>zc inder huizen in Paardekuup Houten golfbrekers horen bij de Zeeuwse kust Strekdammen vervangen paalhoofden Adrie zet elke dag weer smakelijke hap op tafel Bouwplan voor inlaag bij Colijnsplaat is behoorlijk ingekrompen Fileleed bij rotonde Goes opgelost j-te ontsluiting voor de Zeeland- ballen moet 1 juni af zijn. Het kod voor de fietsers, onder wie ij scholieren, is dan ook gele- Definitieve dwangsom bouwweg Seniorenadviseurs Kapelle op pad Nieuwbouw Schutse in juni klaar Man valt huisgenoot aan Drankrijder Luchtig pdactie: 0113-315649 Arw.pzc.nl rnail:redactie pzc.nl ostbus 31,4460 AA Goes fe*'Sin-aetond: 0113-315520; tuws-Vlaanderen: 0114-372770; pionaal: 020-4562500. ivoensdag 6 april 2005 editie Bevelanden-Tholen Inqrid Huibers ILIJNSPLAAT - Het ge ïnde vakantiepark in inlaag Paardekuup bij Colijnsplaat Ut straks geen 75 maar 58 wo- lingen. De provincie stemde Et in met de ontwikkeling van [en deel van het (natuur)gebied. larom is het plan behoorlijk gekrompen. |e huidige initiatiefnemer Scal- Jis Development Kompany BDK) uit Vlissingen zou op ba- fe van oude afspraken 75 vakan- fewomngen in de inlaag mogen [Huwen. Over die huisjes wordt Ssmds 1995 gepraat |n de zomer van 2001 ontvouw- je stedebouwkundig bureau bthuizen Van Doorn 't Hooft en eerste plannetje voor de ouw van een nostalgisch eeuws dorpje. Op basis daar in tekende architect L. Putter bchillende soorten woningen. )e provincie bleek echter niet frertuigd. Een flinke lap grond irenwijdig aan de Westzeedijk lag niet worden bebouwd vond «deputeerde H. van Waveren uimtelijke ordening). Een deel an dat terrein betreft een karre- eld waar niet aan gesleuteld iag worden. De rest van het ge bied moet volgens de provincie nog als natuur worden inge- richt. wethouder A. van der Maas van Be gemeente Noord-Beveland fencludeert uit ambtelijk over- fegmet de provincie dat Van Wa- yeren straks zal instemmen met j)e nu voorgestelde inkrimping van het plan. Van der Maas heeft zich als gadslid overigens altijd verzet Jegen de bouw van een huisjes park in De Paardekuup. Uitein- door Harmen van der Werf §0ES - Het is gelukt. Automobi listen die Goes in- en uitreden via de Anthony Fokkerstraat, hadden gisteren geen centje pijn. De gemeente Goes had ge leerd van de verkeersellende aan maandag, veroorzaakt door |le aanleg van een nieuwe roton de in de Fokkerstraat. ïjdens de ochtendspits waren isteren op de Fokkerstraat ge hoon twee rijstroken beschik bar tot negen uur. Het verkeer loest zich maandag nog over lechts één rijbaan wurmen, wat sdde tot voor Goes ongekende pstoppingen. pm het verkeer goed de stad uit krijgen, kondigde Goes maan- [Jag al aan.een omleidingsroute te maken; van de Fokkerstraat, na de Albert Plesmanweg en de Perrijn Stuartweg over de terrei- kn van twee bedrijven richting fe Deltaweg (Goes-Zierikzee). get uitgaand verkeer kan zo de Maats mijden waar de nieuwe ptonde komt. omleidingsroute was tegen e uur gereed. Het was voor -1 automobilisten in het begin [el wennen, vertelde gemeen- -ambtenaar C. van Belzen, 'ar aan het einde van de mid dag stroomde het verkeer al- Keer lekker door. Het leek zelfs pinder druk dan gewoonlijk op ié Fokkerstraat. Het werk aan de rotonde in de ikkerstraat ter hoogte van de insenbaan (de weg naar bedrij nterrein De Poel II met onder neer de garageboulevard) duurt lot eind mei. begin juni. Na drie Lier maanden moeten dan nog fe toplagen van het wegdek wor- jkn aangebracht. Dat gebeurt