Lonsdalers vooral op platteland PZC Rainier maakte Monaco tot vluchthaven voor de rijken PZC Walcherse aanpal racistische tekens op kleding werkt Johannes Paulus eerste mediapaus Jongeren reageren met geweld tegen allochtonen eigen frustraties af 6 april 1955 woensdag 6 april 2005 door Jannes Goedbloed MIDDELBURG - De aanpak die Walcherse scholen hante ren om de problematiek rond extreemrechtse jongeren aan te pakken schijnt te werken. Locatiedirecteur vmbo bij scholengemeenschap Nehalen- nia P. de Kreij: „Het werkt zo goed dat het op dit moment niet eens een issue is." Afgelopen weekend gingen in Venray extreemrechtse jonge ren met Turkse jongeren op de vuist. In Uden werd het weekend ervoor een fles met brandbare vloeistof door de ruit van een islamitische ba sisschool gegooid. Bij deze in cidenten waren Lonsdale-jon- geren betrokken. Volgens eerdere onderzoeken komen nationalistische sym pathieën vaak voor onder plattelandsjeugd. Ook het platteland van Walcheren wordt genoemd als risicoge bied. „Twee jaar geleden was dat ook zo", zegt De Kreij. „Toen was er regelmatig mij- ving. Veel jongeren van bui tenlandse afkomst stoorden zich aan de racistische tekens die een deel van de dorps jeugd droeg." Destijds traden de scholenge meenschappen Nehalennia en de Christelijke Scholenge meenschap Walcheren (CSW) op tegen de dragers van die te kens. De Kreij: „We kozen er bewust voor het niet te verbie den, maar het gesprek aan te gaan met de leerlingen. Veel leerlingen hebben niet goed door wat het dragen van der gelijke kleding teweegbrengt bij anderen. Ze zeggen alle maal dat ze het niet zo bedoe len. Nu draagt bijna niemand het meer." J. Heeres, sectordirecteur van de vmbo bij de CSW, beaamt dat het nu rustig is. „Ik ben verheugd te melden dat alles er op wijst dat het probleem niet erg speelt, in tegenste- ling tot de rest van het late Het lijkt mij aannemelijk dj; dit zou kunnen komen d«t de maatregelen die we toe hebben getroffen." Het begon twee jaar gelede met de begrafenis van ee scholier van Nehalennia dk was verongelukt. J. Zwigt- man van de afdeling boveo bouw van Nehalennia wash: de begrafenis. „Ik keek naai de vrienden van de veronge lukte jongen en zag dat zeal- lemaal legerkisten droeget met witte veters. Later ble ken die veters een White Po- wer-teken te zijn. Na de be- grafenis schrok ik ontzetterj van de racistische uitspraken van die vrienden. Toen wer den onze ogen geopend. Mp, behulp van politie en andere instanties hebben we gekeker naar de beste oplossing. Der hebben wij gevonden in dialoog." Explosief „Die kleding creëert ee wij-zij gevoel", zegt Zwigt- man. „Je geeft aan dat je ee groep bent. Maar je zet jee vooral mee af tegen bepaald; andere groepen, in dit gevi de 'buitenlanders'. Dit zore voor een explosieve situatie Doordat die tekens hier me: meer gedragen worden is e minder wrijving en is er min der kans op uitbarstingen in Venray en Uden." Het probleem lijkt op Walche ren opgelost te zijn. „Lande lijk speelt het nu heel erg. ter wijl het in Middelburg amper een issue is. Twee jaar gele den dacht ik nog dat dit pro bleem alleen hier voorkwam Echt een omgekeerde wereld dus." De Kreij: „Het is natuur lijk onmogelijk om te zeggen dat de situatie blijft zoals ze nu is. Misschien speelt het pro bleem op de langere termijn weer op. Maar dat lijkt mij niet erg waarschijnlijk." In het. Limburgse Venray gingen het afgelopen weekeinde grote groepen 'autochtonen' met Tur ken op de vuist. Het weekeinde daarvóór vloog er een plastic fles met brandbare vloeistof door de ruit van de islamitische basisschool Bedir in het Bra bantse Uden. Juist in provincie steden en op het platteland lo pen de spanningen op. Ex treem-rechts slaat aan bij jonge ren die rond hun puberteit voor het eerst met grote groepen al lochtonen worden geconfron teerd. door Marloes de Koning en Rudi Buis Wiggers!, huivert Leroy Thurlings uit Venlo per mail. Hij doelt op 'wannabee niggers' oftewel Nederlanders