Provincie moet betutteling staken Als zo'n trui toch lekker zit eccd Omroep Zeeland werkt samen met Vlaamse collega's 15 Schakelklas is voor Zeeland van de baan Gemeenten willen zelf ruimte voor wonen, werken, recreatie invullen Van Geel houdt oog op vervoer risicostoffen Littl' Xtra o€USZT R€IZ€N Het lelijkste plekje van Yerseke Zoekactie drenkeling gestaakt Geen gezeur over verdieping Medewerker growshop moet cel in Dualisme is politiek monstrum S3 Win een bon van 50, donderdag 7 april 2005 USSINGEN - Zeeland krijgt voorlopig geen schakelklas voor Klra taalonderwijs. Het mitiis- letie van Onderwijs heeft het plan van aanpak van de drie Vlissingse basisscholen Het Viot. Ravenstein en St. Jozef school afgewezen. "••Het idee van de schakelklas is B-opgezet om iets te doen tegen st taalachterstanden bij kinderen. Het gaat vooral om leerlingen die niet die taalvaardigheid heb ben die je van kinderen met hun intelligentie mag verwachten. Met extra lesuren moesten kin deren met dit probleem bijge spijkerd worden. Het doet zich voor bij zowel allochtone als au tochtone kinderen. De schakel klas was een proef en zou één jaar duren. De scholen die in aanmerking komen krijgen geld voor de voorbereiding, één leer kracht en lesmateriaal. Elk van de drie Vlissingse basis scholen zou vijf kinderen voor de schakelklas leveren. Bij de opzet kon voor verschillende mo gelijkheden gekozen worden. Dat zijn een extra leerjaar tus sen het basisonderwijs en het voortgezet onderwijs waarin al leen aandacht is voor taalonder wijs; het zogenoemde verlengde schooldagmodel of varianten daarop. Vlissingen had gekozen voor een variant van de verleng de schooldag. Het ministerie gaat er vanuit dat in dat model de kinderen 40 extra lesuren krijgen. Dat zou neerkomen op 10 extra lesuren per week. Om dat de deelnemers in Vlissingen dat erg veel vonden, hadden ze een variant voorgesteld. Die komt neer op 6,5 extra lesuren verspreid over de week plus één ochtend in de week de extra leer kracht in de klas voor extra be geleiding en ondersteuning. Dat laatste onderdeel keurde het mi nisterie niet goed. D. Aarden, onderwijsambtenaar van de gemeente Vlissingen, be grijpt dat niet. Juist omdat het om een proefproject gaat moet het mogelijk zijn dingen uit te proberen en moet het ministerie zich niet te star opstellen, is zijn mening. Vlissingen heeft nog tot 1 mei de gelegenheid het plan van aan pak bij te stellen. Aarden zegt dat de teleurstelling bij de be trokken scholen groot is. Ze zijn van plan contact te zoeken met de andere gemeenten die zijn af gewezen. innr Rinus Antonisse IVLISSINGEN - Weg met de be dilzucht van de provincie. Ge meenten willen de ruimte voor wonen, werken en recreatie zelf invullen, zonder te worden vast gepind op regeltjes uit de Mid delburgse Abdij. De roep om meer vrijheid voor -degemeenten en minder gebon denheid aan de provincie weer klonk gisteren luid in Vlissin gen. Gedeputeerde Staten spra ken op een conferentie over het nieuwe Omgevingsplan Zeeland met vertegenwoordigers van ge meenten over samenwerking zo- die in het plan gestalte moet krijgen. De provincie komt aan de ver- ins van de gemeenten vér- d tegemoet, maar die wil- fen méér. Vooral meer ruimte voor bedrijfsterreinen, recreatie voorzieningen en landbouw activiteiten. Geen te strakke af spraken over de verhouding tus-' sen bouw binnen de bebouwde kom (inbreiden) en op nieuwe