Mogelijk geen referendum PZC Aantal wietverslaafden is in zeven jaar tijd verdubbeld Dode door instorting gangenstelsel Cannerberg Milieudefensie eist maatregelen voor smerigste straten Derk Sauer start nieuwe uitgeverij Quote niet vervolgd voor laster en smaad Brinkhorst wil wet misbruik nummers Weerberichten kunnen beter Bezuinigingen psychotherapie kosten miljard Kabinet onderzoekt mogelijkheid tot afgelasting bij Frans 'nee' Schoolonderzoek oude strafzaken Eerste vrouwelijke rabbijn Drie leraren weggestuurd na ruzie Ongeluk IJ door defect schroeven Korting gelukwens voor koningin woensdag 6 april 2005 Pensioen blijft zwart gat voor Nederlander DEN HAAG - Het conflict tus- Len het kabinet en de vakbon den over het prepensioen heeft Nederlanders nauwelijks bewus ter gemaakt van hun ouderdoms pensioen. Slechts 13 procent van de bevol king is goed op de hoogte van het inkomen na hun 65ste. Dat blijkt uit een onderzoek dat de dichting Pensioenkijker.nl gis- eren heeft bekendgemaakt, lederlanders blijken ook geen iee te hebben hoeveel zij beta- en aan hun oudedagsvoorzie ning. „Negentig procent van de ondervraagden die zegt dit wel te weten, schat dit veel te laag 'in", aldus de Pensioenkijker. Van de Nederlanders weet 37 procent niet welk deel van zijn loruto-inkomen naar de oude dagsvoorziening, die meestal be staat uit de AOW en het ouder domspensioen. Volgens de Pen sioenkijker, waarin onder meer vakbonden, de Consumenten- jbond, verzekeraars en pensioen fondsen zitten, besteden de meeste werknemers ten minste j20 procent van het brutosalaris aan deze twee regelingen. ANP AMSTERDAM - Nederlanders praten vaak en graag over het weer. Het is een geliefd onder werp om een gesprekje aan te knopen. Maar over de kwaliteit van de weerberichten wordt erg verschillend gedacht, blijkt uit een peiling van marktonderzoek bureau Trendbox gisteren. De helft van de Nederlanders is tevreden over de kwaliteit van de voorspellingen van het weer m eigen land; de andere helft is dat minder of niet. Zes van de tien vinden dat de voorspellers het niet vaak bij het juiste eind hebben. Weermannen zijn be kender dan hun vrouwelijke col lega's. Met 94 procent is Erwin Kroll de bekendste weervoor- •speller, gevolgd door Piet Pau- lusma (92 procent) en Peter Ti- mofeeff (90 procent). Op de vier de en vijfde plek staan Marjon de Hond (85 procent) en Helga J van Leur (74 procent). ANP DEN HAAG - De bezuinigingen op psychotherapie zullen de maatschappij over vijf jaar 1,1 miljard aan extra ziekteverzuim en 211 miljoen aan extra zorg- kosten opleveren. 'Dat heeft de Nederlandse Vere niging voor Psychiatrie (NVvP) becijferd op basis van ervarin- 'gen met de bezuinigingsmaatre gel die op 1 januari 2004 is inge- •gaan. Ziekenfondsen vergoeden sinds die datum minder behan delingen voor psychotherapie. Het aantal sessies is terugge bracht van negentig naar 25. Pa- tiënten met ernstige stoornissen en kinderen onder de achttien jaar krijgen vijftig zittingen ver goed. De Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie presenteert jhaar bevindingen morgen tij- dens een congres in Den Haag. I Volgens de organisatie krijgen 13.000 van de 80.000 patiënten in Nederland door de bezuinigin gen geen adequate behandeling 1 meer. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet on derzoekt de mogelijkheid om het referendum over de Europe se Grondwet af te gelasten als Frankrijk eind mei 'nee' zegt te gen het grondwettelijk verdrag van Rome. Het afblazen van het referen dum behoort tot de noodscena rio's die de regering in onder zoek heeft voor het geval de steun aan het verdrag dreigt weg te vallen. Dat is vernomen uit betrouwbare bronnen. Het referendum in Nederland wordt op 1 juni gehouden. In Frankrijk wordt de bevolking op 29 mei een oordeel gewaagd over de grondwet. De Franse re gering maakt zich grote zorgen over de uitslag. Vooral het voor uitzicht dat Turkije lid kan wor den van de unie. maakt veel Fransen zenuwachtig. Het Fran se bedrijfsleven is daarom een 'ja-campagne' gestart, omdat een Frans 'nee' schadelijke ge volgen kan hebben voor de Fran se economie. Onzinnig De indieners van het intiatief- wetsvoorstel dat het referen dum mogelijk maakt, wilden gis teren niets horen van een aflas- ting van het referendum. Het Pv- dA-Tweede-Kamerlid Dubbel boer noemde het een 'onzinnig scenario'. „Plet kabinet gaat niet over het referendum en hoeft zich dan ook niet te be moeien met noodscenario's." D66-woordvoerster Van der Laan zou het ook onverstandig vinden als het kabinet zou wil len proberen het referendum te blokkeren. „Als Frankrijk 'nee' zegt tegen de Grondwet is het verdrag dood. Dan moet er opnieuw wor den onderhandeld. Maar ook dan is het nuttig om de opvat ting van de Nederlandse bevol king te kennen. Daar kan de re gering bij de nieuwe onderhan delingen dan rekening mee hou den", aldus de democrate. Zij zei zich overigens wel zor gen te maken over de nog immer geringe belangstelling in Neder land voor het onderwerp, ook van de kant van het Nederland se bedrijfsleven. „Het wordt de hoogste tijd dat het bedrijfsle ven wakker wordt en zijn steen tje bijdraagt aan de 'ja-campag ne' aldus Van der Laan. Spotjes Zij riep het bedrijfsleven op de Tweede Kamer financieel te on dersteunen bij het maken van.re- clamespotjes om het verdrag na drukkelijker onder de aandacht van de bevolking te brengen. Het kabinet mag in principe geen reclame maken op radio en tv ten gunste van de grondwet. De Kamer mag dat wel, maar heeft er geen geld voor, aldus Van der Laan, Het kabinet heeft wel 2,3 mil joen euro uitgetrokken voor 'neutrale informatie'. Zo wordt volgende week een be gin gemaakt met de versprei ding van een krant op tabloid formaat, waarin het verdrag is opgenomen met een korte toe lichting. De kranten worden vooralsnog via pompstations, gemeentehui zen en scholen verspreid in een eerste oplage van 250.000 stuks. Vanaf 23 april verspreidt de (on afhankelijke) referendumcom missie huis aan huis een eigen samenvatting van de grondwet. Deze samenvatting moet de bur ger in begrijpelijke taal inzicht geven in de voor- en eventuele nadelen van het verdrag. ANP MAASTRICHT - Medewerkers van een asbestsanerings- bedrijf staan geschokt te wachten op experts van het Staatstoezicht van de Mijnen, bij de ingang van het gan genstelsel van Defensie in de Cannerberg aan de rand van Maastricht. Bij een instorting in het gangenstelsel is gistermiddag een van hun collega's omgekomen. De man was in de mergelgangen bezig met verwijdering van asbest in opdracht van het ministerie van Defensie. Zijn identiteit is bekend, maar was gisteravond nog niet vrijgegeven. De man was op slag dood. Collega's die in de omgeving bezig waren, bleven ongedeerd. Over de oorzaak van de instorting bestaat nog onduidelijkheid. Vanwege verder instortingsgevaar was het niet meteen mogelijk de plaats van het ongeluk te onderzoeken. Door de risico's werd ook de berging van het stoffelijk overschot ernstig bemoeilijkt. Staatstoezicht op de Mij nen is ingeschakeld om de veiligheidssituatie verder te onderzoeken. foto Marcel van Hoorn/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Milieudefensie be gint een proefproces tegen de ge meente Den Haag als die niet snel maatregelen neemt tegen de