Uitspraak theater weer uitgesteld Hebbes! Ga naar de bijen en wordt wijs PZC Modelvliegclub Yerseke Moer krijgt even respijt ,13 Rechtbank wil weten of bouwplan Middelburg voldoet aan eisen luchtvervuiling Vragen dure kazerne-uitbreiding Vereniging zoekt dierentellers AAZET Imkers stoppen er na 60 jaar mee Vlissingse veelpleger moet cel in Celstraf voor stelen oploskoffie agenda Diefstal diesel Samenwerking waterschap en gemeente Reimerswaal We geven u graag geld toe. Om u eersteklas te laten slapen. auping donderdag 7 april 2005 www.auping.nl [www.autovermeulen.nl WESTENSCHOUWEN - De verr eniging voor onderzoek flora en fauna is op zoek naar vrijwilli gers die vogels willen tellen, of onderzoek willen doen naar het aantal mossen, salamanders of krekels. De vereniging houdt daarom 17 april een velddag in boswachterij Westerschouwen. Jaarlijks gaan duizenden vrijwil ligers op pad om te tellen. Om dit ook in de toekomst te kun nen doen, zijn veel vrijwilligers nodig. Aan de velddag in de bos wachterij Westerschouwen ne men twaalf organisaties deel die zich bezighouden met het tellen van planten en dieren. Daarbij gaat het onder meer om vogels, reptielen en paddestoelen. Opgave vooraf is verplicht en kan via website www.voff.nl. (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING www.aazet.nl Kapelle - Tel. 0113-33^33 (Advertentie) Willem Jobse (1) en Kees den Hollander fc door Jannes Goedbloed OOSTKAPELLE - Kees den Hollander en Willem Jobse uit Oostkapellè delen de passie voor het vak dat zij zo lang hebben beoefend. Ze waren meer dan zestig jaar imker en zijn nu, gedwongen door hun gevorderde leeftijd, gestopt met het houden van bijen. „Als je een maal imker bent, laat het je nooit meer los." Het begon voor Kees den Hollander alle maal in 1936. Toen zette hij zijn eerste stappen in de wereld van de bijen. Wil lem Jobse hield toen nog geen bijen. Wil lem: „Ik werd pas later aangestoken." De twee mannen lachen om het onbe doelde woordgrapje. Ze woonden toen al bij elkaar in dezelfde straat in Oost- kapelle. Kees: „Ik kom uit een familie van tuin ders, die al twee generaties lang bijen hielden. Mijn vader had ook een paar korven, vooral voor de bevruchting van de gewassen. Tegenwoordig heb je van die kappen als bescherming, maar mijn vader deed dat toen met een oud gor dijn over zijn hoofd. Mijn moeder vond het maar niks, ze vond het veel te ge vaarlijk. Mijn vader verkocht honingra ten aan Badhotel Domburg, een elitair het dat ze de imkerkap aan de hotel in die tijd." Willem: „In die tijd ge bruikten ze trouwens nog korven en geen kasten. Het verschil is dat je er minder makkelijk honing uit kan halen. Bij een kast heb je ramen, uithaalbare delen waar de bijen hun raten in bou wen. Bij een korf zit dat nog gewoon vast. De enige manier om er honing uit te halen, was door de bijen dood te ma ken. Dan zetten ze een schoteltje zwa vel eronder en dat staken ze aan, waar door een giftige rook de bijen doodde. Vervolgens werd de honing via persing eruit gehaald, pershoning noemen ze dat." Kees: „Ze keken welke korf er het zwaarst was en die werd gezwaveld, zo als dat heet. Maar dit had natuurlijk als effect dat je de minder goed produce rende bijenvolken liet overleven. Ik ben zodra het kon, overgeschakeld naar kas ten." Willem: „Ik hou van bijen, maar ik zou er niet graag eentje zijn. Het zijn echte communisten, ze doen alles voor de ge meenschap. Wanneer de koningin be vrucht wordt, zijn er honderden darren, hebben moeten hangen. de mannelijke bijen, die nutteloos ge worden zijn. Ze kunnen niet vechten zo als de soldaten en geen eten halen zoals de werksters. Ze zijn een last voor de zwerm. Dus na de bevruchting, meestal rond augustus, maken de soldaten ze al lemaal af. Tot de laatste bij." Kees: „In 1944 verdronk de helft van mijn bijen door de inundatie. Ik was be zig om koeien te redden en toen ik terug kwam bleek het water verder te zijn ge stegen. Ik heb toen de