Toch hoofdrol Mourinho PZC Omstreden zege Nico Mattan Masters begint pas zondag bij hole 10 Adriaanse: AZ gaat niet op safe spelen AC Milan legt buurman Inter het zwijgen op Chelsea wint ook zonder zijn coach Gé Peters overleden Schuil/Nummerdor duo op strand Roeiclub uitgesloten van Varsity Hongarije schorst twee atleten Verstappen niet in Champcar Armstrong in tegenaanval Acht WK-starts voor Phelps Onpasseerbaar Beatrix geeft medaille terug aan De Ruiter donderdag 7 april 2005 MILAAN - AC Milan is een eind op weg naar de halve eindstrijd van de Champions League. Inter mocht gisteravond even een gro te mond opzetten, maar de Itali aanse titelkandidaat legde de eeuwige rivaal uiteindelijk ge routineerd het zwijgen op: 2-0. De eerste aflevering van de thril ler die tot de onvermijdelijke broedermoord leidt, ontbeerde aanvankelijk alle spanning. AC Milan waande zich op grond van de statistieken favoriet in de 261e derby. De rentree van de Oekraïense sluipschutter Sjevtsjenko, hersteld van een ge broken kaak, hielp daaraan ze ker mee. Internazionale, met Van der Meyde tot de laatste tien minuten op de bank maar in die korte periode wel erg nut tig, voelde zich zeker niet min der, Milan had het eerste half uur meer balbezit, maar Toldo hoefde in het doel van Inter am per een hand uit te steken. In blessuretijd meldde Jaap Stam zich echter voorin om boven Cordoba uit te rijzen en de vrije trap van Pirlo in te koppen: 1-0. Zowel Ancelotti als Mancini be gon met een ongewijzigde ploeg aan het tweede bedrijf. De laat ste greep als eerste in, door Vie- ri in te brengen. De routinier bracht dreiging en slaagde er ook beter in Obafemi Martins te vinden. De vlugge Nigeriaan had alleen de pech dat hij voort durend te maken had met de bes te verdediger van Kampen en verre omstreken, Jaap Stam. De beslissing viel een kwartier voor tijd. Ineens was hij er, Sjevtsjen ko, altijd klaar om in een onbe waakt moment koelbloedig het vonnis te vellen. AC Milan - Inter Milan 2-0 (1-0). 45. Stam 1-0, 74. Shevchenko 2-0. Scheidsrechter: Sars (Fra). Gele kaart: Gattuso, Stam, Shevchenko (AC Milan), Mihajlovic, C.Zanetti (Inter Milan). AC Milan: DidaNesta (70. Kalad- ze), Stam, Cap (90. Costacurta) en Maldini; Pirlo, Seedorf en Gattu so; Shevchenko, Crespo (83. Am- brosini) en Kaka. Inter Milan: Toldo; Favalli, Cordo ba, J.Zanetti en Mihajlovic (81. Van der Meyde); C.Zanetti, Stanko- vic, Cambiasso en Veron (70. Kara- gounis); Cruz (54. Vieri) en Mar tins. ANP door Leon ten Voorde DEN HAAG - Zijn dwingende hand ontbrak, maar José Mou rinho heeft zijn ploeg al dusda nig bewerkt, dat niemand bij Chelsea in de war raakt van een schorsing van de coach. Ook Bayern München kreeg het elf tal gisteravond niet van het win nende spoor: 4-2. Zat hij thuis voor de buis of had hij zich verschanst in het hotel in Chelsea Village, het pompeu ze onderkomen van de club naast het stadion? Een camera van de BBC speurde negentig minuten lang de tribunes af om dat voor het duel het gerucht rondzong, dat José Mourinho toch in het stadion zou zijn. De stoere, zelfverzekerde tronie van de eigenzinnige Portugees werd echter niet aangetroffen op Stamford Bridge. Vanaf zijn schuiladres keek Mourinho toe hoe zijn assistenten Steve Clark en Baltemar Brito zijn geestes- kindje door de avond loodsten. Chelsea versloeg Bayern Mün chen, dat zonder de geblesseer de Roy Makaay speelde, en