OVINCIA 099 Rechter spreekt Samir A. vrij 9 «id Directeur Delta wordt op bonus gekort H Ministers tevreden over 16 terreuroefening Arena PZC Varkenskarbonade KnutJü McGREGORK OM ziet opnieuw een terreurzaak sneuvelen Monaco treurt om Rainier Conclaaf voor nieuwe paus begint 18 april !*d i Sinn Fein neemt afstand acties IRA Gemeenten wensen minder regels Zege met luchtje voor Nico Mattan 700 gram Bij TL* ;.DE« Arnemuidenaar gedood bij ontploffing bom op schip A 11 *bü ZW6 Onweerskans Nu en dan buien, mogelijk met onweer, maar ook af en toe zon. Straffe zuidwes tenwind en maxima rond 11 graden. 247e jaargang no. 81 donderdag 7 april 2005 los nummer 1,25 mannenmode OUDE MARKT 45 - VLISSINGEN 0118-419337 - www.knuijtmannenmode.nl internet: www.pzc.nl QUBRMHI Lm onze redactie binnenland ROTTERDAM - De recht bank in Rotterdam heeft de achttienjarige Samir A. gis teren vrijgesproken van het beramen van aanslagen in Nederland. Het Openbaar Ministerie eiste twee weken nog zeven jaar cel hem, maar A. is sinds [gistermiddag weer vrij man. A. werd buiten de poorten van het huis van bewaring opge wacht door een aantal journalis ten. Hij duwde direct een came raman weg en sloeg even later een fotograaf van De Telegraaf tegen de grond. Deze wil hier van aangifte doen. Officier van justitie R. Lam- brichts noemde A. bij de vorige zitting nog een gevaar voor de samenleving. De aanklager acht de kans groot dat A. verder gaat met het voorbereiden van aan slagen, als hij weer vrij komt. Hij vindt diens vrijlating dus zeer onwenselijk. Het OM vervolgde A. voor het voorbereiden van aanslagen op onder meer de Tweede Kamer, de kerncentrale in Borssele, Schiphol, het ministerie van De fensie en het gebouw van de Al gemene Inlichtingen- en Veilig heidsdienst (AIVD) in Leid- schendam. De rechtbank vindt dat het OM dat onvoldoende heeft kunnen bewijzen. Volgens de rechtbank blijkt dat A. een 'bovengemiddelde belangstel ling heeft voor religieus extre mistisch geweld'. Maar dat is nog geen concreet bewijs dat hij aanslagen voorbereidde. A. had ook niet de juiste spullen in huis om aanslagen voor te bereiden, vond de rechtbank. Het OM gaat in hoger beroep tegen de uitspraak. De advocaat van Samir A., V. Koppe, is verheugd over het von nis. „Deze rechtbank heeft op nieuw een rechte rug getoond", meent de raadsman. Het is de afgelopen jaren voor MONTE CARLO - Prins Rainier UI van Monaco is gisterochtend om 6.35 uur overleden. De 81-ja- rige prins tobde al tien jaar met zijn gezondheid en hij lag vanaf maart op de afdeling intensieve zorg van een ziekenhuis in Mon te Carlo. {Kroonprins Albert (47) nam vori- jgeweek al de taken van zijn va der over. Prins Rainier wordt 15 tpril begraven, zo liet het paleis ;ten. Het vorstendom was gis- in in rouw gedompeld. Koni- Beatrix stuurde een condo- ïcetelegram naar prins Al- Ze laat weten in gedachten ibij Albert en zijn familie te zijn. Het hof heeft 'lichte hofrouw' [enomen. ANP/AFP/DPA pagina 7 prins wist wat goed voor hem was hoge eisen aan Albert II De zojuist vrijgelaten Samir A. slaat freelance fotojournalist Oscar Flos, die in opdracht van De Telegraaf zijn vrijlating wilde fotografe ren. foto Marcel Antonisse/ANP het OM een groot probleem ge bleken om terreurverdachten veroordeeld te krijgen. Voldoen de bewijs vergaren bleek tel kens weer voor justitie een groot struikelblok. Speciaal daarom en wegens de toegeno men terroristische dreiging in Nederland paste minister Don- ner van Justitie verregaand de wetgeving aan. Samir A. is overi gens nog volgens de oude wetge ving berecht. De rechtbank ver oordeelde de 18-jarige man wel tot drie maanden