te ebben en besloot zelf niet te jelen. Zijn rol als mandekker erd overgenomen door Jaliens. et wegvallen van de internatio- al bracht Co Adriaanse er niet ie zijn strijdplan aan te passen, ij opteerde voor een gewaagd mcepk met drie verdedigers, aardoor moest linksback De Ier zijn plaats afstaan aan een dra middenvelder, Buskermo- I. illaireal is de witte raaf in de warte nacht die het Spaanse oetbal dit seizoen beleeft. In et begin van het nieuwe millen- ium speelden clubs als Real [adrid (winnaar in 2000 en D02). Valencia (verliezend fina st in 2000 en 2001) en Depor- vo nog een dominante rol in ie; Europese voetbal, maar de 'atste jaren is er van een Spaan- hegemonie geen sprake meer. Dit seizoen zijn de prestaties ïelfs treurig te noemen. Alleen illarreal is Europees nog ac- ef. ie! als Dirk Scheringa bij AZ heeft ook bij Villarreal een puis sant rijke voorzitter de club on- DEN HAAG - Max van Hees- tijk start zondag niet in Parijs- Boubaix. Ook de Amstel Gold Bace, die een week later wordt ferreden, schrapt hij zo goed als zeker van zijn programma. De coureur van Discovery Channel leeft daartoe besloten nadat hij jin Gent-Wevelgem één van de martste dagen uit zijn profloop- aan beleefde. der de arm genomen. Porselein koning Fernando Roig heeft met zijn miljoenen een ijzersterk elf tal bijeen gekocht. In de Spaan se competitie heeft de club een solide subtopstatus verworven, dit seizoen doet de ploeg zelfs een serieuze gooi naar een invi tatie voor het bal der kampioe nen. Ook in Europa is Villarreal de kinderschoenen allang ont groeid. Vorig jaar bereikte de club al de halve finale van het Uefa Cuptoernooi, een resultaat dat na gisteravond nog moeilijk haalbaar lijkt. De grote kracht van Villarreal was tot op heden het feit dat de ploeg van trainer Pellegrini nau welijks tegendoelpunten incas seert. In de competitie gemid deld minder dan één per wed strijd, in Europees verband is doelman Reina nog moeilijker te passeren. In het eigen stadion El Madrigal hoefde hij tot gister avond zelfs nog geen enkele maal te capituleren. Met die wetenschap in het ach terhoofd daagde Co Adriaanse zijn spelers voor de wedstrijd uit dat ongerepte blazoen eens flink te bezoedelen. „Dat is na melijk nog niemand gelukt. Net zo goed is het voor. ons een mooie uitdaging om een ronde verder te komen tegen de Spaan se nummer drie." Adriaanse werd al na tien minu ten op zijn wenken bediend. Landzaat, verrassend in de man dekking op vormgever Riquel me, stond aan .het einde van een vlotte AZ-combinatie via Van Galen en Nelisse. De Alkmaarse aanvoerder prikte de bal keurig in de hoek: 0-1. Het antwoord van de geniale Ar gentijn liet niet lang op zich wachten. Riquelme zette de aan val zelf op, spits Lucho zorgde voor de afgemeten kaats, waar na de voormalige Barcelona-spe- ler de hoek voor het uitkiezen had: 1-1. Daarna ontspon zich een adem benemend gevecht, waarin AZ goed speelde maar de thuisclub beter. Doelman Timmer hield zijn doel echter tot aan de pauze schoon. Daarvoor moest hij zelfs een penalty keren. Krom kamp, voor rust de minste AZ' er, blokte Lucho op het oog cor rect af maar scheidsrechter Plau- tz legde de bal op de stip. Tim mer had echter geen moeite om het schot van Riquelme te ke ren. Even later ging Kromkamp echt in de fout, nu tegen Jose Mari. Ditmaal liet de Oostenrijk se arbiter genade voor recht gel den. Beslissing Na rust beukte de thuisclub nog nadrukkelijker op de Alkmaar- se veste. Die kraakte hevig maar begaf het niet. In tegendeel, het was het Spaanse fort dat twin tig minuten voor tijd instortte. Uitgerekend Kromkamp was de man die de beslissing inleidde. De back haalde de achterlijn en legde breed op Nelisse. Die had twee pogingen nodig, de dreun was er niet minder om: 1-2. Villarreal (Spa) - AZ (Ned) 1-2 (1-1). 