Plan kinderboerderij La Salette PZC Plataan jaagt echtpaar op kosten Vraag om hulp maatschappelijk werk neemt toe Extra geld Portaal van Vlaanderen Fancy fair Vijftien Vlissingse bomen zonder vergunning gekapt Leger des Heils wil opvangcentrum omvormen tot Sally's Farm Oostburg Excelsior geeft concert in Tentoonstelling over oorlog op herhaling woensdag 6 april 2005 zl] Werken voor kinderen begint met een goed pion. En met betrokkenheid Samen met honderdduizenden donateurs, duizenden vrijwilligers en lokale hulpverleners zet Plan (voorheen Foster Parents Plan) zich in voor kinderen. Dag in. dag uit. Plan werft fondsen in 15 landen, waaronder Nederland, en is actief in 45 ontwikkelingslanden. Miljoenen kinderen rekenen op ons. Het werkt eenvoudig Je sponsort een kind en daar door de hele gemeenschap, met scholing, gezondheidszorg, bewustwording, inkomensverbetering en een verbeterde leefomgeving Als je houdt van duurzame oplossingen, doe dan mee Een goed Plan is immers ook jouw pion 020 - 549 55 55. Foster Parents Plan Nederland Werkt weer klederen www.plan-nederland.nl door René Hoonhorst TERNEUZEN - Zeeuws-Vla mingen klopten vorig jaar vaker aan bij de Stichting Algemeen Maatschappelijk Werk Zeeuws- Vlaanderen (AMW). In 2004 rie pen 2379 mensen de hulp in van maatschappelijk werkers, 126 meer dan een jaar daarvoor. Daarnaast waren er ruim twee duizend korte contacten: ge sprekken van nog geen uur, waarin mensen direct worden geholpen of doorverwezen. In 2003 waren dat er zeshonderd minder. Het AMW wijt de stijging van de hulpvraag vooral aan de slechte sociaal-economische si tuatie. Het gebrek aan werk voor laag- en ongeschoolden, in de regio nog erger dan elders, zorgt ervoor dat meer mensen in financiële problemen raken, con cluderen directie en bestuur in het Jaarverslag 2004. De meeste problemen waarmee mensen worstelen, bestaan uit een mix van financiële en emotionele fac toren. Vrouwen zoeken vaak hulp vanwege psychische en/of relatieproblemen, mannen ko men eerder omdat ze materieel in de knoei zitten. Bestaansrecht Het groeiende aantal cliënten en de tevredenheid over de hulpver lening tonen het bestaansrecht van de stichting wel aan, stelt di recteur R. Oldenziel. Hij maakt zich zorgen over de subsidie van de drie gemeenten in de komen de jaren. De gemeente Hulst liet vorig jaar weten zich niet gehouden te voelen aan een eerder gemaakte afspraak over de subsidiegrond slagen tot en met 2007. Hulst wil betalen voor hulpverlening per cliënt, maar stelt tegelijker tijd een maximum aan de totale bijdrage. Die houding kan er voor zorgen dat het AMW in het najaar geen geld meer heeft om Hulster cliënten te helpen. Ol denziel heeft geen behoefte aan dreigementen dat cliënten, ge zien de groei van de hulpvrajJ op enig moment moeten worde doorverwezen naar de gemeen ten. Maar hij benadrukt weid-: er goed overleg nodig is tussè de stichting en de gemeente om de continuïteit van het maat schappelijk werk te waarb® gen. Dat geldt ook voor het Burei; Schuldhulpverlening en Budgs beheer. Dat bureau, dat onde de paraplu van het AMW is bracht, kon vorig jaar veel me. sen helpen, maar dreigt dag. door te duur te worden. Tema zen liet al weten dat de schub hulpverlening een mat mum-budget krijgt, waarna het bureau het moet doen. Hoge kosten De AMW-directeur kan zichu? voorstellen dat gemeenten ban zijn voor hoge kosten. Maar verwacht dat de kosten zich a een bepaald peil stabiliseren a roept de drie gemeenten op d hulpverlening niet teveel aai banden te leggen. Het AMWj nu een laagdrempelige orgama tie, bewijst het feit dat tweeder. de van de cliënten op eigen im. tiatief binnenstapt. Niet alleen omdat de dienst gra. tis is, maar ook omdat cliënte vaak vinden dat ze prettige deskundig worden geholpe meldt het jaarverslag. Het ze niet alleen zonde zijn als era weinig gebruik wordt gemaai van de kennis van maatschappe lijk werkers; de kosten voord gemeenten kunnen op langei termijn oplopen, omdat de pi» blemen uiteindelijk toch op he bord van gemeenten terechtl# men, waarschuwt Oldenziel OOSTBURG - Ten bate van Pr Rege wordt zaterdag van 9i> uur tot 