pzc ainier schonk Monaco welvaart Hoge eisen aan eeuwige vrijgezel prins Albert II I De gondeliers van oud-Istanbul wachten op hun laatste passagiers Foute souvenirs vliegen deur uit Britse liberalen treden uit schaduw Nederlands huis voor tsunami-wezen op Sri Lanka 7 tfrins toverde ministaat om van oud roversnest in belastingparadijs donderdag 7 april 2005 WONTE CARLO - Monaco heeft L 'vader des vaderlands' verlo ten. Als geen ander heeft prins gainier 111 zich de afgelopen 56 jaar ingezet voor de welvaart van het ministaatje, daarbij zijn igen belangen niet uit het oog v erliezcnd. Rainier zag in dat jHonaco niet afhankelijk moest o ilijven van casino en luxe-toe- isme, zorgde voor diversificatie 5 n landwinning en versterkte de •positie van zijn land ten opzich tte van Frankrijk. .Aan opvolger prins Albert II de ipdracht die positie voor het nondame belastingparadijs te jehouden. Dat Rainier (81) zo'n elangrijke rol zou spelen in de nstorie van Monaco, lag bij zijn roonsbestijgmg in 1949 niet oor de hand. De Grimaldi's ladden gedurende hun 700-jari- >e heerschappij de 'rots' aan de üddellandse Zee eeuwenlang als hun speeltje beschouwd. De paar duizend ingezetenen, voor- lamelijk arme boeren, waren slechts goed om belasting af te lragen. „Mijn familie had al leen belang bij het geld dat Mo naco opleverde", meende ook laimer. Daarnaast was en is zijn familie twistziek. Menig fa- nüielid heeft zijn of haar hele le ven besteed aan het zo veel mo gelijk dwars zitten van broer of zus, zoon of dochter, toekomstig ipvolger of niet. „Onenigheid zat ons in het bloed", zei Rai- niers neef Christian de Massy eens. Rainier heeft eerst heel wat in terne strijd moeten voeren om zijn grootvader Louis II te kun nen opvolgen. Die had als jong officier in het Franse Vreemde lingenlegioen een kind verwekt bij de dochter van zijn was vrouw Toen verdere nakomelin gen uitbleven, moest hij twintig jaar later op last van zijn vader het kind - Charlotte genaamd - wettigen en adopteren. Dit om dat een oud verdrag bepaalt dat zonder wettige erfgenaam in het huis Grimaldi. Monaco toevalt aan Frankrijk. Charlotte kreeg vervolgens uit een kortstondig Prins Rainer van Monaco bracht tijdens zijn leven twee bezoeken aan de provincie Zeeland. In juni 1958 at hij met prinses Gracia kreeft en gerookte paling in de Campveerse Toren in Veere. Vijf jaar later deed hij (rechts op de foto) met zijn jacht Albecaro Vlissingen aan. foto archief PZC huwelijk twee kinderen: Antoi nette (1920) en op 31 mei 1923, Rainier Louis Henri Maxence Bertrand. Vanaf het begin kon den broer en zus niet met elkaar overweg en na de scheiding van hun ouders was de verhouding met moeder en vader eveneens problematisch. De autocrati sche Louis verbande zijn 'ver wijfde' schoonzoon zelfs uit Mo naco. Aan het einde van de Tweede Wereldoorlog was Rainier klaar met zijn universitaire studie en meldde hij zich bij de Vrije Fran se Strijdkrachten. Hij maakte het staartje van de strijd mee, onder meer bij het Ardennenof fensief in 1S44. Op 9 mei 1949 overleed Louis. Charlotte had haar rechten inmiddels overge dragen aan Rainier, die werd geïnstalleerd als vorst van Mona co. Een van zijn eerste maatrege len was het opheffen van de ver banning van zijn vader. Zus An toinette broedde ondertussen sa men met haar minnaar en latere echtgenoot op mogelijkheden Rainier uit zijn macht te ontzet ten. Ook de Griekse reder Aristo- teles Onassis probeerde het vor stendom in zijn greep te krijgen. Hij was immers zelf grootaan deelhouder van de Societé des Bains de Mer (SBM). Dat was als eigenaar van het casino en veel onroerend goed de melkkoe van de Grimaldi's en de Mone gaskische schatkist. Een con flict kon niet uitblijven, maar eerst kreeg Rainier het advies een echtgenote te vinden. Glamour Die vond hij uiteindelijk in de Amerikaanse filmster Grace Kel ly, met wie hij op 19 april 1956 in het huwelijk trad. Zij bracht de glamour en schittering terug in het vorstendom, dat na de oor log veel van zijn glans had verlo ren. Grace zorgde ook voor veel