11. Landzaat 0-1, 14. Riquel me 1-1, 74. Nelisse 1-2. Scheids rechter: Plautz (Oos). Gele kaart: Josico, Armando Sa (Villarreal), Kromkamp, Lindenbergh (AZ). Aantal toeschouivers: 14 000. Villarreal: Reina; Vasco, Arzo, Gonzalo en Senna; Armando Sa, Josico (74. Hector Font), Riquelme en Sorin (60. Santi Cazorla); Jose Mari (80. Guayre) en Lucho. AZ: Timmer; Kromkamp, Jaliens, Opdam; Landzaat, Lindenbergh, Van Galen (80. Ramzi) en Busker- molen (64. De Cler); Sektioui, Ne lisse (83. Huysegems) en Perez. GPD mm Pi» amper 25 kilometer stapte an Heeswijk volledig gedesillu- .oneerd uit de wedstrijd, omdat ij als allereerste moest lossen it het peloton. Terwijl de groep iehting Wevelgem denderde, ging de Limburger naar het zie kenhuis voor een nieuw bloedon derzoek. De resultaten daarvan ijn al bekend, maar brachten niks alarmerends aan het licht. Integendeel. Volgens mijn oedwaarden zou ik in topcon ditie moeten zijn, maar daar is op de fiets niks van te merken. 5 heb het gevoel dat ik bij elke serieuze inspanning blokkeer", mokt Van Heeswijk. ïu lichamelijk malheur is uitge- oten, stelt de 32-jarige renner ?agen bij zijn mentale conditie. Iet name de nasleep van zijn Uitscheiding speelt hem par it „Ik heb vorig jaar privé veel voor mijn kiezen gekregen. Ik eb me toen kunnen afreageren oor te koersen, maar dat reekt me nu op. Een aantal din- en is nog niet opgelost, waar door ik me niet fatsoenlijk op tmjn vak kan concentreren. Als topsporter mag je niks anders aan je hoofd hebben. Han Heeswijk kan in elk geval "wenen op de steun van zijn ploeg. Hoewel Discovery Chan nel voor de resterende voorjaars klassiekers nauwelijks een vol waardige selectie op de been san brengen, hoeft Van Hees- vjk de komende weken nauwe- ps in actie te komen. «Volgende week woensdag moet it de Scheldeprijs nog rijden, parna hoop ik alles op een rij- fte krijgen. Eigenlijk kun je Peter een been breken. Dan ret ledereen tenminste wat er gn de hand is. Nu lijk ik net ||n zielig mannetje, terwijl dat jtooi't dingen ook bij het leven jjjoort. Eén echtscheiding ver werk je niet van vandaag op morgen." Van Heeswijk verwacht zijn goe ie benen terug te vinden in juni. I"ar» gaat hij naar Philadelphia ivoor een aantal koersen. GPD Robin Nelisse is eerder bij de bal dan doelman Reina van Villarreal en schiet AZ naar een 2-1-overwinning. foto Robin Utrecht/ANP Eerste zege onder bewind van Danny Blind door Peter van Duyl AMSTERDAM - In zijn derde poging incasseerde Danny Blind dan eindelijk zijn eerste drie punten als trainer van Ajax. Maar ook het duel met het arm zalige Willem II maakte duide lijk dat de Amsterdammers licht jaren verwijderd zijn van het be oogde niveau. Het verwende pu bliek in de Arena moest het doen met een karige 2-0. Uiteraard waren ze in Amster dam content met de drie pun ten, maar het was ook lachwek kend geweest als Ajax tegen Wil lem II in de problemen was geko men. Het elftal van Robert Maas kant behoort sinds de winter so wieso al tot de zwakste