Huize Den Berg gaat vernieuwen ZC Borsele deelt geld uit aan zieken en gehandicapten Opvang verstandelijk gehandicapten straks op twee locaties in Goes v, r» SMS'end op de vlucht voor brand in De Mythe Bouw nieuw kamp duurt lang www.ZeilschoolHaringvliet.nl VakantieXperts® Man bestraft voor ontucht De Regenboog is verkeersveilig Drie jaar cel voor brandstichter Lagere snelheid treinen is BAS niet goed genoeg Auto weg na woninginbraak zeeuwse almanak Feest gdactie: 0113-315649 ww.pzc.nl |mail:redactie@pzo.nl Sostbus 314460 AA Goes Mv/prtentie-exploitatie: |S e„ Midden-Zeeland: 0113-315520; EwSaanderen: 0114-372770; jJjationaal: 020-4562500. [londerdag 7 april 2005 f editie Bevelanden-Tholen 'iiLnr Harmen van der Werf '-GOES - Huize Den Berg in Goes gaat moderniseren. Aan de Rom- ffters wales tra at in Goes-West komt nieuwbouw. De huidige lo catie aan de Nieuwstraat in de binnenstad wordt vervolgens op geknapt. tijiuize Den Berg biedt opvang ;p aan verstandelijk gehandicapte h mensen. Stichting Zuidwester, ^waaronder Huize Den Berg valt, [heeft haast. De gebouwen aan ï;de Nieuwstraat zijn afgekeurd ]oor het College bouw zieken- iuisvoorzieningen. Ze voldoen jan alle veiligheidseisen, maar jijvoorbeeld de slaapkamers (oor de cliënten zijn te klein. j)ie hebben een vloeroppervlak te van twaalf tot veertien vier kante meter, terwijl ze tegen- /oordig minimaal achttien vier- ante meter moeten zijn. In één zoning'moeten twee tot drie Jiënten nog een slaapkamer de len. Dat is uit het oogpunt van •privacy helemaal niet meer van deze tijd, stelt T. Berg, de Beve- dandse regiomanager van stich ting Zuidwester. Öm aan de moderne eisen te kun- |ïr Advertentie iff vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenul met Courgettesoep en Victoriabaars of Pasta met groene asperges en Perentri ffle 12,50 of 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118—886 866 vrijdag 8 april 17.00 uur 3rd Roosevelt Reading Achmat Dangor Bitter fruit zaterdag 9 april 11.00 uur Dick van Biemen Overvloed en onbehagen dinsdag 12 april 20.00 uur Zeeuwse Bibliotheek (Advertentie) nen voldoen, wil Zuidwester eerst nieuwbouw gaan plegen aan de Rommerswalestraat in Goes-West, op cle plek waar tot voor kort de laboratorium- school stond. Die is in januari gesloopt. Zuidwester is momen teel in onderhandeling met de gemeente Goes over overname van het terrein. Regiomanager Berg hoopt begin 2006 met de bouw te kunnen beginnen, af hankelijk van eventuele bezwa ren. Hij verwacht dat het al met al één a twee jaar duurt tot de nieuwbouw af is. Zestig van de tachtig cliënten van Huize Den Berg kunnen aan de Rommerswalestraat terecht. Er zijn groepshuizen gepland voor zes bewoners, terwijl er nu zeven tot tien bewoners per wo ning zijn gehuisvest aan de Nieuwstraat. Berg: „Dat is dus een echt grote vooruitgang." De woningen aan de Rommerswalestraat krijgen het uiterlijk van eengezinshui zen. En er komt onder meer een gezamenlijke ruimte die ook voor wijkactiviteiten gebruikt kan worden. „We willen nadruk kelijk een plek krijgen in de wijk." Twintig cliënten kunnen niet mee naar Goes-West. Ze worden elders in Goes in woningen on dergebracht. Dat is tijdelijk, tot Zuidwester het bestaande Huize Den Berg heeft verbouwd. De bedoeling is dat aan de Nieuw straat veertig mensen terugko men. Ook aan de Rommerswa lestraat blijven uiteindelijk veer tig bewoners. „Wie terug wil, mag terug", al dus regiomanager Berg. „Dat is de afspraak met de cliënten raad." Zuidwester kiest er be wust voor de cliënten bij elkaar te blijven huisvesten, in een com plex met verschillende wonin gen. Dit in tegenstelling tot bij voorbeeld Arduin. „Wij maken een andere keuze", legt Berg uit, „omdat onze cliën ten vaak