Pechtold zet zich af tegen Dittrich PZC Curacaose jeugd mag stemmen over toekomst van eigen eiland PZC Bonus Van veilingmeester tot minister Angst om directe democratie onnodig Nieuwe D66-minister wil referendum een nieuwe kans geven te gast 7 april 1955 donderdag 7 april 2005 D at zich vorig jaar bij het energiebedrijf ta een administratieve ramp voltrok! de algemeen directeur dit jaar aan zijnt nus: die is vijf procent minder dan wat het was; weest als alles op rolletjes was gelopen. Omdat toch nog een goede zestigduizend euro aan ex| inkomsten overblijft, kan moeilijk worden volt houden dat er hier een fikse tik op de vingers isu gedeeld. Het honorarium wordt bepaald door de raadt commissarissen en bestaat uit drie delen: een bat salaris, een bonus en een pensioenbijdrage. In den waarin de doelstellingen worden gehas merkt de algemeen directeur dat aan zijn lot strookje. Het lijkt erop dat het tegenovergeste: minder ruimhartig wordt toegepast. Nu is een al te grote verontwaardiging ook w onnodig. De totale beloning van de Delta-topc (meer dan drieënhalve ton) haalt het niet bij i van zijn collega's bij Essent en Nuon. En er v ook wel wat voor te zeggen dat het honoran; van de eerste man van een nutsbedrijf metz 1400 werknemers 'marktconform' moet zijn, wi ook nog enigszins verzekerd zijn van kwaliti Het loon is het punt dan ook niet, het gaat om verhoging en dan ook nog eens over een jaanva; in het bedrijf een wanprestatie leverde. Vrijwel alle werknemers in het land zijn dit j; op de nullijn gezet en dan is het een slecht sign, als de top zich loonsverhogingen van tiental: procenten laat welgevallen, vooral als het gaati (semi-)overheidsinstellingen en bedrijven die t nutsfunctie vervullen met overheden als belai rijkste aandeelhouders. Van de weeromstuit sta CNV-voorzitter Doekle Terpstra vorige weeki nullijn opeens weer ter discussie, alsof er geen: denen voor loonmatiging zouden zijn. Daarnaast bevestigt de salarisontwikkeling van algemeen directeur de indruk dat de aandeellit ders steeds minder greep hebben op het reilen zeilen binnen Delta. Het bedrijf is in Zeelandv antwoordelijk voor de levering van gas, wa: elektriciteit, voor de afvalverwerking, internet de kabel en radio- en televisiesignalen. Dat zijn: ken die te belangrijk zijn om volledig buiten overheid om te verzorgen. Het is daarom van: lang dat de invloed van de aandeelhouders (de: meenten en de provincie en in hun verlengde klanten van Delta) niet zomaar ondergesë wordt gemaakt aan dat zoveel geprezen mechac me van de marktwerking. door Joos Aerts en Arnold Winkel De nieuwbakken D66-minis- ter Alexander Pechtold wil het referendum een nieuwe kans geven. Hij zet zich af tegen paiiijleider Boris Dittrich, die andere opties oppert voor de ge kozen burgemeester. „Het is een ontzettend interes sant middel: een raadpleging houden over een onderwerp dat echt leeft bij burgers." Ineens zit Alexander Pechtold in zijn werkkamer op het grau we ministerie van Binnenlandse Zaken op het puntje van zijn stoel. Hij praat met bevlogen heid over wat hem te doen staat: burgers middelen geven, zodat zij meer te zeggen krijgen over het landsbestuur, zodat ze daad werkelijk invloed krijgen op dat bestuur. Pechtold, sinds afgelopen don derdag minister voor Bestuurlij ke Vernieuwing, krijgt het natio naal referendum over het Euro pese grondwetsverdrag in de schoot geworpen. Hij is er als mi nister verantwoordelijk voor dat de opkomst op 1 juni behoor lijk wordt. Zodat anderen en thousiast deze vorm van in spraak vaker willen toepassen. Is het referendum terug op de politieke agenda bij een goede opkomst op 1 juni? Volksaard „Voor mij is het er nooit af ge weest. Ik