Sinn Fein vraagt IRA wapens neer te leggen Verkiezingsfraude Zimbabwe bewezen PZC EU dreigt verlamd te raken zonder akkoord budget Weer groeihormonen gevonden in België Eurlings vindt dat Turkije verkeerde kant weer op gaat Spanning in Kashmir loopt op door aanslag Talabani verkozen tot president Irak Fazant terroriseert Brits dorp Vogelgriep eist 50e slachtoffer Noord-Koreanen nemen de wijk Legerhelikopter VS verongelukt Amnesty hekelt Franse politie L', Vivm ISSWW Partij wijst gewapende strijd voor het eerst af Schrijver Saul Bellow overleden Vrijspraak voor Kirgizische oppositieleider Leider Al Qaeda gedood in Saoedi-Arabië r;' donderdag 7 april 2005 BISHOPSTONE - Het slaperige Britse gehucht Bishopsto- ne is volledig in de ban van Prezza. Deze slecht gehumeur de Reeves-fazant terroriseert de inwoners en hun honden met venijnige aanvallen. Met zijn scherpe poten en snavel heeft hij al verscheidene mensen verwond, meldde dag blad The Times gisteren. De fazant, een beschermde soort die oorspronkelijk uit China komt, is waarschijnlijk ontsnapt uit gevangen schap. Veel inwoners willen dat het dier wordt doodge schoten, maar door zijn beschermde status zou dat een il legale daad zijn. Vooralsnog is er niemand die het aan durft het dier op te pakken. ANP HANOI - De dodelijke vogelgriep heeft in Azië zijn vijftig ste slachtoffer geëist. Een 10-jarig Vietnamees meisje geldt volgens artsen in Hanoi als het jongste slachtoffer van de besmettelijke ziekte, die alleen al in Vietnam 36 personen het leven heeft geëist. In Thailand vielen sinds het einde van 2003 twaalf slacht offers, in Cambodja twee. Experts vrezen dat het virus van het type H5N1 zich gaat vermengen met het menselij ke griepvirus. Daardoor zou een pandemie kunnen ont staan die wereldwijd slachtoffers maakt. ANP/AFP SEOEL - Negen Noord-Koreaanse vluchtelingen hebben gisteren hun toevlucht gezocht in een Zuid-Koreaanse school in Dalian (noordoostelijk China). De groep is het kantoor van de schooldirecteur binnengedrongen en heeft volgens Zuid-Koreaanse media om een vlucht naar Zuid-Korea gesmeekt. Onder de vluchtelingen zijn drie kinderen. China erkent Noord-Koreanen niet als asielzoekers. Zij worden onver biddelijk teruggestuurd naar Noord-Korea, waar hen het werkkamp wacht. ANP/DPA KABOEL - Bij een ongeluk met een Amerikaanse legerhe likopter in Afghanistan zijn gisteren zeker zestien men sen om het leven gekomen. Dat heeft een Amerikaanse legerwoordvoerder laten weten. Vermoedelijk zijn de meesten Amerikaanse militairen. In totaal zouden inclu sief de bemanning achttien mensen aan boord zijn. De Chinook-transporthelikopter stortte neer in een zware zandstorm in de provincie Ghazni. ANP/RTR PARIJS - De politie in Frankrijk gebruikt geregeld bui tensporig en zelfs dodelijk geweld tegen vooral jonge, mannelijke verdachten van Afrikaanse en Arabische origi ne. Dat stelt de mensenrechtenorganisatie Amnesty Inter national. Amnesty hekelt de Franse regering, rechters en de top van de politie die het geweld gewoon toestaan. In het rap port Frankrijk: Op zoek naar gerechtigheid komt Amnes ty na een onderzoek van tien jaar naar eigen zeggen met bewijzen voor 'het falen van het juridisch systeem in Frankrijk om mensenrechtenschendingen te vervolgen en te bestraffen'. ANP/AFP door Hans Gertsen De zes grootste 'nettobetalers' aan Brussel, waaronder Neder- BRUSSEL - De Europese Unie land, willen de nieuwe EU-meer- dreigt verlamd te raken als er jarenbegroting beperken tot niet snel een akkoord komt over maximaal 1,0 procent van het de Europese meerjarenbegro- bbp, maar dat is volgens het da ting voor de periode 2007-2013. gelijks bestuur van de EU abso luut onvoldoende. „Europa Worden de lidstaten het voor de heeft de middelen nodig die ho- zomer daar niet over eens, dan ren bij zijn ambitie", zei com- kan de Unie vanaf begin 