die zich te veel aan allochtonen hebben aangepast. Je vindt ze met name in de grote steden. Ze verkwanselen in zijn ogen het Nederlands door er een soort 'gemuteerde taal' van te maken. Als goed voorbeeld van hoe 'de Nederlandse cultuur- in razend tempo wordt afgebroken' noemt Thurlings rapper Ali B.. Zijn nieuwe single heet Leipe mocro flavourwat zoiets bete kent als lijpe Marokkanen- smaak. Aan de buitenkant is bij Leroy Thurlings niet te zien dat hij buitenlanders haat. „Ik draag namelijk gewone kleren en ook mijn haar is zoals ik het zelf leuk vind. Korte stekels." Vrij vertaald: geen Lonsdale, het boksmerk dat symbool is gaan staan voor een groep jonge ren die zich afzet tegen 'buiten landers'. Belangrijk in de keuze van het dragen van dit kledingmerk zijn de letters nsda (refererend aan de NSDAP, de Nationalso- zialistische Deutse Arbeiterpar- tei. het politieke vehikel van Adolf Hitler) midden in de merknaam. Lonsdale wordt ge associeerd met de racistische White Power-beweging Johan Vermeeren van de unit jeugdzaken van het politie- In provinciesteden en op het platteland lopen de spanningen op. Extreem-rechts slaat aan bij jongeren. Zo gingen in Venray het afgelopen weekeinde autochtonen met Turken op de vuist nadat van een moskee (foto) de ruiten waren ingegooid. foto Gé Hirdes/GPD korps Haaglanden, gespeciali seerd in jeugdculturen, noemt Lonsdale momenteel 'de groot ste jeugdstijl onder autochtone jongeren'. Wie tegenwoordig jongeren met truien en jassen van het merk zoekt, maakt grote kans op een plattelandskermis of in een dorpskroeg. Dokkum, de kop van Noord-Holland. Zuid-Oost Brabant, Noord-Limburg, Aals meer en de regio rond Vlissin- gen zijn berucht. In zwarte wij ken in grote steden is het een stuk moeilijker rechtsnationalis- ten te vinden. De plattelandsge bieden hebben met elkaar ge meen dat een groot deel van de bevolking in de landbouw werkt en laagopgeleid is. De jon geren gaan naar een 'witte' ba sisschool en moeten aan het be gin van hun puberteit naar een vmbo in de grote stad. Daar komen ze dan in de klas met bijvoorbeeld groepen Ma rokkanen, die net als zijzelf bij elkaar blijven klitten. „Dat is dan wel even schrikken", zegt onderzoeker Gé Grubben van het Landelijk Bureau ter Bestrij ding van Rassendiscriminatie (LBR) Het extreem-rechtse motief ver schilt per regio, legt Grubben uit. Jongeren zoeken een doel wit voor hun onvrede en verve- ling. Kwaad bloed Vaak zijn sociale en economi sche problemen een voedingsbo dem, zoals de neergang van de landbouw. Grubben noemt de Brabantse dorpen Budel en Bla- del. De problemen ontstonden daar nadat de gemeenten op last van het rijk huizen moesten toewijzen aan vluchtelingenge zinnen. „Jongeren kunnen daar geen huis vinden omdat gemeen ten niet mogen bouwen. Dat zet dan kwaad bloed." Volgens Meindert Fennema, hoogleraar politicologie aan de Universiteit van Amsterdam, valt geweld tegen allochtonen op het platteland simpelweg meer op dan in de stad. De politicoloog is gespeciali seerd in extreem-rechtse par tijen en hun aanhang. Volgens hem hebben verreweg de mees te tieners met rechtse sympa thieën niets van doen met poli tieke partijen. Dat ze met name in provinciesteden en op het platteland van zich laten horen, bevreemdt Fennema niet. Daar is volgens hem altijd al sprake geweest van veel geweld. „Vroe ger op kermissen waren genoeg nozems die hun testosteronge halte op peil hielden door ande ren in elkaar te slaan." Rob Witte van multicultureel in stituut Forum daagt rechtse jon geren wel eens uit: „Wees een bink en trek je Lonsdale-trui ook op een zwarte school aan, maar daar is lef voor nodig." „In gemeenten met een kleine groep allochtonen is dat makke lijker dan in een wijk met zestig procent allochtonen." De specia list 'inter-etnische spanningen' beschrijft de groeiende tegen stellingen als een 'continu pro ces van versimpeling en het af reageren van frustraties'. Zowel autochtonen als allochto ne groepen gebruiken