weet dat er eerder een besluit is geweest het niet vaker mogelijk te maken. Een referen dum is niet het doel, maar een middel om de invloed van bur gers te vergroten. Het referen dum zit niet echt in onze volks aard. In Zwitserland doen ze niet an ders. Wij zijn anders gewend. Het is wel een middel dat ontzet tend interessant is, om over iets dat echt leeft een raadpleging te houden. Ik ben er een voorstan der van dat dat vooral gebeurt als het niet door de overheid als een speeltje wordt gepresen teerd. Er moet vanuit de bevol king zelf urgentie voor gevoeld De nieuwe D66-minister voor Bestuurlijke Vernieuwing, Alexander Pechtold, kiest voor een eigen koers. Hij ziet Boris Dittrich niet als zijn baas. foto Harmen de Jong/GPD Alexander Pechtold, de nieuwe minister van Bestuurlijke Vernieuwing en Ko ninkrijksrelaties maakte vrij snel bestuur lijk carrière. Hij werd geboren op 16 december 196,5 in Delft en studeerde na het gymnasium kunst geschiedenis en archeologie aan de Rijksuni versiteit Leiden. Hij behaalde tegelijkertijd het diploma veilinghouder. Nog vóór zijn afstuderen werkte hij bij Van Stockum's Veilingen in Den Haag als vei lingmeester en adjunct-directeur (tot 1997). In 1994 werd hij gekozen tot lid van de ge meenteraad in Leiden. Drie jaar later werd hij benoemd tot wethouder (voor verkeer) in die plaats. In 2002 accepteerde hij het voor zitterschap van D66. In oktober 2003 werd hij benoemd tot burge meester in Wageningen en vorige week nam hij de ministersportefeuille van Thom de Graaf over. GPD. worden." Na 1 juni kan het niet meer. „Over een, twee jaar kunnen za ken heel anders liggen. Het in strumentarium is niet voor eeu wig verloren. Het blijft in de ge reedschapskist." Pechtold zegt nog niet te weten of dit bij uitstek zijn vernieu wing van het landsbestuur wordt voor de komende twee jaar. Plij zegt iets te zoeken dat 'als vernieuwing gewaardeerd' wordt. De gewezen veilingmeester ziet voor zichzelf de rol van media tor weggelegd: heethoofden die tegenover elkaar staan wil hij tot een compromis brengen. Maar hij weet dat hij niet veel meer dan goede voornemens in de verkoop heeft en het moet doen met tamelijk vage afspra ken uit het paasakkoord. Boos „Ik heb me de eerste dagen na die dinsdag in de senaat ontzet tend boos gemaakt op de vrien den van links. Nu heb ik het ge voel dat we allemaal wat uit te leggen hebben. Niemand kan zich daarover op de borst slaan. We moeten allemaal kijken wat de beste weg is om iets van deze agenda te maken." De ogen zijn vooral gericht op Pechtolds aan passing om de door hem gewens te gekozen burgemeester moge lijk te maken. Hij reageert opvallend negatief op de suggestie die partijleider Dittrich zaterdag op het partij congres deed: ook een ander compromis is acceptabel over de burgemeester dan wat letterlijk in het akkoord met CDA en WD staat. Geeft dat hem dan meer ruimte of is het juist een bom onder zijn stoel? „Ik kan 'm nog niet helemaal duiden. Vooralsnog houd ik vast aan de afspraak die er is. Dittrich is niet mijn baas. Ik heb nu mijn eigen verant woordelijkheid en neem er ken nis van dat de fractie van D66 ziet dat er meer ruimte is. Het kabinet ziet dat nog niet." Het paasakkoord rept over sti muleren van referenda in ge meenten over burgemeesterskan didaten. „Dat kan het gevoel warm hou den. Bevorderen van experimen ten. Het daagt gemeenteraden uit zich hiervoor open te stellen. Het kan de bevolking enthou siast maken. Die mag verwach ten dat er beargumenteerd wordt waarom zoiets niet ge beurt. Mijn rol is te laten zien dat het een succes kan zijn. Zie Vlaardingen, Best, Leiden. Het is in deze vorm een intensieve kennismakingsronde, niet een