2007 missievoorzitter Jose Manuel zo'n veertig procent van haar Barroso gisteren, jaarbudget van ongeveer 100 De recente uitbreiding van de miljard euro niet meer uitgeven EU met tien lidstaten, de ambi- vanwege juridische onzekerheid tie om economische groei en rond allerlei langlopende pro- werkgelegenheid in Europa aan gramma's. Vooral de nieuwe lid- te jagen en de strijd tegen terro- staten zullen daarvan de dupe risme en illegale immigratie vra- worden. gen om extra uitgaven, zo rede- Die waarschuwing deed euro- neert de commissie, commissaris Grybauskaite (Be- Maar de zes landen die nu het groting) gisteren bij de presenta- meest bijdragen aan de EU-kas tie van een aantal onderdelen vinden dat ook Brussel moet be- van de meerjarenbegroting, zuinigen in deze economisch Brussel ligt met een aantal lid- moeilijke tijden. Als de EU staten, waaronder Nederland, nieuw beleid wil bekostigen, stevig overhoop over de hoogte moet elders bezuinigd worden, van het EU-budget voor de ko- vindt minister Zalm. mende jaren. De Europese Com- De huidige EU-voorzitter, missie houdt vast aan een verho- Luxemburg, wil voor eind juni ging van het EU-budget voor de een compromis over de meerja- jaren 2007-2013 van 1,09 pro- renbegroting bereiken. Steeds cent van het bruto binnenlands meer diplomaten in Brussel be- produkt (bbp) naar 1,14 pro- twijfelen of dat gaat lukken, cent. GPD door Pascale Thewissen BRUSSEL - Een veearts uit Sint-Niklaas wordt verdacht van de import van 2000 Ameri kaanse hormoonpreparaten. De illegale groeihormonen, die nau welijks te traceren zijn, waren waarschijnlijk bedoeld om Bel gische runderen vet te mesten. De politie viel al in november 2004 de praktijk van de man bin nen op zoek naar verboden wa pens. Dat gebeurde nadat de veearts het vuur had geopend op zijn overbuurman na een hoogoplopende ruzie: de veearts was er met diens wouw vandoor gegaan. Bij de huiszoeking trof de politie geen vuurwapens aan, maar stuitte ze op grote voorra den verboden synthetische groei hormonen als clenbuterol en de oorimplantaten uit de Verenig de Staten. De veearts zou ook zelf gefabriceerde hormonenpre paraten hebben geëxporteerd naar Oost-Europa. De implanta ten, afkomstig uit Florida, zijn in Amerika toegestaan. De staaf jes, die achter de oren van de dieren worden ingebracht, be vatten natuurlijke groeihormo nen die langzaam in het lichaam oplossen en achteraf vrijwel niet meer te traceren zijn. In Eu ropa zijn ook natuurlijke groei hormonen, die bij een doorsnee rund van vijfhonderd kilo voor een gewichtstoename van veer tig tot honderd kilo kunnen zor gen en de vetmestingstijd halve ren, verboden. isiSlIfct75SL MIMT .PU •.Husnim-tfim i 'pibnp UIIWI* I viwtttiw S-svïv ss »an onze redactie buitenland BELFAST - Gerry Adams, de 5 leider van de Ierse organisatie J Sinn Fein, heeft het Ierse Repu blikeinse Leger (IRA) opgeroe pen de wapens neer te leggen om definitief een einde te ma- ken aan de gewapende strijd. Het is voor het eerst dat Adams openlijk de IRA oproept de wa- 3 pens neer te leggen. Hij deed 1 zijn oproep tijdens een toe- j spraak in Noord-Ierland, een dag nadat de Britse premier Blair voor 5 mei algemene ver- kiezingen heeft uitgeroepen. J Adams riep de IRA op een poli- -■ tieke oplossing na te streven om .1 een einde te maken aan het Brit- 1 se bestuur in Noord-Ierland. „In het verleden heb ik het BOSTON - De joods-Amerikaan se schrijver Saul Bellow is dins dag op 89-jarige leeftijd overle den. Dat heeft zijn advocaat en vriend Walter Pozen bekendge maakt. Bellow won in 1976 de I Nobelprijs voor Literatuur. Pozen zei dat de gezondheid van Bellow al geruime tijd aan het •verslechteren was, maar dat de auteur tot het eind helder bleef, idlow overleed in zijn huis in Brookline in de staat Massachu setts in aanwezigheid van zijn wouw en dochter. Bellow was een