Vissers leven met bommen Reeks activiteiten in vrijheidsmaand PZC Gepensioneerde agenten kunnen wel voor de klas Installaties ontstaan door ontmoeting van uitersten IELICHT 17 kunst Oorlogstuig Open dag bij Zeeuwse boeren met trekpaarden Laatbloeiers Minioptreden Racoon in Goes Lenteconcert Veronica vrijdag 8 april 2005 Havenwerkers boos over inzet van goedkope werknemers jjfrgr.lfiffrev Kutterink 4gOES - Werkgevers in de ha- iCens en met name in Rotterdam lenen steeds meer ongeschoold ''personeel in. Dat zet de banen van de ruim 770 werknemers van havenuitzendbureau SHB op de tocht. Bij de havenpool werken tientallen Zeeuwen. De ondernemingsraad slaakte gisteren daarom een noodkreet, i Hi] heeft een brief gestuurd aan de directie en het personeel van c SHB. alle betrokken onderne- S ningsraden in de Nederlandse ai reehavens en vakbonden. :b Daarin spreekt de raad zijn er- gemis en grote bezorgdheid uit a over de wildgroei aan inhuur- en uitleenregelingen. Tegen de afspraken in en buiten de SHB r om zouden werkgevers goedko- per personeel inhuren. Daar joolt volgens de OR een eind aan te worden gemaakt. - inde brief wijst; de OR op de op- ichtmg van bedrijven als ABC, 9 Hartman. ILS, Arras en Interce- s lent, die in Rotterdam actief ;r. zijn of weer dreigen te worden, Verder klaagt de raad over op- drachtgevers als Seabrex, ECT, APM Terminals en Ceres. De SHB-werknemers vrezen dat het beleid van 'havenwerk voor havenwerkers' steeds verder on der druk komt te staan. „Wij zijn enorm bezorgd over deze portpackage-achtige uitwas sen", verduidelijkt OR-lid G. Ponse, verwijzend naar de plan nen van de Europese Commissie om zeelui toe te staan zelf hun schepen te lossen. Voor alle ha venarbeiders staat het sein op oranje, staat in de brief. „Werk gevers huren goedkoper perso neel in, buiten de SHB om. zo dat ons werk op de tocht komt te staan. Het gaat om mensen die niet geschoold zijn in het spe cifieke havenwerk en met wei nigsalaris genoegen nemen. Dat zijn portpackage-achtige toe standen waar we met zijn allen 20 fel tegen hebben geprotes teerd. En nu gebeurt het stie kem toch. Vakbonden moeten daadkracht tonen en hier tegen in opstand komen. Daarom lui den we de noodklok." door Harmen van der Werf Op zee komt nooit een einde aan de Tweede Wereldoorlog. Oud oorlogs tuig eiste woensdag opnieuw drie slacht offers. drie vissers van de Ouddorp 1. El ke week halen Nederlandse viskotters wel bommen, torpedo's en granaten naar boven. „Maar wennen doet het nooit", zegt Hannes Caljouw uit Arne- muiden, zetschipper op de kotter Oud dorp 18. Caljouw is donderdag aan het werk op zijn schip in de haven van Colijnsplaat. Hij kende één van de slachtoffers, de 38-jarige Jos van Belzen uit Arnemui- den. „Hij heeft als kind nog bij ons aan boord gesopt." Caljouw had deze week en vorige week zelf een bom in één van zijn netten. Hij deed ermee wat vrijwel alle vissers doen: zo snel mogelijk over boord. „Wij kunnen het navertellen, Jos van Belzen en zijn twee collega's niet. Triest, heel triest." Meestal gaat het goed. Voorzover na te In 2000 kreeg de Breskens 10 een zeemijn in de netten. gaan is het bijna negentwintig jaar gele den dat een Zeeuwse visser omkwam door een explosie van opgevist oorlogs tuig. Voormalig visser Lieven Kusse uit Arnemuiden vindt na lang zoeken in zijn uitgebreide archief de gegevens te rug over de catastrofe. De Vlissingen 27 had dinsdag 3 augustus 1976 de netten gehaald. Tussen de vis zat een granaat. Die ontplofte. Kees Besems (18) uit Vlis singen kwam om het leven, de 16-jarige Leonard de Nooijer uit Arnemuiden raakte zwaargewond. „Hij is weer naar zee gegaan en vist nog", weten Kusse en Caljouw. Vissers laten zich niet zomaar afschrik ken. Ze zijn