politiek gevecht. Begrijp me niet verkeerd: het is verre van een ideaal model. Daarom moet op lange termijn het mechanis me verfijnd worden."GPD Het kabinet-Balkenende blijft nog een tijdje. Het zij zo. De rust rondom D66 lijkt te zijn teruggekeerd, maar of na de nacht van Van Thijn dat ook geldt voor PvdA, GroenLinks en SP, is de vraag. door Hans Feddema Een vernieuwing op het punt van de machtsvor ming blokkeren is immers geen sinecure. Van links komt de trits 'delen van inko men, welzijn en macht.' De len van de macht hoort er dus bij. Formeel weten progressie ve partijen dit en prediken ze het zelfs, maar het is niette min een punt waarop ze vaak uitglijden. Naast militair geweld 'voor het goede doel' is er nauwe lijks een zaak waarin de recht vaardigingsargumenten meer over elkaar heen tuimelen dan het delen van de macht. Elitisme, dat volgens de poli- tocoloog Bachrach uitgaat van de onbekwaamheid van de massa's, komt ook onder links voor. Tot dat elitisme is heel wat onwil en angst om het volk of de burger zeggen schap te geven terug te voe ren. Tegenpool daarvan is het democratische denken, dat juist in het belang van de sa menleving als ideaal stelt het grootst mogelijke gebruik te maken van de bekwaamhe den van de burgers. Ook inza ke partijdemocratie zie je, dat in de politiek er kaderleden zijn, die het gewone lid niet te veel directe zeggenschap over partijzaken wil geven, en an deren die dat wel willen. De benoeming van de burgemees ter door de Kroon is anno 2005 natuurlijk te gek voor woorden. Dat het kabi net-Balkenende onder in vloed van D66 en de Fortuyn -revolutie van 2002 hierin ver andering wilde brengen, is toe te juichen. De burgemees terskeuze uit de grondwet ha len was en is daarvoor een voorwaarde. Door dat te blok keren maakten de Eersteka- merfracties van PvdA. Groen Links en SP een strategische en principiële fout Strate gisch in de zin, dat het de hui dige regeringsfracties waar schijnlijk meer aaneensmeedt dan ooit en principieel, om dat ze dit deden uit angst. En wel, dat hun steun voor 'het uit de grondwet halen' zou lei den tot een burgemeesterskeu ze door de burgers. Een vreemde angst van progressie ven. omdat dat met alle res pect een stuk elitair denken verraadt. Het is een hard oor deel, maar ik kan het niet an ders zien. Angst voor meer di recte zeggenschap van de bur gers wijst inzake machtsde ling immers op een behouden de koers. Natuurlijk ken ik de rechtvaardigingen. De burge meester zou beter door de ge meenteraad kunnen worden gekozen. Ook zou een door het volk gekozen burgemees ter wel eens te onafhankelijk kunnen worden, onaf hanke- lijk van het partijenstelsel dan wel te verstaan. Het gaat voorbij aan het feit, dat de partijen in onze demo cratie toch al te veel invloed hebben, denken we alleen al aan de door de partijen sa mengestelde lijsten met kandi daten die mogen meeliften met de zogenaamde lijsttrek ker. En waarom zou de raad de burgemeester moeten kiezen en niet de burger zelf. Is dat echt vernieuwend? Een door de burgers verkozen burgerva der krijgt meer invloed, ze ker, maar hij zal zich ook sterk gaan inzetten, Wetend dat hij met een slecht beleid na vier jaar door de burgers zal worden afgestraft, en voor een goed beleid is hij uiter aard aangewezen op een goe de samenwerking met wethou ders en raadsleden. Wel zul len de laatsten iets aan macht inboeten. Wie licht daar nu wakker van? Maar bij bestuur ders-partijen als PvdA, GroenLinks en SP zit daar vooral de pijn. Zwak. Er staat immers tegenover, dat je de burger zo veel meer invloed geeft bij de keuze van de bur gemeester en diens beleid. Dr. Hans Feddema is antropo loog en publicist. door Nina Jurna