Provincie wil iedereen op de fiets Cultuur vaker over grens Bootjes getoond in allerlei gedaanten ELICHT Roosevelt Reading van Achmat Dangor 17 Erkenning voor kinderverpleging Zeeuwse Landschap wil uitbreiden Kritiek Lonink op KvK Museum Yerseke tijdelijk dicht donderdag 7 april 2005 InnnrRené Schrier J |j-et provinciaal bestuur zet de fiets llin de schijnwerper. Niet alleen moet er meer gefietst worden in Zee land. fietsen moet ook veiliger. Het moet fietsers makkelijker worden ge maakt. Ze moeten eenvoudiger vanuit de auto over kunnen stappen op de fiets of eventueel een ander vervoer middel. Gedeputeerde Staten hebben daartoe dinsdag twee beleidsplannen vastge steld. Dat zijn een beleidsanalyse van het Zeeuws provinciaal fietsbeleid en het concept-actieplan Fiets. Het woord is nu aan Provinciale Staten. Primair doel is dat er meer gefietst moet worden. Dat heeft allerlei voor delen. De belangrijkste zijn: goed voor het milieu, goedkoop, weinig ruimtebe slag (zowel op het gebeid van fietspa den als stalling), goed voor de gezond heid, en het kan helpen om Zeeland voor'toeristen aantrekkelijker te ma- ,ken. Op de pedalen Wie af en toe het station bij Goes ziet, kan makkelijk de indruk krijgen dat er voldoende gefietst wordt. foto Mechteld Jansen GS konden kiezen uit vier ambitieni veaus £>m het fietsbeleid gestalte te ge ven. Die gingen van ambitieniveau 0 (afstappen) tot niveau 3 (alleen op kop). GS hebben gekozen voor ambi tieniveau 2 (de vaart er in). Dat wil zeggen dat ze meer kwaliteit willen bieden aan recreatief fietsen. Dat wil len ze bereiken door een proefproject in één deel van de provincie op te zet ten en dat beleid - als het experiment slaagt - naar andere delen van Zee land over te hevelen. In dat project wordt een netwerk van zogenaamde wisselpunten opgezet. Die wisselpunten worden ingevuld door zeven ondernemers, die inmid dels een stichting aan het vormen zijn. De gedachte is dat fietsers met hun au to of met het openbaar vervoer aanko men bij die wisselpunten. Vanaf daar kunnen ze per fiets, eventueel met een kano of zelfs met het openbaar ver voer naar het volgende wisselpunt. Bij die wisselpunten moet gelegenheid zijn om wat te eten en te drinken. De wisselpunten moeten worden opgeno men in het systeem van knooppuntbe wegwijzering, zoals dat al rond het Veerse Meer bestaat. Op mooie plaatsen langs het knoop puntensysteem zouden rustpunten moeten komen; een bankje of een pick nicktafel en eventueel een informatie paneel. In de beleidsanalyse wordt de suggestie gedaan dat agrariërs langs die route ook een nevenverdienste kun nen halen in de sfeer van een terrasje of een reparatiepunt voor lekke ban den. Verder wordt de suggestie ge daan voor een systeem van een toeris tische wegenwacht, waar momenteel op Schouwen-Duiveland aan wordt ge werkt. In elk geval zou op de wissel punten ook een rijwielkist aanwezig moeten zijn met materialen waarmee fietsers zelf reparaties uit kunnen voe ren. GS zouden dit systeem graag 'exporte ren' naar gebieden met een waardevol cultuurlandschap, zoals de Staats- Spaanse linies op de grens met België en de Zak van Zuid-Beveland. Dat ver sterkt de beleving van het gebied. Er zou dan aan gedacht kunnen worden het onderliggende wegennet autoluw te maken, maar er kan ook gezocht worden naar zogenaamde olifanten paadjes. Dat zijn paadjes door weilan den of boomgaarden, die exclusief voor de fiets de charme van het gebied benadrukken. Ook is te denken aan een combinatie met veerbootjes. Het project kan verder versterkt wor den door er ook fietsverhuurpunten aan te koppelen, bij voorkeur op de wisselpunten. Naast aandacht voor meer fietsen en fietsers willen GS dat er veiliger ge fietst wordt. Veiliger fietsen kan er ook toe bijdragen dat er meer gefietst wordt, constateren