gevangenis straf wegens verboden wapenbe zit. Ook een overval op een su permarkt achtte het rechtscoUe- ge niet bewezen. Daarvan werd A. eveneens vrijgesproken. CDA, WD en PvdA hebben gis teren teleurgesteld gereageerd op het uitblijven van een veroor deling van Samir A. ANP VATICAANSTAD - Het beslo ten conclaaf van kardinalen dat een opvolger voor de paus kiest komt op 18 april bijeen. Aan de stemmingen, waarvan de eerste maandagnamiddag plaatsvindt nemen 116 kardina len deel. In de binnenstad van Rome heer ste gisteren chaos door de hon derdduizenden gelovigen die een blik op de opgebaarde paus Johannes Paulus II wilden wer pen. Uit vrees voor paniek en ri sico's voor de gezondheid mocht zich na tien uur gisteravond nie mand meer bij de rij aansluiten. GPD Advertentie Dagelijks activi- voor wonen... dus komt u vandaag óf, r?5t zaterd; APRIL Meubel-Taxatiedag van 13.00 - 17.00 uur Altijd al willen weten of dat antieke kastje daadwerkelijk antiek is, of dat kleed tereent bewondering wekt, of die oude fauteuil de moeite van hét her stofferen waard is... De experts taxeren. Spannend! I morgen? tDAG li IC.:" Bewonersdag Kloosterendaele De toekomstige bewoners van ^het Kloosterendaele zijn vandaag op bezoek om bijzondere woon- impressies te bewonderen bij Interieur Paauwe. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Deltadirec teur D. Luteijn gaat niet vrijuit bij de voortdurende administra tieve problemen van het energie bedrijf. Tot die conclusie komt de raad van commissarissen die deze week zijn bonus over 2004 heeft gekort. Het maximale ex traatje dat Luteijn had kunnen ontvangen is met 5 procent ver minderd. De bonus bedraagt overigens nog altijd 63.000 euro. Dankzij de extra vergoeding gaat de beloning van Luteijn dit jaar toch met 5 procent omhoog. Delta betaalde haar algemeen di recteur in 2004 ruim 333.000 eu ro (salaris, pensioenpremie en bonus). Zijn collega's bij de gro tere energiebedrijven Essent en Nuon ontvingen meer: M. Boers- ma van Essent kreeg 821.000 eu ro en L. van Harderen van Nuon 815.000 euro. Het salaris van Luteijn be draagt dit jaar bijna 250.000 eu ro, een verhoging met 1,8 pro cent. De bijdrage van Delta in zijn pensioen gaat met hetzelfde percentage omhoog tot ruim 36.000 euro. Dat Luteijn er dit jaar toch 5 procent op vooruit gaat, heeft te maken met het be- Omzet 2004 Bedrijfsresultaat 2004 Aantal werknemers Inkomen directeur 2004 1.039.700. 45.800. 1. 333. M1IMM .938.000.000 511.000.000 9.441 815.000 7.413.000.000 725.000.000 11.181 821.000 standdeel bonus van zijn inko men. Die bonus is deze week vastgesteld op basis van de pres taties van Delta in 2004. Hij had kunnen uitkomen op ruim 66.000 euro. Maar de raad van commissarissen heeft een kor ting toegepast, omdat Delta vo rig jaar kampte met - nog steeds niet opgeloste - problemen in de APRIL j O Bambi(ni)-dag I van 11.00 - 17.00 uur I Aan de kinderen heeft u geen kind vandaag, die kijken op het Tijdpad ae nieuwste. Disney DVD's. Zo heeft u even de handen (en ogen) vrij om de showroom te verkennen. APR Workshop Binnen naar Buiten en Buiten naar Binnen deelname op inschrijving ontvangst 9.30 u, 10.00 tot 12.00 uur De woonkamer zou wel iets groter mogen maar niet ten opzichte van de tuin én anders om. Met Hennie Bosman ontdekt u de mogelijkheden. Inschrijven op: 0111 401318. APRgsBHi Zitten werken, werken zitten X van 20.00-21.00 uui tyiotherapeut Jaco Vleeshouwer fwf. Roeiend waar u op moet letten bij het werken (achter bij voorbeeld een beeldscherm) en zitten thuis. Teken in: 0111 40T318. Zuidweg 20A; Zónnemaire www.interieur-paauwe.nli van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De