zc Gouden speld voor Frans Kroes iW Regio moet potenties uitbuiten 1 Inzamelingsactie kapel Blaauwe Hoeve op koers krachtenbundeling en samenwerking sleutelwoorden economische groei Beleef het in Onder de Toren Boeken aan huis in Koewacht Geweld op kerstdag bestraft Milieu Doe Dag nuttig en leuk Draaginsigne Gewonden voor C. van de Velde I3SB5 Feest I londerdag 7 april 2005 editie Zeeuws-Vlaanderen dé woonwinkel van Middelburg Orisant Makelaardij Dé specialist bij aan- of verkoop van uw woning 'r.boir.r Woongoed Middelburg Nu ook voor uw woonenergie Decorette Nu 25% korting op Decorette zonwering Anker-Desein Koken, smaakvol en efficient, da's LOGUS Voor al uw vragen over zorg, wonen met zorg en welzijn Rabobank Hypotheken en verzekeringen Paso Doble Mexicaans-Argentijns restaurant. reserveren: tel.: 0118 - 636960 Nieuwe Kerkgang 1 Middelburg (onder de www.onderdetoren.com Bewoners en omwonenden van het verpleeg- en verzorgingshuis De Blaauwe Hoeve hebben zich hevig, en met succes, verzet tegen het afbreken van de kapel. Nu wordt geld ingezameld om de kerkruimte te integreren in de nieuwbouw. foto Peter Nicolai door Harold de Puysseleijr HULST - De inzamelingsactie om de ka pel op het terrein van De Blaauwe Hoeve te kunnen behouden verloopt voorspoe dig. Dat zegt voorzitter G. Lernout van de stichting 'Redt de kapel'. Bij de plannen voor de vernieuwing van het verpleeg- en verzorgingshuis aan de Truffinoweg in Hulst was aanvankelijk geen rekening gehouden met de sentimen ten die leven rond de kerkruimte. Het huidige verpleeghuis wordt afgebroken en ook de kapel zou met de grond gelijk worden gemaakt. Dat stuitte op hevig verzet van bewoners en omwonenden van het verpleeg- en verzorgingshuis. De nieuwbouwplannen zijn inmiddels dusda nig aangepast dat het mogelijk is de uit 1968 daterende kapel te integreren in het nieuwe verpleeghuis. De kosten die daarmee gepaard gaan, be dragen volgens Lernout ongeveer 200.000 euro. Van dat bedrag is inmid dels een kwart - ongeveer vijftigduizend euro - ingezameld. „Het gaat dus de goe de kant op", aldus Lernout, die aankon digt dat nieuwe acties om het resterende bedrag bijeen te brengen in voorberei ding zijn. De voorbereidingen op de vol gende fase van de nieuwbouw van De Blaauwe Hoeve zijn in volle. gang. Dat heeft ook gevolgen voor de kapel, waar afscheid genomen wordt van overleden bewoners en die druk bezocht wordt tij dens de weekenden. „De Blaauwe Hoeve wil steeds meer een buurtfunctie gaan vervullen; dat geldt ook voor de kapel. Buurtbewoners zijn dan ook van harte welkom bij de vieringen en diensten", zegt directeur L. Janse. In de loop van de zomer komt er een moment dat de kapel tijdelijk niet gebruikt kan worden. Voor uitvaarten zijn afspraken gemaakt met het pastoresteam van de regio en de uit vaartondernemers. De weekendvieringen zullen dan gehou den worden in het restaurant van De Blaauwe Hoeve. Op zondagmorgen is dat echter niet mogelijk. Daarom wordt de viering verschoven naar de zaterdag om 18.30 uur. Om de kerkgangers daar al aan te laten wennen wordt de weekend viering nu al verzet naar zaterdagavond. De vieringen vinden voorlopig nog wel plaats in de kapel. De eerste viering is za terdag 9 april om 18.30 uur. Het is tevens een herdenkingsdienst voor de afgelopen weekeinde overleden paus Johannes Pau- lus n. Als de volgende fase van de bouw daar om vraagt, wordt de overstap gemaakt naai7 het restaurant. door Harold de Puysseleijr HULST - Op zijn vijftiende sloot hij zich aan bij de toenma- het alfabet van Zeeland WGGeNGR dagbladen lige Landarbeidersbond Sint Deusdebit. Gisteren kreeg Frans Kroes (85) uit Hulst de gouden speld met robijn van FNV Bondgenoten, voor zeven tig jaar trouw vakbondslidmaat schap. „Ik