zij. Samen met het Zeeuws Coördinatie punt Fiets en het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland wil de pro vincie zich op twee doelgroepen rich ten, in een poging meer mensen op de fiets te krijgen. Dat is allereerst de groep van vier- tot achttienjarigen. Weliswaar zijn die jongeren afhanke lijk van de fiets, maar het gaat er om dat ze voor de fiets kiezen, op het mo ment dat ze een keus kunnen maken tussen de auto, brommer, scooter en de fiets. Deze jongeren moet duidelijk worden gemaakt dat de keus voor de auto niet vanzelfsprekend is. Een tweede doelgroep vormen de 65-plussers. De drijfveer om deze men sen zoveel mogelijk op de fiets te krij gen moet de gezondheid zijn. Om de doelstellingen te kunnen halen, hebben GS voor een aantal projecten gekozen. Zo is er voor de vier- tot en met twaalfjarigen het project 'Veilig fietsen in stad en land'. Hiermee moe ten zowel de dagelijkse fietser als de recreatieve fietser bewust worden ge maakt van het belang van veilig fiet sen in stedelijke en landelijke gebie den. In de zienswijze van GS kunnen daar verschillende participanten bij ingeschakeld worden: scholen, wegbe- heerders, gemeenten, 3VO, recrea tie-ondernemers en de fietsersbond. Ook kan gedacht worden aan een voor beeldroute ergens in Zeeland. Voor de doelgroep twaalf tot en met zestien jaar is er het project 'Tijd voor gezonde actie', dat zich richt op bevor dering van het gebruik van de fiets om overgewicht, kwalen en andere aan doeningen tegen te gaan. Daarnaast moeten jongeren ermee geconfron teerd worden dat fietsen in de stad even snel kan zijn als vervoer met de auto. Dat kan een stimulans zijn voor jongeren om op korte afstanden te blij ven fietsen. Op maat Dan is er nog de doelgroep 60-plus. Bij hen speelt het aspect veiligheid een belangrijke rol. Oudere fietsers zijn vaker dan andere doelgroepen be trokken bij ongevallen. Het is bijvoor beeld gebleken dat de fiets niet of nau welijks is aangepast aan de beperkin gen als gevolg van het ouder worden. Een fiets op maat zou veel narigheid kunnen voorkomen en kan ouderen meer zelfvertrouwen op de fiets geven. Mede om die reden opperen GS om ouderen fietscursussen te geven, al dan niet in combinatie met een cursus 'rijden met een scootmobiel'. Ook hier kan weer aandacht besteed worden aan acties die er op gericht zijn te fiet sen voor een gezonde leefstijl. Overigens is er in de verschillende de len van Zeeland ook nog heel wat zen dingswerk te doen voor GS als ze meer mensen op de fiets willen. Onder zoek heeft geleerd dat in heel Neder land gemiddeld de mensen vijf keer per week op de fiets stappen. Dat was in 2001. In het stadsgewest Middel- burg-Vlissingen is dat acht keer per week, in Zeeuws-Vlaanderen en Schouwen-Duiveland vier tot zes keer. Verder blijkt dat op Walcheren en Noord-Beveland relatief het meest wordt gefietst. In Vlissingen is het aan tal verplaatsingen gelijk aan dat in studentensteden in Nederland, name lijk acht tot tien keer per week. kunst «doorRolf Bosboom -MIDDELBURG - De culturele iamenwerking tussen Zeeland, West- en Oost-Vlaanderen, de Euregio Scheldemond, moet de komende jaren verder wordt ver sterkt. Dat betekent onder meer het bevorderen van het cultuur toerisme en krachtenbundelin gen lussen theaters, theaterma kers en kunstenaars. De plannen voor de komende vier jaar zijn vastgelegd in de no ta Cultuur zonder grenzen, die gisteren in Middelburg werd ge presenteerd. Gedeputeerde H. van Waveren overhandigde de eerste exemplaren aan zijn collega's J.P Van Der Meiren Kan Oost-Vlaanderen en G. Per- try van West-Vlaanderen. Het grensoverschrijdende cultuurbe leid heeft in de loop der jaren steeds meer vorm gekregen, ze ker door de komst van de Eure gio Scheldemond. „De samen werking is de projectmatige ba sis ontgroeid", zei