ïjplekken (uitbreiden). „Het Omgevingsplan moet glo- zijn, met veel beleidsvrij heid voor de gemeenten", ver woordde de Terneuzense wet houder A. van Waes de'visie van de Zeeuws-Vlaamse gemeenten. minder regels en minder bureaucratie. Niet alles tot op laatste centimeter willen re- en." - A te Veldhuis vond dat de pro- -•j vincie gewoon de regiovisie van ij de Bevelandse gemeenten moet [overnemen. „Waarom zouden ze DEN HAAG - Staatssecretaris Van Geel (Milieu) houdt de vin ger aan de pols van het bedrijfs leven als het gaat om opslag en vervoer van gevaarlijke stoffen. Twee weken geleden twijfelde de Tweede Kamer nog of Van Geel het met onder meer kunst- mestfabrikant Yara in Sluiskil en overslagbedrijf Vopak in Vlis singen eens kan worden over de veiligst mogelijke manier waar op wordt omgegaan met ammo niak en lpg. De Tweede Kamer noemde de afspraken met de be drijven toen boterzacht. Voor de zekerheid diende Tweede-Ka merlid Van Heteren (PvdA) gis teren een motie in waarin ze de regering vraagt de Kamer op de hoogte te houden van de inzet van het bedrijfsleven en uiter lijk voor de zomer van 2006 met extra maatregelen te komen als blijkt dat bedrijven onvoldoen de meewerken. Van Geel gaf aan dat hij met zijn jaarlijkse 1 voortgangsrapportages al aan het eerste verzoek voldoet en dat hij voldoende ruimte heeft voor een reservepakket aan maatregelen, mochten gesprek- j ken met de sector 'onverhoopt' niet tot resultaat leiden. Hij had dan ook geen enkele moeite met de motie. GOES - De band Littl' Xtra geeft vrijdagavond 8 april een optreden in café Baarends in Goes. De Walcherse bluesrockforma tie, bestaande uit vijf mannen en één vrouw, speelt vooral covers van nummers die in Ne derland veelal niet bekend zijn. Het concert begint rond tien I uur. (Advertentie) ten unieke muzikale en literaire pelgrimstocht van 41 jaar door de natuur en lanqs de kunstsrhattpn van Fiirnm VORAM ISH-HURWITZ het in het provinciehuis beter weten dan de gemeentebesturen zelf?" Hij constateerde dat de provincie, ondanks beweringen van het tegendeel, toch erg veel tot achter de komma wil voor schrijven. Zo beslaat alleen al de inhoudsopgave van het deel Bevelanden vier pagina's. Ook de wethouders R. van dei- Wekken (Schouwen-Duiveland) en K. Heijboer (Tholen) drongen aan op een ruimhartig plan. De grotere vrijheid willen de ge- meenten vooral gebruiken om al lerlei leuke 'rode' plannen door te drukken. Wethouder J. Kool- Blokland van Middelburg pleit te onder meer voor een rondweg om Zoutelande en een vierde ka naalkruising (tussen Middel burg en Vlissingen). Van Waes wees op de noodzaak om vier watersportprojecten uit te voe ren: Sluis aan Zee, Breskens, Terneuzen en Perkpolder. Te Veldhuis kantte zich tegen verbodsplanolpgie. Hij merkte op dat het reserveren van ruim te voor ontwikkelingen niet bete kent dat ze ook per se uitge voerd worden. Het reserveren maakt het wel mogelijk snel in te spelen op plannen, meende hij. „Er hoeft anders maar een burger dwars te liggen en je bent jaren bezig iets nieuws mo gelijk te maken." De CDA-gedeputeerden A. Pop- pelaars (omgevingsbeleid) en H. van Waveren (ruimtelijke orde ning) beklemtoonden dat de ge meenten wel degelijk meer vrij heid van handelen krijgen, 'maar dat betekent geen vrijblij vendheid.' Van Waveren betoog de dat de gemeenten zelf hun verantwoordelijkheid moeten nemen en niet met elk plan dat een