luchtvervuiling in twee stra ten. De Stille Veerkade en de Amsterdamse Veerkade zijn al jaren de meest vervuilde straten van Nederland. Metingen van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) tonen aan dat de lucht daar de Europese richtlijnen voor luchtkwaliteit bijna twee maal overschrijdt. Milieudefen sie heeft gisteren in brieven aan zowel minister Peijs (Verkeer) als de gemeente Den Haag direc te verbetering geëist. Gebeurt dat niet, dan stapt de milieuor ganisatie samen met de bewo ners naar de rechter. De actie maakt deel uit van de campagne 'Nederland in adem nood' waarmee Milieudefensie aandacht vraagt voor de lucht kwaliteit. „De hoeveelheid fijn- stof in de lucht mag hooguit 35 dagen per jaar boven de Europe se norm van 50 microgram per kubieke meter uitkomen. Op de StiHe Veerkade en Amsterdam se Veerkade werd die norm vo rig jaar op tachtig dagen overtre den. Er is geen enkele reden om aan te nemen dat het dit jaar minder erg zal zijn", aldus J. Wijnhoven van Milieudefensie gisteren. De grote boosdoeners zijn vol gens hem het doorgaande ver keer van en naar de snelweg A12 en het vrachtverkeer 'dat aan een stuk door dieseldampen de straat inblaast'. In de brief aan de gemeente eist Milieude fensie dat vrachtverkeer na 11.30 uur wordt geweerd van de beide kades. Ook zou er geen verkeer meer vanaf de Utrecht- sebaan (A12) naar de Veerkade mogen rijden. Het afsluiten van op- en afritten is een zaak van MtMttp. 12E- VE.UR.zn door Perdiep Ramesar DEN HAAG - Het aantal jonge ren dat vanwege nederwietge- bruik wordt opgenomen in de drugshulpverlening, is in de af gelopen zeven jaar verdubbeld. De oorzaak ligt in het sterk toe genomen thc-gehalte in wiet. De kracht van wiet is daardoor ver gelijkbaar met die van hard drugs. Dat zeggen manager-behandel aar P. van Hoorn en gezinsbe handelaar S. Cool van psy- cho-medisch centrum Parnas- sia. Bij het Trimbos-instituut, landelijk kennisinstituut voor verslavingszorg, wordt deze ont wikkeling bevestigd. Psychosen Van Hoorn en Cool werken in 'Mistral', de enige kliniek in de regio Den Haag die jongeren van twaalf tot twintig jaar be handelt voor hun drugs- en alco holverslaving. De kliniek kan jaarlijks ruim vijftig jongeren behandelen; de helft van de cliënten probeert zo van zijn wietverslaving af te komen. Er is bij Mistral momenteel een wachtlijst van enkele maanden. In zeven jaar is het aantal geval len van jongeren die in deze kli niek voor nederwietgebruik wor den opgenomen van ongeveer tien per jaar naar 25 per jaar ge gaan. Hulpverleners zien in de kliniek regelmatig steeds erger worden de ontwenningsverschijnselen bij wietgebruikers. Die lijken op de lichamelijke kwalen die bij voorbeeld heroïneverslaafden ook hebben, zoals hevige trans piratie, spierpijn en hoofdpijn. De psychische kwalen die ook bij de ontwenning voorkomen, zijn hallucinaties en slaap- en stemmingsstoornissen. Ook kan wietgebruik leiden tot psycho sen. Gebruikers zijn ook sneller 'afhankelijk' van wiet, aldus AMSTERDAM - Uitgever Derk Sauer is samen met zijn vrouw Ellen Verbeek, Boudewijn Poel- mann en Annemieke Hoogen- boom per 1 april de nieuwe, on afhankelijke uitgeverij Nieuw Amsterdam begonnen. Karei Glastra van Loon, Mart. Smeets, Rascha Peper, Henk Spaan, Matthijs van Nieuwkerk en Hugo Borst zijn enkele van de opvallende namen die van uit geverij L.J. Veen zijn overge stapt naar Nieuw Amsterdam. De uitgeverij wordt gefinan cierd door Sauer, Verbeek en Poelmann en Hoogenboom. Zij zijn de oprichters van Indepen dent Media, de Russische kran ten-en tijclschriftengroep die on langs door Sanoma werd overge nomen. Marie-Anne van Wij