denk dat we daar heel veel aan te danken hebben", ant woordt Kroes, gevraagd naar de betekenis van de vakorganisatie in Nederland. „Vroeger beseften de mensen dat veel beter. Toen tertijd was er nog helemaal niks. Snipperdagen of vakantie dagen bestonden eenvoudigweg niet. Daar hebben we allemaal voor moeten vechten." Voorzitter Francois Hoefnagels van de afdeling Oost- Zeeuws-Vlaanderen van FNV Bondgenoten beaamt dat vol mondig. Pionier Samen met secretaris Ron de Kort van de afdeling verrastte hij Kroes gisteren op zijn huisa dres behalve met de bondsspeld met een bos bloemen en een ge schenkbon. „Hij behoort tot de lichting van de baanbrekers, de pioniers", aldus Hoefnagels, genoten Oost-Zeeuws-Vlaande- „Op mensen als hem hebben wij ren huldigt morgen tijdens een moeten bouwen. En we kunnen bijeenkomst in café De Ster in ze nog niet missen." FNV Bond- Hulst nog ruim zeventig andere Frans Kroes uit Hulst draagt de gouden speld met robijn, ontvan gen van FNV Bondgenoten voor zeventig jaar trouw vakbondslid maatschap. foto Peter Nicolai jubilarissen. Maar Kroes kreeg vanwege zijn leeftijd en zijn bij zonder lange verbintenis met de bond een bijzondere behande- ling. De Hulstenaar begon zijn ar- beidszame leven als landarbei der bij de boer, en werkte van eind 1942 tot 1950 bij de Voed selvoorziening, de instantie die de eerste jaren na de Tweede We reldoorlog oog hield op de rant soenering. In die periode sloot Kroes zich aan bij de Katholie ke Arbeiders Beweging, een vakorganisatie die later opging in de FNV. „Bij de arbeidersbeweging ben ik ook nog secretaris geweest. Een hele klus, want in die tijd waren er nog geen typemachi nes, dus moest ik de verslagen van alle vergaderingen met de hand uitschrijven." Na banen bij het postorderbe drijf van de Zeeuwse Textiel Centrale in Hulst en bij de tex tielfabriek van Meijering op Ra penburg kwam Kroes terecht bij Morres. Daar stapte hij in 1983 op 64-jarige leeftijd met ver vroegd pensioen uit als chef van de loonadministratie. Advertentie Privélessen op kajuitjachten op het Haringvliet (Stellendam). Vraag ons cursusprogramma aan! Tel. 0187 499 315, info@zeilschoolharingvliet.nl CWO opleidingen Kajuitjachtzeilen. 1!SK jdactie: 0113-315649 SSctie8pzc.nl fastbus 314460 AA Goes iwv/prtentie-exploitatie. S en Midden-Zeeland: 0113-315520; SUlaanderen: 0114-372770; Saai: 020-4562500. René Hoonhorst ^PHILIPPINE - Zeeuws-Vlaande- «n heeft enorme economische toeristisch-recreatieve poten ties als de regio grensoverschrij dend durft te denken. Krachten- [bundeling en samenwerkingsver banden van overheden en bedrij- i yen met collega's in Vlaanderen en West-Brabant bieden vele Mogelijkheden voor onder meer Aoces-industrie, logistiek, dis en toerisme. Üïpat meldden de drie [Zeeuws-Vlaamse burgemeesters jjnkele tientallen ondernemers Ssteren tijdens een knngbijeen- jkomst van de Brabants-Zeeuw se Werkgeversvereniging in Phi- Jjippine. De burgemeesters J. Sa- jjlja(Sluis), J. Mulder (Hulst) en J. .Jiomnk (Temeuzen) hielden in Jdecember 2003 ook een praatje Voor de werkgevers in de regio. (Vp Ook töen was samenwerking foor hen al hét toverwoord. Een kleine anderhalf jaar later lie- en ze weten dat de samenwer king tussen de drie jj Zeeuws-Vlaamse gemeenten ver- der van de grond is gekomen. De drie gemeenten proberen el- 2kaar. in tegenstelling tot het (re- jgjj cente) verleden, geen vliegen k meer af te vangen en bestuur- Z ders rollen nog zelden vechtend over straat, Dat een coöperatie ve instelling meer oplevert, is in tussen al bewezen, betoogde Sa- la. West-Zeeuws-Vlaanderen is benoemd tot Nationaal Land- a schap, maar heeft wel een 'sta- tbs aparte' bedongen. Door een éénsgezinde lobby van raads- ïd L fracties, college en provincie