ABS hoopt op naastgelegen pand Iets doen tegen Brandweer oefent in De Mythe Borsele deelt geld uit aan zieken en gehandicapten Kosten huisartsenpoi in dunbevolkte regio's onderzocht Berouw komt na de zonde Belg gestraft voor geweld Wethouder zoekt alternatieve oplossing voor ruimtegebrek school Babv's leprapatiënten op da Gééf om lepra. j>e Z>A<5 A/L wexp GOES - Met twee bluswagens en een ladderwagen rukte de Goe- se brandweer gisteren uit om een forse brand in theater De My the in Goes te blussen. Een fictieve brand, want het betrof een oe fening. Even na half acht ontstond kortsluiting in elektrische ap paratuur op het toneel, waarna er brand uitbrak. Door het vele brandbare materiaal op en rond het toneel konden de vlammen zich snel verspreiden en duurde het niet lang voor de paar omwo nenden die stonden te kijken - zij waren gistermiddag via een brief op de hoogte gebracht van de oefening - rook uit het ge bouw zagen komen. Ook de tweehonderd bezoekers die in het theater zaten, stonden in een mum van tijd buiten. De nooduit gang voldeed dus, al zal het er in het geval van een echte brand iets paniekeriger aan toegaan. Nu kwamen de mensen, waaron der veel jeugd, lachend en soms zelfs sms'end naar buiten. De brandweer was snel ter plaatse en had het niet bestaande vuur snel onder controle. Oefening geslaagd, foto Marijke Folkertsma donderdag 7 april 2005 door Jan van Zuilen TERNEUZEN - Zeeuws-Vlaan- deren is aangewezen als proefge bied om uit te zoeken of het in derdaad zo is dat het instand houden van huisartsenposten hier meer kost dan in dichterbe- volkte regio's. Het onderzoek daarna wordt ge daan door onafhankelijke des kundigen. Afgesproken is dat er uiterlijk 1 juli een rapport op ta fel ligt. Aan de hand daarvan wordt bekeken of huisartsenpos ten in uitgestrekte en dunbevolk te gebieden, waaronder Zeeuws-Vlaanderen en Mid den-Zeeland, meer geld moeten krijgen. Voor directeur Lucia Vosters van de huisartsenpost De Honte met vestigingen in Terneuzen en Hulst is dat geen vraag maar een weet. „Wij kampen al vanaf de oprichting van onze huisart senpost in mei 2002 met tekor ten. Tot nu toe kregen we dat al tijd nog wel terug, maar door veranderingen van de regelge ving per 1 januari 2005 dreigt dat tekort nu structureel te wor den." De voornaamste verandering is dat de huisartsenpost nu een vast budget krijgt, gebaseerd op het aantal inwoners. Het budget dat de huisartsenpost De Honte krijgt, ongeveer 1,1 miljoen eu ro, is bij lange na niet toerei kend, zegt Vosters. „We hebben een begroting van 1,6 miljoen, als er niets gebeurt, hebben we aan het eind van het jaar een gat van een half miljoen euro. En dat komt niet omdat we zo royaal zijn. Integendeel, vanaf de oprichting hebben we juist zeer zuinig begroot. We geven geen cent meer uit dan strikt noodzakelijk is." Patiënten meer laten betalen voor een con sult is geen oplossing, zegt Vos ters. „Dat mogen we niet eens. De tarieven en ook ons budget worden voor heel Nederland cen traal vastgesteld en dat is nu juist ons probleem want door die centrale vaststelling wordt geen rekening gehouden met re gionale verschillen, terwijl toch eigenlijk op je klom aan kunt voelen dat het ven gen van een weekenddiens! een uitgestrekt, dunbevolkt bied als Zeeuws-Vlaande meer kost dan in een stede! regio als Eindhoven." Vos zegt er dan ook alle vertrout in te hebben dat het onderz van de onafhankelijke desk® gen tot dezelfde conclusie ko Dat is op zich nog geen garat dat de huisartsenpost dan groter budget krijgt. HOEDEKENSKERKE - 35-jarige autobezitter, die