>zc Brug Maisbaai terug op agenda Rechter behandelt eindelijk zaak van omwonenden theater Strekdam vervangt paalhoofd in Vlissingen en Westkapelle Opluchting over behoud paalhoofden Zoutelande Vlissingen wil 1500 woningen bouwen jemeente Middelburg praat met provincie Gemeente Goes is verlost van fileleed Café Kanaalzicht overvallen CDA wil gratis id-kaarten CSW geeft geld aan Sri Lanka Luchtig Ldactie: 0113-315649 MtfH2C.nl (nail:redactie@pzc.nl ostbus 31,4460 AA Goes vertentie-exploitatie: liord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; >uws-Vlaanderen: 0114-372770; ionaal: 020-4562500. jensdag 6 april 2005 editie Walcheren jnr Nadia Berkelder ÖDDELBURG - De langzaam- erkeersbrug tussen de Mais- iaai en het stadskantoor komt r misschien toch. De gemeente Middelburg praat daarover met de provincie. Ie brug was onderdeel van het tedebouwkundig plan voor het Itationsgebied. Via de brug zou- en voetgangers en fietsers van- lit de binnenstad een directe erbinding hebben met het tadskantoor aan de Kanaal- neg. De brug moest uitkomen p de plaats waar nu nog het lenzinestation staat, ten noor- !en van het stadskantoor. Ie provincie, de beheerder van iet Kanaal door Walcheren, gaf [een toestemming voor de bouw an de brug. De scheepvaart ou er teveel door gehinderd lorden. Grote passagierssche- ien gebruiken de buitenhaven im te keren. Door de korte af tand tot de brug zouden gevaar- ijke situaties kunnen ontstaan, fas de argumentatie destijds. Jlaarop hebben wij besloten im de brug te verplaatsen", al ius wethouder H. Kool-Blok- id (CDA). De brug zou vervol- s tussen het Kleverskerks gpad en de Havendijk moe- komen, aan de andere kant van de haven. „Maar nu praten m opnieuw met de provincie i'over de plaats van de brug. On- pe voorkeur gaat nog steeds uit naar een brug bij de Maisbaai." ©e bereikbaarheid van het stads- oor Harmen van der Werf 'ES - Het is gelukt. Automobi- iten die Goes in- en uitreden via de Anthony Fokkerstraat, Ibadden gisteren geen centje tpijn. De gemeente Goes had ge leerd van de verkeersellende !van maandag, veroorzaakt door ide aanleg van een nieuwe roton de in de Fokkerstraat. Rjdens de ochtendspits waren Iteren op de Fokkerstraat ge woon twee rijstroken beschik baar tot negen uur. Het verkeer hoest zich maandag nog over Slechts één rijbaan wurmen, wat )idde tot voor Goes ongekende kantoor zou daardoor sterk ver beterd worden, denkt Kool. „Het zou een hele goede zaak zijn als op deze plaats een lang- zaamverkeersbrug komt, ook ge let op de ontwikkelingen in de Mortiere en Dauwendaele." Be woners van het Maisbaaigebied hebben zich altijd verzet tegen een brug tussen het stadskan toor en de Maisbaai. Het gemis van de brug kwam vorig najaar ter sprake tijdens een bijeen komst van architectuurcentrum Het Zeeuwse Gezicht. Daar noemde gedeputeerde H. Van Waveren de aanvaarbeveiliging voor het stads- en waterschaps kantoor 'een aanfluiting'. Stede bouwkundigen gaven toen aan dat de brug er wat hun betreft moest komen. „Betrokkenen zei den dat het een meerwaarde zou zijn als die brug daar zou ko men. Ik denk dat Van Waveren dat goed heeft gehoord", zegt Kool. Vorig jaar besloot de ge meenteraad vanwege geldge brek om de bouw van de brug op de alternatieve plaats uit te stellen. Pas in 2007 is er weer geld beschikbaar. door Maurits Sep WESTKAPELLE - Twintig paalhoofden bij Westkapelle en Vlissingen worden vervan gen door stenen golfbrekers. Dat is veiliger en goedkoper, voor het uitvoeren van onder houd. Waterschap Zeeuwse Eilan den wil volgend jaar beginnen met de vervanging van de hou ten palen. Het