symbo liek om hun verschillen te bena drukken. Door de groepsdruk worden de incidenten over en weer steeds harder. „Het is een proces waarbij niet de ene groep alleen maar slachtoffer is en de andere schuldig," bena drukt Witte. Een bijkomend probleem dat de tegenstellingen versterkt is dat de ouders hun kinderen vaak niet afremmen, benadrukken de onderzoekers. Volgens Witte grijpen ook ge meenten vaak pas in als het echt uit de klauwen is gelopen. Tot die tijd vinden onderwijzers en jongerenwerkers te weinig gehoor. Witte: „Al die gemeenten die nu nog rustig gaan slapen omdat wat in Uden gebeurde niet bij hen is, zou ik toch adviseren eens te onderzoeken wat bij hun jeugd speelt." Inburgeringscursussen voor au tochtone Nederlanders zijn 'in de samenleving anno 2005' vol gens hem ook geen overbodige luxe. „Als je niets van de islam weet en alleen Geert Wilders hoort, denk je dat achter elke snor een terrorist zit." GPD door Maurits Schmidt Het 'Bedankt voor die bloe men' kreeg hij dit jaar met Pasen niet meer over zijn lippen, maar Johannes Pau lus II zal niettemin de ge schiedenis ingaan als de abso lute mediapaus. Behalve door zijn in Europa als conservatief ervaren be leid zal "JP II' herinnerd blij ven als de reizende paus,. Dat komt vooral door de wereld wijde uitzending van al die reizen op televisie; zonder dat hadden ze nooit zoveel impact gehad. Natuurlijk had het Vaticaan het mediatij mee. Tijdens het bewind van JP II is televisie uitgegroeid tot het wereldom vattende medium dat het nu is. Internet, waarop het Vati caan een van de drukst be zochte sites exploiteert, heeft zich definitief gevestigd als communicatiemiddel. En hoe wel de paus wist dat de me dia zich als massavernieti gingswapens tegen de kerk kunnen keren - hij schijnt het zelf zo uitgedrukt hebben - lukte het hem ze om. te sme den tot voor zijn doelen ge schikt propagandamiddelen. De priester Antoine Bodar, zelf een zeer verdienstelijk mediabespeler, durft de stel ling aan dat JP II niet alleen de meest mediagenieke paus, maar zelfs de meest mediage nieke persoon ter wereld was. „Het is niet toevallig dat hij al jong een theatercar rière ambieerde. Hij wist de camera te bespelen zonder er op te letten; dat maakt het zo knap. Zelfs toen hij niet meer kon spreken, bleef hij het me dium gebruiken. Dat heeft mensen tegen de borst ge stuit. maar het was wel zijn opvatting over het gebruik." In hun geruchtmakende bio grafie Zijne Heiligheid schet sen Carl 'Watergate' Bern stein en Marco Politi hoe de paus de media gebruikte om toegang te krijgen tot miljar den potentiële gelovigen: de excentrieke pausmobiel, het kussen der aarde op elk vlieg veld, de inheemse kleding bij welke stam dan ook, de com plete Hollywood-sets waar vroeger een eenvoudig altaar volstond. Knap speler hierin was de pauselijke voorlichter Joaquin Navarro-Valls, de Spaanse psychiater-journa- J-ist die al sinds 1984 his mas ters voice was. Navar ro-Valls, lid van Opus Dei, het ultraconservatieve 'gehei me leger' van het Vaticaan, besefte dat televisie meer emotie dan kennis en inzicht overdraagt. JP II bespeelde het medium dienovereenkomstig: met mooie beelden wist hij ant woorden op moeilijke vragen te omzeilen. Een voorbeeld van Navarro-Valls: journalis ten mochten zelfs de ontmoe ting filmen van de paus met Ali Agca. de man die hem had proberen te vermoorden. Het leverde ontroerende beel den op, maar heeft niets opge helderd over de achtergron den van de moordaanslag. Peter Hofstede, oud-mediaso- cioloog aan de theologische faculteit in Groningen, ziet in Johannes Paulus de eerste paus die niet op zijn plek bleef zitten: lichamelijk per vliegtuig en virtueel per ca mera vloog hij de hele wereld over. „Zó kon hij een su perster worden. Dat had niets met zijn boodschap te maken; zijn regime is funest voor de wereld geweest. Hij zou het communisme hebben verslagen, De Muur hebben geslecht. Dat was allemaal propaganda. Maar zonder de manier waarop hij de