ministers Dunner en Remkes hebben de grootschalige terreuroefening Bonfire, Nederlands grootste test in rampenbestrijding ooit, meteen na afloop een succes ge noemd. Wel heeft de oefening aange toond dat de antiterreurbrigade BBE sneller in actie moet kun nen komen. De BBE hielp giste ren een fictief gijzelingsdrama te beëindigen in de Heineken Music Hall, nabij de Amsterdam Arena, die door bomaanslagen werd getroffen. Ook burgemeester Cohen van Amsterdam noemde de lange procedure voor inzet van de Bij zondere Bijstands Eenheid een probleem. „De eenheid zelf kan snel ter plekke zijn. Maar de daadwerkelijke inzet vergt een te lang procedure. Daar moeten we eens over gaan praten." Co- hen, Remkes (Binnenlandse Za ken) en Donner (Justitie) gaven niet aan of de te lange procedu re voor de BBE tot onnodige risi co's heeft geleid. In de concert zaal hielden zogenaamde mos limterroristen met granaten en wapens urenlang tientallen gij zelaars vast. In de toekomst zullen er vaker van dit soort enorme oefeningen factureringsadministratie. Daar door ontstonden forse achter standen. Dat Luteijns inkomen ten op zichte van 2003 is gestegen, komt doordat Luteijn dat jaar negen en niet twaalf maanden op de loonlijst heeft gestaan. Hij trad op 1 april 2003 aan als alge meen directeur. De vorig jaar uitgekeerde bonus over 2003 be droeg bijna 52.500 euro. De premie die Luteijn maxi maal kan verdienen bedraagt 30 procent van het salaris. Luteijn: „Voor de helft is de bonus afhan kelijk van de beoordeling of ik heb voldaan aan de financiële doelstellingen in de begroting. Daarnaast is gekeken naar bij voorbeeld het afronden van de fusie van de waterdivisie en het akkoord over de bouw van de Sloecentrale. Verder velt de raad van commissarissen een al gemeen oordeel over mijn func tioneren." Gedeputeerde A. Poppelaars (CDA), lid van die raad, vindt een inkomensstijging van 5 pro cent voor Luteijn 'wel reëel'. Poppelaars constateert dat Del ta door de liberalisering van de energiemarkt in een andere si- Een slachtoffer van de bomexplosie wordt geholpen door een brand- foto Juan Vrijdag/ANP weerman. zijn, aldus de bewindslieden. Bij Bonfire waren tweeduizend be stuurders, hulpverleners en ter reurbestrijders betrokken, plus nog eens enkele duizenden men sen die voor publiek en slachtof fer speelden. Remkes denkt dat toekomstige mega-oefeningen vaker dan eens in de vijf jaar moeten plaatsvinden. Hij drong er vooral bij provincies en ge meenten op aan meer te oefenen met de bestrijding van rampen en terreur. Dat gebeurt nu nog te weinig, of met te weinig men sen van vaak slechts een paar be trokken instanties, aldus de mi nister. In mei is de eerstvolgende oefe ning bij de kerncentrale Borsse le. De evaluatie van Oefening Bonfire is in diezelfde maand klaar. Daar zullen ook wel kritiekpun ten in staan, verwachten de mi nisters. Ze wilden daar gisteren niet dieper op ingaan. Remkes en Donner benadrukten dat gis teren bij elke nieuwe dreiging steeds de juist analyses zijn ge maakt en de juist actie is onder nomen. GPD van onze redactie binnenland DEN HELDER - Door een ont ploffing op een vissersschip zijn gistermiddag drie opvarenden om het leven gekomen. Een van hen was een inwoner van Arne- muiden. Op het dek van het schip onplofte een bom die eer der was opgevist. Dat heeft het Kustwachtcen trum in Den Helder gisteravond laten weten. Twee van de slacht offers sloegen door de explosie overboord. Hun lichamen zijn door andere schepen uit zee ge haald. Het derde slachtoffer ■■■MM Afspraken over hergebruik verpakkingsmateriaal duperen Nederlandse tuinders tuatie is beland en