I Hebbes! Toekomstplan voor Oostkapelle Ga naar de bijen en wordt wijs PZC Lagere snelheid treinen is voor actiegroep niet genoeg AAZET Imkers stoppen er na 60 jaar mee Rommelmarkt in Middelburg bij nader inzien Overleg verbreding Schroebrug Celstraf voor stelen oploskoffie Man gestraft voor brandstichting Kortsluiting op bootje in Veere Samenwerking waterschap en gemeente Reimerswaal Projectgroep mikt op groene, kindvriendelijke badplaats agenda Ruilbeurs voor hengelsporters laten slapen. auping We geven u graag geld toe. Om u eersteklas te www.auping.nl Advertentie KOZIJNEN - ZONWERING WWW.AAZET.NJ. Kapelle -Tel. 0113-339333 Willem Jobse (1) en Kees den Hollander betreuren het dat ze de imkerkap aan de wilgen hebben moeten hangen. door Jannes Goedbloed OOSTKAPELLE - Kees den Hollander en Willem Jobse uit Oostkapelle delen de passie voor het vak dat zij zo lang hebben beoefend. Ze waren meer dan zestig jaar imker en zijn nu, gedwongen door hun gevorderde leeftijd, gestopt met het houden van bijen. „Als je een maal imker bent, laat het je nooit meer los." Het begon voor Kees den Hollander alle maal in 1936. Toen zette hij zijn eerste stappen in de wereld van de bijen. Wil lem Jobse hield toen nog geen bijen. Wil lem: „Ik werd pas later aangestoken." De twee mannen lachen om het onbe doelde woordgrapje. Ze woonden toen al bij elkaar in dezelfde straat in Oost kapelle. Kees: „Ik kom uit een familie van tuin ders, die al twee generaties lang bijen hielden. Mijn vader had ook een paar korven, vooral voor de bevruchting van de gewassen. Tegenwoordig heb je van die kappen als bescherming, maar mijn vader deed dat toen met een oud gor dijn over zijn hoofd. Mijn moeder vond het maar niks, ze vond het veel te ge vaarlijk. Mijn vader verkocht honingra ten aan Badhotel Domburg, een elitair hotel in die tijd." Willem: „In die tijd ge bruikten ze trouwens nog korven en geen kasten. Het verschil is dat je er minder makkelijk honing uit kan halen. Bij een kast heb je ramen, uithaalbare delen waar de bijen hun raten in bou wen. Bij een korf zit dat nog gewoon vast. De enige manier om er honing uit te halen, was door de bijen dood te ma ken. Dan zetten ze een schoteltje zwa vel eronder en dat staken ze aan, waar door een giftige rook de bijen doodde. Vervolgens werd de honing via persing eruit gehaald, pershoning noemen ze dat." Kees: „Ze keken welke korf er het zwaarst was en die werd gezwaveld, zo als dat heet. Maar dit had natuurlijk als effect dat je de minder goed produce rende bijenvolken liet overleven. Ik ben zodra het kon, overgeschakeld naar kas ten." Willem: „Ik hou van bijen, maar ik zou er niet graag eentje zijn. Het zijn echte communisten, ze doen alles voor de ge meenschap. Wanneer de koningin be vrucht wordt, zijn er honderden darren, de mannelijke bijen, die nutteloos ge worden zijn. Ze kunnen niet vechten zo als de soldaten en geen eten halen zoals de werksters. Ze zijn een last voor de zwerm. Dus na de bevruchting, meestal rond augustus, maken de soldaten ze al lemaal af. Tot de laatste bij." Kees: „In 1944 verdronk de helft van mijn bijen door de inundatie. Ik was be zig om koeien te redden en toen ik terug kwam bleek het water verder te zijn ge stegen. Ik heb toen de helft nog kunnen redden." Willem: „De reden dat we toen allebei lid werden van de vereniging voor bijen houders, was de suiker. In de winter moet je de bijen bijvoeren met suiker op gelost in water. Maar de suiker was ont zettend duur in die tijd. En als je lid was van de vereniging kon je suiker be lastingvrij kopen." Kees: „Na de oorlog kwamen eigenlijk mijn hoogtijdagen op het gebied van de imkerij. Dit gebied is normaal niet zo erg goed voor het houden van bijen, om- foto Ruben Oreel dat er weinig nectarproducerende bloe men zitten hier in de omgeving. Maar vlak na de oorlog werd er veel koolzaad verbouwd, en er waren veel linden die bloeiden en witte klaver, dus ik heb toen ontzettend veel honing uit mijn kasten gehaald. Gemiddeld 140 pond honing per kast, met uitschieters van 200 pond. Ik had toen tien kasten, bijna allemaal gemaakt van oude munitiekis- ten van de Duitsers." Willem: „Ik heb dat gemist, doordat ik in Indië zat in het leger. Ik zocht avon tuur." Kees: „Helaas kreeg ik drie jaar geleden staar aan mijn ogen, waardoor ik moest stoppen met het houden van bijen. Nu kan ik door een operatie op wonderbaarlijke wijze weer alles zien. Maar ik ben te oud om het weer op te ne men." Willem: „Ik moest twee jaar gele den stoppen omdat ik trombose kreeg aan mijn oog. Ik heb nog even gepro beerd om met een loep verder te gaan, maar dat werkte niet." Kees: „Maar als je eenmaal bijen gehou den hebt, laten ze je niet meer los. Ik ben niet zo bijbelvast, maar ik weet toe vallig dat Salomon ergens zegt 'ga naar de mieren en wordt wijs', hij is blijk baar nooit bij de bijen geweest, anders had hij dat wel anders gezegd." donderdag 7 april 2005 Advertentie MIDDELBURG - Handbalvere niging EMM uit Middelburg houdt op zaterdag 16 april een grote rommelmarkt in het club huis aan de Nassaulaan. De markt is te bezoeken van 8.30 tot 12.00 uur. In het artikel over boze Walcherse huur- ders van gisteren stond een fout. Niet de Middelburgse huurcommissie hield een hoorzitting voor de gedupeerde huurders, het betrof de Haagse huur- commissie. Bezorgklachten: I 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge- il durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 ij Fax:0118-493009 I E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder r Edith Ramakers t Miriam van den Broek J Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 i Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl MIDDELBURG - De" gemeente Middelburg overlegt vol gende week met de provincie over de verbreding van de Schroebrug. Het is de bedoeling dat het fietspad zo breed wordt dat fietsers aan weerszijden van de brug in twee richtingen kunnen rijden. Daardoor wordt de route veili ger. Bovendien hoeven fietsers dan minder vaak over te steken en dat is gunstig voor de doorstroming van auto's. Het huidige voetpad op de brug verwijnt. In plaats daar van worden aan de buitenkanten van de brug construc ties gemaakt waarover voetgangers kunnen lopen. Het overleg gaat over de verdeling van de kosten MIDDELBURG - Een 28-jarige Vlissinger trachtte giste ren in Middelburg de politierechter te overtuigen van zijn motief voor het stelen van drie potten oploskoffie. „Ik had geen eten meer. Het was de bedoeling om de oploskof fie te verkopen voor brood en beleg." Dat vroeg om een reactie. „Waar moet dat heen?", vroeg politierechter B. Duinhof zich af. De rechter veroordeelde de veelpleger tot de 23 dagen gevangenisstraf. Het dagelijkse leven van de Vlissinger staat in het teken van drugs. Daarover maakte Duinhof zich toch wel zorgen. „U heeft het niet gemakkelijk, maar uw omgeving ook niet." De man had op 14 maart dit jaar in een supermarkt in Oost-Souburg de drie potten koffie onder zijn jas verstopt toen hij werd aangehouden. Officier van justitie J. Zondervan verwees naar het omvangrijke strafblad. Voor de laatste diefstal was hij op 23 december vorig jaar nog veroordeeld. Hij eis te vijf weken cel. Die eis vond raadsman M. van der Want te hoog, gezien de geringe buit van de winkeldiefstal. Hij pleitte voor een straf gelijk aan het voorarrest. Het voor stel van de strafpleiter vond gehoor bij de politierechter. MIDDELBURG - Een 43-jarige inwoner van Hansweert is gisteren in Middelburg voor brandstichting veroor deeld tot drie jaar cel. In de uitspraak nam de rechtbank ook vernieling en oplichting van een verzekeringsmaat schappij mee. De man stak op 7 december vorig jaar twee loodsen van de uienfabriek Crop Alliance bij Baarland in brand. De man zon op wraak voor zijn ontslag. De schade was anderhalf miljoen euro. Hij was erop uit geweest om het productieproces van het uienverwerkingsbedrijf een aantal dagen stil te leggen. Zo had hij eerder al, op 12 no vember, twee tanks met mango's, leeg laten lopen. De rechtbank was van oordeel dat de man het bedrijf in het hart wilde treffen. De brandstichting werd ook ingegeven door zijn overmatig alcoholgebruikDe schadeclaim van Crop Alliance werd niet-ontvankelijk verklaard. VEERE - De brandweer Veere is gisteravond rond zeven