Premier Blair kondigt snelle verkiezingen aan Turkse vrouw nog steeds in penarie - 4 PZC Adviseur EU-Hof laakt vitaminewet Grote wateroverlast in Servië Kanselier Schüssel wil met nieuwe club Haider doorregeren Parlement Kirgizië weigert aftreden Akajev te wettigen Burgers VS bewaken grens met Mexico voortaan zelf wel Werkster: Jackson douchte met kind Militanten Irak doodden totaal 6000 burgers Britten op 5 mei naar stembus VN-Iijst Darfoer Saoedische troepen doden terrorist Huwelijk prins Charles duurder Nieuwe verdachten moord Munir China boos over Japans leerboek Evacuatie na overstromingen VS KHnnr Esther Gotink i LONDEN - De Britten mogen op 5 mei naar de stembus. Dat heelt premier Tony Blair giste ren aangekondigd. De Britten stemmen op leden van liet Lager huis, die op hun beurt de nieu we premier kiezen. Jordanië krijgt nieuwe regering AMMAN - Jordanië krijgt een 'nieuwe regering die waarschijn lijk meer hervormingen zal door- j voeren. Gisteren diende premier j Faisal al Fayez zijn ontslag in na kritiek over wanbeleid. Ook verweet de islamitische opposi tie hem te weinig politieke vrij heden door te voeren. De Jordaanse koning Abdullah heeft gisteren Adnan Badran als nieuwe premier aangewezen. Ba dran was eerder onderdirecteur van de VN-organisatie voor on derwijs en cultuur UNESCO en leidde verschil lende Jordaanse universiteiten. Verwacht wordt dat hij binnen 24 uur een rege ring zal vormen met voorname lijk western georiënteerde minis ters die een vrije markt econo mie voorstaan. Tot nu toe ligt de macht in Jordanië hoofdzake lijk bij de koning. Hij benoemt regelingen, keurt wetgeving goed en kan het parlement ont binden. GPD/RTR NEW YORK - Het Internatio naal Strafhol' in Den Haag heeft gisteravond een verzegelde lijst van de VN ontvangen met de na men van 51 mensen die worden verdacht van moord, plundering 'of verkrachting in Darfur. Dat heeft VN-secretaris-generaal Kofi Anan in New York meege deeld. GPD/RTR van onze redactie buitenland WENEN - De Oostenrijkse bondskanselier Wolfgang Schüssel wil doorregeren met de nieuwe partij van Jörg Haider, die maandag aankondigde uit de ultra-rechtse Vrijheidspartij (FPÖ) te stappen. Dat meldden Oostenrijkse me dia gisteren. Vrijwel alle FPÖ-ministers uit hel kabinet stappen over naar Haiders nieu we partij, de BZÖ. van onze redactie buitenland SANTA MARIA - Een schoon maakster die voor Michael Jackson heeft gewerkt, heeft hem een keer zien douchen met een jongen van 7 of 8 jaar oud. Dat verklaarde de vrouw giste ren voor de rechtbank in Santa Maria, waar de 46-jarige pop ster terecht staat voor onder meer kindermisbruik. Ze zei dat ze geen gezichten heeft gezien, maar slechts twee silhouetten achter het douche- scherm. Op de vloer van de bad kamer, op Jacksons ranch Nevel land, lag de kleding en onderkle- ding van twee personen, ver klaarde zij. De nu 24-jarige zoon van de vrouw trad eerder Blair had de aankondiging een dag uitgesteld uit respect voor de zaterdag overleden paus Jo hannes Paulus II. De premier bezocht koningin Elizabeth gisterochtend met het verzoek het parlement maandag te ontbinden. Daarna keerde hij terug naar Downing Street waar hij in zijn eentje cle pers te woord stond. Hij liet zich niet flankeren door kabinetsleden of zijn vrouw, maar poogde de kie zers persoonlijk en ongediri- geerd aan te spreken. Economische stabiliteit wordt het brandpunt van de verkie zingscampagne van Labour, de partij van Blair. „We zijn trots op wat we de afgelopen acht jaar hebben bereikt." De campagnes van de drie grote politieke partijen - Labour, con servatieven en liberaal-democra ten - zijn al in volle gang, maar worden deze week op een lager pitje gezet vanwege de begrafe nis van de paus en die van ex-premier Lord Callaghan die in het paasweekeind overleed. Vier jaar geleden was Blair ge dwongen de verkiezingen