Pluumpot-huisjes op Ecoparks I Museum toont rouwgebruiken PZC EEN G Bruniversails op nautische toer Zonnebril op ster Timmerfabriek dwingt alleenrecht levering vakantiewoningen af Kampioenschap handboogsport Sixties-band en jamsessie Tholen Theater Zestiende keer Dogshow in Goh Harmonie in 's- Heer Abtskerke www.plan-nederland.nl WERKT Nu meer zonne brillen dan ooit! woensdag 6 april 2005 door Freek Janssen KORTGENE - Timmerfabriek De Pluumpot uit Sint-Maartens dijk heeft bij de voorzieningen- rechter voor elkaar gekregen dat zij als enige vakantiehuizen mag leveren aan Villapark De Paardekreek in Kortgene. De af nemer, projectontwikkelaar Eco parks uit Noordwelle, kocht huisjes in bij een ander bedrijf, ondanks een bindend contract met De Pluumpot. Het nieuwe vakantiedorp bij camping De Paardekreek in Kortgene telt zeventig vrijstaan de woningen en 28 dijkwonin gen. De huisjes zijn ontworpen door directeur T. Muller van De Pluumpot en directeur L. Stra- ijer van Ecoparks. Maar omdat de levering niet snel genoeg ging naar de zin van Ecoparks, kreeg een ander bedrijf (VDM Woningen uit Drachten) de op dracht om huisjes af te leveren. De Pluumpot vermoedt zelfs dat Ecoparks de ontwerptekeningen aan de concurrent heeft ver strekt. De bouwpakketten van VDM zouden identiek zijn aan die van De Pluumpot. De directie eiste bij de voorzie- ningenrechter in Middelburg dat Ecoparks geen vakantiehui zen meer mag bestellen bij een ander bedrijf. Als de ontwikke laar zich daar niet aan houdt, dan eist de timmerfabriek een dwangsom van 25.000 euro per huis. Ook wil De Pluumpot de ontwerptekeningen terugheb ben, zodat die niet meer in ver keerde handen kunnen vallen. Ecoparks wierp tegen dat De Pluumpot niet aan haar ver plichtingen voldeed om tijdig af te leveren. Het tempo van één of twee woningen per week zou te laag zijn. Ontwerp De rechter gaf de timmerfabriek gelijk. Over de snelheid van leve ring was tussen de twee partijen niets afgesproken. Dat de ver koop beter hep dan de ontwikke laar had voorzien en dat de va kantiehuizen daardoor eerder moeten worden opgeleverd, is niet de schuld van de leveran cier. De vordering van de teke ningen wees de rechter af. De Pluumpot kan niet bewijzen dat de bouwpakketten zijn geba seerd op haar ontwerp. De uitspraak van de rechter is zeker niet het einde van het con flict. Volgens Muller van De Pluumplot zijn na de uitspraak nog twee huisjes van VDM afge bouwd. Zijn advocaat, J. Hommel, zegt dat Ecoparks zelfs heeft laten weten het vonnis aan de laars te lappen: „Ze leggen het kort ge ding naast zich neer en willen van de overeenkomst af. Daar door Selma Osman VEERE - Gesloten luiken, bos sen 'liekstro' voor de deur en mannen en vrouwen maanden lang gehuld in dofzwart. Als er eind negentiende en begin twin tigste eeuw iemand stierf, was dat aan de vele gebruiken af te lezen. Museum De Schotse Hui zen in Veere heeft een expositie ingericht over rouwkleding en rouwgebruiken op Walcheren. Het thema 'In 't Akelig Zwart' is gekozen als tegenhanger voor de vorig jaar gehouden tentoonstel ling Kleur-Rijk gekleed. De kleu- YERSEKE - Zeeuwse handboog schutters nemen het zondag te gen elkaar op in de schiethal van Sint Sebastiaan in Yerseke. De eerste serie wedstrijden om het Zeeuws kampioenschap bij de recurveschutters begint om 10.00 uur. De compoundschut- ters zijn om 15.00 uur aan zet. Alle handboogschutters uit Zee land kunnen meedoen en wel in de categorieën heren, dames, ve teranen 50-plus en junioren. De schiethal staat in Yerseke in de Burenpolder, aan de Industrie weg 17. rige streekdracht heeft, plaatsge maakt voor de stemmige kle ding die tot in de vorige eeuw werd gedragen na een sterfge val. In Amemuiden komt rouw kleding zelfs nu nog voor. De expositie laat zien dat er drie gradaties zijn: zware, halve en lichte rouw. Soms hulden mensen zich wel twee jaar lang in het dofzwart. Alle overbodige sieraden ver dwenen in de kast. Oorijzers en keelknopen werden wel getole reerd. „Anders kon je je muts niet op je hoofd houden of je boezeroen niet