van de succes volste joodse schrijvers van na de Tweede Wereldoorlog, samen ij met onder anderen Bernard Ma- lamud en Philip Roth. In 1976 won hi] de Pulitzer-prijs voor I 'Humbolt's Gift'. Dat jaar werd 1 hij ook onderscheiden met de ij Nobelprijs voor Literatuur. ANP/RTR/DPA recht van de IRA verdedigd om een gewapende strijd te voeren. Dat deed ik omdat er geen alter natief was, nu is er een alterna tief", aldus Adams. Hij zei dat zowel in Ierland als in het buitenland politieke steun gezocht moet worden voor de politieke strijd voor een onaf hankelijke republiek die slechts gevoerd moet worden met 'poli tieke en democratische midde len'. Hij voegde eraan toe te beseffen dat dergelijke 'historische beslis singen' alleen genomen kunnen worden na intensief intern over leg. „Ik vraag u dit zo snel moge lijk te beginnen", aldus Adams. Volgens de Britse omroep BBC zou het 'enige tijd' kunnen du ren voordat de IRA reageert. Maar de BBC voegde eraan toe dat het ondenkbaar is dat de Sinn Fein-leider een dergelijke oproep zou doen als hij een 'neen' zou verwachten. Sinn Fein, de politieke arm van de IRA, is onder druk komen te staan nadat bekend was gewor den dat IRA-leden betrokken waren bij een bankoverval en bij een moord op een inwoner van Belfast. Sinn Fein heeft familieleden van het slachtoffer zijn steun be tuigd, maar weigerde tot dusver openlijk afstand te nemen van de IRA. Tijdens zijn bezoek aan de Vere nigde Staten vorige maand werd Adams op persoonlijk ver zoek van president Bush ge weerd bij officiële gelegenhe den. Ook kreeg Adams geen vi sum voor de VS om er fondsen te kunnen weiwen. De weigering van de IRA om te ontwapenen en de vermeende betrokkenheid bij een aantal misdaden hebben pogingen verhinderd om de in 2002 vastgelopen besprekingen over zelfbestuur te hervatten. ANP/AFP/DPA van onze redactie buitenland BRUSSEL - Het gaat in Turkije de verkeerde kant op, vindt CDA-europarlementariër C. Eurlings. Het land verslapt met de hervorming die nodig is om bij de Europese Unie te komen. De CDA'er, die het toetredings proces volgt namens de 731 euro parlementariërs, zegt:. „Als Tur kije niet snel aan de slag gaat, zie ik een heel groot obstakel voor de eerste toetredingsge- sprekken op 3 oktober", waar schuwt Eurlings. Hij vindt het hoog tijd dat Brussel Turkije een krachtig signaal geeft. Eurlings zegt dat Turkije de laatste maanden meer mensen rechtenactivisten vervolgt. De Turkse overheid beschouwt hen als terroristen. Kwalijk is dat de invoering van de nieuwe straf wet, waarop de EU had aange drongen, vorige week door de Turkse regering twee maanden is uitgesteld. „Erger nog: de wet bevat nog steeds een artikel dat de vrije meningsuiting beperkt. Wie zegt dat Turkse militairen Cyprus moeten verlaten, kan de cel in. Hetzelfde geldt voor de Turkse volkerenmoord op de Ar meniërs." Eurlings vindt het sto rend dat de Turkse premier Er- dogan vorige week zijn politie aanprees als 'minstens even goed als de Europese politie'. „Hoe kun je dat zeggen terwijl de Turkse politie structureel ar restanten martelt? Turkije moet juist een voorbeeld stellen door een martelende politieman als crimineel aan te pakken." ANP MOSKOU - De Kirgizische op positieleider Fcliks Koelov, die twee weken geleden door demon stranten werd bevrijd uit de ge vangenis, is gisteren vrijgespro ken van machtsmisbruik. Het hooggerechtshof buigt zich nog over een tweede veroordeling wegens corruptie. Volledige vrijspraak zou de weg vrij maken voor Koelovs deelna me aan de presidentsverkiezin gen in Kirgizië. Die staan op 26 juni op het programma. De po- jpulaire Koelov, voormalig chef van de geheime dienst, geldt als een van de belangrijkste kandi daten voor de opvolging van de verdreven president Askar Aka- jev. Akajev ontvluchtte het land jtvvee weken geleden na groot schalige protesten in het