publiciteit - de roddelbladen kunnen niet meer zonder Mona co voor hun inkomsten - maar kreeg ook te maken met de fami lievetes en moest opboksen te gen de aanvankelijke vijandig heid van de bevolking, „Dat hu welijk houdt geen twee jaar stand, bij ons in de familie lo pen alle huwelijken stuk", zei Antoinette hoopvol. Hoewel het zeker geen sprookjeshuwelijk was, bleven Rainier en Grace bij elkaar tot de prinses in 1982 met haar auto in een ravijn be landde en dodelijk verongeluk te. De prins was daarna nooit meer de oude, verklaarde zoon Albert. Rainier won begin jaren zestig de keiharde strijd met Onassis. Beide potentaten hadden tegen gestelde plannen met Monaco. Rainier wilde zijn amper twee vierkante kilometer grote grond gebied uitbreiden door land te winnen van de zee. Onassis meende dat dit afbreuk zou doen aan het luxe imago van Mo naco. Voor de prins stond de zelfstandigheid van zijn land op het spel. Op sluwe wijze wist hij Onassis buitenspel te zetten door de Nationale Raad, het schijnparlement, 600.000 nieu we aandelen SBM te laten uitge ven - aandelen die in handen van de staat kwamen. Rainier, in eigen land bekend als 'le pa tron', had daarna zijn handen vrij om een nieuwe koers in te zetten. Hij heeft tot het einde van zijn regering - hij was de langst regerende vorst in Euro pa - succes gehad. De vorst lag regelmatig in de clinch met buurland en beschermheer Frankrijk. In 1962 kwam het tot een blokkade van de grens. De Fransen dreigden gas, elektrici teit en water af te snijden als Monaco het soepele belastingre gime niet aanpaste. Rainier haal de bakzeil, maar werd er uitein delijk niet slechter van. Met Pa rijs werd afgesproken de in bei de landen opgehaalde BTW te delen. Vanaf dat moment had Monaco een stabiele en royale bron van inkomsten. Rainier wist zelfs de onafhankelijkheid van zijn land, dat slechts zoveel vrijheid had als achtereenvolgende Fran se regeringen het toestonden (en dat was meestal heel weinig) op te rekken. Daardoor kon Mona co toetreden tot de Verenigde Naties en na enkele democrati sche hervormingen ook tot de Raad van Europa. Drie jaar gele den stapte het vorstendom met Frankrijk de eurozone binnen; Rainier en Albert prijkten sinds dien samen op de Monegaski sche euro's. GPD doorLiesbeth Buitink LONDEN - De Britse Liberaal Democraten hebben voor het eerst in lange tijd een kans het toeepartijensysteem van de Brit se politiek op zijn kop te zetten. Hoewel Labours positie als grootste partij onaantastbaar lijkt, kunnen de liberalen de tweede partij van het land wor den. De rotsvaste waarheden die nog niet zo lang geleden golden in de Britse politiek, doen sinds La bour aan de macht is geen op geld meer. Labour is niet langer de partij die rechtstreeks wordt aangestuurd door de vak bonden, maar een middenpartij J een belangrijk deel van het conservatieve electoraat heeft weggezogen. Het overwel- ende enthousiasme van de tse kiezers dat Labour in 8 bijna tweederde van de La- huis-zetels bezorgde, is in de afgelopen jaren echter weggesij peld. De manier waarop Groot-Brittannië aan de zijde van de Verenigde Staten de oor log tegen Irak is aangegaan, is veel Britten in het verkeerde Liefde i Binnenlandse problemen, waar- I onder de gezondheidszorg en [studiefinanciering, brachten I eveneens de klad in de liefde tus- sen premier Blair en de Britse lezers. Maar Labours belang rijkste probleem is dat de Brit ten het gevoel hebben dat er wet meer echt naar hen wordt geluisterd. Blair presenteert Zuid-Korea wil burenhulp staken SEOUL - Noord-Korea hoeft Hot langer te rekenen op voed selhulp en kunstmest uit Zuid-Korea als het land niet te- Ngkeert naar de onderhande lingstafel. Dat heeft de Zuid-Ko- teaanse regering woensdag la ten weten. Noord-Korea brak de inter-Ko- ftaanse dialoog vorig jaar af na na' in het geheim Noord-Kore- ^nse vluchtelingen vanuit Viet nam naar Zuid-Korea waren erge vlogen. Volgens Seoul is bet bilaterale overleg nodig om e omvang en de planning van dehulp te bepalen. ANP/RTR zich daarom in de aanloop naar de