Duizenden Curacaose jonge ren mogen morgen hun stem uitbrengen over de toe komst van hun eiland. Door het verlagen van de stemgerechtig de leeftijd van 18 naar 16 jaar wil Curacao de jongeren zelf la ten beslissen over hun toe komst. Zij plukken straks im mers de vruchten van deze uit slag. Maar veel jongeren trek ken nog altijd naar Nederland in de hoop op een betere toe komst en de jeugdwerkloosheid is maar liefst 37 procent. Hoe zien de Curagaose jongeren hun toekomst en waar kiezen zij morgen voor? In de pauze van de O'trabanda Scholengemeenschap baant een groepje scholieren zich een weg door de palmbomen op het schoolplein naar het naastgele gen winkelcentrum. Op naar het internetcafé waar ze in de pauze zoet zijn met een populaire bezigheid: chatten. De 16-jarige Judynais chat er dagelijks met jongeren uit Ne derland, Amerika en Venezuela. „Mijn vrienden wonen in de he le wereld", zegt de scholiere trots. Samen met nog eens 3000 leeftijdsgenoten mag ze morgen stemmen over de toekomst van Curagao. En dat is nogal wat voor een zestienjarige, want hoe veel geestelijke bagage heb je op die leeftijd om over zaken als staatkundige veranderingen van je land te beslissen? „Als ik eerlijk ben, weet ik nog steeds niet waar het echt over gaat en politiek interesseert me ook niet", zegt Judynais terwijl ze met haar lange kunstnagels vol glitters en figuurtjes het ant woord aan haar chatvriendje in Amerika tikt. „Mijn vriendin nen zijn voor A of B, status apar te of onafhankelijkheid, maar ik wil eigenlijk niet kiezen. Ik ben bang voor de toekomst. Bang dat het hier erger gaat worden. Waarom houden we het niet zo als het is? Waarom moet er iets veranderen?" Airichson, ook 16, is het met haar eens en stemt dus voor optie C: Curagao moet deel blijven uitmaken van de An tillen. Deze optie, die in de prak tijk achterhaald is omdat geen van de Antilliaanse eilanden de. situatie wil houden zoals die is, lijkt de laatste dagen weer te stijgen in populariteit, omdat het voor een soort veiligheid staat. Uit de laatste enquête van het jeugdparlement van Cura gao, een onafhankelijke, los van politieke partijen opererende jeugdorganisatie, blijkt dat 60 procent van de jongeren voor status aparte is en dat optie B (een onafhankelijk Curagao) en optie D (Curagao wordt een deel van Nederland) samen een twee de plaats van 35 procent halen. Uit een peiling in maart bleek een meerderheid van de jonge ren nog voor optie D te zijn. Angst Vooral de angst om straks niet meer in Nederland te kunnen studeren zou veel jongeren af schrikken. Bovendien is voor veel jongeren Nederland nog al tijd het land van melk en honing en het moet niet nog moeilijker worden om er te komen. Wordt Curagao een provincie van Ne derland, dan is dat waarschijn lijk geen probleem meer, is de gedachte. Sancho (18) is in de late middaguren vaak in een van de baaien van Curagao te vinden met haar twee dochter tjes Linsay (2) en Shirley van 8 maanden. Hun vader heeft ze sinds de geboorte van de jongste niet meer gezien. „Hij hoeft ook niet meer terug te komen als hij me maar geld geeft", zegt ze stoer. Ze is een van de vele jon ge tienermoeders op het eiland. Van alle gezinnen op Curagao bestaat 39 procent uit eenouder gezinnen, waarvan 20 procent tienermoeders. Wat zij gaan stemmen? Sancho: „Laten we ge woon een deel worden van Ne derland. Dan krijg ik als alleen staande moeder met twee kinde ren een goede uitkering en word ik misschien nog gesubsidieerd om weer te gaan studeren. Hier is zoiets ondenkbaar." Volgens Sancho trekken minder jongeren weg naar Nederland als het eiland een provincie van Nederland wordt. „Als hier al les gelijk wordt als daar, waar om zou je dan weggaan?" In het gebouw van het jeugdpar lement bespreekt voorzitter Le- diska van Putten (23) hoe de laatste dagen voor het referen dum worden ingevuld.