Van Wave- ren. „Het voelt heel goed en ver trouwd aan." De gedeputeerde liet weten 'fier' te zijn op de nieuwe cul tuurnota. „Deze is meer dan prachtige intenties. Het zijn geen loze kreten. We werken met een concreet activiteiten plan, zodat we ook de daad bij het woord kunnen voegen." Zo is het de bedoeling dat de samen werkende theaters in onder meer Middelburg, Temeuzen, Gent en Brugge de promotie van hun programma's samen gaan oppakken, door bijvoorbeeld ge zamenlijke reclamecampagnes, het verzenden van programma brochures naar alle klantenbe standen, het linken van eikaars websites en het opzetten van een Euregionale theaterwebsite. Ook de diverse festivals in Zee land en Vlaanderen worden aan gemoedigd om meer te gaan sa menwerken en hun aanbod col lectief onder de aandacht te brengen. De drie provincies streven daar naast naar grensoverschrijden de inhoudelijke samenwerking tussen theaters, theatermakers en kunstenaars. Op die manier kan naar verwachting een bre der publiek worden bereikt, maar kan ook de kwaliteit van de voorstellingen op een hoger niveau worden gebracht. Als ge slaagde voorbeelden worden in de nota Banda Azufaifo (vorig jaar te zien op het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen) en de op voering El Camino de Santiago (vorig jaar op het Zeeland Nazo mer Festival) genoemd. Een inmiddels gerealiseerd voor nemen is inhoudelijke samen werking tussen de regionale om roepen. Het programma De Zeeuw van Vlaanderen, dat van af komend weekeinde wordt uit gezonden, is daarvan het eerste resultaat. De partners in Euregio Schelde mond achten het ook van groot belang dat het cultuurtoerisme verder wordt uitgebouwd. Dat betekent niet alleen extra in komsten voor de regio's, maar ook meer bezoekers en meer be- MIDDELBURG - Na hun opleiding op de Rotterdamse kunstacademie verlo ren Wim Biesheuvel, Leo de Jong en Jan Wagner elkaar uit het oog. Enkele jaren geleden hebben ze elkaar op nieuw gevonden, wat heeft geleid tot een aantal gezamenlijke tentoonstellin gen. Onder de titel Boat-Inn exposeren ze nu in Gallery Maritime in Middel burg. h hun artistieke samengaan vormen bootjes', zoals de drie ze consequent noemen, de rode draad. Dat is vooral onder invloed van Wim Biesheuvel, in wiens werken water en schepen de hoofdmoot vormen. Hi] woonde en werkte aanvankelijk in Botterdam, waar hij geboeid was door netwerk in de havens. In 1970 verhuis de Biesheuvel echter naar Tholen, waar heMvater opnieuw niet ver was. In 1997 keerde hij terug naar Rotterdam on vestigde zich aan de Sint Janshaven, met uitzicht op de Maas en de voormali- go Dokhaven. Zijn werk toont op gestileerde wijze de activiteiten in de haven en de bedrijvig heid op het water. Op de expositie in Middelburg is de Zeeuwse periode nau welijks nog terug te vinden. Alleen oc/ieepvaari bij Bath herinnert daar ingaan. „De kleinere boten, de piere- machochels, vind ik eigenlijk leuker dan de grote scheepvaart. Ze zijn vaak mooi van lelijkheid." iesheuvel werkt volgens de methode 'an lithosteendruk. „Dat is heel ar- oidsintensiefElke kleur met afzonder lijk op de steen komen. Maar ik vind het r steeds een heel mooie tech niek." Jan Wagner is kunsthistoricus en werkzaam als beeldend kunstenaar in Rotterdam. Opvallend op de tentoon stelling is vooral zijn keramiek: vaartui gen die door een lang verblijf in het wa ter zwaar zijn aangetast. „Ik hou van dingen waar de adem van de tijd over heen is gegaan", verklaart hij, „Ik ben altijd met het vergankelijke bezig, al hoeft dat niet per se zwaarmoedig te zijn." Waar Biesheuvel Zeeland heeft verla ten, is Leo de Jong juist bezig zich er te vestigen. Het voormalige schoolge bouw in Rotterdam waar hij al jaren zijn atelier heeft, moet hij verlaten. Nu is hij bezig met een grootscheepse ver bouwing in