Vitaal platteland heeft boer nodig «W. eccö Elektroshock werkt vaak bij depressies PZC ZMF wil behoud van open ruimte Greenpeace kan nep-kernbom niet kwijt bij Covra 15 Gedeputeerde breekt lans voor duurzame agrarische sector Officier eist 2,5 jaar cel tegen Irakees wegens mensensmokkel PvdA wil betere verwijzing tunnel Weekendwerk A58 uitgesteld Uitvaart paus op groot scherm Munitiedepot blijkt geen gevaar Win een bon van 50, vrijdag 8 april 2005 Ijinnr Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Zonder een vitale duurzame agrarische sector is ook geen vitaal platteland moge- i lijk. Die conclusie trok gedepu- I teerde A. Poppelaars gisteren in Den Haag aan het slot van een j werkconferentie over de toe- komst van de landbouw en het c. landelijk gebied. De conferentie was georgani seerd door de Raad voor het Lan delijk Gebied en de Vrom-Raad om bouwstenen te verzamelen voor de Visie Landbouw die mi nister Veerman voor de zomer aan de Tweede Kamer stuurt. Als voorzitter van de commissie 'landelijke gebieden van het In terprovinciaal Overleg (IPO) was Poppelaars gevraagd een reactie te geven op de discussies tijdens de werkconferentie. Hij benadrukte dat de agrariër als ondernemer moet worden ge zien. Dat betekent dat de over- heid boeren in staat moet stel len hun bedrijf te vernieuwen, zonder dat te willen afdwingen. Poppelaars verwees naar het tv-programma Boer zoekt wouw. In de afgelopen zondag Uitgezonden aflevering negeer de een boer de spelregels door niet te kiezen uit drie door de KRO aangedragen huwelijks kandidates. Hij bleek al een vriendin te hebben. Innoveren doen ondernemers zelf, wilde Poppelaars maar zeggen. Ze la ten zich niet de wet voorschrij ven. De overheid kan ze wel sti muleren. Zeeland stelt jaarlijks 300.000- euro beschikbaar voor experimenten in de landbouw. Daarbij komt nog eens 800.000 euro voor projecten voor een vi- taal platteland. Met dat geld wordt drie miljoen euro uit Eu ropese fondsen vrijgespeeld, wat de totale investering op 4,1 j miljoen euro brengt. Van belang is dat de agrarische ondernemer hierdoor ruimte knjgt om te experimenteren, al dus Poppelaars. Hij benadrukte dat de land bouw onontbeerlijk is voor een vitaal platteland. Een landbou wer die inkomsten genereert, on- door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie J. Groen heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg legen een 24-jarige man uit Irak wegens mensensmokkel 2,5 jaar gevangenisstraf geëist. I De verdachte ontkende elke be trokkenheid, maar volgens de of- I ficier had de man een leidingge- I vende rol binnen de organisatie, I zoals het onderdak verschaffen aan vreemdelingen en het ver- voer van de illegalen in vracht wagens naar Vlissingen met eindbestemming Engeland. Zijn aandeel in verschillende transporten bleek volgens de of ficier uit de telefoontaps en de observaties. Een aantal trans porten mislukte. Zo werd op 16 mei op de par keerplaats van Dartline in Vlis singen in een vrachtwagen een aantal vreemdelingen uit Ooster se landen aangetroffen, waarbij ook de verdachte was betrok ken. derhoudt het landschap. Ver dwijnt de landbouwer, clan kost dat de overheid geld, want dan moet er extra geld komen voor de instandhouding van het land schap. Poppelaars kreeg bijval van voorzitter IT. Meijdam van de Vrom-Raad die boeren de 'tuin mannen van het landschap' noemde. Als Nederland over tien jaar nog als Nederland her kend wil worden, moet de land bouw blijven bestaan, stelde hij. „Zonder boeren geen platte landsontwikkeling. Als de inwo ners van dit land de aanwezig heid van boeren niet beschou wen als een curiositeit, is de vraag hoeveel ze bereid zijn te investeren