Bruniversails op nautische toer PZC PZC Van Wezel heeft zijn praatjes weer terug Rechter behandelt eindelijk zaak bouw theater Middelburg Hebbes! Organisatie blaast water sportevenement Bruinisse nieuw leven in ,11 Theatershow Zonnebloem in Heinkenszand Drankrijder ondanks cursus weer in de fout Man valt huisgenoot aan Meldpunt huiselijk geweld Drankrijder is rijbewijs kwijt Duitser dronken achter stuur Wisseltentoonstellingen in De Burghse Schoole Vlissingers aangehouden agenda woensdag 6 april 2005 I HnnrEsme Soesman BRUINISSE - Bruniversails her leeft Het oorspronkelijk uit de watersport voortgekomen evene ment lijkt de crisis van een paar jaargeieden voorbij. Nadrukke lijk is gekozen voor een nau tische invalshoek bij de vijftien de editie van het Bruse feest. Door de koppeling met bevrij dingsdag, donderdag 5 mei, is dit jaar bovendien sprake van een driedaags festijn in Bruinis- j Bruniversails wordt vrijdag 6 en zaterdag 7 mei gehouden. De af trap van de feestelijkheden vindt echter donderdag 5 mei al plaats. Ligt tijdens bevrijdings dag de nadruk expliciet op her- I inneringen en het daarin samen brengen van jeugdige en oudere inwoners van het vissersdorp, tijdens de twee Bruniversailsda- gen wordt het accent vooral op de watersport gelegd. Bewuster dan ooit, schetsen organisatoren Rinie Duinhouwer (eigenaar Magnifiek) en Stoffel van den Berg (eigenaar Storm). Behalve visserij is watersport namelijk een belangrijke pijler van Brui nisse. De sluis van Bru is, na Enkhuizen, de drukste doorlaat van Nederland - stelt het twee tal. Bruniversails is oorspronke lijk zelfs voortgekomen uit een zeilfestijn dat georganiseerd werd-door een Dordtse zeilclub. I Om de niet-varende aanhang te vermaken werden diverse activi teiten aan de wal opgezet. Doorstart Enkele jaren geleden wilde het met het Bruse evenement echter niet meer zo vlotten. De zeilclub haakte af en de klad kwam in het enthousiasme van de plaatse lijke ondernemers. Op beschei den schaal is er wel meteen een doorstart gemaakt. „Want wat je kwijt bent, krijg je niet meer (erug". zegt Van den Berg. De driekoppige (ook bakker Dick Spelt doet mee) organisatie wil Bruniversails beetje bij beetje weer uitbouwen. Want een acti- viteit als Bruniversails zorgt er voor dat het dorp bruist én HEINKENSZAND - De Zonne bloem houdt vrijdag in De Sten- ge in Heinkenszand een theater show met Wieteke van Dort. Zij brengt liedjes, als Indische Tan te Lien en 'gewoon' als zichzelf. De Zonnebloem zet zich in voor mensen die door een handicap, ziekte of ouderdom beperkt zijn in hun activiteiten. Vrijwilligers helpen hen. Zo is er in De Sten- ge medische en verpleegkundige •begeleiding. De theatershow is een initiatief van de regio Mid den-West van de landelijk wer kende vereniging. Wie wil, kan !nog kaarten krijgen via telefoon- fjnummer 0118-467035 of aan de ;zaal. Die is geopend vanaf 13.30 Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl wordt gepromoot. Dat gebeurt vrijdag 6 mei onder meer met de nautisch getinte braderie (13.00-21.00 uur). De maritieme sfeer komt onder meer terug in de aankleding van handelaren en kramen. Ander groot onder deel van deze dag is de Ronde van Bru (vanaf 17.30 uur), be doeld voor beginnelingen, vete ranen en A en B-amateurs. Door recente aansluiting bij de Zeeuwse wielerfederatie TMZ hoopt de organisatie op deelna me van tussen de tachtig en hon derdtwintig renners. Er is ker mis en er is livemuziek bij ver schillende horecaondernemin- gen op het dorp. Datzelfde geldt ook zaterdag 7 mei. Die dag wordt - naast kermis en brade rie - gevuld met onder meer een watersportbeurs op het