nam daarmee alvast een voorschot op de halve finales van de Cham pions League. Grappig Het was grappig om te zien dat een papiertje - met allerlei tacti sche gegevens - van hand tot hand ging op de Chelsea-bank. Opdrachten van Mourinho? Zou heel goed kunnen. Opvallend was ook dat zich op de bank bij Chelsea een man met een muts bevond, die wel heel veel over leg voerde met de technische mensen voor hem. Zat er onder die deksel op zijn hoofd mis schien een 'oortje', waardoor Mourinho toch nog een hotline met de bank onderhield? Het grote geheim rond Mourinho werd gisteravond in Londen niet ontrafeld, maar de man was er desondanks weer in geslaagd om de meest besproken figuur van de wedstrijd te zijn. Natuurlijk was al die poespas rond de geschorste coach even potsierlijk als overdreven. Mou- door Henri van der Steen DEN HAAG - Jack Nicklaus, een van de beste golfers die de wereld ooit kende, is de oudste winnaar van de Masters, het eer ste Major van het golfseizoen. Het toernooi wordt tot en met zondag gespeeld op Augusta in de Verenigde Staten; 'de Beer' was - lang geleden - 46. De jong ste winnaar is Tiger Woods: 21 jaar. Nicklaus doet ook dit jaar weer mee, voor spek en bonen en de traditie. Hij zal de cut niet ha- HAARLEM - Oud-wereld kampioen achtervolging Gerard (Gé) Peters is gister ochtend op 84-jarige leef tijd overleden. Peters kreeg maandagnacht een zware hersenbloeding in zijn wo ning in Haarlem. Aan de ge volgen daarvan is hij giste ren in het ziekenhuis in Hoofddorp overleden. Gé Peters was een feno meen op de fiets. Op 26-ja- rige leeftijd werd hij we reldkampioen bij de be roepsachtervolgers op de baan. In 1951 deed de Haar lemmer voor het eerst en laatst mee aan de Tour de France. Het werd een ge denkwaardige Ronde van Frankrijk. Wim van Est veroverde als eerste Nederlander de gele trui, om deze na één dag te verliezen door zijn beroem de val in een ravijn op de Aubisque. Het was Gé Pe ters die Van Est in de diep te zag liggen, toen hij het geel van diens trui ontwaar de. „Zoals hij daar lag in het groen leek het net een dotterbloem", zou Peters zeggen Peters reed daarna veel zes daagsen met Gerrit Schul- te. Toen Schulte eind jaren vijftig met Peter Post, een opkomend talent, verder ging, stopte Peters. Na zijn carrière was Peters ploeg leider bij de KNWU en de Caballero-formatie. GPD Met een schot uit de draai maakt Frank Lampard de derde goal van Chelsea. rinho heeft zijn filosofie maan den geleden al in het elftal geha merd, waardoor alle spelers pre cies weten wat er van ze ver langd wordt. Chelsea hanteert immers altijd hetzelfde spelletje en ook tegen Bayern München bleef het elftal die strategie van kille zakelijkheid aanvankelijk trouw. Chelsea werd daarbij geholpen door de vroege openingstreffer van Joe Cole, wiens schot door Bayem-verdediger Lucio van richting werd veranderd: 1-0. Voor de neutrale kijker ont brandde het duel pas echt in de tweede helft. Het bal werd ge opend door Bayern, dat in de vijftigste minuut op gelijke hoogte kwam toen invaller Basti- an Schweinsteiger profiteerde van een foutje van de anders zo onkreukbare Chelsea-doelman Petr Cech: 1-1. Mourinho moet zich op dat moment alweer on misbaar hebben gevoeld op de bank, maar zijn aanvoerder Frank Lampard en aanvaller Di- dier Drogba schoten het op drift geraakte Chelsea naar een 4-1-voorsprong. Het slotakkoord was echter voor