in deze functie van de landbouw." Mythen De agrarische sector werd gister middag ook besproken in de con ferentie 'De Nederlandse land bouw: acht mythen ontzenuwd', eveneens in Den Haag. Minister Veerman van Landbouw toonde bij die gelegenheid zijn vertrou wen in de boeren, tuinders en veehouders. Rond de landbouw hangt vol gens hem nu onterecht het ima go van een 'sunset industry', die te duur, te milieuververvuilend en te dieronvriendelijk is. De sector is volgens minister Veer man van Landbouw vernieu wend en innovatief genoeg om zich ook in een geliberaliseerde markt staande te houden en de 'kerngezonde' onderdelen ervan verder uit te bouwen. Greenpeace vervoerde gisteren een namaakbom naar Borssele, maar dat wilde de politie voor alle zekerheid wel even controleren. door Ben Jansen VLISSINGEN-OOST - Hé, kijk nou, dat lijkt wel een bom. De surveillancewagen van de poli tie maakt op de Sloeweg bij 's-Heerenhoek een draai van 180 graden om de truck met op legger te volgen, die met een zes meter lange op een bom lijkende lading richting Vlissingen-Oost rijdt. Het gevaarte is voorzien van het symbool dat radioactivi teit aanduidt. Een kernbom dus. Greenpeace voert weer actie. De milieuorganisatie heeft er een mooie dag voor gekozen: de tweede lading opgewerkt hoog- radioactief afval van de kerncen trale Borssele arriveert vanuit Frankrijk bij opslagcentrum Covra in Vlissingen-Oost. Green peace legt dat transport geen strobreed in de weg. De activis ten wijzen opwerken van ge bruikte splijtstof uit de kerncen trale weliswaar van de hand, maar ze betwisten niet dat de oranje Covra-bunker voorlopig de veiligste plek is om het afval op te slaan. EPZ, de exploitant van de kern centrale, laat het afval bij Cogé- ma in La Hague (Normandië) op werken om het nog bruikbare uranium en plutonium eruit te halen. Om die laatste stof is het Green peace deze keer te doen. Pluto nium is een gevaarlijk goedje. Niet omdat het buitengewoon ra dioactief of giftig is, maar om dat het kan worden gebruikt in kernwapens. Bij Cogéma ligt vol gens Greenpeace 2700 kilo pluto nium, afkomstig uit de gebruik te splijtstof van de kerncentrale Borssele. Voldoende voor bijna 400 kernbommen. De komende tien jaar komt daar nog eens 1000 kilo bij. Zuiverder ITet plutonium uit het opwer- kingsproces is niet zonder meer te gebruiken voor de vervaardi ging van kernwapens. Daarvoor wordt zuiverder plutonium toe gepast. Dat maakt het pluto nium uit Borssele niet minder gevaarlijk, meent Rianne Teule van Gi'eenpeace. „Voor terroris ten blijft ook die minder zuivere soort aantrekkelijk." Greenpeace wil er de aandacht op vestigen dat - naar haar over tuiging - geen nuttige bestem ming voor het uit het afval van Borssele gehaalde plutonium be staat. Daarom moet het maar veilig worden opgeslagen. Bij Covra bijvoorbeeld en daarom wordt de kloeke kernbom daar naartoe gereden. Het Greenpeace-transport krijgt al gauw gezelschap van nog meer politieauto's. Zo ont staat met al die zwaailichten een indrukwekkend konvooi. De politiemensen willen de bom eerst wel even inspecteren. Het blijkt een fraai staaltje knutsel werk te zijn, waarin een cement- silo en multiplex zijn te herken nen. Hoe onschuldig bij nader inzien ook, de bom mag het terrein van Ziekenhuis Walcheren presenteert therapie Wijdvertakt Eerder was zijn naam al opgedo ken in Italië. Het stond al gauw vast dat er sprake was van een wijdvertakte mensensmokkel in Europa. Het spoor leidde naar Rilland, waar de verdachte in de woning van een mededader verbleef. De officier wees ten overvloede op de financiële uit buiting van mensen, waarmee grote sommen geld zijn ge moeid. De Irakees is de