beetje moeilijk ligt, bij de provincie te biecht moeten gaan. Hij piekerde er niet over om de bouwverdeling inbreiden-uit- breiden en stad-platteland los te laten. De gedeputeerde verwachtte daarvan geen problemen: de ge meenten moeten eerst maar eens echt aan het bouwen slaan. „Daar is veel meer ruimte voor dan tot nu toe." Het Omgevings plan gaat uit van aanleg van de Westerschelde Container Termi nal. Van Waveren voelde er niets voor om ook een scenario zonder WCT op te nemen. Hij liet weten dat de provincie geen grootschalige uitbreiding van glastuinbouw bij Sint-Anna- land wenst. Om tussen Middel burg en Vlissingen een mooie verblijfszone te maken, zag Van Waveren weinig in een vierde kanaalkruising. De kades bij de oesterputten in Yerseke liggen er verpauperd bij. door Rob Paardekam YERSEKE - 'Dit is een schande voor het dorp'. Een paar wat oudere Yersekena- ren zijn niet mals in hun oordeel over de Oosterscheldekades bij de oesterputten aan de Havendijk. „Het wijkje de Schot- tes ziet er ook niet uit, maar daar komt niemand. Dit zien wel heel veel mensen. Het is geen gezicht", zegt één van hen. „Het lelijkste plekje van Yerseke", voegt de ander toe. De twee mannen, die niet met hun naam ik de krant willen, staan op de kop van de Willem Alexanderhaven en hebben een goed uitzicht over de beruchte kades. „Dit zien toeristen dus ook, hè!", bena drukt de een. „De gemeente en de oester- boeren moesten samen maar eens wat geld uittrekken om de boel op te knap pen", meent de ander. „Ik weet wel dat de gemeente er in principe niet verant woordelijk voor is, maar een ander doet het kennelijk ook niet." Eigenaar H. Verwijs van Verwijs Kreef tenparken BV noemt de staat van de ka des een regelrechte aanfluiting voor Yer seke. Hij benadrukt dat het, zoals wel eens beweerd wordt, niet om een klein stukje gaat. „De kades langs heel de oes terputten zijn slecht." Verwijs acht het gezien de staat van de kades best moge lijk dat de boel een keer instort. „Stel dat zoiets rond de kerstdagen gebeurt en al die modder uit de Oosterschelde de putten instroomt. Dan kunnen we onze oestervoorraad wel weggooien." Zijn be drijf heeft de pachter van het stuk kade bij zijn putten bij voorbaat verantwoor delijk gesteld voor eventuele schade. De kades zijn eigendom van de dienst Do meinen van het ministerie van Financi ën, maar delen ervan worden verpacht aan Yersekse bedrijven. Daar zit volgens Verwijs een deel van het probleem. „Die bedrijven zitten hier niet meer met hun oesters en hebben er dus geen belang bij dat die kades worden opgeknapt." Initiatief Prins Dingemanse is zo'n bedrijf. Di recteur E. Foudraine bevestigt min of meer de visie van Verwijs. „Wij hebben onze putten tegenwoordig bij ons bedrijf aan de Korringaweg. Die aan de Haven- dijk gebruiken we hooguit nog voor tus- foto Willem Mieras senopslag." Toch wil dat volgens Fou draine niet zeggen dat zijn bedrijf niets wil doen aan de slechte kades. „Als er iets gaat gebeuren, doen wij zeker mee. We nemen alleen niet het initiatief." Dat initiatief zal waarschijnlijk ook niet van de dienst Domeinen komen. Een woord voerster kon gisteren niet veel over de kwestie zeggen, maar wist wel te melden dat de verantwoordelijkheid over het al gemeen bij de erfpachter ligt. Aangezien die al jaren niets doen, komt het pro bleem op het bord van de gemeente te lig gen. Toch lijkt die niet van plan om geld uit