Prins wist wat goed voor hem WaS eeuwige vrijgezel www. vanwesten. PZC Hoge eisen aan prins Albert II 7 Rainier kwam dood van zijn vrouw Grace nooit te boven met de grootste mannenmode winkel van Zeeland 5 Van Westen Mannenmode, Zaamslag (Zeeuws Vlaanderen) speel het kennismakingsspel op internet en verdien een waardebon van €25,- Van Westen Mannenmode Zaamslag (Zeeuws Vlaanderen) 700 m2 eigentijdse mannenmode (business-casual-party-trend) aparte trouwafdeling gratis atelierservice kijk voor een rondleiding www.vanwesten.com/rondleiding Van Westen Mannenmode Plein 10-11, 4543 BH Zaamslag (Z.Vlaanderen) 0115-436100 t casual VAN WESTEN ÉÊF i JcA. trend donderdag 7 april 2005 wb Ljnnr Hans Jacobs J10NTE CARLO - Monaco heeft zij» vader des vaderlands' verlo ren. Als geen ander heeft prins Rainier III zich de afgelopen 56 jaar ingezet voor de welvaart van het ministaatje, daarbij zijn eigen belangen niet uit het oog verliezend. Rainier zag in dat Monaco niet afhankelijk moest blijven van casino en luxe-toe- risme, zorgde voor diversificatie en landwinning en versterkte de positie van zijn land ten opzich te van Frankrijk. kan opvolger prins Albert II de ipdracht die positie voor het mondaine belastingparadijs te >ehouden. Dat Rainier (81) zo'n belangrijke rol zou spelen in de listorie van Monaco, lag hij zijn roonsbestijging in 1949 niet de hand. De Grimaldi's ladden gedurende hun 700-jari- ;e heerschappij de 'rots' aan de Middellandse Zee eeuwenlang als hun speeltje beschouwd. De jaar duizend ingezetenen, voor namelijk arme boeren, waren slechts goed om belasting af te iragen. „Mijn familie had al- een belang bij het geld dat Mo- taco opleverde", meende ook lainier. Daarnaast was en is ijn familie twistziek. Menig fa- mlielid heeft zijn of haar hele le ren besteed aan het zo veel mo- jelijk dwars zitten van broer of ais, zoon of dochter, toekomstig ipvolger of niet. „Onenigheid zat ons in het bloed", zei Rai ders neef Christian de Massy eens. Rainier heeft eerst heel wat in- erne strijd moeten voeren om zijn grootvader Louis II te kun nen opvolgen. Die had als jong officier in het Franse Vreemde- ingenlegioen een kind verwekt bij de dochter van zijn was vrouw. Toen verdere nakomelin gen uitbleven, moest hij twintig jaar later op last van zijn vader het kind - Charlotte genaamd - wettigen en adopteren. Dit om dat een oud verdrag bepaalt dat zonder wettige erfgenaam in het huis Grimaldi, Monaco toevalt aan Frankrijk. Charlotte kreeg vervolgens uit een kortstondig Prins Rainier van Monaco bracht tijdens zijn leven twee bezoeken aan de provincie Zeeland. In juni 1958 at hij met prinses Grace kreeft en gerookte paling in de Campveerse Toren in Veere. Vijf jaar later deed hij (rechts op de foto) met zijn jacht Albecaro Vlissingen aan. foto archief PZC huwelijk twee kinderen: Antoi nette (1920) en op 31 mei 1923, Rainier Louis Henri Maxence Bertrand. Vanaf het begin kon den broer en zus niet met elkaar overweg en na de scheiding van hun ouders was de verhouding met moeder en vader eveneens problematisch. De autocrati sche Louis verbande zijn 'ver wijfde' schoonzoon zelfs uit Mo naco. Aan het einde van de Tweede Wereldoorlog was Rainier klaar met zijn universitaire studie en meldde hij zich bij de Vrije Fran se Strijdkrachten. Hij maakte het staartje van de strijd mee, onder meer bij het Ardennenof fensief in 1944. Op 9 mei 1949 overleed Louis. Charlotte had haar rechten inmiddels overge dragen aan Rainier, die werd geïnstalleerd als vorst van Mona co. Een van zijn eerste maatrege len was het opheffen van de ver banning van zijn vader. Zus An toinette broedde ondertussen sa men met haar minnaar en latere echtgenoot op mogelijkheden Rainier uit zijn macht te ontzet ten. Ook de Griekse reder Aristo- teles Onassis probeerde het vor stendom in zijn greep te krijgen. Hij was immers zelf grootaan deelhouder van de Societé des Bains de Mer (SBM). Dat was als eigenaar van het casino en veel onroerend goed de melkkoe van de Grimaldi's en de Mone gaskische schatkist. Een con flict kon niet uitblijven, maar eerst kreeg Rainier het advies een echtgenote te vinden. Glamour Die vond hij uiteindelijk in de Amerikaanse filmster Grace Kel ly, met wie hij op 19 april 1956 in het huwelijk trad. Zij bracht de glamour en schittering terug in het vorstendom, dat na de oor log veel van zijn glans had verlo ren. Grace zorgde ook voor veel publiciteit - de roddelbladen kunnen niet meer zonder Mona co voor hun inkomsten - maar kreeg ook te maken met de fami lievetes en moest opboksen te gen de aanvankelijke vijandig heid van de bevolking. „Dat hu welijk houdt geen twee jaar stand, bij ons in de familie lo pen alle huwelijken stuk", zei Antoinette hoopvol. Hoewel het zeker geen sprookjeshuwelijk was, bleven Rainier en Grace bij elkaar tot de prinses in 