gaat om zoge noemde gekoppelde paalhoof den: twee rijen palen die met dwarsbalken met elkaar zijn verbonden. Tijdens onderhoud rhoeten medewerkers van het waterschap over de dwarsbal ken lopen. Dat is gevaarlijk. De paalhoofden worden zwaar aangevallen door de sterke stroming bij de dijk van West kapelle en de boulevard van Vlissingen. Dat stelt bijzondere eisen aan de nieuwe constructie. Daar om wordt gekozen voor strek dammen van breuksteen. Op de koppen van de dammen ko men stenen van drie tot zes ton. Het aanleggen van de stenen strekdammen kost 5,4 miljoen euro. Het algemeen bestuur van het waterschap moet deze uitgave nog goedkeuren. De jaarlijkse kosten voor onder houd zijn daarentegen lager dan die voor de houten paal hoofden. Tegelijkertijd zijn ze goed voor het milieu. De paal hoofden zijn nu van tropisch hardhout. Sommige houten palen die worden weggehaald, worden wellicht hergebruikt in de ha ven van Hoedekenskerke. Daar moeten ze een golfbreker vormen, ter bescherming van de watersportvereniging. Volgens Zeeuwse Eilanden is echter nog niet zeker dat de pa len daarvoor ook geschikt zijn. Ze zijn naar schatting twaalf meter lang. Eerst moet onder zocht worden of dat lang ge noeg is. In de haven van Hoede kenskerke ligt een dikke slib- laag. De vervanging van hou ten paalhoofden door stenen strekdammen blijft beperkt tot de gekoppelde paalhoof den bij Westkapelle en Vlissin gen. Alle andere paalhoofden langs de kusten van Walche ren en Schouwen-Duiveland blijven gehandhaafd. De paalhoofden bij Zoutelande zijn kenmerkend voor de Zeeuwse kust. lm het verkeer goed de stad uit krijgen, kondigde Goes maan dag al aan een omleidingsroute temaken: van de Fokkerstraat, yia de Albert Plesmanweg en de yerrijn Stuartweg over de terrei nen van twee bedrijven richting P Deltaweg (Goes-Zierikzee). Het uitgaand verkeer kan zo de plaats mijden waar de nieuwe rotonde komt. De omleidings route was tegen drie uur gereed. Het was voor veel automobilis ten in het begin wel wennen, ver telde gemeente-ambtenaar C. van Belzen, maar aan het einde van de middag stroomde het ver deer alweer lekker door. Het leek zelfs minder druk dan ge woonlijk op de Fokkerstraat. Het werk aan de rotonde in de lokkerstraat ter hoogte van de ^ansenbaan (de weg naar bedrij venterrein De Poel II met onder Pe garageboulevard) duurt tot vind mei, begin juni. door Maurits Sep ZOUTELANDE - De kinderen kunnen zo lekker op en rond de palen spelen. Net als meeuwen trouwens, die ze ook als rustplaats gebruiken. Het telt ook zo ge makkelijk; 'Waar liggen jullie? Tussen het vierde en vijfde paalhoofd vanaf de trap.' En ze zijn gewoon fotogeniek. Redenen genoeg om de paalhoofden te be houden. Het is dus maar goed dat het wa terschap Zeeuwse Eilanden heeft beslo ten ze niet weg te halen. „Gelukkig", verzucht Herma Kemper. De Zoutelandse wandelt met haar hond je over de boulevard in haar dorp. Nou en of ze blij is dat de palen blijven. „Ze zijn zo beeldbepalend voor de Zeeuwse kust. Als je een foto ziet met paalhoof den, weet je meteen dat het Zeeland is." Toch is overwogen om de dubbele rijen palen geleidelijk weg te halen. Het water schap zorgt voor het onderhoud en wil dat slimmer en goedkoper doen. Al in 1990 lag de vraag op tafel: moeten de paalhoofden blijven? Toen luidde het ant woord: ja. Nu het waterschap opnieuw nadenkt over het onderhoud ervan, is we derom vastgesteld dat de palen niet weg mogen. „De palen spelen een rol bij het ophogen van de stranden door Rijkswaterstaat", verduidelijkt Hans Everaers van Zeeuw se Eilanden. Door die palen wordt het zand beter