sluiten", zegt conservator H. van den Broeke van het museum. Bij halve rouw (zes maanden voor kleinkind, grootouder, broer of zus) zijn de stoffen zwart met ingeweven bloem- of andere motieven en soms een klein beetje wit. Beide periodes werden afgeslo ten met lichte rouw, die ook ge dragen werd na het overlijden van ooms en tantes en neven en nichten. De stoffen zijn licht met zwarte patronen en er zijn ook weer wat sieraden bij zoals mutsenspelden en -bellen en halskettingen van git of gra naat. Bloedkralen werden tij dens de rouwperiode nooit ge dragen. De rouwkleding ging voor het eerst aan op de dag van de be grafenis. Vrouwen waren daar bij niet welkom. Lijkdragers kauwden op rozemarijn en wijn ruit om de stank te verdrijven. Rond het overlijden zijn eind ne gentiende en begin twintigste THOLEN - Coverband My Gene ration treedt zaterdag op in het Thoolse eetcafé The Sixties en zondag is daar weer een jamses- My Generation speelt muziek uit de jaren zestig. Het concert begint om 22.00 uur. De blues-rock jamsessie is zondag vanaf 16.30 uur. Speciale gast is de uit Breda afkomstige muzi kant Fernando Lewis die onder anderen met André Hazes, Mar co Borsato en Trijntje Ooster huis heeft gewerkt. GOES - Theatergroep Balans speelt zondagavond 17 april het stuk 'Beter dan Adam!?' bij het Leger des Heils in Goes. In het stuk belicht Balans op ei gen wijze het scheppingsver haal. Theater, dans, mime en muziek spelen een belangrijke rol. Het optreden., dat geschikt is voor kinderen vanaf zeven jaar, begint om 19.00 uur. eeuw veel gebruiken. Bundels stro naast de voordeur (mannen rechts, vrouwen links) en dichte luiken gaven onmiddellijk aan dat er in het huis iemand was ge storven. Vitrage en andere over bodige versierselen werden weg gehaald en spiegels omgedraaid. Iedereen hield zich aan die re gels, anders werd er volgens Van den Broeke schande over ge sproken. De luiken bleven zes weken dicht. „Voor kinderen moet dat verschrikkelijk zijn geweest", denkt de conservator. De Blitse koningin Victoria heeft volgens hem de trend gezet om rouwkle ding te gaan dragen. „Toen zij in 1861 in de rouw ging om haar man Albert, kwam zwart in de mode. In beschrijvingen van in boedels uit de achttiende eeuw komt rouwkleding nog niet voor." Baby's Zelfs baby's werden in een doop- jurkje in lichte rouw, gedoopt als hun moeder in het kraambed was gestorven. Aan het begin van de vorige eeuw was er veel kindersterfte. „Er zijn mensen die nooit meer uit de rouw zijn gekomen, zo snel volgden de ge vallen elkaar op." Tentoonstelling: In 't Akelig Zwart, t/m 31 oktober in De Schotse Huizen in Veere. Open: ma t/m zo 13.00-17.00 uur. om spannen wij een nieuw kort geding aan." Straijer van Eco- pai-ks wil inhoudelijk niet op de kwestie in gaan, maar zegt wel ook vervolgstappen te onderne men: „We hebben een spoedzit ting in hoger beroep aange vraagd. Het is schandalig hoe dit zich heeft afgespeeld. Wij waren op familiebezoek in Ame rika, toen we terugkwamen was het al gebeurd." De timmerfa briek had van de rechtszaak een spoedzitting gemaakt, omdat VDM al snel bouwpakketten zou afleveren. Een vrouw in lichte rouw droeg rond 1900 een rouwmutsje met klok ken eraan. foto Lex de Meester door Esme Soesman BRUINISSE - Bruniversails her leeft. Het oorspronkelijk uit de watersport voortgekomen evene ment lijkt de crisis van een paar jaar geleden voorbij. Nadrukke lijk is gekozen voor een nau tische invalshoek bij de vijftien de editie van het Bruse feest. Door de koppeling met bevrij dingsdag, donderdag 5 mei, is dit jaar bovendien sprake van een driedaags festijn in Bruinis- Bruniversails wordt vrijdag 6 en zaterdag 7 mei gehouden. De af trap van de feestelijkheden vindt echter donderdag 5 mei al plaats. Ligt tijdens bevrijdings dag de nadruk expliciet op her- inneiïngen en het daarin samen brengen van jeugdige en oudere inwoners van het vissersdorp, tijdens de twee Bruniversailsda- gen wordt het accent vooral op de water-sport gelegd. Bewuster dan ooit, schetsen organisatoren Rinie Duinhouwer (eigenaar Magnifiek) en