nen, uitgever van L.J. Veen, BARENDRECHT - Honderd vwo-leerlingen van christe lijke scholengemeenschap Calvijn in Barendrecht gaan honderd historische strafdossiers bestuderen. Het project staat onder leiding van het Rotterdamse gemeentearchief. „Het zijn uiteenlopende dossiers, van het stelen van een appel tot een kindermoord", aldus projectleider H. Ma- thijssen van het archief. De zaken speelden zich allemaal af in het Barendrecht van de 19de eeuw. Volgens Mathijssen moeten de leerlin gen een analyse maken van de strafzaken. ANP AMSTERDAM - De nieuwe joodse gemeente Beit ha Chi- dush in Amsterdam gaat de eerste vrouwelijke rabbijn van Nederland aanstellen. Vrijdag hoopt de progres sief-joodse gemeente de contractbesprekingen met de Duitse Elisa Klapheck af te ronden. Klapheck (Berlijn, 1962) werd vorig jaar rabbijn. De Duit se studeerde in Nijmegen en spreekt vloeiend Nederlands. Beit ha Chidush (Huis van vernieuwing) presenteert zich als vernieuwende gemeente waar man en vrouw en hetero en homo volledig gelijkwaardig zijn. Van de gemeente kunnen ook mensen lid worden die strikt genomen geen jood zijn. ANP ENSCHEDE - Basisschool De Lipper in Enschede heeft drie van de vijf leerkrachten weggestuurd wegens interne conflicten. Ze worden overgeplaatst naar een andere school binnen Consent, het bestuur van het openbaar on derwijs in Enschede. Dat heeft directeur P. van Leeuwen van Consent gisteren meegedeeld. Volgens Van Leeuwen was er op De Lipper groot wantrou wen tussen de docenten, begeleiders en andere medewer kers. Die twijfelden aan eikaars deskundigheid. ANP AMSTERDAM - Een defect aan de schroeven van het crui seschip River Duchess is waarschijnlijk de oorzaak van het rammen van het restaurant Wilhelminadok aan het Amsterdamse IJ. De politie heeft dat na onderzoek samen met Verkeer en Waterstaat vastgesteld. Door de storing kon het schip al leen nog rechtdoor varen en ramde het terras van het res taurant, waarbij drie gewonden vielen. Na inspectie en een noodreparatie is de cruise met Ameri kaanse toeristen maandagavond voortgezet richting Bel gië. De twee gewonde passagiers konden al snel weer te rug aan boord. GPD GRONINGEN - Telegramservice Nederland, het enige be drijf in Nederland dat nog telegrammen verstuurt, biedt Nederlanders de kans tegen kostprijs een jubileum wens naar koningin Beatrix te sturen. Dat heeft directeur Rob van Hoof gisteren bekendgemaakt. Via de site www.telegram.nl kan iedereen zijn boodschap voor de jubilerende majesteit doorgeven. Voor 7 euro wordt dit bericht vlak voor 30 april bij Huis ten Bosch af geleverd. Normaal zou dat 27 euro kosten. ANP het Rijk, daarom heeft de organi satie ook een brief gestuurd naar minister Peijs (CDA). De verantwoordelijk wethouder M. Smits vindt dat Milieudefen sie met de actie 'voor de muziek uit loopt'. „Begin juni komen we met een geactualiseerd plan van aanpak met voorstellen voor het verder autoluw maken van de hele Haagse binnenstad. We trekken het clus breder dan alleen de Veerkades", aldus Smits. ANP Van Hoorn. Een en ander is vol gens de Parnassia-medewerkers het gevolg van het toegenomen thc-gehalte in wiet. The staat voor tetrahydrocannabinol en is de werkzame stof in wiet. The heeft een 'dempende' werking op lichaam en geest. ..Hoe meer the er in een drug zit. hoe meer last iemand ervan krijgt, zowel lichamelijk als geestelijk", aldus Van Hoorn. GPD heeft zich met haar redactie aan gesloten bij Nieuw Amsterdam. Samen met haar zijn ook de vol gende auteurs overgestapt naar Nieuw Amsterdam: Carla Bo- gaards, Wim Brands, Gerard van Emmerik, Miriam Guens- berg, Willem G van Maanen, Bart