te trekken voor het herstel. Wethou der J. Bliek heeft wel beloofd dat hij het onderwerp aan de orde stelt als hij over een paar weken overleg voert met de ge bruikers van de putten. RUDOLF LUCIEER verteller GROT€ K€RK V€€R€ ZONDRG 10 OPRIL 14.30 deel I ZWITSERLAND 15.45 thee pauze 16.30 deel 2- ITALIË 17.45 lapas maaltijd a 6 10 18 30 20.45 deel 3 FRANCISCUS, KUNST EU LITERATUUR door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Legerkisten. Rode veters, maar witte kun nen ook. Alleen heb je dan 'een zwarte omgelegd'. Bom- berjack, liefst met de Neder landse vlag als borduursel. En niet te vergeten: een trui van Lonsdale. Dan haat je buiten landers, ben je extremist. Je hebt ze ook hier, in Zeeland. „De mijne ligt opgeborgen in de kast. Hij komt er alleen nog uit als ik het heel, heel koud heb." Het leek Denise (14) een tijdje terug maar beter om haar swea ter van Lonsdale niet langer te dragen naar school. En ook niet op straat. „Mijn buiten landse vrienden hadden er moeite mee." Maar haar ex-vriendje dan weer niet. „Die wilde juist dat ik die kleren zou gaan dragen. Hij was een racist. Zijn kamer zat vol hakenkruisen. Daar schrok ik van. Ik heb tegen hem gezegd dat ik het maar vreemd vond. Maai' hij liet al les gewoon hangen." Nu is het uit. „Gelukkig maar", verzucht Denise. Datzelfde zegt ook haar beste vriendin, die ook in de kantine van het Schelde- mond College zit. „Denise werd heel agressief van die trui." „Asociaal ook hè", vraagt Deni se retorisch. „Ik ben toen gaan luisteren naar mijn vrienden. Ze vonden die trui maar niks. Mijn moeder is ook blij dat ik nu ben veranderd. Zij komt uit Indonesië, dus zij is ook buiten lands." Wat nou als je Lonsdale ge woon een mooi merk vindt? Ro bin (13) bijvoorbeeld, die'gek is op Lonsdales 'aparte kleuren'. Agressief wordt hij niet van het merk. De tweedeklasser wil ook niet geassocieerd worden met het extreemrechtse gedach tegoed. „Mijn mening staat he lemaal los van mijn kleding. Ik heb wel een vriend bij wie dat niet zo is. Die heeft een Hit- Ier-kapsel en roept 'kutneger' naar buitenlanders. Alleen niet als ik erbij ben. Anders zou ik er wat van zeggen." Denise en Robin zijn de enigen met een Lonsdale-verleden. Zo kan Niels de dure kledij niet be talen en draagt Ruben liever an dere merken. „Maar als ik Lonsdale toevallig echt mooi zou vinden, trok ik het gewoon aan. We leven toch in een vrij land? Als zo'n trui toch lekker zit..." Denise ziet haar kans schoon: „Dan kun je net zo goed een Adidas-sweater aantrekken, Ruben. Die zijn precies hetzelf de." Trots Het Nehalennia dan. In de kan tine zit toevallig een klasje sa men. Niemand draagt Lonsda le. Althans, nu niet. Iedereen wijst echter naar twee jongens met dezelfde voornaam, uit Westkapelle. Sportschoenen, en ook legerkisten. Allebei een bomberjack. Eentje is van Pit Buil Holland, kennelijk een rechts merk. En de eigenaar is nog trots ook. „Ik ben tegen buitenlanders. Zo ben ik nou eenmaal opgevoed." Een stel meisjes siddert. Ie mand schudt zijn hoofd en nog een ander giechelt wat ner veus. „Ja, zo denken wij over buitenlanders", vervolgt zijn naamgenoot resoluut. „Als ik op school kom, willen ze met een met me vechten. Zo gaat dat elke dag. Je kunt hier geen Marokkaan aankijken zonder een grote bek te krijgen. Het wordt steeds erger." Burak-hoort het relaas rustig aan. Ook al is de jongen van Marokkaanse komaf, hij