PZC Uitleg voor bewoners Goes-West PZC Schilderen voor Doe Een Wens Een marinier komt altijd aan de slag Hebbes! Opnieuw herziening plan energiezuinige woningen Ouverture Behandeling zaak omwonenden theater ,11 Sloop van fors aantal woningen onderdeel van omvangrijk vernieuwingsplan j De woningbouwvereniging en Speciale dienst ter herdenking overleden paus Automobilist rijdt door na ongeluk Meldpunt huiselijk geweld Overval op Café Kanaalzicht Keet in Goes opengebroken woensdag 6 april 2005 twir Frank Balkenende I GOES - Bewoners van de wijk I Goes-West krijgen eind april tij- j deus een voorlichtingsbijeen komst uitleg over het omvangrij ke vernieuwingsplan voor de wijk. Directeur M. Sas van de I Regionale Woningbouwvereni ging Samenwerking (RWS) wil zo snel mogelijk bewoners infor meren en niet wachten tot ook de te houden enquête in elkaar jj is gezet. agenda Gl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) •ngrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl de gemeente Goes brachten be gin maart het plan voor West naar buiten, dat een looptijd heeft van vijftien jaar. Een be langrijk onderdeel is de sloop van een flink aantal huurwonin gen. De hoeveelheid te slopen wonin gen hangt onder meer af van de woonwensen van huurders, die een stem krijgen in de plannen. Met een enquête willen corpora tie en gemeente nagaan hoe huurders denken over sloop, wel ke type woning ze ambiëren en hoe ze aankijken tegen de meta morfose van de wijk, die een stuk gevarieerder en groener moet worden. Tot voor kort was het doel paral lel aan een informatiebijeen komst enquêteformulieren te verspreiden. Een gedegen enquê te in elkaar steken, kost echter veel tijd, waardoor bewoners pas later in het voorjaar de eer ste informatie zouden krijgen. „De radiostilte begon me een beetje te lang te duren, ik wil sneller de wijk in. Als huurders in de krant lezen dat hun wo ning op de nominatie voor sloop staat, moet je ze zo snel moge lijk daarna tot in detail informe ren. Dat is wel zo netjes. Daar om hebben we vandaag besloten eind april de bewoners alvast mondeling te informeren. Een datum voor die bijeenkomst moeten we nog prikken", zegt RWS-directeur M. Sas, die overi gens tot nu toe weinig reacties van huurders uit West heeft ont vangen. „Ik bespeur geen onrust in de wijk." De enquête wordt dus later uit gezet. Sas verwacht dat dat me dio mei gebeurt. Niet alleen huurders, ook huiseigenaren worden gepolst over hun woon wensen. De uitslag bepaalt me de hoeveel huurwoningen de RWS laat slopen en welke soort woningen ze laat bouwen. „Van belang is om die enquête zorg vuldig voor te bereiden. We gaan er vanuit dat veel mensen binnen de wijk zullen migreren, zodat we onze plannen voor de komende tien jaar op hun wen sen kunnen afstemmen." Sas denkt dat het inspraaktra ject voor de zomervakantie gelo pen kan zijn, waardoor het plan in september in de Goese com missie grondgebied kan worden behandeld. RWS en gemeente Goes trekken samen op in de wijk West, waai de corporatie 571 huurwonin gen bezit. Zoals gemeld moeten vooral na oorlogse huurwoninkjes en por tiekflats tegen de vlakte. Een groot aantal is echter een twijfel geval: ze zijn klein, verouderd, missen comfort, maar het zijn geen krotten. Als huurders er massaal tevre den mee zijn, is het mogelijk dat de RWS besluit een deel niet te slopen. De woningbouwvereniging wil op de opengevallen plaatsen vooral eengezinswoning en oude renwoningen neerzetten. Daar is gebrek aan in de vergrijzende wijk. De RWS zal eerst bouwen en dan pas slopen. Dat is mogelijk door nieuwe bouwplekken te be nutten, zoals de voormalige ROC-school en oude gymzaal aan de J. P. Coenstraat en de ge sloopte laboratoriumschool aan de Rommerswalestraat. Daar bouwt de Zuidwester straks wo ningen voor gehandicapten, maar de kavel biedt voldoende plaats om er dertig zorgapparte- menten bij te zetten. In de toe komst komt nog meer ruimte vrij, zoals het kantoor van Rijks waterstaat aan de Evertsen- straat. GOES Ambachtscentrum van de Hol- landsche Hoeve, 13.00 uur: Demonstra te oude ambachten; Nieuwe wijkgebouw De Spinne, achter deZLM. 