P!C rij zenoorlog nekt tuinbouwers Eastman Chemical versterkt positie Ondernemen begint al in groep acht Technocraat of liberaal SS'én MfcSen-Zeeiand: 0113-315520: Ew-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. Afspraken over recyclen afval nadelig voor concurrentiepositie Extra stoel in vliegtuig voor dikke mensen Heien en kalenderen Ideetjes personeel leveren flink op Airbus doet zaken in Nederland Heineken verkoopt vastgoed Ook RSDB wil van de beurs af Redactie: 01'3-3! 5649 EloiailredactieSpzc.nl postbus 314460 AA Goes donderdag 7 april 2005 Toyota: 0 fout .r leffrev Kutterink lES - Tuinbouwers vrezen it supermarkten straks eerder Je/en voor buitenlandse groen ten en fruit dan voor Nederland se. Ze moeten namelijk vanaf eind van het jaar volledig op draaien voor de kosten om ver pakkingen te recyclen. Super marlden kiezen voor de laagste inkoopprijzen vanwege de prij zenoorlog en dus eerder voor goedkopere buitenlandse pro ducten. Het productschap tuin bouw vreest voor de concurren tiepositie en trekt aan de bel. Overheid en bedrijfsleven heb ben in het verleden afspraken gemaakt over het terugdringen van de hoeveelheid verpakkings afval. Het Convenant verpakkin gen III loopt van 2003'tot en met '2005. De overeenkomst is de Ne derlandse invulling van de Euro pese richtlijn over preventie en hergebruik van verpakkingen. Samengevat betekent het dat lid- j staten ervoor moeten zorgen dat een bepaald percentage van de j verschillende verpakkingen moet worden beperkt, j Nederlandse producenten en im porteurs van verpakte produc ten worden individueel verant- woordelijk voor het financieren en organiseren van inzameling van gebruikte verpakkingen. Het kabinet heeft bepaald dat I in 2010 ten minste zeventig pro- j cent van alle verpakkingen als materiaal moet worden herge- i bruikt. Producenten kunnen de inzameling alleen of collectief doen. Het productschap tuinbouw voorziet problemen en denkt dat het kabinetsvoorstel een I trendbreuk is met het beleid tot door Henk Glimmerveen PARIJS - Dikke mensen kunnen bij de Franse luchtvaartmaat schappij Air France voortaan een extra vliegtuigstoel reserve ren tegen gereduceerde prijs. De tweede stoel wordt met een [reductie van 25 tot 33 procent. J aangeboden, zo heeft een woord voerder van de Franse nationale luchtvaartmaatschappij giste ren bevestigd. De actiegroep Allegro Fortissi- j mo, die pleit voor de belangen van mensen met de grotere ma ten, vindt de maatregel nog niet ver genoeg gaan. „Dikke men- jsen zijn een en dezelfde per- j soon, niet ééndriekwart", rea geert voorzitster Viviane Gac- j quière. -Ons uiteindelijke doel is dat die tweede stoel ons gratis 1 wordt aangeboden." Maar dat gaat Air France voorlo- pig toch een beetje te ver. „We hebben een eerste stap ge zet omdat we het probleem on- 1 derkennen. We zijn ook de eer ste maatschappij in Europa die met dit aanbod komt en wei- dicht ook de enige ter wereld. Maar meer kunnen en willen we I voorlopig niet doen voor passa giers die voor hun comfort meer dan één stoel nodig hebben," al- I dus een woordvoerder van de Franse fusiepartner van de KLM. GPD nu toe. „Dat is erg succesvol", stelt D. Meulblok van het pro ductschap vast. Meulblok woont in Burgh-Haamstede, is ex-groenteboer en raadslid voor de WD in de gemeente Schou- wen-Duiveland. Het productschap tuinbouw ver tegenwoordigt binnen het conve nant een cluster van 19.000 be drijven uit de sectoren bloembol len, bomen, groenten- en fruit en hoveniers. „In tien jaar tijd is de hoeveelheid verpakkingen die wordt gestort of verbrand verminderd van 1360 kiloton tot 898 kiloton in 2003. De recy cling is verhoogd naar bijna 