leinere opzet voor ringwalburg epIHE Marloes wint vertaal wedstrijd Duits Nieuwe voorzitter twee VVV's Staatsbosbeheer past plannen in Burgh aan na kritiek omwonenden Beleef het in Onder de Toren www.ZeilschoolHaringvliet.nl Man bestraft voor ontucht Celstraf voor drugssmokkel De Regenboog is verkeersveilig Raadhuis Nieuwerkerk komt definitief leeg Brandstichter krijgt drie jaar Feest bekijk ook onze website wwv.drnkkeriimiddelburg.nl KERY JBeeld Geluid Jedactie: 0113-315649 lww.pzc.nl Lail:redactie@pzc.nl tastbus 314460 AA Goes iHuprtentie-exploitatie: K en Midden-Zeeland: 0113-315520; Vlaanderen: 0114-372770; Itionaal: 020-4562500. jonderdag 7 april 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland rein met vijftig centimeter grond wordt opgehoogd." Deze ophoging is ter bescher ming van de grote archeologi sche waarde van de ringwal burg. De historische ringwal burg aan de Leliëndaleweg is een van de best bewaarde ring- walburgen in Zeeland en stamt uit de laatste helft van de negen de eeuw. In die tijd maakten be woners een cirkel van ongeveer tweehonderd meter doorsnee met daaromheen een aarden wal. De vluchtplaats werd ge bruikt om zich te beschermen te gen de Vikingen; later (rond het jaar 1000) ontstond in de burg ook bewoning. De bodem zit daardoor vol met historische schatten. Omdat het de bedoeling is dat de ringwalburg ook gebruikt gaat worden bij evenementen zo als de Burghse dag, is extra be scherming nodig, stelt De Lan ge- De oorspronkelijke aarden wal die rondom een ringwalburg lag wordt in de jongste plannen voor een kwart teruggebracht. „Alleen het deel ter hoogte van de sportvelden wordt hersteld." Oorspronkelijk was het idee, driekwart van de wal terug te brengen, maar dat stuitte op gro te weerstand bij de omwonen den omdat zij daardoor geen uit zicht meer zouden hebben. „Daar is nu geen sprake meer van: de omwonenden krijgen ei genlijk alleen maar een veel be ter uitzicht", zegt de Lange. In de ringwalburg worden de oorspronkelijke paden wel aan gelegd. Deze paden liggen in de vorm van een kruis. In de jong ste plannen lopen de paden niet helemaal door tot het einde van het terrein, om de omwonenden te beschermen tegen nieuwsgie rige bezoekers. Binnenkort organiseert Staats bosbeheer weer een informatie bijeenkomst voor omwonenden. ptGH-HAAMSTEDE Staatsbosbeheer heeft de plan- Jen voor de reconstructie van de Ringwalburg in Burgh flink langepast. Slechts een kwart ian de oorspronkelijke aarden pal wordt gereconstrueerd en iok voor de waterhuishouding iporden speciale maatregelen ge- jffen. ^.^angepa^naar^aarüe^ding Schouwse leerlinge kan goed uit de voeten met schrijver Wladimir Kaminer fan de laatste informatieavond, -]»«--■ -m Tl j e Tl T^V A litzicht en punt twee: hoe staat iet met de waterhuishouding, •ant er is sprake van angst voor /ateroverlast", zegt. K. de Lan- <e van Staatsbosbeheer. „We Rebben de Grontmij gevraagd -naar de vragen van de omwoneri- f de te kijken." Üit dit onderzoek is naar voren ekomen dat er extra aandacht ïoet komen voor wateroverlast; iaarom worden extra afvoeren toor het water gemaakt. „Rond Ie bebouwing en bij het kerk- lof. Dat is nodig omdat het ter- (Advertentie) dé woonwinkel van Middelburg Orisant Makelaardij Dé specialist bij aan- of verkoop van uw woning Woongoed Middelburg Nu ook voor uv woonenergie Decorette Nu 25% korting op Decorette zonwering Anker-Desein Koken, smaakvol en efficiënt, da's LOGUS Voor al uw vragen A7 1 PB over zorg, wonen met zorg en welzijn L Rabobank Hypotheken en verzekeringen Paso Doble Mexicaans-Argentijns restaurant, reserveren: tel.: 0118 - 636960 .vww.onderdetoren.com Marloes Faut heeft affiniteit met het Duits omdat haar ouders uit Limburg komen, denkt ze. (Advertentie) vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenul met Courgettesoep en Victoriabaars of Pasta met groene asperges en Perentriffle 12,50 of 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118-886 866 vrijdag 8 april 17.00 uur 3rd Roosevelt Reading Ach mat [Dangor Bitter fruit zaterdag 9 april 11.00 uur Dick van Biemen Overvloed en onbehagen dinsdag 12 april 20.00 uur Zeeuwse Bibliotheek Ruteer Kopland door Ali Pankow ZIERIKZEE - „Dat is nou echt iets voor jou", zegt leraar Duits Jo Ubachs tegen zijn ambitieuze leerlinge Marloes Faut (17) in vwo 5 bij Scholengroep Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee. Hij heeft het over de landelijke ver taal- en opstelwedstrijd van de 'Deutsche Internationale Schu- le' in Den Haag. Ubachs krijgt gelijk. Marloes is inmiddels een van de drie hoofdprijswinnaars. Een reisje naar Duitsland is al binnen, maar of het München, Stuttgart of Berlijn wordt, hoort ze woensdag 20 april bij de prijsuitreiking in Den Haag. Marloes heeft in haar opleiding gekozen voor het profiel Natuur en Techniek met daarbij Duits als keuzevak. Sinds haar elfde jaar weet ze al dat ze kinderarts of chirurg wil worden. Maar nu begint er plotseling wat twijfel binnen te sluipen. Ze leest ook zo graag boeken. Bovendien: „Bij een studie medicijnen is het maar afwachten of je wordt in geloot. Bij literatuur is er altijd wel plaats." Maar ze heeft de knop nog niet omgezet, voorlo pig houdt ze nog vast aan haar eerste beroepskeus. De Duitse taal spreekt haar wel aan. Volgens haar vloeit die affi niteit voort uit het feit dat haar beide ouders hun wortels in Lim burg hebben. „Daar hoor je al zo veel Duits spreken." Marloes nam de uitdaging aan die Ubachs haar voorhield. De opdracht van de wedstrijd was een stukje proza te vertalen van een veelgeprezen nieuwkomer in de Duitse literaire wereld, in dit geval de in het Duits schrij vende Rus Wladimir Kaminer (38). Ze kreeg een fragment uit het verhaal Nachdenklich am Deutschen Eek uit het boek Mein deutsches Dschungelbuch te vertalen. De tweede opdracht was een eigen interpretatie te schrijven van dit fragment. Vuist Dat was alles wat Marloes ten dienste stond, die ene passage uit een verhaal over een schrij ver die een lezing komt geven bij een uitgeverij in Koblenz. Ze kende Wladimir Kaminer niet, had nog nooit wat van hem gele zen en ging simpelweg blanco aan de slag. Het vertalen lever de haar weinig hoofdbrekens op. Kaminer zelf zegt als Rus de Duitse taal te gebruiken alsof hij er 'met zijn vuist op slaat'. De auteur gebruikt die beeld spraak om een vergelijking te trekken met de gitarist van de punkband Sex Pistols, die vol gens kenners speelt alsof hij met zijn vuist op het instrument slaat. Marloes heeft bij het vertalen een zekere vrijheid genomen in plaats van elke zin letterlijk in het Nederlands weer te geven. Bij haar interpretatie van het fragment heeft ze haar fantasie nog veel breder laten stromen. „Ik heb die directrice van de uit geverij in het verhaal verliefd la ten worden op die schrijver die een lezing is komen geven en heb haar een liefdesbrief aan die man laten schrijven." Inmiddels heeft Marloes het boek Mein deutsches Dschungel buch van Wladimir Kaminer aangeschaft. „Zijn stijl spreekt me aan. Hij beschrijft in de ver halen typisch Duitse kenmerken met tussen de regels door nogal wat cynisme." De schrijver zelf verwacht dat dit tweede deel van zijn trilogie niet in het Nederlands zal wor den vertaald. Met het eerste deel De reis naar Venueggistan is dat wel gebeurd en voor het nog te verschijnen derde deel Weltdschungelbuch ligt dat ook foto Marijke Folkertsma in het verschiet. Kaminer wil dat in Amsterdam laten begin nen. Ontvangst Er wacht Marloes met haar fami lie en klasgenoten woensdag 20 april een feestelijke ontvangst in de Duitse Internationale School in Den Haag. Wat de prijs betreft: ze hoopt zeer dat het een reisje naar Berlijn zal worden. Of ze iemand mee mag nemen, weet ze nog niet. Kandi daten genoeg in elk geval. Ze hebben allemaal een argument. Wellicht is dat van haar vader het sterkste: „Ik heb een credit card." door Inge Heuff BURGH-HAAMSTEDE - De VW Schouwen-Duiveland en de VW Ouddorp krijgen met het aantreden van P. Grimvis uit Ouddorp een nieuwe, geza menlijke bestuursvoorzitter. De beide VW organisaties delen al een directeur. De nauwere samenwerking heeft geen fusie tot doel. Wel wordt een grotere flexibiliteit en mogelijke besparing op admi nistratieve kosten beoogd. De huidige voorzitter A. Ruijten- berg wil zich richten op andere werkzaamheden waardoor de VW Schouwen-Duiveland op zoek moest naar een nieuwe be