uur uitgerukt na de melding dat op een bootje aan de kaai brand zou zijn. Bij aankomst bleek er kortsluiting te zijn in de bedrading aan boord van een motorboot. Er was wat rookontwikkeling, maar de brandweer hoefde niet te blussen. Wel is samen met de eigenaars, een echtpaar uit Engeland, de smeulende bedrading verwijderd. door Maurits Sep MIDDELBURG - Waterschap Zeeuwse Eilanden en de gemeen te Reimerswaal gaan samenwer ken op het gebied van afvalwa ter. Ze zetten een dienstencen trum op waarin ze allebei men sen in afvaardigen en waarvan ze allebei gebruik kunnen ma ken. Doel is onder meer om het werk voor zowel het waterschap als de gemeente goedkoper te ma ken. Het gedeelde dienstencentrum moet in september van dit jaar gaan functioneren. Samenwerking wordt bijvoor beeld opgezet voor een onder houdsdienst van rioleringen en persgemalen, voor een storings dienst en voor een klachtenlijn. Plannen Bovendien zullen projecten wor den opgezet voor het maken van rioleringsplannen, waterplan nen, verwerking van afvalwa ter, baggerplannen en onder houdsplannen voor water in be bouwd gebied. Het streven van het waterschap en Reimerswaal is te leren van eikaars kennis, de kwaliteit van het onderhoud en beheer te ver beteren en te bezuinigen op de kosten. Het dienstencentrum zorgt voor dienstverleningsovereenkom sten. Daarin wordt opgenomen welke activiteiten het water schap of de gemeente voor el kaar uitvoeren. De samenwer king wordt na twee jaar geëvalu eerd. Andere gemeenten binnen het beheersgeboed van water schap Zeeuwse Eilanden - Wal cheren, de Bevelanden, Schou- wen-Duiveland, Tholen en Sint-Philipsland - kunnen tot de oprichting van het centrum nog aanhaken. Zij moeten zich dan wel schik ken naar de afspraken die door het waterschap en de gemeente al zijn gemaakt. Wie nu niet meedoet, moet wachten tot na de evaluatie in 2007. Selma Osman OOSTKAPELLE - Oostkapelle moet een groene, kindvriendelij- ke badplaats worden. Met die boodschap komt dc project- »roep Oostkapelle 2010. Een aantal ondernemers heeft in een rapport een voorzet gegeven ri over de toekomst van het dorp. Zij komen met drie projecten om het dorp aantrekkelijker te maken. Voor de kinderen bedacht een van de studenten aan het eind van de Duinweg een glijbaan naar het strand. „Die hebben toch altijd haast om beneden te komen", weet Vermeulen. Een tweede punt is het afsluiten van de Dorpsstraat. Nu raast het verkeer van Domburg naar Middelburg dwars door de kem heen. Dat maakt de Dorpsstraat volgens Vermeulen tot een on aantrekkelijk verblijfsgebied. Anderzijds is de Dorpsstraat hierdoor wel weer optimaal be reikbaar. De projectgroep wil de discussie over het afsluiten voeren op basis van feiten en niet op gevoel. Daarom is vorig jaar mei een enquête gehouden waarin de mening van de consu menten en ondernemers is ge vraagd. Uit het onderzoek blijkt dat het afsluiten van. de Dorps straat ondernemers een omzet verlies van tien procent kan op leveren. Het is aan de onderne mers om te bepalen of zij dat kunnen compenseren met extra klandizie als de straat attractief wordt ingericht met bijvoor beeld terrasjes. Ook zijn de erva ringen met afsluitingen in ande re kernen, zoals Oostburg en Zoutelande, op papier gezet. Tenslotte moet Oostkapelle een groene badplaats worden. Ver meulen: „Het Zeeuwse Land schap had daarvoor een prach tig plan in een la liggen, het heg- genproject Dat is nieuw leven ingeblazen." Het is zelfs zo ver dat binnen kort begonnen wordt met de aanleg van een mini-heggen- landschap tussen Domburg en Vrouwenpolder. De helft van de benodigde miljoen euro is vol gens Vermeulen opgehoest door gemeente, provincie, natuuror ganisaties en Europese subsi dies. „Het is aan de onderne mers om daarop in te spelen. Het zou mooi zijn als niet de helft, maar het hele plan kan worden uitgevoerd." Aan de dorpsraad en aan de on dernemers uit Oostkapelle is ge vraagd mee te denken over de toekomstvisie. De projectgroep wil in juni met een sterk plan naar de gemeente stappen. „Wij leveren de bouwstenen en we no digen iedereen uit om daar sa men iets moois van te bouwen." door Harmen van de Werf