haven plateau (11.00 uur). Circa vijf tien Bruse bedrijven met een nautische inslag presenteren zich aan het publiek. Van een watersportwinkel voor het bre de publiek tot een sloepenhande laar en botenonderhoudsbedrijf. In de vissershaven geeft zeil- school Aqua Vitesse tal van de monstraties. De dag voorafgaand aan Bruni versails, bevrijdingsdag op 5 mei, begint met een intocht (13.00 uur) van zo'n twintig le gervoertuigen en een optocht van versierde fietsen. Ook de kermis draait die dag al. Tussen half twee en vijf uur treden vier koren (waaronder het Bruse Vis serskoor en de Rodoni's) op, te midden van een buitenexpositie Jaap van Wezel beklimt de barricades weer, na een periode van stilte door een herseninfarct. door Marcel Modde DREISCHOR - Tachtig wordt Jaap van Wezel, eind deze maand. Hoewel alles zins een respectabele leeftijd, zegt hij zich nog niet te kunnen voorstellen 'dat het afgelopen is'. Toch leek dat moment afgelopen kerst even heel nabij, toen de Dreistenaar werd getroffen door een herseninfarct. De regionale Anbo-voor- man knokt zich terug en bestijgt inmid dels weer de barricades voor 'zijn' oude ren. Hij kan zich ongelooflijk opwinden over het gemeentelijk beleid en de lands- breed opgelegde lastenverzwaringen. Een duik in zijn eigen annalen toont een niet-aflatende stroom aan kritiek, die hij sinds 1997 (het eerste levensjaar van herindelingsgemeente Schou- wen-Duiveland) heeft geuit in zijn toe spraken voor de ouderenbond Anbo. Eerst als gewestelijk voorzitter en sinds 2001 als leidsman van de Schouwse re gioraad, nog altijd goed voor zo'n dui zend leden. Gouden toekomst „Bij de herindeling spiegelden de politi ci Schouwen-Duiveland een gouden toe komst voor. De bomen reikten tot in de hemel. Maar wanneer je alle flaters en kostenstijgingen sindsdien eens op een rij zet, dan is er eerder sprake van roof bouw. Met name ten koste van ouderen. Talloze miljoenen zijn er gestopt in ex terne onderzoéken voor de gemeente, het openbaar vervoer brokkelt af, de las ten rijzen de pan uit. Ik betaal dit jaar de helft meer aan onroerendzaakbelas- ting. Wat is er dan terecht gekomen van de bewering dat de tarieven worden aangepast om de waardestijgingen van woningen te compenseren? Dit is geen inflatiecorrectie meer. Ik voel me bela zerd en niet alleen ik! Als ouderenbond organiseren we ook reisjes. Je staat er van te kijken hoe vaak we de laatste tijd te horen krijgen: 'we doen het maar niet, want we kunnen het geld niet mis sen'. Meer dan ooit. De gemeente had vier jaar geleden bij de reorganisatie écht in het eigen vlees moeten snijden. Nu zijn er via de voordeur een paar ambtenaren bedankt voor de moeite, terwijl er aan de achterkant onder het mom van de werkdruk weer zijn binnen gehaald. Wanneer je die salarissen bij elkaar optelt, had de gemeenschap nu niet krom hoeven te liggen! Dat heeft niets met de betrouwbaarheid van onze bestuurders te maken, veel meer met on kunde." Of het elders zoveel beter is? „Dat weet ik niet, maar ik heb met Schouwen-Duiveland te maken." V erenigingsgebou w Zo, dat ei is gelegd. Wat Van Wezel min stens zo steekt, is 'het gesol' met de dorpshuizen en overige gemeentelijke accommodaties, waaronder het vereni gingsgebouw van de Anbo aan de Pater nosterstraat in Zierikzee. De dreigende sluiting van het bondsgebouw symboli seert voor hem de wijze waarop met ouderenbelangen wordt omgesprongen. „Ik blijf zeggen dat ouderen niet zielig zijn. Ze moeten zich ook niet zielig op stellen. Aan de andere kant moet de ge meenschap, de politiek in het bijzonder, ouderen ook niet zo makkelijk afschrij ven. Ik overweeg serieus voor de