het weekeinde zijn voertuig! de Zuiddeeweg in Hoedeke kerke met alle banden lekges ken vond, heeft een envelop zijn brievenbus gekregen met kele honderden euro's. De bi met het geld was anoniem v stuurd. MIDDELBURG - Een 24-jaii inwoner van Gent (B) is gistei door de Middelburgse polit rechter voor mishandeling v zijn zuster veroordeeld tot ti dagen voorwaardelijke gevanj nisstraf met verplicht reclas ringscontact. Het incident vond op 25 dece ber vorig jaar in Terne® plaats. De verdachte verkeei eerste kerstdag onder invlo van alcohol toen hij zijn zus! met een glas tegen haar hcw sloeg en aan het slachtoË vuistslagen uitdeelde. De vo: malige inwoner van Terne® gaf de mishandeling toe. J was sprake van een gespaim sfeer. De ruzie werd feilen persoonlijker. Ik werd z; kwaad." De man heeft zich! middels onder behandeling r< Emergis gesteld. door Mieke van der Ja.qt HEINKENSZAND - De gemeen te Borsele gaat het geld dat het Rijk voor aanvullende bijzonde re bijstand heeft gegeven, ge woon verdelen onder de mensen die er recht op hebben. Dat zijn chronisch zieken, gehandicap ten en 65-plussers met een laag inkomen. De rijksbijdrage is voor die groep bedoeld ter com pensatie van de sterk gestegen kosten over 2004. De gemeente Borsele heeft uitge rekend dat bij een verdeling van de 76.000 euro die het Rijk uit keerde, de betreffende Borse- laars 200 euro krijgen. Ze moe ten dan aantonen dat ze bij de doelgroep horen. De aanvragers moeten het hele jaar 2004 in de gemeente Borse le hebben gewoond. Het inko men en het vermogen worden ge toetst maar het Borselse college heeft besloten de eigen woning buiten de inkomenstoets te hou den. Borselaars die denken aan spraak te kunnen maken op de bijdrage, kunnen een formulier bestellen op telefoonnummer 0113-238315. Het rijksgeld waarmee de hoge kosten voor zieken en gehandi capten met een minimuminko men moeten worden gecompen seerd, is al vanaf het najaar 2004 bij de gemeente Borsele binnen. De gemeente wachtte te vergeefs op individule aanvra gen voor deze extra bijzondere bijstand. Niemand maakte er aanspraak op. Het geld is echter nadrukkelijk geoormerkt voor de mensen die extra kosten in de gezondheidszorg moeten ma ken, zonder dat die door de ver zekering worden vergoed. De ge meente maakt nu haast met een simpele verdeling om te voorko men dat het geld terugmoet naar Den Haag. De aanvragen met de bewijzen moeten voor 1 juli binnen zijn. door Maurits Sep MIDDELBURG - Voor het ruim tegebrek bij basisschool ABS in Middelburg is een alternatieve oplossing in beeld. Met wethou der A. van 't Westeinde kijkt de school nu ook naar het naastge legen gebouw waar tot enige tijd geleden alleenstaande min derjarige asielzoekers naar school gingen. Van "t Westeinde stelde aanvan kelijk voor twee kleuterklassen van de ABS te laten inhuizen bij de Vrije School in Klarenbeek. De ABS, aan de Zuidsingel, komt twee lokalen tekort, de Vrije School heeft er formeel drie over. De Vrije School heeft zelf echter ook plannen voor die lokalen. Daarom staat de school niet te juichen bij het plan van de wet houder. Die zei eerder al dat hij begrip heeft voor de gevoelens van de Vrije School. Daarom on derzoekt hij alternatieve oplos singen. Inhuizen bij nog een andere school dan de Vrije School be hoort tot die alternatieven, zegt Van 't Westeinde. En dat geldt ook voor het pand aan de Zuid singel naast de ABS. „De ABS heeft dat idee zelf ingebracht. We kijken nu naar alle mogelijk heden, voordat we een keuze ma ken." Dat gebouw is eigendom van de gemeente. Het werd het laatst