Axel, waar hij woning, ate lier en galerie wil combineren. Hij maakt allerlei soorten schilderijen. Door de hereniging met zijn studie vrienden heeft hij ook een serie over scheepvaart gemaakt, al stelt hij na drukkelijk daar geen verstand van te hebben. Het zijn expressionistische, wat speelse werken, waarbij hij het met de juiste verhoudingen welbewust niet zo nauw neemt. „Onwaarschijnlij ke bootjes", noemt hij ze zelf. Kenmerkend zijn de teksten op zijn schilderijen, die vaak meteen ook de ti tel zijn: Overstag, Op stoom, Beatun en In volle zee zijn enkele voorbeelden in Gallery Maritime. „Het is vaak iro nisch bedoeld, maar als iemand zich ge roepen voelt het serieus op te vatten, dan kan dat ook." Expositie: 'Boat-Inn', met werk van Leo de Jong, Wim Biesheuvel en Jan Wagner, t/m 26 mei in Gallery Maritime, Gort straat 43, Middelburg. Geopend: di.-za. 12-17 uur en op afspraak (06-22591452). TERNEUZEN - Het Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen in Terneuzen heeft een erkenning gekregen voor de specialis tische vervolgopleiding voor kinderverpleegkunde. Ter- neuzen is het eerste ziekenhuis in Zeeland dat een derge lijke erkenning krijgt van de Landelijke Regeling Ver pleegkundige Vervolgopleidingen (LRW). Voor de ver pleegkundigen van de kinder- en jeugdafdeling betekent dit dat ze kunnen afstuderen met een landelijk erkend di ploma. Ze kunnen daarmee gemakkelijker aantonen dat ze aan de landelijke beroepscisen voldoen. Voor het zie kenhuis biedt het garantie voor de kwaliteit van zorg Voor de toekomst is het ook een waarborg dat de oplei- dingskosten blijvend aan het ziekenhuis zullen worden vergoed. Voor het verkrijgen van de erkenning moest het hele opleidingstraject op papier worden gezet, de leerdoe len, de structuur en de wijze van begeleiding van de leer lingen. Ook de aanvullende stage in het Universitair Zie kenhuis van Gent moest worden omschreven. WILHELMINADORP - Stichting Het Zeeuwse Land schap wil het kantoor verhuizen naar Wilhelminadorp. naar een sinds eind 2000 leegstaand pand van het voorma lige Proefstation voor de Fruitteelt. Het huidige kantoor in Heinkenszand is veel te klein geworden. M. Hemminga, directeur van Het Zeeuwse Landschap, hoopt dat de verhuizing snel geregeld kan zijn. „We zit ten in Heinkenszand op een prachtige plek, op buiten plaats Landlust, maar we zijn er uit ons jasje gegroeid. Als stichting hebben we in de loop der tijd steeds meer gronden in beheer gekregen en ook meer taken. De admi nistratieve lasten zijn daardoor logischerwijs toegeno men." Twaalf mensen werken momenteel bij Het Zeeuw se Landschap in Heinkenszand. Alle ruimtes zijn bezet. Hemminga: „We kunnen stagiaires jammer genoeg al geen plek meer bieden." Het kantoorpand van het Proefstation voor de Fruitteelt is groot genoeg om Het Zeeuwse Landschap voor jaren uit de brand te helpen. Vijfentwintig medewerkers kunnen er terecht. „Maar", merkt Hemminga op, „groei is voor ons geen doel op zich zelf. We willen onze taken goed kunnen doen én niet steeds weer blijven verkassen." Het is nog niet duidelijk wanneer Het Zeeuwse Landschap kan verhuizen. PHILIPPINE - De Kamer van Koophandel (KvK) moet meer naar kansen dan naar belemmeringen kijken. De handelskamer kijkt bij bedrijven die zich in de provincie willen vestigen eerst of de kandidaat-nieuwkomer geen bestaande bedrijven in de weg zit. De kamer zou zich juist moeten richten op de economische potenties en aan trekkingskracht op andere ondernemingen, stelde de Ter- neuzense burgemeester J. Lonink gisteren tijdens een re de voor de Zeeuws-Vlaamse kring van de Brabants- Zeeuwse Werkgeversvereniging. Zo hoopt Terneuzen dit najaar met de bouw van een vrijetijdscentrum in de Koe- gorspolder te beginnen. Maar het enige dat de KvK wil weten, is of de juiste