wel wat gewend. „Slecht weer is het minst erge, dat zie je aanko men", zegt Caljouw. „Van twee dingen ben ik bang, van de Algemene Inspectie Dienst en van bommen. Soms heb je zo'n ding aan boord en dan begint die te sissen. Je weet niet hoe snel je er dan vanaf moet komen." Machiel Versprille uit Breskens heeft in 1987 ondervonden wat oorlogstuig te weeg kan brengen. Hij was met de Bres kens 8 aan het vissen op volle zee bij de Ferrybank voor Duinkerken. Een torpe do kwam in de netten. Die explodeer de.. „Je schrikt je wezenloos", zei hij bij terugkeer in de haven van Breskens. „Het was een grote knal, waarna alles uitviel. De lichten, de motor." Verspril le en zijn bemanning hadden het geluk dat de ontploffing onder water gebeur de. in één van de netten die zich op een diepte van dertig meter en honderd me ter achter het schip bevonden. „Haal je dat ding op, wat blijft er dan van je over?", realiseerde de Bressiaander zich. „Na de knal ontstond er even pa niek aan boord. We zagen de dode vis boven drijven." Het vistuig was zwaar beschadigd. Tegen wil en dank zijn vissers de beste mijnenvegers van de zee. De marine zag dat ook in en gaf vissers die bommen meldden en meenamen, een premie. Tot 1979 heeft die regeling bestaan, om eind jaren tachtig even terug te keren. Sinds enkele jaren wordt er weer een bijdrage gegeven, maar die zo gering dat er nauwelijks gebruik van wordt ge maakt. Vissers kunnen, volgens een fol der van de kustwacht, een bijdrage van 188,51 euro krijgen voor het eerste ex plosief binnen één week. Worden er in dezelfde week meer gevangen, dan leve ren die 45,38 euro op. Voor elke schip geldt per kalenderjaar een maximum van 2268,90 euro. Voorzichtig Het verlies aan vistijd wordt daardoor nauwelijks gecompenseerd. Caljouw van de Ouddorp 18 heeft er dan ook wei nig zin in om vondsten van oorlogstuig door te geven. Zijn ervaringen met de marine zijn ook niet al te best. „Je bent er zo uren mee zoet. Ook wel logisch, die mensen moeten voorzichtig zijn, maar toch." Hij heeft het twee jaar gele den anders aangepakt. „We hadden een foto Ruben Oreel bom gevangen voor Domburg. De mari ne was in de buurt aan het werk, op de Vlakte van de Raan, maar niemand kon komen. Wij hebben die bom toen laten afzinken met een boeitje eraan en we hebben de positie doorgegeven. Vervol gens is er niets gebeurd. We hebben dat boeitje nog maanden zien drijven, tot waarschijnlijk een sportvisser het eraf heeft gesneden." Aan boord van de Ouddorp 18 heeft Cal jouw een speciale hijsband om bommen voorzichtig op te pakken en terug in zee te zetten. „Veel meer kun je niet doen. Je kunt die dingen eenmaal niet mis vis sen." Hennie Peeters uit Ritthem, voormalig hoofd van de duik- en demonteerploeg van de marine in Vlissingen, vindt dat er weer een stevige premieregeling moet komen. Voor 1979 kwamen er veel meer meldingen binnen dan nu. Peeters maakt zich ook geen illusies. „Elke bom die definitief uit zee verdwijnt, is er weer ééntje, maar je komt nooit hele maal van dat spul af." door René Schrier MIDDELBURG - Gepensioneer de politiemensen voor de school klas. Het is een suggestie van de Terneuzense burgemeester J. Lo- nink. Volgens de politie is het een interessant idee. waar naar gekeken kan worden. Het onderwerp kwam donder dagmiddag aan de orde in een vergadering van het regionaal college. Dat is de vergadering van burgemeesters, justitie en politie. Burgemeester W. Nuis van Tho- len kaartte het onderwerp aan. Hij sprak er zijn teleurstelling over uit dat de politie geen gast lessen meer geeft op basisscho len. Het gaat volgens Nuis niet zozeer om de lessen, maar om de relatie tussen de scholieren, de school en de politie. Die achtte hij van groot belang. M. Siderius