»zc Eigen plek Cliëntenraad vereiste Museum toont Walcherse rouwkleding en -gebruiken Stenen golfbreker doet zijn intrede SPRINT PHOT Bomen gekapt voor reclamezuil Doelgroep moet ook zelf met voorstellen komen Goes verlost van fileleed Voorwaardelijke boete voor klap Boete voor huiselijk geweld Overval op Café Kanaalzicht Luchtig Redactie: 0113-315649 iuwvv.pzc.nl r.mail:redactie@pzc.nl .postbus 31,4460 AA Goes iH\/prtentie-exploitatie. Kd en Midden-Zeeland: 0113-315520; Ïeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; (lationaal: 020-4562500. «oensdag 6 april 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland HnnrAli Pankow vooraf is gegaan. Volgens de wet- Meer dan tot op heden het geval informeren", aldus Houteka- van een onafhankelijk voorzit- bruik te moeten maken van wi; Q«r houder doet de omvorming van is geweest, zullen de leden van mer. Volgens hem is er voorlo- ter in de persoon van S. Loscha- selende locaties en opteren dei >r AM Pankow ZIERIKZEE - Wethouder G. Houtekamer acht het een be- langrijke vereiste dat de zojuist •gevormde Cliëntenraad Schou wen-Duiveland voor Werk, Inko men en Zorg (WIZ) een eigen krijgt in het Zierikzeese ge meentehuis. Op dit moment wordt nog onderzocht hoe dit adviesorgaan beter gefaciliteerd fikan worden met een zelfstandi ge kantoorruimte met één of 'meerdere werkplekken. !:„Als die eigen plek er eenmaal is. zal daar ook het wekelijks spreekuur voor de minima wor den gehouden", zegt J. Hendrik- se van die Cliëntenraad. Doel San dat spreekuur is verborgen armoede boven tafel krijgen en advies geven aan mensen die de I Mndjes niet meer aan elkaar 1 kunnen knopen. Nu nog wordt 'L';M wekelijks spreekuur gehou den op woensdagochtend in het '^MFC in Zierikzee. .Adviseren Belangrijkste taak voor de Cliën tenraad is het adviseren van het gemeentebestuur over beleid voor werk, zorg en inkomen. De ze raad fungeert derhalve als stem van de doelgroep, de cliën ten van de afdeling WIZ. Wet houder Houtekamer zegt daar grote waarde aan te hechten. De vorming van de Cliëntenraad is weliswaar een wettelijke ver plichting, maar de wethouder- geeft aan ook behoefte te heb- f ben aan die wisselwerking met de doelgroep. Houtekamer stelt zich dan ook een ander functioneren van deze - raad voor dan het Cliëntenplat- n form dat er sinds mei 1999 aan doorHarmen van der Werf vooraf is gegaan. Volgens de wet houder doet de omvorming van platform naar raad recht aan de erkenning van het belang van cliëntenparticipatie. In zijn op tiek zijn de afgelopen jaren be doeld geweest om het platform voldoende ervaring, vaardighe den en deskundigheid te laten opdoen en is het nu tijd de knop om te zetten. Meer dan tot op heden het geval is geweest, zullen de leden van de Cliëntenraad hun invloed moeten laten gelden op het be leid van de afdeling WIZ. „Vroe gen wij als gemeentebestuur tot nu toe advies over voorgenomen beleid, nu zal dat vooral anders om gebeuren en zal de Cliënten raad ons in het eerste stadium van beleidsontwikkeling gaan informeren", aldus Houteka mer. Volgens hem is er voorlo pig geen extra geld gemoeid met de installatie van de Cliënten raad. Voor de te maken kosten kan het huidige budget vooralsnog gehandhaafd blijven. Wat wel verandert is het voorzitterschap van de nieuwe raad. Het Cliën tenplatform maakte gebruik van een onafhankelijk voorzit ter in de persoon van S. Loscha- coff-de Kanter, oud-wethouder van de gemeente Brouwersha ven. De nieuwe Cliëntenraad kiest overeenkomstig de verorde ning de voorzitter uit haar mid den. De raad wordt momenteel voorgezeten door E. van de Vree. De leden van de Cliënten raad voelen er weinig voor ge bruik te moeten maken van wis selende locaties en opteren der halve voor een eigen kantoor ruimte in het gemeentehuis. Houtekamer zegt