Steunpunt mantelzorg geopend Iets doen tegen kanker? PZC Kosten huisartsenpos in dunbevolkte regio's onderzocht Middelburg-Zuid heeft primeur met kantoor in woonwijk Gemeentehuis Nieuwerkerk definitief leeg Steeds meer sterke meiden in het schoolvoetbal Gereformeerde kerk te koop in Oost-Soubur Baby's leprapatiënten op da eboorte bil moeder weqqehaald! Gééf om lepra. LEPRA donderdag 7 april 2005 bl door Maurits Sep MIDDELBURG - Het eerste steunpunt voor mantelzorgers in Middelburg is gisteren ge opend in Middelburg-Zuid. Men sen die zorgen voor familieleden of bekenden en daarbij hulp no dig hebben, kunnen in het steun punt terecht met vragen. Er is in formatie beschikbaar, maar er kan ook gevraagd worden om een vrijwilliger die het werk even overneemt, zodat de man- telzorger wat tijd voor zichzelf krijgt. Een goed initiatief, oordeelde een wijkbewoonster die zelf eni- NIEUWERKERK - Het voorma lige gemeentehuis in Nieuwer kerk komt deze maand defini tief leeg te staan. De laatste ge bruiker verlaat het pand, waar mee het beschikbaar komt voor andere doeleinden. In het nieuwe bestemmingsplan voor Nieuwerkerk is al de moge lijkheid geschapen woningen te bouwen op de locatie van het oude gemeentehuis. Waarschijn lijk wordt gekozen voor sloop van het bestaande gebouw, al dus wethouder R. van der Wek ken (ruimtelijke ordening en volkshuisvesting). Hij acht de kans klein dat de gemeente zelf plannen gaat ontwikkelen voor die locatie. Het bestemmings plan laat ook de mogelijkheid open in het complex meerdere kleine appartementen onder te brengen. Een deel van het voormalige ge meentehuis in Nieuwerkerk doet nu nog dienst als opslag plaats van boeken. Daar komt deze maand een einde aan. Vol- géns beleidsmedewerker A. Schaalje van het gemeentelijk grondbedrijf staat de planvor ming voor het pand niet eerder dan in 2006 op de agenda. ge tijd heeft gezorgd voor ie mand die kanker had en on langs is overleden. „Ik had ge wild dat er iemand was geweest die mij had geholpen met de ge sprekken met de kinderen van die man." Ze wil liever niet met haar naam in de krant, om de herken baarheid van de mensen over wie ze praat, te beschermen. Bo vendien wordt ze dan zelf ook weer aangesproken door ieder een die haar kent en dat maakt het werk van mantelzorger nog zwaarder dan het al is. „Want het is zwaar hoor, mantelzorger zijn. Zwaarder dan veel van het andere vrijwilligerswerk dat ik doe." Maar mensen van haar genera tie, senioren dus, vragen niet snel om hulp, weet ze uit erva ring. ..Niet vragen, niet klagen, maar dragen. Ze vragen niet om hulp als het water hen aan de lippen staat, maar pas als het boven hun haar staat." Daarom is het steunpunt in de J. van Reigersbergstraat in de Ma- gistraatwijk, tegenover het win kelcentrum, erg belangrijk, vindt zij. Tot nu toe was er al leen een telefonisch steunpunt voor mantelzorgers, maar de drempel om daarnaar te bellen, is volgens haar te hoog. Een ruimte waar mensen kunnen bin nenlopen en rechtstreeks met ie mand kunnen praten, is beter. „Ik heb nu zelf gelukkig nog geen mantelzorg nodig, maar als dat verandert, zal ik de mensen die mij helpen zeker naar dit steunpunt sturen. Ik zal zeggen: laat je helpen door een vrijwilli ger. Ik weet hoe zwaar het is. Vooral geestelijk. Je hebt af en toe lucht nodig, tijd voor jezelf, maar die is er bijna niet." Volgens directeur S. Tuinder van de Stichting Coördinatie punt Vrijwillige Thuiszorg Zee land beseffen mantelzorgers zelf vaak niet aan welke zware taak ze beginnen. Omdat het als vanzelfsprekend voelt om voor een ziek familie lid te zorgen. „Maar mantelzor gers zijn geen professionals, het zijn