van de politie ant- NISSE - De Stichting Het Wer kend Trekpaard houdt morgen een open dag bij alle aangeslo ten houders van trekpaarden in Zeeland. Op elf bedrijven zullen paarden van 10.00 tot 12.00 en van 13.30 tot 15.30 uur verschillende voor jaarswerkzaamheden op het land helpen uitvoeren. De bedrij ven waar paardenkrachten kun nen worden bekeken liggen door heel Zeeland. Belangstel lenden kunnen terecht aan de Bartelmeetweg 6, in Tholen; Nootenboomdijk 5. Nisse; Dorpsring 17 en Smidsweg 24, Noordwelle; Weelweg 25, Waar de; Weelweg 2, Gapinge; Snoeck Hurgronjeweg 2, Serooskerke (W); Westhovenseweg 5, Oostka- pelle; Zandweg 54a, Ritthem; Heuvelsweg 3, Kerkwerve; Mo- lenwerf 10, Meliskerke. woordde hem dat het geven van lessen op scholen niet be schouwd wordt als een kerntaak van de politie, zodat ze ge schrapt zijn. Op zich stond hij niet afwijzend tegenover de sug gestie van Lonink. Hij noemde het een leuk idee. „We kunnen kijken of we er iets mee kunnen doen", aldus Siderius. Korpschef F. Goudswaard gaf de aanwezige burgemeesters een overzicht van de sterkte van het Zeeuwse politiekorps. Hij vertelde dat het korps uit 920,69 volledige arbeidsplaatsen be staat. Daarvan zijn er 729,22 in echte politiedienst. In de regio Walcheren zijn 141,23 politie mensen werkzaam, in de Ooster- schelderegio 162,75 en in Zeeuws-Vlaanderen 134,70. In de divisie recherche zijn 168,71 volledige arbeidsplaat sen ondergebracht, voor een deel verdeeld over de drie re gio's. Verder is er de divisie exe cutieve ondersteuning waar on der meer de parketpolitie, de vreemdelingenpolitie, het servi cecentrum. de verkeerspolitie, de jeugdpolitie, de meldcentrale en de forensische deskundigen bijzitten. Allemaal mooie cijfers conclu deerde Goudswaard, maar wat ziet de burger daar nu van te rug. Hij kon die vraag zelf met een beantwoorden met de vast stelling dat er dagelijks (in af wisselende ploegendiensten en afgezien van vakanties, cursus sen en ziekte) 511 politiemensen zichtbaar en herkenbaar in uni form op straat zijn. Daarnaast zijn er nog eens 156 politiemen sen dagelijks actief, maar niet als zodanig herkenbaar of op straat. HULST - De Stichting Wel zijn Ouderen Hulst geeft op 17 april om 14.30 uur in De Lieve aan de Broodmarkt een optre den van De Laatbloeiers. De groep brengt een programma met muziek uit de jaren 60. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Met muziek, dans. theater, lezingen, debat ten, documentaires, exposities en andere activiteiten wordt van 14 april tot en met 13 mei de Maand an de Vrijheid ge vierd. Op het programma staat een groot aantal activiteiten en evenementen. De Maand van de Vrijheid is een gezamenlijk initiatief van de provincie, COS Zeeland, het Be vrijdingsfestival, het Regionaal jogisch Centrum Zeeland, de Zeeuwse Bibliotheek, Scoop de Four Freedoms Awards. Doel is het vieren van de eigen vrijheid, maar tegelijkertijd pro beren te bereiken dat ook ande ren in een vrije en verdraagza me wereld kunnen leven. De evenementenreeks wordt •rdag 14 april om 21.00 uur in 't Beest in Goes geopend met een gezamenlijk optreden van de Nederlands-Berberse Imetlaa en de flamenco- groep NL Mundo. Het festival Cultureel Gekleurd dat COS Zeeland al jaren organi st is nu onderdeel van de d van de Vrijheid gewor den. Het centrum voor interna tionale samenwerking laat Blof vertellen over haar Umoja-pro- ject waarmee zij momenteel over de wereld reist (27 april, Ar senaaltheater, Vlissingen) en beeft de Antilliaanse auteur frank Martinus Arion uitgeno digd voor een literaire tournee floor de provincie (18-22 april), ®et onder meer lezingen in de Zeeuwse Bibliotheek (20 april, 20 00 uur) c-n De Koperen Tuin Goes (22 april, 19.30 uur). Schrijfster