media gebruikte, was het katholicis me allang in het moeras weg gezakt, zoals hier in Europa feitelijk ook is gebeurd." Poppenkast „De laatste tijd schrompelde de paus steeds meer in el kaar. maar de mensen juich ten. Met Pasen deed hij me denken aan een poppenkast: gordijntje open, ze schuiven Jan Klaassen naar voren, mi crofoon erbij, geen geluid meer, een wuifje, gordijntje dicht. Hij. en zijn spindoc tors, hadden in de gaten: geef hen spektakel en ze geloven in je Tot het allerlaatst heb ben die spindoctors hem pu blicitair uitgeknepen. Onsma kelijk, welzeker. Maar ook ef fectieve elektronische pop penkast." GPD door Henk Glimmerveen Alsof er niets aan de hand is verzamelen zich klokslag twaalf een duizendtal toeristen op het plein voor het Monegaski sche paleis om de aflossing van de wacht gade te slaan. Het is geen spectaculaire gebeurtenis. Een mannetje met een helm met veren en een geweer over de schouder neemt de plaats in van een ander mannetje met ve ren die koffie kan gaan drin ken. Maar zo is het nu eenmaal altijd geweest in Monaco en zo zal het ook altijd wel blijven. Althans, zo lang er een prins aan de macht is. De huidige, Rainier II, ligt op sterven en zijn zoon. Al- bert, heeft al zijn bevoegdheden reeds overgenomen Het wach ten is op het moment dat Rai nier de laatste adem uitblaast en Albert ook formeel de nieu we monarch wordt. Het gaat te ver om te stellen dat Monaco in diepe rouw is gedom peld. Weliswaar worden in alle kerken van het prinsdom extra diensten gehouden om de bewo ners de gelegenheid te bieden te bidden voor het herstel van Rai nier, en die worden ook redelijk bezocht. Maar op straat gaat het leven gewoon door. Na het bekijken van de aflossing van de wacht storten de toeristen zich in de nauwe straatjes van het wijkje tegenover het paleis, waar horecazaken en souvenirs hops driekwart van de midden standsactiviteiten in beslag ne men. „Het is heel droevig maar het le ven gaat verder", zegt een fleg matieke Brit op leeftijd. Ismaël daarentegen, uitbater van een bar-brasserie, is oprecht ver drietig. „Rainier is niet de bar se, autoritaire vorst zoals hij in de buitenlandse kranten wordt afgeschilderd. Hij is regelmatig 's ochtends een kop koffie bij me komen drinken. Net als een buurman die zijn krantje kocht en een croissantje bij me at. Al tijd vriendelijk." Maar Ismaël is een van de weini gen die die kant van Rainier heeft mogen ontdekken. Voor al le anderen is de prins de onaan raakbare monarch gebleven die vanuit zijn paleis als een abso luut heerser Monaco bestuurde en geen enkele tegenspraak De pers verzamelt zich tegenover het hartziekenhuis van Monaco in afwachting van mededelingen over de gezondheidstoestand van prins Rainier II. foto GPD duldde. Toen Rainier Louis Hen ri Maxence Bertrand Grimaldi 56 jaar geleden de hoogste zeg genschap kreeg, verkeerde Mo naco op de rand van het faillis sement. Het fameuze Casino was de enige trekpleister voor de in meerderheid bejaarde be woners. Wel rijk, maar chique rijk, zogezegd. Geen miljonairs die het geld over de balk gooi den, maar mensen die er zo lang mogelijk van wilden profiteren. Superrijk Dat Monaco bestaat al lang niet meer. Rainier slaagde er in zijn ministaatje om te vormen tot de absolute vluchthaven voor alles wat rijk en superrijk was en bo vendien wél met geld wilde smij ten. Hij gunde ze van alles: voor delige investeringsmogelijkhe den, totaal bankgeheim. Maar bovenal wenste hij af te zien van het innen van inkomstenbe lasting. Hij redeneerde niet ten onrechte dat de écht rijken hun pecunia wel op een andere ma nier aan Monaco ten goede zou den laten komen. Het was een gok die goed uit pakte. Niet in de laatste plaats door zijn huwelijk met de Ame rikaanse filmster Grace Kelly Nog steeds beweren boze ton gen dat die echtverbintenis een van de meest geslaagde econo mische projecten van Rainier is geweest. De filmdiva was de dochter van een steenrijke Ame rikaanse ondernemer en diens geld