Cen- jtraal-Aziatische land. /Koelov werd in 2001 veroor deeld. Hij bracht vier jaar in de cel door, totdat betogers hem tij dens de tulpenrevolutie in Kirgi zië op 24 maart bevrijdden. Zij beschouwen hem als een 'politie ke gevangene'. GPD DUBAI - Bij gevechten tussen Saoedische veiligheidstroepen en terroristen zou de vermeende leider van Al Qaeda in Saoe di-Arabië zijn omgekomen. Sa- leh al Awfi bevindt zich tussen de veertien islamitische militan ten die de afgelopen dagen bij de operatie in het noorden van Saoedi-Arabië zijn omgekomen. Dat heeft de Saoedische opposi te in ballingschap gisteren be vestigd, Volgens de islamitische bewe- l'Ji v°oi' de hervorming van Sa oedi-Arabië, die zich in Londen bevindt, is het lichaam echter verbrand en is pas na een dna-test met zekerheid te zeg gen of het om Al Awfi gaat. Sa oedische kranten schreven giste ren ook al dat de terroristenlei der onder de slachtoffers zou zijn. De dood van Al Awfi is nog niet oor de autoriteiten bevestigd. Hij was mogelijk het meester en van de terreuraanslagen J? mei 2003 in het Marokkaanse Lasablanca ANP/AFP i« m n* tr muts win Een Indiase militair staat voor een brandend regeringsgebouw na een aanval in Srinagar. van onze redactie buitenland SRINAGAR - Vier militante islamitische groepen heb ben de aanslag op het busstation in Srinagar, de hoofd stad van de Indiase deelstaat Kashmir opgeëist. De aanslag op het zwaarbewaakte station van de nieu we buslijn is een klap voor de aarzelend op gang komen de ontspanning tussen India en Pakistan. Rebellen vie len het station aan en staken het in brand voordat de eerste bus morgen enkele tientallen geselecteerde reizi gers zou vervoeren van het Indiase deel van Kashmir naar het Pakistaanse. Het zou een hereniging beteken voor gezinnen die al tientallen jaren gescheiden leven in dit Himalaya-gebied. Indiase veiligheidstroepen deel den mee dat alle passagiers veilig zijn, dat een aanvaller is gedood en dat op de andere wordt gejaagd. Indiase troepen en de aanvallers leverden een kort, fel foto Desmond Boylan/RTR vuurgevecht. Ooggetuigen meldden dat passagiers via de kapotgeslagen ramen het gebouw uitvluchtten. Een aantal zou zijn gewond. De paniek was groot. De Indiase premier Manmohan Signh zou vandaag het startsignaal geven voor de eerste busririt tussen de twee gebieden in zestig jaar. Pakistan veroordeelde de aan val op de reizigers scherp: „Het is werkelijk ongelofe lijk omdat deze mensen alleen maar hun verwanten wil den zien van wie zij zijn gescheiden." GPD/RTR door Eelco van der Linden HARARE - De Europese Unie en de Verenigde Staten hadden op voorhand al de conclusie ge trokken dat de parlementsver kiezingen in Zimbabwe niet eer lijk zouden verlopen. Eigen onderzoek van een onaf hankelijke Zimbabwaanse orga nisatie en van de verslagen oppo sitiepartij Movement for Demo cratie Change (MDC), tonen aan dat er inderdaad zeer fors ge rommeld is. Vooral in de nacht volgend op de verkiezingsdag. „Het is maar een voorlopig on derzoek, en er is niet gekeken naar de mensen die zijn terugge stuurd of naar de kieslijsten met al die niet meer bestaande perso nen", zegt Paid Themba Nyathi, voorman van de MDC heeft. Men heeft alleen gekeken naar het aantal mensen dat afgelopen donderdag bij het sluiten van de stembussen had gestemd en naar de aantallen stemmen die de verschillende kandidaten uit eindelijk hebben gekregen. Nieuwe stemmen De MDC heeft tot nu slechts toe gang gekregen tot vier van cle ne gen provincies en daarin dertig kiesdistricten gevonden waarin het aantal stemmen 's nachts met 40 tot 80 procent bleek te zijn gestegen. In elf van die der tig stond de MDC-kandidaat op winst, om de volgende dag uit te vinden dat hij of zij was versla gen door soms wel 15.000 'nieu we stemmen'. De overwinnaar was in bijna alle gevallen een mi nister of ander kopstuk