laatste verdach te in de zogeheten mensensmok- kelzaak Albatros. De verdachte werd aangehou den in Noorwegen, waar ook mensensmokkelaars actief zou- den zijn geweest. De man zit nu gedetineerd in Nederland, maar was daar niet over te spreken. ..Edelachtbare ik verzoek u om m'j vrij te laten om in Noorwe gen asiel aan te vragen", zei hij herhaaldelijk. Voor het overige was hij weinig spraakzaam. Gek Raadsman M. Kalle betwistte de telefoontaps. Hij bepleitte vrij spraak. „Ik word hier helemaal gek- Stuur mij alstublieft terug naar Noorwegen", zei de ver dachte. De rechtbank doet 20 april uit spraak. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Ziekenhuis Wal cheren presenteert zich dinsdag 12 april als Zeeuws centrum voor elektro-convulsie therapie (eet) aan medisch Zeeland. Als enige plaats in Zeeland behan delt het ziekenhuis patiënten met ernstige depressies met elek trische stroom, met zeventig pro cent succes. Tijdens een symposium in Vlis singen worden veel artsen herin nerd aan een bijna vergeten the rapie, vermoedt psychiater A. Kunst. Ziekenhuis Walcheren heeft veertig jaar ervaring met elek trotherapie, maar paste het nooit op grote schaal toe. Het af gelopen jaar deed het.zieken huis tweehonderd behandelin gen. Gemiddeld krijgt een patiënt er tien in zes weken tijd. Het cen trum denkt mettertijd tot drie honderd behandelingen per jaar te kunnen geven aan Zeeuwen en West-Brabanders. De dichst- bijzijnde ect-centra zijn in Rot terdam en Breda. Eet is succesvol bij zeventig pro cent van de ernstig depressieve mensen die er nu voor in aan merking komen. Dat percentage kan verder stijgen als mensen eerder worden behandeld, denkt Kunst. „Een collega is kortgeleden gepromoveerd, op een onderzoek naar eet. Daaruit blijkt dat er nu te lang gewacht Psychiater A. Kunst laat zien hoe elektrotherapie wordt toegepast. wordt met eet. Denemarken ge bruikt eet vaker en eerder." De behandeling van psychiatrische patiënten met elektroshocks ver oorzaakte in de jaren zeventig veel ophef. Omdat tegelijk de an tidepressiva en psychotherapie sterk opkwamen, verdween eet naar de achtergrond. De Nederlandse Vereniging van Psychiaters stelde in 1983 een toepassingsvoorschrift op waar in eet als laatste behandelmid- del wordt ingezet voor depressie ve en schizofrene mensen die niet reageren op medicijnen. De techniek ontwikkelde zich nadat een Hongaars arts in 1934 bij een schizofrene patiënt de psychose zag verdwijnen, toen die een epileptische aanval had gehad. Nederland begon in 1940 met elektroshocks. „Dat ging toen veel ruwer. Mensen werden niet verdoofd en de stroom kracht was niet controleerbaar. foto Lex de Meester Patiënten braken wel ruggewer- vels door overstrekking. Sinds dien is de techniek sterk ver fijnd", vertelt Kunst. Videoband Veel mensen hebben nog angst voor elektrotherapie, bevestigt hij. „Ieder heeft er een eigen voorstelling bij. Het is zaak goe de informatie te geven, met na me aan de familie." Daarvoor ge bruikt het ziekenhuis onder- MIDDELBURG - De Statenfractie van de PvdA wil een beter systeem voor het aangeven van stremmingen in en bij de Westerscheldetunnel. Automobilisten moeten via di gitale waarschuwingen tijdiger dan nu het geval is, de keus kunnen maken een andere route te nemen. Dit stel len de PvdA'ers C. Ollebek en M. de Koster in schriftelij ke vragen aan het dagelijks provinciebestuur. Aanleiding is een recente stremming van de tunnel, door het scharen van een auto met caravan bij de ingang van de oostbuis. De PvdA'ers willen weten welke maatregelen gelden bij een voorval in of bij de tunnel, dat geen direct gevaar oplevert voor de veiligheid van de automobilisten. Ook vragen