begrip te heb ben voor die wens. Zo lang dat zelfstandige kantoor er echter nog niet is, maakt de raad ge bruik van incidenteel beschikba re vergaderruimte, eveneens in het gemeentehuis. GOES - Het is gelukt. Automobi listen die Goes in- en uitreden via de Anthony Fokkerstraat, hadden gisteren geen centje pijn. De gemeente Goes had ge leerd van de verkeersellende van maandag, veroorzaakt door de aanleg van een nieuwe roton de in de Fokkerstraat. Jïjdens de ochtendspits waren gisteren op de Fokkerstraat ge- jvoon twee rijstroken beschik baar tot negen uur. Het verkeer moest zich maandag nog over slechts één rijbaan wurmen, wat tot voor Goes ongekende Om het verkeer goed de stad uit te krijgen, kondigde Goes maan dag al aan een omleidingsroute te maken: van de Fokkerstraat, Via de Albert Plesmanweg en de jfemjnStuartweg over de terrei- nen.van twee bedrijven richting de Deltaweg (Goes-Zierikzee). Het uitgaand verkeer kan zo de plaats mijden waar de nieuwe rotonde komt. Wennen De omleidingsroute was tegen drie uur gereed. Het was voor veel automobilisten in het begin wel wennen, vertelde gemeen teambtenaar C. van Belzen, maar aan het einde van de mid dag stroomde het verkeer al- tveer lekker door. Het leek zelfs piinder druk dan gewoonlijk op de Fokkerstraat. Het werk aan de rotonde in de Fokkerstraat ter hoogte van de Nansenbaan (de weg naar bedrij venterrein De Poel II met onder de garageboulevard) duurt tot eind mei, begin juni. Na drie a vier maanden moeten dan nog de toplagen van het wegdek wor den aangebracht. Dat gebeurt'in twee nachten. Zeelandhallen pe gemeente Goes laat ondertus- sen ook een nieuwe ontsluiting ■naken op de eerste rotonde in de Fokkerstraat richting de Zee- fandhallen. Het fietsverkeer tus sen Goes en het Poelbos en Hein- kenszand moet daarvoor omrij den over een deels onverharde weg op het terrein van de Zee landhallen. Dit is niet ideaal, er kent een gemeenteambtenaar, ■naar het gaat om een tijdelijke voorziening. De ontsluiting voor •de Zeelandhallen moet 1 juni af ja]n. Het leed voor de fietsers, onder wie veel scholieren, is dan ook geleden. door Maurits Sep WESTKAPELLE - Twintig paal hoofden bij Westkapelle en Vlis singen worden vervangen door stenen golfbrekers. Dat is veili ger en goedkoper in onderhoud. Waterschap Zeeuwse Eilanden wil volgend jaar beginnen met de vervanging van de houten pa len. Het gaat om zogenoemde ge koppelde paalhoofden: twee rijen palen die met dwarsbalken met elkaar zijn verbonden. Tij dens onderhoud moeten mede werkers van het waterschap over de dwarsbalken lopen. Dat is gevaarlijk. De paalhoofden hebben zwaar te lijden van de sterke stroming bij de dijk van Westkapelle en de boulevard van Vlissingen. Dat stelt bijzon dere eisen aan de nieuwe con structie. Daarom wordt gekozen voor strekdammen van breuk steen. Op de koppen van de dam men komen stenen van drie tot zes ton. Het aanleggen van de stenen strekdammen kost 5,4 miljoen euro. Het algemeen bestuur van het waterschap moet deze uitga ve nog goedkeuren. De jaarlijk se kosten voor onderhoud zijn daarentegen lager dan die voor de houten paalhoofden. Ook zijn de stenen strekdam men beter voor het milieu. De huidige paalhoofden zijn van tropisch hardhout gemaakt. Sommige houten palen die wor den weggehaald, worden wel licht hergebruikt in de haven van Hoedekenskerke. Daar moe ten ze een golfbreker vormen, ter bescherming van de water sportvereniging. Volgens Zeeuwse Eilanden is echter nog niet zeker dat de pa len daarvoor ook geschikt zijn. Ze zijn naar schatting twaalf meter lang. Eerst moet onder zocht worden of dat lang genoeg is. In de haven van Hoedekens kerke ligt een dikke sliblaag. Handhaven De vervanging van houten paal hoofden door stenen strekdam men blijft beperkt tot de gekop pelde paalhoofden