Bayern, dat in de laatste se conde nog een strafschop mocht nemen van scheidsrechter Tem mink. Michael Ballack faalde niet, zijn treffer temperde de euforie bij Chelsea minimaal. Zo werd het al met al toch nog een succesvolle dag voor 'de gro te onzichtbare', want eerder op de dag maakte de Engelse krant The Independent bekend dat Chelsea Mourinho een nieuwe aanbieding heeft gedaan, waar door hij tot en met 2009 7,6 mil joen euro per jaar zou kunnen gaan verdienen. De coach heeft nog niet officieel gereageerd, maar in huize Mourinho - of was het toch in het Chelsea-ho- tel? - zal gisteravond laat onge twijfeld een fles champagne zijn opengetrokken. Of zal hij er stie kem van gebaald hebben dat len. Als na twee dagen het veld wordt gesplitst, mogen de beste 44 beginnen aan het weekeinde - samen met alle spelers op min der dan tien slagen van de lei- der(s). Gary Player, de Zuid-Afrikaan die de Masters in 1961 won, luk te het 37 jaar later nog eens de cut te halen; hij werd de oudste aller tijden. Winnen is slechts weggelegd voor de besten, ook de fysiek besten. In dat opzicht is golf een onderschatte sport. Van de Masters wordt zelfs ge zegd dat het toernooi pas begint als de leiders op zondag op de tee van hole 10 staan - met dus nog maar negen holes te gaan. Tijdens de finale van de Masters gaat het om eerzucht, discipline, concentratie, een ijzeren menta liteit en vooral ook honger. Golfers gaan lang mee, maar niet eindeloos lang. De leeftijd van de huidige wereldtop loopt van 25 tot 40, met de nummer één als uitzondering. Vijai Singh, de zwarte speler van de Fuji Eilanden, is 42. Het is ook pas van het laatste jaar dat Singh, een asceet én een trai ningsbeest, de absolute top heeft bereikt. Singh loste het voormalige won derkind Tiger Woods af; de Ame rikaan is intussen 29, draaide in 2004 een matig seizoen omdat hij zich weer eens concentreerde op een verandering in zijn slag. Dat is eerder gebeurd. Woods nam toen ook een jaar de tijd om een nieuwe swing in te slij pen, met verbazende gevolgen: hij won vervolgens vier majors achter elkaar, een prestatie die niet eerder was geleverd en wel licht nooit meer geleverd zal worden. De vraag is of Woods nog ge noeg honger heeft voor een nieu we aanval op de eerste plaats van de wereldranglijst, want dat is de extra beloning als hij de Masters wint; vermoedelijk wel. Sergio Garcia en Padraig Harrington hebben ook nog hon ger. Zij wonnen nog niet op Au gusta en noteerden de afgelopen jaren steeds betere scores. De Spanjaard (25 jaar) was vorig jaar vierde, de Noord-Ier (33 jaar) achtste. Harrington heeft zo ongeveer de ideale leeftijd voor een topgolfer. Phil Mickelson, die vorig jaar won, is 34. De man met de meest elegan te swing ter wereld, de Zuid-Afrikaan Ernie Els, is een jaartje ouder. En uiteraard een groot kanshebber. GPD door Ad Pertijs WEVELGEM - Nico Mattan zet te een verse pint aan zijn lippen en bezwoer van de prins geen kwaad te weten. „Ik hoor twee minuutjes geleden pas dat er wat aan de hand schijnt te zijn", zei de 33-jarige West-Vlaming, een uur nadat hij op uiterst merkwaardige wijze Gent-We- velgem had gewonnen. Zo merk waardig, dat er na finish over niets anders werd gesproken dan de manier waarop de aan vankelijk geloste Mattan in de laatste honderden meters alsnog koploper Flecha voorbij kwam gevlogen. Het had er alle schijn van dat de fietsende hartpatiënt