Stoffel van den Berg (eigenaar Storm). Behalve visserij is watersport namelijk een belangrijke pijler van Bruinisse. De sluis van Bru is, na Enkhuizen, de drukste doorlaat van Nederland - stelt het tweetal. Bruniversails is oor spronkelijk zelfs voortgekomen uit een zeilfestijn dat georgani seerd werd door een Dordtse zeilclub. Om de niet-varende aanhang te vermaken werden di verse activiteiten aan de wal op gezet. Doorstart Enkele jaren geleden wilde het met het Bruse evenement echter niet meer zo vlotten. De zeilclub haakte af en de klad kwam in het enthousiasme van de plaatse lijke ondernemers. Op beschei den schaal is er wel meteen een doorstart gemaakt. „Want wat je kwijt bent, krijg je niet meer terug", zegt Van den Berg. De driekoppige (ook bakker Dick Spelt doet mee) organisatie wil Bruniversails beetje bij beetje weer uitbouwen. Want een acti viteit als Bruniversails zorgt er voor dat het dorp bruist én wordt gepromoot. Dat gebeurt vrijdag 6 mei onder meer met de nautisch getinte braderie (13.00-21.00 uur). De maiilie sfeer komt onder meer terus de aankleding van handelt I en kramen. Ander groot one - deel van deze dag is de Rdj van Bru (vanaf 17.30 uur) t doeld voor beginnelingen,^ ranen en A en B-amateurs. Er is kermis en er is livemuï bij verschillende horecaonden mingen op het dorp. Datzelfde geldt ook zaterdi I mei. Die dag wordt - naast 1 mis en braderie - gevuld mets der meer een watersport!» op het havenplateau (11.00® De dag voorafgaand aan Br® versails, bevrijdingsdag i mei, begint met een in (13.00 uur) van zo'n twintig] gervoertuigen en een opto van versierde fietsen. GOES - De Dogshow Go wordt zaterdag en zondag;1 houden in de ZeelandhalW Goes. De show vindt voor de zestien keer plaats. Dit jaar komen: Europa en Amerika in tok 1550 honden, verdeeld over': rassen. De dieren worden hun uiterlijk beoordeeld en keurd. De honden die doordi? gen tot de top, worden het sta daardmodel voor hun ras. i show start op beide dagen 3 10.00 uur. 's-HEER ABTSKERKE - M ninklijke harmonie EMM c Kruiningen geeft zaterdag vond een gratis lenteconcerti dorpshuis Versvliet in 's-Hff Abtskerke. EMM is de laatste jaren behoti lijk verjongd en dat blijkt uité muziekkeuze. Naast klassie! concertstukken speelt de harro; nie ook popnummers en folkm ziek. Het dorpshuis is geopea om 19.00 uur, het concert begL een half uur later en duurt ttf 20.30 uur. Collectanten gevraagd voor de collecte van 20 t/m 26 februari 2005 kijk op www.amnesty.nl of bel 020 626 44 36 Werken voor kinderen begint met een goed pion. En met betrokkenheid. Samen met honderdduizenden donateurs, duizenden vrijwilligers en lokale hulpverleners zet Pion (voorheen Foster Parents Plan) zich in voor kinderen. Dag in. dag uit. Plan werft fondsen in 15 landen, waaronder Nederland, en is actief in 45 ontwikkelingslanden. Miljoenen kinderen rekenen op ons. Het werkt eenvoudig. Je sponsort een kind en daar door de hele gemeenschap, met scholing, gezondheidszorg, bewustwording, inkomensverbetering en een verbeterde leefomgeving. Als je houdt van duurzame oplossingen, doe don mee. Een goed Plan is immers ook jouw plan. 020 - 549 55 55. Foster Parents Plan Nederland Werkt voor klnderea amnesty! 1 International! glazen! Ongeacht de sterkte! En dat INCL. GRATIS GL Bij Specsavers krijgt u bij elk montuur vanaf €39 altijd gratis standaard enkelvoudige glazen. Ongeacht de sterkte. Dat wist u waarschijnlijk al. Maar nu kunt u tijdelijk in plaats van standaard enkelvoudige glazen ook kiezen voor gratis enkelvoudige zonne- Bij Europa's beste betaal je minder Specsavers Goes, Ganzepoorfstraat 7 (tegenover't Kruidvat), 0113 - 22 93 03 Specsavers Middelburg, Lange Delft 17 (tegenover Hema), 0118 - 64 22 60 geldt nu voor elk montuur vanaf €39. Met de zomer in aantocht is dat natuurlijk een zonnig vooruitzicht. Zonneglazen aanbieding is geldig t/m 28 augustus 2005 en niet in combinatie met andere aanbiedingen. Kijk voor de voorwaarden op www.specsavers.nl of kom naar de winkel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 34