meervoudig gehandi capt zijn en dus extra zorg no dig hebben." Parkeerplaatsen De hele nieuwbouw- en ver- bouwoperatie duurt vijf a zes jaar, schat Berg in. Hij wil snel GOES - Met twee bluswagens en een ladderwagen rukte de Goese brandweer giste ren uit om een forse brand in theather De Mythe in Goes te blussen. Een fictieve brand, want het betrof een oefening. Even na half acht ontstond zogenaamd kortsluiting in elektrische apparatuur op het toneel, waarna er brand uitbrak. Door het vele brandbare materiaal op en rond het toneel konden de vlammen zich snel verspreiden en zodoende duurde het niet lang voor de paar omwonenden die stonden te kijken - zij waren gistermiddag via een brief op de hoogte gebracht van de oefening - rook uit het gebouw zagen ko men. Ook de tweehonderd bezoekers die in het theater zaten, stonden in een mum van tijd buiten. De nooduitgang voldeed dus, al zal het er in het geval van een ech te brand waarschijnlijk iets paniekeriger aan toegaan. Nu kwamen de mensen, on der wie veel jongeren, veelal lachend en soms zelf sms'end naar buiten. De brand weer was snel ter plaatse en had het niet bestaande vuur snel onder controle. Oefe ning geslaagd. foto Marijke Folkertsma door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De gemeen te Borsele gaat het geld dat het Rijk voor aanvullende bijzonde re bijstand heeft gegeven, ge woon verdelen onder de mensen die er recht op hebben. Dat zijn chronisch zieken, ge handicapten en 65-plussers met een laag inkomen. De rijksbij drage is voor die groep bedoeld ter compensatie van de sterk ge stegen kosten over 2004. De gemeente Borsele heeft uitge rekend dat bij een verdeling van de 76.000 euro die het Rijk uit keerde, de betreffende Borse- laars 200 euro krijgen. Ze moe ten dan aantonen dat ze bij de doelgroep horen door bijvoor beeld een gehandicaptenpar- keerkaart, een diabetespas poort, een Rio-indicatiestelling, een WAO- of Wajongbeschik- king of een doktersverklaring over niet vergoedbare kosten in te leveren. De aanvragers moeten het hele jaar 2004 in de gemeente Borse le hebben gewoond. Het inko men en het vermogen worden ge toetst maar het Borselse college heeft besloten de eigen woning buiten de inkomenstoets te hou den. Borselaars die denken aan spraak te kunnen maken op de bijdrage, kunnen een formulier bestellen op telefoonnummer 0113-238315. Het rijksgeld waarmee de hoge kosten voor zieken en gehandi capten met een minimuminko men moeten worden gecompen seerd, is al vanaf het najaar 2004 bij de gemeente Borsele binnen. De gemeente wachtte te vergeefs op individule aanvra gen voor deze extra bijzondere bijstand. Niemand maakte er aanspraak op. Geoormerkt Het geld is echter nadrukkelijk geoormerkt voor de mensen die extra kosten in de gezondheids zorg moeten maken, zonder dat die door de verzekering worden vergoed. De gemeente maakt nu haast met een simpele verdeling om te voorkomen dat het geld terug moet naar Den Haag. De aanvra gen met de bewijzen moeten voor 1 juli binnen zijn. Het nieuwe woonwagenkamp in Hansweert komt vlak achter het huidige kamp aan de Maarten- broersweg te staan. foto Willem Mieras door Rob Paardekam HANSWEERT - Het nieuwe woonwagenkamp in Hansweert krijgt stilaan vorm. „En het wordt prachtig", zegt toekom stig bewoonster Anna Huiskes. „Het duurt alleen zo ontzettend lang." En dat terwijl de bewoners al zo lang op hun nieuwe kamp heb ben moeten wachten. Plannen liggen er al sinds 1999, maar het kwam er steeds niet van. In 2002 waren de bewoners het zelfs zo beu dat ze met twee be schilderde caravans de Maarten- broersweg afsloten. Ze zeiden het beu te zijn om op een verpau perd kamp te wonen, waar het water nauwelijks meer liep en de schuurtjes op instorten ston