Mattan op zijn minst dankbaar profiteerde van het feit dat er twee auto's en twee motoren tussen hem en Flecha reden. Uit het zog ko mend van de neutrale materiaal- wagen van Shimano dichtte hij het gat en passeerde de Span jaard. „Ik kon er persoonlijk niks aan doen. Of had ikmoeten stoppen met fietsen toen ik die wagen naderde?" Dat niet, vond Ferretti, de ploeg leider van Flecha. „Maar wat in hemelsnaam deden die wagens en die motoren daar. Is dit Pro- Tour? De UCI wil binnen de Pro- Tom' werken met de beste orga nisaties, de beste ploegen en de beste renners. Kennelijk niet met de beste juryleden." De Ita liaanse teambaas van Fassa Bor- tolo diende een klacht in tegen de wedstrijdleiding. „Nogmaals, Nico Mattan valt niets te verwij ten. Een coureur die een auto voor hem ziet rijden, zoekt die op. Maar het is een schande wat hier gebeurt." Mattan won vol gens hem dankzij het geblundpr van de koersleiding. De Spaanse juryvoorzitter Ro berto Ariznavaretta zegde toe dat er een gedetailleerd rapport wordt opgemaakt. Het zou er toe kunnen leiden dat de regels rond volgwagens in de laatste ki lometers aanmerkelijk worden aangescherpt. Schuifdak Gisteren werden vraagtekens ge plaatst bij het handelen van de twee wagens die vlak achter Fle cha en kort voor Mattan reden. Het is bekend dat koersdirecteu- ren, staande uit het schuifdak, graag in de slipstream van de winnaar over de meet glijden. Voor hun eigen glorie en om de sponsors te plezieren. Luc Ghey- sens zou door de jury gesom- Nico Mattan was zich van geen kwaad bewust, maar zijn overwinning zorgde voor heel wat beroering bij de organisatie. foto Thierry Roge/RTR meerd zijn zich te laten terug zakken, maar hij bleef eigenwijs in het wiel van Flecha zitten en werd zo verrast door de snel te rugkerende Mattan. De rol van de chauffeur van de neutrale materiaalwagen van Shimano was nog merkwaardi ger. Die werd gereden door Pol De Baerdemaeker, een uitgeran geerde ploegleider die door Cees Priem van Shimano in een van diens wagens werd geplaatst. Twintig kilometer voor de finish dolde 'Zotte Polle' voor het oog van de tv-camera nog opzichtig met Mattan. die het water uit een aangereikte drinkbus bij hem naar binnen spoot. De laat ste honderden meters had het er alle schijn van dat De Baerde maeker al remmend Mattan tot zich liet komen. „Onzin", zei de Belg. „Die Spanjaard viel ge woon stil en daarom moest ik in houden." Ondertussen blijft het onduide lijk wie gisteren de eerstverant woordelijke was voor de ontsta ne situatie: de door de organisa tie aangestelde koersdirecteur, of de door de UCI aangewezen president van de jury. Alain Rumpf, de manager van de Pro- Tour, zegt dat de leiding van een wielerwedstrijd niet te ver gelijken is met die van een voet balmatch. „Daarin is duidelijk één man de baas: de scheidsrech ter. In een koers is het een com- foto Mike Finn-Kelcey/RTR zijn ploeg het ook zonder hem kon? Chelsea - Bayern München 4-2 (1-0). 