zelfs een hele maand op te schorten om zich te concentx-eren op de mond- en klauwzeercrisis. Dit keer was hij op het nippertje met zijn verzoek aan de konin gin: het parlement moet uiter lijk zeventien werkdagen voor de verkiezingsdatum zijn ont bonden. Vertrouwen De uitkomst van de verkiezin gen is dit keer uiterst onvoor spelbaar. Labour staat nog steeds bovenaan, waarmee Blair de eerste Labourpremier kan worden die een derde tennijn wint. Maar het verti'ouwen in hem is nog altijd flink gedeukt sinds hij aanstuurde op de oor log in Irak onder valse voor wendselen. Daarnaast genieten conservatieven traditioneel meer aanhangers die trouw zul Schüssel zei dat hij heeft beslo ten de 'succesvolle samenwer king voort te zetten'. De bonds kanselier gaf toe dat de split sing binnen de FPÖ een 'moei lijk moment en een dramatische situatie' was geweest. Echter na oveiieg met zijn eigen conserva tieve Volkspartij (VPÖ) besloot hij dat hij op voldoende parle mentaire steun kan rekenen om door te regeren. De regeringsleider zei dat hij een loyaliteitsverklaring heeft op de dag als getuige op. Hij vei- telde de jury dat de popster hem eind jaren tachtig herhaaldelijk onzedelijk heeft betast. Jackson zou hem bij een van die gelegen heden 100 dollar hebben gege ven om dat niet aan zijn moeder t;e vertellen. Jackson trof bijna tien jaar geleden al een regeling met de jongen en diens moeder. Hij betaalde hun 2 miljoen dol lar als schadevergoeding. Overi gens sprak de jongen destijds te gen dat er sprake was van onge wenste intimiteiten. Jackson staat nu onder meer terecht we gens misbruik van een toen 13-jarige jongen, die hij boven dien alcohol te diinken zou heb ben gegeven. De rechter stond onlangs toe getuigen op te roe pen ANP/AFP len stemmen, terwijl de op komst van Laboursupporters on zeker is. In recente peilingen krijgt La bour 37 procent, tegen 34 pro cent voor de conservatieven. De liberaal-democraten staan op 21 procent, het gi-ootste succes in hun politieke geschiedenis. gekregen van Haiders nieuwe partij. Volgens de krant Han- delsblatt zal die ook het regeer- akkoord ondertekenen dat de conservatieven met de FPÖ heb ben gesloten. Omdat ook de meeste FPÖ-parlementariërs Haider volgen naar de BZÖ, kan de nieuwe regeiingscoahtie reke nen op een meerderheid in het parlement. Schüssel wilde tegen elke prijs nieuwe verkiezingen voorko men. In opiniepeilingen staat de VPÖ achter op de sociaal-demo cratische oppositiepartij SPÖ. Die noemde de BZÖ in een reac tie een 'spookpartij', die nie mand gekozen heeft en waaxvan niemand weet waarvoor die staat.Heinz-Chxistian Strache woi-dt vermoedelijk de leider van het restant van de FPÖ, meldde het persbureau APA gis teren. De leider van de Weense afdeling van de rechtse partij stelde zijn kandidatuur voor het landelijk leiderschap. Het lijkt erop dat hij op het partijcongres later deze maand de enige gega digde zal zijn voor die post. Strache behoort tot de rechter vleugel van de FPÖ. De slogan van zijn laatste campagne luid de: „Wenen moet geen Istanboel worden." De 35-jaiige tandheel kundige trok voiïg jaar mei de aandacht tijdens een herden king van de capitulatie van na- zi-Duitsland in 1945. Hij hield een redevoering bij een 'ceremo nie ter ere van de helden', die ge organiseerd was door nationalis tische Duitse studentenvereni gingen. ANP Blair kreeg gisteren een grote klap te vei*werken met de over stap van Labourkandidaat Step hen Wilkinson naar de libe raal-democraten. Wilkinson zei het 'schoothond je' van de Amerikaanse presi dent niet langer te willen steu nen. GPD van onze redactie buitenland BISBEE - In het zuiden van de Amerikaanse staat Arizona is de ze week een uiterst omstreden 'project' begonnen tegen Mexica nen die er massaal illegaal de grens over trekken. Honderden Amerikanen maken er nu zelf jacht op de illegalen