verkiezingen nadrukkelijk als een man die bereid is het de bat aan te gaan. Excuses maakt hij echter niet. De Conservatieven hadden van Labours problemen kunnen pro fiteren, als ze zich de afgelopen jaren niet door interne verdeeld heid uit het middelpunt van de macht hadden laten drukken. De Tories lijken zich de afgelo pen maanden met succes te her groeperen en durven zelfs te ho pen op een wonder bij de verkie zingen. De kans dat hun leider Michael Howard na de verkie zingen Downing Street 10 mag gaan bewonen, is echter niet erg groot. Verdeeldheid De Liberaal Democraten speel den in het grootste deel van de afgelopen eeuw een rol in de marge, maar daarmee nemen ze niet langer genoegen. Juist de verdeeldheid van de Conserva tieven geeft de LibDems de kans zich te presenteren als de Echte Oppositiepartij. De Liberaal Democraten zijn de partij van Blair links gepas seerd, hoewel leider Charles Kennedy dat liever niet hardop zegt. De liberalen hebben zich als enigen tegen de oorlog in Irak verzet en zagen de winst daarvan terug in de peilingen. Hun Europa-gezindheid houden ze vlak voor de verkiezingen lie ver voor zich, omdat het verle den heeft geleerd dat de kiezers hen daarop kunnen afrekenen. Voor het eerst in lange tijd is er een kans dat de drie partijen el kaar min of meer in evenwicht houden in het Lagerhuis. Een peiling in The Guardian van gis teren geeft Labour 37 procent van de stemmen, de Conservatie ven 34 procent en de Liberaal Democraten 21. Door het districtenstelsel geven die per centages echter geen garanties voor de manier waarop de La gerhuis-zetels uiteindelijk wor den verdeeld. Als de verkiezingen resulteren in een 'hung parliament', waar in geen van de partijen een meer derheid heeft, moet de Britse po litiek zichzelf gaan herontdek ken. De grootste partij moet dan een medestander vinden in een van de rivalen. De liberalen be vinden zich dan ineens in een prettige middenpositie, die de partij in het centrum van de macht brengt. ANP Gondeliers varen al 600 jaar passagiers over de Gouden Hoorn, de belangrijkste haven van Turkije, maar hun nering lijkt gedoemd te ver dwijnen. foto Rubert Hubert/GPD door Fidan Ekiz ISTANBUL - Gondels varen in Istanbul al zeshonderd jaar passagiers over de Gouden Hoorn, de belangrijkste haven van Turkije. Ooit voeren honderden bootjes dagelijks welgestelde Turkse heren met bolhoed en hun sjiek geklede dames voor vijf cent de Halic, die uitmondt in de Bosporus, over. Nu lijken hun dagen geteld. Vandaag de dag tovert één passagier al een glimlach op het gezicht van de oude gonde liers. De bootjes zijn te oud en de overtocht duurt te lang. Turken rijden liever over de Halicbrug. Maar de koppige gondeliers la ten zich niet uit het veld slaan: „Het werk van onze vaders moet worden voortgezet. We zijn nog lang niet moe." In een van zijn songteksten vergelijkt de Turkse zanger Teoman de metropool Istanbul met een oude, dikke vrouw, die sierlijk en mooi pro beert te zijn door een overdaad aan ma- ke-up. De miljoenenstad is vergeven van bruisende winkelstraten, chique restau rants en trendy uitgaansgelegenheden. An derzijds is alles oud in Istanbul. De trams zijn antiek, de moskeeën dateren uit de oud Ottomaanse tijd en de historische houten huizen uit de 18e eeuw. Istanbul staat tus sen het verleden en het heden in, en dat maakt de stad zo sprookjesachtig vinden de Turken. Maar dat blijft niet lang meer zo, vrezen de gondeliers bij de visserwijk Sütlüce, aan de Halic. Hun beroep dreigt te verdwijnen. „Wie moet ons werk straks overnemen?", zegt Ahmet Genckurt (77). „Mijn zoons we ten niet eens welk bootje van mij is. Ik wil ze hier graag zien in hun vrije uren, maar ze snappen niks van de geschiedenis. Zij -wil len alleen vrouwen en bier." De Turk zit met vier andere gondeliers in een schippers- huisje aan de baai van de Gouden Hoorn. Uit het raam van het hutje zijn 50 oude roei bootjes te zien, die wachten om gebruikt te worden. Aan de muur hangen vergeelde krantenfoto's van de vrienden 'in betere tij den'. En een vaarrooster