hele gewone mensen. Tijde lijke hulp om die taak te verlich ten, is de meest gestelde vraag die wij krijgen." Veel mantelzorgers willen dat stempel niet eens dragen, ver klaarde L. van Wallenburg van het Zorgkantoor. Terwijl elf pro cent van de bevolking is betrok ken is bij mantelzorg, merkte wethouder A. de Vries van Mid delburg op. „Alleen daaraan is al af te lezen dat dit steunpunt van belang is." Het steunpunt in Middel burg-Zuid is het eerste in Mid delburg. De gemeente heeft de stad verdeeld in woonservicezo- nes. Uiteindelijk moet in elke zo ne een steunpunt voor mantel zorg komen. In mei begint de maand voor de mantelzorg. Het team van de Prinses Beatrixschool in actie tegen het vijfde team van de Kohnstammschool. foto Willem Mieras door Mieke van der Jaqt GOES - Wat horen we daar? Is dat het fluitje van de scheids rechter, zijn het de elftallen of de supporters? Allemaal, want als er iets is dat het meisjesvoet bal van dat van de jongens on derscheidt, is het het gillen. Op het sportpark het Schenge in Goes voetbalden gisteren veer tig meisjes-schoolteams in het toernooi om het Goese school- kampioenschap. Vorige week was het de beurt aan de jongens. Omdat het aan tal meisjes dat wil deelnemen elk jaar groeit, moest het toer nooi in twee dagen worden ge speeld. Inmiddels is de helft van de ruim 800 deelnemers van het zo genaamde zwakkere geslacht, maar dat zou je op het veld niet zeggen. De dames uit de hoogste klassen van het basisonderwijs tonen net zoveel inzet, zijn even grote bikkels, als hun mannelij ke klasgenoten. En ook wat betreft techniek doen ze helemaal niet voor de jongens onder. Sportief zijn ze in gelijke mate. Vorige week juichten de meisjes voor de jongens en gisteren was het andersom. Het steunpunt in de J. van Rei gersbergstraat 2, in Het Palet, is drie ochtenden in de week open, elke maandag, woensdag en wij- dag, van 10.00 tot 12.00 uur. Het is ook telefonisch te bereiken op nummer 06 - 46422868. door Jan van Zuilen TERNEUZEN - Zeeuws-Vlaan deren is aangewezen als proefge bied om uit te zoeken of het in derdaad zo is dat het instand houden van huisartsenposten hier meer kost dan in dichterbe- volkte regio's. Het onderzoek daarna wordt ge daan door onafhankelijke des kundigen. Afgesproken is dat er uiterlijk 1 juli een rapport op ta fel ligt. Aan de hand daarvan wordt bekeken of huisartsenpos ten in uitgestrekte en dunbevolk te gebieden, waaronder Zeeuws-Vlaanderen en Mid den-Zeeland, meer geld moeten krijgen. Voor directeur Lucia Vosters van de huisartsenpost De Honte met vestigingen in Temeuzen en Hulst is dat geen waag maar een weet. „Wij kampen al vanaf de oprichting van onze huisart senpost in mei 2002 met tekor ten. Tot nu toe kregen we dat al tijd nog wel terug, maar door veranderingen van de regelge ving per 1 januari 2005 dreigt dat tekort nu structureel te wor den." De voornaamste verandering is dat de huisartsenpost nu een vast budget krijgt, gebaseerd op het aantal inwoners. Het budget dat de huisartsenpost De Honte krijgt, ongeveer 1,1 miljoen eu ro, is bij lange na niet toerei kend, zegt Vosters. „We hebben een begroting van 1,6 miljoen, als er niets gebeurt, hebben we aan het eind van het jaar een gat van een half miljoen euro. En dat komt niet omdat we zo royaal zijn. Integendeel, vanaf de oprichting hebben we juist zeer zuinig begroot. We geven geen cent meer uit dan strikt noodzakelijk is." Patiënten meer laten betalen voor een consult is geen oplos sing, zegt Vosters. „Dat mogen we niet eens. De tarieven en ook ons budget worden voor heel Ne derland centraal vastgesteld en dat is nu juist ons probleem want door die centrale