in wee nachten. Zeelandhallen [te gemeente Goes laat ondertus sen ook een nieuwe ontsluiting ®aken op de eerste rotonde in le Fokkerstraat richting de Zee- [andhallen. Het fietsverkeer tus sen Goes en het Poelbos en Hein- tenszand moet daarvoor omrij- len over een deels onverharde ^eg op het terrein van de Zee- Mhallen. Dit is niet ideaal, er- Sent een gemeente-ambtenaar, paar het gaat om een tijdelijke 'oorziening. delijk ging hij overstag omdat de vraag of er al dan niet in de inlaag gebouwd mag worden vol gens hem een 'gepasseerd sta tion' was. Van der Maas doelde met zijn opmerking op de bedenkelijke manier waarop camping Ori- sant twintig jaar geleden in De Paardekuup is aangelegd. Zon der de planologische goedkeu ring van zijn plannen af te wach ten, begon de eigenaar van de grond in 1985 met de aanleg van de camping. De Zeeuwse Milieu Federatie vocht die handelwijze bij de rechtbank aan. Die zaak werd verloren omdat de ontwik kelingen inmiddels onomkeer baar zijn. De Raad van State deed in 1987 een vergelijkbare uitspraak. Inmiddels meent Van der Maas dat de bouw van een vakantie park de rommelige aanblik van De Paardekuup alleen maar ten goede kan komen. Het geplande vakantiedorpje krijgt aan de kant van Colijns plaat een rechthoekig dorps plein met daaromheen wonin gen zoals die ook aan de Voorst raat in Colijnsplaat staan. De huizen krijgen onderling afwij kende puibreedtes, nokhoogtes en gevels. In het hart van de re creatiekern komen verder rijtjes arbeiderswoningen. Langs de randen worden vrijstaande en geschakelde jaren-dertig-wonin- gen en vrijstaande boerderijtjes gebouwd. A. van der Weele van ontwikke laar SDK twijfelt er niet aan of het plan met minder woningen financieel nog wel haalbaar is. „We mogen minder huizen bou wen, maar hoeven daarvoor ook minder grond te verwerven", zegt hij. Per saldo komt dat vol gens Van der Weele op hetzelfde neer. Of de plannen uiteindelijk door gaan hangt overigens af van de onderhandelingen tussen ont wikkelaar SDK en waterschap Zeeuwse Eilanden, de eigenaar van de grond. Een deel van inlaag De Paardekuup bij Colijnsplaat moet natuur blijven, vindt de provincie. foto Dirk-Jan Gjeltema Spitsuur in de keuken van het Kapelse Cederhof, waar 210 maaltijden snel moeten worden ingepakt en bezorgd. Hoofd van de voedingsdienst Adrie van Eekelen (links) moet net zo goed aan de lopende band meewerken. foto Dirk-Jan Gjeltema door Frank Balkenende KAPELLE - Nee, tijd heeft 'ie niet. Elf uur is spitsuur in de keuken van het Ka pelse zorgcentrum Cederhof. Adrie van Eekelen en zijn team moeten 210 warme maaltijden de deur uit zien te krijgen. Dat gaat letterlijk aan de lopende band. „Je zou best eens een handje kunnen hel pen." Toch is Adrie in een best humeur. Ceder hof is in de strijd om de Food is Care Award 2005 op een vijftiende plaats be land. In deze Top 100 van beste voedings diensten, zoals instellingskeukens tegen woordig heten, voert het Kapelse zorg centrum in elk geval de Zeeuwse rang lijst aan. Vredelust in Yerseke, de vorige werkgever van Van Eekelen, staat op de 41e plaats, De Molenhof in Zaamslag is 64ste en Sint-Willibrord in Middelburg 75ste. De Food is Care Award is zo'n beetje de Michelinster voor instellings keukens. Het Koksgilde, een vereniging van voedingsdeskundigen in de horeca, instellingen catering, en Hermes Uitgeve rij maken elk jaar een Top 100, die ook als gidsje uitkomt. Cliëntenraden van zorgcentra kunnen hun