voelt zich niet aangesproken. Hij lacht erom. „Laat hem toch lek ker." Ontstaan die conflicten toeval lig niet doordat de jongens pro voceren met hun kleding? Ook het hoofd van de bovenbouw, José Zwigtman. probeert ze wat nuance bij te brengen. „Als jullie nou niet steeds de deur barricaderen met een com plete club Westkappellaars..." De jongen reageert: „Zij provo ceren ons ook, als ze de Moluk se vlag op hun jas spelden. Die jas draag ik, omdat ik tegen buitenlanders ben die stelen. Zij komen hier ónze spullen jat ten." „Maar er zijn ook Neder landers die stelen", betoogt Maurice. De zestienjarige krijgt spontaan bijval van zijn klasgenoten. Dat hij uit Middel burg komt, kan geen toeval zijn, zeggen ze. Kaaskop „Zo gaat dat in het dorp", zucht Suzanne (15), die ook uit Westkapelle komt. „Alleen deelt niet iedereen die mening. Zo word ik ook altijd voor ra cist aangezien. Soms botsen ze expres tegen me op. Als ze mij dan kaaskop noemen, ga ik van zelf slechter over buitenlan ders denken. Eigenlijk vind ik dat helemaal niet leuk." Tijd voor de moraal van Darryl (17). „Als je geen aandacht schenkt aan die onzin, gaat het vanzelf over." Met een knipoog naar de Westkapellaars: „Maar of dat ook voor die twee geldt?" CADZAND-BAD - De grootscheepse zoekactie naar een 68-jarige man uit het Belgische Stekene, die dinsdaga vond op de Westerschelde ter hoogte van Cadzand-Bad door nog onbekende oorzaak van boord was geraakt, is gisterochtend zonder resultaat gestaakt. De Zeeuwse en Belgische politie en Koninklijke Neder landse Reddings Maatschappij (KNRM) zetten dinsdaga vond tien schepen en een reddingshelikopter in toen een sportvissersbootje ter hoogte van Boulevard De Wielin gen in Cadzand-Bad onbemand aanspoelde. Rond elf uur werd de zoekactie vanwege de duisternis tijdelijk gestopt. Gisterochtend om zeven uur werd het speurwerk hervat door reddingsboten uit Westkapelle en Cadzand en een politievaartuig uit Oostende. Een reddingshelikopter cir kelde tot half negen boven de kuststrook, maar vond geen nieuwe aanknopingspunten. Om elf uur staakten ook de reddingsboten hun zoekwerk. PHILIPPINE - De derde verdieping van de Westerschelde gaat door. Dat is een gegeven, en Zeeland moet eens op houden om daar al te triestig over te doen. Want GS heb ben een topprestatie geleverd door als kleine provincie voor driehonderd miljoen euro aan compensatie uit het vuur te slepen. Dat zei burgemeester J. Sala van Sluis gisteren tijdens een bijeenkomst voor de Brabants-Zeeuwse Werkgevers vereniging. Zeeland moet zich presenteren als een zelfbe wuste, trotse provincie en moet het geld gebi'uiken om economisch én recreatief te scoren en niet verongelijkt blijven mokken dat het de verdieping niet heeft gewild, stelt Sala. MIDDELBURG - Een 24-jarige inwoner van Vogelwaar de is gisteren in Middelburg voor handel in softdrugs ver oordeeld tot negen maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, met reclasseringstoezicht. De in beslag genomen 1500 euro werd verbeurd ver klaard. De rechtbank vond bewezen dat de man vorig jaar in Koewacht als medewerker van een growshop wiet heeft verkocht aan Belgische klanten. In de growshop werd een voorraad van achttien kilo hasj en wiet aange troffen. PHILIPPINE - Invoering van het duale stelsel heeft de meeste gemeenten geen goed gedaan, vindt J. Sala. De burgemeester van Sluis kan zich voorstellen dat de echt grote