stuursvoorzitter. Ouddorper P. Grinwis wordt de nieuwe voor zitter van de WV Ouddorp, maar is ook voor Schouwen-Dui veland aangetrokken. Daarmee wordt de samenwerking tussen de twee VW's nog intensiever. Naar verwachting verkleint dit de kwetsbaarheid van beide or ganisaties, worden zij flexibeler en kan er mogelijk op bepaalde kosten worden bespaard; bij voorbeeld door administratieve taken gezamenlijk uit te voeren en door op termijn bij ziekte of vakantie medewerkers te laten rouleren. De twee VW's hebben samen een zetel en een stem in de nieuwe Stichting Promotie en Marketing Zeeland Delta die de nationale en internationale promotie van Zeeland en de Del ta op zich neemt. Een fusie is niet aan de orde en zeker ook niet het doel van de sa menwerking. De beide VW's hebben ai een gezamenlijke di recteur, J. Klapwijk. Deze kreeg twee jaar geleden van WV Oud dorp de ruimte om op deeltijdba sis in Schouwen-Duiveland aan de slag te gaan. Wethouder Grinwis heeft ervaring in het be- stuurswerk voor de WV. Van 1988 tot zijn aantreden als wet houder van de gemeente Goe dereede in 2002 was hij secreta ris van de VVV Ouddorp. Daar naast was hij voorzitter van de Vereniging van recreatieonder nemers op de Kop van Goeree, Veero. Nu hij geen wethouder meer is - Grinwis moest opstappen om dat de gemeenteraad vond dat hij de raad niet voldoende geïn formeerd had in een kwestie over de Stellendamse vismijn - keert hij terug bij het bestuur de WV Ouddorp. Ruijtenberg werd na een inte rimperiode ruim twee jaar gele- (Advertentie) Privélessen op kajuitjachten op het Haringvliet (Stellendam). Vraag ons cursusprogramma aan! Tel. 0187 499 315, info@zeilschoolharingvliet.nl CWO opleidingen Kajuitjachtzeilen. den voorzitter. De VW Schou wen-Duiveland verkeerde toen op het randje van het faillisse ment. Door de grote inzet van de medewerkers, een actief nieuw bestuur bestaande uit ver tegenwoordigers van de branches en ondernemersvereni ging en een nieuwe directeur is de WV weer een gezonde orga nisatie geworden. Dit jaar zijn er tachtig participanten bijgeko men en streeft de VW naar een deelnemersbijdrage van 185.000 euro, zonder overigens de indivi duele bijdrage te verhogen of te indexeren. Volgens Ruijtenberg is het grote aantal nieuwe deelnemers voor al geworven door een actieve lobby en een persoonlijke bena dering. Ook de cijfermatige onderbou wing van het gegeven dat van de door toeristen uitgegeven euro meer naar de detailhandel gaat dan naar de logiesverstrekkers, heeft zijn vruchten afgeworpen. De nieuwe bestuursvoorzitter gaat de komende tijd besteden aan kennismakingsgesprekken met de medewerkers en andere betrokkenen binnen en buiten de oi'ganisatie. 'ok vestigingen in Goes, leinkenszand en Kapelle. oor ieder wat wils! MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 72-jarige inwoner van Borssele wegens seksueel misbruik van twee jonge meisjes zes maanden voorwaar delijke gevangenisstraf, een half jaar elektronisch toe zicht en 240 uur werkstraf opgelegd. Daarnaast werd de bejaarde man verplicht tot het doen van een leerstraf van 32 uur terugvalpreventie voor seksu ele delinquenten. Verder moet de man zich houden aan de voorwaarden van de reclassering. De Borsselaar heeft in 2000 en 2002 over een lange perio de seksuele handelingen gepleegd met twee meisjes van acht en tien jaar: twee vriendinnetjes van zijn kleindoch ter. Daartegenover stond dat de man, die een blanco strafblad had, de zorg heeft voor zijn ernstig zieke vrouw. De seksu ele delicten hadden ook gevolgen voor zijn sociaal bewo gen leven, want hij is niet langer meer welkom bij de dorpsverenigingen. Daarmee hield de rechtbank reke ning. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 34-jarige inwoner van Terneuzen wegens drugs smokkel vijftien maanden gevangenisstraf opgelegd. Daarnaast kreeg de Terneuzenaar nog honderd dagen ge vangenisstraf, omdat de invoer van harddrugs tijdens zijn proeftijd plaats vond. Twee postpakketten werden op 9 november vorig jaar op zijn adres afgeleverd, nadat de douane op Schiphol 777 gram cocaïne tussen de goederen had aangetroffen. THOLEN - Christelijke basisschool De Regenboog in Tho- len is de eerste school op het eiland met een verkeersvei- ligheidslabel. Het label werd gisteren uitgereikt door wet houder E. Goossen. De leerlingen van de Regenboogschool krijgen standaard een halfuur verkeersles in de week, maar krijgen daar naast uitgebreide en praktijkgerichte verkeerseducatie. Ook worden er gedurende het schooljaar meerdere ver- keersprojecten gedaan. Voor de kleuters is er door klasse-assistent Sari de Win ter een verkeersgezelschapsspel gemaakt. Verkeersveilig heid heeft ook alles te maken met de routes van en naar school. Samen met de scholen in de omgeving en de ge meente is onlangs een onderzoek begonnen naar de knel punten die er zijn op de routes van school naar huis en ook worden de verkeersstromen geïnventariseerd. Dit al les in het kader van het project Veiliger naar School. De Regenboog is de eerste school op Tholen, maar de 22e school in Zeeland die het verkeersveiligheidslabel heeft gekregen. door Marcel Modde NIEUWERKERK - Het voorma lige gemeentehuis in Nieuwer kerk komt deze maand defini tief leeg te staan. De laatste ge bruiker verlaat het pand, waar mee het beschikbaar komt voor andere doeleinden. In het nieuwe bestemmingsplan voor Nieuwerkerk is al de moge lijkheid geschapen woningen te bouwen op de locatie van het oude gemeentehuis. Waarschijn lijk wordt gekozen voor sloop van het bestaande gebouw, al dus wethouder R. van der Wek ken (ruimtelijke ordening en volkshuisvesting). Hij acht de kans klein dat de gemeente zelf plannen gaat ontwikkelen voor die locatie en dus het gebouw in de verkoop doet. Het bestem mingsplan laat ook de mogelijk heid open, in het complex meer dere kleine appartementen on der te brengen. Een deel van het voormalige ge meentehuis doet nu nog dienst als opslagplaats van boeken. Daar komt deze maand een ein de aan. Volgens beleidsmedewer ker A. Schaalje van het gemeen telijk grondbedrijf staat de plan vorming voor het pand niet eer der dan in 2006 op de agenda. Afhankelijk van de beschikbaar heid van ambtenaren en hoe be langrijk het bestuur het onder werp vindt, kan dat eerder ge beuren, geeft Schaalje aan. „Wo ningbouw is, zeker ook in die hoek, best belangrijk. De behoef te is er." Het pand kwam in 1997 leeg, na het ontstaan van de herinde lingsgemeente Schouwen-Duive land. Het gebouw deed tot mei 2002 een jaar dienst als tijdelijk politiebureau, in verband met de verbouwing van het bureau in Zierikzee. Voordien bood het even onderdak aan een klein ont werpbureau van speciale ver pakkingsmachines. Eerdere plannen om het gemeentehuis te verbouwen tot een bedrijfsverza melgebouw voor starters en thuiswerkende ondernemers lie pen op niets uit. Volgens onder zoek van de plaatselijke onder nemersvereniging was de be hoefte daaraan minimaal. MIDDELBURG - Een 43-jarige inwoner van Hansweert is giste ren in Middelburg voor brand stichting veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. De man stak op 7 december vorig jaar twee loodsen van de uienfabriek Crop Alliance bij Baarland in brand. De man zon op wraak voor zijn ontslag. De schade be liep anderhalf miljoen euro. Hij wilde het productieproces van de uienverwerker een aantal da gen stil leggen. zeeuwse almanak Gisteren ging de vlag uit Noortje Emma was twee jaar geworden. De festiviteiten namen al vroeg een aanvang. Het feest varken sloeg op krachtige wij ze met vlakke hand de slag roomtaart plat en nam met glinsterende ogen de geschen ken in ontvangst. Haar ouders hadden mooie kleren voor haar gekocht, een tante kwam met een wip aan zetten, opa en oma Vijfliuizen met een opblaasbaar zwem badje en opa en oma Wol- phaartsdijk hadden een speel huis gekocht. Daar zo'n speelhuis vrij om vangrijk is en zich derhalve wat moeilijk in feestelijk pa pier laat verpakken, hadden j ze het in de tuin opgezet, i Toen het moment van over- j handiging was aangebroken, pakten ze de jarige bij de hand: 'Kom eens mee naar buiten Emma, daar staat ons cadeau.' Met een verwachtingsvolle i blik liep Emma de tuin in, be- i trad zonder enig commentaar J het speelhuisje, keek zoekend om zich heen en informeerde op verontivaardigde toon: „Waar is mijn cadeau nu?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31