1982 met haar auto in een ravijn be landde en dodelijk verongeluk te. De prins was daarna nooit meer de oude, verklaarde zoon Albert. Rainier won begin jaren zestig de keiharde strijd met Onassis. Beide potentaten hadden tegen gestelde plannen met Monaco. Rainier wilde zijn amper twee vierkante kilometer grote grond gebied uitbreiden door land te winnen van de zee. Onassis meende dat dit afbreuk zou doen aan het luxe imago van Mo naco. Voor de prins stond de zelfstandigheid van zijn land op het spel. Op sluwe wijze wist hij Onassis buitenspel te zetten door de Nationale Raad, het schijnparlement, 600.000 nieu we aandelen SBM te laten uitge ven - aandelen die in handen van de staat kwamen. Rainier, in eigen land bekend als 'le pa tron', had daarna zijn handen vrij om een nieuwe koers in te zetten. Hij heeft tot het einde van zijn regering - hij was de langst regerende vorst in Euro pa - succes gehad. De vorst lag regelmatig in de clinch met buurland en beschermheer Frankrijk. In 1962 kwam het tot een blokkade van de grens. De Fransen dreigden gas, elektrici teit en water af te snijden als Monaco het soepele belastingre gime niet aanpaste. Rainier haal de bakzeil, maar werd er uitein delijk niet slechter van. Met Pa rijs werd afgesproken de in bei de landen opgehaalde BTW te delen. Vanaf dat moment had Monaco een stabiele en royale bron van inkomsten. Rainier wist zelfs de onafhankelijkheid van zijn land, dat slechts zoveel vrijheid had als achtereenvolgende Fran se regeringen het toestonden (en dat was meestal heel weinig) op te rekken. Daardoor kon Mona co toetreden tot de Verenigde Naties en na enkele democrati sche hervormingen ook tot de Raad van Europa. Drie jaar gele den stapte het vorstendom met Frankrijk de eurozone binnen; Rainier en Albert prijkten sinds dien samen op de Monegaski sche euro's. GPD door Hans Jacobs DEN HAAG - Ruim twintig jaar is prins Albert van Monaco in de slagschaduw van zijn vader Rainier klaargestoomd voor zijn taak als vorst van het chique mi nistaatje aan de Middellandse Zee. Keer op keer werd de laat ste jaren door ingewijden aange kondigd dat Albert de troon zou bestijgen, maar Rainier voelde er tot zijn dood niets voor om de macht over te dragen. Dat maakte het leven er voor Al- bert, die de laatste dagen niet van de zijde van zijn vader week, niet gemakkelijker op. Al die tijd moest hij zich koest hou den, waardoor er twijfel is ont staan over zijn kwaliteiten. „Ik heb met vallen en opstaan geleerd", aldus Albert, die sinds vorige week als regent optrad. Het zal ook niet eenvoudig zijn om Rainier na een regeertijd van 56 jaar te doen vergeten. Albert heeft weliswaar voldoen de ervaring opgedaan in het landsbestuur en hij vertegen woordigde Monaco ook in het buitenland, maar zijn vader hield het laatste woord. „Het is prettig met hem samen te wer ken", zeggen zijn medewerkers, die zijn inzet en humor roemen. Vraag is of de verlegen prins met eenzelfde ijzeren vuist kan regeren of dat hij een andere weg inslaat. Evenwichtig Albert Alexandre Louis Pierre - vanaf nu Albert II - is geboren op 14 maart 1958. Zijn zus Caro line is ouder, maar in Monaco hebben jongens bij de troonop volging voorrang. Van de drie kinderen van Rainier en Grace Kelly is de in Amerika en Frank rijk opgeleide Albert de meest evenwichtige. Maar opvallend is dat hij nog steeds vrijgezel is, ondanks een keur aan bevallige vrouwen die aan zijn zijde zijn gefotografeerd. Reden voor Rainier om in 2002 de grondwet aan te passen, zodat Caroline en Stéphanie en kroost Albert Prins Albert eventueel kunnen opvolgen. Vol gens Albert is het gewoon moeilijk een geschikte vrouw te vinden. „Het valt niet mee om met mij een toekomst op te bou wen, daarom moet ik er zeker van zijn dat ik de juiste keuze maak en dat mijn toekomstige echtgenote ook weet waar ze aan begint. Daarom ga ik niet over één nacht ijs", aldus Al- bert. Lelijke roddels willen dat hij helemaal niet zo op wouwen is gesteld. „Het verbaast me dat er mensen zijn die zeggen dat ik homo ben. Ik weet niet hoe dat komt. Mis schien is het omdat ik niet ben getrouwd, maar ik ken een hele boel wijgezellen van mijn leef tijd. Ik was echt ontdaan toen ik het voor het eerst hoorde. Ik vroeg me af hoe ik die indruk zou hebben kunnen geven", rea geerde Albert vorig jaar nog op de geruchten. Albert is een sportfan. Hij is voorzitter van de zwem- en atle- tiekbonden, richtte in 1987 de bobsleebond van Monaco op en rende zich bij diverse Olympi sche Winterspelen rot achter de slee. Dat kan ook als je veel geld hebt en je hobby tot nationale sport kunt maken. Verder is Albert ook voorzitter van het Monegaskische Olym pisch Comité en lid van het IOC, en sponsor en fan van AS Mona co. GPD advertentie KENNISMAKEN Cp-. MANNENMODE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 7