ploegen in de eredivisie, gisteren miste het ook nog eens zes basisspe- lers. Het verweer van Willem II kwam bij vlagen dan ook in de buurt van het absolute nulpunt. Sinds de aanstelling van Danny Blind in Amsterdam ligt de na druk op de verre toekomst en hangt het heden er eigenlijk maar een beetje bij. De nieuwe oefenmeester wil het restant van dit seizoen gebruiken om een goede basis te leggen voor de periode na de zomer. Niet voor niets noemde Blind winnen op dit moment 'wenselijk, maar niet het allerbelangrijkste'. Op zoek naar de zon puzzelt Blind er voorlopig lustig op los. Mede door blessures en schorsin gen verspijkert ook de nieuwe trainer zijn opstelling elke wed strijd op een aantal plaatsen. Te gen Willem II week Ajax op vier posities af van het elftal dat za terdag in Heerenveen verloor. Eén van de afwezigen was de Braziliaan Maxwell, de meest opvallende bankzitter was ech ter Rafael van der Vaart. In de graniethardeWereld van het topvoetbal loopt het voorma lige supertalent meer en meer deuken op. In december ontnam Ronald Koeman hem de aanvoer dersband, onder de interim-trai ners Krol en Bruins Slot kwam Van der Vaart op de bank te zit ten. In het eerste duel onder Danny Blind (thuis tegen PSV) keerde hij terug in het elftal. Te gen Heerenveen was Van dei- Vaart geblesseerd, gisteren was hij fit genoeg om te spelen. De oefenmeester koos echter voor een middenrif dat bestond uit Pienaar, Maduro en Sneijder. Nu Van der Vaart ook onder Blind op een zijspoor dreigt te belanden, lijkt het voor alle par tijen beter dat hij vertrekt. Twee seizoenen geleden was de middenvelder nog miljoenen waard, maar op de hoofdprijs re kent Ajax allang niet meer. Voor Van der Vaart gloort slechts de buitenlandse subtop of PSV moet alsnog verse lucht blazen in de proefballon die het een paar weken geleden opliet. De eerste opdracht die Blind zich bij Ajax heeft gesteld, is het terugbrengen van de rust in zijn ploeg. Daarnaast wil de nieuwe coach zijn elftal zo snel mogelijk meer naar voren laten verdedigen, zoals Ajax dat met Blind als speler zo goed beheers te. Ergernis Ofschoon de regerend kampioen tegen het zwakke Willem II ne gentig minuten heer en meester was, kon de trainer onmogelijk Vier verdedigers van Willem II kunnen niet voorkomen dat Nicolae Mitea de 1-0 voor Ajax binnenkopt. foto Hans van Weel tevreden zijn over de uitvoering. Met driftige armgebaren pro beerde Blind zijn ploeg in het ga reel te krijgen, maar Ajax speel de als vanouds zo slordig dat de ergernis op sommige momenten opzichtig met hem op de loop ging. Toch had de Ajax-zege in de op vallend lege Arena - veel vaste kaarthouders kozen blijkbaar voor Villarreal-AZ - veel hoger moeten, uitvallen. Alleen al in de eerste helft kregen Pienaar, Ba- bel en Maduro allen een riante mogelijkheid op een goal, vooral in de eerste periode na de pauze had Willem li-doelman Oscar Moens het ook druk. Uiteindelijk teerde Ajax lang op een doelpunt van Nicolae Mitea in de twintigste minuut. De ma nier waarop de treffer tot stand kwam, vertelde het verhaal van de wedstrijd. De mini-voetbal ler uit Roemenië kreeg een slap pe voorzet van Mauro Rosales op het hoofd en kon zo de waar schijnlijk eerste en tegelijk laat ste kopgoal uit zijn loopbaan scoren:1-0. Toen ook Ryan Babel in de slot minuut nog scoorde, zat een groot deel van de toeschouwers al in de auto. Ajax - Willem II 2-0 (1-0). 