„We heb ben nog een jongerendebat, er is een danceparty in Salina waar we folders gaan uitdelen en we moeten de wijken in blijven gaan." Lediska studeert interna tionaal management aan de Uni- EDEN - Koningin Elizabeth heeft gisteren de nieuwe Britse premier Eden in audiëntie ont vangen. Hij is met algemene stemmen gekozen tot leider van de conservatieve fractie van het Lagerhuis. TURNPLOEG - Jac van de Sande uit Vlissingen en Joh. van de Sande uit Goes zijn op genomen in de Nederlandse turnploeg die het zondag 10 april in Odense tegen Dene marken opneemt. WAPEN - De stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, ge neraal Twining, heeft ver klaard dat de Russen weiie aan een projectiel dat meta snelheid van 16.000 kilome' per uur van het ene contine naar het andere kan worden^ lanceerd. Volgens Twini zorgt een dergelijk wapenvc een groot defensieprobleem. DYSENTERIE - In diva West-Brabantse steden end( pen wordt melding gema van een lichte dysenterie-e demie. Op advies van de: neeskundig inspecteur van volksgezondheid hebben k schillende burgemeesters s tot de bevolking gericht en: wezen op het gevaar. Scholieren van de Otrabanda scholengemeenschap, die morgen mogen meebeslissen over de toekomst van Curacao. De stemgerechtigde leeftijd is verlaagd naar 16 jaar. foto Nina Jurna/GPD versiteit van de Nederlandse An tillen en hoopt later de 'echte' politiek in te gaan. „Maar ik wil eerst nog rechten studeren en ook rechter-worden en een eigen bedrijf beginnen" zegt de ambi tieuze Curagaose. Ze behoort tot de lichting jongeren die het ze ker zullen gaan maken op het ei land, van goeden huize komen en niets zien in een carrière in Nederland. „Ik wil mijn land op bouwen, mijn community hel pen!" Van Putten: „We geven als jeugdparlement geen stemad vies, ik vertel ook niet waar ik op ga stemmen, we leggen al leen uit wat de verschillende op ties inhouden." De pauze is afgelopen en de scholieren keren uit het internet café terug naar de schoolban ken. Over hun toekomst op Cura gao zijn ze verdeeld. Judynais: „Okee, er is veel werkloosheid en criminaliteit maar het is maar net wat je er zelf van maakt. Ik ben goed in het lak ken en versieren van nagels. Dat doe ik ook voor mijn vriendin nen en ik verdien ër wat mee. Van dat geld koop ik af en toe leuke kleren. Zo moet je het doen. Het is en blijft overleven hier op Curagao."GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraatl 8 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail; redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: .Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand 19,95 n.v.t per kwartaal: 58,00 60,25 per jaar: €222.50 226,50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voorlid einde van de betaalperiode. PZC, t a.v. lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1.25 zaterdag- 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgave# overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volg? de Regelen voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag, van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes); Tel, (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend go* Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern Dss> aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor^ (abonnementon)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten^ ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig 9ê5ijJ: k,i pztT r> Als u It dan kunt u dit schriftelijk melden bij rfr Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4