13.30 - 16.30 uur: Koersbal se nioren; Kantine ZLM, 13.30 - 16.30 uur: Biljart voorouderen, buurtwerk Goese Polder; De Pit, 13.30-16.30 uur: Uiteenlopende activiteiten voor alle WAO'ers; Jan Ligthart, 13.30 uur: Bingo; Bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinderen van 4 tot 8 jaar; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: (Semorensoos; KAPELLE -Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur: Koersbal; De Vroone, 9.30 uur Houtsnijclub; 13.30 uur Sociëteit, damessociëteit, sjoelen; 14.00 uur: Ouderenkoor; 13,30 uur: Koersbal (gymzaal); KORTGENE Gymzaal in de Bern- hardstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRABBENDIJKE - Bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinderen; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur Biljarten en/of kaarten voor WAO' !ers en 50-plussers; 14.00 uur: Koersbal voor50-plussers, KWADENDAMME Berkenhof, Lange- weegie 10a, 10.00 - 17.00 uur: Vlinder tuin, Wandeltuinen met Orangerieplan- ten en waterpartijen geopend voor pu- 1 bliek; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen Anbo; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Volks- Idansen; THOLEN Wijkgebouw aan de Zoek weg, 14.00- 16.00 uur: Jeugdsoos; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- ;mel, 9.30 uur: Digitaal lokaal, Computer- 'ochtend; 13.00 uur: Sociëteit; 15.00 uur: «Volksdansen: ItWaskot, 10.00 - 17.00 uur: Open voor 'publiek; YERSEKE - Bibliotheek, 14.00 - 14.30 uur Voorlezen voor kinderen t/m 9 jaar; HetTrefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten; Jfeymzaal Oude Boogaert. 18.45 uur: Ver zamelen voor wandeling VZOS. DES - In de Maria Magdalena- .ierk in Goes wordt morgen een 'jegionale eucharistieviering ge houden ter herdenking van de zaterdag overleden paus Johan nes Paulus II. ;De speciale dienst die om 19.30 juur begint, vindt plaats aan de [vooravond van de uitvaart van Johannes Paulus II vrijdag in jRome. De voorzang wordt uitgevoerd door mannenkoren uit de Beve- landen en Schouwen-Duive- land. Musicus Marcel van Westen leidt de voorzang en samenzang. Voorganger tijdens de viering is .emeritus pastor Tom Brooij- 'mans. Mariniers leren in Sportpunt Zeeland hoe ze in een kajak een eskimorol moeten maken. door Frank Balkenende GOES - Over twee weken kajakken ze voor het 'echie' in het wilde water van de Franse rivier Orb. Nu oefent een groepje mariniers in het Goese Sport punt Zeeland nog geconcentreerd op de eskimorol. Wie omslaat, moet door met de peddel af te zetten snel zien door te rollen, tenzij 'ie het wereldrecord adem inhouden wil breken. De mariniers volgen de opleiding tot buitensportinstructeur aan het Cios Goes. Ze zwaaien straks af en mogen zich op kosten van de baas, het Korps Mariniers, laten omscholen. Het arbeids contract voorziet daarin om de over gang van krijgsmacht naar burgermaat schappij te versoepelen. De 24-jarige Jan van Schijndel uit Nis- telrode heeft genoeg van het leger. Hij heeft in Irak gediend, in de 'Nederland se' regio Al Mutanna. „Maar dat is niet de reden om niet bij te tekenen. Ik ben nu zes jaar marinier, heb veel geleerd en met plezier gewerkt, maar wil gewoon eens wat anders. Bui tensport trekt me wel, lekker hiken in de bergen en door mijn beroep gaan de meeste buitensporten je ook wat makke lijker af." Marinier Marcel van Stiphout uit Eind hoven vertrekt vanwege het 'belabber de' personeelsbeleid. „Je moet eerst acht jaar korporaal zijn en dan een paar jaar sergeant, voordat je een vast contract krijgt. Ik wil een vaste