Middelburg, Huub Ooster huis, Ton Rozeman. Cathelijn Schilder, Thomas Verbogt, en Gijs IJlander. GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Hoofdredac teur Jort Kelder en redacteur E. Smit van het zakenblad Quote worden niet vervolgd voor las ter en smaad jegens Nina Brink. De Amsterdamse officier van justitie heeft daarvan afgezien na een kort onderzoek. In het februari-nummer van Quote schreef Smit dat Brink, vooral bekend van het beursde bacle rondom World Online in 2000, een seksuele relatie had met presïdent-commisaris M. Schulhof van het internetbe drijf. Toen die in 1998 op de klippen liep, zou Brink op dracht hebben gegeven Schul- hofs bordeelbezoek met een ver borgen camera vast te leggen. Op die manier werd de toezicht houder tot aftreden gedwongen. Na het verschijnen van het ver haal diende Brink een klacht in bij de Amsterdamse officier van justitie. Zij wilde dat Kelder en Smit werden vervolgd wegens belaging, laster, smaad en bele diging. Het Openbaar Ministe rie heeft echter besloten daartoe niet over te gaan. „We hebben naar aanleiding van de aangifte feitenonderzoek gedaan en ach ten verder onderzoek niet oppor-r tuun", aldus persofficier R. Meu- lenbroek. Dat de officier van justitie niet overgaat tot vervolging, ver baast Quote-redacteur Smit niets. ..Die aangifte was een los se flodder van haar advocaat", zegt hij. „Die wilde gewoon la ten zien dat ze iets tegen ons on dernamen." Wat Smit wel heeft verbaasd, is de korte tijd die jus titie nodig had om de aanklacht te verwerpen. „Gewoonlijk duurt het vooronderzoek veel langer, een jaar of anderhalf." Volgens Smit, die bezig is met het schrijven van een boek over de zakenvrouw, staan Quote en Brink aan het begin van een con flict dat wel eens lang kan gaan duren. „Bij de provider van mijn mobie le telefoon heeft iemand onder mijn naam rekeningspecifica ties opgevraagd, precies over de periode waarin ik onderzoek deed naar de handel en wandel van Brink. Op die specificaties is informatie over mijn bronnen te vinden. Noem het fraude of ontvreemding. Ik heb hiervan in ieder geval aangifte gedaan bij de politie." GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Brink horst van Economische Zaken vindt dat de telecombedrijven te weinig doen om misbruik van betaalnummers te voorkomen. Een gedragscode van de bedrijfs tak heeft niet gewerkt. Daarom werkt de minister nu aan wetge ving. Vooral internet zorgt vaak voor oplopende telefoonrekeningen. Computergebruikers hebben vaak niet door dat ze bij het sur fen op internet een zogeheten diaier activeren. Pas als ze de re kening van het telefoonbedrijf krijgen, merken ze dat ze zijn doorgeleid naar een duur betaal nummer. Vorig jaar regende het klachten bij KPN over hoge betaalreke ningen, maar ook bij de Opta, die belast is met toezicht op de telecombedrijven. Brinkhorst wil niet alleen dat de bedrijven tijdig de klanten waarschuwen als hun telefoonrekening de pan uit rijst, ze moeten ook telefoon- numers blokkeren bij vermoe den van misbruik. Brinkhorst zei gisteren dat hij in de wet wil regelen dat de tele combedrijven verplicht worden de klanten inzicht te bieden over de tarieven, ook als het gaat om dure buitenlandse num mers. Bovendien moet de consu ment beschermd worden door tijdige waarschuwingen of zelfs blokkeringen bij het bellen naar dure nummers. De bewindsman denkt daarbij aan een maxi mumfactuurbedrag, een maxi- mumgespreksduur of maximale kosten per gesprek. Ook moeten de bedrijven zich aansluiten bij één geschillencommissie, zodat de gedupeerde klanten weten waar ze terecht kunnen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3