instellingskeu ken aanmelden. Op die informatie is de ranglijst vooral gebaseerd. Het Koksgil de zendt geen undercover-grijsaards het land in om stiekem ergens een vorkje mee te prikken om vervolgens een lovend of vernietigend oordeel te vellen. Met lek ker eten worden de zorgen even verge ten. Dat kan Adrie van Eekelen beamen. „Ik kook alles beetgaar, besteed er zorg aan." Toch is er meer nodig nodig om naar de bovenste sporten van de Top 100-ladder te klimmen. „Je probeert zo veel mogelijk aan de wensen van je klan ten te voldoen. Dus zorgen we dat ze kun nen kiezen en als ze iets speciaals willen, probeer je dat te regelen. Kijk, hier heb ik een groot bord salade, die persoon wil vandaag geen warme maaltijd. Nou, die extra service geven wij." Een andere criterium is de logistiek. In Cederhof zijn er 94 maaltijden voor be woners van het zorgcentrum zelf. De rest (116 thermoboxen) gaat via Tafel tje Dekje naar zelfstandig wonende oude ren of naar de open tafel in het zorgcen trum, waar senioren uit de wijk elke dag dineren. „Je moet dus zorgen dat het eten op de juiste temperatuur bij mensen op tafel komt. De veiligheidseisen voor voedsel zijn streng, dus je logistiek moet van a tot z kloppen." Natuurlijk is het bulkkoken. Vandaag os senstaartsoep, aardappelen, een spek lapje of varkenslapje, of iets vegetarisch, rode bietjes, snijboontjes of appelmoes en als toetje naar keuze mokkavla, yog hurt of fruit. Andere dagen kookt Adrie ook lasagne of Chinees. Babipangang, daar likt heel Cederhof zich de vingers bij af. „Toch kim je je als instellingskok alleen onder scheiden als je een dineetje voor familie van een bewoner kookt. Dat kan hier te genwoordig. Zo'n vrije opdracht is leuk, de klant bepaalt wat 'ie eet, ik wat 'ie be taalt." Dus die vijftiende plaats in de Top 100 vindt Adrie absoluut een leuke opsteker. Hoe zijn de recensies aan de open tafel in Cederhof. waar na het gezamenlijke ge bed de deksels van de borden worden ge licht? Niks dan lof, lof en nog eens lof, be halve op het bord dan. door Maurits Sep ZOUTELANDE - De kinderen kunnen zo lekker op en rond de palen spelen. Net als meeuwen trouwens, die ze ook als rust plaats gebruiken. Het telt ook zo gemakkelijk: 'Waar liggen jul lie? Tussen het vierde en vijfde paalhoofd vanaf de trap.' En ze zijn gewoon fotogeniek. Redenen genoeg om de paalhoof den te behouden. Het is dus maar goed dat waterschap Zeeuwse Eilanden heeft beslo ten ze niet weg te halen. „Gelukkig", verzucht Herma Kemper. De Zoutelandse wan delt met haar hondje over de boulevard in haar dorp. Nou en of ze blij is dat de palen blijven. „Ze zijn zo beeldbepalend voor de Zeeuwse kust. Als je een foto ziet met paalhoofden, weet je meteen dat het Zeeland is." Toch is overwogen om de dubbe le rijen palen geleidelijk weg te halen. Het waterschap zorgt voor het onderhoud en wil dat slimmer en goedkoper doen. Al in 1990 lag de vraag op tafel: moeten de paalhoofden blijven? Toen luidde het antwoord: ja. Nu het waterschap opnieuw na denkt over het onderhoud er van, is wederom vastgesteld dat de palen niet weg mogen. „De palen spelen een rol bij het ophogen van de stranden door Rijkswaterstaat"verduidelij kt Hans Everaers van Zeeuwse Ei landen. Door die palen wordt het zand beter vastgehouden. Bovendien is geleidelijk verwij deren geen optie. Als één paal hoofd verdwijnt, valt het hele systeem in duigen. Everaers: „Het is een ketting. Je kunt er geen schakel uithalen. Het ef