sportwinkel bij de skihal komt te zit ten. „Met zo'n houding kunnen we net zo goed een depen dance van de handelskamer van Rotterdam of Breda heb ben", merkte Lonink op. Om er direct aan toe te voegen dat hij een nieuwe vestiging van de KvK het liefst - sa men met organisaties als Syntens en MKB - op het terrein van Zeeland Seaports ziet verrijzen. kendheid voor allerlei culturele initiatieven. Het gaat daarbij vooral om de ontsluiting van het cultureel erfgoed. De nota bevat verder een nieuw, verduidelijkt reglement voor het subsidiëren van grensover schrijdende culturele projecten. Een centrale helpdesk gaat ini tiatiefnemers bijstaan. De nieuwe cultuurnota bestrijkt de periode tot en met 2008. Dat is ook het jaar waarin de huidi ge Europese subsidie, Interreg III, afloopt. De provincies gaan zich daarom de komende tijd bezinnen op 'het ondervangen van het even tueel wegvallen' van de subsi die, zodat de intensieve culture le uitwisseling ook na 2008 kan worden gegarandeerd. Achmat Dangor foto Serge Ligtenberg Een schilderij van Leo de Jong. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Schrijver Ach mat Dangor verzorgt morgen de derde Roosevelt Reading in De Drukkerij in Middelburg. Van hem verscheen onlangs, onder de titel Bittere vruchten, de Ne derlandse vertaling van zijn ro man Bitter fruit. De Roosevelt Readings zijn een initiatief van de Arts Humani- ties-faculteit van de Roosevelt Academy. Eerdere gasten waren Jennie Erdal (vorig jaar okto ber) en, afgelopen maand, Mat thew Sharpe. Dangor zal voorlezen uit zijn jongste boek. Daarna is er gele genheid voor discussie met stu denten van de Roosevelt Aca demy en andere belangstellen den. De voertaal van de bijeen komst is, zoals gebruikelijk bij de Roosevelt Readings, Engels. Achmat Dangor (1948) woont in Genève, waar hij werkzaam is voor de Verenigde Naties. Zijn wortels liggen echter in Johan nesburg, Zuid-Afrika. In de sterk raciaal georiënteerde sa menleving stond hij in zijn jon ge jaren, door zijn gemengde af komst, te boek als 'gekleurd', maar hij voelde zich vooral zwart. In de jaren zestig en zeventig was hij politiek actief, wat hem op een spreek- en publicatiever bod kwam te staan. In 1978 ver scheen zijn literaire debuut: Wai ting for Leila. Zijn eerste ro man, The Z Town Trilogy, kwam in 1990 uit. Voor Bitter fruit, dat vorig jaar verscheen en inmiddels in een groot aantal landen is vertaald, krijgt Dangor veel lof toege zwaaid. Ook was hij een van de kandidaten voor de Booker Pri ze. Die belangrijke prijs kreeg hij uiteindelijk niet, maar hij won met de roman wel de Peop le's Booker Prize, die door het le zerspubliek wordt toegekend. Bittere vruchten is een even in dringend als openhartig boek. dat de Zuid-Afrikaanse samenle ving in de nadagen van Mande- la's bewind schetst. De hoofd persoon is Silas Ali. een vroege re ANC-activist die op een dag de inmiddels gepensioneerde agent van de veiligheidsdienst Frangois du Boise tegen het lijf loopt. Het is de man die bijna twintig jaar eerder Silas' vrouw Lydia heeft verkracht, terwijl hij zelf was vastgeketend in een politie- busje. Deze gebeurtenis heeft diepe sporen in het gezin nagelaten. De ontmoeting confronteert Si- las en zijn gezin opnieuw met de bittere vruchten uit zijn verle den, die bovenal de bittere vruchten van de apartheid zijn. Roosevelt Reading met Achmat Dangor, morgenmiddag om 17.00 uur in De Drukkeri] in Middel burg. Achmat Dangor, Bitter vruchten. Uitgeverij Cossee, 320 blz., 19,90 euro. ISBN 90-5936-070-2. YERSEKE - Het Oosterschelde- museum in Yerseke is wegens een sterfgeval gesloten tijdens het Nationaal Museumweekein- de (9 en 10 april). De tentoonstel ling over verdronken dorpen van Zeeland is verschoven naar zaterdag 7 mei.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17