ze om als bij een calamiteit maar één tunnel buis open is, het zo te regelen dat verkeer uit beide rich tingen hiervan gebruik kan maken. BERGEN OP ZOOM - Rijkswaterstaat heeft het werk aan de rijksweg A58, dat komend weekeinde zou gebeuren, vanwege de slechte weersvoorspellingen een week uitge steld. Rijkswaterstaat was van plan een rijstrook van de noordelijke rijbaan tussen de aansluiting Hoogerheide en het knooppunt Markiezaat af te sluiten om nieuw asfalt aan te brengen. Dat gaat komend weekeinde niet door maar wordt verplaatst naar het weekeinde van 15 tot 18 april. Van vrijdag 19.00 uur tot zaterdag 19.00 uur en van zondag 11.00 uur tot maandag 6.00 uur is slechts een rijstrook in de richting van Vlissingen beschikbaar. Van zaterdag 19.00 uur tot zondag 11.00 uur is de hele rijbaan afgesloten en wordt het verkeer in de richting van Vlissin gen omgeleid. De andere kant op, in de richting van Ber gen op Zoom, is de weg het hele weekeinde gewoon open. GOES - De uitvaart van pads Johannes Paulus II zal van daag op een groot televisiescherm te volgen zijn in de rooms-katholieke Maria Magdalenakerk in Goes. Het kerkbestuur vermoedt dat veel gelovigen de bijzetting van de paus in de crypte van de Sint Pieterskerk in het Va- ticaan liever met meer gelovigen willen volgen dan alleen thuis. De uitzending begint om 9.30 uur maar de kerk is al een halfuur eerder open. DEN HAAG - De na de Tweede Wereldoorlog in de Oos- terschelde gestorte munitie heeft geen negatieve invloed op het milieu. Een nieuwe meting van het onderzoeksinsti tuut TNO bevestigt de eerder gedane stelling van staatsse cretaris Van der Knaap (Defensie) dat mens en milieu geen gevaar lopen. Na eerdere onderzoeken van TNO con cludeerde Van der Knaap vorig jaar dat hij de wens van de provincie, de gemeente Schouwen-Duiveland en Natio naal Park Oosterschelde om het oude munitiedepot bij het Havenkanaal in Zierikzee met een dikke laag grond af te dekken niet hoeft in te willigen. Wel beloofde hij dat de locatie van tijd op tijd opnieuw wordt onderzocht. Gis teren stuurde Van der Knaap een nieuw rapport van TNO naar de Kamer, overigens gebaseerd op metingen uit sep tember 2003. Daaruit blijkt de situatie onveranderd. De concentraties van munitiegerelateerde stoffen zijn laag en vergelijkbaar met de in 1999 en 2001 gemeten waar den, aldus TNO. foto Ruben Oreel Covra niet op. Directeur Hans Codée, die de kernbom op wie len smalend een carnavalswa gen noemt, legt uit waarom. Zijn bedrijf heeft geen vergun ning om plutonium op te slaan en dat vindt hij ook logisch. „Plutonium is geen afval, maar een grondstof, die in splijtstof kan worden verwerkt." Van Greenpeace-zijde wordt tegenge worpen dat er maar weinig kern centrales zijn die dergelijke splijtstof kunnen toepassen. En dan ontstaat de gebruikelijke nietes-welles discussie tussen voor- en tegenstanders van kern energie. Intussen is de trein met hoogra- dioactief afval zonder opont houd in de opslagbunker aange komen. gelijkheden van de groen-blau- we oase. De federatie consta teert dat er in elk geval tot 2015 voldoende hectares bedrijfster rein voorradig zijn. Windenergie blijft voor de ZMF gewenst. Drie plekken komen in aanmerking: Sloegebied, Ka naalzone en Oosterscheldeke- ring. De milieufederatie is tegen aanleg van nieuwe wegen en wenst geen doorgaande noord- zuidroute door Zeeland. Glas tuinbouw' wil de ZMF geconcen treerd zien in de Kanaalzone. Bij Rilland en Biezelinge mag maximaal 100 hectare glas ko- meer een videoband. De behan deling gebeurt op de recovery- zaal, waar ook operatiepatiën ten bijkomen. De patiënt krijgt een lichte narcose en een spier ontspannend middel. De