fect zou zijn dat bij het volgen de paalhoofd meer zand weg spoelt. Dus één weg kan niet en allemaal weg willen we niet." Ook al niet omdat dan het beeld van de Zeeuwse kust ingrijpend zou veranderen. „Paalhoofden horen bij de Walcherse en Schouwse kust", beaamt hij. Herma Kemper weet nog dat vijf jaar geleden het strand bij Zoutelande was opgehoogd. Er lag zo veel zand dat de palen er onder waren verdwenen. Een gek gezicht was dat, de Zoute landse kust zonder paalhoof den. Het leek wel op de kust van Goe- ree-Overflakkee, zegt Kemper. Daar komt ze oorspronkelijk vandaan. „Bij Ouddorp heb je de duinen, het strand en dan de zee. Het eindeloze dat je daar hebt, is ook mooi, maar dit", zegt ze, wijzend op de kust, „heeft meer." Haar kinderen speelden op en rond de palen, net als die van Andreas Krebbers en Martha Willemsen uit het Duitse Rom- rod. Zij liggen in het zonnetje, hun kinderen zijn met een schep netje in de weer. „We zouden ze missen", knikt Willemsen. „Waarom? Omdat ze er altijd zijn geweest. We komen hier zeker eens per jaar en we kennen het niet anders dan zo." In de fotoalbums van Herma Kemper komen ze vaak voor. Vooral het spel met de golven be koort haar. Voor de kust van Zoutelande is de zee vaak vrij kalm, weet zij. „Maar de paal hoofden geven een effect aan de vlakke zee." De Zoutelandse kan dus lang blijven genieten van de paal hoofden. Waterschap Zeeuwse Eilanden laat ze staan. Boven dien wordt een 'schadecatalo- gus' gemaakt, kondigt Everaers aan. Daarin wordt vermeld in welke staat de palen nu zijn en wanneer ze vervangen moeten worden. SINT-ANN AL AND - De gemeente Tholen heeft gisteren de definitieve lastgeving opgelegd aan de projectontwik kelaars van chaletpark Krabbenkreek. Binnen twee we ken moet de halfverharde bouwweg op het uitbreidings terrein van het vakantiepark weg zijn. Zo niet, dan legt de gemeente een dwangsom op van 10.000 euro per week, met een maximum van 50.000 euro. De gemeente wil de weg verwijderd hebben, omdat het terrein een agrarische bestemming heeft. Het aanleggen van een weg is daarom niet toegestaan. Directeur P. Visser van Grotenhuis Ont wikkelingsmaatschappij (één van de twee eigenaren van het park) liet desgevraagd weten niets te kunnen zeggen over de termijn waarbinnen de bouwweg kan worden ver wijderd: „Ze zijn er nog druk aan het bouwen." KAPELLE - Kapelse ouderen kunnen vanaf volgende week een beroep doen op het seniorenadviesteam. Vijf vrijwilligers zijn opgeleid om ouderen een handje te hel pen. Dat kan bij bijvoorbeeld het invullen van formulie ren, het aanvragen van thuiszorg, een seniorenwoning of huursubsidie en het regelen van ziektekostenverzekerin gen. De ouderenadviseurs gaan allereerst bij alle 75-plus- sers langs. Die krijgen daarover binnenkort bericht. De vrijwilligers zijn er verder voor iedereen van 65 jaar en ouder. Vrijdag krijgen ze van de Kapelse wethouder G. Burger hun 'identiteitsbewijs', waarmee het project of ficieel begint. SINT-ANNALAND - De bewoners van zorgcentrum De Schutse in Sint-Annaland kunnen over een maand of drie hun intrek nemen in het nieuwe gebouw. De verhuizing staat gepland voor 21 tot en met 23 juni. De containers waar de ouderen nu in zijn gehuisvest, worden gedeelte lijk gebruikt als tijdelijk onderkomen voor cliënten van de Annewas van Stichting het Gors. Die bouwt nieuwe ap partementen in Sint-Annaland, waar cliënten zelfstandig kunnen wonen. Een ander gedeelte van de containers