gebruikt voor alleenstaande minderjarige asielzoekers. De nieuwe bestemming was al in beeld: het zou gebruikt gaan worden voor huisvesting van stu denten van de Roosevelt Aca demy. „Op den duur misschien wel", nuanceert Van 't Westein de dat voornemen. „De raad heeft gezegd dat we eerst pas op de plaats moeten maken met dat plan, in afwachting van de ont wikkelingen rond het A-thea ter." Het geschikt maken van dat pand voor de kleuterklassen van de ABS kost ook geld, merkt de wethouder op. „Er moeten op zijn minst lage toilet ten in. Maar het is ook een groot gebouw. Dus ik kan me voorstel len dat er ook iets met schei dingswanden moet gebeuren. De financiële gevolgen van dit idee, en die van de andere alter natieven, moeten we nog in beeld brengen." Volgens Van 't Westeinde wordt medio april de knoop doorgehakt, Welke oplos sing ook wordt gekozen, die zal altijd tijdelijk zijn, waarschuwt hij. De ABS heeft nu twee loka len nodig, maar de school heeft aangekondigd dat er over een paar jaar zeven tot acht groepen meer zijn dan nu. „We moeten dus verder denken om ook voor die situatie een oplossing te vin den." Overigens waarschuwt hij er ook voor dat het heel veel geld zal kosten om aan alle wensen van alle basisscholen tegemoet te komen. De gemeente moet de huisvesting van de scholen ver zorgen en betalen. „Als we alle verlangens moeten honoreren, hebben we een enorm probleem. Iedereen zegt dat we ook oog moeten hebben voor de wens van onderwijsvernieuwing, maar we zullen alle belangen te gen elkaar moeten afwegen." Jan Kruis reisde voor de Leprastichting naar Suriname en ontdekte daar het geheim van de leprozerie Groot-Chatillon: Moeders met lepra werden gedwongen hun baby op de dag van de geboorte af te staan. Deze maand verschijnt het stripalbum 'Jan, Jans en de kinderen in Suriname'. Een avontuurlijke jungle speurtocht leidt tot de ontroerende hereniging van zo'n ééndagsmoeder en haar baby. Geënt op het ware verhaal van 'leprababy' Florine Vyent (42), die nu in Amsterdam woont. Voorkom het leed, dat aan de onuitroeibare ziekte lepra kleeft en word donateur van de Leprastichting. MAAK AIO^ST VOOR BPSME'n"IW<q WAS 20 c^KOOT PAT MOEPEKS -HUM «IMP Wier ZEtF MOCHTEW OP- voexoeKj. H^T J3'J HBK! JA, ik help de Leprastichting. Ik word structureel donateur en machtig u om tot wederopzegging per maand kwartaal halfjaar jaar af te schrijven van mijn bank/giro rekening. Als ik ten minste 30,- op jaarbasis doneer, ontvang ik een unieke, door Jan Kruis handgesigneerde kunstdruk van de omslag van 'Jan, Jans en de kinderen in Suriname'. Ik machtig u om eenmalig af te schrijven van mijn bank/girorekening. Rekeningnummer: Naam: m v Voorletters: Leeftijd: Straat: Postcode: Plaats: Ingangsdatum: Handtekening: Vul de bon in en stuur hem op in een envelop naar: Leprastichting, Antwoordnummer 19353, 1000 WD Amsterdam. Postzegel hoeft niet. Of geef u op via www.leprastichting.nl Gratis handgesigneerde kunstdruk van de omslag van 'Jan, Jans en de kinderen in Suriname' van Jan Kruis als u nu structureel donateur wordt. Album bestellen Bestel het album 'Jan, Jans en de kinderen in Suriname' via www.leprastichting.nl of bel de Leprastichting: 020-59 50 500. Ruim één op de drie mensen in ons land zal ooit kanker krijgen. Anderen maken het van dichtbij mee. Kanker raakt ons dus allemaal. Kankerbestrijding is een strijd van en voor iedereen. Samen kunnen we één machtige vuist tegen kanker maken. Kijk op www.kwfkankerbestrijding.nl wat u kunt doen of geef op giro 26000.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 14