4. Cole 1-0, 52. Schweinstei ger 1-1, 60. Lampard 2-1, 70. Lam pard 3-1, 81. Drogba 4-1, 90. Ballack 4-2 (strafschop). Scheids rechter: Temmink (Ned). Gele kaart: Drogba, Carvalho, Gallas, Makelele (Chelsea), Frings, Sch- iveinsteiger (Bayern München). Chelsea: Cech; Johnson (65. Huth), Terry, Carvalho en Gallas; Makele le, Lampard en Cole (82. Tiago); Duff (90. Forssell), Drogba en Gud- johnsen. Bayern München: Kahn; Lizarazu, Lucio, Robert Kovac en Sagnol; Sa- lihamidzic (46. Schweinsteiger), Ballack, Hargreaves, Frings en Ze Roberto (73. Scholl); Guerrero. GPD RIJSWIJK - Richard Schuil en Reinder Nummerdor zich richten op beachvolleybal. De twee hebben dit strandseizoen samen een koppel te gaan vormen, fy val van camaliteiten kan bondscoach Harry Brokking i beroep doen op Schuil. „Brokking heeft ons gevraagd na te denken over een rol bij Oranje", zei Schuil gists vanuit Italië. „Volgens mij wil Reinder zich nu helens op beachen gaan richten. Ik sta er wel voor open om] team te helpen als dat bijvoorbeeld door blessures noc is. Maar ik vind vooral dat de jongeren een kans moetki gen." ANP HOUTEN - Voor het eerst sinds 1876 doet Laga nietnJ aan de Varsity.De Delftse roeivereniging is dit jaar w deelname aan de klassieker voor studentenploegen o| april uitgesloten als straf voor een incident vorig jaar 2004 misdroegen enkele leden van het Delftsche Stude ten Corps zich. Een toeschouwer, die een andere vetes ging aanhing, werd in bewusteloze toestand in het An sterdam-Rijn-Kanaal gesmeten. Het slachtoffer kon te nauwernood worden gered. ANP BOEDAPEST - De Hongaarse atletiekfederatie heeft La zlo Fazekas en Adrian Annus gisteren voor twee jaargj schorst. Het duo hield zich afgelopen jaar in augustii niet aan de internationale dopingreglementen, Fazefe en Annus moesten eerder al hun olympisch goud uit Atht ne inleveren. Ze protesteerden vergeefs daarvoor bi] fe Sporttribunaal in Lausanne. Fazekas won in Athene h< discuswerpen, Annus het kogelslingeren. ANP/AFP RIJSWIJK - Autocoureur Jos Vestappen rijdt dit seize* niet in het Champcar kampioenschap, een serie race: vooral de Verenigde Staten en Canada. Het HVM tea: waarvoor de Limburger twee weken geleden testritten i legde op het circuit Van Sebring in Florida, koos d week voor de Deen Bremer en de Zweed Wirdheim. AM AUSTIN - Lance Armstrong heeft bij een rechtbank I Austin (Texas) een klacht ingediend tegen zijn voorn ge werknemer' Mike Anderson. De zesvoudig Tour naar heeft de klacht begeleid met een schadevergoe van bijna 100.000 euro. Anderson uitte eerder bij diez de rechtbank in Austin dopingbeschuldigingen aan hj adres van Armstrong. Armstrong wijst alle beschuldi gen met klem van de hand. ANP/AFP INDIANAPOLIS - Michael Phelps gaat bij de wereldkas pioenschappen zwemmen in juli in Montreal op jacb naar acht medailles. Het Amerikaanse zwemwonderheé dit na de kwalificatiewedstrijden bekendgemaakt. Naa vijf individuele starts doet de zesvoudig olympisch pioen mee op drie estafettes. ANP/SID door Harry Arts VILLARREAL - AZ is niet van plan zich vanavond in de Uefa Cup tegen Villarreal te gaan ver stoppen. „Als wij een ronde ver der willen komen, moeten we niet op safe spelen", waar schuwt trainer Co Adriaanse. Maar AZ past zich tegen de num mer drie van Spanje wellicht wel aan. Adriaanse heeft de af gelopen dagen een videoband van het duel Villarreal-Steaua Boekarest bekeken en daaruit de conclusie getrokken dat er een mannetje moet worden opge offerd om vormgever Juan Ro man Riquelme te neutraliseren. De Argentijn werd enkele jaren geleden met veel tromgeroffel door Barcelona overgenomen van Boca Juniors, maar in Camp Nou viel hij al snel in on genade bij Louis van Gaal, toe vallig volgend seizoen de nieu we coach van AZ. Zijn voorgan ger heeft wel een hoge pet op de man met de fluwelen touch. „Het is een