65 procent." Prijsverhoging Naar schatting kost de inzame ling van verpakkingen de tuin bouwsector tussen de tien en vijftien miljoen euro per jaar. „Die kosten zullen doorbere kend moeten worden aan de con sument, want het Rijk trekt zich terug als financier. En super markten hebben door de prijzen oorlog zulke lage marges, dat we daar ook niet veel van hoe ven te verwachten." Doorberekenen betekent verho ging van prijzen. „Als Albert Heijn de tomaten goedkoper uit het buitenland kan halen doet ze dat. De kosten die zijn ge moeid met het extra terugwin nen en recyclen van verpakkin gen, betekent dus een verslechte ring van de concurrentiepositie van de tuinbouwsector," Daar zit volgens Meulblok voor het productschap tuinbouw de meeste pijn. „De concurrentie is moordend. Kijk bijvoorbeeld naar de championteelt. Die ver dwijnt uit Nederland. Binnen af zienbare tijd komt zeventig pro cent van de champignons uit Po len. Tuinbouwers moeten al alle zeilen bijzetten om het hoofd bo ven water te houden. Deze maat regelen zijn in het voordeel van buitenlandse tuinbouwers." Meulblok ontkent dat het pro ductschap tegen de afspraken is om meer verpakkingen te recy clen. „Maar dan moeten diezelf de afspraken voor alle landen in de Europese Unie gelden. Pas dan is er sprake van een eerlijke concurrentie. Nederlandse pro ducten zijn straks duurder dan buitenlandse, omdat die geen kosten hoeven door te bereke nen voor recycling van afval zo als karton en papier." Het productschap lobbyt bij het Rijk om de afspraken in alle lid staten van de EU in te voeren. „Een andere oplossing is dat de overheid ondernemers via een belastingvoordeel beloont." Harry Smit vindt zijn werk niet saai. Volgende week is er weer een andere omgeving met andere mensen. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Officieel is hij machinist mobiele funderingsinstallatie, in de volksmond is hij heier. Harry Smit uit Kockengen heit momen teel op een bedrijventerrein in Zierik- zee. Voor het ene gebouw moeten er cir ca 55 palen in, het andere heeft er zo'n tweehonderd nodig. Vanuit zijn cabine volgt Smit de laserstraal die aangeeft hoe diep de paal de grond in moet. Die laserstraal is afgestemd op een officieel meetpunt dat zich weer richt op het Nonnaal Amsterdams Peil (NAP). Hier in Zierikzee wordt onder NAP gewerkt. De palen die worden gebruikt zijn ge middeld ruim vijftien meter lang. Hij heeft ook wel eens palen van twee me ter moeten heien maar die opdracht ver geet hij liever; daar was geen eer aan te behalen. De langst leverbare palen zijn 35 meter. Als de paal op de juiste plaats staat, zet de machinist met een draaiknop het heien in gang. Stand 1 is voor handma tig heien. Die gebruikt Smit voorname lijk in het begin, als de bovenlaag hard is. In stand 2 gebeurt het heien automa tisch. Door met een andere knop de hoogte van het blok in te stellen, be paalt hij de zwaarte van de klap op de heipaal. Met zijn voet bedient hij de ma kelaar die het blok langs de juiste af stand begeleidt. Om de lier en de paal te bedienen, gebruikt Smit twee joysticks. Bij elke klap trilt de aarde rondom de heipaal. De wind draagt het geluid mee foto Marijke Folkertsma over de stad. Smit heeft op maat ge maakte oordopjes. Tijdens het automa tisch heien is hij bezig met kalenderen. Op een voorbedrukt notitieblok houdt hij bij hoeveel slagen er nodig zijn om een paal 25 centimeter te laten zakken. Hoe hoger het aantal slagen ligt, des te steviger en dus beter de ondergrond is, Hier is de grond stevig. Saai vindt Har ry Smit het werk zeker niet. Een klus duurt gemiddeld een week en dan heeft hij weer een andere omgeving en andere mensen om mee te werken. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Eastman Che mical in Middelburg koopt grond van de gemeente. Het be drijf heeft nog geen concrete uit breidingsplannen, maar zegt daarmee wel haar interesse te to nen voor de locatie Middelburg. Dat betekent dat de harsprodu cent haar positie in Middelburg op termijn wil versterken. Be drijfsleider J. Mabe en burge meester J. Schouwenaar onder- tenkenden gistermiddag een con tract. Eastman Chemical koopt 4,18 hectare grond die naast de 21 hectare ligt die het bedrijf al in handen heeft. Het terrein komt niet direct in handen van Eastman, maar het wordt in drie gelijke delen opgedeeld en verkocht. De levering van het eerste deel is op 15 april. De an dere twee koopt Eastman in april 2006 en april 2007. Het be drag dat ermee is gemoeid wil het bedrijf niet bekend maken. „Eastman heeft de afgelopen ja ren veel veranderingen doorge maakt", vertelt C. van Iersel van Eastman Chemical. „Het gaat weer goed met het concern en zeker ook met de vestiging in Middelburg. We maken niet al leen harsen voor lijmen, maar ook voor kauwgom en wegmar keringen. Gaat het in de ene sec tor niet goed, dan kunnen we dat opvangen. Dat maakt de po sitie sterk. Het gebeurt niet vaak dat de grond van de buur man te koop is. We geven zo aan dat we vertrouwen hebben in de ze locatie." Gerrit Zalm is de liberale aanvoer der van het kabinet Balkenen- de-II. Hij heeft als vice-premier en mi nister van Financiën de sociaal-econo mische en financiële teugels al bijna hveejaar stevig in handen. Onlangs verwierp Zalm een voorstel van de Sociaal-Economische Raad SER) voor een nieuw stelsel van werk loosheidsuitkeringen. Uit berekenin gen van het Centraal Planbureau (CPB) nhjkt dat dit voorstel niet voldoet aan de vooraf gestelde eis van een daling met 43.000 uitkeringen. Past de SER *j]n voorstel - dat volgens het CPB slechts tot een reductie met hoogstens 8-000 uitkeringen leidt - niet aan, dan voert het kabinet alsnog zijn eigen be zuinigingsplan door. e SER stelde onder meer voor de 'ver- uijtbaarheidstoets' bij het aanvragen van een werkloosheidsuitkering aan merkelijk te vereenvoudigen: alleen werknemers die zelf ontslag nemen zon der dwingende reden, alsmede werkne mers die ontslagen worden als 'voor zienbaar gevolg van ernstig verwijt baar gedrag' krijgen in dat plan geen WW-uitkering meer. Deze maatregel zou de ontslagprocedures stroomlijnen en de werkgevers verlossen van veel bu reaucratische rompslomp. De schatting is dat werkgevers zo 100 miljoen euro op ontslagkosten kunnen besparen. Bij ontslagprocedures zal minder snel de gang naar de kantonrechter worden ge maakt. Deze versoepeling van de ont slagprocedures bevordert de flexibili teit van de arbeidsmarkt. Daardoor zul len werkgevers eerder personeel in dienst durven te nemen. Dit is de grote paradox van de arbeidsmarkt: hoe ge makkelijker werkgevers in slechtere tij den van hun overtollige werknemers af kunnen, des te eerder zullen zij geneigd zijn om in goede tijden nieuwe werkne mers aan te nemen. Een soepel wer kend WVV-stelsel is de smeerolie van een flexibele arbeidsmarkt en zal de werkgelegenheid op langere termijn sti muleren. Daarom vraag ik mij af of het CPB wel een juiste inschatting heeft ge maakt van de daling van het aantal WW-uitkeringen als gevolg van de in voering van het SER-plan. De discussie binnen de Haagse kaasstolp wordt weer eens op de vierkante centimeter gevoerd, zonder oog voor de noodzaak van een verdere flexibilisering van de arbeidsmarkt. De marges van het poli tieke debat over sociaal-economische hervormingen zijn heel klein, omdat zij worden gemonopoliseerd door