baan, dus ik heb niet meer bijgetekend." De buitensportopleiding van het Cios Goes telt zes klassen, waarvan de (ex-)mariniers sinds vorig jaar er een vormen. Zij krijgen een jaar les. Wie hoofdinstructeur wil worden, moet nog een jaartje Groningen eraan vastkno pen. De Cios-opleiding in Goes is vol gens docent buitensport Art de Lange 'de grootste buitensportopleiding in Eu ropa'. De studenten leren er kajakken, fietsen op de mountainbike, overlevings technieken (survival), verschillende klimtechnieken en abseilen. Een deel van de lessen speelt zich af in Schot land, Zuid-Frankrijk, Spanje, België en Oostenrijk waar flinke bergen, diepe kloven, grotten en wilde riviertjes een harde leerschool vormen. Riskant Het blijven avontuurlijke, maar ook enigszins riskante sporten. De Lange ha mert er op dat bovenal de sporter zijn eigen veiligheid bepaalt. „Je gaat geen berg beklimmen als het weer te slecht is. De dramatische gevolgen van een ver keerde beslissing hebben we een tijdje terug in Spanje gezien, toen drie wande laars om het leven zijn gekomen." Toch zit een ongeluk in een kleine hoek je. Een ervaren collega kwam om het le ven tijdens alpineklimmen in Zwitser land. „Er viel een rotsblok zo groot als een koelkast naar beneden, bovenop hem. Tja, dat geeft stof tot nadenken. Dit soort risico's kun je nauwelijks in schatten. Het is toeval." Naast buitenlandse uitstapjes krijgen de mariniers in Goes lessen in fitness, sportmassage en vormingswerk. De Lan ge: „Veel buitensport speelt zich 's zo mers af. In de winter moet de instruc teur ook eten, dus kan 'ie dan bijvoor beeld aan de slag in een sportschool of een fitnesscentrum. Of in jeugdgevange nissen. Wij werken bijvoorbeeld samen met rijksinrichting Den Engh." Volgens De Lange, die zelf bij het Korps Mariniers heeft gezeten, is een marinier een uitgelezen type om buiten sportinstructeur te worden. Goed ge traind, gedisciplineerd en gewend in structies te geven. De ideale persoon om jonge criminelen tijdens survivaltoch- ten en bivakken op het goede spoor te zetten. foto Dirk-Jan Gjeltema Vraag is of er wel voldoende banen voor ze te vinden zijn in dit exotische deel van de sportmarkt. Ferenc Weisz, team leider private buitensport bij het Cios, denkt van wel. „Deze gasten hebben in Eritrea en Irak gezeten. Het zijn gehar de mannen. Daar zitten ze in de buiten sport om te springen. Bovendien is de fitnessmarkt booming businessmaar je moet dan wel 's avonds willen werken als anderen vrij zijn. Lukt het niet in de buitensport, dan zeker wel in de perso- neelsbeveiliging, want deze jongens heb ben maar een klein beetje scholing no- dig." Weisz zegt dat tachtig procent van de afzwaaiende mariniers snel een andere baan vindt. „Van de acht mariniers die we vorig jaar - dat was voor ons een try out-jaar - hebben opgeleid, zitten er nu zes bij buitensportbedrijven. Eentje is naar de marechaussee gegaan, de ander keerde terug naar de marine. Kajakken en klimmen waren niet zo zijn ding." Marinier Van Stiphout wordt beslist geen spijtoptant. Een maat van hem geeft al les in parachutespringen en wil uitbreiden met exclusieve sporten. „Mis schien kunnen we samen een leuk bui tensportbedrijfje opzetten, want ik klim graag en kan goed kanoën." Voor Sportpunt Zeeland staat een busje van een installatiebureau uit Oud-Be- ijerland, met op de flanken de wellui dende naam: Korporaal. Toeval of niet? door Inqrid Huibers 'S-HEERENHOEK - De jonge- renraad Borsele wil in de meiva kantie een achthonderd meter lang schilderij maken. Het kunstwerk wordt komende zo mer in stukken geknipt en ge veild. De opbrengst van de veiling is voor Stichting Doe Een Wens, een organisatie die wensen ver vult van kinderen met een le vensbedreigende ziekte. (Advertentie) Het is de bedoeling om van za terdag 30 april (Koninginnedag) tot en met woensdag 