buitengewoon bal- vaardige speler, die in staat is met een actie twee of drie man uit te spelen", aldus Adriaanse. „Wie ik op Riquelme zet, kan ik nog niet zeggen; de betreffende speler weet het zelf nog niet." Adriaanse heeft een dubbel ge voel over de tegenstander van vanavond. „Ze staan derde in de Primera Division en zijn in Eu ropees verband al heel lang on geslagen. Dus het moet een ster ke ploeg zijn. Van de andere kant: hun stijl van voetballen is niet de mijne. Ze hebben een blok van zes, zeven man die al leen maar defensief denken. Het is niet voor niets dat ze vaak met 1-0 winnen. Bij balverlie zakken ze snel terug. Acbtea veroorloven ze zich geen enké frivoliteit, Ze trappen de M rücksichtlos naar voren. Daar!'/ pen een paar artiesten die ha vermogen hebben om in hunee- tje een beslissende actie te m- ken." AZ kan. vanavond te$ Villarreal in zijn sterkste opste- ling aantreden. Adriaanse ones- wierp gisteravond in het stadie El Madarigal achttien veldsp- Iers aan een laatste trainiH Ook Joris Mathijsen, die dit dag nog een mri-scan van a: kwetsbare knie liet maken, ke overal aan meedoen. Hem wad de taak om spits Jose Ma' (ex-Atletico en ex-Milan) uitte schakelen. GPD plexe samenwerking van organi satie en jury. De één gaat over de middelen, zoals auto's en af zetting, de ander over de sportie ve aspecten. Samen beslissen ze van situatie tot situatie." Nico Mattan, die opgewekt aan zijn pintje was begonnen, werd een beetje sikkeneurig van de discussie. „Alsof ik hier win dankzij een motor of auto." Teambaas Marc Coucke van Da- vitamon-Lotto schoot zijn pupil te hulp. „De sterkste heeft ge wonnen. Als Flecha vandaag de sterkste was geweest, hadden er twintig auto's achter hem mo gen rijden, maar dan nog had niemand hem teruggepakt." GPD VILLARREAL - Dat AZ een moeilijke avond tege moet gaat, blijkt alleen al uit de ongelooflijke serie waaraan Villarreal bezig is. De Spaanse club heeft in de laatste achttien Euro pese thuiswedstrijden niet één doelpunt tegen gekre gen. In al die duels werd het doel verdedigd door José Manuel Reina, een 22-jari- ge Madrileen die twee jaar voor Barcelona speelde voordat hij in 2002 naar Villarreal kwam. GPD LOOSDRECHT - ZeventM jaar na het Oranje-succes op hl' Europees kampioenschap voet bal in Duitsland heeft Nol èi Ruiter zijn gouden medaille Ie ruggekregen van koningin Bea trix. De Ruiter, gisteren 65 jaar geworden en in 1988 assistesl van bondscoach Rinus Michcli liep destijds het kleinood mis. Ontroerd was De Ruiter tijdens het verjaardagsfeest in z'n cha- letje in Loosdrecht. Uit hande van Ronald Koeman, in 1988 u- ce-aanvoerder, kreeg het huidi ge hoofd scouting van FC] Utrecht dan eindelijk die me daille. „Dat is heel belangnjj voor me." In het feestgedruis pi de gewonnen EK-finale teges de Sovjet-Unie kreeg De Ruitff nooit die gouden plak in had den. De voetballers stapten tribune op, de assistent-coa bleef op het veld. De overgeblf- ven medailles werden vei# meld, maar niet uitgereikt. een dag na het EK vertrok Df Ruiter naar Spanje. De vakan# was al geboekt. De Utrechter miste daardoor huldiging in Den Haag, bij ko ningin Beatrix. Daar werden® resterende medailles b bij de rechtmatige eig< Wijlen Jo van Marle, toen voor zitter van de voetbalbond Kh- VB, hield die van De Ruiter over. En gaf het eremetaal deau aan Beatrix. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 36