en steun van de twee andere ge meenten blijven er mogelijkhe den om in alle dorpen en stadjes van Sluis te bouwen. Sala dank te wat dat betreft ook minister Dekker van Vrom. Hoewel de bewindsvrouwe van liberale huize is, heeft ze meer oog voor de bebouwingsnoden van het platteland dan Sala's partijgenoot Pronk, die als Pv- dA'er helemaal niets zag in uit breiding van dorpen. CDA'er Mulder had juist wat kritiek op Dekker geuit, omdat ze volgens de Hulster burgemeester wat te makkelijk over de bouwmoge lijkheden sprak, terwijl Hulst wordt gekweld door allerlei re gels en voorschriften. Hogere overheden verwijzen weliswaar vaak naar Europa, maar als Athene aan dezelfde ei sen had moeten voldoen als Hulst waren er nu nog geen Olympische Spelen geweest, stel de Mulder. Hoewel de drie eer ste burgers het dus niet over alle onderwerpen honderd procent eens zijn, willen ze een gezamen lijke visie naar buiten uitdra gen. Het trio is blij dat het dagelijks provinciebestuur, op het opzet ten van een promotie- en acqui sitiebeleid na, tegenwoordig vaak goed met hen meedenkt. Alleen het Rijk en instanties als de Kamer van Koophandel ver geten nog wel eens dat de econo mische mogelijkheden niet op houden bij de Nederlandse grens, vinden de burgemeesters. Hulst hoopt te profiteren van de Antwerpse behoefte aan perso neel en woningen, Sluis krikt de leefbaarheid van grensdorpen op door samen met Vlaamse ge meenten en het waterschap te werken aan grensoverschrij dend waterbeheer en Temeuzen denkt niet alleen bij havenza ken aan samenwerking met Vla mingen, maar ook bij bijvoor beeld gezondheidszorg en onder wijs. De lopende projecten kun nen en moeten de komende ja ren fors worden uitgebreid en de gemeenten kunnen daarbij de steun van hogere overheden, de Kamer van Koophandel, het midden- en kleinbedrijf, de BZW en vele andere organisa ties heel goed bij gebruiken. Lo- nink benadrukte dat vertegen woordigers van al die organisa ties regelmatig bij elkaar over de vloer moeten komen om resul taten te kunnen boeken. Advertentie a MIDDELBURG *0SA Segeersstraat 24, tel. 0118-650188 rosa.middelburg@vakantiexperts.nl Ook vestigingen in Goes, Heinkenszand en Kapeile. voor ieder wat wilei KOEWACHT - Leden van de bibliotheek in Koewacht die door ouderdom of ziekte niet in staat zijn de vestiging te bezoeken, kunnen voortaan ook hun boeken laten thuisbe zorgen. De bibliotheek Zeeuws-Vlaanderen begon in 1995 met deze service, die naast Koewacht momenteel wordt aangeboden in Hulst, Oostburg, Axel, Temeuzen en Sas van Gent. „We bezoeken geïnteresseerden altijd even vooraf voor een kennismakingsgesprekje", zegt directeur Hans Spenkelink van Bibliotheek Zeeuws-Vlaanderen. „We kijken dan in wat voor soort boeken hij of zij geïnte resseerd is en we spreken af op welk tijdstip we de boe ken kunnen afleveren en ophalen. De service heeft tevens een sociale functie, omdat het vaak gaat om mensen die wat geïsoleerder leven. Die vinden het vaak prettig om re gelmatig iemand over de vloer te krijgen en een praatje te maken." Voor de service betalen de leden naast de contri butie en de reguliere toeslag van tien cent per boek een be drag van 25 euro per jaar. MIDDELBURG - Een 24-jarige inwoner van Gent (B) is gisteren door de Middelburgse politierechter voor mishan deling van zijn zuster veroordeeld tot tien dagen voor waardelijke gevangenisstraf met verplicht reclasserings- contact. Het incident vond op 25 december vorig jaar in Temeuzen plaats. De verdachte verkeerde eerste kerstdag onder invloed van alcohol toen hij zijn zuster met een glas tegen haar hoofd sloeg en aan het slachtoffer vuistslagen uitdeelde. De voormalige inwoner van Temeuzen gaf de mishandeling toe, „Er was sprake van een gespannen