GOES - Het terugbrengen van de snelheid van goederentreinen door Goes en Kapelle levert vol- vens actiegroep BAS te weinig geluidsbeperking op. De Belangenvereniging Aanwo- nenden Spoor (BAS) stelt dit in een officiële reactie op de beslui ten van de gemeenten Goes en Kapelle, waarin spoorwegbe heerder Prorail wordt verplicht de maximumsnelheid van de goederentreinen in de bebouw- j STREEKACTIVITEITEN GRIJPSKERKE - Verenigingsgebouw aan de Kerkring, 15.30 - 16.30 uur: Be wegen voor 55-plussers; MIDDELBURG Gasthuiskerk aan Lan ge Delft, 9.00 - 13.00 uur: kledingbeurs; Molen De Hoop, 18.30 - 19.15 uur: Gra tis muzieklessen voor kinderen; OOST-SOUBURG Palazzolihuis Oran jeplein 41, 10.00 - 12.00 uur: Creatieve activiteiten, VLISSINGEN Petruskerk, 9.30 uur. 55-plus yoga, Wijk centrum Papegaaienburg, 20.00 uur: Contactavond genealogie. de kom te beperken tot zestig ki lometer per uur. Volgens BAS betekenen deze besluiten dat het besluit geluidhinder spoor wegen (bgs) nog steeds niet wordt nageleefd. Dat goederen treinen moeten afremmen voor Goes en Kapelle zou juist tot ge volg hebben dat zij meer geluid gaan produceren. BAS vindt het ook merkwaardig dat Goes wil dat de goederentreinen de hele dag langzamer gaan rijden en Kapelle dat alleen tussen 23.00 en 7.00 uur wil opleggen, Met haar reactie maakt BAS fo- meel bezwaar tegen de beslissin gen van Goes en Kapelle. De be zwaren moeten nu eerst door ge meentelijke commissies worden behandeld. Als ze worden afgewezen, staat voor BAS de weg vrij naar de Raad van State te stappen. Pro rail heeft aangekondigd ook in beroep te gaan tegen Goes en Kapelle. BAS geeft in haar reactie Pro rail geheel gratis een argument om Goes en Kapelle met succes aan te pakken. De gemeenten zouden door de eis voor snel heidsbeperking ingrijpen in de bedrijfsvoering van Prorail. BAS stelt dat niet één wetsarti kel de gemeenten daartoe het recht geeft. De actiegroep vindt dat Prorail 'gewoon' moet wor den gedwongen de wet na te le ven door het besluit geluidhin der spoorwegen te volgen. Voor de extra treinen op de Zeeuwse lijn zou Prorail vol gens BAS een vergunning moe ten aanvragen. Zonder vergun ning zouden die niet mogen rij den. MIDDELBURG - Hen gelsport Vereniging Middel burg houdt op 16 april een (ruil)beurs. Iedereen die iets wil ruilen, verkopen of kopen op het gebied van hengelsport, is welkom, verder worden er demonstraties gehouden. De beurs wordt gehouden van 9.00 tot 12.00 uur in wijkcentrum Palet aan de Johan van Reigersberg straat in Middelburg. De projectgroep heeft ongeveer een halve meter aan oude plan nen doorgespit. Dat leidde bij Twan Vermeulen, een van de ini tiatiefnemers, tot de constate ring dat het niet ontbreekt aan het nadenken over de toekomst, maar dat het schort aan de uit voering daarvan. De project groep Oostkapelle 2010 wil daar om niet met het zoveelste hoog dravende plan komen, maar met een praktisch discussiestuk. Gis teravond werden de ideeën voor gelegd aan de dorpsraad. Allereerst is er de Duinweg. Het is de route tussen dorp en strand. Echter, uit niets blijkt dat die weg naar het strand loopt, vindt de projectgroep. „Het komt voor dat toeristen die in Oostkapelle verblijven twee weken naar het strand in Domburg gaan, omdat ze die weg niet hebben gezien", zegt Vermeulen. Studenten van de Hogeschool voor de kunsten in Utrecht hebben een jaar of twee geleden vijftien ontwerpen ge maakt om van de Duinweg een toeristische verbinding naar zee te maken. De projectgroep is ge charmeerd van het 'ram- •blas'-idee waarin voetgangers 'en fietsers centraal staan en au- jto's over de zijwegen moeten. (Advertentie) Het is zo simpel als wat. We willen dat u overheerlijk slaapt. Op de beste bedbodem van de wereld. Die van ons. Vinden we zelf. Dus? U koopt een nieuwe Auping spiraal bodem. En wij betalen u tot 200' terug, voor uw oudje. Het wordt nog bij u opge haald ook. Kijk op www.auping.nl voor de dichtstbijzijnde Auping dealer. Alle Auping dealers doen mee en kennen de voorwaarden Ons aanbod geldt van 1 april (nee, geen grap) tot en met 30 juni 2005.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13