Joyce Pool geeft le ggen op diverse scholen. de oude timmerfabriek op het 'ssingse Scheldeterrein wordt j'an 5 tot en met 29 mei, onder Jading van regisseur Berith 2, de grootschalige theater productie Zeeuws Slavernij Mo- me"t opgevoerd, over het slaver- jU]verleden. Het publiek wordt hugs een 'theatrale bazaar' ge- je'd, met musici, dansers, vertel- rs en acteurs uit Senegal, Gha- Suriname, de Antillen, maar °°b Zeeland. Wereldmuziek is er van Paco ,ta Téeré uit Senegal (16 aPrd om 21.00 uur in 't Beest) 01 de Amsterdamse reggaefor- Jhtie Ablas Solo The Exile Vi- "ation (23 april om 22.00 uur hDePiek, Vlissingen). De theaterproductie Zeeuws Slavernij Moment wordt van 5 tot en met 29 mei in de oude timmerfabriek op het Vlissingse Scheldeterrein opgevoerd. Begin mei wordt in de filmthea ters in Middelburg, Goes en Zie- rikzee de documentaire Marok ko swingt van Barbara den Uyl vertoond. De maakster is daar bij aanwezig en de zangeressen uit de film geven na afloop een optreden. Vredes wandeling In De Drukkerij in Middelburg kan zaterdag 23 april (14.00- 16.00 uur) een spel rond de Euro pese grondwet worden gespeeld. Vanaf 28 april zijn er tentoon stellingen van de Zuid-Afrikaan se Veronika Gabrielse en over het boek Opeens was alles an ders van J. van der Weel. In Cad- zand-Bad vertrekt maandag 9 mei om 18.45 uur bij de haven een vredeswandeling, tér gele genheid van de eerste 'verjaar dag' van de Wereldvredesvlam. De Roosevelt Academy organi seert een debat over de vrijheid van meningsuiting (20 april, 14.00, voormalig stadhuis Mid delburg) en een workshop over de keuze van de vlag van Mace donië (27 april. 19.30 uur). Hoge school Zeeland houdt 10 mei in het Arsenaaltheater een Mulli- culti Dag, met muziek, mode show, workshops en lezingen Op 5 mei is traditiegetrouw het Bevrijdingsfestival in Vlissin gen. Dat wordt 's ochtends ge opend met de Van Randwijkle zing, die in ere is hersteld, in de Sint Jacobskerk. Spreker is oud-minister van Buitenlandse Zaken Max van der Stoel. Op het hoofdpodium op het Bcl- lamypark treden achtereenvol gens op: Raï Experience, rapper Ali B, Urban Vision (Vlissingse rapgroep), Joe Bonamassa (blues), De Heideroosjes, Krezip en Flaco Jimenez (tex-mex). Op het C-Culture-podium, be stemd voor Zeeuws muziekta lent, staan Chelsea, Vierus, The Uprights, Marsha, Twisted Ani mals, Lucid Dream, Bluem, Het Gezelschap. Outsmarted en Joëlle. In het Dijktheater wordt 's avonds Liberty Dance gehou den, met de dj's Paul Rounders, Jip Deluxe, Prinz en Lucien Foort. In een spiegeltent op de Zeil- GOES - Popgroep Racoon geeft vanmiddag een akoestisch mini optreden bij cd-winkel Van Leest in de Lange Kerkstraat in Goes. Tegelijk wordt de nieuwe cd Another day gepresenteerd, die vandaag verschijnt. De band zal het nieuwe album ook signeren, mits de tijd het toelaat. Die is beperkt, want vanavond treedt Racoon op in Bibelot in Dordrecht. Het optreden was aanvankelijk aangekondigd voor 14.00 uur, maar is verschoven naar 16.00 uur, vanwege extra opnamen die vandaag worden gemaakt voor de videoclip bij de nieuwe single, 'Happy family'. De video clip wordt onderdeel van een tri logie. Samen met de clips bij de volgende singles ('Love vou mo re' en 'Laugh about it') vormen ze een korte film, al zijn ze ook afzonderlijk te bekijken. markt wordt, net als vorig jaar, Reflexionz of Freedom gehou den, georganiseerd door en voor jongeren, met muziek, debat, kunst en sport. In het Arsenaal theater speelt 's avonds Boaz Black The Soul Patrol. Voor scholen is het project 'Beel den van vrijheid' opgezet, waar bij leerlingen hun visie op vrij heid verbeelden. De resultaten daarvan op beide ROC's wrftdfen beoordeeld door een jury, die drie beelden kiest doe