20. Mi tea 1-0, 90. Babel 2-0. Scheidsrech ter: Blom. Gele kaart: Van Mossel veld, Ceesay (Willem II). Aantal toeschouwers: 35.000. Ajax: Vonk; Trabelsi, Heitinga, Grygera en De Jong; Pienaar (74. Maxwell), Maduro en Sneijder; Rosales (74. Boukhari), Babel en Mitea. Willem II: Moens; Van der Slruijk. Victoria (57. Wau), Smit (78. Re dan) en Van Mosselveld; Delanoy, Caluwé en Augustien; Ceesay (78. Denissen), Reuser en Bobson. GPD ZEIST - De tuchtcommissie amateurvoetbal West 1 van de KNVB brengt bij zaterdaghoofdklasser Quick Boys uit Katwijk een winstpunt in mindering naar aanleiding van het bananenincident tijdens de wedstrijd van afgelopen zaterdag tegen Capelle. Quick Boys krijgt ook een geld boete van 2500 euro opgelegd en dient de resterende 36 minuten van het gestaakte duel tegen Capelle zonder pu- bliek uit te spelen. De donkere scheidsrechter Doest staak te het duel omdat er vanuit het publiek bananen naar hem werden gegooid. De arbiter heeft van het voorval ook aangifte gedaan bij de politie. GPD BRUGGE - Heerenveen-doelman Brian Vandenbussche ontkent dat hij in september 2002 een man uit een raam heeft geduwd. De raadsman van de 24-jarige Belg gaf voor de correctionele rechtbank in Brugge niet meer toe dan dat zijn cliënt destijds aanwezig was bij een ruzie in een café in het Belgische Blankenberge. In het café ontstond onenigheid met een groepje Nederlan ders over de vriendinnen van enkele mannen uit Blanken- berge, onder wie Vandenbussche. Dat leidde tot een ach tervolging. De keeper gaf toe daaraan te hebben deelgeno- men. De fatale duw zou zijn uitgedeeld door een 25-jarige plaatsgenoot. De Nederlander liep zware snijwonden en blijvende littekens op. De 25-jarige man naar wie de be schuldigende vinger wees, zei schuldig te zijn, maar noem de Vandenbussche en een derde man 'mededaders'. De rechtbank doet uitspraak op 10 mei. ANP/Belga RIJSWIJK - Johan Kenkhuis neemt niet deel aan de we reldkampioenschappen zwemmen in juli in Montreal. De zwemmer van het XLence Swimteam heeft besloten zich komende zomer toe te leggen op zijn studie. Kenkhuis traint wel gewoon door en wil later dit jaar uitkomen op het EK korte baan in het Italiaanse Triëst. ANP SANXENXO - Zeezeiler Bouwe Bekking heeft met zijn nieuwe jacht MoviStar, dat tot de Volvo Open 70-klasse behoort en voor Spanje uitkomt, historie geschreven. De Nederlandse schipper legde in de Stille Oceaan, tweedui zend mijl van Nieuw-Zeeland, 530 zeemijlen af in 24 uur. Daarmee braken Bekking en zijn tien bemanningsleden ruimschoots het wereldsnelheidsrecord. De oude toppres tatie stond op naam van de Britse stuurman Robert Mil ler. Zijn schip Mari Cha IV, met 140 voet twee keer zo lang als de MoviStar, legde op 7 oktober 2003 in 24 uur 525,7 zeemijlen af. ANP HAMBURG - Het Nederlandse vrouwenrugbyteam heeft gisteren in Hamburg de finale bereikt van het Europees kampioenschap. Oranje, met Linda Riel van Oemoemenoe in de gelederen, versloeg in de eerste halve finale Zweden met 8-7. Bij de rust stond Nederland nog met 5-7 achter. In de finale van zaterdag wordt de winnaar van cle andere halve finale tussen Duitsland en Italië de tegenstander. ANP/SID door Wilko Voordouw ROTTERDAM - Hij had in Lon den heel veel geld kunnen ver dienen door daar aan de start van de marathon te verschijnen. Maar de 24-jarige Felix Limo, vorig jaar winnaar in Rotter dam in een nieuw parkoersre