16.00 uur een fancy ië gehouden in Oostburg. Bij Oud Stad en Molenberg worden spé letjes gedaan en oliebollen vei kocht. Ook is er een boeken-a bloemenmarkt. Ria Pape met een deel van de wortels die haar riool verstopten. door Frank van Cooten TERNEUZEN - Het echtpaar Rinus en Ria Pape in Terneuzen is ten einde raad. De rio lering in de voortuin zat vol met wortels van een gemeentelijke plataan in de straat. Vanwege de verstopping is de riolering ver vangen. Het echtpaar verhaalt de kosten (twaalfhonderd euro) op de gemeente. Ter- neuzen wijst de claim echter af. Het echtpaar heeft het geld keurig overge maakt op de rekening van de aannemer, maar zegt hierdoor de gemeentelijke belas tingen niet meer te kunnen betalen. „Die twaalfhonderd euro is voor ons een hoop geld. We moeten rondkomen van een aow-tje. Wij zijn in de financiële problemen gekomen." Ria Pape wijst op de boosdoener van de el lende. De oude plataan in de Frans Hals straat. „Deze boom staat op gemeente grond. De gemeente is dus verantwoordelijk voor de schade maar geeft niet thuis." In de voortuin van Rinus en Ria Pape lag een oude rioolpijp. gemaakt van poreuze baksteen. Dit materiaal laat vocht door. De wortels van de plataan kropen door de aan sluiting in de pijp en een verstopping was het gevolg. „Toen de aannemer de oude riolering uit de grond haalde, schrokken we. Hele kluwen wortels kwamen tevoorschijn. Zo dik als een pols", zegt Ria Pape. „Deze wortels zijn van de plataan. De gemeente heeft de bos sen wortels zelf geconstateerd." De oude riolering is vervangen door een pvc-buis. De worteloverlast is voorbij, maar het echtpaar zit met een kater van twaalfhonderd euro. „En een vernielde voor tuin. We hadden onze voortuin net opge knapt en nu dit. De gemeente moet deze re kening betalen, omdat de plataan van de ge meente is. Zo simpel is het volgens de Vereniging Ei gen Huis echter niet. „Er moet sprake zijn van een onrechtmatige daad en een onlosma kelijk verband. Dat is moeilijk aan te to nen", zegt woordvoerder Hans André de la Porte van de vereniging. „Een plataan heeft wijd vertakte wortels en zoekt vocht op. Be woners zijn echter zelf verantwoordelijk voor de riolering op hun terrein. Als mensen dus nog oude pijpen in hun tuin hebben lig gen, raden we ze aan deze pijpen eens in de zoveel jaar te controleren. Je mag dan zelf maatregelen nemen bij bijvoorbeeld overma tige wortelgroei. Als deze wortels de oude riolering bedrei gen, mag je ze weghalen. Dat moet natuur lijk wel zorgvuldig gebeuren. De boom mag niet omvallen." De Vereniging Eigen Huis kent duizenden soortgelijke gevallen van verstopte riolerin gen door wortels van bomen langs de straat. „In de meeste gevallen kunnen de kosten foto Peter Nicolai niet op de gemeente worden verhaald. De ge meente kan alleen aansprakelijk worden ge steld als een boom bovenop of direct naast een riolering is geplant." Onderhoudsplicht De verzekering van de gemeente Terneuzen wijst de claim van het echtpaar Pape af. Vol gens de verzekeraar is de schade geheel voor rekening van de particulier. „Het ver vangen van het riool dat gelegen is op uw ei gen terrein dient eveneens voor uw reke ning te blijven, nu u eigenaar en onder houdsplichtige bent van uw eigendommen", is de officiële versie van de verzekeraar. De verzekeraar wijst ook op het recht van bewo ners zelf wortels van gemeentelijke bomen op hun erf te kappen. De verzekeraar vindt verder dat niet van een boomeigenaar, in dit geval de gemeente Terneuzen, verwacht kan worden dat hij al le mogelijke ondergrondse wortels contro leert en snoeit, waar die ook maar heen- groeien. „Een dergelijke ondergrondse con troleplicht zou onredelijk en bijna onmoge lijk zijn voor de boomeigenaar." Rinus en Ria Pape leggen zich niet neer bij de afwijzing. „De plataan is bovenop de rio lering geplaatst. De gemeente is dus wel de gelijk aansprakelijk. Ik roep alle mensen met soortgelijke problemen op zich bij de ge meente te melden. De gemeente moet zich maar eens achter de oren gaan krabben." door René van Stee TERNEUZEN - Het Portaal van Vlaanderen heeft extra geld no dig om te kunnen