gemeenten baat hebben bij streng gescheiden ver antwoordelijkheden van college en gemeenteraad. Maar gemeenten met nog geen kwart miljoen inwoners onder vinden alleen nadelen. „De slagkracht van gemeenten is enorm afgenomen, om dat het dualisme 'leidde tot stroperigheid van besluitvor ming. Het dualisme is kostenverslindend, irritatieverho- gend en productiviteitsverlagend." Dat de Tweede Kamer de voeling met lokale bestuurders én publiek vaker kwijt is, heeft het parlement net bewezen door twee weken 'be zig te zijn, met zaken die geen burger interesseert', consta teerde de verklaarde tegenstander van de gekozen burge meester. door Rolf Bosboom OOST-SOUBURG - Omroep Zeeland gaat samenwerken met de regionale omroepen AVS (Oost-Vlaanderen) en Focus WTV (West-Vlaanderen). Sa men maken zij het programma De Zeeuw van Vlaanderen, dat de drie zenders vanaf komend weekeinde wekelijks uitzenden. Er is een termijn van twee jaar afgesproken. Het programma wordt voor een groot deel betaald door de pro vinciebesturen en met Europese gelden, in het kader van hun sa menwerkingsverband Euregio Scheldemond. Het initiatief is onderdeel van de grensover schrijdende culturele activitei ten in de drie provincies. De Zeeuw van Vlaanderendat woi'dt gepresenteerd door de Vlaamse Annabel Van Nieuwen- huyse, is vooral bedoeld om Zeeuwen en Vlamingen meer te informeren over wat er gebeurt in eikaars provincies. Er is bij voorbeeld elke week een reporta ge. In de eerste aflevering gaat die over de gezondheidszorg en de ontwikkeling dat relatief veel Zeeuwen door de kortere wachttijden medische zorg in Vlaanderen opzoeken, terwijl Vlaamse artsen uitwijken naar- Zeeland omdat de arbeidsom standigheden er beter zijn. In het onderdeel Oversteek gaat een omroep met een recent uitge zonden item op pad in een van de andere provincies, om te ver nemen hoe daar tegen het onder werp wordt aangekeken. In de eerste aflevering worden beel den van de CT-scan van de Egyptische mummie van het Zeeuws Museum voorgelegd aan de stadsarchitecte van Gent. De Zeeuw van Vlaanderen biedt verder Buurten (tips over uit gaan over de grens) en Wablief?, een taalquizje die begint met de vraag of Zeeuwen weten wat in Vlaanderen een 'seule' is. Het programma wordt in Zee land uitgezonden op zaterdag avond, door AVS de hele zater dag en door Focus WTV op zon dag. Voor de Zeeuwse omroep betekent het een versterking van de programmering in het weekeinde, die voorheen voorna melijk bestond uit herhalingen. Sinds begin dit jaar wordt op zondagavond ook al een sport programma uitgezonden. Vrije keuze AVS en Focus WTV zijn com merciële regionale omroepen, terwijl Omroep Zeeland publiek is. De provinciebesturen be moeien zich niet inhoudelijk met het programma, zodat de makers volledig vrij zijn in hun onderwerpkeuze en aanpak. Volgens directeur-hoofdredac teur F. Fei] sluit de samenwer king aan bij de ontwikkeling die regionale omroepen doormaken, waarbij provinciegrenzen min der belangrijk worden. Door voortschrijdende techniek (inter net, digitaal signaal en satelliet) zijn regionale programma's in toenemende mate ook elders te ontvangen. Omroep Zeeland wil meegaan in die ontwikkeling. Advertentie Ga voor deelname naar www.ecco.com/nl Supervrouwelijk met speelse details en in mooi leder. Oriëntatieprijs: 79,95 Verkoopinfo: 073 - 523 11 23

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15