daarbij is de aanwezigheid van een goede di recteur - met bijbehorende belo ning - belangrijk. De provinciaal vertegenwoordi ger in de aandeelhoudersverga dering, gedeputeerde J. Suur- mond (WD, energie), vraagt zich af waarom niet is besloten, conform het najaarsakkoord, ook voor Luteijn de nullijn toe te passen. Aan de andere kant: „Vijf procent is voor mij een zeer beperkte stijging, die bin nen proporties blijft." Suur- mond zegt zich de afkeurende reacties van mensen die wel op de nullijn zijn vastgepind, te kunnen voorstellen. Hij ziet voor de toekomst een lichtpunt je. „De aandeelhouders gaan be palen wat directeuren gaan ver dienen." De warboel bij de facturering had volgens van P. Holtring, PvdA-fractievoorzitter in de Zeeuwse Staten, zwaarder mo gen wegen in de hoogte van Lu teijns bonus. Hij bestempelt de verontwaardiging over de belo ning van topmannen van ener giebedrijven als 'krokodillentra nen'. „Dergelijke verdiensten zijn het gevolg van de marktwer king in die sector. Die had wat mij betreft nooit ingevoerd mo gen worden." pagina 4 commentaar pagina 24 greep op topsalarissen is weg Gerry Adams, leider van de Ierse organisatie Sinn Fein, heeft voor het eerst het Ierse Republikeinse Leger (IRA) opgeroepen de wapens neer te leggen. „In het verleden heb ik het recht van de IRA verdedigd om een gewapende strijd te voeren. Dat deed ik omdat er geen alternatief was, nu is er een alternatief", verklaarde Adams, een dag nadat de Britse premier Blair voor 5 mei verkiezingen heeft uitgeroepen. De Zeeuwse gemeenten vinden dat de provincie moet op houden hun vrijheid van handelen te beperken met aller lei regeltjes. Dat bleek gisteren op een conferentie over het nieuwe Omgevingsplan Zeeland. Gemeenten willen zelf kunnen invullen hoe ze wonen, werken en recreatie vormgeven. „Niet alles tot op de laatste centime ter willen regelen", zo zag de Terneuzense wet- f houder A. van Waes de rol van de provincie. Nico Mattan vond het maar gezeur. „Ik heb zo juist de wedstrijd van mijn dromen gewonnen", sprak de 33-jarige Belg, nadat hij op niet bepaald chique wij ze Juan Antonio Flecha van de zege had beroofd in Gent-W e velgem Auto's en motoren hadden hem naar de grootste triomf uit zijn loopbaan gelan- 4T| ceerd. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5 en 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 19 en 21; Economie: 21, 22, 23 en 24 (Advertentie) Attieprijs (Advertentie) overleed op het getroffen schip. Het vaartuig, de OD1 uit Oud dorp met zes mensen aan boord, bevond zich op dat moment on geveer 100 kilometer ten westen van IJmuiden. Het Kustwachtcentrum in Den Helder kreeg de melding van de ontploffing op het vissersschip OD-1 om 15.20 uur binnen. Een reddingshelikopter en een Lynx-helikopter van de marine vlogen meteen naar het schip. Daar werd een arts aan boord gebracht. Een ander vissers schip was toen al op de plek van het ongeluk om assistentie te verlenen. ANP (i»sl|bankrekeningnummer: O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daaibii éénmalig lues lemming vooi automatische incasso van dn bedrag van onderstaand lekeningnummei Ik heb de laatste ros maanden geen proefabonnement w Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand mei automatische incasso 19.95) O per kwartaal met aulomalische incasso 58.00). per jaar met automatische incasso 222.50) Hanctekenina' P2C bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Kijk op wHpx.nl/abonneren. bel gratis 0300-0231231 of stuur deie bon naar. P2C. afdeling leiersservke Antwoordnummer 713. 4460 WB Goes suzhósshssssso1 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1