omdat vol gens de initiatiefnemers van het 'Minuteman Project' de politiek niets aan hel probleem doet. BAGDAD - Guerrillastrijders en criminele bendes hebben de afgelopen twee jaar zesduizend burgers gedood in Irak. Tenmin ste zestienduizend mensen raak ten gewond. Dat stelt de regering van Irak in haar eerste gedegen onderzoek naar het aantal slachtoffers van de gewapende opstand in het land. Het aantal oorlogsslachtof fers ligt waarschijnlijk vele ma len hoger. De Iraakse mensen- rechtenminister Bakhtiar Amin verduidelijkt dat het door hem gepresenteerde cijfer betrek king heeft op slachtoffers van militanten, 'die zich bezig hou- De deelnemers, volgens verschei dene media deels afkomstig uit de ultarechtse hoek, zeggen bin nen de wet te zullen blijven. Ze willen illegalen staande houden en daarop de grenspolitie inscha kelen, Op de website van het project staat nadrukkelijk vex-meld dat er geen burgerrechten geschon den zullen worden van illegalen, maar tegenstanders vrezen dat verscheidene opgepakte Mexica- den met plunderingen, terroris me, moorden, kidnappings, ont hoofdingen en di-ugshandel'. Volgens de minister zijn sinds de val van het regime van Sad dam zeker vijfduizend mensen ontvoerd. De Verenigde Staten en Groot-Brittannië zijn her haaldelijk bekritiseerd vanwege het feit dat ze sinds hun invasie van Irak in maart 2003 niet heb ben bijgehouden hoeveel Iraak se bui'gers zijn omgekomen. Iraq Body Count, een internetsi te van academici en vredesacti visten, schat dat de afgelopen twee jaar tussen de 17.316 en 19.696 Irakezen zijn gedood. GPD/RTR nen wel degelijk mishandeld gaan woi-den door radicale deel nemers. Communisten De grote Amerikaanse burger- ï-echtenbeweging ACLU heeft al aangekondigd het project goed in de gaten te zullen houden. Le den van ACLU zouden door de deelnemei's 'in het veld' al zijn uitgemaakt voor communisten en terroristen. Een in Los Angeles en La- tij ns-Amei-ika actieve bende van drugs- en wapensmokke laars heeft volgens de Ameri kaanse justitie aangekondigd de vrijwilligers van Minuteman te zullen aanvallen. President Bush heeft zich al pu bliekelijk tegen het project ge keerd. Hij repte van 'vigilantes', een negatieve benaming voor ra dicale of criminele burgerwach ten. De initiatiefnemei-s stellen evenwel dat ze niks verkeerds doen. De vi-ijwilligei-s in Arizona, mo menteel zouden het er zeker 1300 zijn, vinden dat Bush en het Congres zich veel te slap op stellen tegen de illegale Mexica nen in het land. Ze gruwen ook van de plannen van Bush om miljoenen illegalen in de VS mo gelijk de status van gastarbei der te geven. ANP door Remco Reiding MOSKOU - Heeft de verdreven president van Kirgizië, Askar Akajev, eindelijk zijn ontslag brief getekend, komen er onvol doende parlementsleden opda gen om zijn aftreden te bekrach tigen. Het Centraal-Aziatische land verkeert daardoor nog al tijd in onzekerheid en politieke chaos. Is Akajev nog px-esident of niet? Met die vx-aag houden de politici van Kirgizië zich bezig na een mislukte zitting van het parle ment. Wat een foimaliteit had moeten zijn, eindigde in de zo veelste nachtmex'rie. Slechts 48 van de 75 volksvertegenwoordi gers waren aanwezig, zodat het quorum niet werd gehaald. Daardoor bestaat er nog steeds twijfel over de legitimiteit van de nieuwe leider, Koermanbek Bakijev. Is hij nu fox'meel waar nemend staatshoofd en premier of moet het parlement eerst in- van onze redactie buitenland LUXEMBURG - De advo caat-generaal van hel Europees Hof van Justitie in Luxemburg, het hoogste rechtscollege in de Europese Unie, heeft gisteren in ongewoon harde bewoordingen een EU-wet aangevallen die de verkoop van onder meer vitami nepillen regelt. De adviseur, de Nedei'lander Geelhoed, pleit er ronduit voor om de wet ongeldig te verkla ren. Als het Hof dat advies ovex- neemt, betekent dat de redding