aneste- sioloog bewaakt de zuurstof in name en het eeg, de meting van de hersenfuncties. Op beide sla pen krijgt de patiënt een plak ker met een elektrode waardoor gedurende zes tot zeven secon den een zwak stroompje door de hersenen wordt geleid. „Het heeft een sterkte waarop een fietslamp kan branden", legt Kunst uit. De stroom veroor zaakt een ontlading in de herse nen. Dat uit zich bij de patiënt in spiertrekkingen. Binnen vijf minuten ontwaakt de patiënt weer. De eet kan wat hoofdpijn geven, en spierpijn door de ver kramping. Gedurende de serie behandelingen kan een beperkt geheugenverlies optreden. „Ik doe het nu zes jaar en ik heb nog nooit complicaties meegemaakt. Vooral bij ouderen is de thera pie mild. afgezet tegen de bij werkingen van medicatie. Die verlagen nogal eens de bloed druk waardoor mensen sneller vallen en wellicht een heup bre ken", zegt de psychiater. Licha melijke redenen om geen eet te geven zijn er niet snel. „Bij re cente hart- of herseninfarcten wordt de eet uitgesteld. Maar is een hartinfarct een half jaar ge leden, dan hoeft dat geen belet sel te zijn." door Rinus Antonisse GOES - Met bouwen in het Zeeuwse buitengebied moet zorgvuldig worden omgegaan. Open ruimte is een belangrijke 'kwaliteit' van Zeeland en ver dichting door bebouwing is dus op veel plaatsen niet wenselijk. De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) vindt dat dit uitgangs punt een plaats moet krijgen in het nieuwe Omgevingsplan Zee land. Het betekent niet dat het buitengebied helemaal op slot op slot gaat. Als de garantie aan wezig is dat de open ruimte niet wordt aangetast, is er volgens de ZMF best veel mogelijk. Ge noemd worden landgoederen, een enkel hotel of andere bebou wing. De federatie stelt bij bouwen en wonen echter bundeling voorop. Dat wil zeggen: de meeste hui zen in de steden. Dorpen kun nen beperkt ('organisch') groeien, aldus de ZMF. Dat moet beginnen met een onder zoek naar de wijze waarop uit breiding in harmonie met het ka rakteristieke landschap in de omgeving kan gebeuren. Een landschapsvisie moet grondslag zijn voor de bouweisen. De milieufederatie stelt dat de benadering voor bouwen en wo nen in het buitengebied ook geldt voor de recreatie. Kwali teitsverbetering oké, maar als dat gepaard gaat met meer ruim tegebruik, moet ook worden voorzien in versterking van het landschap en de natuur. De ZMF erkent dat er plaats is voor economische projecten in havens en steden. Maar die mo gen niet ten koste gaan van de economische en ecologische mo- Droge voeten Kwetsbare functies als natuur, water, landschap en bodem mo-' gen van de federatie niet wor den geschaad door nieuwe func-; ties als wonen en bedrijvigheid. Van nature droge voeten hou den moet vanzelfsprekend zijn. Voor de ZMF houdt dat onder meer in: niet bouwen in het diep ste deel van het landschap (zo als de Mortiere bij Middelburg). Die diepe delen zijn juist prima geschikt om water te bergen.. Dat heeft alles te maken met zorgvuldig ruimtegebruik. Het- geldt bijvoorbeeld ook voor de zeeweringen, die er in de eerste- plaats zijn voor de veiligheid, maar waar ook de natuur een plek vindt. Recreatie is daar ook goed mogelijk, als er tenminste geen natuurwaarden worden ge schaad. De ZMF kiest voor wa- terkeren in de breedte. De federatie wijst een 'tweespo renbeleid' met grote economi sche ontwikkeling af. Dit gaat gepaard met veel transport en lo gistiek, die de groen-blauwe oa se aantasten. (Advertentie) Ga voor deelname naar www.ecco.com/nl vutsie Voeten hebben alle vrijheid in deze stijlvolle lederen slippertjes. Oriëntatieprijs: 64,95 Verkoopinfo: 073 - 523 11 23

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15