op het Be vrijdingsfestival worden geëxpo seerd in de spiegeltent. Het pu bliek bepaalt wie de hoofdprijs krijgt. De Maand van de Vrijheid wordt vrijdagavond 13 mei in 't Beest afgesloten. Patricia Kaer- senhout toont om 20.00 uur een videofilm waarin oudere Suri naamse en Antilliaanse vrou wen publieke slavenlegendes vertellen. Daarna, om 21.30 uur, is er een concert van Black Tu lip, waarin Marokkaanse, Cura- gaose en Cubaanse musici spe len onder leiding van Molote, de trombonist uit de stal van de Bu- ena Vista Social Club. OOSTBURG - De Koninklijke Muziekvereniging Veronica uit Zuidzande geeft morgen haar jaarlijkse voorjaarsconcert in het Ledeltheater in Oostburg. Op deze avond vindt tevens de presentatie van de nieuwe cd van de harmonie plaats. Onder de titel "Veronica at the movies' is deze cd in november in Zuid zande opgenomen ter gelegen heid van het 130-jarig bestaan van de vereniging. Een groot aantal nummers van deze cd zo als muziek uit West Side Story, Soldaat van Oranje, Superman en Rainbow Warrier wordt ook morgen ten gehore gebracht.Het concert begint om 20.00 uur. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De kunste naars Arjan Janssen en Hendrik Heffinck zijn allebei geboren in 1965, maar daarmee houden hun overeenkomsten wel op. In hun werk zijn ze eerder eikaars tegenpolen. Toch zijn ze samen aan de slag gegaan, met als re sultaat de expositie die momen teel is te zien bij het Centrum voor Beeldende Kunsten, Vorm geving en Architectuur (CBK Zeeland) in Middelburg. Janssen woont en werkt in Bre da, waar hij vooral abstract-geo- metrische kunst maakt, geken merkt door lijnen en banen. Hef finck komt uit het Belgische Ha- relbeke, waar hij vanwege zijn verstandelijke beperking in een begeleide-woonvorm verblijft. Uit zijn werk blijkt vooral een onstuitbare expressiedrang, die hij 'aanvankelijk weergaf in schilderijen, maar de laatste ja ren in installaties. Beide kunstenaars werden met elkaar geconfronteerd in de ont moetingen die CBK Zeeland als Euregio-project onder de naam Tape organiseert tussen kunste naars met en zonder verstande lijke beperking, uit Nederland en Belgie Vorige maand werk ten Mark Cloet uit het Belgische Zwalm en de Zeeuwse Helna Scherpenisse in Middelburg sa- me. Deze maand volgde 'Tape II', met Janssen en Heffinck als deelnemers. „Het was een con frontatie van uitersten", zegt Kathrin Ginsberg, directeur van CBK Zeeland. Toch hebben ze gezamenlijk een aantal installa ties gemaakt, waarbij Janssen de scheppingsdrift van Heffinck in goede banen heeft geleid. Zo maakte hij bijvoorbeeld met pal lets een sokkel om een installa tie te presenteren of creëerde een strook in de ruimte, die als kader voor het werk van de Bel gische kunstenaar fungeert. De haast obsessieve manier Werken die te zien zijn op de expositie Tape II. foto Ruben Oreel waarop Heffinck werkt, is goed zichtbaar. De installaties be staan uit een veelheid aan afge dankte voorwerpen, zoals plas tic bakken, de voorkant van een tv, een lamparmatuur, speel goedwagentjes en een radio die in het verborgene muziek speelt. Alles wordt bij elkaar gehouden door tape, een van de weinige elementen die de kunstenaars ge meen hebben. De ontmoeting bleek voor bei den een leerzame ervaring te zijn. Janssen hervond de artistie ke vrijheid die hij indertijd ook op de kunstacademie ervoer; Heffinck leerde zijn creativiteit te doseren en rekening te hou den met de inbreng van een an der. Ginsberg: „Daarom moet je het ook echt als gezamenlijke in stallaties zien." Expositie: Tape II, mei werk van Arjan Janssen en Hendrik Heffin ck, tfm 14 april bij CBK Zeeland. Balans 17, Middelburg. Geopend: ma.-vr., 9-17 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17