van veel winkeltjes met en fabri kanten van voedingssupplemen ten. Per 1 augustus worden enke le ingi-ediënten verboden. Het Hof volgt in veruit de meeste ge vallen de opinie van de advo caat-generaal. De EU-wet werkt niet met een lijst met verboden producten. Het is omgekeerd: in een bijlage stemmen met het aftreden van de verdreven Akajev? De zestigjarige Akajev en zijn fa milieleden namen twee weken geleden de benen, nadat het Wit te Huis in de Kirgizische hoofd stad Bisjkek was bestormd door boze betogers. Zij eisten het af- treden van de pi'esident, verfoei den zijn corrupte regime en klaagden over armoede en ver valste parlementsvei'kiezingen. Na lang aandringen was Akajev maandag bereid het einde van zijn tijdpei'k te aanvaai'den. Hij zette in de Russische hoofdstad Moskou zijn handtekening on der een ontslagbrief, in ruil voor gai'anties. Askar Akajev, die ruim veertien jaar aan de macht was, zou zijn excuses hebben aangeboden aan mensen die wrok jegens hem koesteren. Ook zou hij de hoop hebben uitgesproken dat de pre sidentsverkiezingen, die voor 26 juni gepland staan, democra tisch en transparant verlopen. GPD staan de ingrediënten opgesomd die wel zijn toegestaan. Alle an dere stoffen zijn verboden. De advocaat-generaal betoogt dat met aanvullingen of inkoi-tingen van deze lijst 'vitale belangen van individuele belanghebben den zijn gemoeid. De kritiek van de advocaat-ge neraal richt zich op aanpassin gen van de lijst. Volgens Geel hoed wordt nergens duidelijk wie een aamraag moet indienen voor het opnemen van nieuwe stoffen op de lijst. De opmerkin gen die in de considerans (over wegingen) bij de wet worden ge maakt. zijn onderling tegenstx-ij- dig, zo toont Geelhoed aan. Een woordvoerder van de Europese Commissie, die aan de basis stond van de wet, wilde niet rea geren. De x*echtszaak was aange spannen door onder meer Engel se winkelketens en een Eui'ope- se branchevereniging van fabri kanten en handelaars in voe dingssupplementen. ANP door Hetty van Rooij BRUSSEL - „I)e vrouwen ko men er in Turkije nog steeds be kaaid af." Emine Bozkurt, lid van het Europees Parlement voor de PvdA, komt op stoom. •,Als het aan mij ligt. moet het parlement ieder jaar rapporte ren over hoe het er met de vrou wenrechten in Turkije voor staat." "Doen we dat niet, dan lopen we het risico dat het onderwerp over tien jaar ineens te voor schijn schiet, als het land zoge naamd klaar is voor het lidmaat schap van de EU. En dan zal tot iedex-s verrassing blijken dat er nog veel moet gebeuren." Emine Bozkurt is rapporteur voor het parlement inzake de rol van vrouwen in de Turkse sa menleving. Ze schetst een ge mengd beeld. Op papier is er heel veel goed geregeld, zegt ze, maar in de praktijk is er nog van alles mis. „Er is nog steeds te weinig bescherming voor vrouwen die mishandeld wor den, er zijn in het hele land maar veertien opvanghuizen, het onderwijs aan meisjes schiet tekort, ambtenai-en zijn niet ver- ti'ouwd met de problematiek, er zijn nauwelijks vrouwen actief in de Turkse politiek en de deel name van vrouwen op de ar beidsmarkt is veel te laag. Ook zijn er geen goede statistieken van het geweld tegen vrouwen en de cijfers die er zijn, kloppen niet. Het onderwerp 'vrouwen' heeft in Turkije geen prioriteit", constateert ze. Prioriteit Bozkurt is de auteur van een kri tisch rapport waar het voltallige parlement in juli over stemt, en waarin precies staat opgesomd wie wat moet doen om de situa tie te verbeteren. Als Turkije op 3 oktober begint met de onder handelingen voor het EU-lid- maatschap, moet het onderwerp hoge prioriteit krijgen, zegt ze. „In Turkije is de afgelopen twee. drie jaar meer gebeurd dan in de veertig jaar daax*voor. Maar als die trend de komende jaren niet wordt doorgezet, kan het land geen lid worden van de Unie." In de ontwerp-rapportage van Bozkprt