helft nog kunnen redden." Vereniging Willem: „De reden dat we toen allebei lid werden van de vereniging voor bijen houders, was de suiker. In de winter moet je de bijen bijvoeren met suiker op gelost in water. Maar suiker was ontzet tend duur in die tijd. En als je lid was van de vereniging kon je suiker belas tingvrij kopen. Kees: „Na de oorlog kwamen eigenlijk mijn hoogtijdagen op het gebied van de imkerij. Dit gebied is normaal niet zo erg goed voor het houden van bijen, om- foto Ruben Oreel dat er weinig nectarproducerende bloe men zitten hier in de omgeving. Maar vlak na de oorlog werd er veel koolzaad verbouwd, en er waren veel linden die bloeiden en witte klaver, dus ik heb toen ontzettend veel honing uit mijn kasten gehaald. Gemiddeld 140 pond honing per kast, met uitschieters van 200 pond. Ik had toen tien kasten, bijna allemaal gemaakt van oude munitiekis- ten van de Duitsers." Willem: „Ik heb dat gemist, doordat ik in Indië zat in het leger. Ik zocht avon tuur." Kees: „Helaas kreeg ik drie jaar geleden staar aan mijn ogen, waardoor ik moest stoppen met het houden van bijen. Nu kan ik door een operatie op wonderbaar lijke wijze weer alles zien. Maar ik ben te oud om het weer op te nemen." Wil lem: „Ik moest twee jaar geleden stop pen omdat ik trombose kreeg aan mijn oog. Ik heb nog even geprobeerd om met een loep verder te gaan, maar dat werkte niet." Kees: „Maar als je eenmaal bijen gehou den hebt, laten ze je niet meer los. Ik ben niet zo bijbelvast, maar ik weet toe vallig dat Salomon ergens zegt 'ga naar de mieren en wordt wijs', hij is blijk baar nooit bij de bijen geweest, anders had hij dat wel anders gezegd." GOES - Uitbreiding van de Goese brandweerkazerne aan de Oranjeweg is voor de gemeenteraad van Goes nog geen uitgemaakte zaak. CD A-fractievoorzitter M. Dieleman heeft vraagtekens ge zet bij de door het college van B en W gevraagde 845.000 euro voor de bouwactiviteiten. In 2003 waren die ge raamd op 'slechts' 500.000 euro. Dieleman vindt het ver schil tussen de twee bedragen veel te groot en wil uitleg van het college van B en W. Burgemeester D. van der Zaag heeft die beloofd. Het voor stel komt later terug. Uitbreiding is onder meer nodig, om dat het aantal beroepsleden van het brandweerkorps sinds de oplevering van de kazerne tien jaar geleden is ge groeid van vier naar tien leden, met name voor preventie ve taken. Er is een groot tekort aan kantoor- én opslag ruimte. MIDDELBURG - Het strafblad van een Vlissingse veel pleger telt inmiddels 26 pagina's met vermogensdelicten. Gisteren moest de 38-jarige man zich in Middelburg ver antwoorden voor het plegen van een winkeldiefstal op 9 maart in zijn woonplaats. Het zoveelste vermogensdelict werd door politierechter B. Duinhof bestraft met vijf we ken cel. Dezelfde straf had officier van justitie J. Zonder van geëist. De officier hield nog maar eens de talrijke ZCAD-rapportages tegen het licht, waaruit bleek dat el ke vorm van hulp gedoemd was te mislukken. „Zodra hij in aanraking komt met justitie zegt hij te willen af kicken." De man beweerde nu geen keus te hebben. „Ik moet behandeld worden." Raadsman C. de Wit vond dat er teveel de nadruk op het strafblad van zijn cliënt werd gelegd. „Het is positief dat hij geen woninginbraken meer pleegt en overgegaan is op winkeldiefstallen. Dat is ook vervelend, maar ik zie het als een incident." De advocaat vroeg een straf gelijk aan het voorarrest. De Vlissinger werd bij het stelen van drie jassen in een kledingzaak op heterdaad betrapt. „U heeft de schijn te gen. De frequentie van diefstallen neemt wel af, maar het blijft een probleem", aldus de politierechter. MIDDELBURG - Een 28-jarige Vlissinger trachtte giste ren in Middelburg de politierechter te overtuigen van zijn motief voor het stelen van drie potten oploskoffie. „Ik had geen eten meer. Het was de bedoeling om de oploskof fie te verkopen voor brood en beleg. Politierechter B. Duinhof veroordeelde de