de Haag se bureaucraten. Zalm is de represen tant bij uitstek van die Haagse bureau cratie, ook al noemt hij zichzelf 'libe raal'. Begonnen als medewerker en daarna hoofd Begrotingszaken bij het ministerie van Financiën, werd hij ver volgens directeur Algemene Economi sche Politiek bij het ministerie van Eco nomische Zaken, om het uiteindelijk tot directeur van het CPB te schoppen. In 1994 trad hij aan als minister van Fi nanciën in het kabinet Kok-I. Kortom, deze 'liberaal' is groot gewor den in de Haagse ambtenarij en heeft nog nooit in het bedrijfsleven gewerkt. Dat verklaart ook de kortzichtigheid in Zalms beleidskeuzes en zijn imago als 'de boekhouder van Nederland'. In het kabinet wordt hem op macro-econo misch vlak helaas onvoldoende tegen spel geboden. Daarnaast zijn de meeste topambtenaren in de machtige Cen traal Economische Commissie (CEC) door Zalm zelf, of op diens voordracht, benoemd. Het dirigisme van Zalm en zijn technocratische aanpak zijn wei nig 'liberaal'. Het doet mij veeleer den ken aan een centrale planeconomie van Russische snit. Geen wonder dus dat er al lange tijd gemord wordt in de libera le gelederen. Dit heeft voormalig WD-leider Wiegel haarfijn aange voeld. Met zijn grote politieke Finger- spitzengefiihl beseft Wiegel dat hij nu wederom het leiderschap van zijn par tij en mogelijk zelfs dat van Nederland onder handbereik heeft. De liberalen zijn toe aan een andere leider. De eer ste indicatie daarvoor was de verkie zing van Van Aartsen tot liberale aan voerder in het parlement. Nu doemt Wiegel weer op, een man die als geen ander weet dat de achterban van de WD een echte liberaal aan het roer wil en geen technocraat. Sylvester Eijffinger FRANKFURT - Werknemers hoeven niet alleen geld te kosten, ze kunnen ook geld besparen. In Duitsland lever den slimme ideetjes van werknemers in 2004 het bedrijfs leven een kostenbesparing op van ruim 1,2 miljard euro. Dat bleek uit gisteren gepubliceerde gegevens van het Duitse onderzoeksbureau DIB, Het bureau onderzocht 365 bedrijven, in zowel de particu liere als publieke sector. Bij deze ondernemingen zijn 2,2 miljoen mensen werkzaam. De werknemers kregen als dank voor hun innovatieve denkwerk ongeveer 151 mil joen euro aan premies uitgekeerd. ANP/DPA TOULOUSE - De Europese vliegtuigbouwer Airbus wil nauwer samenwerken met de Nederlandse luchtvaartin dustrie. Daartoe heeft het concern gisteren een overeenkomst gete kend met Stork en Netherlands Aerospace Group. Minis ter Brinkhorst van Economische Zaken en zijn Franse col lega Devedjian hebben de overeenkomst mede-onderte kend. Airbus en de Nederlandse industrie gaan een programma op poten zetten dat er toe moet leiden dat Nederlandse producten op grotere schaal in vliegtuigen worden ge bruikt. Het gaat bijvoorbeeld om glare, een lichtgewicht materiaal van Stork. ANP AMSTERDAM - Heineken verkoopt het vastgoedbedrijf van de Oostenrijkse dochter Brau Union voor 238 miljoen euro aan een investeringsmaatschappij. De transactie heeft geen effect op het jaarresultaat, liet Heineken giste ren weten. Heineken beschouwt het vastgoedbedrijf van Brau Union niet als kernactiviteit. De werknemers gaan mee naar de nieuwe eigenaar, een consortium onder leiding van DDWS Corporate Advisors. ANP AMSTERDAM - In navolging van veel anderen over weegt ook drukkerij groep RSDB de effectenbeurs in Am sterdam te verlaten. Het bedrijf onderzoekt of het niet beter af is buiten de beurs. Dat heeft bestuursvoorzitter H. de Jong gisteren ge zegd tijdens de aandeelhoudersvergadering. Volgens hem kan een andere eigendomsverhouding de ontwikkeling van het bedrijf ten goede komen. RSDB, voorheen bekend