den. Drie meer Ongeveer een jaar geleden be gon de bouw dan toch. Plet nieu we woonwagenkamp komt vlak achter het huidige kamp aan de Maartenbroersweg te liggen. Er komen in totaal acht woonwa- Advertentie) Privélessen op kajuitjachten op het Haringvliet (Stellendam). Vraag ons cursusprogramma aan! Tel. 0187 499 315, info@zeilschoolharingvliet.nl CWO opleidingen Kajuitjachtzeilen. MIDDELBURG R0SA i Wij hebben Segeersstraat 24, tel. 0110-650100 rosa.middelburg@vakantiexperts.nl Ook vestigingen in Goes, Heinkenszand en Kapelle. voor ieder wat wils! aan de slag. Hij wijst het idee dan ook af om aan de Rommers walestraat tijdelijke parkeer plaatsen te maken voor de bin nenstad. „Wij moeten dan nog langer wachten. Dat kan ge woon niet." Aan de Rommerswalestraat ko men overigens ook woningen voor senioren. Hoeveel dat er worden, is nog niet bekend. M. Sas, directeur van woningcorpo ratie Rws, rekent op tien tot der tig. „We praten daar nog over met de gemeente en stichting Zuidwester. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 72-jarige inwoner van Borssele wegens seksueel misbruik van twee jonge meisjes zes maanden voorwaar delijke gevangenisstraf, een half jaar elektronisch toe zicht en 240 uur werkstraf opgelegd. Daarnaast werd de bejaarde man verplicht tot het doen van een 32-urige leer straf terugvalpreventie seksuele delinquenten; verder heeft hij zich te houden aan de voorwaarden van de reclas sering. De Borsselenaar heeft in 2000 en 2002 over een lan ge periode seksuele handelingen gepleegd met twee meis jes van acht en tien jaar: de vriendinnetjes van zijn klein dochter. Daarmee hield de rechtbank rekening. Daarte genover stond dat de man, die een blanco strafblad had, de zorg heeft voor zijn ernstig zieke vrouw. De seksuele delicten hadden ook gevolgen voor zijn sociaal bewogen leven, want hij is niet langer meer welkom bij de dorpsver enigingen. THOLEN - Christelijke basisschool De Regenboog in Tho- len is de eerste school op het eiland met een verkeersvei- ligheidslabel. Het label werd gisteren uitgereikt door wet houder E. Goossen. De leerlingen krijgen standaard een halfuur verkeersles in de week, maar krijgen daarnaast uitgebreide en praktijkgerichte verkeerseducatie. Ook worden er gedurende het schooljaar diverse verkeerspro- jecten gedaan. Voor de kleuters heeft klasse-assistent Sari de Winter een verkeersgezelschapsspel gemaakt. Ver keersveiligheid heeft ook alles te maken met de routes van en naar school. Samen met de scholen in de omgeving en de gemeente is onlangs een onderzoek begonnen naar de knelpunten die er zijn op de routes van school naar huis; ook worden de verkeersstromen geïnventariseerd. Dit alles in het kader van het project Veiliger naar School. MIDDELBURG - Een 43-jarige inwoner van Hansweert is gisteren in Middelburg voor brandstichting veroor deeld tot drie jaar. In de uitspraak nam de rechtbank ook een vernieling en een oplichting van een verzekerings maatschappij mee. De man stak op 7 december vorig jaar twee loodsen van de uienfabriek Crop Alliance bij Baar land in brand. De man zon op wraak voor zijn ontslag. De schade beliep anderhalf miljoen euro. De man was er op uit het productieproces van het bedrijf een aantal dagen stil te leggen. Zo had hij eerder al, op 12 november, twee tanks met mango's leeg laten lopen. De rechtbank was van oordeel dat de man het bedrijf in het hart wilde tref fen. De brandstichting werd ook ingegeven door zijn over matig alcoholgebruik. De schadeclaim van Crop Alliance werd niet-ontvankelijk verklaard. door Harmen van de Werf GOES - Het terugbrengen van de snelheid van goederentreinen door Goes en Kapelle levert vol- vens actiegroep BAS te weinig geluidsbeperking op. De Belangenvereniging