bij Westka pelle en Vlissingen. Alle andere paalhoofden langs de kusten van Walcheren en Schou wen-Duiveland blijven gehand haafd. De kinderen kunnen zo lekker op en rond de palen spe len. Net als meeuwen trouwens, die ze ook als rustplaats gebrui ken. Het telt ook zo gemakke lijk: 'Waar liggen jullie? Tussen het vierde en vijfde paalhoofd vanaf de trap.' En ze zijn ge woon fotogeniek. Redenen genoeg om de paalhoof den te behouden. Het is dus maar goed dat het waterschap Zeeuwse Eilanden heeft beslo ten ze niet weg te halen. „Gelukkig", verzucht Herma Kemper uit Zoutelande. „Ze zijn zo beeldbepalend voor de Zeeuwse kust. Als je een foto ziet met paalhoofden, weet je meteen dat het Zeeland is." Toch is overwogen om de dubbe le rijen palen geleidelijk weg te halen. Het waterschap zorgt voor het onderhoud en wil dat slimmer en goedkoper doen. Al in 1990 lag de vraag op tafel: moeten de paalhoofden blijven? Toen luidde het antwoord: ja. Nu het waterschap opnieuw na denkt over het onderhoud er van, is wederom vastgesteld dat de palen niet weg mogen. „De palen spelen een rol bij het ophogen van de stranden door Rijkswaterstaat"verduidelij kt Hans Everaers van Zeeuwse Ei landen. Door die palen wordt het zand beter vastgehouden. door Selma Osman VEERE - Gesloten luiken, bos sen 'liekstro' voor de deur en mannen en vrouwen maanden lang gehuld in dofzwart. Als er eind negentiende en begin twin tigste eeuw iemand gestorven was, was dat voor iedereen dui delijk. Museum De Schotse Hui zen in Veere heeft een expositie ingericht over rouwkleding en rouwgebruiken op Walcheren. Het thema 'In 't Akelig Zwart' is gekozen als tegenhanger voor de vorig jaar gehouden tentoonstel ling Kleur-Rïjk gekleed. De kleu rige streekdracht heeft plaatsge maakt voor de stemmige kle ding die tot in de vorige eeuw werd gedragen na een sterfge val. In Arnemuiden komt rouw kleding zelfs nu nog voor. De expositie laat zien dat er drie gradaties zijn: zware, halve en lichte rouw. Soms hulden mensen zich wel twee jaar lang in het dofzwart. Sieraden ver dwenen in de kast, op oorijzers en keelknopen na. „Anders kon je je muts niet op je hoofd hou den of je boezeroen niet slui ten", zegt conservator H. van den Broeke van het museum. Bij halve rouw (zes maanden voor kleinkind, grootouder, broer of zus) zijn de stoffen zwart met ingeweven bloem- of andere motieven en soms een klein beetje wit. Beide periodes werden afgeslo ten met lichte rouw, die ook ge dragen werd na het overlijden van ooms en tantes en neven en nichten. De stoffen zijn licht met zwarte patronen en er zijn ook weer wat sieraden bij, maar geen bloedkoralen. De rouwkleding ging voor het eerst aan op de dag van de be grafenis. Vrouwen waren daar bij niet welkom. Lijkdragers kauwden op rozemarijn en wijn ruit om de stank te verdrijven. Rond het overlijden zijn eind ne gentiende en begin twintigste eeuw veel gebruiken. Bundels stro naast de voordeur (mannen rechts, vrouwen links) en dichte luiken gaven onmiddellijk aan dat er in het huis iemand was ge storven. Vitrage en andere over bodige versierselen werden weg gehaald en spiegels omgedraaid. Iedereen hield zich aan die re gels, anders werd er volgens Van den Broeke schande over ge sproken. De luiken bleven zes weken dicht. Zelfs baby's werden in een doop- jurkje in lichte rouw gedoopt als hun moeder in het kraambed was gestorven. Aan het begin van de vorige eeuw was er veel kindersterfte. „Er zijn mensen die nooit meer uit de rouw zijn gekomen, zo snel volgden de ge vallen elkaar op." Tentoo?istelling: In 't Akelig Zwart, t/m 31 oktober in De Schotse Huizen in Veere. Open: ma t/m zo 13.00-17.00 uur. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 41-jarige inwoner van Zierikzee wegens mis handeling van zijn vader conform de eis veroordeeld tot 200 euro boete voorwaardelijk. De verdachte kon zich op 27 augustus vorig jaar in Zierikzee niet langer beheersen tijdens een hoogoplopende ruzie met zijn vader. Toen hij in zijn auto was gestapt had zijn vader in een felle reactie de portier van de auto vastgepakt. Vervolgens was de zoon uitgestapt en had hij zijn vader een tand door zijn lip geslagen. Ook liep de vader kneuzingen op. De ruzie is inmiddels bijgelegd. De vader had de aangifte willen in trekken, maar dat kon niet meer. Met deze omstandighe den werd rekening gehouden in de strafmaat. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen veroordeelde gisteren een 37-jarige in woner van Bruinisse voor huiselijk geweld tot 200 euro boete. De verdachte kreeg op 7 september vorig jaar na een uitje bij thuiskomst ruzie met zijn vriendin. De con frontatie escaleerde in een handgemeen. Toen de vrouw naar bed wilde gaan, pakte hij haar beet en sloeg hij haar bewusteloos. Zijn vriendin hield aan de knokpartij twee blauwe ogen over. De man gaf toe daarvan te zijn ge schrokken. „Maar ze heeft mij gekrabd." Met het incident kwam ook een eind aan de relatie van twee jaar en de trouwplannen. Volgens officier van justitie R. Rammeloo was 200 euro boete en een week voorwaardelijke gevange nisstraf een passend, maar de politierechter hield het bij de boete. MIDDELBURG - Drie mannen hebben in de nacht van maandag op dinsdag, even voor twee uur, Café Kanaal- zicht in de Middelburgse Stationsstraat overvallen. On der bedreiging van twee wapens heeft het drietal een be drag van meer dan duizend euro buitgemaakt in het café, dat in de volksmond De Reutel wordt genoemd. Een van de aanwezigen, een 27-jarige Middelburger, moest van de overvallers ergens anders gaan staan en kreeg enkele klappen. Van een andere bezoeker werden enkele honderden euro's meegenomen. Na de overval lie pen de mannen volgens een getuige door het voetganger stunneltje naast het station richting Dauwendaele. De mannen spraken Nederlands/Surinaams/Antilliaans, waren donkergetint en hadden een lengte van rond de 1.80 m. Ze waren tussen de 20 en 25 jaar oud. Twee van hen droegen een zwarte winterjas, de derde had een blau we winterjas aan. Verder droegen ze alledrie een spijker broek en sportschoenen. Getuigen kunnen zich melden op het bureau in Middelburg, Achter de Houttuinen, of bel len met 0900-8844. Paalhoofden: een vertrouwd beeld langs de kust van Walcheren en Schouwen-Duiveland, en dat zal ondanks de vervanging door stenen golfbrekers bij Westkapelle en Vlissin gen, ook zo blijven. foto Lex de Meester Paalhoofden bij Westkapelle en Vlissingen gedeeltelijk vervangen door strekdammen Bovendien is geleidelijk verwij deren geen optie. Als één paal hoofd verdwijnt, valt het hele systeem in duigen. Everaers: „Het is een ketting. Je kunt er geen schakel uithalen. Het ef fect zou zijn dat bij het volgen de paalhoofd meer zand weg spoelt. Dus één weg kan niet en allemaal weg willen we niet." Ook al niet omdat dan het beeld van de Zeeuwse kust ingrijpend zou veranderen. „Paalhoofden horen bij de Walcherse en Schouwse kust", beaamt hij. Herma Kempers kinderen speel den op en rond de palen, net als die van Andreas Krebbers en Martha Willemsen uit het Duit se Romrod. Zij liggen in het zon netje, hun kinderen zijn met een schepnetje in de weer. Structuur De paalhoofden geven 'struc tuur aan het strand', vindt Kreb bers. „Je weet hoe ver je bent op het strand. Je kunt de vakken tellen. En je ziet hoe ver het wa ter is. Je kunt zien hoe het op komt." In hun fotoboeken zitten flink wat zelfgeschoten beelden van de Zeeuwse paalhoofden. Kreb bers denkt dat zelfs in hun woonkamer een foto met paal hoofden staat. Ook in de albums van Herma Kemper komen ze vaak voor. Vooral het spel met de golven be