ver huist naar Tholen. Daar gaan ze dienst doen als tijdelijk onderkomen voor serviceflat Ten Anker, dat ook ver bouwd wordt. BURGH-HAAMSTEDE - Een 25-jarige inwoner van Burgh-Haamstede is gisternacht in zijn woning aangehou den door de politie in verband met mishandeling en be dreiging van zijn achttienjarige huisgenoot. Tijdens een ruzie sloeg hij de jongeman in het gezicht en dreigde hij hem te steken met een keukenmes. door Maurits Sep WESTKAPELLE - Twintig paal hoofden bij Westkapelle en Vlis singen worden vervangen door stenen golfbrekers. Dat is veili ger en goedkoper, voor het uit voeren van onderhoud. Waterschap Zeeuwse Eilanden wil volgend jaar beginnen met de vervanging van de houten pa len. Het gaat om zogenoemde ge koppelde paalhoofden: twee rijen palen die met dwarsbalken met elkaar zijn verbonden. Tij dens onderhoud moeten mede werkers van het waterschap over de dwarsbalken lopen. Dat is gevaarlijk. De paalhoofden worden zwaar aangevallen door de sterke stro ming bij de dijk van Westkapel le en de boulevard van Vlissin gen. Dat stelt bijzondere eisen aan de nieuwe constructie. Daarom wordt gekozen voor strekdammen van breuksteen. Op de koppen van de dammen komen stenen van drie tot zes ton. Het aanleggen van de stenen strekdammen kost 5,4 miljoen euro. Het algemeen bestuur van het waterschap moet deze uitga ve nog goedkeuren, De jaarlijk se kosten voor onderhoud zijn daarentegen lager dan die voor de houten paalhoofden. Tegelij kertijd zijn ze goed voor het mi lieu. De paalhoofden zijn nu van tropisch hardhout. Sommige houten palen die wor den weggehaald, worden wel licht hergebruikt in de haven van Hoedekenskerke. Daar moe ten ze een golfbreker vormen, ter bescherming van de water sportvereniging. Volgens Zeeuwse Eilanden is echter nog niet zeker dat de pa len daarvoor ook geschikt zijn. Ze zijn naar schatting twaalf meter lang. Eerst moet onder zocht worden of dat lang genoeg is. In de haven van Hoedekens kerke ligt een dikke sliblaag. De vervanging van houten paal hoofden door stenen strekdam men blijft beperkt tot de gekop pelde paalhoofden bij Westka pelle en Vlissingen. Alle andere paalhoofden langs de kusten van Walcheren en Schou- wen-Duiveland blijven gehand haafd. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft giste ren een 36-jarige Duitser we gens dronken rijden veroor deeld tot 790 euro boete en zes maanden voorwaardelijke rijont zegging. De Duitser heeft geen vaste woon- of verblijfplaats. De man werd op 29 april vorig jaar m Rilland betrapt. Hij reed in een bestelauto met een alco holgehalte van 575 microgram in zijn bloed, bijna drie keer zo veel alcohol als is toegestaan. De man werd ook veroordeeld voor het rijden zonder rijbewijs. zeeuwse almanak Half de veertig wordt ze ko mende maand, die Middel burgse, maar ze gaat daar geenszins onder gebukt. Ze is nog statig recht van lijf en le den, hoewel er af en toe eens eentje knarst. En zo zachtjes aan strijken de jaren wat pati na over haar persoon. Ze weet het allemaal met glans te dragen. Geen vuiltje aan de lucht, zou je zeggen, of het moet daar door een sek segenoot gekomen zijn. Vrouwen zijn onbarmhartig in die dingen. Zo ook vijfjarig buurmeisje Lotte, die zich met broer en ouders een mid dag aangenaam verpoosde bij de Middelburgse. Scherp tu rend boog het grietje zich naar voren. En vroeg luchtig: „Hoe kom jij aan die kreukels in je nek?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31