ge meenteraadsverkiezingen volgend jaar onder onze achterban op te roepen tot een boycot. Als er toch zo weinig reke- foto Marijke Folkertsma ning wordt gehouden met ouderen, waarom zouden ze dan nog de moeite nemen te gaan stemmen? Ja. wanneer het aankomt op vrijwilligerswerk, dan zijn ze goed genoeg! Wanneer de 'zieligheidsfactor" op zijn persoonlijke situatie wordt losgelaten, valt op dat Van Wezel nog niet van plan is zich over te geven aan de tand des tijds. Al bracht het herseninfarct, een prop die de bloedtoevoer naar een deel van de hersenen afsloot, hem 'totaal van de kook'. „Ik voelde me niet goed en heb de dokter gebeld. Het volgende wat ik me herinner, is dat ik in het zie kenhuis wakker werd. Ik besefte goed waar ik was, maar kon niet meer pra ten. Geen nee of ja meer zeggen. Een ramp! En mijn 'waterhuishouding' raak te ook ontregeld. Maar het is allemaal aan het herstellen. Ik ben alweer voor tachtig procent de oude. Ik kom eraf! Nog twee tot drie weken denk ik zelf en dan is het achter de rug. Ik heb ontzet tend veel geluk gehad. Anderzijds moet je er ook tegen vechten, zo lang je nog kvrnt kiezen tussen een verzorgingshuis en zelfstandig blijven wonen. In een ver zorgingshuis zou ik indommelen. En ik kan me met de beste wil van de wereld niet voorstellen dat mijn leven al is afge lopen." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het juridische gevecht over sloop- en bouwver gunningen van het nieuwe Mid delburgse theater bereikt van daag een voorlopig hoogtepunt. De rechtbank in Dordrecht be handelt vandaag de bezwaren van omwonenden. De Generaal Berghuijskazerne is al lang gesloopt. Het theater zelf had er al bijna kunnen staan, als 'er geen tegenslagen waren geweest. De behandeling door de bestuursrechter heeft lang geduurd, geeft E. Koek- man, persrechter in Dordrecht toe. „Dat komt door de omvang van het dossier en door het feit dat er meerdere zaken spelen. Alle subzaken zijn nu bij elkaar geharkt." In de zomer van 2002 stapten omwonenden voor het eerst naar de bestuursrechter, nadat hun bezwaren door het college van B en W waren afgewezen. Ze probeerden via een kort ge ding de sloop tegen te houden. Tevergeefs, de bestuursrechter liet de sloop toe. Ruim een jaar later herhaalde de procedure zich, dit keer ging het over de bouwvergunning. Beide zaken zijn vervolgens overgedragen aan de rechtbank in Dordrecht, omdat de juridisch adviseur van de belangenvereniging, A. Holle man, rechter is geweest bij de Middelburgse rechtbank. De belangenvereniging hecht vooral veel waarde aan de zaak over de sloopvergunning, zegt Holleman. De schade die door de werkzaamheden is ontstaan, mag volgens Holleman niet mee wegen bij de beslissing van de rechtbank. „De bestuursrechter kijkt alleen of het bestuur juist heeft gehandeld. Voor de schade gaan we te zijner tijd naar de burgerlijke rechter." „Een uitspraak van de recht bank in ons voordeel, geeft ons een stepping stone bij de burger lijke rechter over vergoeding van de schade. Het hele schade verhaal is belangrijk, omdat de gemeente zich op het standpunt stelt dat ze niet aansprakelijk is." De uitspraak volgt 'in het gun stigste geval' over zes weken, zegt Koekman. „Maar als ze er niet uitkomen, kan het nog een keertje verlengd worden." Bij een uitspraak in het voor deel van de gemeente, gaan de omwonenden in hoger beroep bij de Raad van State, voorspelt Holleman. Ook dan kan ge waagd worden om het werk stil te laten leggen in afwachting van de uitspraak. De gemeente kan overigens ook in hoger be roep. Als de omwonenden gelijk krij gen, hoeft dat niet meteen te be tekenen dat de vergunningen worden