veelpleger tot de 23 dagen gevangenisstraf die hij in voorarrest heeft uit gezeten. Het dagelijkse leven van de Vlissinger staat in het teken van drugs. Daarover maakte Duinhof zich toch wel zorgen. „U heeft het niet gemakkelijk, maar uw omge ving ook niet." De man had op 14 maart dit jaar in een supermarkt in Oost-Souburg de drie potten koffie onder zijn jas ver stopt toen hij werd aangehouden. Officier van justitie J Zondervan verwees naar het omvangrijke strafblad. Op 23 december vorig jaar was de man nog veroordeeld we gens diefstal. Hij eiste vijf weken cel. Die eis vond raadsman M. van der Want te hoog, gezien de geringe buit van de winkeldiefstal. Hij pleitte voor een straf gelijk aan het voorarrest. Dat voorstel vond gehoor bij de politierechter. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax: 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl STREEKACTIVITEITEN IANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: ieniorensoos; (APELLE - Complex Groenewoud, •Zwembad, 9.00 - 10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 12.00 - 13.00 uur: Be- •wegen voor carapatiënten; KRUININGEN - Zwembad Den Inkel, [1300- 14.00 uur: Meer bewegen voor •ouderen, 55-plus; TH0LEN - Stoofstraat 8, 20.00 uur: In formatiebijeenkomst borstvoeding ge- ■ven zonder problemen; WEMELDINGE - Dorpshuis De Wemel, 13 00 uur: Sociëteit en sjoelen; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 tuur Biljarten. SINT ANNALAND - Uit een ;vrachtauto aan de Havenweg in Sint Annaland zijn enkele tientallen liters dieselolie gesto len. 'Dat gebeurde in de nacht van [dinsdag op woensdag. [De totale waarde van de diesel olie is niet bekend. door Maurits Sep MIDDELBURG - Waterschap Zeeuwse Eilanden en de gemeen te Reimerswaal gaan samenwer ken op het gebied van afvalwa ter. Ze zetten een dienstencen trum op waarin ze allebei men sen in afvaardigen en waarvan ze allebei gebruik kunnen ma ken. Doel is onder meer om het werk voor zowel het waterschap als de gemeente goedkoper te maken. Het gedeelde dienstencentrum moet in september van dit jaar gaan functioneren. Samenwer king wordt bijvoorbeeld opge zet voor een onderhoudsdienst van rioleringen en persgemalen, voor een storingsdienst en voor een klachtenlijn. Bovendien zul len projecten worden opgezet voor het maken van riolerings plannen, waterplannen, verwer king van afvalwater, bagger- plannen en onderhoudsplannen voor water in bebouwd gebied. Het streven van het waterschap en Reimerswaal is te leren van eikaars kennis, de kwaliteit van het onderhoud en beheer te ver beteren en te bezuinigen op de kosten. Het dienstencentrum zorgt voor dienstverleningsover eenkomsten. Daarin wordt opge nomen welke activiteiten het wa terschap of de gemeente voor el kaar uitvoeren. De samenwer king wordt na twee jaar geëvalu eerd. Andere gemeenten binnen het beheersgeboed van water schap Zeeuwse Eilanden - Wal cheren, de Bevelanden, Schop- wen-Duiveland. Tholen en Sint-Philipsland - kunnen tot de oprichting van het centrum nog aanhaken. Zij moeten zich clan wel schikken naar de afspra ken die door het waterschap en de gemeente al zijn gemaakt. Wie nu niet meedoet, moet wach ten tot na de evaluatie in 2007, LorNadiaJerkelder MIDDELBURG - De rechtszaak lover het nieuwe theater in Mid delburg heeft opnieuw vertra- ging opgelopen. De rechtbank 5-il onderzoeken of het bouw- „Jan voldoet aan de strengere normen voor luchtvervuiling. Het gaat dan vooral om de au- Ito's die de parkeergarage in- en uitrijden. Advocaat R. Moeüker voerde gis teren op de zitting in Dordrecht aan dat de gemeente niet heeft voldaan aan die normen. In ie der geval heeft de gemeente vol gens hem niet duidelijk ge maakt dat er rekening mee is ge houden toen de plannen werden gemaakt. De advocaat heeft half maart een notitie met die strekking ver stuurd aan de rechtbank. De ad vocaat van de gemeente kreeg het stuk later, zei hij gisteren. Vervolgens heeft de gemeente als