4 mei op de zolder van de Jeugdhoeve in 's-Heerenhoek met zoveel moge lijk vrijwilligers non-stop te schilderen. „We gaan precies honderd uur achter elkaar schil deren", zegt jongerenraadslid Saar Terra. „In die tijd moet een schilderij van achthonderd me ter ontstaan." Kwast Ze roept 'iedereen die een kwast kan vasthouden' op om zich te melden via www.schildereen- wens.nl. De jongerenraad zorgt voor kwasten, verf en stofjas sen. De jongerenraad is nog naarstig op zoek naar een geschikte ruim te om het achthonderd meter lange schilderij straks tentoon te stellen. De groep is nu in gesprek met su permarkt Em-Té. Die verhuist dit voorjaar naar het voormali ge pand van meubelbedrijf De Jonge Hoek Van Dijke in Hein- kenszand. Het huidige winkel pand zou prima als tijdelijke tentoonstellingsruimte kunnen dienen. Burgemeester en wethouders van de gemeente Borsele hebben de jongerenraad al laten weten (Advertentie) het alfabet van Zeeland dat ze een handje komen hel pen. Ook Stichting Doe Een Wens is enthousiast. De organisatie heeft de jongeren vier schilderijen beloofd van Ed dy Zoëy, Loes Luca, zangeres Do en Edwin Rutte. De vier leen den hun stem voor de animatie film Robots en maakten meteen een schilderij van hun 'eigen' ro bot. „Die schilderijen gaan we straks ook veilen", zegt Terra. „We hopen op een goede op brengst." Iedereen die een stuk schildert, krijgt een nummer. Die num mers worden later losgeknipt en apart geveild. De veiling zal plaatsvinden in de Jeugdhoeve in 's-Heeren hoek. Een datum daarvoor is nog niet geprikt. RILLAND - Op de A58 bij Rilland is gistermorgen de au to van een 24-jarige Goesenaar geschampt toen hij werd ingehaald door een onbekende automobilist. De inwoner van Goes reed rond kwart voor acht richting Bergen op Zoom. Na de aanrijding ging hij direct naar de kant maar de onbekende bestuurder reed door. Het voertuig is vermoedelijk een donkerblauwe Volkswa gen Polo. De politie is op zoek naar de onbekende automobilist en andere weggebruikers die de aanrijding hebben gezien. TERNEUZEN - Het nieuwe advies- en steunpunt huise lijk geweld in Zeeland moet op 1 januari in werking tre den. Zo komt er één meldpunt voor huiselijk geweld, waar de klachten worden beoordeeld en ook sneller hulp aan slachtoffers kan worden geboden. Naast de Zeeuwse gemeenten, de provincie en het ministe rie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) werken ook politie en justitie en andere instellingen die zich met huiselijk geweld bezighouden mee aan het project. De raadscommissie Samenleving in Terneuzen vergadert dinsdag over de instelling van het advies- en steunpunt. Deelname kost de gemeente tot en met 2007 ruim 8000 eu ro. Het gaat om een driejarig proefproject dat grotendeels wordt gefinancierd door het ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport (VWS) en de provincie. Na afloop van de proefperiode zullen de kosten aanzien lijk hoger zijn, omdat de bijdrage van VWS dan wegvalt en het onbekend is hoe hoog de subsidie van de provincie zal zijn. MIDDELBURG - Drie mannen hebben dinsdagnacht, even voor twee uur, Café Kanaalzicht in de Middelburgse Stationsstraat overvallen. Onder bedreiging van twee wa pens heeft het drietal een bedrag van meer dan duizend euro buitgemaakt in het café, dat in de volksmond de Reu tel wordt genoemd. Een van de aanwezigen, een 27-jarige Middelburger, moest van de overvallers ergens anders gaan staan en kreeg enkele klappen. Van een andere bezoeker, werden enkele honderden euro's meegenomen. Na de overval liepen de mannen volgens een getuige door het voetgangerstunneltje naast het station richting Dau- wendaele. De mannen spraken Nederlands/Surinaams/Antilliaans, waren donkergetint en hadden een lengte van rond de 1.80 m. Ze waren in de leeftijd 20 - 25 jaar. Twee van hen droegen een zwarte winterjas, de