cord, verschijnt zondag liever als grote favoriet aan de start in de marathon van de Maasstad. „Geld is niet belangrijk. Ik wil eerst een echt grote naam wor den in de marathonwereld. Goe de tijden, daar gaat het voor mij om." Limo is terug in Rotter dam en de stad is hem daar dankbaar voor. De man die de hoofdrol speelt in het reclame spotje van hoofdsponsor Fortis raakt duidelijk onder de indruk wanneer hij zijn eigen afbeel ding ziet op het gebouw van Nedlloyd. „Dit is enorm", zegt hij, terwijl hij zich nog eens om draait om de twintig meter hoge foto te bekijken. Limo zit diep weggedoken in zijn winterjas en vraagt hoe de weersvoorspellin gen van zondag zijn. Kou, zo blijkt, is wat hem betreft geen probleem. „Er zijn concurren ten die daar meer moeite mee hebben." De voorspelde tempe ratuur is negen graden. „Per fect." Windkracht 4. „Minder dus dan vorig jaar. Goed." Felix Limo heeft er zin in. Hij heeft sinds de marathon van Ber lijn vrijwel alleen maar ge traind. Hij verliet zijn trainings kamp in Kenia alleen maar voor de 'Twintig van Alphen'. Die hij, onder zeer winterse omstan digheden overigens, overtui gend won, voor zijn trainings maatje Jackson Koech. Die maakt in Rotterdam zondag zijn marathondebuut. In het verle den had hij als haas gefungeerd voor Limo. „Tot dertig kilome ter. Wat Felix deed, deed ik ook", aldus de 26-jarige Koech. Limo: „Eerst was hij mijn hel per, nu is hij mijn rivaal." De Kenianen in Rotterdam hou den wel van een dolletje. Zo ver klaart Titus Munji, die na Limo van het deelnemersveld de snel ste tijd heeft op de marathon (2.06.15 tegenover Limo's 2.06.14): „Ik heb besloten om dit keer een seconde sneller te zijn dan Felix. Ik wilde al langer heel graag tegen Felix lopen. Dit is het moment waar ik heel lang op heb gewacht. Ik ver wacht een tijd van ongeveer twee uur en vijf minuten." De concurrenten van zondag gieren het uit. De derde snelle man, William Kiplagat, won in 2003 al in Rot terdam. Hij klokte toen in grote hitte 2.07.42, terwijl hij in 1999 in Amsterdam al eens 2.06.50 liet afdrukken. „De grote onbe kende is het weer. Ik hou wel van hoge temperaturen. Maar goed, de vorm van de dag is ook belangrijk. Ik steek in prima vorm, maar dat kan zondag hele maal anders zijn. Zeker is dat we gaan proberen om een hele snelle tijd te lopen. Het publiek is hier prachtig, de sfeer uitste kend. Daarom vind ik het leuk hier weer te komen lopen." Lornah Kiplagat Bij de vrouwen is het beeld iets minder optimistisch. Bij de pers- I conferentie voorafgaand aan de marathon was de Nederlandse. Lornah Kiplagat de grote afwe zige. Haar echtgenoot Pieter Langerhorst legde uit dat ze ver-;' kouden is. „De komende dagen zijn gericht op zo snel mogelijk beter worden. Lornah heeft- geen koorts. Ik zie niet waarom" ze zondag niet aan de start ver-, schijnt." GPD FRANKFURT - Thijs Waterink is gisteren door de disciplinaire commissie van de Duitse voet balbond DFB geschorst tot 31 juli. De 36-jarige Nederlandse speler van SC Paderborn wordt onsportief gedrag en het aanne men van 10.000 euro smeergeld verweten. Hij is de eerste voetballer die in het Duitse omkoopschandaal is bestraft, naar aanleiding van het bekerduel tussen Paderborn en Hamburger SV (4-2). Het duel werd geleid door scheids rechter Robert Hoyzer, een van' de hoofdverdachten in het schandaal. ANP/DP A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19