staat het verplicht opne men van een minimum-aantal vrouwen op kieslijsten, als een van de mogelijkheden om het aaxxtal vrouwelijke paxdementa- riërs te verhogen. Momenteel telt Turkije één vrouwelijke mi nister, die - hoe kan het anders - met vrouwenzaken is belast. Of die 'suggestie' in de definitieve tekst overeind blijft, zal blijken als er amendementen op de ï'ap- portage kunnen worden inge diend. Volgens de tekst is het de taak van de Turkse regering om mee te werken aan publiekscampag nes over vrouwenrechten, en die ook zelf te organiseren. Boz kurt: „Premier Erdogan zou zelf het boegbeeld van de mentali teitsverandering moeten wor den. Maar zover is hij nog lang niet." GPD woensdag 6 april 2005 BELGRADO - Bewoners rivier Sava. Door warme hun oevers zijn getreden. van Belgrado nemen meubilair mee in een bootje van een onder water gelopen restaurant aan de oever van de lentedagen is het ijs en de sneeuw in de omringende bergen gesmolten, waardoor veel Servische rivieren buiten foto Ivan Milutinovic/RTR RIAAD - Saoedische ti-oepen hebben een belangrijk lid van het terreurnetwerk Al Qaeda gedood. Het gaat om de Marokkaan Abdulkarim al Mejjati, die de explosievenex- pert bij de aanslagen in Casablanca in mei 2003 zou zijn geweest. Bij die aanslagen vielen 45 doden. Saoedische veiligheidstroepen voerden sinds zondag zwa re strijd met gewapende militanten in de plaats Al Ras, 300 kilometer ten noordwesten van de hoofdstad Riaad. Daai'bij zouden tien militanten zijn gedood. GPD/RTR LONDEN - Het uitstel van het huwelijk van de Britse kroonprins Charles en Camilla Parker Bowles naar zater dag, verdubbelt de kosten voor de beveiliging naar 2 mil joen pond (3 miljoen euro). Het koninklijke huwelijk zou vrijdag plaatsvinden, maar dan wordt paus Johannes Pau lus II bijgezet. Honderden agenten zouden vrijdag worden ingezet voor de bruiloft en dat wordt nu een dag later. Bx-itse agenten moeten evenwel acht dagen van tevoren weten dat ze zul len overwerken en kunnen anders aanspraak maken op een dubbel uurloon, meldde The Daily Mail gisteren. Het burgerlijk huwelijk wordt zaterdag om 13.30 uur vol trokken in het stadhuis'van Windsor. Dat heeft het secre tariaat van de prins, gisteren laten weten. ANP/AFP JAKARTA - De Indonesische politie beschouwt een ste ward en een stewardess van de luchtvaartmaatschappij Garuda als nieuwe verdachten in het ondei'zoek naar de moord op de mensenrechtenactivist Munir Said Thalib. Dat berichtten Indonesische media gistei'en. Eerdér werd al een piloot annex veiligheidsfunctionaris van Garuda opgepakt en verhoord. De 38-jarige Munir overleed op 7 september in een vlieg tuig van Ganxda op de vlucht van Jakarta, via Singapore, naar Amsterdam. Hij werd vergiftigd, zo bleek uit Neder lands onderzoek. ANP TOKIO - China heeft gisteren bij Japan gepi-otesteerd te gen een geschiedenisboek dat de Japanse overheid dezelf de dag juist goedkeurde. Volgens de Chinese ambassadeur in Japan is sprake van het verdraaien van de geschiedenis, meldde het Japanse persbureau Kyodo. Ook Zuid-Koi'ea kwam met kritiek op het schoolboek. China en Zuid-Kox-ea vinden dat Japan zich een veel te glorieuze rol toemeet, tex*wijl het land volgens hen juist agressief was tegen de buurlanden. ANP/AFP TRENTON - Aan de oostkust van de Verenigde Staten zijn duizenden mensen geëvacueei'd wegens overstromin gen. Alleen in de staten New Jersey en Pennsylvania zijn al 7000 mensen gesommeex-d te vertrekken omdat rivieren door hevige i*egenval buiten hun oevers zijn getreden. Vol gens Amerikaanse media zijn er drie vermisten in de staat New York. ANP/DP A Vrijwilliger Byron Adams van het Minuteman Project zwaait naar een helikopter van de Amerikaanse grenscontrole die langs de grens met Mexico vliegt, ten westen van Doxiglas. foto Fred Greaves/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5