zou Rainier het startkapi taal hebben verschaft om Mona co op te stuwen tot de unieke po sitie die het ministaatje momen teel inneemt. Grace Kelly's vriendschap met Frank Sinatra zou er bovendien voor gezorgd hebben dat er ook behoorlijk wat extra geld naar Monaco stroomde, geld uit het alternatieve circuit dat zorgvul dig verborgen bleef voor de offi ciële instanties. Sommige boze tongen noemen dat maffiageld, maar dat is in Monaco altijd te gengesproken. Monaco is een toeristische trek pleister van de eerste orde en ook dat kan op het conto van Rainier worden geschreven. Hij was er al snel van overtuigd dat het mes aan twee kanten kon snijden. Aan de ene het 'oud geld' dat dankzij een strikt vei ligheidsregime ongestoord van zijn bezit kon profiteren, en aan de andere de miljoenen minver mogenden die even aan het ver toon van rijkdom konden rui ken. Rainier realiseerde zich dat ver groting van de omzet van zijn Monaco NV alleen mogelijk was als er meer en hoger werd ge bouwd en wanneer er land ge wonnen kon worden op de zee. Zijn laatste kunststukje was de drijvende kade, honderden me ters lang, die de grote cruise schepen met honderden passa giers kan ontvangen. Onder zijn leiding is Monaco het Hong Kong van de Rivièra geworden. De vraag is of zoon lief Albert diezelfde werkdrift aan de dag kan leggen. Hij ver schilt in alles van zijn vader. Nieuwigheden Albert zou veel minder dan zijn vader hechten aan protocol. En waar Rainier in de praktijk alle beslissingen naar zich toetrok, lijkt Albert meer open te staan voor democratische veranderin gen. Opzienbarende nieuwigheden zijn op korte termijn evenwel niet te verwachten. Daarvoor heeft Rainier te lang zijn stem pel op Monaco gedrukt. Veran deringen gaan in Monaco tradi tiegetrouw heel langzaam. GPD CHURCHILL - Sir Winston Churchill heeft gisteravond om 18.20 uur aan koningin Eli zabeth zijn ontslag aangebo den als premier en 'first lord of the treasury'. Het ontslag is door de koningin aanvaard. Churchill beval sir Anthony Eden, minister van buitenland se zaken, aan als opvolger. PAASVEILING - De Zeeuwse fruitkwekers kijken tevreden terug op de paasveiling die gis teren in Goes en Kapelle is ge houden. Van heinde en verre kwamen kijkers en kopers naar de veilinghallen. De te lers konden zich vinden in de prijzen waarvoor de Jonathan, Golden Delicious en Goudre net zijn verkocht. STAKING - Het openbaar ver voer in Amsterdam functio neert weer normaal. Gisteroch tend kwamen trambestuur ders. conducteurs en buschauf feurs bij de remises en garage samen om het werk op te pak ken. Ook arbeiders van de rei nigingsdienst gingen weer aar het werk. Hetzelfde gold voor de driehonderd stakers van de gemeentelijke haven- en hao- delsinrichtingen. De staking heeft in totaal zes dagen g duurd. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail. redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454651 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17 00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 19,95 n.v.t per kwartaal: 58,00 60,25 per jaar: €222.50 226,50 Voor toezending per post geldt een toeslag, E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor hol einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk; maandag t/m vrijdag; 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor hel Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag, tijdens kantooruren zondag van 16,00 lot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax- (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel. (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegenor-concern De doorn aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor ore» (abonnementen)admimstratie en om u te (laten) informeren os duclen van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselectee'- de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden b:: °7r zersservice. Postbus 314460 AA Goes Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4