derde had een blauwe winterjas aan. Verder droegen ze alledrie een spijkerbroek en sportschoe nen. Getuigen kunnen zich melden op het bureau in Mid delburg, Achter de Houttuinen, of bellen met 0900-8844. GOES - Bij een keet op een bedrijfsterrein aan de Albert Joachimikade in Goes is in de nacht van maandag op dins dag ingebroken. Uit de keet werden diverse goederen weggenomen waar onder communicatie- en computerapparatuur. Het scha debedrag is onbekend. was niet heel erg praktisch. Het aantal slaapkamers wordt uitge breid van drie naar vijf. Ook wil len we ander sanitair en een be tere keukenuitrusting." Het stre ven is om de huizen in dezelfde prijsklasse te houden - tussen de vier en vijf ton. Spaans is al de derde makelaar die het project in zqn portefeuil le heeft. Twee jaar geleden liet een bedrijvencombinatie van makelaardij Faasse Fermont uit Goes en bouwbedrijven Rijk uit Heinkenszand en Nonnekes uit Goes het project varen, om dat ze de woningen niet konden realiseren voor de beoogde vraagprijs. Projectontwikkelaar Assink uit Mijnsheerenland nam het initiatief toen over en kwam wel met een ontwerp bin nen de richtprijs. Spaans hoopt over een week of twee de huizen aan de Elvis Presleylaan weer in de verkoop te kunnen zetten. door Freek Janssen GOES - Voor de tweede keer wordt er gesleuteld aan het ont werp van de twaalf energiezuini ge woningen in de Goese nieuw bouwwijk Ouverture. De ver koop loopt niet goed en make laar G. Spaans verandert nu de indeling, het sanitair en het keu kenblok van de huizen. Spaans heeft het project pas een paar weken in handen. Daar voor verkocht Meeüs de energie zuinige woningen. Spaans heeft de twaalf vrijstaande huizen nu even uit de verkoop gehaald, om het één en ander aan te passen. Geïnteresseerden kunnen zich in de tussentijd wel gewoon aan melden voor een huis. „We zijn samen met de architect een aantal dingen aan het veran deren", zegt Spaans. „Er komt een nieuwe indeling, want die door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het juridische gevecht over sloop- en bouwver gunningen van het nieuwe Mid delburgse theater bereikt van daag een voorlopig hoogtepunt. De rechtbank in Dordrecht be handelt vandaag de bezwaren van omwonenden. De Generaal Berghuijskazeme is al lang gesloopt. Het theater zelf had er al bijna kunnen staan, als er geen tegenslagen waren geweest. De behandeling door de bestuursrechter heeft lang geduurd, geeft E. Koek- man, persrechter in Dordrecht toe. „Dat komt door de omvang van het dossier en door het feit dat er meerdere zaken spelen. Alle subzaken zijn nu bij elkaar ge harkt." In de zomer van 2002 stapten omwonenden voor het eerst naar de bestuursrechter, nadat hun bezwaren door het college van B en W waren afgewezen. Ze probeerden via een kort ge ding de sloop tegen te houden. Tevergeefs, de bestuursrechter liet de sloop toe. Ruim een jaar later herhaalde de procedure zich, dit keer ging het over de bouwvergunning. Beide zaken zijn vervolgens overgedragen aan de rechtbank in Dordrecht, omdat de juridische adviseur van de belangenvereniging, A. Holleman, rechter is geweest bij de Middelburgse rechtbank. De belangenvereniging hecht vooral veel waarde aan de zaak over de sloopvergunning, zegt Holleman. De schade die dooi de werkzaamheden is ontstaan, mag volgens Holleman niet mee wegen bij de beslissing van de rechtbank. „De bestuursrechter kijkt alleen of het bestuur juist heeft gehandeld. Voor de schade gaan we ter zijner tijd naar de burgerlijke rechter. „Een uitspraak van de recht bank in ons voordeel, geeft ons een stepping stone bij de burger lijke rechter over vergoeding van de schade." Bij een uit spraak in het voordeel van de ge meente, gaan de omwonenden in hoger beroep bij de Raad van State, voorspelt Holleman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33