van Mu- gabes regime. Het fenomeen deed zich niet voor in de stedelijke gebieden waar de MDC sterk is. Men zou hier waarschijnlijk teveel nieu we stemmen hebben moeten op voeren, wat te ongeloofwaardig zou zijn geworden. Paul Them ba Nyathi ziet hierin ook 'het be wijs voor een gedetailleerd plan'. „Door de MDC een aantal zetels te laten winnen, werd de schijn van legitimiteit gewekt." De MDC won uiteindelijk 41 van de 120 zetels, 16 minder dan vijf jaar geleden. De partij van president Mugabe, Zanu PF, kreeg er 78. Met de dertig zetels die de president zelf mag wegge ven, kwam de partij ruim aan de fel begeerde tweederde meerder heid in het 150 zetels tellende parlement. De verkiezingen von den in opvallende rust plaats en werden door de aanwezige waar nemers uit met name Afrikaan se landen als vrij en eerlijk be stempeld. De MDC hekelde gisteren de 'massale fraude' en eiste dat de verkiezingen opnieuw gehouden worden. Themba Nyathi is ver bitterd over de rapporten van de Afrikaanse waarnemers. Geen interesse „We hebben ook deze bevindin gen voorgelegd aan de waarne mersmissies van Zuid-Afrika en van de regionale organisatie SADC. Helaas is er tot nu geen enkele interesse getoond voor dit soort bewijzen en stelt men liever dat de verkiezingen de wil reflecteren van het Zimbab waanse volk." De onafhankelijke Zimbabwe Election Support Network (ZE- SN), die met zesduizend leden vertegenwoordigd was in de achtduizend stemlokalen, deel de de bevindingen van de MDC. Men eiste een onderzoek van de Zimbabwaanse Kiescommissie (ZEC) naar de nieuwe stemmen. Ook naar het feit dat 10 procent van de kiezers, ongeveer 130.000 personen, om allerlei re denen was verboden te stem men, werd een onderzoek geëist. GPD van onze redactie buitenland BAGDAD - Het Iraakse inte rim-parlement heeft Jalal Tala bani gisteren verkozen tot presi dent. De 71-jarige politicus uit Noord-Irak is de eerste Koerd die staatshoofd wordt van het Arabische land. Talabani kreeg de steun van 228 van de 275 af ge vaardigen. De Koerd was de enige kandidaat voor de post. De Iraakse Natio nale Assemblee koos de sjiiet Adel Abdul Mehdi en de soenni tische Arabier Ghazi al Yawar als vice-presidenten. Yawar is de vertrekkend president, Meh di was tot op heden minister van Financiën. Talabani zei zijn taken te zullen uitvoeren zonder onderscheid te maken tussen religie of ras. Het nieuwe Irak is gebaseerd op 'de mocratie, mensenrechten en ge lijke rechten voor iedereen, met respect voor de islamitische identiteit', aldus Talabani in zijn eerste toespraak als presi dent. Hij riep het Iraakse volk op zich verre te houden van ge weld. Naar verwachting kiest de volks vertegenwoordiging vandaag de sjiiet Ibrahim Jaafari als pre mier. Jaafari, die als een voor stander van de invoering van is lamitische wetgeving bekend De nieuwe president Talabani (m) zit tussen zijn eveneens nieuw verkozen vice-presidenten Adel Abdul Mahdi (1) en the voormalige interim-president Ghazi al Yawer. foto Ali Haider/RTR staat, neemt de leiding over van de seculiere sjiiet Iyad Allawi. De onderhandelingen over de vorming van een nieuwe rege ring zijn uiterst moeizaam verlo pen. In achterkamertjes is de af gelopen weken langdurig gedis cussieerd over de kandidaten en de verdeling van de posten, Dit tot woede van veel Irakezen die met gevaar voor eigen leven op 30 januari hun stem uitbrach ten. Nog steeds bestaat er onduide lijkheid over de verdeling van enkele ministersposten. Vooral het ministerie van Olie wordt be twist. Zowel sjiieten als Koer den hebben de invloedrijke post voor zich opgeëist. Uit angst voor aanslagen vond de zitting plaats binnen de mu ren van de zeer zwaar beveilig de Groene Zone. een omheind deel van de hoofdstad Bagdad dat door de coalitietroepen wordt bewaakt. ANP/RTR/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5