koort haar. Voor de kust van Zoutelande is de zee vaak vrij kalm, weet zij. „Maar de paal hoofden geven een effect aan de vlakke zee." De Zoutelandse kan dus lang blijven genieten van de paal hoofden. Waterschap Zeeuwse Eilanden laat ze staan. Boven dien wordt een 'schadecatalo- gus' gemaakt, kondigt Everaers aan. Daarin wordt vermeld in welke staat de palen nu zijn en wanneer ze vervangen moeten worden. Langs de kusten van Walcheren, Noord-Beveland en Schou wen-Duiveland staan 98.000 pa len. door Jannes Goedbloed MIDDELBURG - Bij de toegang van Vlissingen vanaf de A58 zijn zonder kapvergunning vijf tien bomen weggehaald. De ver moedelijke reden is het zicht baar maken van een nieuwe re clamezuil. Het is onduidelijk wie de dader is, maar gemeen teambtenaren verdenken de ei genaar van de zuil. De reclamezuil werd in septem ber opgericht bij bedrijventer rein Edisonpark in het parkje in de driehoek tussen de Sloeweg, de Veerhavenweg en het Buiten havenpad. Wie op dit moment dit parkje bezit, is onduidelijk. Volgens J. Schroevers van de ge meente is er een overeenkomst gesloten met de eigenaar van de zuil, maar voor verdere informa tie verwijst hij naar wethouder M. Verhagen-van der Ent. „We hebben intern afgesproken dat alle communicatie via haar loopt." Verhagen is samen met de rest van het college van burgemees ter en wethouders naar Hasselt voor de voorjaarsconferentie. Verhagen: „Ik heb geen kans ge had om te overleggen met mijn ambtenaren over de details. Ik weet alleen dat er zonder ver gunning bomen zijn gekapt. 'Om te zeggen dat het de eigenaar van de zuil is die het gedaan heeft, lijkt me echter voorbarig. Volgende week dinsdag zal het college zich buigen over de ma nier waarop we deze zaak gaan aanpakken." A. Riemens van de afdeling Be heer vertelt wat de mogelijke sancties zijn. „Degene die ge kapt heeft, of het nou de eige naar van de zuil is of niet, kan alsnog een aanvraag doen voor een kapvergunning. Wanneer de ze wordt afgewezen moet hij in ieder geval de bomen vervan gen. Degene die de aanvraag moet verwerken, heeft echter va kantie." Voor raadsleden N. Peters van D66 en M. Walraven-van der Sloot van Souburg-Ritthem is het echter duidelijk dat die ver gunning niet verleend zal wor den. Peters: „Er is vastgelegd in het Groenstructuurplan dat het parkje groen moet blijven en dat die bomen moeten blijven staan." Ook is het voor Peters duidelijk dat de eigenaar de da der is. „Ik hoorde toevallig vori ge week dat de eigenaar had geïnformeerd of hij een kapver gunning kon krijgen. De ambte naar werd ontzettend kwaad en zei dat hij naar die vergunning kon fluiten. En nu zijn de bo men weg. Het is maar goed dat niemand durft te vertellen wie die eigenaar nou is, want anders zou ik op zijn stoep gaan staan bij wijze van spreken." Hond doodgebeten VLISSINGEN - In Vlissingen heeft een hond een andere hond doodgebeten. De dader, een krui sing pitbull met bullterrier, was naar buiten geglipt, waar hij het kleine hondje beetpakte en niet meer losliet. De eigenaar van de pitbull heeft afstand gedaan. zeeuwse almanak Half de veertig wordt ze ko mende maand, die Middel burgse, maar ze gaat daar geenszins onder gebukt. Ze is nog statig recht van lijf en le den, hoewel er af en toe eens eentje knarst. En zo zachtjes aan strijken de jaren wat pati na over haar persoon. Ze weet het allemaal met glans te dragen. Geen vuiltje aan de lucht, zou je zeggen, of het moet daar door een sek segenoot gekomen zijn. Vrouwen zijn onbarmhartig in die dingen. Zo ook vijfjarig buurmeisje Lotte, die zich met broer en ouders een mid dag aangenaam verpoosde bij de Middelburgse. Scherp tu rend boog het grietje zich naar voren. En vroeg luchtig: „Hoe kom jij aan die kreukels in je nek?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35