als Roto Smeets de Boer, heeft een notering aan de lokale markt van de effectenbeurs.Voor lokaal genoteerde bedrij ven is vaak weinig aandacht. ANP door René Schrier MIDDELBURG - Zeeland is op zoek naar ondernemers. En ze kunnen niet jong genoeg zijn. Groep acht van de Archipel school de Dolfijnenburch in Mid delburg is gisterochtend met het ondernemerschap begonnen. In die klas was de aftrap van het project Bizworld. Dat is er op gericht kinderen in de hoog ste klas van de basisschool ver trouwd te maken met de eerste beginselen van het ondernemer schap. Als project maken de kinderen zelf vriendschapspolsbandjes die ze vervolgens aan de man moeten proberen te brengen. In dat project kunnen zaken zoals rekenen, taal en creatieve vaar digheid verwerkt worden. De Dolfijnenburch is de eerste school in Zeeland die met Biz world begint. Dit en volgend schooljaar zullen ongeveer veer tig basisscholen er mee aan de slag gaan. Dat de school de eerste was heb ben ze deze woensdagmorgen ge weten. In de gemeenschapsruim te van de school zat een tiental heren in zwarte pakken. Een van hen, J. van Asseldonk, regio manager Jong Ondernemen, leg de uit dat het goed is dat jon gens en meisjes al op jonge leef tijd kennismaken met het onder nemerschap. Daar kunnen ze la ter op voortborduren in het voortgezet onderwijs en even tueel in het hoger beroeps onder wijs met een zogenaamde mi ni-onderneming. Beroepskeus Een andere man in pak, gedepu teerde G. van Heukelom, vertel de de klas dat de provincie Zee land de kinderen graag wil hel pen met het maken van een be roepskeus en zeker als ze er voor kiezen om later onderne mer te worden. Het mooist zou het zijn, aldus de gedeputeerde, dat die jonge ondernemers dan ook hun be drijf in Zeeland beginnen. Dat is de reden waarom de provin cie, samen met enkele Zeeuwse bedrijven, het project subsidi eert. Hij constateerde dat het al moei lijk genoeg is om een goede keus te maken, omdat je dan eerst moet weten wat je vaardigheden zijn. Om daar achter te komen worden projecten zoals Biz world op touw gezet. Om Bizworld in de klassen te kunnen draaien zijn dertien stu denten van de Pabo in Vlissin- gen opgeleid. Zij zullen in het kader van hun stage de Biz world lessen verzorgen en in de klassen assisteren. Schooldirecteur Henk Weemaes vertelt dat er heel wat projecten op de scholen afkomen. Zijn school heeft echter bewust geko zen voor dit project, onder meer naar aanleiding van goede reac ties op andere scholen waar het al is uitgevoerd. Verder vindt hij het belangrijk dat het aspect van coöperatief leren (in groe pen werken) er goed in zit en het was ook weer eens wat an ders. Want het is niet de bedoe ling dat de verschillende projec ten die de klassen uitvoeren al te veel op elkaar lijken. Ballonnen Om een beetje in de sfeer van Bizworld te beginnen maakten de leerlingen gisteren ballonnen met behulp van Kip en Co uit Vhssingen. Ondertussen moest het gezelschap in pakken, om ook een beetje de ondernemers sfeer te proeven, uitrekenen wat de kosten van de opbrengst van de ballonnen zouden moeten zijn. Die ballonnen werden ver volgens voorzien van een kaart je met de afzender en losgela ten. Als officiëel gebaar van het be gin van het project Bizworld in Zeeland overhandigde gedepu teerde Van Heukelom een hou ten koffertje van Bizworld aan de klas. Hij deed een beetje ge heimzinnig over de inhoud van het koffertje en wilde ook niet meteen vertellen wat er in zat. Eén van de leerlingen gaf er blijk van dat hij exact weet wat het begrip ondernemerschap in houdt. Hij wist wat er in het kof fertje zat: de rekening.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21