vernietigd. „Dat is af hankelijk van de motivering van de rechtbank. Als het om een ge brek aan motivering gaat, of als er iets onvoldoende onderzocht zou zijn, kan dat alsnog toege voegd worden", aldus een mede werker van de gemeente. „Een nieuwe beslissing op het oor spronkelijke bezwaar kan pre cies hetzelfde uitpakken." De uitspraak van de rechtbank kan de politieke discussie over de toekomst van de bouwput kruisen. De gemeenteraad neemt in mei een besluit, op basis van de rap porten over de technische en fi nanciële mogelijkheden. MIDDELBURG - Een 34-jarige drankrijder uit Kloosterzande is door de Middelburgse politie rechter 550 euro boete en zes maanden voorwaardelijke rijont zegging. In 2000 was verdachte al eens veroordeeld voor dronken rij den. Op de alcoholcursus werd hij toen geconfronteerd met het risicovolle gedrag waarvan niet alleen hij maar ook anderen het slachtoffer kunnen worden. Gis teren kwam het rijbewijs nog net niet in gevaar. Officier van justitie R. Rammeloo eiste 550 euro boete en zes maanden voor waardelijke rijontzegging. De politierechter nam de eis over. De man werd op 31 juli vorig jaar in Zaamslag betrapt met tweeënhalf keer zoveel drank op als is toegestaan. „Ik had zes flesjes bier gedronken en een jointje gerookt." Hij dacht dat zijn lichaam de alcohol intussen wel afgebroken had. die tot stand komt door een ont moeting tussen jonge en oudere Bruenaren. Kinderen van de ba sisschool worden uitgenodigd via interviews de verhalen van hun grootouders (of buren et ce tera) op te tekenen. Deze wor den op grote borden tentoonge steld. Een aantal kinderen draagt tussen de optredens van de koren door, tekst voor. BURGH-HAAMSTEDE - Een 25-jarige inwoner van Burgh-Haamstede is gisternacht in zijn woning aangehou den door de politie in verband met mishandeling en be dreiging van zijn achttienjarige huisgenoot. Tijdens een ruzie sloeg hij de jongeman in het gezicht en dreigde hij hem te steken met een keukenmes. De twist verplaatste zich naar buiten, waar de 25-jarige een fietsenrek naar zijn huisgenoot gooide. Zijn slachtoffer kon het rek nog net ontwijken. De dader is overgebracht naar het Huis van Bewaring in Middelburg. Volgens de politie ligt de oorzaak van de ru zie in de relationele sfeer. TERNEUZEN - Het nieuwe advies- en steunpunt huise lijk geweld in Zeeland moet op 1 januari in werking tre den. Zo komt er één meldpunt voor huiselijk geweld, waar de klachten worden beoordeeld en ook sneller hulp aan slachtoffers kan worden geboden. Naast de Zeeuwse ge meenten, de provincie en het ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport (VWS) werken ook politie en justi tie en andere instellingen die zich met huiselijk geweld be zighouden mee aan het project. De raadscommissie Samenleving in Terneuzen vergadert dinsdag over de instelling van het advies- en steunpunt. Deelname kost de gemeente tot en met 2007 ruim 8000 eu ro. Het gaat om een driejarig proefproject dat grotendeels wordt gefinancierd door het ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport (VWS) en de provincie. Na afloop van de proefperiode zullen de kosten aanzienlijk hoger zijn, omdat de bijdrage van VWS dan wegvalt en het onbe kend is hoe hoog de subsidie van de provincie zal zijn. ZIERIKZEE - Bij zijn woning is dinsdagmiddag een 45-ja- rige automobilist uit Zierikzee aangehouden nadat hij on der invloed van alcohol een aanrijding had veroorzaakt. De man reed omstreeks kwart over vier uur op de Lange Nobelstraat in Zierikzee met zijn auto tegen een stilstaan de vrachtwagen. Hij stapte even uit om naar de schade te kijken, stapte weer in en reed weg. Toen agenten bij zijn woning aankwamen, rook zijn adem naar alcohol waarop hij werd aangehouden en overgebracht naar het politiebu reau. Uit een afgenomen blaastest bleek clat hij ruim 3,5 maal de toegestane hoeveelheid alcohol had gedronken. Ter plekke werd zijn rijbewijs ingenomen. De man kon na verhoor met een dagvaarding op zak weer naar huis. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 36-jarige Duitser wegens dronken rijden ver oordeeld tot 790 euro boete en zes maanden voorwaarde lijke rijontzegging. De Duitser heeft geen vaste woon- of verblijfplaats. De man werd op 29 april vorig jaar in Rilland betrapt. Hij reed in een bestelauto met een alcoholgehalte van 575 mi crogram in zijn bloed, bijna drie keer zoveel alcohol als is toegestaan. De Duitser werd ook veroordeeld voor het rij den zonder rijbewijs. Zijn rijbewijs is eerder al voor het leven in beslag genomen. door Ali Pankow BURGH - Museum De Burghse Schoole van de Stichting Wester- schouwen Kultureel is zowel aan de binnen- als aan de bui tenkant in het nieuw gestoken. Het onder de aandacht brengen van de historie blijft echter ook in het nieuwe seizoen de belang rijkste doelstelling. Dat seizoen begint zaterdag met de officiële opening door wethouder W. Ren den. De vernieuwing aan de buiten kant betreft het voegwerk van de gevel dat in de opdracht van de gemeente is verricht. De Burghse Schoole heeft er een extra monumentale uitstraling door gekregen. Het kleine museum komt dit sei zoen met drie wisseltentoonstel lingen en een presentatie van oude schoolfoto's. Met de exposi tie over het leven in en rond het kasteel speelt De Burghse Schoole in op het Jaar van het Kasteel. Verder schenkt het museum aan- VLISSINGEN - In Vlissingen zijn in de nacht van maandag op dinsdag vier mannen in de leef tijd van 27 tot en met 33 jaar aangehouden wegens geweldda dig gedrag. De twee Middelburgers en twee Vlissingers belaagden rond 1.00 uur de bewoner van een huis aan de Gravestraat. Ze uitten be dreigingen en gooiden een ruit in. Ze zijn aangehouden en ver hoord. Een van hen, een dertigja rige Middelburger, is na verhoor in vrijheid gesteld, de andere drie zijn in verzekering gesteld voor verder onderzoek. De oor zaak ligt in de relationele sfeer. dacht aan de plannen voor herle ving van de ringwalburgen in de nabije toekomst. Een land schapsarchitectenbureau heeft in opdracht van Staatsbosbe heer een plan gemaakt voor een gedeeltelijke reconstructie van de vroeg Middeleeuwse ringwal- burg. Die was in het grijze verle den achter De Burghse Schoole gelegen en de kern Burgh ver leent zijn naam eraan. In het mu seum wordt een presentatie ge geven van het reconstructie plan. In het oude klaslokaaitje uit de tijd van Ot en Sien is dit keer een wisselexpositie gewijd aan de 'Kennis der Natuur'. Het was destijds niet gebruikelijk met de klas de natuur in te trekken. De natuur werd de school binnenge haald met schoolplaten, opgezet te dieren en boekjes. Als resultaat van de vorig jaar ingezette zoektocht naar oude schoolfoto's is er het komend sei zoen al een fraaie collectie kiek jes en klassenfoto's te zien die door oud-leerlingen bijeen is ge bracht. Wethouder Renden opent het sei zoen 2005 voor de Burghse Scho- le zaterdagochtend om 11.00 I STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Sportpark Den Hogen Block, 13.30 uur- Schoolvoetbalcompeti- tie (voor jongens), 13.30 uur; Muziekschool, 19.00 uur: Informatieda gen accordeon, dwarsfluit, gitaar, kope ren blaasinstrumenten en saxofoon. Advertentie www.autovermeulen.nl (Advertentie) liet alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37