reactie een rapport laten op stellen dat niet binnen de juiste termijn bij de rechtbank binnen was. J. Jacobse, de advocaat van de gemeente, noemde het argument van de luchtvervuiling 'een nieu we korenwolf. Dat diertje werd door tegenstan ders van de aanleg van een be- Irijventerrrein in Limburg inge zet als middel om de bouw tegen te houden. „Dit heeft niets te maken met luchtvervuiling, maar het is lou ter bedoeld om zand in de machi ne te strooien." Volgens hem is de kwaliteit van de lucht wel de gelijk betrokken bij de besluit vorming. Bovendien vond hij het niet terecht dat de tegenpar tij zo laat met een nieuw argu ment komt. Kritiek De tegenstanders van het thea terhebben altijd al milieutechni sche bezwaren gehad, zei Moeli- ker. Hij vond bovendien dat het rapport dat de gemeente als reactie heeft laten opstellen niet voldoet. Daarnaast had hij kritiek op de uitgangspunten. Zo wordt veron dersteld dat een plaats in de par keergarage op een dag door één auto wordt gebruikt en dat er dagelijks twee vrachtwagens naar het nieuwe theater rijden. De rechtbank wil nu onderzoe ken of de strengere regels voor luchtvervuiling een rol moeten spelen in de afwegingen over de bouwvergunning en de vrijstel ling van het bestemmingsplan. Beide partijen moeten daarvoor binnenkort argumenten naar vo ren brengen. Op 17 mei is er op nieuw een zitting. De Europese normen voor lucht vervuiling zijn deze week in het nieuws. De Raad van State heeft aange geven dat de normen voor heel Nederland moeten gelden, en niet alleen voor bebouwde gebie den. Daardoor is de bouw van bedrijventerreinen en wegen on zeker geworden. door Harmen van der Werf YERSEKE - De modelvliegclub Zuid-Beveland mag voorlopig op het terrein in de Yerseke Moer actief blijven tot er een an dere vlicgplaats is gevonden. De provincie had de vliegclub te verstaan gegeven dat het afgelo pen moest zijn met het vliegen in de Yerseke Moer per 1 maart. Met dit besluit werd tegemoet gekomen aan een al lang gekoes terde wens van stichting Het Zeeuwse Landschap die het na- tuurgedeelte van de Yerseke Moer beheert. Een modelvlieg club hoort volgens Het Zeeuwse Landschap niet thuis bij of in een natuurgebied. J. Ridderhof, bestuurslid van de modelvliegclub, is het nog altijd niet eens met de beslissing van de provincie, maar de club heeft zich erbij neergelegd. Sinds 1 maart is volgens hem nog niet opgetreden, in de wetenschap dat de club in samenwerking met de gemeente Reimerswaal naarstig op zoek is naar een an dere vlieglocatie. Volgens Rid derhof zijn enkele plekken in beeld, waarvan er ééntje in de buurt van Kruiningen de meeste kans op succes biedt. Hij ver wacht dat deze maand meer dui delijk zal worden. M. Hemmin- ga, directeur van Het Zeeuwse Landschap, zegt daarmee te kun nen leven. „Wij zijn niet van plan om onmiddellijk naar de rechter te stappen." Hemminga vindt wel dat de modelvliegclub 'zo spoedig mogelijk' weg moet uit de Yerseke Moer Andere club Het bestuur van de modelvlieg club heeft er niet aan gedacht om met een andere club in zee te gaan. In het havengebied van Vlissingen-Oost is er één actief en ook bij Rilland. De meeste modelvliegers van de Yerseke Moer willen op zichzelf blijven. Ridderhof behoort tot die groep. „We vliegen al jaren samen en hebben onze eigen regels." Nu er zicht is op een nieuwe vlieg- plek, zet modelvliegclub Zuid-Beveland met twintig le den de activiteiten zeker zelf standig voort. (Advertentie) •V Het is zo simpel als wat. We willen dat u overheerlijk slaapt. Op de beste bedbodem van de wereld. Die van ons. Vinden we zelf. Dus? U koopt een nieuwe Auping spiraal bodem. En wij betalen u tot 200* terug, voor uw oudje. Het wordt nog bij u opge haald ook. Alle Auping dealers doen mee en kennen de voorwaarden Ons aanbod geldt van 1 april (nee, geen grap) tot en met 30 juni 2005. Kijk op www.auping.nl voor de dichtstbijzijnde Auping dealer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27