vastgehouden. Bovendien is geleidelijk verwijderen geen optie. Als één paalhoofd verdwijnt, valt het hele systeem in duigen. Everae rs: ..Het is een ketting. Je kunt er geen schakel uithalen. Het effect zou zijn dat bij het volgende paalhoofd meer zand wegspoelt. Dus één weg kan niet en alle maal weg willen we niet. Ook al niet omdat dan het beeld van de Zeeuwse kust ingrijpend zou verande ren. „Paalhoofden horen bij de Walcher- se en Schouwse kust", beaamt hij. Herma Kemper weet nog dat vijf jaar ge leden het strand bij Zoutelande was opge hoogd. Er lag zo veel zand dat de palen eronder waren verdwenen. Een gek ge zicht was dat, de Zoutelandse kust zon der paalhoofden. Het leek wel op de kust van Goe- ree-Overflakkee. zegt Kemper. Daar komt ze oorspronkelijk vandaan. „Bij Ouddorp heb je de duinen, het strand en dan de zee. Het eindeloze dat je daar hebt, is ook mooi, maar dit", zegt ze. wij zend op de kust, „heeft meer." Haar kinderen speelden op en rond de pa len, net als die van Andreas Krebbers en Martha Willemsen uit het Duitse Rom- rod. Zij liggen in het zonnetje, hun kinde ren zijn met een schepnetje in de weer. „We zouden ze missen", knikt Willem sen. „Waarom? Omdat ze er altijd zijn ge weest. We komen hier zeker eens per jaar en we kennen het niet anders dan zo." De paalhoofden geven 'structuur aan het strand', vindt Krebbers. „Je weet hoe ver je bent op het strand. Je kunt de vakken tellen. En je ziet hoe ver het water is. Je kunt zien hoe het opkomt." In hun fotoboeken zitten flink wat zelfge- schoten beelden van de Zeeuwse paal hoofden. Krebbers denkt dat zelfs in hun woonkamer een foto met paalhoofden staat. Ook in de albums van Herma Kemper ko men ze vaak voor. Vooral het spel met de golven bekoort haar. Voor de kust van Zoutelande is de zee vaak vrij kalm, weet zij. „Maar de paalhoofden geven een ef fect aan de vlakke zee." De Zoutelandse kan dus lang blijven ge nieten van de paalhoofden. Waterschap Zeeuwse Eilanden laat ze staan. Boven dien wordt een 'schadecatalogus' ge maakt, kondigt Everaers aan. Daarin wordt vermeld in welke staat de palen nu zijn en wanneer ze vervangen moeten worden. Langs de kusten van Walcheren, Noord-Beveland en Schouwen-Duive land staan 98.000 palen. middelburg - Het juridische gevecht over sloop- en bouwver gunningen van hel nieuwe Mid delburgse theater bereikt van daag een voorlopig hoogtepunt. De rechtbank in Dordrecht be handelt vandaag de bezwaren van omwonenden. Pe Generaal Berghuijskazerne is al lang gesloopt. Het theater had er al bijna kunnen naan> als er geen tegenslagen Karen geweest. De behandeling door de bestuursrechter heeft an8 geduurd, geeft E. Koek pan. persrechter in Dordrecht toe •Dat komt door de omvang van ?et dossier en door het feit dat meerdere zaken spelen. Alle subzaken zijn nu bij elkaar ge harkt." In de zomer van 2002 stapten omwonenden voor het eerst naar de bestuursrechter, nadat hun bezwaren door het college van B en W waren afgewezen. Ze probeerden via een kort ge ding de sloop tegen te houden. Tevergeefs, de bestuursrechter liet de sloop toe. Ruim een jaar later herhaalde de procedure zich, dit keer ging het over de bouwvergunning Beide zaken zijn vervolgens overgedragen aan de rechtbank in Dordrecht, omdat de juridische adviseur van de belangenvereniging, A. Holleman, rechter is geweest bij de Middelburgse rechtbank. Schade De belangenvereniging hecht vooral veel waarde aan de zaak over de sloopvergunning, zegt Holleman. De schade die dooi de werkzaamheden is ontstaan, mag volgens Holleman niet mee wegen bij de beslissing van de rechtbank. „De bestuursrechter