sfeer. De ruzie werd feller en persoonlijker. Ik werd zeer kwaad." De man heeft zich inmiddels onder behande ling van Emergis gesteld. NIEUWVLIET - Met een schat aan informatie en gebeen ten kwamen de kinderen van groep 8 van de OBS De Be renburcht uit Oostburg woensdag terug uit de Verdron ken Zwarte Polder bij Nieuwvliet. De kinderen waren op initiatief van de wijkagent schooladoptie Jan de Jonge naar de Zwarte Polder getogen om er zwerfvuil op te mi men. Een medewerker van de Stichting Het Zeeuwse Landschap vertelde daar iets over de historie. Vervolgens gingen de kinderen aan de slag met afvalzakken, hand schoenen, schoppen, kruiwagens en een zaag. Tussen alle afval vonden de kinderen ook schedels en gebeenten van kleine dieren. Deze gingen voor studie meer naar school. Zaterdag gaan de kinderen van groep acht van de OBS Breskens met de reddingboot Zeemanshoop naar de Hoo- ge Platen voor Breskens In Breskens is tevens een mede werker van het Zeeuws Landschap aanwezig om uitleg te geven over de Hooge Platen. TERNEUZEN - Veteraan C. van de Velde uit Terneuzen kreeg gisteren het Draaginsigne Gewonden uitgereikt. „Ik be schouw het als een erkenning van het ministerie van Defensie voor het hele gebeuren", zei hij, doelend op zijn traumatische er varingen als militair in het voor malig Nederlands Nieuw Gui nea in 1961 en 1962. Met de toekenning van het insig ne hoopt Van de Velde het hoofd stuk Nederlands Nieuw Guinea eindelijk af te kunnen sluiten. Omringd door zijn vrouw, broers, kinderen, kleinkinderen en aanhang kreeg Van de Velde in de burgerzaal van het stad huis in Terneuzen het insigne en bijbehorende oorkonde van bur gemeester Jan Lonink. „Ik be schouw het als een bijzondere eer het insigne uit te mogen rei ken. Voor de verwerking is het heel belangrijk", zei Lonink. De 62-jarige Van de Velde was 19 jaar toen hij in 1961 als dienst plichtig soldaat naar het voor malig Nederlands Nieuw Gui nea werd uitgezonden. Van de Velde maakte in 1962 deel uit van de Echo Compag nie. Bij een actie sneuvelden drie jongens. „Ik heb ze goed ge kend." Door deze gebeurtenis raakte Van de Velde getraumati seerd. Tot op de dag van van daag heeft hij er last van, reden waarom hem het Draaginsigne Gewonden is toegekend. Advertentie Brasseriemenu met Courgettesoep en Victoriabaars of Pasta met groene asperges en Perentri ffle 12,50 of 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118-886 866 vrijdag 8 april 17.00 uur 3rd Roosevelt Reading Achmat Dangor Bitter fruit zaterdag 9 april 11.00 uur Dick van Biemen Overvloed en onbehagen dinsdag 12 april 20.00 uur Zeeuwse Bibliotheek Ruteer Kopland bekijk ook onze website WW ■w.drukke de KERY Winkel in Woord Brasserie Beeld Geluid Markt 51 liddelburg 8) 886886 zeeuwse almanak Gisteren ging de vlag uit: Noortje Emma was twee jaar geworden. De festiviteiten namen al vroeg een aanvang. Het feest varken sloeg op krachtige wij ze met vlakke hand de slag roomtaart plat en nam met glinsterende ogen de geschen ken in ontvangst. Haar ouders hadden mooie kleren voor haar gekocht, een tante kwam met een wip aan zetten, opa en oma Vijfhuizen met een opblaasbaar zwem badje en opa en oma Wol- phaartsdijk hadden een speel huis gekocht. Daar zo'n speelhuis vrij om vangrijk is en zich derhalve ivat moeilijk in feestelijk pa pier laat verpakken, hadden ze het in de tuin opgezet. Toen het moment van over handiging was aangebroken, pakten ze de jarige bij de hand: 'Kom eens mee naar buiten Emma, daar staat ons cadeau.' Met een verwachtingsvolle blik liep Emma de tuin in, be trad zonder enig commentaar het speelhuisje, keek zoekend om zich heen en informeerde verontwaardigd: „Waar is mijn cadeau nu?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37