blijven be staan. De toeristische attractie op het sluizencomplex van Ter neuzen had vorig jaar een ex ploitatietekort van ruim 6000 eu ro. Ook dit jaar wordt rekening gehouden met een negatief sal do. Het gemeentebestuur van Ter neuzen beschouwt het Portaal van Vlaanderen - met jaarlijks zo'n vijfduizend bezoekers - als een van de belangrijkste toeris tische attracties in de gemeente. Als het aan het college van B en W ligt, krijgt de voorziening dan ook een eenmalige gemeen telijke subsidie van 40.000 euro. Daardoor kan de attractie niet alleen behouden blijven, maar ook worden uitgebouwd en opge waardeerd. „Het is duidelijk dat het Portaal van Vlaanderen een kwaliteits slag moet maken, wil het op lan gere termijn een toeristisch-re- creatieve voorziening van for maat blijven, ja zelfs bestaans recht hebben", aldus B en W in het collegevoorstel. De subsidie is niet alleen be doeld om de exploitatietekorten te dekken. Het grootste deel van het geld is nodig om de rondvaartboot op het kanaal Gent-Terneuzen in de vaart te houden. Naast een bezoek aan het sluizencomplex en het informatiecentrum of een ritje met een boemeltreintje door Terneu zen, is de rondvaart een belang rijk onderdeel van het activitei tenprogramma van het Portaal. Het is ook de bedoeling een deel van het subsidiebedrag te beste den aan een onderzoek naar nieuwe mogelijkheden voor acti viteiten en de daarbij behorende investeringen. Verder is er budget voor extra promotionele acties. De plannen borduren voort op de toeristische visie van Terneu zen waarin het accent ligt op versterking van het maritieme karakter van de gemeente. Het Portaal van Vlaanderen past bin nen dit uitgangspunt. De voorziening is in 1992 ont staan uit een samenwerkingsver band tussen het havenschap, Rijkswaterstaat, de VW, de pro vincie en de gemeente Terneu zen. Het is de bedoeling dat de ze partners een rol blijven spe len in de toekomstige exploita tie. Het collegevoorstel komt dins dag aan de orde in de raadscom missie Economie en Beheer. Aan vang 19.30 uur in het stadhuis van Terneuzen. door Jannes Goedbloed MIDDELBURG - Bij de toegang van Vlissingen vanaf de A58 zijn zonder kapvergunning vijf tien bomen weggehaald. De ver moedelijke reden is het zicht baar maken van een nieuwe re clamezuil. Het is onduidelijk wie de dader is, maar gemeen teambtenaren verdenken de ei genaar van de zuil. De reclamezuil werd in septem ber opgericht bij bedrijventer rein Edisonpark in het parkje in de driehoek tussen de Sloeweg, de Veerhavenweg en het Buiten havenpad. Wie op dit moment dit parkje bezit, is onduidelijk. Volgens J. Schroevers van de ge meente is er een overeenkomst gesloten met de eigenaar van de zuil, maar voor verdere informa tie verwijst hij naar wethouder M. Verhagen-van der Ent. „We hebben intern afgesproken dat alle communicatie via haar loopt." Verhagen is samen met de rest van het college van bur gemeester en wethouders naar Hasselt voor de voorjaarsconfe rentie. Verhagen: „Ik heb geen kans gehad om te overleggen met mijn ambtenaren over de de tails. Ik weet alleen dat er zon der vergunning bomen zijn ge kapt. Om te zeggen dat het de ei genaar van de zuil is die het ge daan heeft, lijkt me echter voor barig. Volgende week dinsdag zal het college zich buigen over de manier waarop we deze zaak gaan aanpakken." A. Riemens van de afdeling Beheer vertelt wat de mogelijke sancties zijn. „Degene die gekapt heeft, of het nou de eigenaar van de zuil is of niet, kan alsnog een aanvraag doen voor een kapvergunning. Wanneer deze wordt afgewezen moet hij in ieder geval de bomen vervangen. Degene die de aan vraag moet verwerken, heeft echter vakantie." Voor raadsle den N. Peters van D66 en M. Walraven-van der Sloot van Souburg-Ritthem is het echter duidelijk dat die vergunning niet verleend zal worden. Pe ters: „Er is vastgelegd in het Groenstructuurplan dat het parkje groen moet blijven en dat die bomen moeten blijven staan." Ook is het voor Peters duidelijk dat de eigenaar de da der is. ..Ik hoorde toevallig vori ge week dat de eigenaar had geïnformeerd of hij een kapver gunning kon krijgen. De ambte naar