vaststel ling wordt geen rekening gehou den met regionale verschil! terwijl je toch eigenlijk op klompen aan kunt voelen: het verzorgen van een weeke dienst in een uitgestrekt, dunh volkt gebied als Zeeuws-Vla; deren meer kost dan in eens delijke regio als Eindhoven.' Vosters zegt er dan ook allen trouwen in te hebben dat helt derzoek van de onafhankelij deskundigen tot dezelfde coat sie komt. Dat is op zich i geen garantie dat de huisarts post dan een groter 1 krijgt. „Maar", zegt Vosters, weet dat het uitgangspunt is de huisartsenposten openo ten blijven, dan denk ik de: er wel op mag vertrouwen i het goed komt. Ik hoop hetini der geval van harte." OOST-SOUBURG - De gerefi meerde kerk aan de Kanas straat in Oost-Souburg staal! koop. De Protestantse Gemes te Oost-Souburg, onderdeel^ de Protestantse Kerk in Neds land (PKN) kan zich de luxen twee kerken niet permiltcrs Zij wil het kerkgebouw in 211 afstoten. Eerst moet de moi: mentale hervormde kerk het Oranjeplein worden opp knapt. Volgens A. de Bliek, voorat van het college van kerkrc meesters, gaat de voorkeun naar behoud van het gebouw; kerk. Daarom worden op dita ment gesprekken gevoerds andere kerkgenootschappen s in het pand geïnteresseerd^ Bij de transactie is ook de aar' bouwde zaal Irene betrok!» Als verkoop aan een kerkgeno; schap niet haalbaar blijkt,! de protestantse gemeente der: gelijkheid bekijken om bijvoa beeld appartementen in deoui kerk te bouwen. Ruim één op de drie mensen in ons land zal ooit kanker krijgen. Anderen maken het van dichtbij mee. Kanker raakt ons dus allemaal. Kankerbestrijding is een strijdvanen voor iedereen. Samen kunnen we één machtige vuist tegen kanker maken. Kijk op www.kwfkankerbestrijding.nl wat u kunt doen of geef op giro 26000. Mer vexe AWPEREN WERP Z.E HAAR VERDEÏE PEVEW OP <=(Rc>or-o-H/vrrLkic>rü DcoR TE Bf?EW<^eW, MAAR ÓA, HEr WAKEM VAAK OOW<qE MEWSEN EW ER WEPSPEAJ OOK KIM DER ÊM QEBOREW. MAAR AW^sr VOOR. BESMETT(AJ<% tVAS ZOSjR(X)T PAT 3>E MOEPERS -HOW K/MP WIET ZEU- MOOHTEW OP- VOEDEUJ. 2>e &er?sr^ Z>A.<$ AL wbrp HBT BU H£K) C/EfiJOME/V Jan Kruis reisde voor de Leprastichting naar Suriname en ontdekte daar het geheim van de leprozerie Groot-Chatillon: Moeders met lepra werden gedwongen hun baby op de dag van de geboorte af te staan. Deze maand verschijnt het stripalbum 'Jan, Jans en de kinderen in Suriname'. Een avontuurlijke jungle speurtocht leidt tot de ontroerende hereniging van zo'n ééndagsmoeder en haar baby. Geënt op het ware verhaal van 'leprababy' Florine Vyent (42), die nu in Amsterdam woont. Voorkom het leed, dat aan de onuitroeibare ziekte lepra kleeft en word donateur van de Leprastichting. JA, ik help de Leprastichting. Ik word structureel donateur en machtig u om tot wederopzegging per maand kwartaal halfjaar jaar af te schrijven van mijn bank/giro rekening. Als ik ten minste 30,- op jaarbasis doneer, ontvang ik een unieke, door Jan Kruis handgesigneerde kunstdruk van de omslag van 'Jan, Jans en de kinderen in Suriname'. Ik machtig u om eenmalig af te schrijven van mijn bank/girorekening. Rekeningnummer: Gratis handgesigneerde kunstdruk van de omslag van 'Jan, Jans en de kinderen in Suriname' van Jan Kruis als u ni structureel donateur wordt. Album bestellen Naam: m V Bestel het album 'Jan, Jans en de kinderen in Suriname' via Voorletters: Leeftijd: Leprastichting: 020-59 50 500. Straat: Postcode: Plaats: Ingangsdatum: Handtekening: @s Vul de bon in en stuur hem op in een envelop naar: Leprastichting, Antwoordnummer 19353, 1000 WD Amsterdam. Postzegel hoeft niet. Of geef u op via www.leprastichting.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 28