kijkt alleen of het bestuur juist heeft gehandeld. Voor de schade gaan we ter zijner tijd naar de burgerlijke rechter." „Een uitspraak van de recht bank in ons voordeel, geeft ons een stepping stone bij de burger lijke rechter over vergoeding van de schade. Het hele schade verhaal is belangrijk, omdat de gemeente zich op het standpunt stelt dat ze niet aansprakelijk is." De uitspraak volgt 'in het gunstigste geval' over zes we ken, zegt Koekman. „Maar als ze er niet uitkomen, kan het nog een keertje verlengd worden." Bij een uitspraak in het voor deel van de gemeente, gaan de omwonenden in hoger beroep bij de Raad van State, voorspelt Holleman. Ook dan kan ge vraagd worden om het werk stil te laten leggen in afwachting van de uitspraak. De gemeente kan overigens ook in hoger be- MIDDELBURG - Drie mannen hebben dinsdagnacht, even voor twee uur, Café Kanaalzicht in de Middelburgse Stationsstraat overvallen. Onder bedreiging van twee wa pens heeft het drietal een bedrag van meer dan duizend euro buitgemaakt in het café, dat in de volksmond De Reutel wordt genoemd. Een van de aanwezigen, een 27-jarige Middelburger, moest van de overvallers ergens anders gaan staan en kreeg enkele klappen. Van een andere bezoeker, werden enkele honderden euro's meegenomen. Na de overval lie pen de mannen volgens een getuige door het voetgangers tunneltje naast het station richting Dauwendaele. De mannen spraken Nederlands/Surinaams/Antïlliaans, waren donkergetint en hadden een lengte van rond de 1.80 m. Ze waren in de leeftijd 20 - 25 jaar. Twee van hen droegen een zwarte winterjas, de derde had een blauwe winterjas aan. Verder droegen ze alledrie een spijker broek en sportschoenen. Getuigen kunnen zich melden op het bureau in Middelburg, Achter de Houttuinen, of bel len met 0900-8844. MIDDELBURG - Voor jongeren tussen de veertien en ze ventien jaar die ouders hebben met een bijstandsuitke ring, moet de identiteitskaart of paspoort gratis worden. Dat vindt de Middelburgse CDA-fractie, De partij dient daarvoor de komende raadsvergadering een motie in. Een identiteitskaart kost ruim 31 euro. Volgens raadslid Y. £oban is dat voor gezinnen met een minimum inkomen moeilijk op te brengen, vooral als er meer kinderen in het gezin zijn. Hij wil dat de gemeente de kaarten voor hen betaald, uit het sociaal fonds of de bijzondere bijstand. De fractie vraagt het college van B en W bovendien om mi nima erop te wijzen dat ze vaak recht hebben op belas tingterugga ve voor ziektekosten. MIDDELBURG - De stichting Van hand tot hand ontving gisteren een cheque van 13.000 euro van het Christelijke Scholengemeenschap Walcheren. Het overdragen van de cheque gebeurde in de locatie aan de Churchilllaan in Middelburg. Het geld is grotendeels bijeengebracht op de actiedag van het scholengemeenschap in februari. Het schoolbestuur heeft zelf ook duizend euro bijgedragen. Het heeft meer dan een maand geduurd voor de toegezegde gelden bin nen waren. Het geld zal gebruikt worden voor de opbouw van een ge meenschapshuis in Unawatuna in Sri Lanka. Netty Tig- gelman nam het geldbedrag namens de stichting in ont vangst. foto Lex de Meester roep. Als de omwonenden gelijk krijgen, hoeft dat niet meteen te betekenen dat de vergunningen worden vernietigd. „Dat is afhankelijk van de moti vering van de rechtbank. Als het om een gebrek aan motive ring gaat, of als er iets onvol doende onderzocht zou zijn, kan dat alsnog toegevoegd worden", aldus een medewerker van de ge meente. „Een nieuwe beslissing op het oorspronkelijke bezwaar kan precies hetzelfde uitpak ken." De uitspraak van de rechtbank kan de politieke discussie over de toekomst van de bouwput kruisen. De gemeenteraad neemt in mei een besluit, op ba sis van de rapporten over de technische en financiële moge lijkheden. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De woonvisie van de gemeente Vlissingen 2005 tot 2010 moet bouwen, bou wen en nog eens bouwen uitstra len. Want anders is het geen goe de visie. Die woorden gebruikte wethouder T. Verhage-van der Ent (PvdA) gisteravond in de extra commissievergadering over de woonvisie. Vlissingen staat voor de taak om 1500 nieu we woningen in krap vijf jaar tijd te bouwen. „Als we dat aantal niet halen, lo pen we subsidiegelden van het Rijk mis", zei ze. De commissie leden waren niet uit het veld ge slagen en lieten blijken beden kingen te hebben bij de drang om te bouwen. „Het is hoog ge grepen", bracht R. Suurmond (CDA) naar voren. „In 2003 zijn er 140 nieuwe woningen/ appar tementen gerealiseerd. We zou den tot 2010 jaarlijks 300 wonin gen moeten bouwen. Dat is te ambitieus", merkte Suurmond op. De commissieleden waren bo vendien niet allemaal gechar meerd van de manier waarop de gemeente het resultaat ver wacht te bereiken. Het college van B en W wil voor al woningen bouwen in het dure en middeldure segment. Daar door zouden VHssingers gestimu leerd worden om te verhuizen naar een duurdere woning. „Op die manier komt een betaalbare woning vrij en wordt doorstro ming bereikt", stelde Verha ge-van der Ent. Onderzocht is dat ruim 3000 huishoudens meer voor hun woning kunnen betalen, dan zij nu doen. T. Cal- jouw van GroenLinks en D. Schinkel van de Partij Souburg Ritthem (PSR) kaartten aan dat het zinvol is om meer woningen in de goedkope sector in het bouwprogramma op te nemen. C. Huizinga-Kivit van de WD vroeg zich af hoeveel waarde ze moest hechten aan het onder zoek naar de huisvesting van studenten, waaruit naar voren kwam dat studenten binnen een jaar een kamer naar hun zin heb ben gevonden. „Want een be scheiden percentage van tien procent van de studenten heeft meegedaan aan het onderzoek", zei ze. De wethouder zei dat de studenten zelf niet de ervaring hebben dat er in Vlissingen een groot tekort aan kamers is. „Er is behoefte, maar geen extra be hoefte. We zijn en blijven in ge sprek met de Hogeschool Zee land en woningcorporatie l'Es- caut over de bouw van een cam pus op de Kennis werf." Bijdrage De gemeente zal in die samen werking geen geld steken, maar wel een bijdrage leveren aan de mogelijkheid om aan de Edison- weg te bouwen. De gemeente vindt dat de financiering van het project de verantwoordelijk heid is van de HZ en de corpora tie. L'Escaut-directeur J. van Beekhuizen reageerde daarop: „Vlissingen is toch voor een be langrijk deel een studentenstad. Verwacht mag worden dat de ge meente dan ook de ambitie heeft om goede huisvesting te re gelen voor studenten." zeeuwse almanak Half de veertig wordt ze ko mende maand, die Middel burgse, maar ze gaat daar geenszins onder gebukt. Ze is nog statig recht van lijf en le den, hoewel er af en toe eens eentje knarst. En zo zachtjes aan strijken de jaren wat pati na over haar persoon. Ze weet het allemaal met glans te dragen. Geen vuiltje aan de lucht, zou je zeggen, of het moet daar door een sekr segenoot gekomen zijn. Vrouwen zijn onbarmhartig in die dingen. Zo ook vijfjarig buurmeisje Lotte, die zich met broer en ouders een mid dag aangenaam verpoosde bij de Middelburgse. Scherp tu rend boog het grietje zich naar voren. En vroeg luchtig: „Hoe kom jij aan die kreukels in je nek?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 9