werd ontzettend kwaad en zei dat hij naar die vergunning kon fluiten. En nu zijn de bo men weg. Het is maar goed dat niemand durft te vertellen wie die eigenaar nou is, want anders zou ik op zijn stoep gaan staan, bij wijze van spreken." OOSTBURG - De christelijke muziekvereniging Excelsior uit Cadzand houdt zaterdag 16 april een concert in de rooms-ka- tholieke kerk van Oostburg. Eerst treedt het jeugdkorps aan. De jonge muzikanten brengen voornamelijk populaire werken ten gehore, zoals liedjes van de meidengroep K3. De volwassen muzikanten spelen vervolgens een grote variëteit aan muziek stukken. Zo staan klassiekers als Opera Favourites en Prelu des op de speellijst, maar ook trendy werken als het Concerto d'Amoure en Disco Story. Het concert begint om 19.30 uur. BRESKENS - De stichting Oor logsmonument Breskens her haalt de komende weken op ve ler verzoek de bevrijdingsten toonstelling die vorig jaar ook al te zien was. De tentoonstelling in het voor malige postkantoor aan het Spuiplein is tot en met Tweede Pinksterdag elk weekend 's mid dags van 14.00 tot 17.00 uur ge opend. Verder is de tentoonstel ling ook te bezichtigen op don derdag 5 mei (dat is behalve he melvaartsdag ook de dag van de nationale viering van de bevrij ding), vrijdag 6 mei en op woens dag 11 mei. De openingstijden zijn dan eveneens 's middags van 14.00 uur tot 17.00 uur. door Sheila van Doorsselaer VOGELWAARDE - Het Leger des Heils wil hoeve La Salette. het opvangcentrum voor dak en thuislozen in Vogelwaarde, omvormen tot een ecologische en diervriendelijke kinderboer derij. Het project krijgt de naam Sally's Farm. Een medewerker van het Cen trum Wonen, Zorg en Welzijn van het heilsleger ontvouwde gisteravond de plannen tijdens de dorpsraadvergadering in Vo gelwaarde. Diverse plannen om La Salette een meerwaarde voor zowel de bewoners als de Vogel waardenaren te geven, zijn de laatste tijd de revue gepasseerd. Zo werd al een jeugdherberg ge opperd, een manege voor ver standelijk gehandicapten of een caravanstalling. Deze opties sneuvelden allemaal omdat ze te commercieel zouden zijn. Het Leger des Heils zocht daar om verder naar een invulling die sociaal activerend en aan sluitend aan de behoeften van de bewoners moest zijn. Ook moest rekening worden gehou den met de beschikbare begelei ding van de bewoners en moch ten de activiteiten niet seizoens gebonden zijn. Volgens de mede werker van het heilsleger bleef wat hem en zijn collega's betreft slechts één juiste optie over: Sal ly's Farm, genoemd naar de En gelstalige koosnaam van vrou welijke heilsoldaten (een Sally). Gedacht wordt aan een ecologi sche en diervriendelijke kinder boerderij, met onder andere een speeltuin, een pannenkoeken huis en een winkeltje. Wat het heilsleger betreft staan goed rentmeesterschap, milieube wustzijn en educatie hierbij cen traal. Mogelijk wordt in de kin derboerderij ook opvang gebo den aan verwaarloosde of mis handelde dieren om hen een goe de oude dag te bieden. Het stre- ven is daarnaast de samenwer king te zoeken met het Milieu Educatief Centrum (MEC). Alvorens de plannen tot uitvoe ring gebracht kunnen worden, heeft het Leger des Heils toe stemming nodig van de gemeen te Hulst. Ook moeten er voldoen de financiële middelen beschik baar zijn. Het heilsleger zegt in ieder geval 2200 euro nodig te hebben voor een uitgebreid on derzoek naar de mogelijkheden. De hoeve met het karakteristie ke rieten dak blijft in ieder ge val bespaard. De sloopvergun ning voor het gebouw was al aangevraagd, maar het perso neel heeft hier met succes tegen geageerd. Hoeve La Salette biedt plaats aan 42 vaste en tij delijke bewoners en heeft daar naast twaalf plaatsen voor be schermd wonen en een vieren- twintig-uursopvang. Een nieu we vleugel werd twee jaar gele den in gebruik genomen. Het is de bedoeling dat de bewoners van La Salette aan het werk kunnen in de kinderboerderij. Het Leger des Heils hoopt een elkweersvoorziening voor het he le dorp en omstreken te kunnen bieden. De dorpsraad van Vogel waarde reageerde enthousiast op de plannen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 44