met hun namen. Jong stelletje „Ach", zegt Ahmet, „slechts één van ons heeft vandaag gevaren. Een jong stelletje dat een romantisch tochtje naar de over kant wilde maken." Verontwaardigd ver volgt Ahmet: „Halverwege vroeg de jonge man bezorgd of hij de riemen moest overne men. Ik ben dan wel bijna tachtig, maar roeien kan ik als de beste." De vrienden wer ken al langer dan vijftig jaar samen in de ha ven van Halic. „De hele dag zitten we hier thee te drinken en scheppen we op over wie meer weet over de geschiedenis van de ha ven", zegt Riza Bodur (55). Zijn vrienden la chen. „Premier Erdogan heeft ons beloofd dat we niet weg hoeven, ondanks de geringe door Hans Jacobs DEN HAAG - Ruim twintig jaar is prins Albert van Monaco in de slagschaduw van zijn vader Rainier klaargestoomd voor zijn taak als vorst van het chique mi nistaatje aan de Middellandse Zee. Keer op keer werd de laat ste jaren door ingewijden aange kondigd dat Albert de troon zou bestijgen, maar Rainier voelde er tot zijn dood niets voor om de macht over te dragen. Dat maakte het leven er voor Al- bert, die de laatste dagen niet van de zijde van zijn vader week, niet gemakkelijker op. Al die tijd moest hij zich koest hou den, waardoor er twijfel is ont staan over zijn kwaliteiten. „Ik heb met vallen en opstaan geleerd", aldus Albert, die sinds vorige week als regent optrad. Het zal ook niet eenvoudig zijn om Rainier na een regeertijd van 56 jaar te doen vergeten. Albert heeft weliswaar voldoen de ervaring opgedaan in het landsbestuur en hij vertegen woordigde Monaco ook in het buitenland, maar zijn vader hield het laatste woord. „Het is prettig met hem samen te wer ken", zeggen zijn medewerkers, die zijn inzet en humor roemen. Vraag is of de verlegen prins met eenzelfde ijzeren vuist kan regeren of dat hij een andere weg inslaat. Evenwichtig Albert Alexandre Louis Pierre - vanaf nu Albert II - is geboren op 14 maart 1958. Zijn zus Caro line is ouder, maar in Monaco hebben jongens bij de troonop volging voorrang. Van de drie kinderen van Rainier en Grace Kelly is de in Amerika en Frank rijk opgeleide Albert de meest evenwichtige. Maar opvallend is dat hij nog steeds vrijgezel is, ondanks een keur aan bevallige vrouwen die aan zijn zijde zijn gefotografeerd, Reden voor Rainier om in 2002 de grondwet aan te passen, zodat Caroline en Stéphanie en kroost Albert Prins Albert eventueel kunnen opvolgen. Vol gens Albert is het gewoon moeilijk een geschikte vrouw te vinden. „Het valt niet mee om met mij een toekomst op te bou wen, daarom moet ik er zeker van zijn dat ik de juiste keuze maak en dat mijn toekomstige echtgenote ook weet waar ze aan begint. Daarom ga ik niet over één nacht ijs", aldus Al- bert. Lelijke roddels willen dat hij helemaal niet zo op vrouwen is gesteld. „Het verbaast me dat er mensen zijn die zeggen dat ik homo ben. Ik weet niet hoe dat komt. Mis schien is het omdat ik niet ben getrouwd, maar ik ken een hele boel vrijgezellen van mijn leef tijd. Ik was echt ontdaan toen ik het voor het eerst hoorde. Ik vroeg me af hoe ik die indruk zou hebben kunnen geven", rea geerde Albert vorig jaar nog op de geruchten. Albert is een sportfan. Hij is voorzitter van de zwem- en atle- tiekbonden, richtte in 1987 de bobsleebond van Monaco op en rende zich bij diverse Olympi sche Winterspelen rot achter de slee. Dat kan ook als je veel geld hebt en je hobby tot nationale sport kunt maken. Verder is Albert ook voorzitter van het Monegaskische Olym pisch Comité en lid van het IOC, en sponsor en fan van AS Mona co. GPD van onze redactie buitenland WINDSOR - Souvenirs met daarop de 'verkeerde' datum van het huwelijk van prins Char les en Camilla Parker Bowles vliegen in Groot-Brittannië de deur uit. De mokken, theedoeken en por seleinen bordjes zijn niet aan te slepen. Dat tot grote vreugde van de fabrikanten en winke liers, die dinsdag nog een finan ciële ramp vreesden toen Char les bekendmaakte dat hij zijn huwelijk een dag uitstelde. Dit om niet in conflict te komen met de uitvaart van paus Johannes Paulus II. Charles