Aanwo- nenden Spoor (BAS) stelt dit in een officiële reactie op de beslui ten van de gemeenten Goes en Kapelle, waarin spoorwegbe heerder Prorail wordt verplicht de maximumsnelheid van de goederentreinen in de bebouw de kom te beperken tot zestig ki lometer per uur. Volgens BAS betekenen deze besluiten dat het besluit geluidhinder spoor wegen (bgs) nog steeds niet wordt nageleefd. Dat goederen treinen moeten afremmen voor Goes en Kapelle zou juist tot ge volg hebben dat zij meer geluid gaan produceren. BAS vindt het ook merkwaardig dat Goes wil dat de goederentreinen de hele dag langzamer gaan rijden en Kapelle dat alleen tussen 23.00 eri 7.00 uur wil opleggen, Met haar reactie maakt BAS fo- meel bezwaar tegen de beslissin gen van Goes en Kapelle. De be zwaren moeten nu eerst door ge meentelijke commissies worden behandeld. Als ze worden afge wezen, staat voor BAS de weg vrij naar de Raad van State te stappen. Prorail heeft aangekon digd ook in beroep te gaan tegen Goes en Kapelle. BAS geeft in haar reactie Pro rail geheel gratis een argument om Goes en Kapelle met succes aan te pakken. De gemeenten zouden door de eis voor snel heidsbeperking ingrijpen in de bedrijfsvoering van Prorail. BAS stelt dat niet één wetsarti kel de gemeenten daartoe het recht geeft. De actiegroep vindt dat Prorail 'gewoon' moet worden gedwon gen de wet na te leven door het besluit geluidhinder spoorwe gen te volgen. Voor de extra trei nen op de Zeeuwse lijn zou Pro rail volgens BAS een vergun ning moeten aanvragen. Zonder vergunning zouden die niet mo gen rijden. WESTDORPE - Inbrekers heb ben de bewoners van een huis in Westdorpe dubbel gedupeerd. Tussen dinsdagavond tien uur en gisterochtend elf uur werd er ingebroken. Uit het huis zijn enkele duizen den euro's, een paar horloges, een mobiele telefoon en een sleu telbos weggenomen. Met de sleu tel die aan de sleutelbos hing, werd vervolgens ook de auto ge stolen. Het gaat om een zilverkleurige Mercedes-Benz, type E270. gens; dat zijn er drie meer dan de vijf die op het oude terrein stonden. Daar stonden overi gens ook een paar caravans. De bewoners daarvan hebben straks ook een eigen wagen. Vier woonwagens zijn inmid dels verplaatst naar het nieuwe kamp, maar die van Anna Huis kes staat, als enige, nog steeds op het oude terreintje. Daar baalt ze stevig van, al maakt ze duidelijk dat ze niet 'al te nega tief wil doen, omdat het nieuwe kamp volgens haar heel mooi wordt. „Maar je begrijpt dat wij het wachten na al die jaren een beetje beu beginnen te worden." Volgens Huiskes liggen de werk zaamheden al weken stil, omdat een deel van de grond gesaneerd moet worden. „Maar ze hebben beloofd dat we voor de bouw vak kunnen verhuizen, dus dat hopen we dan maar." Gisteren ging de vlag uit: Noortje Emma was twee jaar geworden. De festiviteiten namen al vroeg een aanvang. Het feest varken sloeg op krachtige wij ze met vlakke hand de slag roomtaart plat en nam met glinsterende ogen de geschen ken in ontvangst- Haar ouders hadden mooie kleren voor haar gekocht, een tante kwam met een wip aan zetten, opa en oma Vijfhuizen met een opblaasbaar zwem badje en opa en oma Wol- phaartsdijk hadden een speel huis gekocht. Daar zo'n speelhuis vrij om- vangrijk is en zich derhalve wat moeilijk in feestelijk pa- pier laat verpakken, hadden ze het in de tuin opgezet. 1 Toen het moment van over- j handiging was aangebroken, pakten ze de jarige bij de hand: 'Kom eens mee naar buiten Emma, daar staat ons cadeau.' Met een verwachtingsvolle blik liep Emma de tuin in, be trad zonder enig commentaar het speelhuisje, keek zoekend om zich heen en informeerde op verontwaardigde toon: Waar is mijn cadeau nu?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25