gaat daar ook naar toe. Op het internet wor den prullaria ver boven hun ei genlijk waarde aangeboden in de verwachting dat de souvenirs met de datum van 8 april in de toekomst meer waard zullen zijn dan de nu haastig geprodu ceerde producten met de datum van 9 april. Om diezelfde reden gaan sleutelringen, bekers en an sichtkaarten ook grif over de toonbank. „Een enorme meeval ler", aldus directeur Gavin Willi amson van porseleinfabriek Aynsley. Minder vrolijk zijn de Royal Mail en de Royal Mint. Op de herinneringsmedailles die de koninklijke munt uitgere kend gisteren presenteerde, staat ook 8 april 2005. Royal Mint moet ze opnieuw slaan. Royal Mail zit omhoog met vele kaarten ter herinnering aan de prinselijke trouwdag.GPD belangstelling voor de bootjes. Erdogan is onze man. Op een blauwe maandag heb ik zelfs gevoetbald met hem. Hij komt uit de volkswijk Kasimpasa, hier vlakbij. Daarom begrijpt hij hoe belangrijk dit werk is voor ons." Het was Erdogan die twee jaar terug het vis sershutje liet bouwen, legt hij uit. „Voor die tijd stonden we in koude winterdagen bui ten te wachten op passagiers." Tot laat op de avond, want de gondeliers staan van ze ven uur 's ochtend tot soms wel midder nacht paraat. „Er zijn gelukkig nog wel mensen die naar de overkant willen varen. Het kost ze maar 7.50 lire (40 eurocent) en als ik snel ben, duurt het maar een half uur tje", aldus Riza. Volgens Ahmet zijn sommige mensen bang dat de boot zal omkiepen. „Waarschijnlijk denken ze: „Wat als die ouwe straks midden op het water een beroerte krijgt?" In 1967 verdronken twee passagiers tijdens de over tocht, herinnert hij zich. „Maar ach, dat was maar één keer." Ahmet probeert zijn kleinkinderen over te halen om het werk van hem over te nemen. „Ik vertel ze het be kende verhaal van Nasrettin Hoca. Op een dag vroeg iemand de volksheilige waarom de mensen de hele dag door op en neer voe ren over de Halic. Hoca antwoordde: „Als al le mensen aan één kant blijven, verliest de aarde zijn evenwicht en vallen we eraf", al dus Ahmet. GPD van onze redactie buitenland KOGGALA - Een van de succes volste Nederlandse particuliere hulpprojecten na de zeebeving van 26 december heeft een mijl paal bereikt. In het Srilankaan- se Koggala is gisteren het Neder landse weeshuis Holland House of Hope officieel geopend. Initiatiefneemster Marja van Leeuwen sprak vanuit de Zuid-Srilankaanse plaats van een droom die is uitgekomen. Tijdgns de ceremonie kwamen de eerste 25 kinderen voor het eerst een kijkje nemen in hun nieuwe verblijfpaats. Tien kin deren zullen er echt gaan wonen, de overigen krijgen dag opvang. De betrokken kinderen zijn gisteren formeel inge schreven. De echte verhuizing is binnenkort, maar dan zonder al le aandacht van buitenstaan ders. Brede opzet Het weeshuis annex kinderte huis moet uiteindelijk onderdak gaan bieden aan ongeveer drie honderd kinderen. Die worden steeds groepsgewijs toegelaten en zowel medisch als psycho logisch begeleid. Het 'Holland House of Hope' is de afgelopen maanden, mede door Nederland se 'werktoeristen', gebouwd op een heuvelachtig terrein in het zuiden van Sri Lanka. Hoewel aanvankelijk bedoeld als een opvang voor 'tsunami-wezen' heeft het project intussen een bredere opzet. Ook kinderen die al voor de ramp wees waren, kunnen er terecht. Op verzoek van de Srilankaanse eigenaren van de grond krijgen ook enkele tientallen oudere Srilankaanse vrouwen uiteindelijk een plaats op het complex. Zij zullen in de vorm van een 'oma-project' een rol gaan spelen in de bege leiding en opvoeding van de kin deren. Dit voldoet aan de grote wens van de Haagse Van Leeuwen dat haar weeshuis een Srilankaans project moet zijn. Volgens de jongste gegevens heb ben de vloedgolven op tweede kerstdag vorig jaar op Sri Lan ka aan ruim 35.0000 mensen het leven gekost. Naar schatting een op de drie slachtoffers was kind. Bijna 100.000 mensen zit ten ruim drie maanden na de ramp nog altijd in een van de 262 vluchtelingenkampen op het eiland. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29